r; PZC Schap telt verkeersstromen op wegen rond Dreischor Gemeente wacht met taxatie stacaravans Gemeente, Zeeuwland en Arcus maken fspraken zorgaanbod elangenvereniging oogt beleggingsgeld terug te vorderen 11 17 agenda li woensdag 17 september 2003 Rapport Berns wacht al jaar op nadere besluiten door Schouwse raad Het leek allemaal zo mooi. Ruim elfhonderd beleggers schreven Ach enkele jaren geleden in voor het beleggingsfonds Eco Brasil. Met het geld werden eco logische teakhoutplantages op- gezet in Brazilië. Het rendement «as uitstekend: een deelnemer s een ton inlegde, kreeg elke maand duizend euro bijge schreven, en dat over een perio de van 48 maanden. Daarna centrale redactie Sponsors Failliet Verkeerde informatie Maatregelen Verzoek om dubbele streep Campings willen samengaan Inbraak bedrijfspand Fietsster gewond in Nieuwvliet Goese vrijgesproken van oplichting Automatiseren Lezing bij reumavereniging al )eist jmrAli Pankow kwal al a HERIKZEE - Het Platform bijfe Husea Schouwen-Duiveland lil dat er nu eindelijk eens con- Sb trete stappen worden gezet op '•Nj lasisvan het rapport dat onder- the wksbureau Berns uit Arnhem ia® ga jaar geleden al heeft gepre- zti ifnteerd. Dit rapport bevat een jroa jiventarisatie van alle musea in ;eea |e gemeente en beleidsaanbe- tbui Klingen voor de nabije toe ft pst. Verder dan het dagelijks p-r then n vaa silie atdii Vervolg museumonderzoek bepleit gemeentebestuur is dit rapport echter nog niet gekomen. Het museumplatform dringt er in een brief aan het college van B en W op aan dat het rapport Berns nu snel aan de gemeente raad wordt aangeboden voor verdere besluitvorming. Voor zitter L. Nederhoed-Zijlstra van het platform benadrukt dat de aangesloten musea de be langrijkste uitgangspunten van het rapport onderschrijven. 19.01 Mij tor Ali Pankow ekaj |jj QEKIKZEE - Gemeente, wo- liagbouwvereniging Zeeuw- ud en zorgkoepel Arcus zijn ld er al geruime tijd roerend over eens dat ouderen zo lang mogelijk in hun eigen omgeving loeten kunnen wonen en dat er ft lij toenemende behoefte zorg singe if maat moet worden geboden, •olitjom !e voorkomen dat het niet vrijblijvende uitspraken ilijft, willen deze organisaties i 1! |m raamovereenkomst afslui- D ten waarin deze intenties duide- ijni [jkworden vastgelegd. de nota voor het lokaal oude- s niAtnbeleid geeft de gemeente ook lanhet belangrijk te vinden die voornemens op een constructie ve manier met zorgaanbieders woningcorporaties op Schouwen-Duiveland uit te werken. ral Meidsambtenaar F. Babijn ielii Kgt dat de gemeente in dit ver- ïvoi imdlangniet alles kan afdwin- zom jen, omdat zorgaanbieders en i he roningcorporaties op deelge- wü lieden verantwoordelijk zijn ft tiorwonen en zorgvoorziening. SI» legemeente kan echter wel een )pp turende rol spelen. Als voor- avoi beelden noèmt Babijn de in- rloed op de invulling van het loorRon Maqnée ([MIDDELBURG - In totaal 39 miljoen euro aan verdwenen be- I Iffiingsgelden terugvorderen. Dal is de taak die de pas opge- lichte Vereniging Gedupeerden Eco Brasil (VGEB) zich heeft gesteld. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd in Mid delburg. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 1300 AB ZIERIKZEE fel: (0111)454647 (0111) 454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Eamkevan Loon Aü Pankow Esme Soesman PudyBoogert (sport) «ationspark 28 Postbus 31 1160 AA goes [el: (0113)315500 Pax: (0113) 315669 t-mail: redactie@pzc.nl 'NfERNET www.pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 apmaandag t/m vijdag gedu bde de openingstijden; zaterdags lot 12.00 uur Daarin wordt geadviseerd door bundeling van de collecties van Stadhuismuseum en Maritiem Museum te komen tot een opge waardeerd stedelijk historisch museum. Tevens bepleit het ad viesbureau de samenwerking te versterken tussen de kleinere musea op eiland. „Voor de kleinere musea zou een versterkt stedelijk museum een soort moedervestiging kunnen zijn. Als de professionele mede werkers daar dan maar extra uren beschikbaar krijgen voor ondersteuning van die kleintjes op het gebied collectiebeheer en dergelijke", zegt Nederhoed. De gemeente trok anderhalf jaar geleden 22.000 euro uit voor het onderzoek van Berns. Doel was te komen tot een be drijfsplan voor een sterk en pro fessioneel stedelijk museum in het stadhuiscomplex en een concreet beleid voor alle Schouwse niet-gemeentelijke musea. Berns legde de advie zen binnen een half jaar op ta fel, maar toenmalig wethouder A. van der Wouden schrok nogal van de hoge investeringen die het realiseren van de museum ambities zou vergen. Volgens Nederhoed moet dat geen reden zijn het hele onderzoek dan ver der maar onbesproken te laten. Het platform dringt er bij het gemeentebestuur op aan nauw betrokken te worden bij een ge faseerde uitvoering van de plannen. Volgens de deelne mende musea zullen er voor de realisering zeker sponsors no dig zijn, maar liggen er ook be langrijke taken op de weg van het gemeentestuur, zoals het opstellen van een visie voor de toekomst van de musea, een ei- landelijk depot, harmonisatie van het museumbeleid en de personele ondersteuning. Volgens Nederhoed dient de sa menwerking op Schouwen- Duiveland als schoolvoorbeeld voor andere musea. Om te benadrukken met hoeveel en thousiasme de vrijwillige muse umbesturen hier al zeven jaar intensief samenwerken, doet zij het gemeentestuur ook een arti kel toekomen, waarin de resul taten van die bundeling van krachten nader worden be- woningcontingent en op nieuw- bouwplannen voor de zorgcen tra. Volgens hem vindt in de hui dige praktijk al veel overleg en afstemming plaats bij de voor bereidingen voor de woonzorg complexen in Renesse en Scha- rendijke en herstructurering van de verzorgingscentra In 't Opper Bruinisse, Borrendamme Zierikzee en Duinoord in Haamstede. Mede op verzoek van Arcus en Zeeuwland zal de gezamenlijke verantwoordelijkheid bij dit soort projecten nu en in de toe komst tot uitdrukking worden gebracht in een raamovereen komst. Genoemde organisaties geven daarin aan zich gezamen lijk verantwoordelijk te voelen voor een samenhangend en dek kend aanbod van wonen, zorg en welzijn voor ouderen op Schouwen-Duiveland. Babijn benadrukt dat andere organisaties met dezelfde inten ties niet worden uitgesloten. Als voorbeelden van anderen die op een later tijdstip tot de raam- overkomst kunnen toetreden, noemt hij Woonzorg Nederland en zorgcentrum De Wieken voor wat betreft ouderenzorg. Tevens kan gedacht worden aan het Gors en Arduin als het de ge handicaptenzorg betreft. Het onderbrengen van de maritieme collectie uit het Gravensteen in het stadhuismuseum is een van de beleidsadviezen Berns Projekt Management uit Arnhem. foto werd het geld weer teruggestort met winsten die waren gemaakt in de bosbouw. Het rendement kon al gauw oplopen tot twin tig procent per j aarzo spiegelde de beleggingsmaatschappij voor. De deelnemers waren vooral kleine particuliere beleggers. Geïnteresseerden werden vaak op agressieve wijze benaderd om de overwaarde van hun wo ning voor de belegging te ge bruiken. En dat deden ze dan ook massaal. Vanaf eind vorig jaar begonnen de maandelijkse uitkeringen te haperen. Sinds april keerde het fonds helemaal niets meer uit. De moedermaatschappij van Eco Brasil, NeQu Holding uit Winterswijk, bleek in financiële problemen te verkeren. Begin deze maand werd de holding door de rechtbank in Zutphen failliet verklaard. De circa zes tig werknemers van de holding zitten sinds eind juli collectief ziek thuis als gevolg van de af faire met Eco Brasil. Ondertussen richtten deelne mers die onraad roken eind juli de Stichting Participanten Eco Brasil (SPEB) op. De aandelen van Eco Brasil werden overge dragen aan de SPEB, die zelf de exploitatie van de teakplanta- ges ter hand wil nemen. Daar voor heeft de stichting vers ka pitaal van ruim één miljoen euro nodig. De onlangs opgerichte belan genvereniging Vereniging Ge dupeerden Eco Brasil (VGEB) is het niet eens met de aanpak van de SPEB. De VGEB verwijt de SPEB slecht te communiceren en verkeerde informatie te ver strekken. Daarnaast bestaat het SPEB-bestuur volledig uit Eco Brasil-mensen, luidt het verwijt van de VGEB. Volgens de woordvoerder van de VGEB hebben zich inmiddels meer dan honderd gedupeerde leden aangemeld. Omdat de be langenvereniging geen over zicht heeft van alle participan ten, verwacht de woordvoerder dat uiteindelijk wel enkele hon derden gedupeerden lid zullen worden. De vereniging bekijkt samen met een advocaat uit En schede hoe zoveel mogelijk van de inleg kan worden terugge kregen. *1: +S>' V/W *4 J6 JLm, -v- Door middel van een telling wil het schap nagaan in hoeverre er sprake is van gevaarlijke verkeerssituaties op routes rond Dreischor. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman DREISCHOR - Met twaalf meetkastjes vergaart Water schap Zeeuwse Eilanden ge durende de maand septem ber informatie over de ver keersstromen rondom Drei schor. Dit in reactie op de aan dacht die de dorpsraad heeft gevraagd voor de verkeerssi tuatie op de Roterij- en Zuid- dijk. Automobilisten en fietsers rij den over deze tamelijk smalle weg richting Zierikzee. „Het is er redelijk gevaarlijk, zeker in de winterperiode. Er fietsen veel kinderen richting school", licht dorpsraadvoorzitter K. van Gastel toe. Als ideale oplossing noemt hij de aanleg van een fietspad. „Niets is on mogelijk", relativeert hij twij fels over de haalbaarheid van dat scenario. Andere sugges ties om de situatie daar veili ger te maken, zijn het verbete ren van bermonderhoud en het aanbrengen van belijning langs de bermen. Daarnaast wordt de invoering van een 60- kilometerzone bepleit. Behal ve de dorpsraad heeft ook een individuele dorpsbewoner het schap benaderd met het ver zoek aandacht aan deze wegen te schenken. Bij Waterschap Zeeuwse Ei landen was men tot voor kort niet op de hoogte van de klach ten over beide dijken. De bin nengekomen verzoeken zijn reden om een maand lang te in ventariseren wat er nu daad werkelijk aan auto's en fietsers per dag voorbij komt. Om een goed beeld te krijgen van de stromen, wordt de verkeersin tensiteit niet alleen langs de Roterij- en Zuiddijk, maar ook op belendende wegen gere gistreerd. De resultaten wor den in de maand oktober ver werkt. Eventueel te nemen maatrege len worden met dorpsbewo ners zelf besproken, meldt woordvoerster D. Stein-Laing van het waterschap. Voorals nog is het plan de kwestie op de agenda te zetten van de dorps raadbijeenkomst van dinsdag 18 november. Wie Dreischor vanaf de kant van Nieuwerkerk (via de Stolpweg) nadert, komt naast de telkasten ook een mobiele radardisplay tegen. Samen met de provincie Zeeland heeft het waterschap drie van deze waarschuwingsborden in ge bruik. Automobilisten worden met een verlichte tekst attent gemaakt op het overschrijden van de toegestane snelheid. Deze tijdelijke maatregel hangt, aldus Stein, niet samen met de metingen die de wegbe- heerder een eindje verderop verricht. schreven. Voorbeelden zijn gezamenlijk uitgebracht publi citeitsmateriaal, een betere pro filering, een passe-partout waarmee de bezoekers korting krijgen op de toegangsprijs, sti muleren van wisselexposities, onderlinge uitwisseling van col lectiestukken en de eendrachti ge poging te komen tot officiële registratie van de collecties. Voor grotere wensen als een ge zamenlijk depot, klimaatbe heersing en conservering van de meest waardevolle voorwerpen is echter extra steun van de ge meente onmisbaar. De brief van het museumplat form staat op de lijst van inge komen stukken voor de ge meenteraadsvergadering op donderdag 25 september. van Adviesbureau Dirk-Jan Gjeltema SEROOSKERKE (S) - Omwille van de verkeersveiligheid pleit A. van der Vlugt uit Burghsluis ervoor op de as van de rij - baan van de Serooskerkseweg in Serooskerke, tussen de Stoof- en de Stolpweg, een duidelijk zichtbare, dubbele on onderbroken witte lijn aan te brengen. Zijn verzoek is door de gemeente Schouwen-Duiveland doorgespeeld naar wegbe- heerder Rijkswaterstaat. Automobilisten die op deze weg linksaf willen slaan richting Plompe Toren en Burghsluis, lo pen het risico door inhalend verkeer geraakt te worden. Voor beelden van de dubbele ononderbroken streep zijn te vinden op de nieuwe recreatieverdeelweg tussen Haamstede en Re- nesse en op de rijbaan van de N59 tussen Oude Tonge en Helle gatsplein. ELLEMEET - Camping DeFazant en camping 't Lantaarntje in Ellemeet hebben bij het gemeentebestuur een verzoek in gediend de krachten te mogen bundelen met als doel te komen tot kwaliteitsverbetering. Beide campings werden in 1971 opgericht. De Fazant heeft inmiddels een recreatiebestem ming, maar 't Lantaarntje heeft nog steeds een agrarische be stemming. Door de kampeereenheden van camping 't Lan taarntje te verplaatsen naar camping De Fazant kunnen deze ook een officiële status krijgen, 't Lantaarntje zal vervolgens als camping worden opgeheven. De betrokken ondernemers willen tevens kwaliteitsverbetering toepassen door de plaat sen op De Fazant te vergroten en enkele privédouches en -toi letcombinaties te plaatsen. Het verzoek staat op de agenda voor de gemeenteraadsvergadering op donderdag 25 septem ber. RENESSE - Uit een bedrijfspand aan de Laone in Renesse is een geldbedrag van enkele honderden euro's weggeno men. De inbraak vond plaats tussen maandagavond acht uur en dinsdagmorgen acht uur. Van braakschade is niets be kend. NIEUWVLIET - Bij een botsing tussen twee fietssters is gis termiddag in Nieuwvliet een 66-jarige Middelburgse gewond geraakt. De vrouw kreeg op de Zeedijk geen voorrang van een vijftienjarig meisje uit de gemeente Sluis. MIDDELBURG - Een achttienjarige vrouw uit Goes is giste ren door de Middelburgse politierechter A. Janssens-van Kampen vrijgesproken van diefstal en oplichting. De Goese had 4 mei dit jaar in Kruiningen aan een kennis vijf gram speed geleverd in ruil voor een gsm. Nadat ze voor tachtig eu ro had gebeld, verkocht ze de mobiele telefoon door aan een handelaar. Het mobieltje bleek afkomstig te zijn van de zijn werkgever van de kennis, maar de vrouw zei niet beter te we ten dan dat het toestel van de kennis zelf was. Officier van jus titie J. Valente vond de diefstal niet bewezen, maar eiste voor oplichting twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Daarnaast meende hij dat de schade van tachtig euro (bellen) aan de eigenaar, de werkgever van de kennis, moest worden betaald. RaadsmanH. Minkbepleitte vrijspraak voordedief stal en oplichting, omdat zijn cliënt niet kon vermoeden dat de gsm van een zaak afkomstig was. De politierechter kwam ook tot een vrijspraak. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil geen vaart zetten achter de taxatie van stacaravans in het kader van de Wet Onroerend Zaakbe lasting (WOZ). De kans, dat Den Haag de regels hiervoor alsnog aanpast, is te groot. In de huidi ge, nieuwe waarderingsronde richten de taxateurs zich in de eerste plaats op de woningen, winkels en bedrijfspanden. Schouwen-Duiveland telt naar grove schatting tussen de vijf duizend en achtduizend 'onroe rende stacaravans'. Tot voor kort telden de caravans niet mee voor de WOZ, omdat ze door de Waarderingskamer als roerend goed gezien werden. Maar enke le maanden geleden is dat teruggedraaid en vallen de va kantieverblijven op de cam pings ineens toch onder de WOZ. En met een nieuwe waar deringsronde van al het onroe rend goed in volle gang, zou de gemeente ook de waarde van de stacaravans moeten be palen. Maar de gemeente wil hier nu geen voorrang aan geven. Om dat er nogal wat civielrechtelij ke problemen aan een stacara van als onroerend goed kleven - zo staat de caravan op ander mans grond - heeft de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) deze kwestie aangekaart in Den Haag. De kans is groot dat de WOZ op dit punt alsnog wordt aangepast. Schouwen-Duiveland wil daar om wachten totdat het kabinet hierover duidelijkheid geeft. Want veel wijzer wordt de ge meente er waarschijnlijk ook niet van. „De extra belastingin komsten zijn te verwaarlozen waar de taxatiekosten sterk zullen toenemen", zo staat in het Plan van Aanpak 'Herwaarde ring Wet WOZ'. In dit rapport legt de gemeente uit hoe ze de komende, derde WOZ-ronde wil gaan aanpak ken. Op dit moment moeten alle woningen, bedrijfspanden en andere gebouwen opnieuw ge taxeerd worden voor de belas tingheffingen tussen 2005 en 2009. In vergelijking met voor gaande taxaties is er een hoop veranderd. Zo moet de waarde ring van de onroerende goede ren meer en meer geautomati seerd worden en in de toekomst waarschijnlijk ieder jaar of ie- W< dere twee jaar gaan plaatsvin den. Aan een volledig geautomati seerde taxatie is Schouwen- Duiveland net als de meeste an- ere gemeenten nog niet toe. ël worden nu al voorbereidin gen hiervoor getroffen. Daar naast zal de gemeente de waar deringsronde niet meer volledig uit handen geven. In principe doet de gemeente dat met een ei gen taxateur nu zelf, al wordt voor bepaalde delen van de taxatie wel hulp van buitenaf ingeschakeld. Want er wacht een flinke klus: voor ruim 22.300 panden moet de nieuwe WOZ-waarde bepaald worden. De gemeente denkt met het draaiboek voor deze waarde ringsronde, waar de gemeente raad 571.429 voor heeft uitge trokken, ruim op tijd klaar te zijn, voordat de eerste WOZ-be- schikkingen begin 2005 de deur uitgaan. Met de afwachtende houding voor wat betreft de sta caravans beseft het college, dat ze voor die groep wél een klein risico lopen de deadline niet te halen. „Wel dienen we rekening te houden met een voor ons ne gatief scenario dat we niet tijdig klaar zijn met het taxeren voor de nieuwe waardeperiode, mocht het toch noodzakelijk zijn stacaravans te gaan waar deren." ZIERIKZEE - De Reumapati- entenvereniging Midden-Zee land houdt donderdag 18 sep tember een lezing in Zierik zee. Spreekster is reumaconsulente L. KorrelZij is werkzaam in het Oosterscheldeziekenhuis. Veel reumapatiënten zijn niet goed op de hoogte van de mogelijk heid advies in te winnen bij de consulent om door reuma ver oorzaakte problemen in het da gelijks leven te verlichten. De lezing wordt gehouden in het multifunctioneel centrum in Zierikzee. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN HAAMSTEDE - Slot Haamstede, 10.30 en 11.30 uur: Diavoorstelling over het verle den van het Slot en omgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51