PZC Hansopje of shortama? Het gaat niet om het jassie Mil Vijf winkeltips van Jacobus Cobelens woensdag 17 september 2003 Weg met dat oude T-shirt vol gaten en dat in de was vergrijsde nachtponnetje met konijnenprint. Naakt slapen kan ook echt niet meer. We gaan, net als in vroeger tijden, weer zeer gekleed te bed. Met pyjama, bedjasje, nachthemd of hansop. De pyjama is namelijk weer helemaal terug. Maar, niet alleen om te slapen. Joggingpak Undressed HOPS Romanticus Huisarrest VAN DfR"st(V Nachthemdje van Valisère. Een klassieke mannenpyjama van Hom. Uit de nieuwe lijn nachtkleding van Marlies Dekkers. Te mooi om in te slapen Door Machteld Leistra De term nachtkleding volstaat eigenlijk niet meer om datgene te om schrijven wat er deze winter in de winkels hangt. Het Engelse homewear komt meer in de buurt. Volgens Monica van Alewijn van Bodyfashion Pro motion zie je een tendens om Ook in GTST dook Twinklestar op; Charlie in de badjas 'All over doud'. Huispak van Hom. nachtkleding binnenshuis als ge wone kleding te dragen: „De tradi tionele pyjama en het nachthemd waren niet meer zo in trek de laat ste jaren, maar kleding voor in en om het bed komt nu weer hele maal terug. De mensen vinden het heerlijk om lekker thuis te ont spannen en trekken zodra ze thuiskomen van hun werk hun kleren meteen uit om een gemak kelijker tenue aan te doen. Ze wil len er niet shabby bijlopen, maar goed verzorgd. De nachtmode van nu is zo mooi dat je er gewoon mee kunt rondlopen zonder je te hoeven omkleden als er bijvoor beeld iemand aan de deur staat. De grenzen vervagen. Dat zag je al bij de lingerie en de badmode en dat zie je nu ook bij de nachtmode gebeuren." De trends in de nacht mode volgen het gewo ne modebeeld. Veel mix match dus. Een ouder wetse flanellen pyjama broek met ruitjes of streepjes in combinatie met een mooi T-shirtje erop is heel hip. Deze trend is overgewaaid uit de Verenigde Staten waar men toch wat ge kleder naar bed pleegt te gaan dan hier in Ne derland. In de populaire serie Friends zagen we Rachel vaak zo in huis lopen. Ook uit de VS komen de pyjama's van het ra zend populaire merk Twinklestar. Ally Mc- Beal verscheen vaak op het tv-scherm met een flanellen herenpyjama in roze of pastelblauw met wolkjes of schaap jes erop. Sinds kort is dit merk ook in Nederland verkrijgbaar en zien we onze soapsterren uit GTST er ook in rondlopen. Veel van de nieuwe nachtkleding ziet er absoluut niet als zodanig uit. Je zou er zo de straat mee op kun nen. Complete huispakken die veel mooier zijn dan het eerste de beste joggingpak. Wikkeltopjes en losse vestjes, kant en borduursels, uitlo pende pijpen en getailleerde jasjes. Er wordt gebruik gemaakt van de mooiste stoffen: velours, zijde en de vrij nieuwe vezel Meiyl oftewel Tactel. Ook het 'Chinese' jakje met opstaand boordje en knoopjesslui ting doet het goed in de nachtmo de. Alles past bij elkaar. „Avondkleding, maar dan voor thuis. Heel chic en diva-achtig." Zo noemt Monica van Alewijn een andere grote trend in de nachtmode deze winter. Van slipdress tot voile negligé het is allemaal even mooi en luxueus. De bekende lingerie-ont werpster Marlies Dek kers brengt deze winter haar eerste nachtmo de-collectie ge naamd Nightdres- sed. Met haar j slaapkleding kun je zo het nachtleven in duiken. Tot de collectie behoren ;fli onder meer een lange ochtendjas van zwarte zijdechiffon en polyester. De jas heeft een blote rug met een rijgsnoeropening. Dan is er ook nog een prachtige vrijetijdsjurk met een diep décolleté waarin de zelfde rijgsluiting is verwerkt. Verder brengt Dekkers een zogenaamde drawstring pan talon met een aansnoer- sluiting en enkele tops. Echt te mooi om in te slapen. Beertjespyjama van Triumph. Hansop/jumpsuit: Een eendelig pak met lange pijpen en mou wen. Soms met voeten eraan. Pyjama: Een tweedelig pak met een lange broek met jasje of shirt. Shortama: Een pyjama maar dan met een short in plaats van een lange broek. Babydoll: Een kort ballonvormig broekje met een ruimvallend dun hesje. Nachthemd: Een lange slaap- jurk, in lengte variërend van knie tot enkel. Bigshirt: Een kort nachthemd in T-shirtmodel Negligé-set: Een lange ochtend mantel met een bijpassend nachthemd, gemaakt van luxe materiaal. Vaak doorschijnend. Huisjurk: Een lange jurk van soepel vallend materiaal. Com fortabel, maar toch gekleed. Huispak: Een comfortabel tweedelig pak om thuis in te ontspannen. Duster: Een korte of lange och tendjas voor huiselijke bezighe den Peignoir: Een enkellange och tendjas. Bedjasje: Een jasje met lange mouwen om over de nachtkle ding in bed te dragen. Kimono: Ochtendjas in Japan se stijl met wijde mouwen en zonder kraag. Bron: Bodyfashion Promotion ■- "«4 Kleermaker Jacobus Cobeles is verliefd op Middelburg. Foto's Ruben Oreel Door Annemarie Zevenbergen J£ii Dit rode jurkje is uit de najaarscollectie van Valisère. I inds 191' staat er op de deur. Kleer- I maker Jacobus Cobelens. Maar een blik op Jacobus leert dat hij in elk ge val niet zo lang het kleermakersvak kan uit oefenen. Zijn vader dan? Neen, ook niet. Het was zijn grootvader. Ook Jacobus genaamd. „Ik ben Jacobus Cobelens de Vierde", grin nikt hij. „Maar ik vind Jacobus geen naam, dus ik heb het afgekort tot Jac. ledereen noemt mij dus Jac (uitgesproken als het En gelse Jack)." Na omzwervingen over de 'halve wereld' streek hij ruim een jaar geleden neer in Mid delburg en begon daar zijn kleermakersbe- drijf annex mannenmodezaak. In een sfeer vol pandje aan de Lange Geere oefent hij zijn vak uit. Hij heeft genoeg van alle om zwervingen die hem van Zuid-Afrika tot de Fiji-eilanden brachten. „Nee, ik. blijf hier wel. Het is hier prima." „Ik ben een romanticus. Toen ik hier op be zoek was bij mijn broer, werd ik meteen ver liefd op Middelburg. Het is een prachtige stad, de sfeer, die oude gebouwtjes..." Jaco bus was verkocht. Zeker toen hij tijdens een wandeling door de stad tegen zijn huidige pandje aanliep. „Ik had het niet eens gezien. Mijn vader zag dat het, stootte mij met z'n elleboog aan en riep: Hé, jöh, dat is wat voor jou. Pas 's avond bij een partijtje schaak be gon het bij mij te kriebelen." En zo begon zijn laatste avontuur. Jac (53) heeft een uiterst afwisselend leven achter de rug. Maar de kleding bleef er altijd als een rode draad doorheen lopen. Na af ronding van de Modevakschool in Amster dam vertrok hij naar Zuid-Afrika, waar hij in een confectiefabriek aan de slag ging. „Daar werkten zo'n 2500 inboorlingen onder lei ding van een blank, alles overheersend ma nagementteam. Dat was een cultuurschok voor me. Ik kon daar niet tegen, dus ik ben verhuisd naar de grote stad. Johannesburg, waar ik als ontwerper gewerkt heb. Engelse mode maakte ik, met alles erop en eraan. Na drieënhalf jaar ben ik terug gegaan naar Ne derland en heb ik een tijd bij Hij mannenmo de gewerkt. In de verkoop en als kledingver maken Ik wilde toch wat anders, dus toen naar Amerika. Dat was een grote verande ring. Ik heb kleding gemaakt voor defensie en politie. Brand- en kogelwerend, uitrustin gen voor de Noordpool." Daarna volgde Californië, gedeeltelijk in de kledingbranche, en als klap op de vuurpijl de Fiji-eilanden waar hij een vergane kokos plantage verbouwde tot duikresort. Met als triest dieptepunt de coup in 2000, nog geen jaar na de verkiezingen, waardoor de hele familie Cobelens, na vijf dagen huisarrest en bedreigingen, naar Nederland werd 'terug- geschopt'. Alles waren ze kwijt. „Toen zag ik het voor het eerst in m'n leven niet meer zit ten", vertelt Jac. „Ik ben er aardig overheen, maar ik vergeet het nooit." Maar al snel keerde hij terug naar de wer kende maatschappij. Na vrijwilligerswerk, onder meer voor tv Oost, kwam Middelburg op zijn pad. „Ik vind het contact met mensen toch het leukst. Je maakt een babbeltje hier en daar, ontmoet veel nieuwe mensen. Ik heb het heel druk, zeker met vermaakwerk." Jac maakt aangepaste kleding voor onder meer gehandicapten en hij 'doet' veel trouwkostuums. De collectie in de winkel is vrij conservatief. „Jongeren zeggen weieens: mijn opa had zo'n colbert. Maar ik vind; het gaat niet om het jassie, het gaat om de per soon die erin zit. Die maakt het. Vroeger droeg ik de gekste dingen, had ik haar tot hier. Ik heb alle fases doorlopen, maar nu ben ik vrij conservatief gekleed. Grinnikend: „En dat terwijl ik te liberaal ben om in het gareel te lopen. Daarom werk ik voor me zelf. Ik ben het liefst mijn eigen man." Kapsalon Hairmaxx, Lange Viele 67, 4331 LS Middelburg. 'Gezellig, leuke muziek.' 0118-618130 Charlie Men's Fashion, Ooststraat 2, 4357 BE Domburg. 'Prachtige kleding, ik kom er graag' 0118- 584303 Lavooy Plein 1940 nr. 20, 4331 LH Middelburg 'Mooie zaak, mooie spullen.' 0118-612508 De Egelantier, Herenstraat 5, 4331 JS Middelburg. Aardige mensen, mooie dingen. 0118-650665 Van der Sloot Schoenmode, Lange Delft 48, 4331 AR Middelburg. 'Daar hebben ze mijn Bommeltjes.' 0118-613926 wreqfcT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43