Donner komt opnieuw cellen te kort Radardetector pas verboden in januari 2004 Delft maakt kans op prinselijk huwelijk ijsseldijk modes \erdonk interpreteert pardonregeling ruim 3 Leven weer bijna normaal in Wilnis Tweede arrestatie in zaak Bagci Zwembaden zien niets in verbieden cameratelefoon woensdag 17 september 2003 Toch tweede verdachte in zaak Lusanne Extra zaken Brand in Heeze Extra schooljaar voor allochtonen Alweer heroïnehoertje vermist Marga Klompéprijzen toegekend Zieke Stekelenburg legt werk neer Wespengraaier randt vrouwen aan Asielzoekers mogen procedure afwachten PZcon 19.55 door Job Slok pEN HAAG - Asielzoekers die ten tweede of derde asielproce dure hebben lopen, mogen de uitkomst daarvan gewoon in Xederland afwachten. Het is niet zo dat deze mensen direct het land uitmoeten, als zij niet voldoen aan de criteria van de pardonregeling. Dat heeft mi nister Verdonk van Vreemdelin genzaken en Integratie gisteren tweede exloërmond - Een inwoner uit Tweede Exloër mond wordt ervan verdacht de 63-jarige ontvoerder van Lu sanne van der Gun na de ver dwijning van het meisje hulp te hebben geboden. „Voor alle duidelijkheid," zegt officier van justitie Brouwer, ..deze verdachte is niet de twee de ontvoerder waarover is ge sproken. Het is vast komen te staan dat er geen tweede ont voerder was. De twee hebben van tevoren geen contact gehad over de ontvoering." „We stellen hem de vraag wan neer hij precies te weten kwam «ie Lusanne had ontvoerd en «at vanaf dat moment zijn rol is geweest. We willen weten of hij de ontvoerder heeft geholpen, op welke geringe manier dan ook." De man uit Tweede Exloërmond is nog niets ten laste gelegd, maar hij is wel gewezen op zijn zwijgrecht. In de praktijk staat iemand die wordt verhoord te boek als verdachte. De man is de afgelopen dagen verscheidene keren gehoord. Aanvankelijk werd hij gezien als getuige in de ontvoerings zaak. Justitie komt daar nu op terug. GPD geschreven aan de Tweede Ka mer. Verdonk geeft in de brief ant woord op een aantal vragen die Kamerleden vorige week tij dens een debat over de pardon regeling stelden. Tijdens dat debat, dat vanavond verder gaat, ontstond verwar ring over het lot van asielzoe kers die na een afwijzing een nieuwe asielaanvraag hebben ingediend omdat zij over nieu we gegevens beschikten. Zij mogen de lopende procedure dus gewoon afwachten. Alleen asielzoekers die nog in hun eerste procedure zitten, ko men in aanmerking voor de par donregeling. Deze regeling is ingesteld naar aanleiding van uitspraken die Verdonks voor ganger Na wijn begin dit jaar deed. Nawijn zei toen iets te wil len doen voor asielzoekers die buiten hun schuld al lang in Ne derland verblijven. Daaruit kwam een regeling voort voor asielzoekers die vijf jaar in Nederland zijn, nog een eerste aanvraag hebben lopen en geen misdrijven hebben ge pleegd. Daarnaast heeft de mi nister het recht om, buiten de regeling om, 'schrijnende geval len' een verblijfsvergunning te geven. Na de uitspraken van Nawijn deden ongeveer zevenduizend mensen een schriftelijk verzoek om een verblijfsvergunning. Zij krijgen allemaal antwoord, al dus Verdonk gisteren. Als zij een afwijzing krijgen voor de rege ling, kunnen ze daar niet tegen in beroep. Dat kan wel als ze vinden dat ze een schrijnend ge val zijn, en de minister bepaalt dat dat niet zo is. In de brief erkent Verdonk dat het kan voorkomen dat asiel zoekers die wel voor de regeling in aanmerking komen, niet als zodanig worden herkend door het systeem van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), dat de beoordeling maakt. Deze mensen moeten zelf een brief sturen. ANP door Hans Jacobs DEN HAAG - Delft maakt een goede kans op het vol gende prinselijke huwelijk. De Oude Kerk in de prinsen- stad is volgens NOS-verslag- gever Maartje van Weegen uitgekozen voor de trouwerij van prins Johan Friso en Mabel Wisse Smit. Een da tum zou er ook al zijn, 24 april 2004. De Rijksvoorlichtingsdienst ontkent dat datum en plaats al vast staan. Er heeft zelfs nog geen overleg plaats ge had met het paar, zo laat een woordvoerder weten. Mo menteel wordt gewerkt aan de voorbereiding van de toe- stemmingswet, die waar schijnlijk in oktober bij het parlement wordt ingediend. Mogelijk dat dan de datum wel bekend is, al zou daar mee formeel gewacht moeten worden op de goedkeuring van het parlement. Delft lijkt overigens een logi sche keus. De stad heeft een eeuwenoude en bijzondere band met de koninklijke fa milie. Hier is - maar dan in de Nieuwe Kerk - de grafkelder van de Oranjes. Prins Johan Friso heeft in Delft lucht- en ruimtevaarttechniek gestu deerd en in de buurt van de Oude Kerk gewoond. Mabel Wisse Smit is in de buurt van Delft, in Pijnacker, als Mabel Los geboren. De geopperde datum - het paar zelf heeft slechts gezegd dat het in het voorjaar wil trouwen - heeft voor Johan Friso een voordeel. De prins heeft een hekel aan Konin ginnedag. Indien het huwe lijk op 24 april plaatsvindt, kan het paar 30 april van wege hun huwelijksreis zon der gezichtsverlies afzeggen. GPD f r cm 5 15! 5 5 Hi 3 111 1 10! 5 11! 9 12! 2 II! 9 121 tas DEN HAAG - De politie heeft gisteren in Den Haag een twee- Je verdachte aangehouden in verband met de moord op het meisje Kumral Bagci. Kumral Bagci werd in 1995 ver moord. Twee dagen nadat haar ouders haar als vermist hadden opgegeven, werd haar in stuk- ten gesneden lichaam gevon den. Vorige week hield de politie de eerste verdachte, een twin tigjarige Hagenaar, aan. De zegsman van het OM wilde niets kwijt over het geslacht en deleeftijd van degeen die giste ren is aangehouden. Justitie is bang dat anders te makkelijk te Weiden is waar deze vandaan komt. Waarvan de twee perso nen precies worden verdacht, is nog onduidelijk. De eerste ver dachte was ten tijde van de moord twaalf jaar oud. Dezaak-Kumral Bagci was een zogenaamde 'cold case'. Na twee onderzoeken, in 1995 en 1998, werd de zaak onopgelost gesloten. Justitie hield wel di verse verdachten aan, maar moest die allemaal weer laten gaan. ANP WILNIS - Het water stroomt met 40.000 liter per mi nuut de Ringvaart van Wilnis in. Onder toeziend oog van enkele dijkbewoners zetten werkers van het Hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht gistermiddag de kraan open om het laatste com partiment van de ringvaart in Wilnis te vullen. Voor de bewoners betekent dit een eerste stap richting terug keer naar hun huizen. De vaart is echter nog afgedamd in compartimenten. Volgens projectleider P. Verkaik is pas volgend jaar april weer scheepvaart mogelijk. foto Koen Suyk/ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Justitie heeft de komende jaren opnieuw hon derden cellen te weinig. On danks het extra geld dat het ka binet vrijmaakt, verwacht het ministerie dit jaar een tekort van 533 cellen, oplopend naar rond de 1500 in 2004 en 2005. V1 N O EN 2ej-SGK vveer. vet. Om de ergste problemen op te vangen wil minister Donner van Justitie extra, sobere cellen in richten voor mensen die maar kort hoeven te zitten en meer mensen buiten de gevangenis straffen. Ook in jeugdgevangenissen en tbs-inrichtingen zijn de komen de jaren tientallen opvang plaatsen te weinig, schrijft Donner aan de Tweede Kamer. Vorig jaar had Justitie becijferd dat er zesduizend extra plaat sen nodig waren om alle gedeti neerden te herbergen, die de nieuwe impuls aan de criminali teitsbestrijding (het zogeheten Veiligheidsprogramma) zou op leveren. Van die cellen zijn er eind van dit jaar 2200 af. Ondanks die extra cellen blij ven de gevangenissen met tekorten kampen. Dat komt doordat de regering zich heeft voorgenomen tienduizenden zaken extra per j aar te gaan ver volgen en door de harde aanpak van drugssmokkelaars op Schiphol. HEEZE - In het centrum van Heeze (NB) heeft gistermiddag een grote brand gewoed in een drogisterij. Het pand moet waarschijnlijk als verloren worden be schouwd, aldus een woordvoer der van de gemeente. Niemand raakte gewond. De brand ont stond in het begin van de mid dag waarschijnlijk door werk zaamheden in het trappenhuis van het gebouw. Het vuur sloeg over naar de winkel. ANP Overigens zou Justitie met ge mak nog meer cellen kunnen vullen. Het kabinet heeft beslo ten zich bij de aanpak van veel plegers in eerste instantie te richten op duizend daders. Er zijn echter zo'n vijfduizend hardnekkige veelplegers, die aangepakt zouden kunnen wor den als er meer celruimte was. Officieren van justitie en rech ters zijn er bovendien van door drongen dat er celruimte te weinig is en houden daar bij voorbaat rekening mee bij de straf die zij respectievelijk eisen en uitspreken. Justitie heeft al extra geld ge kregen in deze begroting en het ziet er niet naar uit dat daar meer bijkomt. Dus zullen de ge vangenissen goedkoper moeten gaan werken. Donner stelt voor dat voor mensen die maar kort moeten zitten een sober regime gaat gelden, met bijvoorbeeld minder mogelijkheden om te luchtenOok moet er meer geko zen worden voor elektronische detentie, waarbij gestraften thuis in de gaten gehouden wor den via een enkelband. Verder wil Donner vreemdelingen die in de cel terecht komen sneller naar hun eigen land terugstu ren. Advertentie Locatie: Interieur Paauwe in Zonnemaire U wordt ver wacht: Toegang: Gratis! Op zoek naar nieuwe ideeën voor uw interieur? Op vrij.avond 19 septem ber a.s. presenteert Monique van der Reijden de nieuwe WoonMode voor het najaar 2003, voorjaar 2004. Monique, verbonden aan het Nationaal Perscentrum Wonen, signaleert ieder half jaar de nieuwste trends op interieur-gebied. Op deze avond maakt u kennis met tal van noviteiten, zowel klassiek, modern als 'sportief'. Ook in de showroom zullen verschil lende trendpresentaties van de nieuwe woonmodes te zien zijn. Kortom, een uiterst informatieve avond, die u zeker niet mag missen! Dat geldt ook voor de hapjes en drankjes die voor u klaarstaan. Bel voor reservering of kom gewoon langs! Meer info: www.interieur-paauwe.nl fu R UTRECHT - Allochtone jongeren zouden een jaar langer naar de basisschool moeten om hun kansen in het onderwijs te ver groten. Met de introductie van een negende jaar kunnen leer- achterstanden worden goedgemaakt. Volgens de Utrechtse hoogleraar orthopedagogiek P. Lese- man zijn de mogelijkheden om achterblijvende leerlingen bij te spijkeren momenteel beperkt. Extra lessen of een extra jaar kunnen een uitkomst zijn, aldus Leseman. Leseman bestrijdt dat het zinloos is kinderen naar de kinder opvang, peuterspeelzaal of 'voorschool' te sturen. Dat bleek uit een studie van het onderzoeksinstituut ITS van de Katho lieke Universiteit Nijmegen. Volgens Leseman dateren de ge gevens uit de tijd voordat met de voorschool werd geëxperi menteerd. ANP BRUNSSUM - De politie onderzoekt de vermissing van de twintigjarige Samira van de Wal uit Brunssum. De verslaafde prostituee is 11 juli voor het laatst gezien bij het station in Heerlen. Sindsdien ontbreekt van haar elk spoor, meldde de politie gisteren. Zij houdt rekening met een misdrijf. In de vroegere oostelijke mijnstreek zijn tussen 1989 en 2001 zes heroïnehoertjes vermoord. Geen van de zaken werd opge lost. In februari 2002 liet de politie weten dat er een verband bestaat tussen deze moorden: de vermoorde vrouwen werkten als prostituee in Heerlen, waren verslaafd aan harddrugs en in of rond Heerlen om het leven gebracht. ANP DEN HAAG - De Marga Klompéprijzen zijn dit jaar toege kend aan Janske Hermens van de Stichting Straatmensen voor Straatmensen in Nijmegen, het Amsterdams Buurvrou wen Contact en de Nationale Stichting ter Bevordering van de VrolijkheidDe prijzen, waaraan een bedrag van 2500 euro is verbonden, worden op 8 november in Tilburg uitgereikt. De Dr. Marga Klompé Stichting wil jonge mensen aanmoedi gen zich in de geest van Klompé, de eerste vrouwelijke minis ter in Nederland, vanuit een christelijke visie te ijveren voor gerechtigheid en emancipatie van achtergestelden. ANP TILBURG - Burgemeester Johan Stekelenburg van Tilburg legt met ingang van vandaag al zijn werkzaamheden voorlo pig neer. Hij heeft kanker en wil al zijn energie gebruiken om zijn behandeling te kunnen doorstaan. Stekelenburg werd op 20 januari geopereerd aan slokdarm kanker. Na een aanvankelijk voorspoedig herstel kreeg hij te maken met een terugslag. Er werden nieuwe tumoren gevon den, die met een chemokuur werden behandeld. ANP BREDA - De politie in Breda is op zoek naar een man die al minstens 27 vrouwen heeft aangerand of proberen aan te ran den. In alle gevallen bood hij aan een wesp van hun rug te ver jagen. Vervolgens gaf hij geschrokken aan dat de wesp in hun broek was gevallen. Voor zover bij de politie nu bekend is, heeft ongeveer de helft van de vrouwen daarop hun broek los gemaakt en kon de man hen aanranden. Na een eerste melding eind vorige week over de 'wespengraai er' zijn nog 26 telefonische aangiften binnengekomen. Uit die verklaringen blijkt dat het om een man in een groene jeep gaat van tussen de 25 en 30 jaar en met een bol gezicht. ANP De crisisopvang van tientallen tijdelijke geplaatste, niet-cri- minele jongeren in jeugdgevan genissen moet zoveel mogelijk worden beperkt. Zij moeten zo snel mogelijk doorstromen naar 'gewone' inrichtingen. Hoe nijpend de tekorten zijn blijkt wel uit het feit dat er tot 5 september van dit jaar 3089 ge detineerden vervroegd naar huis zijn gestuurd, aldus Don ner. Ook zijn 4006 veroordeel den die waren opgeroepen om hun straf uit te zitten, onver- richterzake weggestuurd om dat er voor hen geen plek bleek te zijn. GPD door Guus Mater DEN HAAG - Het verbod op de radarverklikker zal op 1 januari 2004 ingaan. Aangezien het ad vies van de Raad van State nog niet binnen is, kan het verbod niet op 1 oktober van kracht worden. Er is geen sprake van afstel, al dus een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat gisteren. Het departe ment noemt de invoering van het verbod per 1 januari 'reëel'. Naast het verbod op het bezit wil minister Peijs de verkoop van snelheidsverklikkers ver bieden. Voor een verbod is een wijziging van het zogeheten voertuigreglement noodzake lijk. Daarin staat precies be schreven wat er op en aan een auto mag zitten. Achtereenvolgende ministers van Verkeer en Justitie hebben jaren gewerkt aan een verbod op apparaten die automobilisten waarschuwen voor snelheids controles. Tegenstanders wezen op een artikel uit het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens waarin staat dat iedereen het recht heeft om radiosigna len op te vangen. Dat is exact wat een detector doet. In een aantal Europese landen (België, Frankrijk en Zwitserland) is het gebruik van een detector echter al geruime tijd verboden. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Het Nationaal Platform Zwembaden heeft nog geen reden voor een landelijk verbod op mobiele cameratele foons in zwembaden. Dat zei een woordvoerder gisteren. Zondag arresteerde de politie in Dokkum een man die een vrouw in een kleedkamer probeerde te fotograferen met zijn camerate lefoon. De aanhouding in Dokkum is volgens het platform 'een inci dent'. Het zou de eerste keer zijn dat dit in Nederland gebeurt. ,,Er is nog geen behoefte aan een landelijke richtlijn", aldus de woordvoerder. Het staat baden vrij een verbod op cameratelefoons op te nemen in de huisregels, maar een rond gang leert dat dat niet gebeurt. Het Tolhuisbad in Dokkum gaat zich naar aanleiding van het in cident wel beraden op ver scherpt toezicht of een verbod. Volgens een woordvoerder van de brancheorganisatie kent Au stralië sinds juni een algemeen verbod op cameratelefoons in zwembaden. Ook Groot-Brit- tannië, Ierland en Frankrijk zouden maatregelen hebben ge troffen. Japan weert de mobiel tjes uit fitnesscentra. In Saoedi- Arabië is het cameramobieltje helemaal verboden. Het gebruik van fotocamera's in zwembaden is volgens het Na tionaal Platform Zwembaden al verboden omwille van de priva cywetgeving. Wel komt het ge regeld voor dat toezichthouders fotograferen door ouders tij dens kinderfeestjes toestaan. De politie heeft tegen de acht tienjarige Dokkumer proces verbaal opgemaakt wegens schending van de privacy. Daar op staat een maximumgevange nisstraf van zes maanden of eer boete van maximaal 11.500 eu ro. ANP Advertentie Zuidweg 2oA, Zonnemaire. Tel.: 0111-401318. Yerseke - Lepelstraat 1 Tel. 0113-571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3