Schoenen van alle tijden 'Ik neem niet alle klussen' M3 woensdag 17 september 2003 'HOPS t wordt een sprookjes- tige winter als het aan de demakers ligt. Ruig antisch, barok en antiek de steekwoorden die op trends van nu slaan. Zachte 'en zoals fluweel, flanel en Igaan hand in hand met overe materialen als leer, jède, vilt, corduroy en tweed. Versleten Mao-stijl iSte li i ij'V u - W -M" Advies Tekenen Vijf winkeltips Marlijda de Maesschalck zc Er is deze winter niet bepaald sprake van één stijl, getuige deze groepsfoto van Closed. Ruig en romantisch Door Machteld Leistra Het sprookjesachtige zien we vooral terug in details, kleurgebruik, stoffen, prints en acces soires. Pof- en kop- mouwtjes, ruches, lage, ronde halslijnen en ruisende rokken. De kleuren zijn fris, maar toch ook doorleefd en doen een beetje denken aan plaatjes uit oude sprookjesboeken. De stoffen zijn zacht en glanzend en bedrukt met middeleeuwse heraldiek, barokke jachttafereel- tjes of oude schilderijen. Gobelin (van die ouderwetse geweven gordijnstoffen met bloemen) wordt ook verwerkt in kleding en accessoires. De accessoires zijn veelal zwaar en doen antiek aan. Veel zilver en grote edelste nen. Ook fluwelen bandjes met ouderwetse medaillons eraan zijn supertrendy. De betovering van het vintage thema heeft zijn kracht nog niet verloren. De extreem versleten look is er wel een beetje vanaf, maar een doorleefd en gebruikt uiterlijk van een kledingstuk is nog steeds erg in en lijkt nog wel even te blijven. En ook de retrotrend is nog lang niet op zijn retour. Dit keer zijn het de jaren twintig en dertig die in de belangstelling staan in na volging van de musicalfilm Chica go met strakke korte jurkjes die veel been laten zien. Ook de eind jaren zeventig, begin jaren tach tig, zijn zeer hip. Denk aan Char lie's Angels en borduur daarop voort. Dus big hair, strakke col truitjes, krappe colbertjes en ge tailleerde jasjes met enorme (nep)bontkragen. Een vrij nieuw kledingstuk dat teruggrijpt op deze periode is de off-shouldertop of -trui die heel sexy één schouder vrij laat. Nieuw in dit thema zijn ook de broeken met sigarettenpijpen. Iets te kort, supersmal toelopend van onderen en met een mes scherpe vouw erin. Uiteraard draag je hier torenhoge pumps bij. Broeken en rokken hangen laag op de heupen, maar ook hier is het extreme er een beetje van af. Landen zijn altijd een dankbaar onderwerp als inspiratiebron. Deze winter staan China en Oost- Europa modisch gezien in de be langstelling. Als Chinagirl draag je veel satijn en zijde in heldere kleuren waarop draken en bloe men staan afgebeeld of zijn ge borduurd. Blouses hebben kimo nomouwen en worden om het middel gewikkeld. kleppen en grof gebreide truien, vesten en poncho's met folkloris tische motieven. Met (nep)bont wordt deze winter niet te zuinig omgesprongen. Het komt overal terug. Dikke randen aan capuchons, aan mouwen, langs revers en aan kragen en voeringen van bont. Ook de hele harige varianten zijn superhip. Helaas raakt het taboe om echt bont te gebruiken een beetje in de vergetelheid. Modemakers lij ken zich niet meer echt te be kommeren over het lot van me nig dier dat op wrede wijze het le ven moet laten voor zijn harige velletje. Sommige nier- ken en zachte velours. Het is erg trendy om op dit gebied uitbun dig te combineren. Dus een super- sportief trainingsjackje op een ge klede krijtstreep pantalon of een glimmende trainingsbroek met torenhoge stillettohakken. Ook de meer sobere en militaris tische Mao-stijl doet het goed. So wieso is de rol van de militaire kleding nog lang niet uitge speeld. De poffende cargopant gaat nog een winter lang mee. Draag er beenwarmers en pumps bij en je bent helemaal up-to-da- te. Of draag de broek in de lange laarzen. Trenchcoats en kaki- kleurige parka's zijn nieuw deze winter. De Oost-Europese trend doet hier niet voor onder. Sombere kleu ren en verhullende kledingstuk ken. Als Balkangirl draag je dikke bontmutsen, al dan niet met ken laten de keuze aan de consument. Ze bieden het zelfde kleding stuk aan met echt of nep. De stoere meid wordt deze winter i zeker niet vergeten. Sportieve mo de grijpt een beetje terug op de jaren ze ventig en tach tig met veel glimmende trainingspak- i ;W1 i:t |v; •Moeder en dochter in stoere mode van H&M. Ook Caroline Biss kiest voor warme mode. Vest, lange sjaal en nepbont. Uit de WE-collectie. Wat schoenen betreft, is de keuze dit najaar weer ontzettend groot. Stillettohakken, queenie- halcjes, blokhakken, jaren tachtig diabolohakken, plat, hoog, sneakers, laarzen, booties. Stof en leer zijn ongeveer even trendy. Kreukel- leer en 'versleten' suède zijn erg hip. De schoenen zijn veelal versierd met bont, kettinkjes, folklo ristische motieven, barokke prints en andere tierelantijnen. De eskimo-laarzen met bandjes en franjes zijn goed vertegen woordigd bij Fratelli Rosetti en Kickers. Camper komt met geprinte laarsjes genaamd 'Twins' met de afbeelding van een vrouw op iede re laars. Ze hebben ook een heel bijzonder exem plaar in folklore stijl, met bloemenstof. Nieuw zijn de jaren 30-40 'Chicago' pumps met bandjes om de wreef. Fornarina heeft heel mooie schoenen met veel kleurtjes. Waren ronde neuzen de afgelopen twee seizoenen totaal passé en moest alles zo spits mogelijk zijn, nu komt de ronde neus weer zoet jesaan terug. Folkloreschoen van Camper. m S V'-'" i i x. S ■- Marlijda de Maesschalck-Celie, zelfstandig coupeuse te Terneuzen. Foto Camile Schelstraete Door René Hoonhorst Als professioneel coupeuse volgt ze de mode op de voet. Ze moet haar klan ten kunnen vertellen of de ontwerpen die ze aandragen wel bij de tijd zijn. Maar zelf is ze niet zo'n modepop. De kleur van de kleding is belangrijker: blauw of zwart staan haar het best, vindt ze. Ze wil er goed ge kleed en goed verzorgd uitzien, maar of trui tjes en broeken de allernieuwste snit hebben, is minder belangrijk. Marlijda de Maesschalck-Celie (57) werkt al weer zeven jaar als zelfstandig coupeuse. De Terneuzense maakte en vermaakte zeventien jaar lang kleding bij Bliek Damesmode in de Noordstraat in haar woonplaats. Op een ge geven moment wilde ze toch wat meer vrij heid bij het werk en daarom begon ze voor zichzelf. Haar man heeft een goed inkomen en ze hoeft niet per se te werken. „Maar ik vind het fijn om in mijn eigen onderhoud te kunnen voorzien. Door mijn luxe positie hoef ik niet alle klussen aan te nemen. Jasjes voor heren zal ik bijvoorbeeld niet snel maken, omdat ik weinig zin heb om daar mouwen in te zetten. Die moeten namelijk in de schou ders allemaal dubbel gestikt worden om de heren er wat breder uit te laten zien." Als zelfstandig coupeuse durft De Maesschal- ck meer te zeggen dan in dienst van een zaak. Een deel van haar werk bestaat er ten slotte uit om de mensen advies te geven. „Mensen komen vaak met een voorbeeld uit een tijdschrift. Dan willen ze nét zo'n jurk of net zo'n pakje als in het blad staat. Ze verge ten vaak dat die kleding misschien wel per- fect valt en mooi staat bij een model met maatje 36, maar er toch iets ander uitziet bij dames met een maatje meer." De Maesschalck geeft in voorkomende geval len graag tips. Met eenvoudige aanpassingen kan vaak toch een chic, modieus resultaat worden behaald. „Maar als klanten strikt vasthouden aan een modeplaatje dan doe ik het dus zo. De klant is koning en mag er bijl open zoals hij wil, maar hij kan nooit zeggen dat ik niet gewaarschuwd heb." De Maesschalck maakt van alles. Ze zet ritsen in broeken, verstelt kleding, zet nieuwe stuk ken in gescheurde ofte kleine lievelingspakjes én maakt nieuwe kleding. Dat laatste is leuker, omdat verstellen van kleding door Zeeuws- Vlamingen 'altijd te duur' wordt gevonden. Op basis van voorbeelden uit een boekje, maar ook wel eens - samen met de klant - naar eigen inzicht. Een leuke recente klus was onlangs het maken van een aantal nieuwe to ga's voor de ambtenaren van de burgerlijke stand van de gemeente Terneuzen. Ze maakt wel eens vaker een toga voor een nieuwe ambtenaar, maar deze keer kregen alle amb tenaren een nieuw ambtskleed. „Na de herin deling kreeg de gemeente een nieuw wapen, dus werd het tijd de toga's aan te passen." Na meer dan een kwart eeuw kleding maken, leert De Maesschalck nog steeds bij. Zo volgt ze momenteel lessen in Gent, waar ze onder meer weer op een geheel nieuwe wijze pa tronen leert tekenen. „Vroeger dacht ik dat patroontekenen altijd volgens dezelfde prin cipes werd gedaan, maar intussen heb ik het al op drie verschillende manieren geleerd. Het helpt je telkens weer aan nieuwe inzich ten en dat zorgt ervoor dat ik het leuk blijf vinden om cursussen te volgen." Het nieuwe modeseizoen ziet er veelbelo vend uit, heeft De Maesschalck al kunnen constateren. De strakke jasjes, die alleen ech te paspoppen lekker zitten, zijn weer uit en de makkelijker vallende broekrokken komen er weer aan. Daarnaast is de cape dit najaar weer helemaal in. Die gaat ze voor haarzelf ook maken. Niet in het zwart of blauw, maar camel-kleurig. „Ja, voor een cape vind ik dat wel mooi en met de juiste make-up staat me dat ook goed. Die cape zal ik van het najaar veel aan hebben, want zo'n speciaal werk stuk zie ik ook een beetje als reclame voor mijn bedrijf." Bliek Damesmode, Noordstraat 23, Terneuzen Goede kwaliteitsmerken. Smaakvolle kleding voor dames van dertig tot zestig jaar. 0115-648091 Young Style Damesmode, Markt 4, Terneuzen (foto boven) Kwaliteitszaak voor de jeugd en jonge, modebewuste vrouwen met gerenommeerde merken. 0115-614845. De Spienter, Schoenen en Lederwaren, Noordstraat 69, Terneuzen (foto onder) Voor jong en oud; modieus, stevig, exclusief, voordelig en duur. 0115-617566. De Appel, Sieraden, pearcings, kleding, decoratie, Noordstraat 43, Terneuzen De pearcings zijn aan De Maesschalck niet besteed, maar de zelfgemaakte sieraden hebben haar hart gestolen. Creatief, eigentijds, modieus, heel mooi. 0115-611614. Van Dixhoorn Mannenmode, Noordstraat 15, Terneuzen Pendant van Bliek Damesmode. Mannen tussen dertig en zestig jaar vinden er degelij ke modieuze kwaliteitskleding. 0115-612692 «I '3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35