PZC Mijnheer Ferdinand weet niet wat hij zoekt GEBOEKT Meiden mogen niet in caravan Lekker rippen op golven van drie meter n 3 GE jon&E 0ndER2.0E.KER Jennifer en Ben zijn uit elkaar woensdag 17 september 2003 Doodmoe van het zoeken naar iets waarvan hij ver geten is wat het was zit Mijnheer Ferdinand op een bankje in het park. Een jongen vraagt hem of hij zijn portret mag tekenen. Hoe die van ogen, een neus en een mond een portret kan ma ken dat zo goed lijkt, is Mijnheer Ferdinand een raadsel. Volgens de jongen is het een kwestie van aandachtig kijken: 'En lang ge noeg, dan zie je allerlei dingen die anders zijn.' Groot nieuws was het in Vlaan deren: 'Carll Cneut wint Gou den Plaque op de negentiende Biënnale van Illustraties in Bra tislava.' Aan 's werelds grootste internationale prijs voor illu stratoren deden maar liefst 311 kinderboekkunstenaars mee uit 38 landen van overal op de we reld. De 2398 illustraties waar uit de jury moest kiezen zijn nog te zien in The House of Arts in Bratislava (Slowakije). Daarna reizen ze de wereld rond, maar de kans dat de tentoonstelling naar Nederland of Vlaanderen komt is klein. Wel kun je de prenten waarmee Ca^ll Cneut (Gent) in de prijzen viel bewon deren in de twee prentenboeken waaruit ze afkomstig zijn. Mijn heer Ferdinand heet het ene, de titel van het andere is Het onge looflijke liefdesverhaal van heer Morf. 'Wat ben ik kwijt?' verzucht Mijnheer Ferdinand op een dag. Waar hij ook zoekt - overal on der, overal achter, hier en er gens anders - hij kan niet vinden wat weg is. Hoe zou dat trou wens kunnen als je niet eens weet wat je zoekt? Het antwoord op de vraag wat hij verloren heeft en dat blijkbaar zo be langrijk is dat hij het onmiddel lijk moest gaan zoeken hoopt hij na veel getob te vinden in de bi bliotheek: 'De mevrouw van de inlichtingen kijkt ernstig. Ik zoek iets, zegt Mijnheer Ferdi nand. Een boek? Zoekt u een boek? Het tikken van het pot lood op de tafel maakt Mijnheer Ferdinand zenuwachtig. Nee. Misschien. Ik weet het niet. Ik ben op zoek naar iets wat ik kwijt ben. Een klein koud drup peltje rolt in zijn kraag. Wat zoekt u precies, mijnheer? Dat weet ik niet, zegt Mijnheer Fer dinand, dat is nou net het pro bleem. De mevrouw van de inlichtin gen heeft geen zin om Mijnheer Ferdinand te helpen. U moet maar eens rondkijken in de bi bliotheek, zegt ze. De hele we reld zit in dit gebouw. Zowel ge schiedenis als aardrijkskunde als werktuigkunde als biologie en als het daar niet tussen zit, is er nog de afdeling wiskunde, Franse literatuur, Engelse lite ratuur...' Wat een vruchteloze zoektocht lijkt te worden, wordt door Carll Cneut verbeeld in fascinerende prenten die slechts moeizaam hun geheim prijsgeven. Wie zijn die vaalbleke figuurtjes tussen de takken van de bomen? Waar om ligt op een andere prent zo'n zichtbaar loodzware bal in de hoek van de kamer? En wat valt weer ergens anders niet alle maal te bedenken bij de won derlijke wezens die onaange raakt door anderen in een bezonken kleurenpracht over de pagina 's krioelen? Pas na zijn ontmoeting met een wildvreem de vrouw voor wie de zwanen in het park allemaal een eigen naam hebben en het gesprek la ter met de oude man die 'veel weet van wat langzaam is en stil', ontdekt Mijnheer Ferdi nand tenslotte 'overal onder, boven, achter, tussen' de bijzon dere dingen die hij eerder nooit opmerkte. In elke prent bij het door Agnes Guldemondt vertelde verhaal is te zien hoe rijk bedeeld Carll Cneut is in het vermogen zicht baar te maken wat nauwelijks in beelden te vangen valt. Zoals in de prent waarop Mijnheer Ferdinands radeloosheid bijna voelbaar ismaar niets meer is te zien dan een huisje tussen naar geestig zwarte boomstammen tegen een geelbruine achter grond Carll Cneut krijgt zondag 28 september in Amsterdam een Zilveren Penseel voor Het onge looflijke liefdesverhaal van heer Morf. In deze wonderbaarlijke circusromance gaat een hond die na elke voorstelling een da verend applaus in ontvangst mag nemen, maar na elk spekta kel toch altijd weer eenzaam achter blijft, op zoek naar de ware liefde. Naar het vervolg is het niet moeilijk raden. Des te verrassender is het gelukkige slot: 'Zou dit dan ware liefde zijn? dacht Heer Morf bij zich zelf. 'Zo klein, zo nietig en toch zo anders?' Jan Smeekens Agnes Guldemont en Carll Cneut: Mijnheer Ferdinand. De Eenhoorn; 12,50 euro. Carll Cneut: Het Ongelooflijke Liefdesverhaal van Heer Morf. De Eenhoorn; 12,50 euro. Ze waren al bijna nooit in huis, maar nu zijn ze er nog minder te vinden. Rick (6) en Roy (10) Geschiere uit Biggekerke hebben sinds kort zelf een huis op wielen. Achterin de tuin staat een caravan, die ze van hun eigen geld gekocht hebben. De dode vliegen, spinnen en mieren zijn er inmiddels uit. Ook de vloer is netjes schoongeveegd. Een gasfornuis ontbreekt. Gelukkig zit er wel een echte kraan in. Trots laten de broertjes hun nieuwe aan winst zien. Niets is voor de jongens te gek. Eerder tikten ze een scootmo- biel op de kop en nu zijn ze hele maal onder de indruk van de ca ravan. „We hadden gezien dat de caravan te koop stond, toen we spulletjes verkochten in het dorp", vertelt Roy. Ze telden hun geld dat ze hadden verdiend tijdens de rommelmarkt en Roy toog samen met een vriendje naar de verkoper. De koop was snel rond, want de caravan was 'niet zo duur'. Nadat hun onderkomen grondig was schoongemaakt, voorzagen ze het van tekeningen en leuzen. 'Ajax' werd naast de deur neer- gekalkt. De jongens voetballen in Zoutelande en zijn helemaal weg van de Amsterdamse club. 'Meiden verboden' kwam aan de andere kant te staan. „Meiden zijn vaak kattig", verklaart Roy. De leus leidde tot nieuwsgierig heid bij de meisjes uit de buurt. „Een meisje heeft een steentje door het raampje gegooid. We moesten er wel om lachen, want ze deed het niet expres. En mijn vader kon het raampje zo weer maken." De caravan krijgt steeds meer weg van een jeugdhonk. De broertjes nemen vaak vriendjes mee naar huis. Met een groepje van acht jongens kaarten ze, Rick (links) en Roy Geschiere uit Biggekerke bij hun caravan. verstoppen ze zich in de kast en praten ze onder het genot van een glas limonade over 'dingen die niemand mag horen'. Het 'rottigheidhokje' noemt moeder Lydia het lachend. Ze vindt het nieuwe onderkomen van haar zoons hartstikke leuk. „Vaak mogen ze bij andere ouders niet met zo'n grote groep binnen spelen. Nu hebben ze hun eigen plek.In de caravan komt waar schijnlijk nog een dartbord te hangen. „Er was hier altijd kin derdarts in het dorp. Dat is ge stopt. Daarom is het leuk als ze dat hier kunnen doen." Ook zijn er plannen om pannenkoeken te bakken. En Rick heeft inmid dels een volgend idee om voor te sparen. Hij ziet een televisie in foto Ruben Oreel de caravan wel zitten. Het aller liefste slapen de jongens in hun eigen huisje. Tot nu toe is dit nog niet gebeurd, want volgens hun moeder is het daarvoor te koud. Tienke Wouda Geen wind, geen golven. „Da's echt helemaal niks. Gewoon choppy water, een klotsbak waar je als kitesurfer niet echt aan je trekken komt." Reinier Korstanje (18) uit Vrou wenpolder komt pas op toeren bij windkracht 5. „Golven van een metertje of drie en dan lek ker rippen. Da's pas cool." Voor een goeie spot - een kite- surfplek - hoeft hij niet ver de deur uit. Binnen vijf minuten zit hij met zijn board en kite op het strand bij Vrouwenpolder. Daar 'scheurde' hij vijf jaar geleden al rond in een strandbuggy met een zeil. „Leuke tijd," geeft hij toe. „Maar je kunt met zo'n bug gy alleen bij laag water uit de voeten. Crossen over het strand, een wheely maken en een beetje spinnen. Dat was het wel zo'n beetje." Reinier zocht een grotere uitda ging. Een combinatie van snel heid en gevarieerde stunts. „Ki- tesurfen heeft dat allemaal. De stunts bekijk je eerst thuis op een dvd en vervolgens ga je het zelf proberen na te doen. Lukt je nooit helemaal, maar dat geeft ook niet. Iedere kitesurfer maakt toch z'n eigen moves." Op kitebeach Chickapolder Kitesurfer Reinier Korstanje komt pas op toeren bij windkracht 5. heeft hij ruimte zat. „Super- vlakke stukken water, waar je perfect je nieuwe moves kunt uitproberen, omdat de afzet en landing op vlak water erg mak kelijk zijn.Met z'n Naish X3 foto limitfotografie test hij vooral de nofooters uit. „Tijdens de sprong even je board aan en uit doen," legt hij uit. De kiteloops zijn ook gaaf om te maken. Een rondje draai en en dan uiteraard weer goed terecht komen. Crashes? Ja, ook dat komt voor. Komt soms hard aan, maar tot nu toe liep alles goed af." Grote held voor Rei nier is Robby Naish, de oud-we reldkampioen surfen, die zich helemaal op het kitesurfen heeft toegelegd. „Hij heeft het kite surfen populair gemaakt. Een man met Aloha, dat inspireert mij wel. Komend seizoen maak ik deel uit van het Naishteam. Dat betekent, dat ik goed mate riaal krijg en met veel goede mensen kan kitesurfen." Het kitesurfen is razend popu lair aan het worden. Steeds meer kiters verzamelen zich op de spots om hun favoriete sport te beoefenen. Freestyle - de ei gen uitvoering van een figuur -, de best tricks en de hangtime - zo lang mogelijk los van de gol ven komen - zijn vaste onderde len bij het kitesurfen. „Pro bleem is, dat we niet overal te recht kunnen," meent Reinier. „Gemeenten zijn bovendien niet altijd duidelijk als het gaat om wat wel en niet mag." De Zeeuwse kiters zijn bijna al lemaal lid van de Vlissingse Ki- tevereniging. Die probeert - in overleg met gemeenten - voor de kitesurf ers goeie spots te rege len. „Hopelijk krijgen we in de toekomst nog wat meer de ruim te," hoopt Reinier. „Kiten is voor mij een ultieme lifestyle geworden en ik denk, dat dat voorlopig wel zo zal blijven. Hans Segboer illustraties Carll Cneut DE TAFELS VAN VERMENIGVULDIGING Het populaire liefdesstel Jen nifer Lopez en Ben Affleck is uit elkaar. Het paar zou afge lopen zondag in het huwelijks bootje treden in de bergen bij Santa Barbara in California, maar die plannen werden afge lopen week al uitgesteld. Nu is het huwelijk dus helemaal afge blazen. Afgelopen vrijdag is het paar gezien op het vliegveld van Los Angeles waar ze alle twee het vliegtuig naar een andere stad namen. Een dag later werd Ben opge merkt bij het Hard Rock Hotel en Casino in Las Vegas. Jennifer was ondertussen vertrokken naar haar huis in Miami en heeft plannen om naar Canada te vliegen voor opnames van haar nieuwe film met Richard Gere. Waarom de relatie is verbroken en of het om een definitieve breuk gaat, is onduidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30