'Autisme is een zegen' De röntgenfoto PZC 2II Autisme De postzegelpro Medische vindingen woensdag 17 september 2003 Raun Kaufman was als kind autistisch maar door een behandelmethode van zijn ouders, fungeert de Amerikaan nu als ieder andere volwassene. Hij was even in Nederland om ouders bij te praten over Son-Rise, de therapie voor ouders en autistische kinderen. Transplantatie Roken Afweer Fluitekruid pil Longkanker Door PETRA DIRCKS Als klein jongetje deed Raun Kauf man niets liever dan een bord laten ronddraaien op ta fel en urenlang met zijn han den voor zijn gezicht wappe ren. Raun was autistisch en het zou nooit anders worden. Zei den de deskundigen. Zijn vader en moeder weigerden dat te ge loven en gingen met Raun aan de slag. Nu is Raun een 30-jari- ge Amerikaan die de wereld over reist om maar aan ieder een te laten zien hoe het met hem gaat. Al 25 jaar is Kaufman geen au tist meer. Genezen, zoals hij zelf zegt. De manier waarop zijn ouders met hem aan de slag gingen, werd een heuse therapie die inmiddels al dui zenden autistische kinderen en hun ouders heeft geholpen. Son-Rise heet het en vorige week was Kaufman twee dagen in Nederland om er over te ver tellen. Niet voor het eerst, want Son-Rise kent ook in ons land vele aanhangers. Ouders die naar het Son-Rise instituut in Sheffield in de VS gaan voor wat heet een start-up program. Thuis kunnen ze dan met hun autistische kind aan de slag. Niet dat ieder kind net als Raun wordt, maar in vrijwel alle ge vallen is er succes. Soms wei- Raun Kaufman Foto Jan Verhoeff nig, vaak heel veel. Kinderen die nooit contact maakten met hun ouders en die na maanden, soms jaren, uit zichzelf een knuffel gaven bijvoorbeeld. Succesverhalen Het zijn de succesverhalen die aanslaan en Kaufman wordt nooit moe die te vertellen. Niet, zoals hij zegt, om zoveel moge lijk mensen naar het Son-Rise Center te krijgen, maar om mensen in ieder geval de kans te geven kennis te nemen van de therapie. Met hemzelf als le vend voorbeeld. Het eerste waarvan hij ouders probeert te overtuigen is dat je autisme niet moet zien als een vloek, een zware last, maar als een zegen. Makkelijker gezegd dan gedaan, geeft Kaufman on- [ffïW ciMS» 'Kinderen die nooit contact maakten, kunnen na Son-Rise soms hun ouders uit zichzelf een knuffel geven'. middellijk toe. „We laten ou ders zien dat je op diverse ma nieren naar je kind kunt kij ken. Vaak is het in een huis houden een strijd om met het autisme is een neuro-biologische stoornis. er zijn vele soorten van autisme; het syndroom van Asperger is heel bekend, autisme komt vooral bij jongens voor. ongeveer 1 op de 1000 mensen heeft autisme een autist leeft vooral in zijn eigen wereld en begrijpt de wereld en anderen om hem heen niet zo goed. een aantal kenmerken van autisme kunnen zijn; - steeds dezelfde activiteiten of bewegingen herhalen. - geen oogcontact maken - niet flexibel zijn, vasthouden aan een strak (leefjpatroon - onophoudelijk over hetzelfde onderwerp praten - moeilijkheden hebben in de omgang met andere mensen autistische kind om te gaan. Dat moet je loslaten. Ga doen wat het kind ook doet. Zit het uren met zijn handen voor het gezicht te wapperen? Ook doen! Mijn moeder deed dat ook met mij en iedereen ver klaarde haar voor gek. Het kind stimuleren in zulk gedrag. Dat was ongehoord. Eigenwijs als ze was, hield ze vol. En het werkt. Ik merk het ook als ik met autistische kinderen aan de slag ga. Uren kunnen ze soms friemelen met één voor werp in hun handen. Dat doe ik ook. En geloof het of niet, er komt een moment dat het kind je dan gaat bekijken. Of zelfs aankijkt. En dan is er contact. En oogcontact is de sleutel tot succes." Het idee achter onder meer de ze techniek is dat volgens Son- Rise autisme geen gedrags stoornis is, maar een interactie stoornis. Voorwaarde om die storing op te lossen, simpel ge zegd, is om contact te maken. „Wij leren de kinderen de vaar digheden om een een relatie op te bouwen, hoe simpel ook." Son-Rise gaat uit van het kind, maar zo erkent Kaufman di rect, dat doen heel veel thera pieën. Waarom Son-Rise dan zo bijzonder is kan Kaufman niet duiden. „Ik weet dat het voor mij heeft gewerkt en voor heel veel anderen. Ik was de eerste wiens ouders succes hadden, maar ik ben zeker niet de eni ge. Ik denk dat het komt dat wij in eerste instantie met de ouders aan de slag gaan en niet met het kind. De ouders moe ten leren niet meer bang te zijn. Of hun kind iets raars zal doen bijvoorbeeld of maar in zichzelf gekeerd blijft spelen. Dat is goed, dat moeten ze juist stimuleren", stelt Kaufman. De Amerikaan haalt legio voor beelden aan. Van een jongen Illustratie Ben Steffen die elke nacht bij zijn ouders in bed kroop. Eigenlijk wilden ze dat niet. Op een gegeven mo ment hebben ze hun gedach- tengang omgedraaid. Niet uit gaan van 'hoe krijg ik hem in zijn eigen bed', maar meegaan in wat hij wil. Wil hij bij ons liggen. Dat is goed. Dus niet; 'hoe kan ik hem veranderen', maar 'hoe krijg ik eerst een be ter contact met hem'. Kaufman: „En geloof het of niet, na een paar dagen was het over. Het kind voelde aan, dat het goed was en toen hoefde het niet meer. Autistische kinderen zijn veel gevoeliger voor non-ver baal gedrag. Daar ligt ook de basis van het succes van Son-Ri- se. Meer informatie via internet: www.son-rise.org Mensen die leven met een donororgaan (anders dan een nier) lopen een grote kans dat na vijfjaar hun nieren niet meer goed werken en dat zij hetzij nierdialyse, hetzij een niertransplantatie moeten ondergaan. Na een harttrans plantatie is de kans hierop 11 procent, na een darmtrans plantatie 21 procent, constateert A. Ojo (University of Michigan, Ann Arbor) in het medisch tijdschrift New Eng land Journal of Medicine. Wat de precieze oorzaak is van de aantasting van de nieren na een transplantatie is niet duidelijk. Al op jonge leeftijd zijn hart, longen en bloedvaten van ro kers in een slechtere conditie dan die van niet-rokers. Tien sigaretten per dag leidt per jaar tot een verslechtering van een half procent, schrijft C. Bernaards (VU medisch cen trum, Amsterdam) in het proefschrift waarop zij op 5 sep tember promoveerde. Stoppen met roken voor het 36e le vensjaar herstelt de conditie van hart, longen en bloedva ten weer binnen enkele jaren. De al langer bekende relatie tussen een positieve geeste lijke gesteldheid en het afweersysteem - positief ingestelde mensen hebben een sterker werkend afweersysteem - ver loopt via een bepaald deel in de hersenen, de zogeheten prefrontale cortex, een deel van de hersenen dat zich be zig houdt met het verwerken van emoties. Mensen met een sterke activiteit in het linkerdeel van de prefrontale cortex, het deel dat actief is bij positieve emoties, verto nen een sterkere afweerrespons tijdens een griepprik, dan mensen met een sterke activiteit in het rechterdeel de pre frontale cortex, het deel dat actief is tijdens negatieve emoties. Dat constateert M. Rosenkranz (University of Wis consin, Madison) in het wetenschappelijk tijdschrift PNAS op grond van proeven bij 52 personen. De alom aanwezige bermplant fluitekruid bevat een be langrijke grondstof voor anti-kankermedicijnen, stelt A Koulman (Rijksuniversiteit Groningen) in het proefschrift waarop hij vorige week promoveerde. De in de plant aan wezige stof deoxy-podo-fyllotoxine kan worden omgezet in podo-fyllotoxine, een stof die de basis vormt van een aantal anti-kankermedicijnen. Tot nu toe wordt podo-fyllo toxine gewonnen uit een met uitsterven bedreigde plant in India. Het niet meer vergoeden van de anticonceptiepil voor vrouwen ouder dan 21 jaar zal leiden tot circa 4500 extra ongewenste zwangerschappen per jaar en een toename van circa 2250 abortus sen per jaar in Neder land. Dit schrijft H. Lunsen (AMC Amster dam) in een brief aan minister Hoogervorst van VWS op grond van een onderzoek naar de bereidheid van vrouwen om te be talen voor de anticonceptiepil. Door in het bloed de activiteit van het enzym OGG1 te be palen, kan worden nagegaan hoe groot de kans is dat een roker longkanker zal ontwikkelen. Het enzym OGG1 is no dig bij het repareren van schade die, onder andere door het roken, ontstaat aan het DNA in cellen. Mensen met een lage OGGl-achtiviteit hebben 120 maal meer kans door roken longkanker te krijgen dan mensen met een ho ge OGGl-activiteit, schrijft T. Paz-Elizur (Weizmann Insti tuut, Rehovot) in het vakblad Journal of the National Can cer Institute op grond van een vergelijkend onderzoekon- der 136 personen. In 1972 reisde ik een jaar door Indonesië, Thailand en Laos. Omdat ik geneeskunde studeerde was ik benieuwd naar een be handeling met dunne naalden, acupunc tuur. In Europa was daar nauwelijks iets over bekend. In Nederland was in die tijd slechts één acupuncturist, de Haarlemse huisarts van de Waarden. In Singapore en Vientiane ging ik op zoek in de Chinese wijken. Onooglijke winkeltjes droegen uithangborden waar op duidelijk werd gemaakt dat er acu punctuurdokters werkten. Ik zag er steeds oude mannetjes naar binnengaan. Ze draalden even voor de ramen en ver dwenen vervolgens snel achter de zakken rijst en blikken met Chinese kruiden. Toen ik vroeg wat al die bejaarde Chine zen daar deden vertelde men dat het vas te klanten waren van de acupunctuur dokter. De mannen werden wekelijks met naalden behandeld om het teruglo pen van hun erecties te bestrijden. Erectiestoornissen hebben altijd en overal bestaan. Maar in de tijd dat ik in de China towns rondliep werden Nederlandse dok ters nauwelijks over dit probleem gecon sulteerd. De patiënten durfden er niet over te beginnen en de dokter begon er ook niet over want hij had niets te bieden. Tegenwoordig is dat anders. De patiënten zijn mondiger geworden. Er is veel aan dacht van de media voor dit onderwerp, waardoor patiënten zich gesterkt voelen om hun erectieprobleem met de huisarts te bespreken. Ongeveer 10% van de Nederlandse man nen tussen de 40 en 80 jaar is niet tevre den over zijn erectie. De leeftijd is overigens de meest belang rijke factor voor een erectiestoornis. Met het ouder worden wordt de kwaliteit van de erectie minder en neemt het aantal erecties af. Daarnaast kunnen zowel psy chische- als lichamelijke oorzaken een rol spelen. Mogelijk nog vaker is het een bijwerking van een medicijn dat de man slikt. Voor al middelen tegen hoge bloeddruk zijn berucht. Vrijwel altijd is een erectiestoor nis het gevolg van een combinatie van factoren. Er is een eenvoudige manier om uit te maken of er een lichamelijke oorzaak is voor het onvoldoende stijf worden van de penis. Wanneer er nachtelijke erecties zijn is het vrijwel uitgesloten dat er een lichamelijke oorzaak is voor het pro bleem. Soms weten mannen echter niet of ze 's nachts een stijve penis hebben gehad of niet. Dan biedt 'de postzegelproef uit komst. De huisarts adviseert de patiënt dan om voor het slapen gaan de witte rand die om een postzegel-vel heen zit rond de ba sis van zijn penis te plakken. Is deze strip de volgende morgen gescheurd, dan is de penis stijf geweest. De behandeling van een onbevredigende erectie bestond vroeger vooral uit praten. Tegenwoordig zijn er medicamenten voor. Naast viagra zijn er inmiddels ver schillende andere medicijnen die bij mannen een bevredigend resultaat ge ven. De Nederlandse huisarts heeft in 2003 meer te bieden dan in 1972. Ik ben echter bang dat de mensen in Chinatown zich nog steeds moeten behelpen in winkel tjes achter balen en blikken. Eeuwenlang moest de gezondheidszorg het stellen zonder een aantal medische vindingen die vandaag de dag als van zelfsprekend worden gezien. Wie waren de bedenkers en hoe verging het hun vinding? Het is 8 november 1895, 's avonds laat. In een laborato rium aan de universiteit van Würzburg experimenteert een magere, bebaarde man in een donkere ruimte met een gas ontladingsbuis. De scène heeft wat weg van een horrorfilm. Grote batterijen staan op de grond, een vacuümpomp slaat aan, de hoogspanningsgenera tor knettert en af en toe flitsen er felle vonken door de duis ternis. Opeens ziet de weten schapper een fluorescentie- scherm in de nabijheid van zijn opstelling oplichten. Hoe komt dit? Zijn het onzichtbare stralen uit de ontladingsbuis? Hij schermt de buis af met een stuk karton. Dat helpt niet, het scherm blijft oplichten. Dan houdt hij zijn hand tussen de buis en het scherm. Hij schrikt zich halfdood. Op het scherm ziet hij het bibberige skelet van zijn eigen hand! Wilhelm Conrad Röntgen (1845-1923) ontdekt op die avond de later naar hem genoemde röntgen straling. Door het scherm te vervangen door een fotografi sche plaat maakt Röntgen de eerste röntgenfoto: de hand van zijn vrouw Bertha, com pleet met trouwring. In de eerste publicatie over dit onderwerp, eind december 1895, beschrijft Röntgen, die een Nederlandse moeder had en van zijn 3e tot zijn 20e jaar in Nederland woonde, dat deze 'X-stralen' in staat waren moei teloos door allerlei stoffen heen te dringen en een fluores cerend scherm te doen oplich ten. Voor de medische weten schap bleek echter zijn volgen de opmerking van belang: „Houdt men een hand tussen het ontladingapparaat en het scherm dan ziet men de don kere schaduwen der beende ren van de hand in het veel minder donkere schaduwbeeld van de hand zelf." Een eeuwenlang gekoesterde medische wens was in vervul ling gegaan. Er was een metho de gevonden die het mogelijk maakte in het menselijk li chaam te kijken zonder hierbij het mes te hanteren. De vin ding was wereldwijd voorpagi nanieuws en Röntgen ontving uit eerbetoon in 1901 de aller eerste Nobelprijs voor natuur kunde. Medici sloegen, in nauwe sa menwerking met natuurkundi gen, terstond aan het experi menteren met de nieuwe tech niek. In de begintijd was de kwaliteit van de röntgenopna- me vrij matig; alleen beende ren konden worden afgebeeld. Het zichtbaar maken van bot breuken en misvormingen aan de beenderen vormden daar om de eerste medische toepas sing. En natuurlijk het opspo ren van 'vreemde lichamen', zoals een ingeslikte naald, een kogel of andere metalen voor werpen. Met het verbeteren van de techniek werd het mogelijk za ken als nier-, blaas- en galste nen af te beelden. Zeer succes vol bleek het maken van rönt genfoto's van de longen: tuber culose, volksziekte nummer één in de eerste helft van de 20e eeuw, was op een röntgen foto in een vroeg stadium te herkennen, hetgeen de kansen op genezing aanzienlijk ver grootte. De mogelijkheden van de röntgendiagnostiek werden gaandeweg groter: het gebruik van contrastmiddelen - s die röntgenstraling tegenhcJ- den - maakten het vanaf de/ ren 20 mogelijk ook organe als de darmen en later ook bloedvaten in beeld te gen. Vanaf de jaren zevenüf wordt de computertomo; (CT-scan) toegepast: een tec niek om met behulp van genstralen een haarscherpe dwarsdoorsnede of driedimen sionale afbeelding van het chaam te maken. Intussen blijft, ruim hom jaar na dato, de aloude rot genfoto nog steeds de eenu1- digste, goedkoopste, en meet' gebruikte manier om ken, longafwijkingen botbre» en nier stenen op te sporen. Alleen foto zelf is veranderd, wordt tegenwoordig di] de computer opgeslagen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28