15 Belangenvereniging CSW dicht kloof met basisscholen fe0rui\e1eorderengeld Eerste jaar Muzeeum hoopgevend Taart voor werkadressen bureau Halt MIDDELBURG MARKT 45 START VANAF MORGEN IN In orde itwisseling lesmateriaal moet overgang makkelijker maken Rijverbod Abonnementstarieven zeeuwse almanak JUT WALCHEREN woensdag 17 september 2003 Instructie Open dag lasisschool 4i;fjoese vrouw -irijgesproken an oplichting Gestolen wvuw.primo-sport.nl Boetes tijdens verkeerscontrole OAutoTrack.nl 3den l^nrRnn Magnée [USS1NGEN - Leerlingen die lat li uohet basisonderwijs naar het Én roortgezet onderwijs overstap- «.ervaren doorgaans een flin- Tdea (kloof. Niet alleen is de school leen mpleet anders, ook de lesstof nlnogwel eens slecht aanslui- tn op wat al bekend is. De liistelijke Scholengemeen- Deze (lap Walcheren (CSW) en een jnial basisscholen willen de loof dichten door onderling odor meer lesmateriaal uit te yu lissden- ^4, ietCSW en de basisscholen van odrie verenigingen voor chris- dijkonderwijs (in Middelburg, tae/Noord-Beveland en Vlis- 'Ordl jngen) hebben een speciaal mject in het leven geroepen. 1 loei van dit project is om de 'den, jnsluiting tussen de verschil- vormen van onderwijs te trgemakkelijken. Het project eeft de veelzeggende titel 'Op- i van aalbrug'. „We willen met het mject een brug slaan tussen ((basisonderwijs en het voort - fzetonderwijs", legt D. Hoek- ana uit. Hij is naast directeur tderwijs vmbo van de CSW oklidvan de stuurgroep die het reject heeft ontwikkeld. «li 4» oaa wn Vertegenwoordigers van de CSW en de basisscholen hebben materiaal ontwikkeld om de kloof tussen de onderwijsvor men te verkleinen. Want dat er nog steeds sprake is van een kloof tussen het basis- en het voortgezet onderwijs wil Hoek- sema wel beamen. „Zeker, leer krachten hebben toch vaak hun eigen stokpaardjes. Als we niet uitkijken, blijven we op eiland jes zitten." Belangrijkste element van het project is dat basisscholen en CSW voortaan lesboeken en an der materiaal gaan uitwisselen. Zo overhandigt de CSW brug- klasboeken Nederlands aan de leerkrachten van groep 8. Het ligt in de bedoeling om dat vol gend jaar ook met wiskunde te doen. Omgekeerd overhandigen basisscholen hun leerboeken taal en rekenen aan leerkrach ten van de diverse locaties van de CSW. Naast het lesmateriaal worden ook de docenten geïnstrueerd hoe zij de kloof tussen basis- en voortgezet onderwijs zo veel mogelijk kunnen verkleinen. Docenten krijgen informatie over de lesmethoden die elders worden gehanteerd. Volgens Hoeksema is het hierbij van be lang om leerkrachten van tijd tot tijd weer bij te scholen. „We willen de vaardigheden op orde houden. Dit mag niet verstof fen." Voorlopig blijft het project beperkt tot de kernvakken Ne derlands/taal, wiskunde/reke nen en vaardigheden. Hoeksema verwacht niet dat het project nog op grotere schaal wordt uitgebreid. „Nee, het is te belangrijk om de docenten te blijven bijscholen. Dat zou op grotere schaal niet lukken. Zie het maar als een EHBO-cursus die je telkens weer moet opfris sen." LISSINGEN - De openbare asisschool Theo Thijssen- tauwenburg in Vlissingen «udt zaterdag een open dag. fen 9.30 tot 14.00 uur kunnen uders informatie inwinnen eer de school en over de moge- igp ijkheid om per 1 oktober ge- mik te maken van buiten- choolse opvang. Kinderdag- trblijf Baloe uit Vlissingen erzorgt vanaf die datum de op ing van leerlingen tussen de ieren twaalf jaar in de school. \'er dag kunnen er dertig kinde- sntot 19.00 uur worden opge- igen. QDDELBURG - Een achttien- Iirige vrouw uit Goes is gisteren kor de Middelburgse politie- fcehter A. Janssens-van Karn en vrijgesproken van diefstal koplichting. afe gini leGoese had 4 mei dit jaar in isi trainingen aan een kennis vijf 01 fam speed geleverd in ruil voor .oiM hi gsm. Nadat ze voor tachtig sisi euro had gebeld, verkocht ze de jjjj 'obiele telefoon door aan een ,g kandelaar. Het mobieltje bleek '"sa afkomstig van de werkgever lande kennis, maar de vrouw m (ei niet beter te weten dan dat iet toestel van hemzelf was. Officier van justitie J. Valente m rond de diefstal niet bewezen, 3 laar eiste voor oplichting twee i&i teken voorwaardelijke gevan- 56U jenisstraf. Daarnaast meende 2 'i dat de schade van tachtig eu- (xm aan de eigenaar moest wor- betaald. Raadsman Het maritieme Muzeeum in Vlissingen ontving in het eerste jaar bijna 29.000 bezoekers. Mink pleitte ervoor de vrouw oom dj te spreken omdat zij niet vermoeden dat de gsm van ten bedrijf afkomstig was. De oos» nlitierechter kwam ook tot een djspraak. 45SJ km 455J km km km VLISSINGEN - Een 38-jarige mt Vlissingen '®t gisternacht wegens rijden ai Merinvloed een rijverbod van mf ruur er> een boete gekregen. log temanwerdomvieruuraange- kM :0tt"enopdePrinsHendrikweg M - ffizijnwoonplaats. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bijna 29.000 betalende bezoekers passeer den het eerste jaar de kassa van het maritieme Muzeeum in Vlis singen. De directie van het mu seum wil in vijf jaar tijd uit groeien tot 40.000 bezoekers. „We hadden gehoopt dat we di rect in ons eerste jaar op 40.000 waren uitgekomen. Maar door de bloedhete zomer en de terug loop in de economie zijn we op dit aantal blijven steken", ver klaart Wilbert Weber, directeur van het maritieme Muzeeum. Terugkijkend op het eerste le vensjaar in het Lampsinshuis en enkele belendende panden is hij toch meer dan tevreden. „Enke le collega's in de Randstad heb ben dit jaar niet meer dan 9000 bezoekers geteld", zegt hij. Na weer een tropische dag staakte de telling in Vlissingen op vijftig bezoekers. „Maar in 't Maurits- huis bijvoorbeeld, kwam tijdens diezelfde warme dag geen be zoeker binnen. Het was niet al leen een slecht jaar voor de mu sea in Nederland, ook bleven bezoekers uit de binnenstad weg. Toeristen bleven zo dicht mogelijk in de buurt van ver frissend water", merkt Weber op. Het 'coolste museum van Nederland', zoals het Muzeeum in de warme zomer op zijn deu ren schreef, houdt ervan om de geschiedenis levendig te bren gen. „Elk object heeft een ver haal. We kunnen een schilderij van Willem de Vijfde laten zien zonder begeleidende tekst. Maar wij kiezen ervoor om te zeggen waar hij reed, toen hij werd vastgelegd door de schil der en wat hij in die periode in Domburg deed. Door uitgebrei de achtergrondinformatie gaat de geschiedenis leven." Elk object heeft een verhaal. De levensloop van de klok uit de ze ventiende eeuw bijvoorbeeld, die jarenlang in het beursge bouw in Vlissingen heeft gehan gen, is 'nogal verrassend'. De klok ligt nu nog in het complex aan het Bellamypark, het voor malige Stedelijk Museum in Vlissingen, waarin het maritiem museum tot vorig jaar was on dergebracht. „Het is het laatste museumstuk. Daarna is de ver huizing helemaal volbracht." De klok krijgt geen nieuwe plek in het Lampsinshuis. Deze week wordt de klok naar Zundert overgebracht. „De hervormde kerk uit Zundert is de rechtma tige eigenaar van de klok. Op een inscriptie staat dat de klok in de zeventiende eeuw is gego ten in Vlissingen. Hij heeft ook lange tijd in het Beursgebouw gehangen. Maar in de negen tiende eeuw is de klok verkocht aan een van de kerken in Zun dert." In de Tweede Wereldoorlog heb ben Duitsers veel kerkklokken gestolen. Het koper wilden ze gebruiken om kogels te maken. „Ook de kerkklok van Zundert moest eraan geloven. Maar de klok is nooit een kogel gewor den. Het schip dat de klok ver voerde, werd gebombardeerd en zonk. De schatten van het schip zijn jaren later boven water ge haald. De vinders dachten door de inscriptie dat de klok in Vlis singen thuishoorde. Maar de transacties staan genoteerd in het archief. We wisten dus dat deze oorlogsbuit aan Zundert behoort." Uit het gastenboek blijkt dat de bezoekers de afwisseling van historie en moderne tijd kunnen waarderen. „Ik vond het mooi, je kunt er veel doen en ik heb iets geleerd", schrijft een bezoeker. Een ander meldt: „Goedge keurd door de bond van pu bers." Weber: „Soms staan er rijen kinderen te wachten voor de spelletjes. Een populair spel is de machine met het grijpertje. Daar wordt de wrakkenoprui- ming op de Westerschelde nage bootst. De kinderen blijven aan de gang om de schatten uit de zee op te halen." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Zolang Wal cheren kleine crimineeltjes heeft, blijft eigenaar/directeur M. Floresse van Autobedrijf Britannia uit Vlissingen mee doen aan het Halt-project. Zijn bedrijf zette de laatste vier a vijf jaar ongeveer twintig jongeren aan het werk, die onder meer spiegels van auto's aftrapten. Als dank voor zijn inspannin gen kreeg Floresse gisteren een taart uit handen van Halt-coör dinatrice Nel van Welsum. Floresse werd ooit benaderd door Van Welsum om mee te doen aan de opvang van jeugdi ge wetsovertreders. Lang kon hij niet nadenken. „Volgens mij kreeg ik bij het eerste gesprek meteen de vraag of ik een jongen aan het werk wilde zetten." De jongens moeten bij Britannia auto's wassen en poetsen, de werkplaats schoonmaken en helpen in de plaatwerkerij. „We zeggen wel 'ns tegen ze: 'ga maar schuren'. Dan zien ze meteen hoeveel schade ze aanbrengen als ze een spiegel van een auto aftrappen." De jongens komen over het alge meen verlegen binnen. „Ze we ten donders goed wat ze gedaan hebben", zegt Floresse. „Het ge beurt ook vaak in groepsver- Raaboh Sergio T;u t liiiti door Ron Magnée MIDDELBURG - In totaal 39 miljoen euro aan verdwenen be- leggingsgelden terugvorderen. Dat is de taak die de pas opge richte Vereniging Gedupeerden Eco Brasil (VGEB) zich heeft gesteld. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd in Mid delburg. Het leek allemaal zo mooi. Ruim elfhonderd beleggers schreven zich enkele jaren geleden in voor het beleggingsfonds Eco Brasil. Met het geld werden eco logische teakhoutplantages op gezet in Brazilië. Het rendement was uitstekend: een deelnemer die een ton inlegde, kreeg elke maand duizend euro bijge schreven, en dat over een perio de van 48 maanden. Daarna werd het geld weer teruggestort met winsten die waren gemaakt in de bosbouw. Het rendement kon al gauw op lopen tot twintig procent per jaar, zo spiegelde de beleggings maatschappij voor. De deelnemers waren vooral kleine particuliere beleggers. Geïnteresseerden werden vaak op agressieve wijze benaderd om de overwaarde van hun wo ning voor de belegging te ge bruiken. En dat deden ze dan ook massaal. Vanaf eind vorig jaar begonnen de maandelijkse uitkeringen te haperen. Sinds april keerde het fonds helemaal niets meer uit. De moedermaatschappij van Eco Brasil, NeQu Holding uit Winterswijk, bleek in financiële problemen te verkeren. Begin deze maand werd de holding door de rechtbank in Zutphen failliet verklaard. De circa zes tig werknemers van de holding zitten sinds eind juli collectief ziek thuis als gevolg van de af faire met Eco Brasil. Ondertus sen richtten deelnemers die on raad roken eind juli de Stichting Participanten Eco Brasil (SPEB) op. De aandelen van Eco Brasil werden overgedragen aan de SPEB, die zelf de exploi tatie van de teakplantages ter hand wil nemen. Daarvoor heeft de stichting vers kapitaal van ruim één miljoen euro nodig. 'De onlangs opgerichte belan genvereniging Vereniging Ge dupeerden Eco Brasil (VGEB) is het niet eens met de aanpak van de SPEB. De VGEB verwijt de SPEB slecht te communiceren en verkeerde informatie te ver strekken. Daarnaast bestaat het SPEB-bestuur volledig uit Eco Brasil-mensenluidt het verwijt van de VGEB. Volgens de woordvoerder van de VGEB hebben zich inmiddels meer dan honderd gedupeerde leden aangemeld. Omdat de be langenvereniging geen over zicht heeft van alle participan ten, verwacht de woordvoerder dat uiteindelijk wel enkele hon derden gedupeerden lid zullen worden. De vereniging bekijkt samen met een advocaat uit En schede hoe zoveel mogelijk van de inleg kan worden terugge kregen. WEST-SOUBURG - De politie heeft gisterochtend tijdens een verkeerscontrole ter hoogte van de Voorstraat in West-Souburg tien bekeuringen uitgedeeld. Zeven bromfietsers kregen een boete, omdat zij te veel motor vermogen hadden. Daarnaast gaf de politie bekeuringen voor het ontbreken van een gele stic ker op de scooter, het niet heb ben van een bromfietscertifi caat en het inrijden van een straat waar dat verboden is. Advertentie foto Lex de Meester Zo'n zes, zeven jaar geleden sprak Weber de hoop uit 'eens het maritieme museum in het Lampsinshuis onder te bren gen'. „Ik heb altijd dit Lamps inshuis als ideaal onderkomen gezien voor het museum. Het is tot in zijn voegen maritiem. Eerst behoorde het de Lampsins toe, daarna zat er het loodswe zen in, toen Rijkswaterstaat en nu dus het Muzeeum." In het eerste j aar heeft het muse um vier wisselende tentoonstel lingen in huis gehad. Van 19 sep tember tot 11 januari volgt een nieuwe expositie, Glorie en Rampspoed. „Die hebben we samen met het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen gemaakt. Dat genootschap heeft een onge looflijk rijke collectie van teke ningen en aquarellen en kennis over het maritieme verleden." KRANT Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. Per 1 oktober 2003 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: bij automatische bij acceptgiro- incassobetaling betaling 19,45 n.v.t. 56,60 58,60 €110,00 €114,50 €217,00 €221,00 Maandabonnement Kwartaalabonnement Halfjaarabonnement Jaarabonnement band. Ze praten niet allemaal. We vragen wel eens wat ze ge daan hebben, maar we gaan er niet op door. Ik erger me altijd groen en geel als ik de krant lees wat voor schade jongeren ver oorzaken. Wij zien de ellende die de jongeren aanrichten. De jongens zelf zien dat niet." Ge middeld kost het vervangen/re pareren van een buitenspiegel, inclusief spuitwerk, tussen de vier- en vijfhonderd euro. Floresse heeft het idee dat de werkstraf goed helpt. „Ik zie in ieder geval geen enkele jongere terug." Volgens Van Welsum blijft tachtig procent van de jongeren op het rechte pad. Halt Walcheren telt rond de tachtig zogeheten werkvloeradressen, die jongeren aan het werk zetten als zij rottigheid hebben uitge haald. Drie van hen kregen gisteren een taart. Behalve Bri tannia, werden Klaassen Twee- wielers en Zorgcentrum Rus tenburg uit Middelburg verrast. Per 1 oktober 2003 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: Maandag t/m vrijdag 1,20 Zaterdag 1,70 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabonnees worden portikosten doorberekend. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor meer informatie, bijvoorbeeld over de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Lezersservice, bel gratis (0800) 0231 231 Recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. 'Zeelanders niet geïnteres seerd in hun gezondheid' kopte het persbericht dat de ze krant werd toegezonden. Onze interesse was gewekt. Het bericht verhaalde van een nationaal gezondheids onderzoek waarvoor de aan meldingen uit Zeeland wat achterbleven. Het zou erg jammer zijn als Noord-Oost Nederland niet goed verte genwoordigd is', aldus de lei dende arts-onderzoeker van TNO. 'Maar voor Zeelanders is het niet te laat', stond er gerust stellend. Die kunnen nog bel len naar 0900-laatutesten. Onder het motto van dit jaar: 'Bent u dik in orde?' 0900-laatunakijken was vol gens deze redactie ook een optie geweest. Met de com plimenten aan de sponsor: het ministerie van vws. Advertentie M. Floresse krijgt een taart van Halt-coördinatrice Nel van Welsum. foto Lex de Meester mi™ Kf HAMI Ook om je auto te verkopen kijk je op AutoTrack.nl !V; fjf De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15