PZC WTO-top eindigt in teleurstelling sr G Sceptici hebben weinig vertrouwen in pleidooi voor actievere bevolking 16 september 1953 dinsdag 16 september 2003 Fortuyn Mentale omslag Vrijwilligers Slagen 'D n Is zi den Bits 1 Kabinet vraagt burgers om hulp Jarenlang waren burgers onte vreden over de overheid. Nu lij ken de rollen omgedraaid. Het kabinet-Balkenende doet deze week een dringend beroep op burgers om eens zelf de handen uit de mouwen te steken. 'Mensen moeten meedoen' luidt het motto van het centrum-rechtse kabinet. Een schaamlap voor botte bezui nigingen of gloren er nieuwe tij denHet appèl van de regering stuit vooralsnog vooral op scep sis: „Je kunt ook bidden om mooi door Paul Koopman en Erwin Tuil Premier Balkenende mag dan niet dezelfde uitstraling hebben als de voormalige Amerikaanse president John F. Kennedy, zijn boodschap heeft hij alvast overgenomen. „En dus, mijn beste Amerikanen. Vraag niet wat uw land voor u kan doen. Vraag wat u voor uw land kunt doen!", zei 'JFK' in zijn beroemde inaugurele rede in januari 1961. De Amerikaanse belastingbeta lers werden daarmee welbespraakt op hun nummer gezet. Hou op met klagen en ga zelf aan de slag, hield de charis matische president hen voor. In het wat ambtelijk taalgebruik van 'JPB' klinkt dat tweeënveertig jaar la ter als volgt: „Het kabinet kan het niet alleen. Aan het oplossen van de proble men van de Nederlandse samenleving zal iedereen naar vermogen en draag kracht moeten bijdragen. Om dit te realiseren moet iedereen meedoen. Met werk, met vrijwilligersactiviteiten, in het verenigingsleven, op school en in de buurt. Meedoen betekent niet alles van één of andere overheid verwachten, maar zelf verantwoordelijkheid ne men." De eerste begroting van Balkenendes tweede kabinet staat dus in hetzelfde teken als het begin van Kennedy's pre sidentschap. De oproep aan burgers om de hand aan de ploeg te slaan, is het antwoord van de centrum-rechtse regering op de diepgewortelde onvrede die bij de ver kiezingen in mei vorig j aar aan het dag licht kwam. Mediafenomeen Fortuyn kreeg bijna een kwart van de kiezers mee in zijn aanval op de in zijn ogen fa lende overheid. Maar Fortuyn combi neerde zijn kritiek op de 'puinhopen van paars' ook met ongezoute kritiek op de kiezers, die in zijn ogen amper een bijdrage aan zijn ideale samenleving leverden. „Ik breng het paard naar de haver en het zal vreten", orakelde de professor. 'Het paard naar de haver brengen' is ook één van de heimelijke boodschap pen in de troonrede deze week. Dat het onveilig is op straat, is volgens het ka binet niet alleen de schuld van falende politiekorpsen. Het komt ook, omdat gewone burgers te bgroerd zijn om zelf eerf fietsendief of .tasjesrover bij de kladden te vatten. Niè't toevallig spoor de VVD-minister Remkes burgers vo rig jaar al aan om dergelijke criminelen een rotschop te geven. Minister Van der Hoeven (CDA) van Onderwijs kwam met een soortgelijke boodschap: ou ders moeten niet al hun opvoedkundige sores 'over de schoolmuur kieperen', zei zij onlangs. Vorige week nog wees WD-minister Hoogervorst van Volksgezondheid op de plicht van familieleden en vrienden om zelf zieke naasten te verzorgen vóórdat bij de overheid wordt aange klopt. Bart-Jan Spruyt, directeur van de Ed mund Burkestichting, een conservatie ve politieke denktank in Den Haag, hoort dit soort geluiden instemmend aan. Het is de hoogste tijd om burgers op te porren, vindt hij. Spruyt komt met een voorbeeld uit zijn eigen woonbuurt in Gouda. „Er was een stormpje en een boompje waaide om", zegt hij. „Wat gebeurde er? Me teen ging men de gemeente bellen. En dan natuurlijk boos worden dat de plantsoenendienst pas over drie weken tijd had. Pas in tweede of derde instan tie dacht men: waarom ruimen we het zelf niet op? Die mentale omslag wil dit kabinet volgens mij bereiken. Dat be grijp ik wel. Want een heel stelsel van subsidies en regelingen heeft de levens kracht uit de samenleving weggetrok ken. De overheid heeft zoveel taken naar zich toe geharkt dat een zekere le thargie is ontstaan." Voormalig VVD-leider en ex-minister van Binnenlandse Zaken Hans Dijk stal erkent: „Er is iets fundamenteel scheefgegroeid in de relatie tussen de overheid en de burgers. Ook wij als li beralen hebben te lang gehamerd op de individuele vrijheden van burgers en zijn vergeten er op te wijzen dat de mensen zelf verantwoordelijkheid moeten dragen. Nederlanders zijn zo verwend geraakt, dat ze bij vrijwel al les wat er fout gaat in hun leven de overheid de schuld geven. Als iemand met het skiën buiten de piste gaat en in een kloof dondert, is hij woedend als de helikopter niet snel genoeg komt. En de ambtenaar durft dan niet te zeggen: hoor eens, u heeft het er zelf ook wel een beetje naar gemaakt. Dit appèl van het kabinet past in die ontwikkeling: de overheid is niet overal voor verant woordelijk te stellen." Hoog in een kantoortoren van het mi nisterie van VWS schetst hoogleraar prof. dr. Hans Adriaansens nóg grotere verbanden. Volgens de voorzitter van de Raad voor Maatschappelijke Ont wikkeling (RMO) is de verzorgings- Voormalig VVD-leider Hans Dijkstal: „Nederlanders zijn zo Hans Adriaansens, voorzitter van de Raad voor Maatschap- verwend geraakt, flat ze bij vrijwel alles wat er fout gaat in pelijke Ontwikkeling: „Er worden twintigduizend ambte hun leven, de overheid de schuld geven." foto Phil Nijhuis/GPD naren de laan uitgestuurd. Is dat meedoen?" foto Rob Keeris/GPD Bart-Jan Spruyt, directeur van de Edmund Burkestichting: „Er wordt in één keer een hele bak ellende over de bevolking uitgestort." foto Harmen de Jong/GPD staat op zijn retour, omdat de indu striële revolutie alweer bijna honderd jaar achter ons ligt. „De verzorgings staat was daar het bijproduct van. Col lectieve arrangementen voor mensen die massaal in fabriekshallen dezelfde handarbeid verrichtten. Maar inmid dels werkt 95 procent met zijn hersens en vaak in kleinere, flexibele, verban den. Burgers zijn tegenwoordig mondi ger dan vroeger, hoger opgeleid en wil len meer ruimte om hun eigen dingen te doen. Daarbij past een enorme nadruk op actief burgerschap en maatwerk. Sociologen noemen dat plechtig: de ci vil society. De opmars daarvan maken we nu mee. Maar na deze grote woorden steekt bij de politicus D ij kstalde denker Spruyt en de wetenschapper Adriaansens ook meteen de scepsis de kop op. Want niet toevallig, betogen zij, valt het pleidooi voor 'actief burgerschap' samen met een recordbedrag aan bezuinigingen dat het kabinet wil doorvoeren. Een heel woud aan dure taken en voorzie ningen wordt de komende jaren wegge kapt. Dan komt het wel erg goed uit om van de burgers een grotere bijdrage te verlangen. De vraag is echter, zo stellen Dijkstal, Spruyt en Adriaansens, of de Neder lander daar anno 2003 wel wat voor voelt. Heeft hij het niet veel te druk om zelf de eindjes aan elkaar te knopen? Bart-Jan Spruyt heeft er een hard hoofd in. „De discussie gaat vooral over miljarden en harde ingrepen. Een hele bak ellende wordt in één keer over de bevolking uitgestort. Het lijkt de oorlog in Irak wel. De Amerikanen wil den het leger van Saddam op de knieën dwingen met een tactiek van shockeren en verbijsteren. Hetzelfde gebeurt nu met de Nederlandse burgers. Ik vrees dat zij straks murw gebeukt in hun schulp zullen kruipen. Het punt is: Bal kenende probeert in wezen met politie ke middelen een mentale omslag te be werkstelligen. Maar de vraag is of dat wel kan." Dijkstal wil geen al te hard oordeel vellen. „Ach, ik moet een beetje voorzichtig zijn met mijn kritiek. Het wordt zo snel goedkoop om als oud-be windsman je opvolgers af te branden. Maar ik moet toch zeggen: het beleid wordt wel héél sterk gemotiveerd door geld. Of liever: het gebrek daaraan. Mij ontgaat een beetje wat de inhoudelijke noties zijn. Of het moet zijn dat het ka binet behoefte heeft aan een vlag op het schip. Dus zegt men: meedoen! Dat klinkt lekker actief. Maar als je als overheid wilt dat de burger meedoet, moet je daar zelf wel de voorwaarden en ruimte voor creëren. En je geloof waardigheid neemt natuurlijk toe als je zelf je huis op orde hebt. Ik mis nu nog een helder idee over wat nu wel en niet de kerntaken van de overheid zijn." Ook RMO-voorzitter Adriaansens zegt een 'visie of doordacht plan' te missen. Cynisch zegt hij„Om te beginnen wor den er twintigduizend ambtenaren de laan uitgestuurd. Is dat meedoen? Het zou wat anders zijn als het Rijk zei: we breken de bureaucratie af en zorgen dat deze mensen aan het werk gaan voor de klas, aan het ziekenhuisbed of op straat met een politiepet op. Maar dat gebeurt niet. Het is wat wrang om over meedoen te spreken als je alleen maar mensen aan de kant schuift." Tineke Lodders-El fferich, voormalig partijvoorzitter van het CDA en tegen woordig voorzitter van de Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk (NOV), bestrijdt dat de Nederlandse burgers onvoldoende bereid zouden zijn de overheid een handje te helpen. Bij haar koepel zijn ruim 320 organisaties aan gesloten, van het Rode Kruis met 30.000 vrijwilligers tot het Wereldna- tuurfonds met honderdduizenden do nateurs. In totaal, zo wordt geschat, verrichten in Nederland liefst vier milj oen mensen onbetaalde arbeid. Blijkens een recent onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) voltrekt zich hier wel een stille revolutie: het eigenbelang rukt op. „Er meldt zich een nieuw type vrijwil liger. De kortverbander, shoppend, zappend, meer calculerend en niet ideologisch georiënteerd", aldus een SCP-werkdocument van juni 2003. Tineke Lodders beaamt: „Een vader is best graag bereid de lijnen op het voet balveld te kalken zolang zijn zoontje daar speeltDan heeft hij weinig te zoe ken op het hockeyveld. Maar in het al gemeen staat het er helemaal niet slecht voor. Er zijn toch miljoenen men sen die hun handen laten wapperen. Het vrijwilligerswerk is de smeerolie van de samenleving. Ik geloof niet dat de individualisering is doorgescho ten." Tineke Lodders zou mogen verwachten dat haar organisatie een gouden toe komst heeft. Roept het kabinet-Balke nende immers niet alle burgers op om vrijwillig aan de slag te gaan in het be lang van een betere samenleving? Maar de voorzitster houdt haar hart een beetje vast. „Ik moet er niet aan denken dat bij de bezuinigingen ook het mes wordt gezet in de subsidies die het vrij willigerswerk mogelijk maken", zegt zij. „Als dat gebeurt, is het motto van dit kabinet niet serieus te nemen." Zal Balkenende slagen in zijn missie? Dat is uiteindelijk de hamvraag. Tine ke Lodders houdt zich op de vlakte: „We mogen blij zijn als we het huidige aantal vrijwilligers kunnen vasthou den", zegt zij. Adriaansens meent: „Een oproep is wel mooi, maar wat le vert het op? Het is net zoiets als bidden om mooi weer. Het krijgt pas echt bete kenis als de overheid de samenleving zo organiseert dat mensen zich ook geroe pen voelen om verantwoordelijkheid te dragen. Je zou om te beginnen de enor me schaalvergroting, zoals in het on derwijs, moeten terugdraaien. In klei nere verbanden voelen mensen zich vanzelf verantwoordelijken Maar daar zie ik nog weinig van." Bart-Jan Spruyt aarzelt. „Ik heb Bal kenende als politicus erg hoog zitten", zegt hij om te beginnen. Maar dan plaatst hij, onverhoeds, zijn dolkstoot: „In zijn poging om een koers uit te zet ten, blijft het tot nu toe helaas nogal schraal en armoedig. Als blijkt dat in het wilde weg wordt gesneden en de pijn ook nog oneerlijk wordt verdeeld, raakt het hele beleid in diskrediet. Hij moet nu laten zien dat hij niet is leegge zogen en opgebrand. Dat hij nog reser ves heeft. Of hij zal slagen? Ik geef hem zestig procent kans." GPD door Maurice Wilbrink Minister Brinkhorst is bitter gestemd, enkele uren nadat de wereldhandel stop in het Mexicaanse Can- cun is mislukt. „Op deze top is er niet één discussie ge weest over hoe de belangen van armen kunnen worden gediend. De WTO is een podi um geworden voor niet-wes- terse landen om de tegenstel ling tussen arm en rijk te benadrukken", vindt hij. Brinkhorst was één van de vice-voorzitters op een WTO-top waar het Westen voorzichtige concessies zou doen op met name het gebied van landbouw. Dat moest de weg vrijmaken voor een nieuw handelsakkoord voor alle 146 lidstaten in de we reld. Maar de rijke westerse landen werden meteen ge confronteerd met zware te genstand, die bestond uit wisselende coalities. Deze coalities werden gedomi neerd door grote, opkomende economieën zoals Brazilië en China die de westerse domi nantie niet meer pikken. Waarom verzandde deze top onmiddellijk in een gevecht tussen arm en rijk? „Arme landen worden vol wassen. Ze eisten een eigen plek op in deze handelsronde en dat is op zich positief. Ze daagden de twee grote oli fanten, de Verenigde Staten en de Europese Unie, uit. Maar hun coalitie was er één van ongelijken. De belangen van de arme landen die zich nu verenig den, lopen sterk uiteen. Ze hebben elkaar puur gevon den uit afkeer van de wester se dominantie. De belangen van hun eigen, arme bevol king kwamen daarbij hele maal niet aan bod." Was deze wereldhandelstop wel goed voorbereid? „Wisselende groepen landen gebruikten de WTO-top om maximalistische eisen te W ho stellen zonder enige bei# heid tot een compromise rest van de wereld had deP en de EU gevraagd mete;- gezamenlijk landbour' SP De te komen om op de topsnej zaken te kunnen doen. 1^-nE toen dat plan er lag, kwam een oncontroleerbaar pi^ op gang. Allerlei arme lal den, onder aanvoering r£ Brazilië, begonnen zich ert gen af te zetten. De ontevn- denheid over de Europe®. Amerikaanse opstelling j onderschat. Met name bij4 Afrikanen kwam een van onbehagen los die verrastte." De il iet rai fa 1 IA en del Is de Wereldhandelsorgti [6 satie nog wel het instrumt om meer vrijhandel te orpc niseren? ,De Amerikaanse handè gezant Zoellick heeft het aangekondigd: de Verenigd Staten gaan desnoodshune. gen weg door aparte afspra ken te maken met landenir Centraal- en Zuid-Amenki L De EU zal zich meer richte op Afrika en in Azië zuljem [K meer onderlinge akkoordet l zien. Als je de WTO wil red- 3' den, moeten er nieuwe nities worden gemaakt: bij voorbeeld over de vraag wie tot de armste landenbehooit u' Nu werd het verzet tegenhe J Westen aangevoerd door es: jal land als Mexico dat nota bi ne lid is van de Oeso, decli van geïndustrialiseerde ni ties! Moldavië wordt alsee Europees land beschouw w maar behoort tot de arms: landen ter wereld." Is het Westen ver genoeg gaan? „Er lagen verreikende coi- promissen. De EU hadvoorLni gesteld om de armste lande f j. over enkele jaren vrij teste!- K[. len van een aantal handelsta lj rieven. Maar daar ging he: hier niet meer over. We heb ben vijf dagen pirouettesge draaid. Een minister vanKe nia zei: dit is een zwarteda voor de armen in de werelde 0(a zo zie ik het ook." GPD offi iet WEGEN - De rijkswegen van de Belgische grens bij Aarden burg naar het veer in Breskens zijn dringend aan onderhoud toe. Deze wegenkrijgen45.000 passanten per dag te verwer ken, wat haar tol heeft geëist van de verbinding. Met beton nen wegdelen zijn sommige stukken van de Zeeuws- Vlaamse noord-zuidverbin ding al aangepast aan de eisen van het moderne snelverkeer, andere delen wacht nog een dergelijke aanpak. IJZEREN LONG - Voor het welzijn van een patiënt in een ziekenhuis in Heerlen moest een luitenant-ter-zee in zijn Lockheed-vliegtuig een flinke snd pok far ara me afstand afleggen. Het toe vertrok vanaf de basisVal burg eerst richting SchipiJ^ waar de motor voor een ijze long werd ingenomen. Ver gens ging het naar Leeuw) den, voor de rest van deapta ratuur. En tenslotte Heerlen, om alles af te leven (et De patiënt kan niet overlei Jcj zonder het enorme apparaat itelc SAMENZWERING Egyptische regering heeftv- klaard een samenzweringa |00j dekt te hebben om de lei van de regering-Naguib vermoorden en koning Fan |e - terug op de troon te zetten E heel Cairo is de noodtoests jjn afgekondigd. PZC Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel (0118)460116 Fax: (0118) 472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Temeuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concent^ u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt ke SU-ur-S 2e (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00 per maand 20,50 per kwartaal €55,10 per jaar: 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvw het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6%B'" Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentieweze Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens ka™- zondag: van 16 00 tot 18 00uur Tel (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 a Rubrieksadvertenties (klei Tel. (0113)315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties- Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons z0^^1-gjftenK teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijK PZC. afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LUGQGnGr Wn_ JER rege te te Aral men van Shal terei colli Aral Shal Han soon Het done koor Aral de re weg pen lord volg, te ve wild Deb vani Siste Tribi gin j Mg, tië heeft Volg, Waai voor die e Tineke Lodders, voorzitter van de Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk: „Het vrijwilligerswerk is de smeerolie van de samenleving." foto Cees Zorn/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4