Voor velen duurt e maand te lang Trouwen voor de kerk is weer helemaal in Wel twintig keer hetzelfde theezakje Vleesprijzen blijvend Turkse ziekenhuizen misbruiken logo's van verzekeraars Arrestatie in zaak gijzeling rechtbank Inzamelingsactie mobieltjes loopt lekker Lottery Holding claimt miljoenen Staatsloterij 'BS onderzoekt benodigde inkomens dinsdag 16 september 2003 Liefde t (otterdam rijgt tweede ruitterminal enssen stapt op ia uitspraken iver onderwijs Hartmassage geen kerntaak politie Tilburgse discotheken vervolgd Scholier verliest arm in machine Tiener in hoofd geschoten Verdachten pinpasfraude gepakt birErwin Buter OORBURG - Nederlanders inden dat zij een steeds groter eelvan hun inkomen minimaal «dig hebben om rond te ko- ien Een op de acht huishou- ens ontving in 2001 zelfs een ikomen dat lager was dan het oodzakelijk achtte. blijkt uit een vergelijking Iver de jaren 1991-2001 die het intraal Bureau voor de Statis- :k gisteren heeft gepubli- nim een kwart van de laagste fitte ikomens verdient minder dan «noodzakelijk vindt, zo blijkt si®'- jthet onderzoek. Van de groep 9t(le iet de 20 procent grootste ver- clV Seners vindt nog altijd ruim 5 meent dat het netto-inkomen lelea jet toereikend is. rante |2001 had een huishouden ge- ahet ïiddeld minimaal 16.600 euro (per jaar) nodig. Gecorrigeerd voor de inflatie is dit bedrag in tien jaar gestegen met 2400 eu ro. Dat is 17 procent. De toena me van het besteedbaar inko men is volgens het CBS minder groot. Het bureau schrijft de stijging van het noodzakelijke inkomen deels toe aan gestegen vaste lasten, zoals huren en ver zekeringen. Die kosten bedroe gen in 1999/2000 ongeveer 8500 euro. Dat was 1100 euro meer dan in 1991. „Vooral in de eerste helft van de jaren negentig zijn huishoudens meer gaan uitgeven aan huur- en woonlasten", zei CBS-onder- zoeker H. Dirven. Voor de rest van de stijging van het noodza kelijk geachte inkomen heeft het CBS geen directe verkla ring. „We weten uit ander, uni versitair onderzoek dat het noodzakelijk geachte inkomen stijgt naarmate het feitelijk in komen toeneemt." Mensen met een hoger besteedbaar inkomen wonen vaak in grotere, duurde re huizen. ANP door Robert Verkerk UTRECHT - Aanstaande bruidsparen hebben in toene mende mate belangstelling voor het altaar. Voor het eerst, zo blijkt uit onderzoek, wil een meerderheid van 58 pro cent in de kerk trouwen of heeft dat al gedaan. In 1999 lag dat aantal nog op 42 pro cent. Dit staat in het rapport 'De muziek voor het leven' waar mee het blad Bruid Bruide gom Magazine de huwelijks markt in kaart heeft gebracht. Het onderzoek is uitgevoerd in samenwerking met onder meer NFO Trendbox, Cen traal Bureau voor de Statis tiek, Nederlands Centrum voor Volkscultuur en de Uni versiteit van Tilburg. Volgens de onderzoekers is de groei van het kerkelijk huwe lijk te verklaren wegens de symboliek en de geestelijke verdieping die mensen zoe ken. „Dankzij de open-deur mentaliteit van de meeste ker ken in Nederland is het ook voor aanstaande paren die niet actief geloof belijden mo gelijk hun huwelijk kerkelijk te laten inzegenen. Kerken bieden voor mensen met een verschillende religie ook steeds meer mogelijkheden." Van alle onderzochte huwe lijksparen en aanstaande bruidsparen is 20 procent van de bruiden protestant en 17 procent is dat van de bruide goms. Katholiek is 34 procent van de bruiden, net zo veel als de bruidegoms. De reden om in het huwelijks bootje te stappen is boven al de liefde, zo stelt 87 procent. Daarna komt de kinderwens (33 procent), romantiek (29 procent) en wettelijke zeker heid (12,5 procent). Vanuit hun geloofsovertui ging trouwt maar ruim 4 pro cent. In de meeste gevallen wordt er getrouwd als de pa ren al enige tijd samenwonen (84 procent). Ruim 6 procent woont nog bij de ouders. ANP 1f=ï OTTERDAM - Groente- en ÜJniithandelaar Van Bon en het uwadoors bedrijf Steinweg andelsveem beginnen dit na- ar een nieuwe fruitterminal 1 in de Waalhaven. De nieuwe irrainal zal vooral fruit uit oid-Spanje verwerken, it wordt over zee aangevoerd ihet kader van het 'Marco Po- programma van de Europese luie. Dit programma stimu- ertde verschuiving van lading an de weg naar de kustvaart 0 hortsea), het spoor en de bin- Ttnvaart. Hierbij werken Van m en het Gemeentelijk Ha- inbedrijf Rotterdam samen et een aantal Zuid-Spaanse ivens. In het eerste seizoen invacht men ongeveer hon- irdduizend ton fruit te vervoe- n.GPD idaag 21.56 Ier 13. IE BILT - Bestuurslid drs. Leo ■enssen van de Bve Raad, de rganisatie van het beroepson- erwijs en de volwassenenedu- itie, stapt op na zijn spraak- takende optreden afgelopen in het tv-programma tótenhof. assen zei toen, dat de scholen liljarden euro's oppotten, ter- ijl ze dat geld beter zouden linnen uitgeven aan onder- 13291 'jsvernieuwing. Voorzitter "iegenthart van de Bve Raad wat» rf®dtdat 'onacceptabel', uur assen heeft gisteren zijn zetel end r rond water uur 12.16 12.39 12.04 13.20 13.25 13.36 13.05 12.40 13.44 13.55 BERGSCHENHOEK - Medewerkers van het bedrijf ReCell in Bergschenhoek sorteren duizenden ingeleverde mobiele telefoons. De inzamelingsactie van oude mobieltjes voor het VN-voedselprogramma verloopt tot nu toe succesvol. Tell Me, uitbater van vijftig vroegere Primafoonwinkels, wil de oude telefoons milieuvriendelijk demonteren en onderdelen hergebruiken. foto Ed Oudenaarden/ANP 12.46 i het bestuur ter beschikking 13.05 isteld. Volgens oud-staatsse- io In l?taris Vliegenthart heeft wissen 'volstrekt ten onrechte |gjj suggestie gewekt dat het in 13.59 et onderwijs slecht gesteld is 13.32 le' het onderwijsproces, het 13.59 >®agement en vernieuwing', har toorn wordt ook gewekt 00r uitlatingen over de riante ermogenspositie in het onder- rr:1 hjs. Volgens haar zijn er scho- 'ndie met winst werken, maar 7, ijnerookveel die verlies lijden, •ovendien moeten de scholen H'esteringen plannen en daar af zijn reserves nodig. ANP Kleding van de kringloopwinkel en zweten op de formulieren van de bijzondere bijstand. De bezuinigingen van het kabinet op ziekte kosten en uitkeringen nopen veel mensen tot creativiteit. door Carel Grol en Marloes de Koning DEN HAAG - Zorgvuldig speurt de 68-jarige dame in de Aldi naar de houdbaarheidsda tum op de producten. Ze moet rondkomen van zestig euro per week, legt ze uit terwijl een voorverpakte salade in het kar retje verdwijnt. Hoe ze in de toe komst moet rondkomen als de ziektekosten stijgen en haar huursubsidie daalt, weet ze niet. Er veel over nadenken doet ze evenmin, want 'de bezuini gingen worden toch wel doorge voerd'. Een gangpad verder legt Saskia (33) een zak chips onder in de buggy waarin haar zoontje slaapt. Ze werkt in de thuiszorg en vreest dat zowel zijzelf als de mensen die ze verzorgt door de bezuinigingen krapper komen te zitten. Nóg krapper dan ze sinds de invoering van de euro al zit. „Tegenwoordig ben ik echt blij als de kinderbijslag komt. In het begin kon ik dat nog sparen, nu geef ik het gelijk uit." Haar bezuinigingstechniek is simpel: geen dagjes uit, niet meer naar de Albert Heijn. Het grootste probleem worden de tandartskosten. Saskia's ge bit is zo slecht, dat ze vier keer per jaar naar de tandarts moet. Dat kan ze nu nog nét betalen. „Maar wanneer het onbetaal baar wordt, laat ik alles trek- op, d" oen-6" iok /W£.£(2_ VAN door Klaas Hoeneveld DEN HAAG - European Wireless Lottery Holding (EWLH) heeft een schade claim van 150 miljoen euro bij de Staatsloterij neerge legd, omdat de staatssecreta ris van Financiën de sms- loterij Sevens heeft tegenge houden. Dat heeft directeur Arno Geul van EWLH giste ren gezegd. EWLH, waarin de Staatslo terij een belang van 10 pro cent heeft, heeft een contract met de Staatsloterij voor de technische uitvoering van Sevens. Bij dit spel kan de consument via de mobiele te lefoon aan een loterij mee doen. Aanvankelijk zou Se vens in april beginnen, maar de introductie is steeds uitge steld omdat het kabinet gok verslaving, vooral bij jonge ren, wil tegengaan. Vorige maand zette de staatssecre taris definitief een streep doorSevens. Het contract heeft een loop tijd van vijftien jaar. EWLH zou 5 procent van de omzet ontvangen. „De Staatsloterij heeft ons voorgehouden dat de omzet van 80 tot 100 mil joen euro per jaar snel zou doorgroeien naar 200 mil joen euro per jaar", verklaar de Geul de omvang van de claim. Nu Sevens niet op de markt komt, zijn de kansen om dit product te exporteren geslonken. „Buitenlandse bedrijven willen immers eerst omzetcijfers zien." De hoogte van het bedrag is volgens Van Egerschot, alge meen directeur van de Staatsloterij, buiten propor ties. Hij is verbolgen, omdat beide partijen nog in gesprek zouden zijn. „In het zakenle ven is het normaal dat je rond vermeende schade in fat soenlijk overleg nader tot el kaar probeert te komen", al dus Van Egerschot. Geul stuurt deze week de dagvaarding voor een kort geding de deur uit. De Staatsloterij zou nog open staande rekeningen van 1,2 miljoen euro moeten vol doen. Voorts vreest Geul claims van de vijf telecombe- drij ven waarmee EWLH ver plichtingen is aangegaan. „De eerste schadevergoeding van T-Mobile is al binnen." ANP ken. Dan maar een kunstgebit. Hoef ik nooit meer naar de tand arts." In haar werk ziet ze wat armoede in het dagelijks leven betekent. „Sommige mensen gebruiken twintig keer hetzelf de theezakje." Ouderenbonden, vakbonden, verenigingen van uitkeringsge rechtigden en patiëntenorgani saties: ze worden plat gebeld door mensen die zich zorgen maken over de aanstaande be zuinigingen. Wat raden ze hun leden aan? „We wijzen ze op de bijzondere bijstand en op kwijtscheldings regelingen van gemeenten", zegt een woordvoerder van ou derenbond Anbo. Leden van de bond helpen met het invullen van de formulieren. Veel oude ren weten niet dat ze recht heb ben op dit soort regelingen. „De meesten denken: ach, het zal toch wel niet voor mij gelden", zegt Cees Wiersma, vrijwilliger van de Anbo in Alkmaar. Zijn Advertentie Kipfilet Rundergehakt Gemengd gehakt ongekruid kilo* Schouderkarbonade kilo* Tartaar Saucijzen kilo* Shoarmavlees kilo* Hamburgers kilo* Slavinken kilo Riblappen DEN HAAG - De Raad van Hoofdcommissarissen is er niet voor om politieauto's standaard uit te rusten met hartmassa geapparaten, de 'defibrillatoren'. Dat heeft de raad gisteren laten weten. De Nederlandse Hartstichting maakt zich daar wel sterk voor, maar de korpschefs rekenen medische hande lingen niet tot de kerntaken van de politie. „Politiemensen zijn niet opgeleid om medische handelingen te verrichten. De kerntaken van de politie zijn toezicht, hand having en opsporing. Het hulpverlenen aan mensen beperkt zich tot eerste hulp in afwachting van ambulancepersoneel", menen de korpschefs. ANP TILBURG - Het Openbaar Ministerie in Breda vervolgt de ei genaren van twee Tilburgse discotheken wegens discrimina tie. Dit zei een woordvoerder van het OM gisteren. Uit een praktijkproef die begin december werd uitgevoerd in opdracht van de gemeente Tilburg, bleek dat de discotheken Talk of the Town en F.I.O.D. stelselmatig allochtone bezoe kers weigerden. De proef werd uitgevoerd door de politie en het Anti Discriminatie Bureau. Hierbij werden drie allochto ne en drie blanke koppels op pad gestuurd. ANP VOORHOUT - Een 15-jarige leerling van het Teylingen Colle- ge-KTS in Voorhout heeft gisterochtend een onderarm verlo ren in een freesmachine. Tijdens de les metaalbewerken raak te de kleding van de jongen in de freeskop en werd zijn arm de machine in getrokken. Artsen moesten de arm tot even boven de elleboog amputeren. Het slachtoffer was al gehandicapt aan zijn andere arm. Hij moet nu zonder handen door het leven. Volgens het slachtoffer zelf ging het mis toen hij zijn lasbril wilde recht zetten, die van zijn neus was gegleden. Een mede leerling drukte meteen de noodstopknop in. GPD DEN HAAG - Een veertienjarige jongen is zaterdagavond in Den Haag in zijn hoofd geschoten. De mogelijke verdachte, een negentienjarige Hagenaar, werd zondag door zijn vader bij de politie afgeleverd. Hij zou hebben geschoten met een soort schietpen, zei een politiewoordvoerder gisteren. „Het slachtoffer heeft heel veel geluk gehad", zei de zegsman. Het kogeltje uit het schietapparaat kwam achter het oor in het hoofd van het slachtoffer terecht. Na behandeling in het zie kenhuis kon de veertienjarige zondag weer naar huis. De politie zoekt nog uit of het om een ongeluk gaat of om op zet. Het is niet duidelijk wat de relatie is tussen het slachtoffer en de verdachte. De politie was gisteren nog bezig met het ver hoor van de negentienjarige. ANP ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft gisteren in Rot terdam en Zwijndrecht vijf mannen en een vrouw aangehou den die worden verdacht van grootschalige pinpasfraude. Zij plunderden van 350 rekeningen bijna 800.000 euro. Volgens B. den Hartich, persofficier van justitie in Rotterdam, ontvreemdden zij van de gedupeerden de pinpassen die per post werden toegestuurd. De vrouwelijke verdachte ontfut selde de mensen vervolgens telefonisch hun pincode, waarna de rekeningen werden leeggehaald. De fraudeurs opereerden door heel Nederland en waren sinds januari 2002 actief. ANP collega's en hij helpen in Alk maar ruim 360 mensen. „Het scheelt ze toch al snel tweehon derd euro per jaar." De Unie KBO is sinds een jaar actief als inkoopcombinatie. Door namens een groep leden te onderhandelen worden kortin gen bedongen op een bril, de telefoonrekening of de energie rekening. Inmiddels doen dui zenden leden aan de gezamen lijke inkoop mee. „Misschien lukt het ons ook een gezamen lijk contract af te sluiten voor aanvullende ziektekostenver zekeringen", hoopt een woord voerder. Kitty Duijvensteijn van het Jonge Uitkeringsgerechtigden Kollektief in Utrecht maakt zich kwaad over de aangekon digde bezuinigingen. „De heren geleerden zeggen dat er een tot twee procent koopkrachtverlies is. Maar wij komen op twaalf tot vijftien procent." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een klein aan tal ziekenhuizen in Turkije maakt in advertenties en bro chures misbruik van de logo's van Nederlandse verzekerings maatschappijen. Alarmcentra le SOS International vermoedt dat de logo's de indruk moeten wekken dat er afspraken met de Nederlandse verzekeraars zijn. Volgens een woordvoerder van de alarmcentrale gaat het om maximaal tien Turkse zieken huizen, die bij elkaar zijn aan gesloten. Van onder meer De Europeesche Verzekeringen, Zilveren Kruis Achmea, Ami- con, CZ Groep, AXA en Elvia zijn de beeldmerken gekopi eerd, van SOS International is zelfs het oude logo gebruikt. SOS International, Zorgverze keraars Nederland en het Ver bond van Verzekeraars hebben brieven gestuurd aan de betrok ken ziekenhuizen met het ver zoek Üe logo's te verwijderen. In een reactie zegt de ziekenhuis leiding dat het niet de bedoeling was de vignetten te misbruiken. De alarmcentrale weet niet of ze al zijn verwijderd. Een controle volgt nog. Bij Zorgverzekeraars Neder land kwam de zaak aan het licht doordat de leden van de koepel organisatie rekeningen van klanten moesten terugsturen. Die facturen betroffen ingrepen in Turkse ziekenhuizen die niet spoedeisend waren en dus in het buitenland niet door de zorg verzekeraar werden gedekt. Een woordvoerder meldt dat na het ontvangen van enkele tien tallen rekeningen actie richting Turkije is ondernomen. SOS International benadrukte gisteren dat Nederlanders in het geval van een ziekenhuisbezoek in het buitenland altijd contact op moeten nemen met de alarm centrale in Nederland om van vergoeding zeker te zijn. ANP door Margit Spaak ARNHEM - De politie heeft gis teren een 26-jarige inwoner van Wageningen aangehouden in het kader van het onderzoek naar de gijzeling in het Paleis van Justitie in Arnhem in janua ri van dit jaar. Bij die gijzeling kwam de Albanese gedetineer de gijzelnemer om het leven en raakte officier van justitie B. van der Krabben zwaargewond. De man uit Wageningen is vol gens een woordvoerster van jus titie afkomstig uit voormalig Joegoslavië. Hij zou meer weten van het wapen dat de gijzelnemer in het Paleis van Justitie, onderweg naar de rechtszaal, ineens tevoorschijn haalde. Met dat wapen bedreig de de Albanees een parketwacht en nam hem diens wapen af. Persofficier van justitie M. de Weert wilde gisteren niet zeggen of de aangehouden Wageninger het wapen heeft geleverd, dan wel weet waar dat wapen van daan is gekomen. Ook wilde zij niet vertellen of de rijksrecher che al weet hoe de Albanees zijn wapen uit het huis van bewa ring kon meenemen naar het Pa leis van Justitie en vervolgens eenmaal in het gerechtsgebouw vanuit het cellenblok naar de rechtszaal. Het is gebruikelijk dat gedetineerden metaaldetec toren passeren en worden ge fouilleerd, maar het wapen van de gijzelnemer bleef onopge merkt. De 22-jarige gijzelnemer is 29 januari doodgeschoten door een arrestatieteam van de politie, zo bleek al eerder uit onderzoek. Het arrestatieteam greep in toen er in de rechtszaal waar de Al banees de officier gegijzeld hield een schot klonk. Bij de schotenwisseling raakte het team ook Van der Krabben in zijn schouder. Hij is al weer en kele maanden aan het werk. De gedode Albanees moest op de dag van de gijzeling met een an dere man voorkomen voor on der meer de gewelddadige bero ving van een casino in Rhenen. Of de man uit Wageningen de medeverdachte is, wilde justitie niet kwijt. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3