11 Jeugd tekent kermisattracties Terneuzen schrapt bijdrage aan ijsbaan 55-Plussers testen conditie passieux Kliii Geen ruimte voor intensieve veehouderij Bodemsanering levert volgens heilsleger geen vertraging bij bouw op Apparatuur gestolen Conferentie V Nieuwkomers met neveninkomsten uit andere activiteiten niet meer welkom zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN Risico's van de reepe Groter It dinsdag 16 september 2003 Boete voor stelen van bier, chocola en croissants Inventaris PZC J la;: an j moe did* ka snela agfc aft Stfal Ter neuzen weert deeltijdboeren i|nnr_Euaène Verstraeten lERNEUZEN - De gemeente Terneuzen sluit haar grondge bied af voor nieuwe vestigingen van zogenaamde deeltijdboe ten. Dat zijn agrariërs die naast bun boerenbedrijf ook niet- agrarische activiteiten ont plooien. Bestaande deeltijdbe- drijven mogen blijven. de orde", aldus de beleidsvisie. Daarom worden nieuwe bouw locaties voor niet-volwaardige agrarische bedrijven niet moge lijk gemaakt. Hetzelfde geldt voor de zoge naamde 'hobbyboeren'. Datzijn meestal boeren die met hun be drijf zijn gestopt, maar hobby- matig nog wat agrarische acti viteiten uitvoeren. Daarnaast houden heel wat niet-agrarische bewoners van het buitengebied dieren als hob by. De gemeente is niet echt en thousiast over de hobbyboeren maar geeft de voorkeur aan hobbymatige landbouwactivi teiten boven andere vormen van gebruik. De hobbyboeren wor den echter niet gelijk gesteld met agrarische bedrijven. „Zij behoren een 'woonbestemming' te krijgen en zullen gebruik moeten maken van de daarbij behorende (beperkte) bouwmo gelijkheden", stelt de beleidsvi sie. „Het creëren van nieuwe bouwlocaties is ook hier zeker niet aan de orde." Een en ander wordt geregeld in Mij liet voorontwerp bestemmings- ffot plan Buitengebied van Terneu- In de bijbehorende beleids- f «ij visie wordt geconstateerd dat het aantal deeltijdboeren toe- tot neemt. Het gaat om agrariërs 11 die in een aantal gevallen naast liet boerenbedrijf ook niet- agrarisch werk doen. Vanwege de teruglopende mo gelijkheden voor kleine bedrij ven om een volwaardig agra risch inkomen te verdienen, is bijit liet voor een toenemend aantal Opi boeren pure noodzaak om er iets te doen. Deeltijdbedrijven (dal kómen relatief veel voor in de is va akkerbouw, omdat de werk- lesl zaamheden daar het gemakke- ïnaai lijker toelaten om er een neven beroep bij te hebben. leiifjDe toenemende deeltijdland bouw brengt volgens de Terneu- zense beleidsvisie een aantal risico's mee voor landschappe lijke, ecologische en milieukwa liteiten. Vooral als het boeren bedrijf wordt gecombineerd niet-agrarische bedrijvig heid bestaat er gevaar voor een aantasting van het agrarische landschap. Anderzijds biedt de ze ontwikkeling ook kansen voor het noodzakelijke beheer van het landelijk gebied. Deel tijdboeren hebben namelijk niet de druk om een volwaardig in- I komen uit hun bedrijf te halen, I zodat ze de mogelijkheid heb ben hun grond extensief te be heren. „Met het oog op de gevol gen voor de landbouwkundige structuur van het plangebied is het stimuleren van niet-agrari sche bedrijven echter niet aan lente ere wad vu )o!-i se nm jesli '8 n IDd ZIERIKZEE - Uit een winkel aan de Mol in Zierikzee werd gisterochtend vroeg beeldappa- ratuur gestolen. De waarde van de gestolen goe deren bedraagt enkele duizen den euro's. De inbraak is de der de op rij bij bedrijfspanden in Zierikzee. •cm Na het stoeptekenen mochten de kinderen gratis in de kermisattracties. door Edy de Witte NIEUW-NAMEN - De speelplaats van de Sint Jozef school in Nieuw-Namen werd gistermiddag vrolijk ge kleurd. Kinderen maakten op de stoep tekeningen van de aanwezige kermisattracties in het dorp. Het stoeptekenen werd georganiseerd door het sport- en feestcomité. Ondanks een vrije dag van school kwamen de jongeren in groten getale naar de speelplaats van de Sint Jozefschool. Ze halen werkelijk alles uit de kast om met een zo'n leuk mogelijke prent voor de dag te ko men", zegt voorzitter P. de Cock van het feest en sport comité. „De kinderen weten namelijk maar al te goed dat hun foto Peter Nicolai inzet beloond wordt. Als organisatie sprokkelen we geld bijeen voor dit dorpsfestijn. De jeugd krijgt van ons geld voor de kermis. Ook de kermisexploitanten doen een duit in het zakje. Na een klein uurtje tekenen gingen de krijtjes weer in de doos. In de klas konden de kinderen hun 'beloning' op halen en daarna naar de kermis gaan. door Peter Qqqel TERNEUZEN - Het is onzeker of er in december opnieuw een kunstijsbaan komt op de Markt in Terneuzen. B en W van Ter- neuzen hebben besloten om de subsidie voor dit winterse eve nement te schrappen. Als gevolg daarvan kampt het bestuur van de Stichting Terneuzen On Ice plotseling met een tekort van tienduizenden euro's. De Stichting gaat niettemin al les in het werk stellen om de kunstijsbaan alsnog te realise ren, zegt woordvoerder J. Diele- •nan. We gaan er vooralsnog vanuit dat het ook gaat lukken Het dagelijks bestuur van de Stichting vergadert morgen avond. Centrale vraag is op wel ke manier nieuwe geldbronnen Advertentie tommy hilfiger dqnna carolina dick boons maripe dyva dynamic me! SCHOENMODE I Papegaaistraat B Goes _ww.vandereepe.nl kunnen worden aangeboord. Dieleman:Dandenkjeaanbij voorbeeld extra sponsoring. We beseffen dat het om een smak geld gaat: 30.000 euro op een be groting van 75.000 euro. Uiter aard zullen we links en rechts ook wat in de kosten moeten snijden. Woensdagavond gaan we de zaak op een rijtje zetten om een afgewogen beslissing te kunnen nemen. Het wordt een rekensom, maar we zien moge lijkheden." De eerste kunstijsbaan op de Terneuzense markt dateert uit het winterseizoen van 2001/ 2002, destijds nog dankzij in spanningen van de onderne mersorganisatie Coördinatie en Management. In dat eerste jaar trokken in een tijdsbestek van drie weken bijna 10.000 bezoe kers een baantje. Reden om in het seizoen daarop een ijsbaan van groter omvang op de Markt te leggen. Dat tweede jaar bon den als gevolg van slecht weer ruim 2000 bezoekers minder de schaatsen onder. De Stichting Terneuzen On Ice, nu verantwoordelijk voor de or ganisatie, werkt met een jaar lijkse begroting van ruwweg 75.000 euro. Recent heeft de stichting per brief de gemeente gevraagd om een bijdrage van dertig mille. Het resterende be drag komt vanuit het bedrijfsle ven en uit de verkoop van toe gangskaartjes. Vorige week heeft het college de stichting laten weten die bijdra ge niet te verlenen, bevestigt wethouder J. van Schaik (finan ciën). Van Schaik: „Ons stand punt is dat de kunstijsbaan zichzelf moet bedruipen. Wat ons betreft is het een afweging: de aantrekkingskracht van een activiteit in verhouding tot het bedrag. Het is een activiteit van de middenstand. De ijsbaan is niet onze verantwoording, de gemeente kan niet voor elk eve nement garant staan." Het echtpaar De Letter uit Absdale gooit in sport hal De Vlaanderen in Sas van Gent met ballen. foto Peter Nicolai. door Marco Hamelink SAS VAN GENT - „Het viel me niet tegen", zegt M. Claeijs uit Sas van Gent nadat hij de Scala test heeft afgerond in sporthal De Vlaanderen in zijn woon plaats. „De vaardigheidstesten gingen me redelijk goed af, al leen de snelheid is er niet meer." Claeijs was gisterenmiddag een van de tien deelnemers aan de zogenoemde Scala-test; een vaardigheidstest voor 55-plus- sers met een chronische aandoe ning of handicap. Samen met de Scala-test was er ook een fit heidstest voor 55-plussers vol gens de GALM-methode. Hier aan deden zo'n veertig personen mee. De fitheidstesten zijn een initiatief van de Stichting Wel zijn Ouderen (SWO) uit Sas van Gent en Axel in samenwerking met SportZeeland. De testen zijn bedoeld om mensen inzicht te geven in hun motorische fit heid en deze eventueel te verbe teren door een speciaal samen gesteld programma. „Mensen overschatten vaak hoeveel ze bewegen. In principe wordt uitgegaan van dertig mi nuten lichamelijke activiteit per dag. In de praktijk blijkt echter vaak dat dit niet wordt gehaald", weet D. Plantinga van SportZeeland. „De fitheid van 55-plussers loopt sterk uiteen. Je ziet wel dat zodra mensen eenmaal mee doen aan een bewegingspro gramma bij SWO ze steeds meer gaan bewegen en hun fitheid daadwerkelijk stijgt. Dat stemt tot tevredenheid, maar we ho pen natuurlijk dat door zulke dagen er nog meer mensen mee gaan doen aan een dergelijk programma", aldus Plantinga. Voor Claeijs is het de eerste keer dat hij meedoet aan de test. Eind dit jaar gaat hij met de VUT. „Nu beweeg ik nog voldoende op mijn werk. Als dat wegvalt, zal ik iets anders moeten gaan doen om fit te blijven. Vroeger heb ik veel gefietst, maar dat gaat niet meer vanwege mijn hartproblemen. Het helpt wel als je met anderen afspreekt. Dan heb je toch min of meer de verplichting om te gaan. Als je alleen sport, sla je sneller een keertje over. Ik vind dit dan ook een prima initiatief", aldus Claeijs. Na de test hebben de deelnemers een gesprek met bij voorbeeld P. de Jong van Sport Zeeland. Hij geeft ze advies op basis van de uitslag. Tijdens dit gesprek worden de mogelijkhe den en beperkingen van het uit oefenen van een sport met de deelnemer besproken. „De meeste mensen zijn blij dat ze aan de test mee hebben gedaan en er achteraf de nodig feedback over krijgen. Meestal geeft het ze een bevestiging van wat ze ei genlijk al weten: ze moeten meer bewegen. Deze test geeft ze vaak het laatste zetje in de goe de richting. Al heb je er altijd mensen tussen zitten die argu menten zoeken om maar niet te hoeven bewegen. Dan houdt het voor ons ook op. Je kunt nie mand verplichten. Het is alle maal geheel vrijblijvend", aldus P. de Jong van SportZeeland. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil boeren met een neventak intensieve veehoude rij geen mogelijkheid geven om dit onderdeel van hun bedrijf uit te breiden. Dat blijkt uit het voorontwerp voor het nieuwe bestemmingsplan buitengebied voor de gemeente Terneuzen. Met dit beleid druist de gemeen te in tegen het streekplan Zee land. Daarin wordt bepaald dat in het plan buitengebied de mogelijk heid moet worden opgenomen om een neventak intensieve vee houderij uit te breiden tot een omvang van 1600 vierkante me ter. De gemeente wil niet verder gaan dan het voor ieder agra risch bedrijf mogelijk maken een neventak intensieve vee houderij te beginnen tot hooguit 500 vierkante meter. In de beleidsvisie bij het be stemmingsplan wordt er op ge wezen dat milieuruimte in de gemeente is onderzocht. Uit de berekeningen blijkt dat er hele maal geen mestaanwendings- ruimte meer is in het buitenge bied. Met die cijfers in de hand kan er geen uitbreiding van in tensieve veehouderij worden toegestaan. Daarnaast is volgens de beleids visie het risico te hoog dat een neventak intensieve veehoude rij wordt ontwikkeld tot een volwaardig bedrijf. Binnen de maat van 1600 vierkante meter kan namelijk voor een aantal typen intensieve veehouderij een volwaardige bedrijfsom vang worden gerealiseerd, stelt de gemeente. Met de resultaten van het on derzoek naar de milieuruimte in de hand houdt Terneuzen ook de deur op slot voor knelgevallen van elders. Dat zijn bedrijven die vanwege natuurontwikke ling, stads- of dorpsuitbreiding of in het kader van een landin richtingsproject moeten wor den verplaatst. Op het grondgebied van Terneu zen wordt de vestiging van nieu we intensieve veehouderijbe drijven hoe dan ook niet moge lijk gemaakt. Het gemeentebe stuur is van mening dat het grootschalige grondgebonden agrarische karakter van het buitengebied behouden moet blijven. Dat is volgens de ge meente niet alleen van belang voor de agrarische sector, maar ook voor 'het behoud van de landschappelijke kwaliteiten, de recreatieve belevingswaarde en gebruiksmogelijkheden van het landschap'. Nieuwe inten sieve veehouderijen, zo wordt gesteld, tasten dit karakter on evenredig aan. MIDDELBURG - Voor het ste len van een blikje bier is gisteren in Middelburg een 33-jarige in woner van Vlissingen bestraft met een boete van 150 euro. De politierechter hield in zijn uitspraak rekening met het strafblad van de Vlissinger. De man werd 2 september vorig jaar betrapt bij Albert Heijn in Vlissingen. Een 29-jarige Middelburger kreeg twee weken gevangenis straf. De man stal 3 september vorig jaar in Middelburg bij de Aldi enkele chocoladerepen en hij stal 15 maart dit jaar crois sants bij de Konmar. Zijn om vangrijke strafblad was van in vloed op de strafmaat. Advertentie I OOSTWAL 1 - GOES - 0113-228895 KOOKMAGAZIJN door René Hoonhorst TERNEUZEN - De eerste paal voor het nieuwe multifunctio nele gebouw van het Leger des Heils in de Terneuzense Korte Dijkstraat gaat vrijdag 26 sep tember de grond in. De landelijk directeur van het kerkgenoot schap en de plaatselijke voor ganger van het leger verrichten de officiële handeling. In het pand aan de Korte Dijk straat komt niet alleen de nieu we kerk van de Terneuzense le gerafdeling. Het gebouw biedt ook ruimte aan een kantoor, een foyer annex activiteitenzaal, een winkel in tweedehandskle- ding en een keukentje met kof fiehoek. Het Leger des Heils hoopte vo rig j aar nog dat het nieuwe mul tifunctionele centrum dit na jaar in gebruik kon worden ge nomen. Omdat het wat langer duurde voordat de vergunning procedures rond waren en de grond meer vervuiling bevatte dan verwacht - zo werd onder meer asbest aangetroffen - liet de bouw wat langer op zich wachten. Onlangs werd geconstateerd dat ook nog vervuilde grond on der een voormalig pakhuis, waarin het leger de tweede hands winkel vestigt, moet wor den verwijderd. Maar nieuwe vertraging levert dat niet op, be nadrukt kapitein R. Pronk, de Terneuzense voorganger van het heilsleger. De Terneuzense gemeenteraad heeft vorige week ingestemd met een aan vullend krediet voor de meer kosten van de bodemsanering en de sanering kan pas plaats vinden tijdens de bouw. „De gevel van het pakhuis blijft staan, omdat die een historische uitstraling heeft. De achterkant (van het pand moet gedeeltelijk worden gesloopt en daarna worden onderstut als de rest van het pakhuis wordt gesloopt Pas dan kan de vervuilde grond worden afgegraven en afge voerd. Maar tot veel vertraging leidt dat waarschijnlijk niet." Hoewel Terneuzen geen grote heilsachterban heeft - 'die ove rigens wel gestaag groeit' - hecht de landelijke top aan dui delijke aanwezigheid in de ha venstad. De diensten van he' kerkgenootschap worden de laatste vier jaar in gemeen schapscentrum De Triangel ir de Terneuzense binnenstad ge houden. Maar het Leger de: Heils investeert ruim een mil joen euro in het multifunctione le centrum en hoopt vanaf mid den volgend jaar weer in een ei gen gebouw te kerken. De Ter neuzense heilsgemeenschaj hoopt zelf 75.000 euro bijeen t< sparen voor de inventaris vat het nieuwe gebouw. Kapiteii Pronk kondigt aan dat het ko mende half jaar diverse activi teiten op touw zullen wordei gezet. Zo is er in november eer grote bazaar. "I De secretaris van de Zierik- zeese organisatie had het nogal druk gehad de laatste tijd. Onder meer met het re gelen van een trip naar Enge land, waar hij en de voorzit ter waren uitgenodigd voor een conferentie. De reis verliep voorspoedig. In het Londense hotel aange komen haalde de secretaris de uitnodiging nog eens uit zijn borstzak om te kijken waar ze de volgende dag pre cies moesten zijn. Zijn oog viel daarbij op de datum. Met een rood aangelopen hoofd keek hij op zijn horloge en zag dat ze precies een week te laat in Londen waren. Het duurde vervolgens enige tijd voor hij op de kamer van de voorzitter durfde te kloppen. „Nu we hier toch drie dagen zijn, moeten we er maar het beste van zien te maken", reageerde deze, en pakte de Uit-krant met daarin de mu sicalagenda. „Wat doen we: The Lion King, The Phantom of the Opera of Les Misera bles?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37