11 Hartcatheterisatie komt naar patiënt toe Kerk stelt vrijwilligerswerk centraal Behandeling begroting in raad uitgesteld Aantal koopzondagen in Goes blijft gelijk passieux plan voor vijf turbines in polder tussen Oosterland en Bruinisse Conferentie zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEIM-DUIVELAND dinsdag 16 september 2003 isbestplaten gedumpt lerneuzen peert ieeltijdboeren van de reepe Attractie Creativiteit Maaltijd Auto in sloot Teleurgesteld zc Nieuwe locatie windmolenpark jpwFamke van Loon pIKZEE - Het windener- pfbedrijf Gen wil samen met ^bewoners vijf windturbines «netten in de polder tussen Iniinisse en Oosterland. Dit ftindpark Duiveland' moet uiigs de Oude Dijk komen. De ituze is voor deze nieuwe loca- jtgemaakt, omdat windmolens Ogs de kust ten zuiden van Iruinisse op te veel problemen luit. jchouwen-Duiveland wil in de lomende jaren mondjesmaat ei aantal windmolens laten lesrzetten. In de Structuurvisie ichouwen-Duiveland, waarin 3 grove lijnen de ruimtelijke «komst voor het gebied is uit- pet, zijn hiervoor twee plek- i(3 aangewezen: de Gouwe- scrsedijk tussen Zierikzee en «verkerk, en de zuidrand ings de Oosterschelde van de hiinissepolder. Het nieuwe be- lemmingsplan buitengebied toet over ruim een jaar daad- srkelijk de komst van de lindturbines mogelijk gaan taken. letwindenergiebedrijf Gen uit ïpelle aan de IJssel wil graag gebouwen aan die windmo- tas. In 1999 heeft het bedrijf snenquête onder de agrarische (drijven op het eiland gehou- wie zin heeft om mee te •ken aan een windmolen- Omdat het Goereese be- Promil al langer met plan- M - Zo'n 65 asbestpla- zijn eind vorige week ille- 1 gedumpt op de Westelijke ide Havendijk in Nieuw- en it Joosland en in de Schotte en Ritthem. heeft de politie gisteren he lend gemaakt. iNieuw- en Sint Joosland gaat :t op 35 tot 40 platen in Rit- lemom 25. RNEUZEN - De gemeente kneuzen sluit haar grondge- f voor nieuwe vestigingen lltan zogenaamde deeltijdboe- J|ren. Dat zijn agrariërs die naast boerenbedrijf ook niet- grarische activiteiten ont plooien. Bestaande deeltijdbe- lrijven mogen blijven. Een en ander wordt geregeld in ket voorontwerp bestemmings plan Buitengebied van Terneu- zen. In de bijbehorende beleids- jvisie wordt geconstateerd dat aantal deeltijdboeren toe- imt. Het gaat om agrariërs in een aantal gevallen naast boerenbedrijf ook niet- 'arisch werk doen. tawege de teruglopende mo eheden voor kleine bedrij ven om een volwaardig agra- fisch inkomen te verdienen, is voor een toenemend aantal ren pure noodzaak om er iets Jij te doen. Deeltijdbedrijven somen relatief veel voor in de akkerbouw. Je toenemende deeltijdland bouw brengt volgens de Terneu- zense beleidsvisie een aantal risico's mee voor landschappe- Jjke, ecologische en milieukwa liteiten. Vooral als het boeren bedrijf wordt gecombineerd jiet niet-agrarische bedrijvig heid bestaat er gevaar voor een aantasting van het agrarische landschap. f Advertentie Tommy Hilfiger donna Carolina dick boons DV VA dynamic me! SCHOENMODE I nen voor de Gouweveersedijk rondloopt, heeft Gen samen met een aantal bewoners zijn aan dacht gericht op de Bruinisse- polder. Maar die plek valt volgens Gen af, omdat er een hoop nadelen aan kleven, zo blijkt uit een brief aan de gemeenteraad. Dichtbij liggen een woonhuis en Camping Bruinisse, wat voor problemen wat betreft geluids overlast kan zorgen. De boeren in de omgeving willen niet mee werken. De plek grenst aan een natuurgebied waar veel vogels zitten. En windmolens daar zullen voor 'radartechnische problemen' voor het scheep vaartverkeer zorgen. „Voor Gen voldoende redenen om het on derzoek landinwaarts te ver plaatsen." Er ligt daarom nu een plan om een windmolenpark op een nieuwe locatie langs de Oude Dijk te laten verrijzen. Het 'Windpark Duiveland' sluit aan bij de N59 en zal met vijf molens de grens tussen de Bruinisse- en Oosterlandpolder markeren. De diameter van het wiekenblad zal ongeveer tachtig meter zijn; de paal moet tachtig meter hoog worden. Gezamenlijk kunnen deze windmolens 29 miljoen ki lowattuur stroom per jaar leve ren, genoeg voor achtduizend huishoudens. Naast energie productie kan het molenpark ook gebruikt worden als toeris tische attractie. „Bij het wind- park komt een stop- en rustplaats voor fietsers, waar informatie over het project ge geven wordt." De bouw van 'Windpark Duive land' zal ongeveer negen maan den in beslag nemen, zo wordt de raadsleden voorgerekend. De gemeente zal echter eerst nog moeten bepalen of ze windmo lens op die nieuwe plek willen neerzetten. En of Gen dat samen met de bewoners mag gaan doen. Dit plan is niet het enige voorstel voor de bouw van windmolens op Schouwen-Dui- veland. Naast Gen heeft Promil al een voorstel gedaan voor de Gouweveersedijk, hebben een aantal agrariërs uit Ouwerkerk een plan voor een park inge diend en wil P. de Hoop samen met nutsbedrijf Delta NV zes windmolens neerzetten in de Westhoek tussen Burghsluis en de N57. Met de hartcatheterisatiebus kan cardiologisch onderzoek in Dirksland zelf gedaan worden. door Famke van Loon DIRKSLAND - In een half uur tot drie kwartier is hij gebruiksklaar. En levert op die manier volgens directeur medi sche zaken, P. van der Velden en cardio loog J. Heijmeriks een belangrijke bij drage aan het behoud van een complete medische zorg op het platteland. Zij zijn dan ook zeer tevreden dat het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirks land gebruik kan maken van de hartca theterisatiebus. „Het slotliedje is toch dat patiënten sneller geholpen wor den." Ziekenhuisapparatuur is duur, zeker voor een kleiner streekziekenhuis als dat van Dirksland. Maar ook in grotere ziekenhuizen komt het volgens Van der Velden regelmatig voor dat medische apparaten een deel van de tijd niet ge bruikt worden. Hij pleit er daarom voor meer van deze dure voorzieningen mo biel te maken. „Dit is een fantastische oplossingen voor een ziekenhuis als het onze." Want met de hartcathererisatie- bus, die overigens een vrachtwagen is, kunnen in Dirksland deze cardiologi sche onderzoeken toch uitgevoerd wor den. Vooral dat laatste, dat het in Dirksland nu kan, vindt Van der Velden belang rijk. Want rondrijden met patiënten is niks. Zeker niet wanneer deze vanwege de wachtlijsten steeds verder weg te recht moeten. „We hebben op een gege ven moment zelfs tot in Eindhoven ge zocht." Het ziekenhuis heeft daarom eerder al een mobiele MRI-scan naar Goeree-Overflakkee gehaald. De bus, die nu eens in de twee weken een dag in Dirksland staat opgesteld, moet iedere keer uit Groningen komen. foto Dirk-Jan Gjeltema „We leunen nu eigenlijk op de creativi teit van Groningen", aldus Van der Vel den. Toch denkt de directeur medische zaken dat er in de regio zelf en in Zee land wat dat betreft meer nagedacht moet worden op welke manier de me dische zorg goed gehouden kan wor den. Daar is volgens hem soms best wat cre ativiteit voor nodig, zoals bij de hartca theterisatiebus het geval is geweest. Van der Velden: „We zijn nu zo enthou siast, dat we ondernemingsgezinde zie kenhuizen zoeken voor nieuwe initia tieven." door Ali Pankow RENESSE - Autodiensten, zon dagsschool, ouderensoos, be zoek aan nieuwkomers, ver koop voor de wereldwinkel, de eigen kerkkrant, de boekenta fel, de commissie Renesse Dag, de kerkbalans, de zondagmor gencrèche, een bijbelse musical of het zomerse kerkproject. Voorbeelden van activiteiten die zonder de inzet van vrijwil ligers niet zouden bestaan. De Hervormde gemeente Renes- se/Noordwelle wil het belang van kerkelijk vrijwilligerswerk eens duidelijk onder de aan dacht brengen. „Uit de inventarisatie blijkt dat 170 mensen zich op de een of an dere manier vrijwillig inzetten voor het kerkelijk werk", zegt hervormd predikent Piter Goodijk. Hij is de enige betaalde kracht binnen deze hervormde gemeente. Vroeger waren er nog kosters in loondienst, maar ook hun werk wordt nu door een groepje vrijwilligers verricht. Waar Goodijk het bezoek aan de wekelij kse eredienst nauwelij ks ziet groeien, is er wel regelmatig aanwas voor alle andere aan de kerk gerelateerde activiteiten. Ze zijn onderverdeeld in 35 ver schillende werkgroepen. „Lang niet iedereen kent elkaar. Daar hopen we iets aan te gaan doen", motiveert Goodijk het besluit zondag 21 september het vrij willigerswerk centraal te stel len tijdens een bijzondere dienst in de Jacobuskerk in Renes se. „Zitten of opstaan? Je moet elke keer kiezen", luidt het thema van deze dienst, die als impuls voor alle spontane inzet moet gelden. Het thema is ontleend aan een lied uit de musical Jona die in het voorjaar in deze kerk wordt opgevoerd en waar vol gende week de repetities voor beginnen. Hoewel de meeste mensen trouw blijven als ze een maal een taak ten behoeve van de kerk op zich hebben geno men, constateert Goodijk wel dat het vooral voor het kerken- raadswerk wat moeilijker wordt nieuwe enthousiastelin gen te vinden. „Mensen zijn te genwoordig eerder bereid mee te doen met kortlopende projec ten dan dat ze zich voor enkele jaren vastleggen." Tijdens de dienst zondag zal de predikant zeker benadrukken hoe belang rijk het vrijwilligerswerk voor de kerk is. Alle werkgroepen ge ven met foto's en ander presen tatiemateriaal een indruk van waar ze zich mee bezighouden. Goodijk voert tijdens de dienst korte gesprekjes met hen om aan te geven wat hen motiveert, belemmert en stimuleert om er toch mee door te gaan. Landelijk geldt die derde zon dag in september als start van het kerkelijk jaar, maar in Re- nesse ligt dat heel anders. Vol gens Goodijk is het in deze toeristenkern ook in de kerk zo mers bijzonder druk, zowel bij de erediensten als bij de activi teiten van het toeristenpasto raat. Deze hervormde gemeente afficheert zich dan ook als 'gees telijke VW'. De predikant legt uit waar die V's voor staan: Ver wachtingsvol, Vertrouwenwek kend en VerzetDe eerste V heeft betrekking op de toekomst en behelst onder meer zaken als de jeugddiensten en het musical project. De tweede V duidt on der meer op de pastorale zorg. „De V van 'Verzet' klinkt mis schien wat agressief, maar heeft ook duidelijk met verzet bieden te maken. Verzet tegen de voor oordelen over de kerk, over Re- nesse in de zomer en over de sa menleving. Tenslotte heeft dit dorp met de 'Tien van Renesse' ook een verzetshistorie", zegt Goodijk. Aan de bijzondere dienst zon dag werkt ook het eigen Her vormd Kerkkoor mee. Na afloop is er tijd voor het bekijken van de presentaties van alle werk groepen en aansluitend is er een door Esme Soesman ZIERIKZEE - De behandeling van de raadsbegroting is ruim twee weken uitgesteld. De ge meente Schouwen-Duiveland ziet geen kans de begroting op tijd af te hebben. Daarmee komt ze onder preventief financieel toezicht van de provincie te staan. De begroting had komende vrij dag klaar moeten zijn, om uit eindelijk op 13 november door de gemeenteraad te worden be handeld. Die behandeling staat nu op 3 december gepland. Vrij dag 31 oktober wordt het dos sier aan de raad overhandigd. De vertraging is een gevolg van de hectiek op de afdeling finan ciën. Momenteel wordt op deze afde ling gewerkt aan de tot standko- ming van onder meer de be- stuursrapportage 2003: een stuk dat tussentijds inzicht geeft in het reilen en zeilen van de ge meente. Verder wordt gewerkt aan de invoering van nieuwe - vanaf 1 januari 2004 verplichte - boekhoudvoorschriften. Veel werk is - en wordt nog steeds - gestoken in het voor het eerst opstellen van een program mabegroting, lichten financieel wethouder J. vanFelius en afde lingshoofd M. Koopman van fi nanciën, juridische zaken en control (fjc) toe. Voorheen werkte de gemeente met louter een productraming, een begroting tussen college van burgemeester en wethouders en ambtelijk apparaat. In het ka der van het dualisme is daar de programmabegroting bijgeko men, waarin de gemeenteraad kaders stelt die het college de weg wijzen. In plaats van tach tig producten zijn er nu tien pro gramma's opgesteld, die duide lijk maken wat de raad voor doelen verwezenlijkt wil zien op bijvoorbeeld het gebied van vei ligheid. De slechte financiële vooruit zichten maken het niet makke lijk om prioriteiten te bepalen in uitbreidingsinvesteringen en nieuw beleid. Burgemeester en wethouders nemen hierover voor het einde van de maand een beslissing. Ook die keuzen moe ten nog worden verwerkt. Om dat de pijn van bezuinigingen werkelijk in alle sectoren voel baar zal zijn, kiest de gemeente voor bijeenkomsten met verte genwoordigers van het maat schappelijk middenveld. De Gemeentewet bepaalt dat gemeenten die niet vóór 15 no vember hun begroting bij de provincie inleveren onder pre ventief financieel toezicht ko men te staan. Die datum is hard, meldt waarnemend hoofd van de afdeling bestuur van de pro vincie R. Abrahamse. Dit om de provincie in de gelegenheid te stellen gemeenten weer vóór 1 januari te berichten over het soort van toezicht waarmee ze te maken krijgen. Overschrijden gemeenten de datum óf kampen ze met een financieel tekort dan volgt preventief toezicht. In het geval van een tekort zal de ge meente het hele volgende jaar bij elke financiële beslissing toestemming aan de provincie moeten vragen. Bij overschrij ding van het termijn geldt het zelfde, maar minder strict. Als de boel eenmaal in orde is, wordt het preventief toezicht vaak alsnog opgeheven. BROUWERSHAVEN - Een 33- jarige man uit Schouwen-Dui veland is gisterochtend rond 6.30 uur op de Dirksweg in Brouwershaven met een be drijfsauto in de sloot beland. De man verklaarde dat hij moest remmen voor een konijn. Daar door raakte hij de macht over zijn stuur kwijt. De man is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. De be drijfsauto werd vernield. door Rob Paardekam GOES - De ondernemers in de Goese binnenstad moeten het ook in de toekomst doen met één koopzondag per jaar. Een ver zoek om de winkels voortaan ook tijdens evenementen in de binnenstad te mogen ope nen, is door het college afgewe- Goes kent momenteel vier ge deeltelijke koopzondagen. Deze zijn verdeeld over de verschil lende ondernemers. Zo is één zondag bestemd voor de meu belboulevard en een andere voor Vroom Dreesmann. „De reguliere detailhandel in de bin nenstad is maar één zondag per jaar open", aldus R. Berks van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG). Op verzoek van de stichting Goes Promotie heeft de ondernemersvereniging de gemeente gevraagd of ze één of twee extra koopzondagen kan krijgen, zodat winkels ge opend kunnen zijn tijdens eve nementen die op zondag in de binnenstad gehouden worden. Bijvoorbeeld de autoloze zon dag. B en W stemmen daar niet mee in. Volgens burgemeester D. van der Zaag staat het college op zich positief tegenover het ver zoek. „Maar een meerderheid van de gemeenteraad heeft eer der al aangegeven dat ze niet op meer koopzondagen zit te wachten", legt hij uit. „Aantas ting van de zondagsrust en de extra werkdag voor het winkel personeel zijn daarbij de belangrijkste argumenten. Ui teraard respecteren we het standpunt van de raad." De Ondernemers Organisatie is teleurgesteld. Volgens Berks be treft het verzoek tot meer koop zondagen enkel en alleen de opening van winkels tijdens bij zondere evenementen. Op meer 'gewone' koopzondagen zitten veel Goese middenstanders vol gens hem niet te wachten. „Het draagvlak daarvoor is nog zeer beperkt", zegt Berks. „Dus be ginnen we daar niet aan. Als je een koopzondag houdt, moet je het goed doen. Een representa tieve groep ondernemers moet dan zijn zaak openen. De helft van alle winkels zou al mooi zijn, maar dat halen we op dit moment waarschijnlijk niet eens." De enige koopzondag die de middenstand in de Goese bin nenstad momenteel heeft, vindt sinds jaar en dag plaats in de feestmaand december. Advertentie OOSTWAL 1 - GOES - 0113-228895 KOOKMAGAZIJN Zondagsschool Mirjam is een van de vele projecten die door kerkelijke vrijwilligers mogelijk worden gemaakt. foto Dirk-Jan Gjeltema gezamenlijke maaltijd met brood en soep. „We weten niet hoeveel vrijwilligers er precies komen. Vooraf een antwoord- strookje laten invullen had niet onze voorkeur. We gaan er van uit dat er voldoende voedsel zal zijn, maar er kan natuurlijk al tijd gedeeld worden. Bovendien weten we vanuit de Bijbel dat met brood wonderen zijn te ver richten", zegt Goodijk lachend. De secretaris van de Zierik- zeese organisatie had het nogal druk gehad de laatste tijd. Onder meer met het re gelen van een trip naar Enge land, waar hij en de voorzit ter waren uitgenodigd voor een conferentie. De reis verliep voorspoedig. In het Londense hotel aange komen haalde de secretaris de uitnodiging nog eens uit zijn borstzak om te kijken waar ze de volgende dag pre cies moesten zijn. Zijn oog viel daarbij op de datum. Met een rood aangelopen hoofd keek hij op zijn horloge en zag dat ze precies een week te laat in Londen waren. Het duurde vervolgens enige tijd voor hij op de kamer van de voorzitter durfde te kloppen. „Nu we hier toch drie dagen zijn, moeten we er maar het beste van zien te maken", reageerde deze, en pakte de Uit-krant met daarin de mu sicalagenda. „Wat doen we: The Lion King, The Phantom of the Opera of Les Misera bles?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31