PZC 1] Sealight kan het beste gehoorzamen Keur aan werken en technieken Gemeenten hebben hoop dat financieel nadeel meevalt Ervaren muzikanten vinden elkaar in The Princess Project Proef bij Zeeuwse sluizen moet mogelijkheden uitwijzen kunst dinsdag 16 september 2003 Snelheid Meetvaartuigen Vijf boeken dingen mee naar Zeeuwse Boekenprijs Jury Galerie Esprit opent nieuw seizoen met K-Euregio expositie Waterschappen Muziekschool Werkstraf voor telen hennep Echte songs Koorconcert in Dirksland Internet via ether op schepen door Wout Bareman TERNEUZEN - Vijf internatio nale telecombedrijven, Rijks waterstaat en het Bureau Tele matica Binnenvaart gaan de mogelijkheden van mobiele in- ternetcommunieatie voor de Europese binnenvaart testen. Dat gebeurt met medewerking van Rijkswaterstaat Zeeland vanaf 1 november met hyper moderne apparatuur, die wordt geplaatst op de Kreekrakslui- zen en op het sluizencomplex in Hansweert. De test neemt een half jaar in beslag en wordt door de tele- comwereld met argusogen ge volgd. Projectleider N. van Haag van Telematica Binnen vaart: „Veel van die bedrijven zien de ontwikkeling met enige huiver tegemoet, want slaagt het experiment, dan krijgen ze er een geduchte concurrent bij. Nu nog verloopt het internet verkeer tussen de scheepvaart en de wal voor een belangrijk deel via de mobiele telefoon, met al z'n beperkingen. Het sys teem dat wij nu gaan uittesten is gebaseerd op het gebruik van vrije radiofrequenties, die een onbeperkt, grensoverschrij dend bereik garanderen en de scheepvaart een permanente mobiele toegang tot internet kunnen bieden." De test moet uitwijzen hoe de draadloze communicatie tussen schepen, sluizen, aanlegplaat sen en andere gebruikers het best tot z'n recht komt. Van Haag: „De uitkomsten van het project zullen van invloed zijn op de snelheid waarmee be trouwbare internetcommunica- tie voor de Europese binnen vaart zich verder zal kunnen ontwikkelen." De samenwerking van Rijkswa terstaat, Bureau Telematica en de vijf telecombedrijven (waar onder Swisscom) werkt sterk kostenbesparend. Rijkswater staat Zeeland stelt gedurende de testperiode de locaties en bij- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Tijdschrift reikt dit jaar voor hpt eerst een ^Zeeuwse Boekenprijs uit. De bedoeling is'-'van de toekenning een jaarlijks terugkerend evenement te maken. De opzet lijkt op die van Libris- AKO- en Gouden Uil-prijzen. Eerst worden vijf boeken geno mineerd en twee maanden later wordt de winnaar bekend gemaakt. Voor de eerste Zeeuwse Boekenprijs komen boe ken in aanmerking die tussen medio 2002 en me dio 2003 zijn verschenen. Het gaat om Zeeuwse boe ken, dat wil zeggen, boe ken over een Zeeuws on derwerp of geschreven door een - van oorsprong - Zeeuwse schrijver. Zo staan op de lijst van inge zonden boeken die in het jongste nummer van het Zeeuws Tijdschrift is ge publiceerd bijvoorbeeld ook Tibetaanse perziken van Carolijn Visser en Eeuwige vlam, de verza melde gedichten van Hans Verhagen. Voor de prijs komt zowel fictie als non-fictie in aanmerking. Initiatiefnemer Paul van der Velde, hoofdredacteur van het Zeeuws Tijd schrift, heeft inmiddels de jury rond. Zelf is hij daar van secretaris. Verder be staat de jury uit de schrij vers Piet Meeuse en Nelle- ke Noordervliet, commis saris van de koningin Wim van Gelder en Wilfried Uiterhoeven, oprichter van de Nijmeegse uitgeve rij Sun. In oktober, kort voor de Week van het Zeeuwse Boek, maakt de jury de vijf nominaties bekend. De prijsuitreiking vindt in december plaats. Het is nog steeds mogelijk boeken voor de prijs in te sturen naar Zeeuws Tijd schrift, Postbus 503, 4330 AM Middelburg. komende voorzieningen op de Kreekraksluizen en de sluizen van Hansweert ter beschikking, in ruil voor het uittesten van de mogelijkheid om op snelle wijze de dagelijkse gegevens van de meetvaartuigen te verwerken. Die meetgegevens, bestemd voor verwerking in elektroni sche kaarten, worden nu nog op floppy of een cd-rom aangele verd; straks kan dat via de nieu we mobiele verbinding. In overleg met het ministerie van Economische Zaken wordt het gebruik van het netwerk voor het meest uiteenlopende, zakelijke, mobiele internetver keer getest. Ook havenbedrij ven, overheidsinstanties, aanbieders van (betaalde) in formatiediensten en andere in stellingen en ondernemingen zijn in het nieuwe netwerk geïn teresseerd. door Marco Hamelink KOEWACHT - Greet Vink uit Koewacht is met haar hond Sealight Boryck afgelopen weekeinde in Heinkenszand Nederlands kampioen Obedi ence geworden in de kampi oensklasse C. Het was de tweede keer op rij dat het Koewachtse duo het kampioenschap binnenhaal de. Bij de sport Obedience - ge hoorzaamheid - dient de hond zijn baasje blindelings te vol gen. „De hond moet als het wa re aan je linkerbeen geplakt zitten. Hij moet je volgen zon der dat je commando's mag ge ven. Het is een beetje te verge lijken met een dressuurproef in de paardensport", weet Vink. Naast het volgen moet de hond ook apporteren, geur- en blijf- oefeningen doen. „Best pittig, maar zeker leuk om te doen. Het behalen van het Neder lands kampioenschap is echt de bekroning op een heel jaar hard werken", aldus de kers verse kampioene. Vink traint elke dag met haar border collie, die ze speciaal in Engeland, het mekka van de hondensport, haalde. „Het is enorm leuk om te doen en de hond vraagt er zelf ook om. Border collies zijn uitermate werklustig. Ze zijn superge- motiveerd en hebben zelden een opdracht nodig. Ze doen alles uit zichzelf." De C-klasse is de hoogste klas se in Nederland. Engeland kent echter ook nog de zoge naamde ticketklasse. De Ne derlandse top is redelijk klein, maar al jaren stabiel. De Greet Vink is met haar hond Sealight Boryck Nederlands kampioen Obedience. tophonden kunnen in Enge land dan ook op het hoogste ni- vo mee. Vink steekt regelmatig de Noordzee over om in Enge land aan wedstrijden mee te doen. „Zo'n acht weekeinden per jaar gaan we naar Enge land. We proberen dan iedere keer twee wedstrijden mee te pakken. Het lastige is, dat je helemaal onderaan moet be ginnen zodra je in Engeland gaat lopen. Je moet alle klassen opnieuw doorlopen. Mits je hond goed is, gaat dit echter foto Peter Nicolai best snel. Ik heb het geluk dat ik een goede hond heb. Het be halen van succes blijft een combinatie van hond en hand- Ier", aldus Vink. door Anita Tournois CLINGE - De eerste expositie van het nieuwe seizoen van Ga lerie Esprit wordt zoals gebrui kelijk ingenomen door een keur aan exposanten uit België en Zeeland. Deze K-Euregio expo sitie toont een enorme variëteit aan werk in velerlei techniek. Van fijne doosjes in keramiek tot schilderijen in een flink for maat. Schilderijen, vervaardigd in di verse technieken, gemengd, in olieverf of acryl, maar ook in het aloude encaustic art, met struc tuur of gedetailleerd geschil derd. Werken, waarvoor het landschap vaak centraal stond. Grafiek is er in de vorm van et sen en linosneden. Ook het ruimtelijk werk is veelomvat tend. Beelden in keramiek, ge glazuurd of onbewerkt, naast ijzer en staal, bronzen of potten in raku. Een bijzonder afwisse lend geheel dat het oog streelt door een juiste combinatie en keuze van plaatsing, zodat de werken elkaar regelmatig ver sterken. Zoals bij het drieluik van Van Aken, getiteld Hulde aan de dialectiek van Hegel. Drie schilderijen in krachtige kleuren, rood, groen en paars met een piramidevorm, van bo venaf gezien. Het karakter van deze geometrische voorstelling wordt versterkt door de speciale afwerking met een flinke laag vernis. Voor dit drieluik staan strakke beelden in roestvrij staal van Koops. Voorovergebogen on derlichamen, hoofdzakelijk be nen met een duidelijk sportieve uitstraling: Competitie en Sa men. Minimaal en simpel in be lijning, maar juist daardoor krachtig uitdrukking gevend aan de gewenste uitbeelding. In veel van het geëxposeerde beeldmateriaal neemt de men selijke figuur een essentiële plaats in. Beelden van wachter, faunen en godinnen, mannen en vrouwen in alle mogelijke poses, uitdrukking gevend aan emotie of handeling. Soms verenigd met het dier, zoals de grijze ke ramische mannetjes met hele grote ogen van Kamps, gezeten op een paard of een stier. Kera miek met de uitstraling van steen. Soortgelijke mensjes vindt men in de schilderijen van Slock, waar net als bij Kamps het hoofd, vaak dubbel en scheef of Bronzen bok van Ludo Giels en Roos van Nelly van Nieuwenhuijzen. los van het lijf prominente aan dacht krijgt. Speels zijn de beeldjes van Giels, die met afval grappige alsook gracieuze voor stellingen schept van zowel mens als dier. Veel werk van Schregardus, zowel schilderijen als beelden en huisaltaartjes in kalksteenmortel, in fraaie ter- racottatinten. De klassieke oudheid blijkt voor hem op nieuw een onuitputtelijke bron van inspiratie. Zachte tinten en vormen eveneens voor de kera mische beelden van mensen van D'Haese. Op sublieme manier weet hij karakters te weerspie gelen en uiting te geven aan le ven en gedrag van alledag. Zachte ronde vormen kenmer ken ook voor het werk van Joa chim. Net als de tweedeling steeds terugkerend in zijn bron zen beelden. Zonnebaadster en Gypsi Woman van Bisschop, in gedekte tinten, vormen een ode aan de vrouw. Fel blauw daar entegen voor het oerlandschap in het 9-luik van Bakker tegen over het zachte blauw, grijs en bruin van de landschappen, verwerkt in metaal, zand, ce ment en pigment in de werken van de Schepper. Donker het werk van Jaspar, waarvan de olieverven geschilderd op pa neel bijna aan staal doen den ken. Een kunstenaar, die er de voorkeur aangeeft de leegte op te roepen, het oneindige en niet- voorspelbare. Door middel van in schrifttekens verwoordt hij zijn werk tot poëzie. Wat woor den zijn voor Jaspar, zijn werk tuigen voor Cornelis. Hefbo men, wiggen, trechters en stutten vormen het spelelement op zijn doeken in acryl. Nieuwenhuijzen toont een voorkeur voor diepe tinten in haar acrylschilderijen van bloe men en landschappen. Fabuleus is het geduld en artisticiteit waarmee Opgenhaffen haar schilderijen opbouwt uit zeer fijne laagjes keramiek in de prachtigste blauw- of bruintin ten net als voor haar ragfijne ke ramische doosjes in zwart-wit met grafische voorstellingen. Bijzonder is het werk in collagevorm van Molenstra - nieuwkomer in het gezelschap - vervaardigd met was, encaustic art. Deze techniek grijpt terug op de Romeins-Egyptische oudheid, is niet aantastbaar door atmosferische veranderin gen en daardoor een van de door Emile Calon HEINKENSZAND - De Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) denkt dat er mogelijkhe den zijn om de nadelige gevol gen van een voor hen ongunstige regeling op te vangen. Als dat lukt, aldus de Borselse wethou der M. Vermue (financiën), scheelt dat de Zeeuwse gemeen ten vele tonnen aan euro's. Dat zei ze gisteren na afloop van een overleg met haar collega's. Tegelijk maakte ze bekend dat er overwogen wordt om de be grotingen van de gemeenschap pelijke regelingen met maar maximaal twee procent te laten stijgen. De Zeeuwse gemeenten, met na me die veel gebied buiten de be bouwde kom hebben, dreigen die tonnen aan inkomsten mis te lopen door een nieuwe reken methode van het Rijk. Als ge meenten investeren in wegen, mogen ze de betaalde BTW de clareren bij de staat. Daar staat tegenover dat op de uitkering uit het Gemeentefonds wordt gekort om al die declaraties te betalen. Op die manier wil het Rijk gemeenten stimuleren in de wegen te investeren. Maar de korting is een vaste korting, en een gemeente die niet investeert omdat de wegen eenvoudig door een ander worden beheerd, heeft dus helemaal niets te de clareren. Voor de meeste gemeenten valt het allemaal best mee omdat er voldoende wegen door de ge meente zelf worden beheerd. De plattelandsgemeenten in Zee land, Zuid- en Noord-Holland hebben echter in het begin van de jaren negentig hun buiten wegen massaal overgedragen aan de waterschappen. De wa terschappen worden niet gekort en declareren ook niks, maar de gemeenten moeten de schappen wel voor hun diensten betalen. In opdracht van de Zeeuwse ge meenten heeft het adviesbureau Deloitte Touche de regeling grondig onderzocht en ziet mis schien mogelij kheden omdea delige gevolgen voor de Zeem se gemeenten op te vangen. Vermue toonde zich gisteren matigd positief over het 'ere tief model' dat door de mec= werkers van het bureau ontwikkeld maar dat nogverde' uitgewerkt moet worden, j dat model werkt, pakt het j' stig voor de gemeenten uit: De Zeeuwse wethouders var nanciën hebben gisteren t elkaar afgesproken dat de te grotingen van de gemeenschap pelijke regelingen en regio® b werkende instellingen zoai P GGD en Zeeuwse muzieksck in principe met niet meer da twee procent mogen stijgen.L. nu toe stonden ze een jaarliU b verhoging van vier procent'toe Vermue benadrukte wel dat ij wethouders nog niets definitie! besloten hebben en dat werkgroep nog gaat berekena of een stijging van maxima twee procent aanvaardbaark Als de verschillende gemeen; raden het advies van maximal a twee procent stijging overaj men, zullen organisaties aan ontkomen om fiks tebezii nigen. Vooral omdat velen ij ¥l begroting voor 2004 al roj d hebben en rekenen op wedera een stijging van vier procent. MIDDELBURG - Een 24-jari? P' bi te st D te inwoner van Vlissingen is gist! tr ren door de Middelburgse pd z< tierechter voor henneptee veroordeeld tot tachtig ui werkstraf. VI ti; to De hennepkwekerij werd5ap; dit jaar bij toeval ontdekt, benedenbuurman kampte a wateroverlast, afkomstig t m de woning van de verdachte! de inval trof de politie 194 he nepplanten aan. De Vlissiig zei uit geldgebrek met de hei nepteelt te zijn begonnen. foto Peter Nicolai duurzaamste schildermedia. Potten in fraaie styling, teke ning en tint van Selleslagh, ver vaardigd in raku, vormen net als alle andere technieken, discipli nes en voorstellingen voor een afwisselende en boeiende ten toonstelling. Tentoonstelling t/m 5 oktober in Ga lerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge. Openingstijden: do. t/m zo. 13.30 17.30 uur. Do. ook van 19.00 21.00 uur Deelnemende kunstenaars: uit Zee land, WilmavanAken, Wim Bakker, Herman Bisschop, Ernest Joachim, Jean Kamps, Nelly van Nieuwen huijzen, Rijnhard Schregardus en Ton Koops. Uit BelgiëBeniti Cor nelis, Lebuïn D'Haese, Ludo Giels, Guy Jaspar, Jeanne Opgenhaffen, Leo de Schepper, Mieke Selleslagh en Iefke Molenstra. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het Arsenaal theater in Vlissingen heeft don derdag een muzikale primeur. Het betreft een presentatie van The Princess Project, een con cert met tal van gerenommeerde muzikanten uit de Nederlandse pop, jazz en klassieke muziek. „Ik geloof niet dat er iets verge lijkbaars bestaat in Neder land", zegt zanger/saxofonist Lo van Gorp. Van Gorp is één van de initia tiefnemers van The Princess Project. De twee andere spilfi guren zijn zangeres Simone Pormes en pianist Karei Boeh- lee. Hun curriculum vitae is in drukwekkend. Lo van Gorp heeft onder meer opgetreden met Marco Borsato, het Metro- pole Orkest, Candy Dulfer en - afgelopen zaterdag nog in Vlis singen - met Trijntje Ooster huis. Hij speelt mee op platen van Kane, Golden Earring en René Froger. Pormes is achter grondzangeres geweest bij on der anderen Trijntje Oosterhuis en Gordon. Ze schreef een aan tal liedjes voor het debuutal bum van Edsilia Rombley. Boehlee komt uit de jazzwereld. Hij speelt in de groepen van gi tarist Jesse van Ruller en saxo fonist Toon Roos en deelde het podium met onder anderen Wynton Marsalis en Woody Shaw. Het trio neemt een aantal bege leiders van naam mee, zoals gi tarist Peter Tiehuis, bassist Usiël Pormes, toetsenist Marcus Olgers, drummer Marijn van der Berg en het fameuze Gusta- ve Klimt Strijkkwartet. „Het is moeilijk te omschrijven wat voor muziek we makenom dat met zo'n bezetting vrijwel alles mogelijk is", verklaart Van Gorp. „Het zit tussen pop en jazz in, met elementen uit de klassieke muziek. Het zijn alle maal echte songs, door onszelf geschreven. Muzikaal en tek stueel heeft het een behoorlijke diepgang. Het zijn nummers met een behoorlijke emotionele lading. Het concert wordt in tiem. We spelen veel ballads en ook wat groove-achtige stuk ken, maar niet echt het up tem po-danswerk. Het is een concert waar het publiek vooral w luisteren. De handjes gaaiui de lucht in. De opnamen voor een cd zijns afgerond. Daaraan heeft oiri anderen Toots Thielemansffl gewerkt. Van Gorp durft niet te voorspellen wanneer! album uitkomt. „We moetent alleen nog mixen, dus het a vrij snel kunnen gebeuren leen hebben we tot nu toe ai zelf gedaan. De vraag is te we het album via een maatschappij uitbrengen ofó we ook dat zelf doen. Met a slag om de arm zeg ik dat dei het komend half jaar in den kels komt te liggen. Duurt B wat langer, dan is het ookniet erg, want het is tijdloze mte die erop staat." Van Gorp beschouwt het eert in Vlissingen als een try»" „Vorig jaar hebben we eenaa tal concerten gedaan en diegij gen uitstekend. Alle mensen! nu meedoen hebben een rol? speeld bij de plaatopname.! we zijn goed ingespeeld. We«t len nu laten zien wat weop>. podium kunnen. Voor het co cert in Vlissingen hebben wee aantal impresariaten uitgeo digd. Dat we in Vlissingen» ginnen, hebben we te dam aan onze geluidsman Lex rein. Hij heeft zich ingezet»» een concert in het Arsenaal® ater." The Princess Project, donderdei het Arsenaaltheater in VfeV aanvang: 20.15 uur. DIRKSLAND - De Stick™ Wereld Wijde Zending-"®* ten (WWZ) houdt 4 oktober» 19.30 uur een groot koor-eir menzangconcert in de hen de kerk in Dirksland. Medewerking aan het ele ment wordt verleend door) gerenkoor Jigdaljahu uit rendrecht, Lucas bariton, Kees Alers op te' fluit, trompettisten HenK-J^ Drost en Stephan Koppe'aa organist Ron van Ommen. De opbrengst komt ten g aan het werk van de stic Hulp Christenen Roemenie d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28