11 Nieuw ambacht in Hollandsche Hoeve Weer groep Vlissingse jongeren aangehouden Middelburgse tatoeëerder te zien in televisiespot Bokma Provincie blijft bij dwangsom werf Vertraging onderzoek scholen Sint-Annaland passieux Conferentie bewoners verwerpen plan tegen verkeersoverlast zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 16 september 2003 Kritiek Peuterspeelzaal viert jubileum Onbehouwen Jordaan Asbestplaten gedumpt Illegaal Klassiek concert Opties Wolphaartsdijk tegen nieuwe weg nrTarla van de Merbel ffOLPHAARTSDIJK - De in pers van Wolphaartsdijk jienniets in het plan dat de ver overlast in het dorp moet iplossen. Dat bleek gisteravond njdens een druk bezochte in loopavond in dorpshuis De Griffioen, waar de ideeën voor ion nieuwe verbindingsweg terden toegelicht. üetplan is opgesteld door pro- ■ectontwikkelaars Fraanje uit lewedorp en Pro Konsult uit Goes. Die willen een weg aan leggen in het verlengde van de Oude Kade, parallel ten zuiden au de Molendijk en met een tocht aansluitend op de Burge meester Hackstraat. Het recrea- tieverkeer kan dan via de Oude- Isndsedijk, Korte Dijk en Lange Dijk óf via de Veerweg richting iet Veerse Meer rijden. De nu zo jrukke Lepelstraat en Molen- ijkworden daarmee ontzien. Onderdeel van het plan is de touw van een wijk aan de zuid- iant van Wolphaartsdijk, in de taderieuspolder. De nieuwe ieg loopt dan straks door die rijk. Fraanje en Pro Konsult rillen daar tachtig woningen saliseren, dertig ineens en jaarna nog eens tien per jaar. De liojectontwikkelaars hebben al irincipeafspraken gemaakt over de aankoop van de beno- igde grond. De Vereniging Ge meenschap Wolfaartsdijk ziet ide nieuwe wijk verder onder teer ruimte voor een parkeer- ats bij de begraafplaats en en voorziening voor het stallen Iran vrachtauto's. je kritiek op de plannen bleek Iteravond groot. Veel Wol- iaartsdijkenaren hebben al bug genoeg van de verkeers overlast in hun dorp. Vooral be- roners van de Lepelstraat en de Mardijk klagen over veel en raar verkeer en te hard rijden, nauwe straatjes en bochtige [en in het dorp kunnen dat it aan. Al 25 jaar wordt ge- •HEERENHOEK - Peuter- rlzaal Dreumesland in •Heerenhoek viert vrijdag ir 25-jarig bestaan. Dorps- luis De Jeugdhoeve wordt om- rtoverd tot een speelparadijs r alle kinderen van de peu- ipeelzaal. Die zijn vanaf 9.15 |ir welkom. Vanaf 10.45 uur rgen kinderen uit groep 1 van lie basisschool die eerder Dreu- lesland bezochten komen. Ook rodigden, zoals oud-leid- rrs.zijn dan te gast. De viering hurt tot 11.45 uur. praat over een oplossing voor het probleem, zo voerden in sprekers aan, en nog steeds is er niets aan gedaan. Zij willen het liefst een rondweg om het dorp. Het plan van de ontwikkelaars behelst volgens hen echter geen rondweg maar 'gewoon een doorgaande weg door een woonwijk'. Het probleem wordt alleen maar verschoven en de bewoners van de nieuwe wijk zitten straks met de problemen, opperden andere insprekers. Ook werden vraagtekens ge plaatst bij het nut van tachtig nieuwe woningen. Daar zou in het dorp geen behoefte aan zijn. Bewoners van de Molendijk klaagden over het verlies aan uitzicht als de nieuwe wijk er komt; anderen over aantasting van het cultureel erfgoed door bebouwing van de Fredericus- polder. De Vereniging Gemeen schap Wolfaartsdijk gaat het plan en de kritiek inventarise ren en de uitkomst voorleggen aan de gemeenteraad van Goes. De inloopavond gisteren was onderdeel van KijkindeWijk, een bezoek van de burgemeester en enkele wethouders en raads leden van Goes aan Wolphaarts dijk. In de vooravond hadden zij per fiets een rondrit gemaakt langs drie knelpunten in het dorp. Bewoners hadden aange geven dat de begraafplaats, de Ring op Oud-Sabbinge en de sloten beter onderhouden moe ten worden. Wethouder M. 't Hart (ruimtelijke ordening) zeg de toe te zullen kijken naar op lossingen voor deze knelpunten. Mien in den Bosch met een van haar reliëfschilderijen. door llona Vette GOES - Het Ambachtscentrum Hol landsche Hoeve in Goes heeft er een nieuw ambacht bij. Mien in den Bosch- Haak heeft er een ruimte waar ze haar reliëfkunstwerken tentoonstelt. Haar reliëf schilderij en zijn al een jaar of vijf haar grootste hobby. Ze heeft de kunst eerder gezien op een markt en het leek haar wel een uitdaging na het vijf tien jaar lang geven van poppenmaak- cursussen. Eerder exposeerde ze al in Amicitia in Kloetinge en volgend jaar staat ze waarschijnlijk in het Lunchca- fé. Maar nu kan ze het hele jaar door haar kunsten tentoonspreiden. Het reliëfschilderen is een lang proces. Met grondverf verft Mien eerst de ach tergrond van het schilderij. Daarna maakt ze met zelfgemengde pasta een bepaald reliëf in het kunstwerk. Soms zijn dat figuratieve vormen, soms ook abstracte. Soms gebruikt ze ook na tuurlijke producten als pepertjes of gras, om de structuur- en hoogtever schillen meer effect te geven. Vervol gens wordt het schilderij met acrylverf geverfd, daarna met olieverf. De prijs waarvoor ze een schilderij verkoopt, varieert van 21,50 tot 175 euro. Mien kan maar moeilijk stil zitten. Ze gaf niet alleen de cursus poppenmaken, maar werkte eerder ook met andere materialen als brooddeeg en ze maakt graag (kerst)kaartjes. „Ik kan me niet herinneren dat ik ooit kerstkaarten heb gekocht," lacht ze. „Ik wil altijd iets doen met m'n handen, ik vind zoveel kunsten leuk om te leren en het gaat me ook wel goed af. Behalve breien, dat krijg ik maar niet voor mekaar." Mien schildert vooral bloemen na, maar maakt ook veel in opdracht. Zo is er de mogelijkheid om op babyschilde- rijtjes een naam en geboortedatum te zetten. In haar winkeltje zijn ook wat foto Mechteld Jansen kaartjes en kleine doosjes met reliëf te koop. Belangstellenden vragen haar weieens of ze cursussen wil geven, maar dat ziet Mien niet zitten. „Daar zou zo veel tijd in gaan zitten, dat is zonde. Dan zou je een kwartiertje iets kunnen doen, maar daarna moet je toch weer wachten tot de verf en de pasta droog wordt. Bovendien moeten de schilderij en plat liggen, anders druipt de verf er af. En deze ruimte is daarvoor veel te klein. Ik heb hier net plaats genoeg om in m'n eentje te werken." Het ambachtscentrum is geopend op woensdag- en zaterdagmiddagen van 13.00 tot 17.00 uur. door Ron Maanée IiUSSINGEN - Met de aanhou ding van vijf jongeren hoopt de politie veel criminaliteit in de fcingse wijk Paauwenburg Wotgoed te hebben gestopt. De rfgelopen maanden werd de "ijl1 geteisterd door een golf kleine criminaliteit als van dalisme en inbraken. Het is niet eerste keer dat een groep jeugdigen in Paauwenburg in de "aag wordt gevat. Eind juni jeldde de politie al de aanhou- "gvan vijftien jongeren. jongeren die in juni in de traag werden gevat, leverden 'eer informatie op over andere (Advertentie criminele leeftijdgenoten. Zo konden de afgelopen maanden nog eens vijf jongeren worden aangehouden door het wijk team Noord van de politie in Vlissingen in samenwerking met jeugdzorgspecialisten. Het onderzoek werd dan ook pas send Olievlek genoemd. De j ongeren die het meest recent zijn aangehouden variëren in de leeftijd van vijftien tot zeven tien jaar. Ze zijn niet uit Paau wenburg afkomstig, maar uit andere delen van Vlissingen. Doelbewust pleegden ze hun ac tiviteiten buiten hun eigen wijk. Ze wilden hiermee anoniem blijven. Bovendien hanteerden ze het motto 'in je eigen wijk sloop je niet'. Bij de vernielingen gaven ze el kaar opdrachten zoals het kapot trappen van achteruitkijkspie gels van rijdende auto's. In een periode van een half jaar zijn rond de 150 autospiegels van stilstaande en rijdende auto's kapot getrapt. Verder hebben de jongeren inbraken en vernielin gen in een kinderdagverblijf be kend, evenals diverse inbraken in woningen. Na politieverhoor zijn ze overgedragen aan de Raad voor de Kinderbescher ming en de Jeugdreclassering. De vijftien minderjarige jonge ren die in juni werden aange houden, waren vooral actief rondom de schoolgebouwen van de Louise de Colignyschool en de Paauwenburgschool. Eén van de opvallendste vernielin gen betrof het beeld van een ra ket, een kunstwerk annex speel- object, op één van de schoolter reinen. De jongeren wrikten aan de raket totdat die van z'n sok kel viel. De schade liep in de dui zenden euro's. Uit het onder zoek bleek dat de jongeren hun vernielingen en inbraken pleeg den uit verveling en groepsdruk. door Ron Maqnée MIDDELBURG - De Middel burgse tatoeëerder Rinus Soui sa is te zien in een nieuwe televi siespot van Bokma jenever. Souisa is zeer content met het eindresultaat. „Ik hoefde alleen maar mezelf te zijn." In de spot is te zien hoe een klant, type zware jongen, een tatoeage laat zetten door Soui sa. Ondertussen vertelt een fel- blonde vrouw over haar man. „MijnRinus. Die was zo... stoer, zo vierkant. Nou ik hem wat langer ken is hij van binnen zo zo zacht." Ondertussen bewerkt Souisa de schouder van de klant. In plaats van een wilde tatoeage, tekent Souisa een bloemetje in de huid van de klant. Deze vraagt in onvervalst Amsterdams. „Ik weet het niet Rinus, moet er niet een draak bij of zo?" Maar Souisa ant woordt „Nee, hij is netjes zo." Dan volgt de slogan van het je- nevermerk: „Vierkant van bui ten, rond van binnen." In de spot wordt een verband ge legd tussen Rinus de tatoeëerder en het jenevermerk Bokma. De eerste trefwoorden die te binnen schieten zijn onbehouwen en stevig. Maar wie zowel de tatoe agekunstenaar en het borrel- merk beter leert kennen, ont dekt ook een zachte kant, aldus de boodschap van de commer cial. Het is al weer enkele maanden geleden dat het castingbureau aanklopte bij Souisa. Die is naast eigenaar van een tattoo- shop in Middelburg ook de voorzitter van de Nederlandse Rinus Souisa: „Ik moest alleen mezelf spelen." bond van tatoeëerders. Souisa leverde een aantal adressen van bereidwillige tatoeagekunste naars. Het castingbureau koos uiteindelijk Souisa zelf vanwe ge zijn natuurlijk uitstraling. In de Amsterdamse Jordaan fi gureerde hij een dag lang op de set van de commercial. „Dat pakten ze groot aan. Er was een hele straat afgezet, en er waren tal van aparte cabines voor op maak en regie. Als set was de tattooshop van Dikke Dennis uitgezocht in de Jordaan." Souisa kon zich wel vinden in de commercial. „Het moet een pro duct zijn waar ik achter sta." Daarnaast hoefde hij niet te ac teren. „Ik moest alleen mezelf spelen." Daarbij kon hij puur natuur voor de camera: „Ze hadden nog allerlei kleren voor me gekocht, maar uiteindelijk kon ik gewoon mijn eigen kloffie aanhouden." Overigens was Souisa tot voor kort geen borreldrinker. Door foto Lex de Meester zijn werk voor Bokma is hij de jenever gaan waarderen. „Het gebeurt nu zelfs dat ik al een Bokma in het café krijg, nog voordat ik wat kan bestellen." Ook Middelburgse vrienden is Souisa's optreden in de landelij ke commercial niet ontgaan. „Van Peter Slager van Bief heb ik al een fles gekregen. Bokma uiteraard." Souisa is vanavond te zien tij dens het reclameblok van Ne derland 2 om 19.24 uur en om 21.35 uur. door Adri Klinkenberg DEN HAAG/HANSWEERT- Het provinciebestuur van Zee land houdt vast aan de dwang som van maximaal 750.000 euro die is opgelegd aan Scheepswerf Reimerswaal B.V. in Hansweert. Gisteren tijdens een rechtzit ting bij de Raad van State in Den Haag hield het gemeente bestuur van Reimerswaal een warm pleidooi voor de geplaag de scheepswerf. Begin volgend jaar kan het bedrijf aan de Kaai 85 met een geldige milieuver gunning in werking zijn, zei een woordvoerder van de gemeente. Hij garandeerde namens de col leges van B en W van Reimers waal en Kapelle dat op korte termijn vergunningen worden verleend voor de bouw van een torenkraan, een wand van zee containers om het geluid tegen te houden en een tijdelijke kan tine. RITTHEM - Zo'n 65 asbestpla ten zijn eind vorige week ille gaal gedumpt op de Westelijke Oude Havendijk in Nieuw- en Sint Joosland en in de Schotte- weg in Ritthem. Dat heeft de politie gisteren be kend gemaakt. Op de Westelijke Oude Havenweg zijn tussen de vijfendertig en veertig platen asbest aangetroffen. De platen hebben een afmeting van een meter bij zestig centimeter. In Ritthem zijn vijfentwintig pla ten gedumpt. Zowel de gemeen te, die over de Westelijke Oude Havendijk gaat, als het water schap Zeeuwse Eilanden (Schotteweg) hebben inmiddels opdracht gegeven de platen te verwijderen. Of de asbesthou dende platen al weg zijn, kon den beide instanties gisteren niet zeggen. De politie zoekt mensen die iets over de afkomst van de platen en over de daders kunnen ver tellen. Maar het provinciebestuur is er niet zeker van dat alles zo vlot jes zal verlopen zoals de ge meente voorspiegelt. De ge meente heeft er namelijk geen rekening gehouden mee gehou den dat er bezwaren kunnen worden ingediend tegen de nieuwe milieuvergunning. Ook heeft de werf, waar sluisdeuren worden gerepareerd, niet alleen milieuvergunningen nodig maar ook bouwvergunningen waarvoor bovendien eerst het bestemmingsplan moet worden aangepast. Ook die procedures kunnen vertraagd worden door bezwaarschriften van omwo nenden en rechtszaken bij de Raad van State. Volgens de provincie, die in juli de dwangsom van 2500 euro op legde, kan Scheepswerf Rei merswaal op zijn vroegst pas begin 2004 zijn gelegaliseerd. Gedeputeerde Staten vinden het niet langer acceptabel dat het bedrijf zo lang illegaal in werking is en willen de werf dan ook met een dwangsom onder druk zetten om volgens de regels te werken. Het pro vinciebestuur wijst erop dat de werf ondermeer de wettelijke geluidsvoorschriften over treedt. Rechter H. Hammerstein van de Raad van State leek gisteren met enige scepsis te kijken naar de strafmaatregel van de pro vincie. Haar uitspraak komt over enkele weken. GOES - Op de eerste avond van de herfst, zondag 21 september, houdt vereniging Rondom de Stenen Brug het klassiek con cert Autumna. Het concert be gint om 19.30 uur en vindt plaats op de Stenen Brug ofwel Ganzepoortbrug. Op de eerste uitvoering van het evenement in 2001 kwamen zo'n 400 bezoe kers af. Diverse muziekgezelschappen uit het Zeeuwse treden tijdens het concert op. Meer informatie: www.rondomdestenenbrug.nl. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Het on derzoek naar mogelijke oplos singen voor het ruimtegebrek van de twee basisscholen in Sint-Annaland heeft flinke ver traging opgelopen. Dat ant woordt wethouder W. van Kem pen op schriftelijke vragen van de SGP-fractie. De School met de Bijbel en de Casembrootschool, waar van de gebouwen aan elkaar vast zitten, zijn beide uit hun jasje gegroeid. De afgelopen jaren werden noodlokalen ge plaatst, maar de scholen en de gemeente streven naar een structurele oplossing. Vorig jaar werd aangekondigd dat in 2003 onderzoek zou plaatsvin den naar mogelijke oplossin gen. Er zijn drie opties. De eerste is complete nieuwbouw van de twee scholen om de huidige panden vervolgens te slopen. Er kan ook besloten worden om van de twee huidige gebouwen één school te maken, zodat nog maar één nieuwe school ge bouwd hoeft te worden. Een derde mogelijkheid is renovatie van de huidige schoolpanden om ze vervolgens uit te breiden. Daarvoor zal de naastgelegen speeltuin moeten worden opge offerd. De SGP-fractie heeft het colle ge gevraagd waarom de raad nog steeds niets heeft gehoord over het onderzoek, dat dit jaar zou plaatsvinden. Volgens wet houder Van Kempen is het on derzoek nog niet begonnen. De perikelen rondom het Schelde College in Sint-Maartensdijk, dat waarschijnlijk naar Tholen verhuist, hebben de afgelopen maanden veel aandacht opge ëist. Omdat die kwestie priori teit heeft, is het onderzoek naar de situatie in Sint-Annaland vertraagd. De wethouder hoopt dat het onderwerp in oktober of november serieus opgepakt kan worden Alles hangt echter af van de snelheid waarmee de verhui zing van het Schelde College wordt afgerond. Bovendien heeft ook het plaatsen van noodlokalen bij de basisscho len Eben Haëzer en De Regen boog in Tholen-stad nog voor rang. In de begroting van vorig jaar heeft het college drie mil joen euro opgenomen voor eventuele nieuwbouw of reno vatie van de scholen in Sint-An naland. Deze moet in 2006 plaatsvinden. Advertentie I OOSTWAL 1 - GOES - 0113-228895 KOOKMAGAZIJN De secretaris van de Zierik- zeese organisatie had het nogal druk gehad de laatste tijd. Onder meer met het re gelen van een trip naar Enge land, waar hij en de voorzit ter waren uitgenodigd voor een conferentie. De reis verliep voorspoedig. In het Londense hotel aange komen haalde de secretaris de uitnodiging nog eens uit zijn borstzak om te kijken waar ze de volgende dag pre cies moesten zijn. Zijn oog viel daarbij op de datum. Met een rood aangelopen hoofd keek hij op zijn horloge en zag dat ze precies een week te laat in Londen waren. Het duurde vervolgens enige tijd voor hij op de kamer van de voorzitter durfde te kloppen. „Nu we hier toch drie dagen zijn, moeten we er maar het beste van zien te maken", reageerde deze, en pakte de Uit-krant met daarin de mu sicalagenda. „Wat doen we: The Lion King, The Phantom of the Opera of Les Misera bles?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27