Het Vlaams heeft een eigen verhaal Een glaasje grenadine in Zeelust Nieuwe Raadkaart Oproep Week van het Landschap 23 dinsdag 16 september 2003 Schoulbank Nieuw informatiebord van Het Zeeuws Landschap bij het waterwingebied Oranjezon. foto Lex de Meester Stuk voor stuk juweeltjes Van 21 tot en met 27 sep tember vindt voor de 23e keer de Week van het Land schap plaats. Tijdens het evenement organiseren de twaalf provinciale Land schappen tal van activiteiten om de inwoners kennis te la ten maken met de terreinen en het werk van de organisa tie. Met het thema 'juwelen in het landschap' wordt in gehaakt op het Jaar van de BoerderijAangezien stich ting Het Zeeuwse Land schap (nog) geen boerderijen bezit, wordt in Zeeland het accent gelegd op de terreinen die in beheer zijn. Aandacht voor de natuurter reinen past prima in de Week van het Landschap, vindt Carolien van de Kreeke-Abra- hamse van stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL). ,Het zijn stuk voor stuk juwelen in de provincie. In Zeeland krijgt iedereen de kans om een natuurterrein te bezoeken. Ver spreid door de hele provincie worden natuurexcursies geor ganiseerd. De wandelingen worden begeleid door natuur- gidsen, die van alles weten te vertellen over het ontstaan van het gebied, de voorkomende planten en dieren." Wat maakt de gebieden van stichting HZL (die totaal 8000 hectare in de provincie onder haar hoede heeft) zo bijzonder dat de omschrijving 'juwelen' van toepassing is? De betrokken beheerders halen enkele parel tjes naar voren en geven er zelf Toen nog ongerept, nu is alles veranderd ten behoeve van de recreatie, meldt F. Boot uit Burgh-Haamstede over de raadkaart van vorige week. De locatie is de buurtschap Wes- tenschouwen, met prominent aanwezig het in de Tweede We reldoorlog gesloopte hotel-res taurant Zeelust, van de uit Am sterdam afkomstige familie Van Vessem. ,,Het eiland heette toen nog Schouwen en Duiveland", schrijft J. Trompert Peute uit Goes. ,,Als kind dronken we daar bij hoge uitzondering wel eens een glaasje grenadine (li monade) op het nieuw aange bouwde terras (193 5). De beton nen duintrap werd in 1911 aan gelegd om materiaal voor de versteviging van duin en strand te vervoeren. Van badgasten hoorde je niet in die tijd. Op last van de Duitsers werd het hotel in 1943 gesloopt, net als bijna alle huizen die in de prachtige duinen stonden. De weg heet nu de Steenweg." een antwoord op. Chris de Groot waakt onder meer over landgoed Landlust in Heinkenszand. In het oude koetshuis houdt HZL kantoor, omringd door drie hectare bos. „Het is vooral cultuurhistorisch gezien bijzonder, omdat Land lust het laatste restant is van de bezittingen van de heren Van Citters, die in de omgeving heel veel grond hadden. Landlust is een kleine oase in het zich steeds verder uitbreidende dorp Hein kenszand." De inlagen langs de noordkust Zaterdag 20 september: ex cursies om 13.00 en 15.00 uur en muziek van 14.30 tot 15.00 uur in Retranchement (muziektent op de markt in het dorp) en op Neeltje Jans (hoek van de parkeerplaats van Wa terland Neeltje Jans, bij de vlag gen van Het Zeeuwse Land schap en Natuurmonumenten); maandag 22 september: excur sie om 14.00 uur, Slikken van Heen (informatiebord langs pa rallelweg op de Philipsdam, ten noorden van St. Philipsland); dinsdag 23 september: excursie om 14.00 uur, YersekeMoer (werkschuurtje aan de Reeweg, vlakbij de Postbrug); woensdag 24 september: excur sie om 14.00 uur, Neeltje Jans (hoek parkeerplaats Waterland Neeltje Jans); donderdag 25 september: ex cursie 14.00 uur, landgoed Ter Hooge (halverwege de oprij laan, Koudekerkseweg 200A, Middelburg); vrijdag 26 september: excursie H.P. Bouwman uit Zierikzee be vestigt dat en geeft aan dat de naam vroeger Lageweg luidde. „Het weiland is nu camping Duinoord. Later is de woning van dokter Pilaar, arts te Rot terdam, verbouwd tot restau rant Zeelust, bij parkeerterrein hoek Steenweg/Kraaijesteinse- weg.Inzender Boot merkt op dat Duinoord vroeger een boer derij was. Op de kaart is rechts- van Noord-Beveland zijn ka rakteristiek voor het voortdu rende gevecht tegen het water, zegt De Groot. „Die noordrand is nog steeds calamiteus. Naast de cultuurhistorische situatie zijn er met name in de planten groei situaties van zout/brak/- zoet te herkennen. In één van de inlagen vindt nog actieve veen- vorming plaats; dit proces is uniek in Zeeland. Daar is ook het uiterst zeldzame veenmos- rietland aanwezig." Beheerder Gerard Wösten kan een ouder en piepjong natuur- 14.00 uur, het Zwin (bezoekers centrum 't Zwin, net buiten Ca- dzand-Bad, G. van Hoekestraat 2, Retranchement); zaterdag 27 september: excur sies om 10.00 uur naar Slikken van de Heen, inlaag Keihoogte (informatiebord op de Keihoog- teweg bij Wissenkerke), Neeltje Jans, Yerseke Moer, landgoed Landlust (bij kantoor Zeeuws Landschap, Dorpsstraat 100A, Heinkenszand), Ter Hooge, duingebied Oranjezon (ingang van het pompstation, Kon. Em ma weg 22, Vrouwenpolder), Zwinstreek, Groote Gat (bij de werkschuur van HZL, Philips- weg 9a, Oostburg), Baarzand- sche Kreek (Schoondijkseweg, zijweg van de N58 tussen Bres- kens en Schoondijke, bij oprit boerderij De Drieweg), Pauli- naschor (monument aan de Scheldedijk tussen Terneuzen en Hoofdplaat), Saeftinghe- Sieperdaschor (vogelkijkhut, 500 m na het bezoekerscentrum Saeftinghe in Emmadorp). onder de fietsenstalling van de heer Remmers te zien. Boot: „Als men nu daar de trap oploopt, heeft men boven op het duin rechts de Noordzee en links een uniek gezicht op de storm vloedkering in de Oosterschel- de, terwijl er achter je een fan tastisch uitzicht is over het voormalige eiland, met in de verte de Plompetoren van Kou- dekerke en ook de dikke toren gebied vergelijken. „De duinen van Oranjezon zijn leuk door de variatie. Iedere meter verschilt. Je komt over een kopje en het ziet er weer anders uit. Neeltje Jans is een gemaakt en nog jong duingebied. Daar is het echt een soort oernatuur", vertelt Wös ten. Bijzonder is dat in Oranje zon, ter hoogte van Breezand nieuwe duinvorming optreedt; bij het 'maakbare', meer vastge legde Neeltje Jans is dat niet zo. „Maar je hebt er wel een buiten en binnenslufter en bijbehoren de milieudynamiek", betoogt Wösten. Het laatste restje van de vroege re Braakmanschorren, noemt Chiel Jacobusse het Paulina- schor bij Terneuzen. „Dat maakt het al bijzonder. Het is een echt kleiig zout schor en daarvan hebben we er in Zee land nog maar weinig van. Er is een heel typerende begroeiing, veel lamsoor en zeealsem. En een hoogwatervluchtplaats voor vogels als rosse grutto en van Zierikzee. Zeeland op zijn mooist." P. de Munnik uit Burgh-Haam- stede en L. Philipse uit Weert weten dat hotel Zeelust in 1928 werd gebouwd door J.M. van Vessem. „Het is een ANWB- bondshotel geweest, met elek trisch licht, vaste wastafels en telefoon." C. Dalebout-van Zalm uit Noordwelle - ze dronk op het terras vaak een glaasje ranja - zegt dat het hotel twaalf kamers had. Inzender Bouw man noemt als exploitant W. Flohil. Volgens M. van der Maas uit Vlissingen staat onderaan de trap de strandtent van Hans van der Klooster. Als sloopjaar noe men L. van Driel uit Nieuwer- kerk en anderen 1941, in het ka der van het vrijmaken van de kust. De winnaars van de waarde bonnen zijn: P.G. de Munnik, Burgh-Haamstede, H.P. Bouw man, Zierikzee en C.J.L. Lege- maate, Kloetinge. Rinus Antonisse strandlopertjes. Er ligt ook nog een mooi netwerk van schapen dammetjes." Op de eerste dag van de Week van het Landschap, zaterdag 21 september, worden enkele na tuurexcursies gecombineerd met een optreden van een mu ziekgezelschap. Van de Kreeke is bij voorbaat enthousiast over die opzet. In Retranchement treedt op de muziektent een slagwerkgroep op. Noordelij ker, op Neeltje Jans, vindt een concert plaats van de boerenka- pel van Eendracht Maakt Macht. Van maandag tot en met zaterdag is er elke dag een ex cursie in een bepaald natuurge bied en de slotdag, 27 septem ber, staan dertien gebieden open. Rinus Antonisse Een overzicht van activiteiten via www.landschappen.nl of 030-6017205. Voor de activitei ten in Zeeland geldt ook 0113- 569110. Een paar jaar geleden ver scheen het prachtige boek Het verhaal van een taal over het ontstaan en de ontwikkeling van het Nederlands. Enkele maanden terug kwam daar een flinke aanvulling op door het verschijnen van Het verhaal van het Vlaams met als ondertitel 'de geschiedenis van het Neder lands in de Zuidelijke Neder landen'. De ontwikkeling van het Vlaams is op natuurlijke wijze verbonden met die van de Zeeuwse dialecten. Het boek is in dit opzicht dan ook boeiend. Wie beweert dat dialect een va riatie is van het Nederlands, kan zijn hart ophalen aan het tegen deel. De eerste Nederlandse ambtenarentekst, geschreven in de volkstaal, kwam in elk geval uit Middelburg (1254). Helaas was die wellicht geschreven in Dordrecht of Den Haag, maar je mag daaruit toch afleiden dat er wellicht ook hier in de volkstaal geschreven is. En toen was er niets anders voorhanden dan het plaatselijke dialect. In het boek staat dat 1,5 procent van de geschriften van voor 1300 in het Zeeuws geschreven zijn. Dat zij n er nog altij d twintig. Zeven tig procent was Vlaams en maar 15,5 procent Hollands. 'De wieg van de Nederlandse schrijftaal stond dus duidelijk in het zui den, om precies te zijn in Vlaan deren, en daar zou de taal ook opgroeien en volwassen wor den.' In het boek zijn tal van voor beelden te vinden waarin het Nederlands zich ontwikkelde vanuit de dialecten. Dat ge beurde mede onder invloed van de schrijftaal, terwijl het dialect als spreektaal oude vormen vasthield. Deur, of en vier klon ken in Brabant en Limburg als door, af en vuur en zo kwamen deze woorden in de Nederlandse standaardtaal terecht. Voor wien en wijn (de ie naar de ij) en buuk en buik (van uu naar ui) geldt hetzelfde. In Oudenaerde was het motto van de Rederij kerskamer 'jonst souckt const', wij zoeken kunst. Ons zoeke nog aoltied. Const werd kunst, ook in het Zeeuws. De gang van o naar u is toch nog steeds niet he lemaal afgerond. Gekscherend wordt nog wel eens gezegd bokt es dan za'kje es kosse (buk eens dan zal ik je kussen)Ook hoor je soms nog gelok in plaats van ge luk en Surrender zingt ook nog vol overgave bok me, bok me, bok me. Eeuwen zijn nodig geweest om tot het algemeen Nederlands te komen, zoals we dat nu kennen. De spelling is een hoofdstuk apart en dialectschrijvers weten hoe moeilijk het is woorden te verklanken op een voor anderen begrijpbare wijze en dat er wa ter bij de wijn moet als je een spelling wil maken die voor meerdere plaatsen geldt. Het boek is duidelijk als het om de toekomst van het dialect gaat. Dialect is taal en die is voortdurend aan verandering onderhevig. En verandering is niet altijd verlies van dialect, maar wel vaak. In het boek wor den vier zwaarwegende facto ren gegeven voor dialectverlies. Onder de eerste, de sociale fac tor, wordt verstaan dat de beter gesitueerden het eerst hun dia lect nalaten te spreken. Als zij het niet meer spreken, verliest het dialect status. Reden voor anderen om ook niet meer 'plat' te willen praten. Het Tijdschrift Onze Taal meldde onlangs een recent onderzoek onder de Brusselse en Vlaamse adel, waarbij vastgesteld wordt dat 97 procent thuis Frans spreekt. Er is ook een geografische fac tor: verstedelijking bevordert dialectverlies. Dialect ver dwijnt het eerst uit de stad. En een tijdsfactor: jongeren laten eerder dialect'achterwege dan ouderen. Tenslotte een functio nele factor waarmee wordt be doeld dat dialect alleen nog gesproken wordt waar het func tioneel is. Iemand ael 's och tends een broad bie den bakker en smaert z'n stuten, maar gaat hij tussen de middag zijn boter hamzakje leeg eten, dan gaat hij even met lunchpauze en die gaè beslist nie schove. Het boek put informatie uit een onderzoek dat in 1994 is gehou den in Middelburg, Roermond en Zutphen, waarbij gekeken werd naar het taalgebruik van de notabelen uit die plaatsen. „De Zeeuwse notabelen ver toonden de minste regionale kenmerken in hun taalgebruik. In Middelburg is de dialect houding uitgesproken negatief en wordt dialect door de nota belen nauwelijks gebruikt." Zeeland mag dan dichter bij Vlaanderen liggen dan bij Hol land, wat dialectgebruik betreft lopen we achter bij Vlaanderen. Het dialectaandeel is daar veel groter. Of lopen we dan dus juist voor? Hoe dan ook, in De schie- ven architect, een café vlakbij d'Uugstroet (Hoogstraat) in Brussel, las ik het volgende ver haaltje op de menukaart. Peiter, 13 joêr, zag op d'aa met, vuij uille kaffei, n'aa schoul bank stoen. Ge wet wel zu ien mé e gat in vi de pozzelainen inkt pot. Mo danen inktpot was al vreuger verkocht. Zei tam zu: 'Menier, da was zeikes het goike vi de kabels van de kompjoêter deu te steike?' Kom daar in Middelburg of onze andere steden nog maar eens om. Taal is leven, dialect kleurt het. Engel Reinhoudt Het verhaal van het Vlaams, van Roland Willemijns en onder re dactie van Wim Daniels is ver schenen bij Standaard Uitgeve rij/Het Spectrum. Agenda: Zondag 21 september: oecume nische bijeenkomst in het Zeeuws in het Kerkje van Elles- diek (Ellewoutsdijk). Aanvang: 14.30 uur. Thema: 'In vre- desnaèm'. Veronique de^Tier, streek- taalconsulenite in Zeeland, wil van lezers graag weten wat ze in Zeeland aan uitdrukkin gen gebruiken in de betekenis 'zich van de domme houden', 'doen alsof je neus bloedt'. Ze vraagt ook of het klopt dat een van de bestaande uitdrukkin gen zou moeten zijn: zich lu thers houden. Reageer naar: v.de.tier@scez.nl of SCEZ, Postbus 49,4330 AA Middelburg, telefoon: 0118 670870. aaü- SST ÉL - - - v 1 Het Zwin, één van de te bezoeken natuurterreinen. foto Peter Nicolai 1 'üt '"''N i L Van het noorden van de provincie naar het zui den, met de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. Als gebruikelijk is de vraag: om welke plaats gaat het? Een nadere toe lichting - bijvoorbeeld over de naam van de afge beelde straat en de historische situatie - is welkom bij de redactie. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 20 september worden gezonden aan: Redactie PZC ter attentie van Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redac- tie@pzc.nl. Drie inzenders van een goede oplossing kunnen rekenen op een waardebon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23