PSV hunkert naar Europees succes Senator wil wielerkoersen verbieden Erik Zabel creëert zijn eigen wonder 19 insterdammers starten waar Champions League vorig seizoen eindigde Eddy Merckx heeft eigen metrostation an der Vaart: [and vormpjes f aeenemen champions league dinsdag 16 september 2003 lowaak fluit lilan-Ajax Pijntjes PSV in aanloop naar Monaco Niet bang Guus Hiddink verkiest resultaat boven mooi voetbal Woedend Clijsters en Henin niet in Fed Cup Amoah wekenlang buitenspel Arbiters met Elf op de mouw Torchinava verliest A-status Karnebeek naar De Graafschap Latijnse coach «c e 5ton Tït ndj buit ^rPstervan Duyl der 'NI \jax is op zoek naar revanche jJ [LAAN - De locatie opende li «de wond, die de tijd net een ,tje had geheeld. Op exact m jqelfde veld waar de Europese abities van Ajax vorig seizoen k, werden geknakt, proef- de Amsterdammers gister- iond voor het eerst van de lampions League-editie van ivoetbaljaar. iariÜLAAN - De grasmat in het 1 ,dion San Siro in Milaan irkte gisteren op de lachspie- van de meeste Ajacieden. veld verkeerde in een deso- j]as teconditie. De|i jte delen zijn deze week ver- Ijl ogen en andere gedeeltes le- a vrijwel onbespeelbaar. De ien? De terreinknecht van het idion brak een aantal maan- jgeleden zijn been en sinds- jsais het veld nauwelijks bij- ,|,e louden. nna, litis een topclub onwaardig" iet' ieste Ajax-trainer Ronald imn) teman na afloop van de laat je itraining voor het Champions beid ague-duel met AC Milan, iet is hier wel vaker slecht, aar zoals nu heb ik het nog ,ere] #it gezien." Ook Rafael van ,wa( [Vaart was verbaasd over de MT# atvan het veld. „Wij zijn heel :jmet de Arena", zei hij cy- sch. „Ik kan dinsdag beter zandvormpjes meene- ijesl igf !n IDd ooi- ;se tnj P (RICH - De Europese voet- lond Uefa heeft de Slowaak tos Michel aangewezen als leidsrechter voor het Cham- sns League-duel tussen Ajax AC Milan. De wedstrijd van IVtegen het Franse AS Mona- j„i staat morgenavond onder lei- Mari :g van de Brit Stephen Ben- ileoa tt.AWP ïiore» nslZI 1, Si ugd 1 STV); Mcli laar a man vrijt! V|J tthias m5tj. lOmn en 9" Niet l.W ii tel 23. S in: 5.1 ZCK); ae; 3 lomi iniora vrijtd ZCK: iDM mast 2M ensS Dei Bar" vrije s IISA 1 rugsi 143* iOm jk lil ie IJ .Dei laldE inner. 1755 ,24. S dent* ïwia 2. Otti 1:1.1 Jlffl oth»< -.56.51 Ii|k3:. lag ir R» t 1.» en (01 ZCI4 Sm« IKIH Ontn r(2i 23. a ran i VI 3D Delia klZt Stept >e 8a lioret 4 2. U iooÜI ZCK* ren 3A ine W ïiniori rpelir* 1.Tt» n (ZO Step* ralO* I.EviEt 16,56. inen or vrijt istraat iranen EINDHOVEN - Het leek nel een variant op 'Tien kleine negertjes' van Aga- Christie, gistermor gen op de training van PSV. De ene na de andere speler moest de training staken. Geplaagd door kleine pijntjes en kleine torgen is PSV op weg naar eerste wedstrijd in de Champions League, mor gen thuis tegen AS Mona- Ji-sungPark (knieproble- men), Kasper Bogelund (liesblessure) en Johann Vogel (beenblessure) He tende training al snel aan zich voorbij gaan. Ze zochten met inspannings fysioloog Luc van Agt een ander veld op om een licht programma af te werken. Mark van Bom mel haakte halverwege af tnetpijntjes. Hij kan mor gen niettemin spelen. Ro nald Waterreus viel af met buikklachten. Coach Guus Hiddink ver wacht geen al te grote pro blemen bij het samenstel len van zijn elftal dat het moet opnemen tegen de Franse ploeg. De blessure van Bogelund baart de meeste zorg. Het is on waarschijnlijk dat hij van be partij kan zijn. In dat geval wordt zijn positie overgenomen door Jurgen Colin. Vogel is waar schijnlijk wel beschik baar. Vandaag en morgen ondergaat hij tests, leandro wordt donder- "Ogaan zijn linkerlies ge opereerd. Leandro heeft o! geruime tijd last van bjn lies, maar twijfelde of bij zich eraan moet laten opereren. De medische •tof en trainer Guus Hid- obik hebben hem ervan overtuigd dat een kleine "•greep nodig is. GPD De training op het erbarmelijk slechte veld van San Siro was de laatste voorbereiding op het grote doel: revanche op AC Mi lan. Onwillekeurig blikten de Ajacieden bij hun entree in San Siro even naar de goal, waar Jon Dahl Tomasson in april secon den voor het eindsignaal scoor de (3-2) en Ajax zo uit Europa verbande. Weer snoven de Am sterdammers een vleugje van de penetrante geur van verlies op, opnieuw werden ze herinnerd aan een gemiste kans op eeuwi ge roem. Hoewel Ronald Koeman eerder benadrukte, dat het duel van vanavond niet te vergelijken is met de kwartfinale tegen Milan eerder dit jaar, zijn de ontmoe tingen onmogelijk los van el kaar te zien. „Het is nog niet zo heel lang geleden dat we hier onverdiend verloren", zei Koe man. „Bij de spelers merk je in derdaad iets van een revanche gedachte. Het is alleen maar mooi dat we nu op opnieuw een kans krijgen." Clichématig zei Koeman giste ren dat Ajax niet bang is voor Milan, maar wel respect heeft voor de Italianen, tenslotte de kampioen van Europa. Maar wie goed luisterde, kon consta teren dat de Amsterdammers zich andermaal niet kansloos wanen. „Als wij zeventig, tach tig procent halen van het niveau van een halfjaar geleden, hoe ven wij hier niet te verliezen", merkte Koeman tussen neus en lippen door op. „Milan is nog steeds een sterk team. Maar ze hebben het vorig seizoen ook moeilijk met ons gehad en ge profiteerd van twee, drie mo menten van onachtzaamheid in verdedigend opzicht. Als we ons daarin verbeteren, hebben we een kans. Ik vind nog steeds dat we hier niets te verliezen en dus alleen maar iets te winnen heb ben." Ten opzichte van het duel van zaterdag met RKC Waalwijk, keert Hatem Trabeisi tegen Mi lan terug in het basiselftal. Dat gaat ten koste van Nigel de Jong. Het ligt in de lijn der ver wachtingen dat ook Petri Pasa- nen vanavond aan de aftrap staat. De Fin zal samen met Abubakari Yakubu worden be last met de bewaking van Mi- lans sluipschutters Inzaghi en Sjevtsjenko. Tom Soetaers zal het dan met een plaatsje op de bank moeten doen. Het is vanavond de achtste keer dat Ajax en AC Milan in offici eel Europees verband tegenover elkaar staan, inclusief de dub bele ontmoeting om de conti nentale supercup in 1973. Tweemaal troffen beide groot machten elkaar in de eindstrijd van het toernooi om de belang rijkste Europese voetbalbeker. In 1969 wonnen de Italianen (4- 1), in 1995 was Ajax de sterkste (1-0). De Amsterdammers nemen voor de zesde maal deel aan de Champions League, die in het seizoen 1992-1993 officieel van start ging. Ze beginnen van avond aan hun 53e wedstrijd in het goudgerande kampioenen onderonsje. Van de voorgaande 52 duels werden er 25 gewon nen, zestien gelijkgespeeld en elf verloren. Ajax maakte in al die ontmoetingen 72 goals en kreeg er 39 tegen. Vermoedelijke opstelling Ajax: Lo- bont; Trabeisi, Pasanen, Escudé, Maxwell; Pienaar, Yakubu, Gala- selc, Van der Vaart, Ibrahimovic en Sonck. GPD Programma dinsdag. Groep E: Glasgow Rangers - Stutt gart, Manchester United - Panathi- naikos. Groep F: Real Madrid - Marseille, Partizan Belgrado - FC Porto. Groep G: Sparta Praag - Chelsea, Besiktas - Lazio Roma. Groep H: AC Milan - Ajax, Club Brugge - Celta de Vigo. Hatem Trabeisi keert vanavond tegen ACV Milan terug in de basis bij Ajax. PSV neemt voor de zevende achtereenvolgende keer deel aan de Champions League. Zes keer bleef de ploeg steken in de eerste ron de. Het zevende jaar mag niet mager worden, vindt Guus Hiddink. Hij is al maandenlang bezig met het aanscherpen van het elftal. PSV moet Hollands optimisme verruilen voor Latijnse sluwheid. door Henk van Weert EINDHOVEN - PSV-Dinamo Kiev, 17 september 1997. Ein delijk was PSV terug in de Champions League. Maar wat een gigantische oplawaai kreeg het elftal in die wedstrijd van de onbekende tegenstander uit het oosten. De Nederlandse kampi oen speelde enthousiast op de aanval. Dinamo Kiev counterde effectief en won met 1-3. Als liefhebber gruwde Dick Ad vocaat ervan. Als vakman oor deelde de toenmalige PSV- coach anders. „Wij hebben goed gespeeld, maar dat is iedereen over twee dagen vergeten. Je kunt beter negatief spelen en winnen zoals Dinamo deed." Onbedoeld gaf Advocaat de ro de lijn aan van de ontdekkings reis die PSV in de vijf jaar daar na door Europa zou maken. Het spel was lang niet altijd slecht. PSV kon af en toe zelfs impone ren. Maar aan het einde van de eerste ronde was het elftal tel kens bij de zittenblijvers. De frustratie daarover bepaalt nog altijd het denken in Eindhoven. Steeds was er dezelfde kritiek. PSV was naïef. Niet bestand te gen druk op kritieke momenten. PSV was het nét niet. Eerlijk is eerlijk, PSV had ook vaak pech. Maar was ook te lief, te veel een voetballende ploeg zonder kil- lersinstinct. PSV kon geen wed strijd 'vermoorden' als dat voor het resultaat nodig was. Er zijn voorbeelden te over die zulke kwalificaties staven. FC Kaiserslautern, een ploeg van Duitse dravers, won twee keer in '98-'99. Een dwaling van een Franse grensrechter thuis, rood voor doelman Lodewijks uit. Valencia thuis, in het seizoen '99-'00. De Brabanders lieten zich overrompelen door een vroeg doelpunt van Claudio Lo pez. Een van de pijnlijkste wed strijden was Glasgow Rangers- PSV, waarin Advocaat, de toen malige coach van de Schotten, zich tactisch de meester toon de van Erik Gerets. De Eindho- venaren verloren kansloos met 4-1. Een jaar later Anderlecht thuis; 3-2-verlies in een rommelige wedstrijd. PSV was weer eens uitgeschakeld. In '01-'02 lieten de spelers in Istanboel kwalifi catie glippen, toen ze even de kluts kwijt waren na een inci dent rond Kezman. Galatasaray scoorde. Het jaar daarop wacht te Lazio Roma thuis geduldig op Guus Hiddink wil dat zijn ploeg met gogme gaat spelen in Europees verband. foto Vincent Jannink een foutje van PSV. Het was genoeg voor de winst. PSV-Ar- senal bracht vorig jaar de sma- delijkste aller nederlagen. De Engelse ploeg gaf les in Euro pees voetbal: 0-4. Wat opvalt, is dat PSV telkens in de 'scharnierwedstrijden' on deruit ging, de twee wedstrijden tegen dezelfde tegenstander die kort na elkaar worden gespeeld. Dan is de druk het grootst, dan wordt de toon gezet voor de af loop van de eerste ronde. Alleen in de eerste campagne won PSV de dubbelontmoeting, van Newcastle United. Tegen Kai serslautern, Rangers, Ander lecht, Galatasaray en Dort mund trok PSV per saldo aan het kortste eind. Guus Hiddink zag het vorig jaar aan, gruwde ervan, maar wist ook dat hij op dat moment niets lijonze sportredactie ®lSSEL - De Belgische sena- 'acques Germeaux gaat bij rammissie Volksgezondheid Senaat een wetsvoorstel •"Wen om wielerwedstrijden "•«bieden. «is heel jammer, maar als fteid moeten we onze ver- ^ordelijkheid nemen", zegt Germeaux, die ook huisarts in Genk is. „De wielersport is verworden tot een laboratorium voor topresearch naar doping- producten." „De voorbije jaren zijn er grote dopingschandalen geweest in zowel de Ronde van Frankrijk als de Ronde van Italië. Telkens werd ons bezworen dat het nu gedaan zou zijn, en dat het probleem zou worden aange pakt. En wat is er van geko men? Niks. We kunnen dit pro bleem blijkbaar niet voorko men, niet oplossen en niet met repressieve maatregelen de baas, dus we kunnen het al leen maar stoppen door een ra dicale ingreep", vindt Germe aux. „De wielersport is een labo ge worden voor medische experi menten op mensen. En het erg ste is dat het blijkbaar algemeen aanvaard wordt. Ook de publie ke opinie gaat er al van uit dat alle wielrenners doping slik ken. Er wordt wat lacherig ge daan over 'wespen' en 'gesne den brood', maar morgen kan het wél mijn kind zijn dat aan BRUSSEL - Kim Clijsters en Justine Henin stellen zich bei den niet beschikbaar voor de finale van de Fed Cup. Het Bel gische tweetal ziet af van de reis naar Moskou. US Open-win nares Henin heeft last van de rug en de voet. „Als de finale in België zou zijn geweest, had ik ook niet mee gedaan", aldus Henin. Tegenstander Amerika kan in de eindstrijd niet be schikken over Venus en Serena Williams. De wedstrijden zijn van 19 tot 23 november. SID ARNHEM - Vitesse moet het de komende weken zeer waar schijnlijk stellen zonder aanvaller Matthew Amoah. De clubtopscorer heeft zaterdag in het duel met RBC een blessure aan de meniscus opgelopen. Amoah liet gisteren een echo ma ken van zijn gekwetste rechterknie. Daaruit bleek dat de bin nenband en vooral de binnenmeniscus een flinke tik hebben gehad. Zondag, daags na de wedstrijd tegen RBC, kampte de 22-jari- ge Ghanees met veel vocht in de knie. Vandaag wordt de kwet suur van Amoah verder onderzocht. Dan wordt ook bekeken of een (kijk)operatie noodzakelijk is. GPD ZEIST - De scheidsrechters in het betaald voetbal dragen vanaf heden shirtreclame. De naam van het voetbalmaand blad Elf prijkt de komende drie jaar op de mouw van de arbi ter. De KNVB tekende gisteren het sponsorcontract met het maandblad, dat een oplage heeft van 80.000 exemplaren. De voetbalbond zal het geld dat sponsorovereenkomst oplevert, volledig besteden aan de opleiding en begeleiding van de scheidsrechters betaald voetbal. ANP NEW YORK - Worstelaar Gia Torchinava is er niet in ge slaagd de A-status bij het NOCNSF te prolongeren. Daarvoor had de Utrechter op het wereldkampioenschap vrije stijl in New York bij de eerste acht in de klasse tot 96 kilogram moe ten eindigen. Dat had direct een olympische quotumplaats opgeleverd voor Nederland voor Athene 2004. Torchinava, deelnemer in Sydney 2000, liep in de aanloop naar het WK allerlei blessures op. Door een trainingsstage in zijn geboorteland Georgië hoopte hij aan te pikken op het WK. Dat bleek ijdele hoop. Hij werd 32e van de 36 deelne mers. Voor Alex Davitasj vili eindigde het WK nog dramatischer. Hij werd 40e en laatste in de klasse tot 60 kilogram. Het talent van De Halter uit Utrecht verloor alledrie partijen in de voorron de. ANP DOETINCHEM - De Graafschap heeft André Karnebeek (32) aangetrokken. De verdediger tekende gisteren een tweejarig contract bij de Doetinchemse eerstedivisionist, met een optie voor nog een derde seizoen. Karnebeek speelde het laatste an derhalf jaar bij het Schotse Dunfermline. Bij de ploeg van trainer Jimmy Calderwood kwam de Tukker - mede door blessures - nauwelijks aan spelen toe. De Schotten kochten onlangs het doorlopende contract van Karnebeek af. Voor zijn uitstapje naar Schotland speelde Karnebeek dertien sei zoenen voor FC Twente. Daarin kwam hij tot 262 competitie duels. De speler hoopt vrijdag tegen VVV Venlo zijn debuut te maken voor De Graafschap. GPD foto Olaf Kraak/ANP meer kon veranderen. Daarvoor was hij nog te kort in Eindho ven. Dit seizoen moet PSV in zijn ogen wel heel anders wor den. In alles wat de trainer met zijn selectie doet, schemert de Champions League door. Hid dink wenst niet opnieuw af te gaan. In zijn lange loopbaan is Guus Hiddink meer een Latijnse coach geworden dan een oefen- meester die de principes van de Hollandse school hoog wil hou den. In Spanje, bij de topclubs Real Madrid en Valencia, heeft hij ervaren dat er niets boven het resultaat gaat. Als hij vrijuit over voetbal praat, heeft hij het nooit over schoonheid en show of over het hooghouden van Ne derlandse voetbalwaarden, maar over slimheid en, zoals hij dat noemt, het gogme van spe lers. Hij bewondert de pure overle vingsdrang die de Spaanse voetballer kenmerkt. De Neder landse voetballer bezit die niet, omdat hij anders is opgevoed. „We moeten antivoetbal kun nen spelen. Dat klinkt gek in Nederland, maar we moeten er eens aan gewend raken", zei hij vorige week. Bij de loting sprak Hiddink andere woorden van dezelfde strekking. „We zullen de wedstrijd clever en op een Europese manier benaderen. Hopelijk steunt het publiek ons daarin." GPD doorTim Senden SABADELL - Het traditionele zegegebaar ontbrak, maar de vreugde bij Erik Zabel was er zeker niet minder om. De Duitse spurter klopte gisteren de onklopbaar geachte Alessandro Petacchi in een rechtstreeks duel. Op een licht omhooglo pende straat in Sabadell bleef de troef van Telekom zijn rivaal de baas en schreef zodoende de tiende etappe van de Ronde van Spanje op zijn naam. Puf om zijn handen fier de lucht in te steken, had Zabel echter niet. Misschien was de coureur ook wel zo verbaasd dat hij de sterkste sprinter van dit mo ment had verslagen en daarom simpelweg het overwinningsge- baar vergat. „Het is bijna een wonder om Petacchi te ver slaan", jubelde hij. Zabel begon zelfverzekerd aan de massasprint, ook al hij had dit seizoen geen enkele maal Petacchi in een rechtstreeks duel afgetroefd. Hij kende de aankomst perfect omdat die ook werd gebruikt bij een een ande re, kleinere, Spaanse ritten koers. „Ik wist dat het laatste rechte eind licht bergop liep", sprak de overwinnaar. „Ik voel de me heel sterk en ben dolge lukkig met de zege." Niet alleen parkoerskennis, maar ook een inschattingsfout bij Fassa Bortolo (de formatie van Petacchi), leidde er toe dat Zabels winstkansen aanzienlijk stegen. De Italianen werkten in de slotfase keihard om ontsnap pingspogingen in de kiem te smoren en het tempo zo hoog mogelijk te houden. Op vijfhon derd meter voor de streep waren alle ploegmakkers van Petacchi dat 'gesneden brood' zit. Want vergis je niet: het grootste pro bleem zit niet aan de top, maar bij de instap; bij al die jonge ren ners die begeleid worden door mensen die 'ergens een boekje gelezen hebben', die letterlijk niet weten waar ze mee bezig zijn. Ik vrees dat er maar één oplossing meer is: een volle dig verbod", zegt Germenaux. GPD Erik Zabel echter bekaf en moest de sprint koning de klus zelf klaren. De Italiaan, dit jaar al succesvol in de Giro, Tour en Vuelta, bleek na de zware Pyreneeënritten niet meer zo fris als voorheen en zag Zabel met een ultieme jump langszij komen. De Italiaan Fa- brizio Guidi eindigde als derde. Telekom-ploegleider Mario Kummer hoopt dat zijn sprinter in de Vuelta nog een zege aan zijn palmares kan toevoegen, maar keek ook alweer verder. „Deze overwinning is geweldig. Het is natuurlijk een flinke op steker voor Zabels zelfvertrou wen. Dat is heel belangrijk, ze ker wanneer je je voorbereidt op de wereldkampioenschappen." De tiende etappe, waarin Kar- sten Kroon nog een tijdje in de aanval was, bracht verder geen wijziging in de top van het klas sement. De Spanjaard Nozal behield de leiderstrui. Zijn voorsprong op landgenoot Igor Gonzalez de Galdeano is 1.48, Beltran volgt op 201 Vandaag is een rustdag. De sprinters hebben morgen en donderdag nog een kans voor de ritzege te strijden, waarna vrij dag de belangrijke individuele tijdrit over 53,3 kilometer in Al- bacete plaatsheeft. ANP/DPA BRUSSEL - De Belgische kroonprins Filip heeft gisteren in Brussel vier nieuwe metro stations geopend, waarvan er één is genoemd naar wielerle gende Eddy Merckx. In het metrostation is in plaats van het gebruikelijke kunst werk een uitstalkast neergezet met de fiets waarmee Merckx in 1972 het werelduurrecord ver beterde in Mexico. Merckx is de enige nog levende Belg naar wie in Brussel een me trohalte is vernoemd. Op dezelf de lijn is overigens ook een stop vernoemd naar de twintig jaar geleden overleden zanger Jac ques Brei. Eddy Merckx werd niet geboren in Brussel, maar groeide daar wel op nadat zijn familie wegens collaboratie tij dens de Tweede Wereldoorlog van het platteland verhuisde naar de hoofdstad. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19