EZ helpt bedrijven bij toepassing van Vogelrichtlijn d'Ouwe Werf bekroond Gokverslaafde Belg dupeert Vlissingers Anderhalve ton voor betere brandveiligheid behuizing jeugdhulp Sloop hoeves loei schokt actiecomité Vlaketunnel dicht voor oefening 15 IQ De Roompot en De Parel krijgen onvoldoende in ANWB-test dinsdag 16 september 2003 Onduidelijk isen Gestolen vrachtwagen gevonden PvdA wil buslijn verleggen Drie maanden voor inbraak Broer en zus vechten conflict uit Verwaarlozen katten bestraft ink j Zwemparadijzen kunnen veiliger GOES - Vrijetijdscentrum De loompot in Kamperland en irijetijdscentrum De Parel in Domburg krijgen een onvol- doende in een ANWB-test naar veiligheid van zwemparadijzen, geide zwemparadijzen krijgen lei eindcijfer vier. De resultaten ,an de steekproef onder zwem paradijzen in heel Nederland «orden deze week gepubliceerd g het ANWB-ledenblad De Kampioen. OEL - In de polder bij het be- reigde dorp Doel op de linker- Scheldeoever zijn in alle stilte Trie monumentale boerderijen esloopt. Eén hoeve aan de lostlangeweg bleef gespaard. Die dateert volgens historici uit (de vroege achttiende eeuw. Af- [braakzou, volgens de deskundi gen van de dienst Monumenten i Landschap, 'een onherstel- Ibaar verlies' zijn. iaarhet actiecomité Doel 2020, lat al zes jaar vecht voor be- loudvan het polderdorp, vreest lat ook die hoeve uiteindelijk 'worden gesloopt. 'oordvoerder Rudiger Van Bu- L.Desnelheid en de brutaliteit 'aarmee de sloop van de drie 'ves deze morgen plaats end, doet veronderstellen dat havenautoriteiten op deze ier elk risico op verdere ac tie wilden voorkomen." Voor de |te gesloopte hoeves werden wig jaar al sloopvergunningen ®gevraagd. Toen bleek echter dat ze buiten afgebakende gebied vielen, «'aar grond afkomstig uit het algegraven Deurganckdok - de containerhaven die het voortbe staan van Doel bedreigt - zou »orden gedumpt. Enkele maan- jj® geleden stelde de provincie Oost-Vlaanderen echter vast dat de hoeves wél in het 'opho- 8®gsgebied' lagen, zodat een sloopvergunning overbodig was. loei 2020 probeerde sloop te voorkomen door de boerderijen tijdje te bezetten en ze op te """en. Maar de dag nadat ze 'aren voorzien van nieuwe ra- "ffl, werden die alweer inge gooid. Ook de omheining van een nabijgelegen weiland werd Maar gemaakt, zodat de koei- en paarden de weg opliepen. ade opknapbeurt werd het co- j* ontvangen door minister Grembergen van Cultuur, ie alle begrip toonde voor de P°gingen de hoeves te behou- I®1,Het leidde tot het (tijdelij- behoud van de achttiende •ouwse boerderij oei2020 weet niet van wijken, k al moest het comité twee eken geleden weer een tegen- a8 verwerken toen de provin ce Üost-Vlaanderen 1500 be- «aarschiften van Doelenaren ,u" sympathisanten onont- I'lk verklaarde. Ze waren ^aangetekend verstuurd. 'duels is het comité naar het voor van Koeveringe geen aan leiding om de tegelvloer te ver vangen. Uit het ANWB onderzoek blijkt dat bijna driekwart van de zwemparadijzen niet veilig ge noeg is. Van de 25 bezochte zwembaden scoren er zeventien een onvoldoende. Volgens het onderzoek zijn badmeesters niet altijd alert. „Ze staan te kletsen of zijn met andere din gen bezig", zegt een woordvoer der van de toeristenorganisatie. Hij wijst er op dat ouders en be geleiders ook een eigen verant woordelijkheid hebben en zelf ook moeten opletten .Uit het on derzoek blijkt dat bij vier van de vijf zwemparadijzen de vloeren te glad zijn. Het veiligst zwem men kan in Aqua Mundo in Zee- wolde. Dit zwembad krijgt een 9 van de ANWB. Ook zwempara dijs De Tongelreep in Eindho ven scoort goed tot zeer goed. Drie van de 25 zwemparadijzen scoorden als cijfer een 2. Bij Aquacenter Den Hommel in Utrecht constateerde de ANWB dat de badmeesters de toiletten schoonmaken. De toezichthou der van De Watertoren in Eg- mond aan Zee is tegelijk ook barman en bij De Smelt in Assen was er helemaal geen badmees ter te bekennen. Het Nationaal Platform Zwem baden stelt dat de gehanteerde normen van de test onduidelijk zijn. Volgens het platform is de Wet hygiëne en Veiligheid Bad- Vrijetijdscentrum De Room- jot is volgens de onderzoekers ;r.de ANWB onvoldoende toe stop de zwemmers. Zij con- teren dat de badmeesters «derling staan te kletsen raardoor er te weinig aandacht voor de badgasten. Verder jthrijft de ANWB dat de tegel- loer bijzonder glad is waar- ioorslipgevaar ontstaat. De hy pe wordt positief beoor- jeeld. vrijetijdscentrum De Parel in mburg scoort het toezicht ik een onvoldoende. Regelma- «zou er te weinig toezicht bij 't buitenbad en ook in het bin- ibad is te weinig toezicht, al- sde onderzoekers. Ook in De 1 wordt de hygiëne positief irdeeld. ide zwemparadijzen zijn ei- idom van Roompot Recreatie heer. Directeur H. van Koeve- ige trekt zich de kritiek van de 1NWB - onderzoekers aan. rijhebben aan onze bezoekers ivoldoende duidelijk kunnen iken hoe wij toezicht houden lp de veiligheid. Dat is niet id. We hebben dan ook gelijk laatregelen genomen. De me- iwerkers moeten aan de ge- EBruikers van de baden duidelijk Vaken dat zij hun zorgplicht bed uitvoeren." e kritiek van de ANWB op de adde tegelvloer in Kamper- nd onderschrijft van Koeve- niet. „Die vloer voldoet lanalle wettelijke eisen. Jekunt egels ook niet te stroef maken i ml dan zijn ze weer slecht ichoon te maken." De kritiek is In de Vlaketunnel was een groot ongeval in scène gezet. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Eén dode, vijftien zwaar gewonden en nog een heleboel lichtge wonden 'vielen' gisterenavond bij een rampenoefeninig in de Vlaketunnel tussen Kapelle en Kruiningen. Politie, brandweer, ambulancedien sten, GGD, sigmateams en Rijkswater staat waren bij de oefening betrokken. Doel van de oefening was de communi catie tussen de officieren van de ver schillende diensten te testen. Die moes ten telkens overleggen over wat er te doen stond, wat prioriteit had en wat eventjes kon wachten. In de Vlaketunnel was een ramp in scè ne gezet waarbij een vrachtwagen dwars over de weg in de zuidbuis van de tunnel, aan de Kruiningse kant, was komen te staan. Tussen de tunnelwand en de vrachtwagen zal een auto klem. Onder het verkeer dat daarop inreed, zat een auto die uitbrandde en verschil lende auto's met gewonden. Ook aan de Kapelse kant reden auto's bij het af remmen op elkaar en vielen zwaarge wonden die uit wrakken moesten wor den bevrijd. De betrokken hulpdiensten, de brand weerkorpsen van Kapelle en Kruinin gen met ondersteuning van Goes, de po litie en het sigmateam van de regio de Bevelanden, waren er wel van op de hoogte dat er een oefening zou komen, maar niet van de inhoud van de ramp. Het alarm kwam rond kwart voor acht en de politie zette de zuidbaan van de Rijksweg A58 vanaf de afslag Vierwe- gen af. Het verkeer werd over de oude rijksweg en de Vlakebrug geleid. Om dat de omvang van de geënsceneerde ramp zo groot was, moest de situatie telkens opnieuw in ogenschouw wor- foto Dirk-Jan Gjeltema den genomen, waarna er vliegensvlug vergaderd werd. De kerngezonde vrij willigers die de slachtoffers speelden, moesten geduldig met nepbloed en ge simuleerde pijnscheuten in de auto's blijven zitten. Een deel van de tunnel werd inderhaast ingericht als gewon dennest. Binnen twee uur waren alle gewonden verzorgd en afgevoerd en rond half elf waren ook de spullen weer opgeruimd, zodat het verkeer in de richting Bergen op Zoom weer door de tunnel kon. De oefening zal later deze week worden ge- evalueerd. Ria van Elswijk en haar dochter Marit. foto Lex de Meester Euroi 'Pees Hof gestapt in een ul- fi. -«vigcatapt '^poging het dorp te redden. door Miriam van den Broek VEERE - Ria en Peter van Els- wijk van Grand Café d'Ouwe Werf in Veere zijn gisteren be noemd tot de 'markantste hore caondernemers van Zeeland 2003'. Deze prijs van Koninklij ke Horeca Nederland wordt elk jaar uitgereikt aan een onderne mer die trendsetter is, een op vallende bedrijfsverandering heeft doorgevoerd of die een voorbeeld is voor andere onder- De familie Van Elswijk kocht vijf jaar geleden het monumen tale pand aan het Bastion in Veere. Het complex bestaat uit het hoofdgebouw dat in 1870 is gebouwd en een bijgebouw dat in 1875 is opgetrokken. Beide panden zijn door de onderne mers hersteld in de oude stijl. De binnenkant kreeg een moderne uitstraling. Het bedrijf bestaat uit het Grand Café en een ge deelte waar luxe juwelen en horloges worden verkocht. Ook is er een afdeling met dames- en herenmode van merken zoals Paul Shark en Ralph Lauren. Verder wordt er antiek en curio sa verkocht. De prijs voor de markantste horecaondernemer, een kunst werk, werd uitgereikt door bur gemeester A. de Bruijn van Vee re. Zij benadrukte dat het erg moeilijk is een monumentaal pand te verbouwen. Er moet re kening gehouden worden met tal van eisen. Dat het familie Van Elswijk toch gelukt is, geeft volgens haar aan wat voor een bijzonder gedreven en creatieve familie het is. Ook de wijze waarop ze hun per soneel motiveren, oogstte be wondering bij de jury. Ze hante ren een puntensysteem voor het personeel. Zo kan er precies worden bijgehouden hoe de me dewerkers zich inzetten en wie er een beloning verdient. De jury noemt dit puntensysteem toonaangevend. Ria van Elswijk benadrukte dat ze het allemaal niet alleen heeft gedaan. Naast haar echtgenoot zitten ook haar dochter en schoonzoon in de zaak. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Economische Zaken gaat het bedrijfsleven helpen om zo goed mogelijk te leren leven met de Europese Vogel- en Habita trichtlijnen. Staatssecretaris Van Gennip antwoordt dit op vragen van VVD-Kamerlid J. Geluk. Hij had bij EZ aan de bel getrok ken naar aanleiding van uit spraken van de Raad van State over de Westerschelde Contai ner Terminal (WCT) in Vlissin- gen-Oost en Dow Chemicals in Temeuzen. Geluk was geschrokken van die uitspraken. De WCT kan voor lopig niet doorgaan, omdat de provincie Zeeland onvoldoende heeft gedaan om de Europese Vogelrichtlijn toe te passen. De Westerschelde is aangewezen als speciale beschermingszone voor vogels. Dow Chemical vreesde in zijn activiteiten te worden belemmerd door de Eu ropese regelgeving en vroeg de Raad van State tevergeefs daar iets tegen te doen. Voor de werkgelegenheid in Zeeland kunnen deze uitspra ken grote gevolgen hebben, stel de VVD'er Geluk. Van Gennip onderschrijft de zorg over de ontwikkeling van de werkgele genheid, maar zij vindt het nog te vroeg om conclusies te trek ken. De provincie gaat immers nog proberen de gaten in de be sluitvorming over de WCT te dichten. Die race is nog niet ge lopen. En wat betreft Dow Che mical biedt zij haar medewer king aan om de Europese Vogel en Habitatrichtlijnen zo toe te passen, dat investeringen van het bedrijf kunnen doorgaan. Van Gennip realiseert zich dat de extra bescherming van vo gel- en natuurgebieden het be drijfsleven raakt. Er ontstaat onzekerheid, omdat elke nieu we activiteit van geval tot geval moet worden beoordeeld. Het is echter niet zo, stelt de staatsse cretaris, dat er niets meer kan. Zij noemt als voorbeeld de aan leg van de Tweede Maasvlakte bij Rotterdam. De EU heeft daarover een positief advies af gegeven. Nederland komt vol gens Van Gennip door de toe passing van de richtlijnen ook niet in een ongunstige concur rentiepositie. De richtlijnen gelden immers in de hele EU. De gevolgen van de richtlijnen lijken al met al door het Rijk toch onderschat. Vertegen woordigers van verschillende departementen hebben zich er pas onlangs over gebogen. Zij hebben een lijvig rapport uitge bracht aan minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Eén van hun aanbevelingen is de communi catie met andere overheden, het bedrijfsleven en natuurbe schermingsorganisaties te ver beteren. Van aanpassing van de richtlij nen is geen sprake. De Europese Commissie is op z'n vroegst in 2007 bereid tot een evaluatie. In Zeeland zijn alle grote wateren onder de Europese Vogel- en/of Habitatrichtlijn gebracht. 's-HEER ARENDSKERKE - De politie heeft gistermorgen een gestolen vrachtwagen aangetroffen aan de Panhoeveweg in 's-Heer Arendskerke. Deze was afgelopen vrijdag gestolen op bedrijventerrein De Poel II in Goes. Alle goederen zaten nog in het voertuig. en Zweminrichtingen de enige norm op basis waarvan de kwa liteit van zwembaden beoor deeld kan worden. De ANWB heeft de grotere zwemparadij zen bezocht en heeft derhalve naar eigen zeggen een goed beeld van alle accommodaties. Alle bezochte zwembaden heb ben de testresultaten van tevo ren toegestuurd gekregen. SINT JAN STEEN - De PvdA in Hulst vindt het levensgevaar lijk en onverantwoord om de Bredabus, lijn 19, door de Verre kijker in Sint Jansteen te laten rijden. De route moet daarom per 1 oktober worden veranderd. Als Connexxion geen mede werking wil verlenen, vraagt de PvdA aan het college een bus verbod in te stellen. Fractievoorzitter P Plasschaert is zich een hoedje geschrokken van wat hij allemaal heeft gezien. Hij reed vanaf de Verrekijker gedurende tien minuten achter de bus naar Clinge. De bus reed volgens hem vrijwel overal te hard, gaf nergens richting aan en haalde in een bocht een fiet ser in. De bus stopte bij de bushalte aan de Verrekijker maar stond schuin over de weg geparkeerd omdat iemand een brief aan het posten was in de nabij gelegen brievenbus. Connex xion liet onlangs weten dat de route door de Verrekijker niet vervangen kan worden door de route via de halte Kerk, want dan loopt de Bredabus forse vertraging op. Daarnaast dreigt een probleem met de rijtijdenwet bij een forse verlenging van de rijtijd op lijn 19. Connexxion gaat na welke andere moge lijkheden er zijn om het probleem in SintJansteen op telossen zonder nieuwe problemen in het leven te roepen. De vervoer der wil de dienstregeling pas ingrijpend wijzigen als de werk zaamheden in Clinge klaar zijn en duidelijk is hoeveel rijtijd de route daar vergt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een twintigjarige man uit Oost-Souburg drie maanden gevangenisstraf opgelegd. De Souburger brak eind vorig jaar in bij zijn pleegouders, die niet thuis waren. Uit de Souburgse woning nam hij de autosleutels weg. Hij reed vervolgens de auto in de vernieling. De verdachte, die gisteren niet op de zit ting verscheen, bleek ook niet over een rijbewijs te beschik ken. MIDDELBURG - Een zakelijk conflict werd dooreen 36-jari- ge vrouw uit Sint Maartensdijk en haar 32-jarige broer uit Oud-Vossemeer veel te letterlijk uitgevochten. Tot die con clusie kwam gisteren de Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek. De verdachten verschenen niet op de zitting. De vrouw kreeg voor openlijke geweldpleging 54 uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf, de man 800 eu ro boete en een week voorwaardelijk. Het incident vond 23 ja nuari dit jaar in Tholen plaats. Zus en broer intimideerden op gewelddadige wijze hun rivaal. De man werd geschopt en ge slagen. Een ruit en spiegels van zijn auto werden vernield. Aan het slachtoffer moeten de verdachten 484 euro schade vergoeding betalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft een 29-jarige vrouw uit Westkapelle voor het verwaarlozen van vier katten bestraft met 75 euro boete. De vrouw had haar katten zonder verzorging achtergelaten op haar oude adres in Middelburg, nadat was verhuisd naar Westkapelle. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 47- jarige inwoner van Eupen vier maanden cel opgelegd, voor diefstal van een auto en het ste len van goederen uit een woning van een Vlissings echtpaar. Aan de gedupeerden moet de Belg 853 euro schadevergoeding be talen. De man heeft in Nederland een reputatie op het gebied van diefstal, verduistering, oplich ting en flessentrekkerij. Hij heeft daarvoor langdurige ge vangenisstraffen uitgezeten. De verdachte had eind oktober vorig jaar via het WV een ka mer voor vier nachten gehuurd bij het Vlissings echtpaar. Daar zag hij kans om de autosleutels van de bewoners te stelen. Ook nam hij een antieke klok en een jas met waardevolle papieren, geld en huissleutels mee. Ver volgens ging hij er met de Alfa Romeo vandoor. De man was erop uit om de auto te verkopen in Duitsland, om dat hij geld nodig had voor zijn gokverslaving. Dat lukte niet. De Belg is vaste klant van Hol landse casino's. „Ik ben zwaar gokverslaafd", zei hij. Hij leen de geld van iemand uit Zwolle en liet de auto als onderpand achterDe klok wist hij aan een antiekhandelaar te verkopen voor 1200 euro. Een vriend van de Zwollenaar, vertrouwde het niet en schakelde de politie in. „Hij komt over als een mooie, charmante man, die prachtige verhalen afsteekt. Hij heeft deze mensen op een verschrikkelijke manier besodemieterd en hun vertrouwen geschaad", stelde officier van justitie H. den Har- tog vast. Ze eiste vier maanden gevangenisstraf. De verdachte gaf aan voor zijn gokverslaving in therapie te willen gaan, maar het probleem is dat een Belg in Nederland niet behandeld kan worden. De Belg - die in hoger beroep gaat - betuigde zijn spijt aan de slachtoffers, die de straf zaak bijwoonden. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De provincie steekt 155.000 euro in de brand veiligheid van woningen en ge bouwen van de Zeeuwse jeugd hulpverlening. Aangevuld met een rijksbijdrage van 59.000 eu ro wordt het geld gebruikt voor noodzakelijke brandbeveili ging van de woonhuizen en hulpcentra voor jongeren. De onderhoudskosten en brandmeldingssystemen ad dertigduizend euro per jaar moeten de instellingen uit eigen budgetten halen, vinden Gede puteerde Staten. Er schort veel aan de brandvei ligheid van de panden in de jeugdzorg. Dat komt volgens de provincie doordat het Rijk bij de decentralisatie van jeugdzorg te weinig geld toewees voor bouw middelen. Een onderzoeksbu reau en de brandweer becijfer den dat 214.000 euro nodig is om de huizen en gebouwen van de Zeeuwse jeugdhulpverlening te voorzien van voldoende vlucht wegen, brandwerende voorzie ningen, melders en blussers. Het gaat vooral om de woningen die het AZZ gebruikt om jonge ren te heropvoeden en toe te lei den naar een zelfstandig leven en om huizen waar jongeren in gezinsverband wonen. Maar ook de Boddaertcentra, medi sche kinderdagverblijven in Middelburg, Goes en Vlissin- gen, daghulpcentrum Braak man en de Vlissingse crisisop vang voor jongeren hebben acht- tot vijftienduizend euro nodig voor brandveiligheid. In totaal vergen de aanpassin gen bij de AZZ-voorzieningen 202.000 euro, in hoofdzaak voor bouwkundige aanpassingen. De stichting Telefonische Hulpver lening heeft 12.000 euro nodig aan brandveiligheidsinstalla ties en bouwkundige aanpas singen voor het Middelburgse onderkomen van de Kindertele foon. Provinciale Staten stemt in november over de geldtoewij- zing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15