Frankrijk overweegt soepeler drugsbeleid NBIEDING Top vrije wereldhandel faalt Pijpen stilletjes verdwenen Foto's leveren veel tips op over moord op Lindh luime meerderheid houdt vast aan kroon VAN DE WEEK Zalm rekent op meevaller Tekort rampenzender Ajax speelt goede generale Hockeysters oppermachtig Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- rijzen voor hinese en Iritse film Britten proberen vaccin te maken tegen de pest Queens 3 in 1 roomijs Rustig 246e jaargang no. 220 aXaandag 15 september 2003 yjlosnummer 1,10 Gevoelig 1688 Invloed O CM |11° Vanmiddag overwegend zonnig en rustig met een zwakke tot hooguit matige ooste lijke wind. Maxima rond 21 graden. Minister Zalm van Financiën houdt voor volgend jaar reke ning met een meevaller van 300 miljoen euro als het lage btw- tarief op arbeidsintensieve diensten (kappers, schoenmakers en fietsenmakers) verdwijnt. De mee valler is nog niet verwerkt in de begroting. Omroep Zeeland kan de functie van rampenzender nauwe lijks waarmaken. De omroep beschikt over onvoldoende geld om deze taak goed uit te voeren. De kosten zijn flink gestegen de afgelopen jaren maar de inkomsten zijn al jaren hetzelfde. Ajax had dit seizoen een moeizame start, maar werkte zater dag, drie dagen voor de start van de Champions League, een prima generale af tegen RKC Waalwijk: 4-1. Morgen wacht immers AC Milan, de ploeg die de Amsterdammers in de vorige editie een voet dwars zette in de strijd om een plaatsje in de halve finale. De Nederlandse hockeysters zijn in Barcelona met overmacht Europees kampioen geworden. In de finale werd Spanje met 5-0 verslagen. Oranje richt zich nu op de Olympische Spelen van volgend jaar. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19,20,21 en 22 door Henk Glimmerveen LYON - De Franse regering staat op het punt een drastische wijziging in haar drugsbeleid aan te brengen. Minister Perben van Justitie bereidt een wijzi ging voor van de wet uit 1970 waarin gebruikers van soft drugs gevangenisstraf in het vooruitzicht wordt gesteld. Hij zei gisteren in Lyon voorstander te zijn van het geven van boetes. „Een geldstraf werkt sneller en is reëler", zo zei hij. Aan premier Raffarin wordt vandaag een rapport overhan digd van een interdepartemen tale werkgroep die ook pleit voor het schrappen van de ge vangenisstraf uit de wettekst. De werkgroep werd dit voorjaar ingesteld nadat enkele ministe ries verschillend reageerden op voorstellen uit de medische hoek om het Franse drugsbeleid te versoepelen. Vooral het (poli- tiejministerie van Binnenland se Zaken is gehecht aan de strenge Franse koers jegens druggebruikers. Dat van Volks gezondheid bepleit evenwel een liberalere aanpak. Raffarin neemt een middenpositie in. „Een softdrugsgebruiker is geeri zieke en is ook geen misda diger. Het gaat er om een poli tiek te voeren die van een canna- bisroker het een noch het ander maakt", zei een naaste mede werker van de premier gisteren. Raffarin heeft het drugsdossier zelf ter hand genomen vanwege de gevoeligheid ervan en de spe cifieke opvattingen daarover van president Chirac. Die is voor de harde lijn en maakt geen onderscheid tussen hard- en softdrugs. De voorgestelde wetswijziging heeft uitsluitend betrekking op softdrugs. GPD Advertentie KRANT VOOR voorletters:m/v straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 1 j I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555530 Vp noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). D per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Auto Vermeulen Pearyweg 6, GOES (Autoboulevard de Poet 2) T 0113 561812 www.autovermetden.nl Verkoop/service Zeeuws-VIaanderen Autohuis Temeuzen T0115622722 Zweden zeggen nee tegen euro ia 4 innrWindv Kester >rbt N STOCKHOLM ..J„„ kiezers De yfweedse kiezers hebben ara rich gisteren in een refe- daai lendum met een opvallend iP; ruime meerderheid uitge- sproken tegen het inruilen ran hun nationale munt, zasi ie kroon, voor de euro. M t dit irfe, (adat bijna alle stemmen wa- oj D geteld, zag het er gister- ivond laat naar uit dat de tegen- voo lemmers 56,1 procent van de ouj temmen zouden krijgen, tegen vi(| 11,8 procent voor de voorstan- akti I®. jruj )eze uitslag is een grote teleur- Fo|. telling voor de regering van s f«i iremierPersson. De sociaal-de- oii. nocratische premier zei in een ezit) Kiste reactie dat zijn regering Ie uitslag van het referendum n jj ia! respecteren. Voor zover hij par. iatvoor het zeggen heeft, zal er Je) Ie eerstvolgende tien jaar geen iepi ieuwe eurostemming plaats- p ei iaden. „Ik geloof dat we te op- M imistisch zijn geweest over de isen. piepeilingen. Maar deze uit- i d( tagiszeer duidelijk." )e stemming vond plaats ter- iWe. (ijl de Zweden nog bezig zijn lijjj iet het verwerken van de itio loord op minister van Buiten- Xii indse Zaken Anna Lindh, een «orstander van de euro. Ver acht werd dat de moord van eei ivloed zou zijn op de stem den tig, maar dat is - hoewel de ent latste opiniepeilingen anders Hi ingaven-niet'gebeurd. De uit slag geeft ongeveer hetzelfde beeld als de peilingen van vóór de moord. De meeste voorstem mers waren te vinden in de grote steden, terwijl de tegenstand vooral op het platteland groot was. Tegenstanders van de euro wa ren vooral bang dat de Europese munt tot hogere prijzen zou lei den. De inflatie in Zweden be hoort tot de laagste binnen de Europese Unie, en ook de werk loosheid is er laag. De Zweden is de afgelopen da gen geregeld het schrikbeeld voorgehouden van Frankrijk en Duitsland, die niet aan de finan ciële normen voor de eurozone kunnen voldoen. De opkomst voor het referen dum was hoog. Ongeveer 80 procent van de zeven miljoen kiesgerechtigden ging naar de stembus. GPD Ha» Voo :™|b 10 loorErnstJan Rozendaal Een door de Zweedse politie verspreide opname van de verdachte. foto E PA door Windy Kester (IISSINGEN-De Chinese film Hmg jing en de Britse film I ttfture the castle zijn de prijs winnaars van het festival Film hthe Sea. Zaterdag beloonde if film literatuurjury regis- «urLi Yang met de Film by the Sta Award, gisteravond laat na telling van de laatste ff'jucteformulieren dat de lolkswagen Publieksprijs naar regisseur Tim Fywell gaat. Anderhalve week lang heeft het Westival bezoekers in Vlis- Mgen en Scheveningen ge ragd hun mening te geven w de films die ze hebben ge nen, Het festival is in totaal tor 28.000 mensen bezocht. Daarvan kwamen er 24.000 naar Cine City in VlissingenUit filmbarometer die dagelijks bijgehouden bleek vanaf dat I capture the castle ie ogen zou gooien. Het speelf ilmdeb uut van regisseur lim Fywell, gebaseerd op een "man van Dodie Smith, was fok in competitie voor de Film JUhe Sea Award, de prijs die «festival uitreikt voor de bes- Mteratuurverfilming. ®j festival had dit jaar drie te verdelen. Afgelopen fonderdag werd in Schevenin- ?®een Life Time Achievement Award uitgereikt aan de Itali aanse regisseur Ettore Scola. "at had alles te maken met het Programma-onderdeel Eurofo- Cljs, waarin dit jaar Italiaanse "'mscentraal stonden. P'üina 11: filmaward voor Li Yang STOCKHOLM - De Zweedse politie wordt overspoeld met tips sinds zij gisteren foto's vrij gaf van de verdachte van de moord op minister Anna Lindh van Buitenlandse Zaken. De op names komen van een bewa kingscamera van winkelcen trum NK in Stockholm waar Lindh woensdag werd neerge stoken. Zij bezweek donderdag aan haar verwondingen. Er zijn zo'n driehonderd tips LONDEN - Het Britse ministe rie van Defensie probeert een vaccin te ontwikkelen tegen de pest, omdat de ziekte mogelijk als terroristisch wapen kan worden ingezet. Het ministerie neemt de bedrei ging zo serieus, dat de ontwik keling van het tegengif de hoog ste prioriteit heeft gekregen, meldt de Britse krant Sunday Mirror. De 'Zwarte Dood' kostte tussen de veertiende en zeventiende eeuw naar schatting 200 mil joen Europeanen het leven. De pest werd zo genoemd, omdat ze gepaard gaat met zwarte ver kleuringen van de huid. ANP Advertentie van 3-49 voor m Bij uw Colff supermarkt! binnengekomen, waaronder volgens onderzoeksleider L. Jennekvist 'zeer bruikbare'. Ook is een bloedspoor gevonden dat er op kan wijzen dat de da der zelf gewond raakte. Het spoor wordt onderzocht op DNA. Hetzelfde gebeurt met de jas en de pet die vermoedelijk door de dader zijn weggegooid. Op het mes dat op een roltrap in het winkelcentrum werd gevon den, zijn geen vingerafdrukken aangetroffen. Het wapen wordt naar het buitenland gestuurd om te zien of er enig DNA op te vinden valt. De leiding van het onderzoeks team heeft van meet af aan ge zegd de moordenaar zeker te zullen arresteren. De Zweden willen voorkomen dat een situa tie ontstaat als na de moord op premier Olof Palme in 1986. Veel mensen menen dat de man die de premier toen doodschoot nooit gepakt is door klungelig optreden van de politie. GPD van onze redactie buitenland CANCUN - De onderhandelin gen over verdere liberalisering van de wereldhandel in de Mexicaanse badplaats Cancun zijn op niets uitgelopen. Func tionarissen en delegatieleden van de lidstaten van de Wereld handelsorganisatie (WTO) meldden gisteravond dat het overleg was gestaakt. De topbijeenkomst strandde doordat ontwikkelingslanden vinden dat hen te weinig werd geboden, onder meer op het ge bied van landbouw. De afgelo pen dagen tekende zich al een groot schisma af tussen de Euro pese Unie, de Verenigde Staten, en de Derde Wereld. Terwijl de Amerikanen gister middag (plaatselijke tijd) op een persconfentie aangaven nog te hopen op een succesvolle afslui ting, liepen Afrikaanse delega tieleden boos uit het overleg weg. „De besprekingen waren bedoeld voor de ontwikkelings landen, maar daar hebben we weinig van teruggezien zei een regeringsfunctionaris uit Oe ganda. De 146 lidstaten van de WTO besloten twee jaar geleden om voor eind 2004 nieuwe afspra ken te maken over vrijere han del in landbouwproducten, in dustriegoederen en diensten om de kwakkelende wereldecono mie een impuls te geven. Door dat onderhandelingen op het hoofdkantoor van de WTO in Genève stroef verliepen, moes ten de handelsministers in Can cun voor een doorbraak zorgen. Het overleg in Cancun is be heerst door de tegenstellingen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie aan de ene kant en de ontwikkelingslanden aan de andere kant. De laatste groep, verenigd in de G-21vinden dat de steun die de VS, de EU en Japan aan hun boeren geven moet worden af geschaft. Arme landen zouden zodoende met hun landbouwproducten een betere toegang tot de we reldmarkt krijgen. Pogingen hierover een compromis te be reiken faalden. ANP/GPD door Wout Bareman SLUISKIL - In alle stilte nam Sluiskil zaterdagochtend af scheid van twee symbolen van de voormalige Cokesfabriek op de oostelijke kanaaloever: de twee schoorstenen van de oven batterij. Gespecialiseerde slo pers hadden de twee pijpen de afgelopen week al gekortwiekt; hun lengte was al teruggebracht van 75 naar 45 meter. Dat gebeurde uit veiligheids overwegingen. Zoals de slopers ook kozen voor een ouderwetse sloopmethode: het gebruik van de aloude 'beul', een immens zware stalen bal, waarmee de gedeeltelijk ontmantelde basis van de schoorstenen in puin werd geslagen. Woordvoerder Martin Stouten van afvalver werker Heros, de nieuwe eige naar van het terrein van de Co kesfabriek: „Voor die aanpak is Een van de twee pijpen van de voormalige cokesfabriek valt. foto Peter Nicolai gekozen in verband met de aan wezigheid van buurman Hydro Agri Sluiskil op nauwelijks honderd meter afstand. Die fa briek werkt met gevoelige ap paratuur, die door het gebruik van springstof bij de sloop ont regeld zou kunnen worden. Bo vendien moesten we rekening houden met de scheepvaart op het Kanaal Gent-Terneuzen, hier voor de deur." De twee schoorstenen, die da teerden uit 1961 en 1963, bleken taaie jongens. De sloop, uitge voerd in alle vroegte, kostte nauwelij ks drie kwartier tij dIn een enorme stofwolk kwamen de twee pijpen met een dreun precies terecht op de plaats, die door de slopers was berekend. Het vrijgekomen terrein wordt de komende weken geëgaliseerd en daarna gebruikt voor opslag. Publieke belangstelling voor de sloop was er nauwelijks; het ta fereel werd gadegeslagen door een enkele oud-werknemer van de Cokesfabriek en wat toeval lige voorbijgangers. Aan de an dere kant van het kanaal sliep Sluiskil gewoon verder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1