PZC Hulst gaat nauwer samenwerken met Duitse zusterstad Mïf' Celstraffen geëist tegen verdachten van schietincident Poolsplein Kloosterzande snel veiliger Honderd jaar groot funderingstechniek Vervolgonderzoek nodig Oranjemolen weer in volle glorie KNVB-bus in Lamswaarde Zorgvuldigheid zaterdag 13 september 2003 Ze Ziel Hennepkwekerij Em 2 De WinterSchilder brengt WinterWinst Patenten Horeca Duste Schilders- en Affwerkingsbedrijff b.v. Houtepen Schilderwerken Schildersbedrijf de Schrijver BV Hermans Schilderwerk Schildersbedrijf Kuycks Zn. Tack Schildersbedrijf Schildersbedrijf J. Dierick VOF Schildersbedrijf Wilhelm bv. Wisse Schilders Opgraving Hulst is waardevol door Jean-Lou de Gucht HULST - Bij opgravingen in de Lange Bellingstraat in Hulst is zoveel waardevol materiaal aan de oppervlakte gekomen dat er een vervolgonderzoek nodig is. Dat zegt onderzoeker J. van der Weerden van de firma BAAC BV. Dit onderzoeks- en adviesbu reau voor bouwhistorie, archeo logie, architectuurhistorie en cultuur (met vestigingen in Den Bosch en Deventer) heeft vorige maand het archeologisch on derzoek uitgevoerd. Opdracht gever van het onderzoek is Woonstichting Hulst, die ook het appartementencomplex LAMSWAARDE - Voetbalver eniging SDO '63 uit Lamswaar de bestaat dit jaar veertig jaar. Het jubileum wordt dit week einde gevierd. Vandaag staan de activiteiten in het teken van de jeugd en komt de KNVB-Voetbaltruuk naar Lamswaarde. De Voetbaltruuk is een bus met zo'n vijftien voet balspelen die op het veld uitge zet kunnen worden, zoals vier tegen vier, een voetbalkanon en een opblaasboarding. Ook kun nen de spelertjes op de foto met het Nederlands elftal. Een le vensgrote foto van karton welis waar. Behalve de jeugdspelers van SDO '63 zijn ook de jeugd spelers van de voetbalburen W Graauw en W Terhole uitgeno digd. In totaal kunnen er zo'n 170 voetballertjes actief zijn. De activiteiten beginnen om 14 uur. door Frank van Cpoten HULST - Hulst zet' de ste denband met de Duitse ge meente Michelstadt voort, maar burgemeester en wet houders willen een andere invulling geven aan deze vrienschapsband. Het gemeentebestuur van Mi chelstadt deelt deze mening. Wederzijdse bezoeken vin den voortaan plaats aan de hand van een bepaald thema. Dit thema kan eventueel uit monden in een samenwer kingsproject. De raad van het oude Hulst besloot op 13 december 1968 tot het aangaan van een in ternationaal gemeentecon tact met Michelstadt. Deze jumelage werd op 19 oktober 1999 door beide gemeentebe sturen bekrachtigd. Hieraan lag het sluiten van vriend schap met de vijand uit de Tweede Wereldoorlog en daarmee bijdragen aan een verenigd Europa ten grond slag. Nu, 34 jaar later, is sprake van hechte vriend schappen tussen beide ge meenten. Jaarlijks vinden op bestuurlijk vlak, maar voor al ook op sportief, cultureel en onderwijsgebied tal van wederzijdse bezoeken plaats. De wereld is echter veran derd. „Zo ook de ideeën over hoe een jumelage dient te worden ingevuld. Een vriendschap van 34 jaar ver dient uiteraard met de uiter ste zorgvuldigheid te worden betracht en zo ook de door voering van veranderingen daarin", stelt het college. B en W willen in de jumelage het delen van kennis en erva ringen een prominente plaats geven. Gewerkt zal worden met thema's die voor beide gemeenten sprekend dan wel herkenbaar zijn. Afhanke lijk van het thema kan de de legatie die de gemeente en gemeenschap vertegenwoor digd, worden aangevuld. Van iedere thematische ses sie dan wel bezoek wordt achteraf een rapport ge maakt, zodat de ervaringen ook inhoudelijk worden vastgelegd. De behandeling van een bepaald thema kan eventueel uitmonden in een samenwerkingsproject. Het dagelijks gemeentebe stuur wil de vriendschaps band tussen de voormalige gemeente Hontenisse en het Belgische Stekene geen nieuw leven inblazen. Hon tenisse had sinds 1988 een vriendschapsband met Ste kene. Deze jumelage heeft negen jaar een slapend be staan geleid. De buurgemeenten zijn on der meer verenigd in het in tergemeentelijk grensover schrijdend overleg. Burgemeester en wethouders wachten het opnieuw oppak ken van een jumelage tussen de beide gemeenten daarom niet aan de orde. bouwt in de Lange Belling straat. Omdat de bouwactivi teiten plaatsvinden in de histo rische binnenstad van Hulst, is een archeologisch onderzoek verplicht. Van der Weerden heeft met zijn collega J. Habraken twee proef- sleuven gegraven. Op ongeveer een meter diepte zijn de funda menten gevonden van wat een woning moet zijn geweest. Van der Weerden: „Het zijn waar schijnlijk resten van een huis uit de zestiende eeuw. De fundering is nog in goede staat. Het is het huis geweest van een belangrij ke familie uit Hulst. Het loont zeer de moeite om hier een ver volgonderzoek aan te wijden." Daarnaast zijn potscherven ge vonden van rond het jaar 1200. Van der Weerden heeft ook een laag gevonden die verwijst naar een grote overstroming in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. „Waar schijnlijk gaat het om een over stroming uit 1424. Het is inte ressant om te kijken wat zich allemaal in die laag bevindt." Van der Weerden zou het ver volgonderzoek graag combine ren met opgravingen onder het pand Lange Bellingstraat 8. Op dit moment is nog niet bekend wanneer dit pand gesloopt wordt. „Het zou heel jammer zijn als we niets met deze gege vens doen. Dan verdwijnt alles voor altijd uit het zicht. Zeker een historische plaats als Hulst kan zich dat niet permitteren." Het terrein aan de Lange Bel lingstraat wordt bebouwd met acht appartementen voor senio ren. Het pand naast het nu braakliggend terrein wordt hiervoor gesloopt. Omwonen den van het terrein hebben moeite met de bouwplannen omdat het voorgestelde com plex te hoog zou worden. Om het bergbezinkbassin te kunnen aanleggen is een damwand geplaatst. foto Camile Schelstraete door Jean-Lou de Gucht HULST - De verkeersproble men aan het Poolsplein in Kloosterzande zijn binnen en kele maanden opgelost. Na het aanleggen van een bergbezink bassin, komt er een verhoogd kruispunt in combinatie met een nieuwe oversteekplaats voor fietsers. De problemen aan het Pools plein spelen al jaren. Het zijn vooral de fietsers die op het Poolsplein voor onveilige situa ties zorgen, omdat ze de drukke weg richting Hengstdijk op ver schillende plaatsen oversteken. In het verleden zijn er al diverse ongelukken gebeurd. De voor malige gemeente Hontenisse, de politie en verkeersorganisatie 3VO hebben jaren gesproken over een aanvaardbare oplos sing. De oplossing waar uitein delijk voor gekozen is, is het oorspronkelijke plan dat 3VO heeft opgesteld. Het bergbezinkbassin is nodig omdat er nu nog zo'n twaalf keer per jaar een ongezuiverde overstort plaatsvindt vanaf het Poolsplein op het oppervlakte water in de Hengstdijksestraat. In de toekomst bezinkt het over tollige water bii hevige regen buien in het bassin. Na de bui wordt het vervolgens terugge pompt in de riolering. Enkel schoon water komt dan nog in de vijvers en sloten. De werkzaamheden aan het bergbezinkbassin zijn deze week begonnen met het plaat sen van een damwand. Wethou der B. Pauwels: „Het gaat hier im mers om een behoorlijke in greep. We moeten heel diep gra ven om het bergbezinkbassin te plaatsen en willen de overlast zoveel mogelijk beperken." Pauwels is blij dat het Pools plein eindelijk wordt aange pakt. „Het doet me deugd dat ondanks alle bezuinigingen het werk begonnen is." Pauwels verwacht dat het werk enkele maanden in beslag nemen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Twee ver dachten uit Vogelwaarde ston den voor de rechtbank in Middelburg terecht voor een schietpartij op het woonwagen- centrum in Clinge. Het schietin cident vond 7 april dit jaar plaats. Daarbij vielen geen ge wonden. Officier van Justitie R. Jeuken twijfelde geen moment aan de schuldvraag van de twee ver dachten. „Heel opmerkelijk is dat het technisch onderzoek de getuigenverklaringen bevesti gen", motiveerde hij zijn stand punt. Tegen een 29-jarige man en zijn 24-jarige vriendin eiste hij bij de rechtbank wegens po ging tot moord respectievelijk viereneenhalf en drieeneenhalf jaar gevangenisstraf. De verdachten kwamen in hun auto achteruit het terrein oprij den. Nadat de auto was gestopt lokte de vrouw het slachtoffer uit zijn woning door „kom maar, kom maar" te roepen. Zo dra de woonwagenbewoner naar buiten kwam schoot de man vijf, zes keer in zijn rich ting; hij werd niet geraakt. Ver volgens reden ze weg. De ver klaring van het slachtoffer stemde overeen met die van ge tuigen. In de visie van verdachten wa ren zij juist beschoten geweest door het slachtoffer. „Hij kwam schietend op me afrennen", had Koud de man eerder verklaard. Na schietpartij was hij enkeles ken voortvluchtig geweest; Bezoi zijn aanhouding deed hij a; gifte van poging moord. I vriendin werd daags na i schietincident opgepakt. De strafzaak kende gisterene beladen karakter. Een deteo poortje bij de ingang van rechtbank moest de veilighj garanderen, een getuige ri zijn verhaal alleen achter ga ten deuren doen en het slachto fer kwam erg zelfverzekerd toen hij aan de tand weidj voeld door de verdediging vrouw kon haar emoties a goed de baas. „Ik ben onscht dig", riep ze. De schietpartij zou te mal|oosi Boe woe maa Zei Loei Wie 453! tel. I aid. Gyn 18.3 if, i wee uur hebben met een conflicten een hennepkwekerij, dieb slachtoffer in een kamen; hun woning in Vogelwaardeki ingericht. Maar volgens deoi cier zou de werkelijke achte grond van het voorval welea dieper kunnen liggen. Zozali volgens getuigen op de bewia avond nog een man in de am De officier wees ook op dela genachtige verklaringen het duo. Bij het doorzoeken:; de woning werden zeven paft nen aangetroffen, die overea stemden met de patroonhula die op het woonwagenkan waren gevonden. De rechtbank doet 24 sepia ber uitspraak. afd.f eowi afd.l' 0O! 'sGr 1462 'dag. Aide dag. Afde 14.01 Lin 'sGr 1462 nat zate Loc. dag Om de zoveel tijd is uw woning of bedrijfspand aan de binnenzijde toe aan een fris en nieuw gezicht. Vanwege onderhoud of omdat u gewoon zin hebt in een andere kleur of nieuw behang. U wilt uiteraard dat het werk snel en professioneel wordt uitgevoerd. Denk dan aan de WinterSchilder. Wij bieden niet alleen gemak en vakwerk, maar ook WinterWinst: in de wintermaanden biedt de WinterSchilder particuliere en zakelijke opdrachtgevers een aantrekkelijke korting per man per dag! En u hebt ondertussen uw handen vrij voor andere activiteiten! Neem contact met ons op voor WinterSchilder-advies. WinterSCHild0r.nl 0900 - 33 66 366 0,10/mln.| Belangstellenden luisteren naar de openingswoorden bij de heropening van de volledig opgeknapte Oranjemolen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Oranjemo len is weer als nieuw. Vanaf 1999 heeft het Vlissingse baken op de Oranjedijk regelmatig in de steigers gestaan. Gisteren mochten de 'remmen officieel los', of zoals molenaars onder elkaar zeggen: werd de vang ge licht. De nieuwe wieken kunnen weer draaien met een maximum snel heid van 100 kilometer per uur. „De molen is weer een kanjer", betoogde adjunct-directeur J. van de Voorde van de Rijks dienst voor monumentenzorg. De vertegenwoordiger van mo numentenzorg verwees met die opmerking naar de kanjersubsi die van 450.000 euro, die de ge meente Vlissingen enkele jaren geleden ontving voor de restau ratie van de molen. De gever greep bij de officiële afronding van het onderhouds werk zijn kans om het Vlissingse gemeentebestuur een onge vraagd advies te geven. „Ik hoop dat het gemeentebe stuur deze molen niet zal laten bezwijken onder de druk van een winstgevende exploitatie." Met andere woorden: wat mo numentenzorg betreft mag er geen horeca-uitspanning in de molen komen. „Daar is deze subsidie niet voor bedoeld ge- door Wilma Valk OOSTBURG - Met een groot feest voor klanten, leveranciers, collega's en personeel vierde Funderingstechnieken Ver- straeten BV uit Oostburg giste ren het honderdjarig bestaan van het familiebedrijf. Het in 1903 door Antoine Ver- straeten opgezette aannemings bedrijf voor de zogenaamde burgerlijke bouw, werd later voortgezet door zijn zoon René. Tal van boerderijen en loodsen in de streek getuigen nog van de werkzaamheden van het be drijf. In 1953 kwam de klein zoon van de oprichter, Alex J. Verstraeten (Lex), het bedrijf versterken. Hij maakte vooral furore in zijn eigen specialiteit, funderingstechnieken. Bijna uit nood geboren, maar ook vanuit de grote interesse van Lex, wer den de eerste schreden gezet op het vlak van een specialisme, dat later de basis werd voor een wereldomvattende techniek: het boren van grondverdringen- de palen. De techniek vereiste een parallelle ontwikkeling van funderingsmateriaal, wat uit eindelijk in 1999 resulteerde in een tweede tak van het bedrijf: Piling Equipment. Het bedrijf bleef zich ontwikke len op dit specialistische gebied en beschikt nu over ruim dertig patenten. Het is nog steeds toonaangevend in de wereld van funderingstechnieken. Zowel in Duitsland, Polen, Frankrijk, de Verenigde Staten, China en Rusland zijn met loka le bedrijven joint ventures op gericht. De gasten die vrijdag aanwezig waren om de top van het bedrijf te feliciterèn, kwa men dan ook uit alle landen van de wereld. Lex Verstraeten werd met een plaquette geëerd met zijn vijf tigjarig ondernemerschap. Maar ook alle gasten mochten een cadeau mee naar huis ne men. Zij ontvingen het door Lex zelf geschreven boek '50 jaar met je voeten in de cement", waarin hij zijn ervaringen als ondernemer heeft opgetekend. weest. Aan de molen moet geen wezensvreemde bestemming worden gekoppeld." Elders lei den molens wel eens een tweede leven als brasserie, winkeltje of theehuis. „Gelukkig hebben we dit fenomeen nog niet in Zee land aangetroffen", vond Van de Voorde. „De molen moet als mo len worden gekoesterd." Die uitspraak schept duidelijk heid, maar druist in tegen de wens van het gemeentebestuur. Wethouder P. van der Maden: „Er ligt al een lange tijd een mooi plan van Willem Houtman om de molen uit te baten. In zijn plan wordt de molen als molen géén geweld aangedaan. We zouden het op prijs stellen als daar een horeca-gelegenheid zou komen. Het college moet zich er nog over buigen hoe het omgaat met het advies van de monumentendienst. In vier jaar tijd is heel wat werk verricht aan de molen. Alles wat kapot was en versleten, werd vervangen of opgeknapt. Ook de fundering van de ingezakte Oranjemolen is vervangen. De molen werd circa twee meter opgevijzeld en tegelijkertijd werden de romp en kap water pas gezet. Het pleisterwerk is rondom aangesmeerd en deuren en ramen zijn vernieuwd. Vandaag, tijdens de Open Mo numentendag, is de Oranjemo len te bezichtigen. Neringweg 7, Oostburg Tel. 0117-452941 Keizer Karelplein 6, Sas van Gent Tel. 0115-452520 Jacobus de Waalstraat 13, Lamswaarde Tel. 0114-690231 www.deschrijver.nl Koninginnestraat 15, IJzendijke Tel. 0117-301282 www.hermans-schilderwerk.nl Schuttershof 11, Hulst Tel. 0114-313200 Badhuisweg 52, Cadzand Tel. 0117-391426 Fax 0117-396666 Tramstraat 21c, Sas van Gent Tel. 0115-452360 Bedrijvenstraat 1, Zaamslag Tel. 0115-431692 www.wilhelmbv.nl Spaarnestraat 2, Terneuzen Tel. 0115-613503 E-mail: pfwisse@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 64