PZC f Oranjemolen weer in volle glorie Een hoed is heel vrouwelijk Handtekeningen voor gedeputeerde over Huisartsenpost J Monumentenzorg wil 3 bemiddelen in kwestie Badpaviljoen Domburg S! Die scheiden... Ilegio heeft meer te bieden dan alleen het Veerse Meer Nekkerhal Creatieve najaarsideeën? zaterdag 13 september 2003 'Sheer abtskerke - Ten- «E Rolstoeltennis Kerkje Ellesdiek Suikerbiet 2 redactie jF )ES Snuffelmarkt Concert ïi F ruitwandeltocht Kapelle spreidt vuurwerkverkoop Asbest in plantsoen Sas van Gent Voorwaardelijke boete voor slaan Inbreker aangehouden Automobilisten betrapt op alcohol Je vindt ze op het... dinsdag 16 t/m zondag 21 september «8" Wandelexcursie Ellewoutsdijk Discussie over beeldkwaliteiti pzc eactii iet df hrijft. n Woij ien.D, 0»(|; Frisse blik op Noord-Beveland jnnrMieke van der Jagt tffISSENKERKE - Een frisse ?r:' |,|ikmoet een frisse kijk opleve- eve- „n Het principe van de Coun- „vside Exchange, deze week (óor het eerst toegepast op Soord-Beveland, heeft bewe- ,en dat dat klopt. Een bezoek tan Amerikaanse, Britse en Ne derlandse deskundigen op het 31[ebied van landbouw, toerisme e m industrie aan de Sociëteit jfoord-Beveland heeft meteen al nieuwe gezichtspunten opge leverd. etija Der iwse; loor ■zandi jnen iTwi ren door e beii voor >g(d« sdrevi Oebuitenlanders is het bijvoor- ;ld opgevallen dat iedereen Noord-Beveland veel waar- ]0E 8 iering heeft voor het landschap [aar datzelfde landschap geen ,o] laat spelen in de eigen soci- ui-economische Exploiteren, dat landschap", 'J oepen de gasten in koor en er koi szotj veni y ïescii geva nneer 'Prol gis n Zi is heli illiw rden ■ereniging 's-Heer Abtsker- houdt zondag een rolstoel- ennisdag op de tennisbanen het dorp. Het doel van de is het promoten van rol- iéltennis onder zowel invali- leals valide mensen. Een paar blstoeltennissers geven een de monstratie en belangstellenden en zelf een balletje slaan, .rolstoeltennisdag duurt van 'Hjltot 16.15 uur. aori dit de Descl Ikon 'isoi de m iet km iteria noi >stm Isooi aars üg je ni ïvanl Ikü ast hter deki Zee» ar lie na lai dewi nhetj ïierop arti belkf iee list 1. Mi leenl 1 biai iepea nei mei toekomst. ®fLLEWOUTSDIJK - De stich- 't Kerkje van Ellesdiek be- het seizoen vandaag en morgen met een open weekend. üjdens deze open dagen kan het kennismaken met de Ktiviteiten en de sfeer van 't terkje. Zaterdag is de kerk open 10.00 uur. Elk half uur is reen optreden van een verha- tnverteller, afgewisseld met iiiziek. Om 16.00 uur presen- teert de vertelkring Midden- Wand haar eerste verhalen- lundel. Ook is er een gobelin- aitoonstelling. zou één regionale overheid moe ten zijn die alle zaken regelt. Die overheid moet oppassen voor een versnipperde benadering. De integrale aanpak van een ge bied duldt geen witte vlekken. Natuurlijk laten de buitenlan ders de integratie van natuur en landschap met recreatie en landbouw niet onbesproken. Zo zouden bijvoorbeeld meer rou tes moeten worden ontwikkeld, waarin alles wat Noord-Beve land te bieden heeft is opgeno men. Volgens de buitenlandse gasten zijn de Noord-Bevelanders te veel geconcentreerd op het Veerse Meer terwijl het eiland zoveel meer te bieden heeft. Waar de buitenlanders bijvoor beeld warm voor lopen, maar waar de Noord-Bevelanders he lemaal niet van opkijken, is het eilandgevoel. Daar wordt niets mee gedaan maar het kan een aardige toevoeging zijn voor wat Noord-Beveland te bieden heeft. Het eiland moet zuinig zijn op waar het goed in is: grote cam pings en minicampings, maar andere verblijfsaccommodaties zijn er nog te weinig. Bed Breakfasts, hotels en logeer- faciliteiten op de boerderij kun nen Noord-Beveland voor een breder publiek aantrekkelijk maken. De gasten zijn ook onder de in druk geraakt van de Spaanse in vloeden in Zeeland, het accent op de suikerbiet, verdronken dorpen en het cultureel erfgoed als het gaat om de bouwgeschie denis. Op Noord-Beveland ge beurt daar nauwelijks iets mee. Ook tegen de landbouw kijken de gasten net even anders aan dan de Noord-Bevelanders ge- wendzijn. Op zulke goede grond kun je meer gewassen verbou wen en waarom zou je niet meer direct aan de Noord-Bevelan ders verkopen. Een regionaal keurmerk voor landbouwpro- dukten en waterberging in on diepe vijvers, dragen de gasten als mogelijkheden aan om het mes van twee kanten te laten snijden. ioorMiriam van den Broek MBURG - De Rijksdienst de Monumentenzorg be- middelt in de kwestie rond het (j.„ Badpaviljoen in Domburg. Ad junct-directeur J. van de Voorde «n de Rijksdienst bevestigde li' gisteren in Vlissingen. De ,L Rijksdienst voert gesprekken net zowel de eigenaar van het Badpaviljoen als de buren van ld pand over de restauratie. fc gemeente en de projectont wikkelaar willen het Badpavil- «n verbouwen en restaureren. n De buren van het pand kunnen 1(j( ach niet vinden in de uitbrei- fegdie daarmee gepaard gaat. 'evoeren hiertegen al jaren ge ldelijke procedures. Twee Manden geleden besliste de hadvan State dat het bouw- en Ktauratieplan te kolossaal is. ede# nscho BEVELANDEN/THOLEN ïinge i hethc Stationspark 28 )|X Postbus 31 nsuffij «60 AA GOES |,Zo IUiS' iel: (0113) 315670 Ji «1(0113)315669 J E-mail: redgoes@pzc.nl ivebsl ,ni Rolf Bosboom 'n9rid Huibers Mieke van der Jagt SM RobPaardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 w60aagoes jel: 10113) 315500 (0113) 315669 '■mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E'ffiail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 ep maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; zeterdags tot 12.00 uur Belangstellenden luisteren naar de openingswoorden bij de heropening van de volledig opgeknapte Oranjemolen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Oranjemolen is weer als nieuw. Vanaf 1999 heeft het Vlissingse ba ken op de Oranjedijk regelmatig in de stei gers gestaan. Gisteren mochten de 'remmen officieel los', of zoals molenaars onder el kaar zeggen: werd de vang gelicht. De nieu we wieken kunnen weer draaien met een maximum snelheid van 100 kilometer per uur. „De molen is weer een kanjer", betoog de adjunct-directeur J. van de Voorde van de Rijksdienst voor monumentenzorg. De vertegenwoordiger van monumenten zorg verwees met die opmerking naar de kanjersubsidie van 450.000 euro, die de ge meente Vlissingen enkele jaren geleden ont ving voor de restauratie van de molen. De gever greep bij de officiële afronding van het onderhoudswerk zijn kans om het Vlis singse gemeentebestuur een ongevraagd advies te geven. „Ik hoop dat het gemeente bestuur deze molen niet zal laten bezwijken onder de druk van een winstgevende exploi tatie." Elders leiden molens wel eens een tweede leven als brasserie, winkeltje of theehuis. „Gelukkig hebben we dit fenomeen nog niet in Zeeland aangetroffen", vond Van de Voorde. „De molen moet als molen worden gekoesterd." Projectontwikkelaar C. Dekker reageerde direct na de uitspraak dat een afgeslankte vorm van het plan financieel onhaalbaar zal zijn. Een impasse leek bereikt. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg vindt het belangrijk dat de restauratie doorgaat en heeft zich daarom opgeworpen als bemiddelaar tussen de project ontwikkelaar en de buren van het Badpaviljoen, beaamde Van de Voorde. Wethouder J. Bostelaar van de gemeente Veere was verbaasd over het bericht van de bemid delingspoging. „Ik hoorde het deze week. We hebben gelijk de Rijksdienst gebeld om te infor meren wat ze precies aan het doen zijn. Maar duidelijkheid hebben we, voor zover ik weet, nog steeds niet gekregen." De wethouder weet wel dat er met de Rijksdienst gesproken is over het behoud van de zogenoemde kanjersubsidie voor het Badpa viljoen. Begin 2001 kende de toenmalige staatssecretaris van Cultuur een bijdrage van 800.000 euro toe voor de verbouwing en res tauratie. Een voorwaarde was dat er voor het einde van dat jaar begonnen moest worden met de werkzaamheden. Door de gerechtelijke procedures was dat onmogelijk. De subsidie werd daarom uitgesteld tot 31 december 2003. De gemeente wil dat er niet te strak wordt vastgehouden aan die datum. BORSSELE - Stichting Vijver- zicht houdt zaterdag 20 septem ber een snuffelmarkt in dorps huis Vijverzicht op het plein in Borssele. De zaal is open van 13.00 tot 16.00 uur. Wil van Weele: „Ik vind het jammer dat zo weinig vrouwen een hoed op durven zetten." foto Dirk-Jan Gjeltema foto Ruben Oreel Die uitspraak schept duidelijkheid, maar druist in tegen de wens van het gemeentebe stuur. Wethouder P. van der Maden: „Er ligt al een lange tijd een mooi plan van Willem Houtman om de molen uit te baten. In zijn plan wordt de molen als molen géén geweld aangedaan. We zouden het op prijs stellen als daar een horeca-gelegenheid zou ko men. Het college moet zich er nog over bui gen hoe het omgaat met het advies van de monumenten dienst. In vier jaar tijd is heel wat werk verricht aan de molen. Alles wat kapot was en versleten, werd vervangen of opgeknapt. Vandaag, tijdens de Open Monumentendag, is ze te bezichtigen van 10.00 tot 17.00 uur. GOES - Het Comité Fruitwan- deltochten Goes houdt vandaag voor de 44e keer de jaarlijkse Fruitwandeltocht. De afstanden zijn 5,10,15 of 30 kilometer. De start is bij Sport - punt Zeeland. De routes komen, afhankelijk van de afstand, on der andere langs Wilhelmina- dorpWissekerke of Kapelle. De start van de 30-kilometer-tocht is tussen 8.30 en 9.30 uur. Deel nemers aan de afstand van 15 kilometer kunnen vertrekken tussen 10.00 en 12.00 uur, de 10 kilometer begint tussen 10.00 en 13.00 uur en de 5 kilometer tus sen 10.00 en 14.00 uur. KAPELLE - Voor vuurwerk hoeven Kapellenaren voortaan niet zo lang meer in de rij te staan. De gemeente Kapelle zorgt dat er concurrentie komt. Het college wil aan twee onderne mers een vergunning geven voor de opslag en verkoop van vuurwerk. Tuincentrum De Keijzer wil aan de Noordstraat in Biezelinge vuurwerk opslaan en verkopen en de firma Doe- land wil hetzelfde doen aan de Dijkwelsestraat. De ontwerp beschikkingen liggen ter inzage in het gemeentehuis in Ka pelle. Inrichtingen voor de opslag van vuurwerk en de verkoop van het spul, zijn aan strenge voorschriften gebon den. De gemeente geeft alleen een vergunning als aan de strik te regels is voldaan. Controle en handhaving zijn eveneens ta ken van de gemeente. SAS VAN GENT - Het onderzoeksbureau S.M.A. heeft vast gesteld dat er in de groenstroken in het Ambachtsplantsoen in Sas van Gent asbest ligt. Gisteren ging het bureau verder met het nemen van grondmonsters en metingen. Wethouder P. Ha melink (milieu en natuur) wil zodra de uitkomst van het on derzoek binnen is een informatie-avond houden voor de omwonenden. „Deze moet over maximaal tien dagen plaats vinden, maar het liefst eerder. Ook moet er gekeken worden hoe het asbest verwijderd moet worden. We hechten er waar de aan de bewoners zo snel mogelijk goed en uitvoerig te in formeren. Daar hebben ze recht op", aldus Hamelink.De vondst van het kankerverwekkende asbest zorgde afgelopen maandag voor veel beroering in de wijk. Het materiaal is ver moedelijk afkomstig van het dak van de oude Machinefabriek Sas van Gent die voor de bouw van de huizen moest wijken. Na de ontdekking van asbest in de gemeentelijke plantsoenen grendelde de gemeente deze af met hekken. TERNEUZEN - Een 21-jarige inwoner van Hulst is gisteren in Terneuzen voor mishandeling tot een voorwaardelijke boe te van 250 euro veroordeeld. De man deelde op 3 november vo rig jaar in een discotheek in Kloosterzande klappen en een kopstoot uit aan drie bezoekers. Hij deed dit toen hij zich door een van hen bedreigd voelde. Officier van justitie R. Jeuken vond dat de verdachte zijn eigen rol bagatelliseerde en eiste 250 euro boete. „We hebben het uitgepraat", reageerde de Hulstenaar. Zijn raadsman J. Burlet voerde verzachtende omstandigheden aan. „Men heeft zelf ruzie gezocht met mijn cliënt. Inmiddels is er een goed gesprek geweest met de aange vers. Hij bepleitte een voorwaardelijke straf. De politierech ter kon zich daarin vinden. NOORDGOUWE - In een woonhuis in Noordgouwe is giste ren een 32-jarige man aangehouden omdat hij kort daarvoor had geprobeerd in te breken op een basisschool in Zierikzee. OOSTKAPELLE - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee automobilisten aangehouden voor rijden on der invloed. Op de Domburgseweg in Oostkapelle kreeg een 50-jarige man uit de gemeente Veere een rijverbod van drie uur. Hij had 1,5 maal te veel gedronken. Op de Nieuwe Vlis- singseweg in Middelburg moest een 21-jarige inwoner van Terneuzen blazen. Ook hij kreeg een rijverbod van drie uur, omdat hij meer dan 1,5 maal te veel had gedronken. HANSWEERT - Muziekvereni ging Scheldegalm uit Hans- weert verzorgt morgen vanaf 10.30 uur een concert in verzor gingstehuis Maria Oord. De harmonie en de drumband spe len onder leiding van de nieuwe dirigent Dirk Verholle uit het Belgische Ronsele. KAPELLE - Elly Vermeulen uit Kapelle biedt maandag meer dan duizend handtekeningen aan aan gedeputeerde G. de Kok. Vermeulen haalde de handtekeningen op bij veront ruste burgers die het niet eens zijn met de gang van zaken rond de Huisartsenpost. Sinds een aantal maanden zijn de vervangingspoules van huis artsen op de Bevelanden opge heven en worden alle consulten en vistites geregeld vanuit een huisartsenpost bij het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Daaraan doet het overgrote deel van de Bevelandse huisartsen mee. Vooral in de aanvangsfase van de Huisartsenpost ging er veel Advertentie door llona Vette WOLPHAARTSDIJK - Hoe- denontwerpster Wil van Weele houdt in oktober haar eerste ex positie. Haar hoeden zijn geen gewone hoeden, maar kleine kunstwerkjes. Ze begon twee jaar geleden met een cursus hoe- denmaken in Kapelle. Een half jaar geleden kwam ze op het idee haar hoeden te combineren met het werk van kunstenaars als Nelly van Nieuwenhuijzen. „Wat zij maakt vind ik mooi. Ik zou het zelf misschien een beetje na kunnen maken, maar dat doe ik niet. Ik vind het leuk om de originele kunstwerkjes in mijn hoeden te verwerken." Van Nieuwenhuijzen was heel en thousiast toen ze het resultaat zag en daarom besloot Van Weele ook andere kunstenaars te vragen. Ze bekijkt eerst de kunstwerken, daarna kijkt ze welk model hoed en welke stof er het beste bij past. Vervolgens doet ze gemiddeld zo'n vijf uur over het maken van een eenvou dige hoed. Met de wat moeilij kere modellen is ze wel een uur of tien bezig. Een enkele keer heeft ze zelfs twintig uur aan één hoed besteed. De hoedenmaakster ziet haar hoeden als de dragers van de kunstwerken. Het leuke daar aan vindt ze dat de kunstwerken ook eens op een andere manier gezien worden. Door haar nieu we, vrolijke hoedjes hoopt Van Weele ook dat het dragen van hoedjes weer wat populairder wordt. „Het dragen van een hoed is heel vrouwelijk, heel mooi. Laatst was ik op een tuinfeest met één van m'n hoeden op en ik kreeg Advertentie alleen maar complimentjes over hoe mooi ik er uitzag! Dan vind ik het toch wel jammer dat zo weinig vrouwen een hoed op durven zetten, de mensen reage ren namelijk zo enthousiast." Voor Wil is het ontwerpen van hoeden een hobby. Van alle hoe den, die in prijs variëren van 150 tot 250 euro, gaat 100 euro naar een goed doel. Ze hoeft er dan ook niet haar boterham mee te verdienen. Ze werkt al zo'n der tig jaar in het bedrijf van haar en haar man in Wolphaartsdijk. Toen ze een vriendin van haar vertelde over haar hoeden werd ze gelijk gevraagd een expositie te houden in de winkel van haar vriendin. Daar zijn in oktober 25 van haar hoeden te zien. Ze is zeker wel van plan om dit nog lang te doenze heeft nog genoeg thema's in haar hoofd en ze is ook altijd op zoek naar andere kunstenaars om mee samen te werken. „Ik doe nu ook een cur sus fotografie op de academie in Sint-Niklaas, daar kijk ik dan wel eens wat ze bij textiele werkvormen doen en of er iets leuks bij zit." De expositie is te zien op 9,10 en 11 oktober in Binnenuit in Heinkenszand van 9.30 uur tot 21.00 uur, zaterdag 11 oktober tot 16.30 uur. Op 9 en 10 oktober is er van 19.30 tot 20.30 een mo deshow met hoeden van Wil. De opbrengsten gaan naar een pro ject in India. De grootste en gezelligste hobbybeurs van België! 180 verkoopstands - 40 workshops - demonstraties exposities - diverse nieuwigheden - creatieve wedstrijden 6 dagen geopend van 10.00 tot 18.00 uur Op slechts 15 min. van Antwerpen normale toegangsprijs, volwassenen: 8,50 p.p. 60+: 1,50 korting p.p. groepen vanaf 20 pers.: 6,50 p.p. kinderen t.e.m. 12 jaar: Gratis** Korting alleen geldig op de normale toegangsprijs, niet verenigbaar met andere kortingen, Mits onder begeleiding van een volwassene, max. 2 kinderen per volwassene! K Voor iedere bezoeker een CREATIEF VERRASSINGSPAKKET t.w.v. 5,- Inclusief beurscatalogus. Zolang de voorraad strekt! Info B.E.O. BV: T 00800 2732 8433 (gratis nummer) <^V-Ve meer fout dan goed. De Kapelse groep bezwaarden trok onder meer bij het gemeentebestuur aan de bel, dat vervolgens bur- gets vroeg om negatieve én posi tieve ervaringen met de huisart senpost te mélden. Het aantal reacties daarop valt Elly Ver meulen nogal tegen. „Ik ben bang dat mensen de drempel naar het gemeentebestuur te hoog vinden en daarom niet rea geren. Daarom stel ik mijn eigen adres ook maar open voor reac ties. Positieve en negatieve er varingen kunnen de mensen sturen naar Biezelingsestraat 106, 4421 BV Kapelle." Met De Kok wil Vermeulen de problemen bespreken, die er volgens haar nog steeds zijn, maar door de tijd op de achter grond zijn geraakt. „Het lijkt of alles nu wel marcheert en of ie dereen inmiddels tevreden is, maar dat is niet waar. Veel men sen zien ertegenop problemen die toch dringend zijn, bij een vreemde huisarts aan te kaar ten. Ik heb de indruk dat de mensen niet weten waar ze met hun grieven naartoe moeten, daarom ga ik met mijn handte- keneingen naar Middelburg." ELLEWOUTSDIJK - Natuur monumenten houdt vandaag twee wandelexcursies vanuit Fort Ellewoutsdijk. Ook is het fort, dat normaal voor publiek gesloten is, in het kader van Open Monumentendag te be zichtigen van 10 tot 16 uur. 's-HEER ARENDSKERKE - Kunstenaarscollectief Trechter 5 houdt vandaag een discussie over de beeldkwaliteit van het Zeeuwse Landschap. Deelnemers zijn gedeputeerde T. Kramer, sociaal econoom G. van Kooten, cultuurfilosoof R. van Duijn, stedenbouwkundige H. Droogh en voorzitter P. Fa- vier van Trechter 5De discussie begint om 14.00 uur bij Alleme- kinders Groenprojecten aan de Oude Rijksweg 97 in 's-Heer Arendskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51