PZC Listige lobby voor De Hoop Scheffer Politiediensten moeten meer gegevens met elkaar uitwisselen Aantal jeugdige moordenaars blijft toenemen P! a Vakbewegingen klagen over slechte communicatie met premier Balkenende 13 september 1953 M zaterdag 13 september 2003 Verzet Positief Steun Bijscholen Te westers Ira OE Bonden schelden langs de zijlijn CNV-voorzitter Doekle Terpstra 'scheldt en tiert' soms over de hou ding van dit kabinet. Elke handreiking van zijn kant wordt beant woord metweer nieuwe ingrepen in VUT en koppeling. Aan de voor avond van prinsjesdag groeit bij de bonden de wanhoop. „Kok belde nog wel eens. Van Balkenende hoor je niets", verzucht FNV-voor- man De Waal. door Koos van Wees Lodewijk de Waal, voorzitter van de vakcentrale FNV, zit dezer dagen geregeld naar zijn telefoon te staren. Deze week nog deed de leider van de groot ste werknemersorganisatie van Nederland in een open brief 'een dringend beroep' op premier Balkenende om over de kabi netsplannen te overleggen alvo rens die dinsdag op prinsjesdag aan het volk te presenteren. „Ik zou willen dat hij belt om eens langs te komen. Maar het is ijde- le hoop, vrees ik", verzucht De Waal. Met het aantreden van het twee de kabinet-Balkenende zijn an dere tijden aangebroken, weten vakbondsleiders. Onder de twee paarse kabinetten van PvdA- premier Kok, was het Kok zelf die de bonden uitnodigde. „Er staan belangrijke beslissingen op stapel. Misschien moeten we eens praten", zei hij dan. „We kregen niet altijd onze zin en dat hoefde ook niet. Maar er was wel altijd overleg mogelijk", al dus De Waal. Onder CD A-premier Balkenen de is het anders, signaleren De Waal en zijn collega Doekle Terpstra (CNV). Natuurlijk zijn de bonden nog steeds welkom in Den Haag. Maar het verschil is, dat ze daar alleen mogen aanho ren wat al besloten is in plaats van mee te praten over wat wen selijk zou zijn. „Het zijn mensen die de taal van de polder niet verstaan", meent Terpstra. „Ze zeggen dat het primaat bij de politiek ligt, onder het motto: wij bepalen wat goed is voor het landHet is de arrogantie van de politieke macht. Onnozele poli tiek." Terpstra is geïrriteerd. Onlangs toonde hij zich bereid tot loon matiging, mits het kabinet meewerkt aan een geleidelijke overgang naar een ander pensi oenstelsel. Hij was nog niet uit gesproken of minister De Geus van Sociale Zaken maakte be kend dat hij vutters vanaf 2005 in één keerde belasting wil laten betalen die ze tot hun 65ste ver schuldigd zijn. Dat was niet wat Terpstra bedoelde met 'geleide lijk'. Niet veel later werd de CNV- voorman overvallen door het kabinetsvoornemen het ont koppelen van lonen en uitkerin gen makkelijker te maken. Een gelijke stijging van lonen en uit keringen is een basisvoorwaar de voor de bonden, ook bij dat aanbod tot loonmatiging. Woe dend kan Terpstra er over wor den. „Potverdorie, je gaat er over schelden en tieren. Het is frustrerend, bijna traumatisch. Elke handreiking wordt beant woord met een klap in het ge zicht. Het houdt van onze kant een keer op." Maar wat dan? De Waal en Terp stra voorspellen hete herfsten en sidderende politici. „Als de acties maar groot genoeg zijn, zal er in de achterban van de re geringspartijen CDA en D66 iets gaan bewegen", is De Waals overtuiging. „In die kringen zien ze hoeveel mensen door de maatregelen van het kabinet worden gepakt en dan zullen ze hun vertegenwoordigers in Den Haag gaan bestoken en bewer ken. En dan verdampt de meer derheid van drie zetels die de re geringspartijen nu hebben", hoopt de FNV-voorzitter. Het grote maatschappelijke verzet van de komende maan den dat De Waal ziet opborre len, dwingt ook de werkgevers tot actie tegen de kabinetsplan nen. „De werkgevers voeren de druk op, omdat ze weten dat zij van ons de rekening gepresen teerd krijgen voor wat het kabi net wegsnoeit." CNV-collega Terpstra heeft ei- door Paul Koopman Zal Jaap de Hoop Scheffer slagen waar partijgenoot Ruud Lubbers acht jaar geleden faalde? Deze vraag beheerst de zer dagen de discussies in meni ge koffiehoek op het jnjnisterie van Buitenlandse Zaken. De Hoop Scheffer maakt, zo wordt verondersteld, een goede kans om George Robertson op te vol gen als nieuwe secretaris-gene raal van de Navo. Van toenmalig premier Lubbers werd in 1995 hetzelfde gezegd, maar hij struikelde op het laatste mo ment. Nederlandse lobby's voor inter nationale topfuncties doen af en toe denken aan de prestaties van ons nationale voetbalelftal. In dividuele kwaliteit is geen ga rantie dat het team zich ook kwalificeert. Kandidaat Lub bers had indertijd de openlijke steun van Frankrijk, Groot- Brittannië én Duitsland. Het Witte Huis vlagde echter voor buitenspel. „Wij zoeken een secretaris-ge neraal die de taal van het Navo- circuit spreekt", zo luidde des tijds de cryptische verklaring van de Amerikaanse diplomatie voor het veto tegen Lubbers. Bij een kennismakingsgesprek met president Clinton en minister Christopher had de CD A-leider zich naar verluidt te 'Lubberi- aans' (lees: onnavolgbaar) uit gelaten. Volgens Lubbers zelf lag het overigens een slag an ders: hij zou zich juist veel te krachtdadig hebben getoond. „Ik heb er wel begrip voor dat men in Washington liever ie mand heeft die gewend is be sluiten uit te voeren, dan een ex- premier die gewend is zelf be slissingen te nemen", zo ver klaarde hij zijn deconfiture. Welke indruk zou Jaap de Hoop Scheffer hebben gemaakt bij diens kennismaking met de hui dige Amerikaanse president George Bush? Het is een moei lijk te beantwoorden vraag, om dat bij het Nederlandse bezoek aan Washington vrijwel alle me dia-aandacht uitging naar pre mier Balkenende. De Hoop Scheffer kon daarom ongezien achter de coulissen van het Wit te Huis verdwijnen, waar hij volgens Amerikaanse rege ringskringen wel degelijk een positieve indruk naliet. Dat dit korte onderhoud beslissend kan FNV-voorzitter De Waal verwacht de komende maanden groot maatschappelijk verzet tegen de bezuinigingsaankondigingen van het ka binet. foto Cees Zorn/GPD genlijk geen zin in acties. „Ik denk nog met pijn in het hart aan de vakbondsacties op het Malieveld tegen de WAO-maat- regelen. Het kabinet keek er naar en ging gewoon over tot de orde van de dag. Ik heb geen zin in een nederlagenstrategie. Ik geloof niet dat staken het beste antwoord is." Het is een opvatting die abso luut niet wordt gedeeld door Guus van Huygevoort, voorzit ter van de AbvaKabo FNV. Ac ties en stakingen hebben de laatste j aren de vakbond wel de- gelijk succes gebracht. „Het laatste wat het kabinet nu kan gebruiken, is onrust op de arbeidsmarkt", waarschuwt Van Huygevoort. „Dat worden dan enorme vechtpartijen aan de onderhandelingstafel, die uiteindelijk zullen resulteren in veel hogere loonkosten. Waar het kabinet zijn bezuinigings pakket grotendeels baseert op loonmatiging, doet het er ver standig aan voor die tijd met de bonden tot een centraal ak koord te komen." De voorzitter van de ambtena renbond ziet in tegenstelling tot zijn collega's wel degelijk bewe ging binnen het kabinet. Het heeft volgens hem te maken met de nervositeit over de opiniepei lingen, waarin regeringspartij CDA in de kiezersgunst terug valt tot een niveau dat nog lager is dan ten tijde van de val van fractieleider Elco Brinkman. Van Huygevoort:,Het CDA ver liest te veel van haar sociale ge zicht en dondert omlaag in de peilingen. Daar worden politici heel nerveus van, ook als de ver kiezingen nog heel ver weg zijn." De inspanningen moeten dezer dagen daarom vooral gericht zijn op beïnvloeding van het CDA. Doekle Terpstra klampt zich daarbij vast aan het promi nente CDA-kamerlid Gerda Verburg, tevens voormalig CNV-bestuurder. Zij betoogde onlangs nog dat het CNV-aan- bod tot loonmatiging niet gene geerd mag worden door het ka binet en dat Balkenende en zijn ploeg bereid moeten zijn tot het doen van concessies. „We zullen het CDA daaraan houden", ver zekert Terpstra. Erg lang moet het niet duren voordat het kabinet over de brug komt, waarschuwt Van Huygevoort van AbvaKabo FNV. Want de sfeer wordt steeds grimmiger. „De achterban gaat meer verwachten naarmate het langer duurt." Lodewijk de Waal denkt dat vooral premier Balkenende zware tijden tegemoet gaat. „Als ik Balkenende was, zou ik mij erg druk maken over behoud van mijn baan", besluit hij pla gerig. GPD zijn voor diens kansen, bewijst de ervaring met Lubbers. De VS zijn binnen de Navo nog steeds dominant en eigenwijs genoeg om een Nederlandse kandida tuur te kunnen blokkeren. Tot dusverre loopt de lobby voor de CDA-minister echter op rol letjes. Om te beginnen is hij - an ders dan Lubbers indertijd - nog niet officieel kandidaat. Ook de openlijke steun die België en Noorwegen al voor hem hebben uitgesproken, maakt indruk. Zijn papieren zijn verder dik in orde. Een diplomatiek verlegden afkomstig uit een middelgroot en Atlantisch georiënteerd land en bekend met de Navo. In de grootste Atlantische controver se van de afgelopen veertig jaar - de oorlog om Irak - heeft Ne derland bovendien geprobeerd om de kool én de geit te sparen, door het Amerikaanse optreden wel politiek, maar niet militair te steunen. Voor een succesvolle gang door het mijnenveld van de Navo is tenslotte van groot belang dat de Europese zwaargewichten Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland de kandidatuur van De Hoop Scheffer steunen. De kans daarop is sinds vorige week aanzienlijk toegenomen. De regeringsleiders daar zullen ongetwijfeld met grote instem ming hebben genoteerd dat De Hoop Scheffer hen het voor touw wil geven bij de vorming van een Europees buitenlands beleid. De ophef die over deze uitspra ken in politiek Den Haag ont stond, was op zijn minst over trokken. Want de praktijk leert dat het ontwikkelen van een buitenlandse politiek zonder leiderschap nu eenmaal onmo gelijk is. Zonder het door vrij wel alle bondgenoten erkende informele leiderschap van de VS, zou de Navo vervallen tot een machteloos praatgezel schap. Juist omdat de 'grote drie' in Europa blijkbaar niet de verantwoordelijkheid voelen om gezamenlijk buitenlands be leid te ontwikkelen, blijft de EU tot schande van iedereen vleu gellam. Met de toetreding van tien nieuwe lidstaten zal dat er niet beter op worden. Dat De Hoop Scheffer deze realiteit on der ogen ziet, pleit voor hem. En wie weet, verwerft Nederland via zijn kandidatuur via een achterdeur tóch nog meer in vloed. GPD Willy Bruggeman, tot voor kort plaatsvervangend directeur van Europol, wordt de eerste hoog leraar politiewetenschappen in de Benelux. Hij doceert in Eind hoven, Antwerpen en Luxem burg. Opsporing vindt hij het belangrijkst. „Alle terroristen van 11 september zijn vóór die aanslag een tijd in Europa ge weest, maar wij hebben dat niet opgemerkt." door Dick Hofland Nog altijd is hij het meest ge schokt over de Bende van Nijvel. Een Belgische groep die diverse keren in het wilde weg om zich heen schoot, meestal bij een supermarkt, zonder dat ooit duidelijk is geworden waarom. Voor Willy Bruggeman was het geen gewone vorm van crimina liteit, maar zeer bedreigend voor de maatschappij. De hoog leraar politiewetenschappen vindt het beangstigend dat de politie er nog altijd geen vinger achter heeft kunnen krijgen. „Het ondermijnt de geloof waardigheid en de betrouw baarheid van de politie", vertelt Bruggeman. Tot voor kort was hij de tweede man bij Europol, de Europese politieorganisatie. Hij kan er niet over uit dat alle terroristen van 11 september vóór die aanslag een tijd in Eu ropa zijn geweest, maar wij het niet hebben opgemerkt. De Belg constateert dat er nogal wat mankeert aan uitwisseling van gegevens en analyses. „De poli tie zal vóór 11 september vast wel verdachte dingen hebben gezien, maar er zijn geen ver banden gelegd. Dat gebeurt bij meer zaken en daardoor worden ze nogal eens onderschat." Zo waarschuwde Bruggeman vlak voor zijn vertrek bij Euro pol nog dat de aanpak van nep- euro's in de Europese Unie op niets uitloopt, doordat de natio nale politiediensten hun infor matie niet met elkaar uitwisse len. Terwijl Europol juist is opgericht om internationale criminaliteit aan te pakken door uitwisseling van informa tie tussen lidstaten en door ana lyse van de georganiseerde mis daad. „De samenwerking verloopt moeizaam, doordat de politie in de diverse landen verschillend werkt. In bijvoorbeeld Frank rijk is alles centraal geregeld, maar in Nederland kunnen de v r - s.' - Wxi-': Willy Bruggeman, de eerste hoogleraar politiewetenschappen in de Benelux: „De politie zal vóór 11 september vast wel verdachte dingen hebben gezien, maar er zijn geen verbanden gelegd. Dat gebeurt bij meer zaken en daardoor worden ze nogal eens onderschat." foto Roland de Bruin/GPD regionale korpsen voor een groot deel zelf bepalen wat ze belangrijk vinden. De politie in de noordelijke landen zit op de lijn van Nederland, die in het zuiden volgt meer de Franse werkwijze. België zit daar weer een beetje tussenin." In Nederland, met zijn 25 poli tieregio's, laat de onderlinge sa menwerking overigens ook te wensen over. Alleen al doordat de automatisering niet op el kaar is afgestemd, worden za ken niet opgelost. „Van iemand die in pakweg Groningen tegen de lamp loopt, worden de gege vens niet doorgegeven aan an dere regio's. Met als gevolg dat die verdachte in een andere plaats gewoon zijn of haar gang kan gaan. Door het niet uitwis selen van gegevens lopen ver dachten rond die niet of te laat worden opgespoord." Nederland, constateert Brugge man, onderschat de kans dat een aanslag wordt gepleegd op rechters en politici. „Ik vind het heel schokkend dat er een moordaanslag is beraamd op of ficier van justitie Plooy. Daar mee wil ik niet zeggen dat Ne derland nu aan de vooravond staat van een ingrijpende ver harding van de criminaliteit, want ik denk dat dit een indivi dueel geval is. Maar er zijn ban den met huurmoordenaars uit het voormalig Oostblok en daardoor moeten we niet langer denken dat 'maffia-praktijken' in deze contreien geheel onmo gelijk zijn." De hoogleraar concludeert dat de politie, landelijk en Euro pees, zich nu bovenal moet rich ten op recherche. Opsporen en oprollen van grote criminele or ganisaties, van internationale connecties, verdient meer aan dacht dan kleine criminaliteit. Aan het Benelux Universitair Centrum (B.U.C.), met als cur susplaatsen de Universiteit van Eindhoven, Antwerpen en Luxemburg, gaat Bruggeman politiemensen van leidingge vend niveau bijscholen. Daarbij gaat het vooral ook om wat hij de klassieke waarden noemt: in tegriteit, democratisch gehalte en het verwijderen van corrup tie. „Bij menig politieman in meerdere landen zijn die zaken voor verbetering vatbaar. Eén man of één team hoeft maar over de schreef te gaan, of de hele po litie staat meteen in een slecht daglicht. Dat gebeurt niet zel den, en daardoor is de plaats van de politie in de samenleving on zeker geworden. Er is kritiek op zowel de rol als het optreden. Het vertrouwen in de politie staat op het spel." GPD van onze redactie binnenland Het aantal kinderen tus sen twaalf en achttien jaar dat als dader bij een moord, doodslag of poging daartoe is betrokken, stijgt de laatste jaren. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1995, het jaar waarin Kumral Bagci om het leven werd gebracht, werden 168 jeugdigen voor de rechter ge bracht in verband met een le vensdelict. In 1996 bedroeg dat aantal 192, in 1998 229, in 2000 250. De verdachte van de moord op de zevenjarige Kumral Bagci was twaalf jaar toen het Haagse meisje in 1995 stierf. Als de nu twintigjarige man straks door de recht bank schuldig wordt bevon den, is hij het 169ste Neder landse kind tussen twaalf en achttien jaar dat in 1995 be trokken was bij een levens- delict(moord, doodslag of een poging daartoe). Een greep uit de opmerke lijkste zaken uit binnen- en buitenland van de afgelopen jaren. Twee tienjarige jongens brengen in de Britse stad Li verpool de tweejarige peuter James Bulger om het leven. De daders nemen het ventje mee uit een winkelcentrum als zijn moeder even niet op let. Bij een nabijgelegen spoor slaan ze de peuter met stokken dood. De zaak leidt in het Verenigd Koninkrijk tot grote beroering. Hele maal als de twee jongens in juni 2001 op achttienjarige leeftijd worden vrijgelaten. In maart 1998 dwingen twee negenjarige jongens in Lely stad de driejarige Daisy Kruiswijk een bevroren vij ver op te lopen. Het ijs is nog onbetrouwbaar. Als het meisje van het ijs wil, wordt zij door de jongens geschopt door F en geslagen. Uiteindelij|CAN< zakt heb slachtoffertje d« uexj< het ijs. De jongens waarsch wen pas na enkele minute de moeder van de driejarig ysen die later in een ziekenh® [„dia overlijdt. De jongens worda behandeld door een kinds, psychiater. Een zeventienjarige schiet op 11 juli 1998 inj parkeergarage van woonffe de Zwarte Madonna in Dj Haag de achttienjarig Raoul dood. De jongenwori veroordeeld voor verbods wapenbezit, maar vrijgt. sproken van doodslag. In augustus 1998 worden de Amerikaanse stad Chica go twee kinderen van zevj en acht jaar aangehouden o| verdenking van de moord een elfjarig meisje. De twee jongens zouden het slachtol- fer eerst seksueel hebbei misbruikt. Vanwege hut leeftijd kunnen de jc niet worden berecht. In de Utrechtse Geuzenwijl brengt een veertienjarig jongen zijn vijfjarige buut- meisje Yasmina Habchi os gruwelijke wijze om het la ven, nadat hij haar eerst on zedelijk heeft betast meisje verdwijnt op 27 sep tember 2000 en wordtenlë dagen later teruggevonda op een vuilstortplaats it Utrecht. De jongen wordtin april 2001 veroordeeld te een jaar jeugddetentie a plaatsing in een jeugdinrich ting. Een zeventienjarige jc uit Heiloo steekt in 2001 zijl jongere zus dood. Het meisje gedroeg zich volgens de vu oorsprong Koeweitse jonge 'te westers'. De achttienjari ge broer van de jongen wei voor zij n aandeel in de mooit tot zes jaar cel veroordeeld Wat voor straf de zeventiet jarige krijgt opgelegd, is nooit bekend geworden GPD richte moet schre tussei opkoi armsl men. Devi caans vrikki eenu onbel staan ming Zond mislc deeln zelscl lidst: Chin: steed confc delso zich arme G-21 cifiel de VS bouv scha: arme totd' Voor Canc menl leide G-21 genii tienc arm< stem DeC anti- dat wijz ronc land Brir opki BOERDERIJEN - Door de wa tersnoodramp zijn in totaal 330 boerderijen totaal ver woest en 720 zwaar bescha digd. Dit schrijft het Zeeuws Landbouwblad. ZLM-voor- zitter M.A. Geuze roept boe ren op om bij de wederopbouw van hun bedrijf niet alleen 'so lide, economisch en rationeel' te bouwen maar ook 'stijlvol en mooi'. TRIËST - De Italiaanse minis ter-president Pella wil met een volkstelling de kwestie Triest beslechten. De Italianen en Joegoslaven betwisten de zeg genschap over de stad, die nu bezet is door Engelse en Ame rikaanse troepen. De Slavische leider Tito wijst es referendum echter van hand. WIM VAN EST - Wim vanEI de ijzeren man van 't Hei (Sint Willebrord), heeft profkoers van Eede gewonns De Limburger Piet Haan we tweede die enkele minuten: Van Est de finishlijn passee de. DRINKWATER - De drink» tervoorziening op Schouws Duiveland zal spoedig verte teren. Vanuit Brabant is het Zijpe een plastic buisaai gelegd naar Bruinisse. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 460116 Fax:(0118)472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax (0113)315669 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen ineen bestand dat wordt gebruik ze (abonnementen Jadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevantere^ producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvol uun - teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk w PZC, afdeling lezersservice- Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot ÜJGQGD0r Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantoer- zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax(0113)315549 y Rubrieksadvertenties (kleintj Tel (0113)315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 I lnternet:www.pzc.nl/adverteren Dedar ESS har] ovei met Dat op ven mai do>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4