9 Bewoners strijden voor hun bomenrij Voedselbank helpt gezinnen aan eten Gemeente bezuinigt op informatiemarkt voor nieuwe inwoners Goes Huizen bouwen in Brazilië zinvol Goes en Reimerswaal spreken af beter met elkaar om te gaan Getrouwd SGP'ers weigeren vergoeding uit schaamte Manege kan isolement doorbreken 00 zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 13 september 2003 Toon cen eigenti jdse I ijk op Wonen I Lucht (Zeevaartschool viert eeuwfeest Kinderopvang Rouleren BMW maakt rijden geweldig en Zwartepoorte maakt het betaalbaar www.zwartepoorte.nl zc KAPELLE - De fractie van de SGP in de gemeen teraad van Kapelle schaamt zich zó voor de manier waarop de raad begin september heeft zit ten vergaderen, dat de raadsleden H. Koster en L. Kosten hun vergoeding weigeren. Als de gemeen te de tweehonderd euro al beeft overgemaakt zullen de beide heren het bedrag onmiddellijk terugboe ken. De SGP-fractie vindt dat de kwaliteit van besturen tijdens de vergadering van 2 september een diep tepunt heeft bereikt in de Kapelse geschiedenis. Al eerder zei de fractie naar aanleiding van dezelfde vergadering, de loyaliteit aan het college van burge meester en wethouders op. [Volgens de SGP-fractie is de weigering van de raadsvergoeding een di rect gevolg van de veelge hoorde opvatting dat ge meenschapsgeld goed besteed moet worden. Het gemeenschapsgeld dat in september in de raadsver- goedingen is gaan zitten, is volgens de SGP'ers niet goed besteed omdat er volgens hen 'bedroevend slecht werd vergaderd'. Overigens deed de SGP- fractie in de vergadering al nauwelijks mee. De fractie schaamt zich zeer en vraagt zich af wat de Kapelse burger, de ambtelijke dienst en de besturen in de regio wel zullen denken van de Ka pelse vergadercultuur. De brief waarin de fractie af ziet van de vergoeding, sluit met de wens dat het beter wordt en dat de raad van Kapelle weer vriend schappelijk zuivere poli tiek kan bedrijven. Gemeenten leggen ruzie bij door Rob Paardekam GOES - De bestuurders van Goes en Reimerswaal kunnen weer door één deur. In een ver helderend gesprek hebben de burgemeesters van beide ge meenten afgesproken dat ze in de toekomst rechtstreeks met elkaar communiceren en geen ruzie meer maken in het open baar. Goes, Kapelle en Reimerswaal onderhandelden vorig najaar uitvoerig met de provincie en Zeeland Seaports over een con venant. Daarin werden com penserende maatregelen voor de Bevelanden na de aanleg van de Westerschelde Container Terminal afgesproken. Goes te kende het convenant uiteinde lijk niet, maar besloot in beroep te gaan tegen de WCT. Kapelle en Reimerswaal gingen wel ak koord. Reimerswaal maakte zelfs een serie extra afspraken met de provincie. In ruil voor het niet in beroep gaan tegen de WCT mag de gemeente onder meer appartementen bouwen op het voormalige veerplein in Kruiningen. De Goese wethouder M. 't Hart liet een maand geleden weten dat hij de handelwijze van Rei merswaal onbegrijpelijk vindt. Hij zei wel te weten dat er on derhandeld was over extra af spraken, maar niet dat er daad werkelijk was gedeald. De term 'Siciliaanse praktijken', die 't Hart gebruikte om de handel wijze van Reimerswaal en de provincie te omschrijven, viel in Kruiningen niet in goede aarde. In een brief die niet al te vrien delijk van toon was, liet het Rei- merswaalse college weten het uiterst merkwaardig te vinden dat Goes negen maanden na het tekenen van het convenant om opheldering vraagt. In decem ber was immers al duidelijk dat de extra afspraken waren ge maakt. Volgens burgemeester en wethouders van Reimers waal was Goes altijd op de hoogte van de gevoerde proce dure. Ze snappen dan ook wei nig van de plots opgekomen ver bazing. „Kennelijk moet het geheugen van 't Hart worden opgefrist", had wethouder J. Bliek de gemeenteraad kort voor het versturen van de brief gezegd. In een gesprek hebben burge meester D. van der Zaag van Goes en zijn Reimerswaalse col lege A. Verbree de kwestie uit gesproken. „We hebben afge sproken dat we voortaan geen lelijke dingen meer over elkaar zeggen in het openbaar", aldus Van der Zaag. „Als er wrevel is over een bepaald onderwerp, en dat zal best nog eens gebeuren, zeggen we dat rechtstreeks te gen elkaar. Dan kan er ook me teen gereageerd worden." Vol gens Van der Zaag hebben beide gemeenten elkaar in de toe komst nog hard genoeg nodig in het kader van de Bevelandse sa menwerking op tal van gebie den. Advertentie door Mieke van der Jagt KORTGENE - De gemeente Noord-Beveland wil recreatie- bedrijf Delta Marina toestem ming geven om negen esdoorns in een rij van twintig bomen langs (le Botterlaan in Kortgene te kappen. Bewoners van de Botterlaan hebben daartegen bezwaar gemaakt. Ze willen de bomen, die hen het zicht bene men op de activiteiten in Delta Marina, behouden. De esdoorns zijn zo'n dertig jaar geleden met een haagachtige ondergroei geplant bij de aanleg van het recreatiegebied en de Botterlaan. De groensingel moest het terrein afschermen en de nieuwbouw een laanachtig aanzicht verschaffen. Delta Marina wil om de andere boom er eentje rooien om de hagen tussen de bomen en de overge bleven bomen zelf, een beter groeiklimaat te verschaffen. N. Filius, die aan de Botterlaan woont, heeft echter bezwaar ge maakt tegen de kapvergunning. Hij is gesteld op de typische laanbeplanting en gaat ervan uit dat de kronen het geluid van de camping tegenhouden. Hij vermoedt dat Delta Marina een deel van de bomen kwijt wil om minder grote kranen te hoeven laten aanrukken om stacara vans over de groensingel te tillen. In zijn bezwaar maakt Fi lius en passant gewag van zijn onvrede over het ontbreken van een kampeerbestemming voor het gebied dat als camping wordt gebruikt. Hij vindt dat de duurzame bomen moeten blij ven waar ze zijn. Delta Marina echter wil de ver dringingseffecten van de bomen onderling en met name van de haagbeplanting onder de bo men tegengaan om de afscher mende functie op te krikken. Met het om en om kappen blijft de structuur van de laanbeplan ting in stand en krijgt de haag eronder meer lucht. Juist van de haag verwacht het recreatiebe- drijf de beste geluidswerende en visueel afschermende kwalitei ten. De gemeente Noord-Beveland is het niet met de bezwaarma kers eens dat de esdoorns van wege hun monumentale kwali teit zouden moeten blijven staan. Volgens de gemeente zijn esdoorns juist snelgroeiende bomen die elkaar en de onder beplanting makkelijk in de weg staan. Overigens worden de bomen langs een ander deel van de Bot terlaan ook bedreigd. Hulp diensten eisen een minimale wegbreedte van 5,30 meter. De Botterlaan, cruciaal in de aan- rijroute voor hulpdiensten, moet om die reden worden ver breed. Een aantal bomen zal de werkzaamheden aan de weg- fundering niet overleven zo voorspelt de gemeente en is van plan die te rooien en in een latere instantie nieuwe te planten. VLISSINGEN - Op een centrale plek in Vlissingen moet een de pendance van manege Paardoes van Arduin komen. Daar kun nen oud en jong, zwart en wit, validen en mindervaliden el kaar in een ongedwongen omge ving ontmoeten. Dat was een van de ideeën tijdens een ge sprek tussen de stichting Allijn en stadstoezichthouders uit het Middengebied. „We zullen de ideeën overbren gen aan het onderzoeksbureau dat op dit moment een sociale wijkvisie opstelt voor de ge meente Vlissingen", zegt Y. Wa genaar van de stichting Allijn. De gemeente en woningcorpo ratie l'Escaut zullen de komen de tien jaar een deel van het Middengebied opknappen. De opknapbeurt moet het Midden gebied, waartoe de Bonedijke- buurt behoort, een beter imago geven. De leef- en woonomge ving moet verbeterd worden. José Danker krijgt van Marinus Weulink een doos met eten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam woon- en slaapadvies Haringvliet plein 4 - Zierikzee ilISSINGEN - De Zeevaart- school in Vlissingen houdt 26, 1' en 28 september een reünie I" gelegenheid van het hon- [derdjarig bestaan, organisatie verwacht zo'n 'eeduizend reünisten. Het 'gramma varieert van een [Vaartocht tot een galafeest in «Arsenaaltheater. Tegelijker tijd viert de Vereniging van Oud talingen (VOL) haar vijftig jarig jubileum. De door llona Vette GOES - Voedselbank 'De Helpende Hand' loopt steeds beter. Vrijwilligers Marinus en Gonny Weulink leverden toen zij in juni dit jaar begonnen voedsel aan vijf adressen, inmiddels zijn dat er al twintig. Marinus en Gonny halen groente, fruit, eieren en brood bij een aantal bedrijven, wat ze vervolgens brengen naar arme ge zinnen in Goes en omgeving. Er melden zich steeds meer gezinnen die deze hulp nodig hebben en inmiddels hebben Mari nus en Gonny een stichting opgericht en subsidie aangevraagd. „We hebben geld nodig. We hebben steeds hogere benzinekosten en ik heb een grotere opslagruimte nodig. Voor een aantal adresjes kan ik nog wat dozen hier stallen, maar als er te veel adresjes bij ko men, kan ik het eten niet meer kwijt." Marinus en Gonny zijn blij dat ze steeds meer dankbare mensen kunnen helpen. Marinus is niet van plan om het te laten bij het verstrekken van eten alleen. Uit eindelijk wil hij ook andere dingen als apparaten en meubels weg kunnen ge ven. Gonny: „Ik kwam laatst bij een vrouw thuis en daar was niet eens vloer bedekking!" Het echtpaar Hans en José Danker is erg dankbaar voor het eten dat ze wekelijks krijgen van 'De Helpende Hand'. Ze le ven in de bijstand van zo'n 60 euro per week. José:,Onze ouwe buurvrouw heeft ons aangemeld bij Marinus en Gonny, en daar was ik heel blij mee. Misschien schamen sommige mensen zich wel voor deze hulp, maar je kunt gewoon niet an ders. Sinds die euro is het leven er ook niet beter op geworden, wat vroeger drie gulden was is nu drie euro." Marinus weet nog dat toen hij voor het eerst bij José kwam, ze meteen het fruit ging uitpakken. Toch heeft Marinus nog het idee dat hij meer voor ze kan beteke nen als hij de muur in het huis ziet waar geen behang zit. „Kijk, daarom wil ik de mensen ook wel eens iets extra's kunnen geven, behalve eten, zodat ze net een beetje gezelliger kunnen wonen bijvoor beeld." De familie Visser stond gisteren aan de deur bij De Helpende Hand'. Sinds een aantal weken krijgen zij wekelijks wat eten en gisteren kwamen ze een kinder wagen halen. Martinus en Gonny hebben een aantal advertenties gezet voor parti culieren en bedrijven in de hoop dat ze nog meer benodigde spullen krijgen. Toen Martinus de kinderwagen zag, dacht hij gelijk aan de zwangere me vrouw Visser. Meneer Visser heeft al elf jaar een WAO-uitkering en het gezin kan eigenlijk niet rondkomen. Bang voor deurwaarders is Visser niet:,M'n spullen ga ik straks ergens anders zetten en dan valt er niks mee te nemen voor ze.Visser is al maandenlang bezig met werk zoe ken maar dat schiet niet op. Hij gaat da gelijks langs de uitzendbureaus maar niets helpt, hij kan geen werk vinden. De situatie van de familie verslechtert met de maand. Visser: „Ik heb nu van een kennis een au to voor vijftig euro gekocht. Volgende maand komt de APK-keuring, maar daar komt 'ie niet doorheen, hij is zo lek als een zeef. Dan kunnen we de auto wel verge ten, gelukkig konden we van de zomer nog een paar keer met die auto naar het strand, zo heeft de dochter van m'n vrouw toch nog een leuke vakantie ge had." Martinus en Gonny hopen op een flinke subsidie, want ze weten dat er steeds meer mensen bij gaan komen. Binnen kort hebben ze nog afspraken met andere stichtingen die eventueel geld willen do neren en spullen geven. Dat hun werk hard nodig is, is inmiddels duidelijk. Er zijn al veertien landen met voedsel- banken en de voedselbank in Rotterdam helpt inmiddels meer dan 250 gezinnen. joprAli Pankow SCHARENDIJKE - Muurtjes Metselen is geen dagelijks werk die vier jonge vrouwen uit «narendijke. Ze volgen hbo- JMingen in Rotterdam of tangen of een studie in 'recht. Toch waren Nini de 0llg. Joanne Kristeleijn, Marije e Jonge en Janine Hanse deze drie weken lang bij 42 •""reti Celsius in Brazilië in #Uw me' bakstenen, cement, Panten, dakpannen en beer- Mten. Verenigd in de werk- PepWindkracht 4 bouwden ze er'<jk voor een goed doel. ■■De mensen wonen daar met ge- 'nnen in kleine, lemen huisjes. ,s,sen dat leem zitten soms gevaarlijke torren", geeft anje aan dat betere huisves- 8 van groot belang is. Zij en /vriendinnen hoorden vorig j''i]dens de catechesatie van oamen-op-Weg kerk in irerJ:j' Men ^harendijke iets over de pro- ÏVdSeVan hulporganisatie - servants. ®"rok ons vooral aan omdat L 1 letterlijk met je eigen raden iets kunt doen", zegt Nini. Zelf hikte ze nog wel even aan tegen de vereiste eigen bij drage van 2000 euro voor reis- en verblijfkosten én de aankoop van bouwmaterialen. Maar na dat Trouwborst hen wees op de mogelijkheid van giften en sponsoring besloten ze een plan de campagne op te zetten. Jani ne Hanse sloot zich graag bij hen aan. Zij had al ervaring met een vergelijkbaar project: de bouw van een ziekenhuis voor weeskinderen met aids in Zuid- Af rika. Het viertal kreeg verrassend veel steun vanuit de Scharen- dijkse bevolking en van lokale en regionale bedrijven. Er kwa men veel anonieme giften bin nen en acties als symbolische verkoop van bakstenen sloegen aan. Al snel was duidelijk dat ze in de zomer van 2003 werkelijk drie weken konden gaan bou wen. De keus viel op Ocara, een klein stadje in Brazilië. Goed geïnformeerd dankzij het kennismakingsweekend van World Servants vertrokken ze op 2 augustus met 34 andere Ne derlandse jongeren naar Brazi lië. Ze brachten bouwervaring noch eelt op de handen mee. „Geen probleem", volgens het viertal. Nini: „We hadden werk handschoenen meegenomen, T-shirts en oude korte broeken en een pet als bescherming te gen de zon. En een muurtje bou wen is niet zo moeilijk. De plaatselijke aannemer doet het voor en dan doe je het zo na." Het bleef niet bij muurtjes met selen. „We hebben het houtwerk voor het dak gezaagd en pannen gelegd en daarna de beerput ge graven en daarin weer stenen gemetseld." Onuitwisbare ervaringen deed het viertal vooral op met de be zoeken aan de gezinnen voor wie de huizen bestemd zijn. Om de kinderen van de bouwplaats te weren, werd er bij toerbeurt kinderopvang verzorgd door de jongeren van World Servants. Vertederende snoetjes van die kleintjes zijn breed vertegen woordigd in de honderden foto's die de vier jonge vrouwen daar hebben gemaakt. Aan het einde van de drie weken was er tevre denheid over het bereikte bouwresultaat én weemoed we gens het afscheid. GOES - De gemeente Goes houdt voortaan nog maar eens in de twee jaar een informatie markt voor nieuwe inwoners. Dat heeft het college deze week besloten om geld te besparen. Sinds 1992 organiseert de ge meente ieder jaar een informa tiemarkt waar nieuwe inwoners zich op de hoogte kunnen stellen van tal van Goese aangelegen heden. In de eerste jaren vond de markt steeds plaats in schouwburg de Prins van Oranje, maar de laat ste edities werden in de Grote of Maria Magdalenakerk gehou den. De belangstelling onder vereni gingen en instanties om zich op de markt te presenteren wordt met het jaar groter. Dit jaar stond de teller op 59. Dat was zoveel dat sommige instanties het moesten doen met een halve kraam. 160 nieuwe Goesenaren bezochten de markt dit jaar. Ondanks het grote succes heb ben burgemeester en wethou ders besloten de markt niet meer jaarlijks te houden. Het evenement is door het stijgende aantal deelnemers een dure aangelegenheid geworden en dus aantrekkelijk om op te be zuinigen. Ook Goes kampt im mers met een groot tekort op de begroting. Desondanks zegt burgemeester D. van der Zaag de ijeslissing met pijn in het hart te hebben genomen. „Het is na tuurlijk maar de vraag of men sen nog geïnteresseerd zijn in zo'n markt als ze al anderhalf of twee jaar in Goes wonen", zegt hij. Het college heeft ook besloten om de informatiemarkt voort aan te laten rouleren tussen de kerk, het nieuwe theater De My the en het stadskantoor. In dat laatste pand, dat momenteel wordt gebouwd, zal in 2005 de eerst volgende markt worden gehouden. Omdat informatiemarkt niet echt een pakkende naam is, heet het evenement voortaan Goes Ontmoet. Waarschijnlijk zullen ook men sen die al langer in Goes wonen welkom zijn bij toekomstige bijeenkomsten. Advertentie Gedurende de hele septembermaand krijgt u alléén bij Zwartepoorte een zeer aantrekkelijk voorstel op uw huidige auto, als u een nieuwe 3-serie aanschaft. Dit geldt voor de Sedan, de Compact, de Coupé en de Touring. Kom nu bij ons langs voor een vrijblijvende proefrit in een van onze nieuwe 3-series en wij laten u merken dat BMW rijden en kopen bij Zwartepoorte écht geweldig is Zwartepoorte Goes, Amundsenweg 33 te Goes. Zwartepoorte Roosendaal, Vlierwerf 2 te Roosendaal. Nini hanteert vaardig de troffel. Hoe het kwam was onduide lijk, maar de twee mannen in de voetbalkantine in Terneu- zen hadden het plotseling over heel erg serieuze zaken. Over kinderen ging het en over het huwelijk. De een vertrouwde z'n gespreks partner toe: „Ik ben jong ge trouwd omdat ik dan niet in dienst hoefde." Even viel er een stilte. Toen sprak de ander droog: O, ik ben getrouwd omdat ik van m'n vrouw hield!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49