Wereld wijst plan om Arafat te verbannen af Frankrijk bindt iets in bij ruzie over stabiliteitspact DIGIWEKEN Www.keukenmaxx.nl iKeukenmaxx ZONNIG-WINTER- ARRANGEMENT VVD'er beveiligd na dreigementen dierenactivisten Illllllllllllllllll mi lchterstallig onderhoud leidt tot vertragingen en ongelukken WÊÊSÊÊM mmm Van plectrum tot vleugel Ijntje symbool New York Oudste inwoner 106 jaar al vanaf 17,79 p.p.p.n. Reizen I Daar moetje naar toe. J A G U AR Zanger Johnny Cash overleden Autochtone leerlingen vergeten Vismijn zoekt partner Succes Rabobank met Rasmussen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 18' 11' tater wat zon DEN DEKKER MUZIEK ■partners ZONDAG A.S. ETTEN-LEUR OPEN KIES UW EIGEN KEUKENACTIE EN BEPAAL UW EIGEN VOORDEEL! doe mee en ga vandaag nog naar Dwang Navo 1688 Vanochtend op veel plaatsen mist, vanmiddag af en toe zon en droog. Weinig wind. Maxima rond 18 graden. Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende i i muzikant en de professional! v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com internet: www.pzc.nl 46e jaargang no. 219 aterdag 13 september 2003 5S nummer 1,65 Herstel wegen vergt milj arden wMarloes de Koning EN HAAG - Het kost liljarden euro's om het chterstallig onderhoud inde Nederlandse infra- Iructuur in te halen. Al ien dit jaar is al minimaal 5miljard euro extra no- Komt dit geld er niet, inneemt de kans op on- ilukken en vertragingen erder toe. utowegen, vaarwegen, spoor- en,riolen, dijken en fietspa dden onder achterstallig iderhoud. Het meeste geld is uiig voor de spoorwegen. Een tot deel van de vertragingen trdtveroorzaakt door gebrek- jmaterieel. „Vorig jaar heb- jiwe al niet genoeg geld ge sgen", zegt een woordvoerder mProRail, het bedrijf dat de loren onderhoudt. „Dan moet .nu dus per saldo achteruit ithelen." Voor het beheer van >sporen en bovenleidingen is ilgens de Nederlandse Spoor- en ProRail tot 2007 to- ,4 miljard extra nodig. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat becijfert dat dit jaar ruim 1,2 miljard euro extra no dig is voor beheer en onderhoud van de rijkswegen en de rijks vaarwegen. Bovendien zijn veel fietspaden aan een opknap beurt toe. De Fietsersbond bere kende dat voor reparaties aan slecht onderhouden paden ze ker 100 miljoen euro nodig is. Ook voor de regionale dijken is extra geld nodig. De Unie van Waterschappen werkt sinds de dijkval bij Wilnis aan een schat ting van de kosten van het inlo pen van het achterstallig onder houd. Het totale bedrag is nog niet duidelijk, wel dat het in de honderden miljoenen tot één miljard euro zal lopen. Alleen al voor Friesland is naar schatting bijna 200 miljoen nodig. Verder is een groot deel van de riolen aan vervanging toe. Vol gens de stichting Rioned, ken nisplatform voor riolen, is daar voor jaarlijks 170 miljoen extra nodig. De zuiveringslasten zou den hierdoor met 17 procent omhoog moeten. Het betreft rio len die tussen 1945 en 1965 zijn aangelegd. Deze beginnen nu versleten te raken. GPD pagina 22: Nederland uitgewoond ftSHINGTON - Nijntje, in merika Miffy geheten, wordt tlsymbool van New York. (geesteskind van Dick Bruna rit morgen beëdigd als eerste einsambassadeur' van New irk. Nijntje moet de stad een iendelijk gezicht geven. GPD MIDDELBURG-Deoud ste inwoner van Zeeland, mevrouw Jansen-Anker uit Middelburg, is giste- ren 106 jaar geworden. Ze heeft haar verjaardag met familie gevierd. De gemeente Middelburg heeft op verzoek van de familie, de jarige schrifte lijk en met een bos bloe men gefeliciteerd. Me vrouw Jansen woont in het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg. Palestijnen protesteren in Bethlehem tegen de voorgenomen verbanning van Arafat. foto Carina Appel/AP Advertentie Opzoek naar werk? PZC Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX Ze katern pagina 26 (Advertentie ■:"'S WAKEIAAK [<>"8 616617 van onze redactie buitenland JERUZALEM - Over de hele wereld is gisteren afwijzend ge reageerd op de Israëlische plan nen om de Palestijnse president Arafat te verbannen. In de Pa lestijnse gebieden gingen dui zenden sympatisanten van Arafat de straat op om te protes teren tegen de mogelijke uitzet ting van hun leider. China wees er gisteren op dat Arafat democratisch is verko zen en Rusland noemde een eventuele uitzetting 'een ernsti ge politieke fout'. De Arabische Liga zei gisteren dat het uitzet ten van Arafat 'rampzalige' ge volgen zal hebben voor de hele regio. Secretaris-generaal An nan van do Verenigde Naties zei dat verbanning 'niet wijs' zou zijn. Donderdag verzetten de Euro pese Unie en de Verenigde Sta ten zich al tegen de mogelijke plannen van Israël. De VS zien Arafat weliswaar als een 'obsta kel', maar ze geloven niet dat diens verbanning een oplossing is voor de crisis in het Midden- Oosten. De Europese Commis sie noemde het besluit gisteren een 'verschrikkelijke fout'. In de Palestijnse gebieden is woedend gereageerd op het Is raëlische principebesluit. De terreurorganisatie Al Aqsa Martelaren Brigades dreigde gisteren 'overal aan te vallen', als Arafat wordt verbannen. Egypte en Jemen riepen alle landen die tegen het uitzetten van Arafat zijn, op er bij Israël op aan te dringen de beslissing terug te draaien. Rond de Tempelberg in Jeruza lem zette de Israëlische politie gisteren onder meer traangas in om stenengooiende jongeren te verjagen. Bij de rellen raakten vier Israëlische politieagenten gewond. ANP/DPA/AFP Advertentie honderd en één keukens, duizend en één ideeën door Hans Gertsen STRESA - Frankrijk heeft enigszins ingebonden in het conflict omtrent het stabili teitspact. Volgens minister Zalm van Financiën heeft zijn Franse collega Mer duidelijk la ten blijken dat Frankrijk het pact en de mening van de Euro pese ministers van Financiën serieus neemt. „De indruk die de afgelopen we ken gewekt is dat Frankrijk zich niets aan het pact en aan Europa gelegen laat liggen, is hier wel weggenomen", zei Zalm na af loop van een informele vergade ring met zijn collega's van de twaalf eurolanden. Zalm en ook zijn Oostenrijkse collega Grasser leverden voor en tijdens het overleg forse kri tiek op Frankrijk omdat dat land dit en volgend jaar een veel te hoog begrotingstekort dreigt te krijgen. Dat geldt ook voor Duitsland, maar in tegenstel ling tot Frankrijk wekten Duit se bewindslieden de afgelopen weken wel de indruk dat ze het probleem serieus nemen en wil len aanpakken. Volgens het stabiliteitspact (een serie afspraken die ervoor moet zorgen dat de euro een harde munt blijft, red.) mogen lidsta ten een tekort van maximaal 3 procent hebben. Frankrijk ste vent volgens de laatste cijfers op een tekort van 4 procent in 2003 af en voor 2004 zijn de verwach tingen in dezelfde lijn. Daarmee brengt Frankrijk de geloof waardigheid van het stabili teitspact en van de euro in ge vaar, meent Zalm. Landen als Nederland, die via vaak zeer pijnlijke bezuinigingen wel aan de afspraken van het pact vol doen, betalen daarvoor uitein delijk de prijs. De Franse regering presenteert eind deze maand de begroting voor 2004. Als die bekend is, dan buigen de ministers van Finan ciën en de Europese Commissie zich opnieuw over de Franse cij fers. Frankrijk krijgt dan moge lijk een serie dwingende be leidsaanbevelingen opgelegd. Als het land die weigert door te voeren en het tekort niet terug weet te brengen, dan kan uitein delijk een miljardenboete vol gen. Hoewel het tijdens de informele bijeenkomst niet tot een stem ming kwam, weet Zalm zich ge steund door veel collega's. „Ik was niet erg eenzaam", zo for muleerde hij het. Zalm ver klaarde niet bereid te zijn om Frankrijk soepel te behandelen Advertentie Elke week in de zaterdagkrant Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. (Nieuw adres): Minervum 7118 4817 ZN Breda. Tel.: 076 - 5263800 www.bogaers-jaguar.nl De Amerikaanse country- zanger Johnny Cash is gis teren in zijn woonplaats Nashville in de staat Ten nessee overleden. Cash is een icoon in de geschiede nis van de Amerikaanse countrymuziek. Hij begon in de jaren vijftig met songs als I walk the Line en Ring of Fire. Autochtone kinderen met een leerachterstand vormen een vergeten groep. De aandacht van de overheid en scholen gaat vooral uit naar allochtone leerlingen met een achterstand. De Vlissingse vismijn zoekt samenwerking met een andere vismijn. De vismijn wordt verzelfstandigd. Om de kosten te drukken is samenwerking noodzakelijk. Vlissingen is de laatste vismijn die nog direct onder de gemeente valt. Michael Rasmussen heeft de Rabowielerploeg in moeilijke tijden een aar dige opsteker bezorgd. De Deen won gisteren de eer ste bergrit in de Ronde van Spanje. De zevende etap pe ging van Huesca naar Cauterets, op Frans grondgebied, over 190 ki lometer. In de eerste van drie etappes door de Pyre neeën bleef Rasmussen, na een solo op de slotklim, de klassements toppers een klei- ne minuut voor. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7 en 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16 en 17; reportage: 19, 20,21,22 en 23; wonen: W1, W2 en W3; reizen: W9 en W11 van onze redactie binnenland MARKELO - Tweede-Kamerlid Gertjan Oplaat (VVD) wordt be veiligd door de politie en de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheids Dienst (AIVD). De aan leiding vormen de bedreigingen die dierenactivisten onlangs te gen hem uitten. Ook de resultaten van het on derzoek naar de activisten die vorige week nertsen bevrijdden in Putten, waren volgens Oplaat aanleiding voor de beveiliging. Over de aard van de bedreigin gen en de genomen veiligheids maatregelen in de afgelopen week wil hij slechts kwijt dat het 'niet leuk was'. Volgens Oplaat onderzoeken politie en AIVD de herkomst van een bericht op de internetsi tes van de Militante Veganisten en het Dierenbevrijdingsfront. Daarin wordt gesuggereerd dat deze e-mail van de hand van Opldat is en dat hij in discussie wil rr^et de activisten. De e-mail wordt gevolgd door een negatieve reactie van het Dierenbevrijdingsfront, waar bij 'Oplaat' er op wordt gewezen dat hij als voormalig pluimvee houder banden heeft met de door activisten verfoeide bio- industrie. Oplaat ontkent dat hij de be wuste e-mail heeft geschreven. „Ik praat uit principe nooit, maar dan ook nooit met dit soort terroristen. Dit is een typisch voorbeeld van hoe deze lieden de samenleving misleiden, pro voceren en hoe ze stoken." GPD op grond van 'bijzondere om standigheden' - bijvoorbeeld een sterk tegenvallende globale conjunctuur - zoals Frankrijk graag wil. Die 'bijzondere om standigheden' zijn er volgens Zalm niet. De suggestie dat Nederland haar zeer kritische positie ten opzichte van Frankrijk en het Franse tekort mogelijk op zou willen geven in ruil voor Franse steun voor de kandidatuur van minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken voor de functie van secretaris-generaal van de Navo, verwees Zalm re soluut naar het rijk der fabelen. „Ik ga het Nederlandse belang niet verkwanselen voor een baantje." GPD pagina 4: listige lobby Advertentie Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I T l i I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555547 :.;p noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). „V-p per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) HHHHK;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1