Tweehonderd keer mooi en lelijk Zeeland moet zelfbewust zijn A. Verheijden Zeelands nieuwe ombudsman Advocaat twijfelt aan rechtmatigheid fouillering 13 Samenwerking is noodzakelijk om de kosten te drukken Man ziet zijn gestolen auto rijden mm mwm. zaterdag 13 september 2003 Quota !l j Extra film te zien op festival kCöOl Li AE.M COR DE JONGE Boete voor wapenverzamelaar Website gemeente scoort hoog Imkerij zoekt grote appel Slaapdronken Belg rijbewijs kwijt Man betrapt inbrekers Gedraging J HnnrAector Dooms TERNEUZEN - Advocaat J. Sehuttkowski stelde gisteren op de zitting van de Terneuzen- se politierechter het fouilleren door de politie bij een 24-jarige man uit Terneuzen ter discus sie. De strafpleiter vroeg zich a{ of de agent in de ophoudka- mer van het politiebureau in Terneuzen op 27 april vorig jaar niet te snel en te diep met zijn hand onder de broeksband van zijn cliënt was gegaan, waar de politieman op een hard voorwerp was gestuit. „U bedoelt daarmee toch niet zijn geslachtsdeel?", vroeg po litierechter B. Dcorewaard- Boekhout met een cynische on dertoon. Het bracht Sehutt kowski niet uit zijn evenwicht. Volgens hem was het bewijs stuk - een filmkokertje met zes gram cocaïne - onrechtmatig verkregen en moest er vrij spraak volgen. De agent was gisteren als ge tuige opgeroepen. Hij gaf aan hoe er wordt gefouilleerd. „Dat wordt eerst oppervlakkig ge daan. Zo moeten de broekzak ken bijvoorbeeld worden ge leegd. Daarna wordt er verder voorzichtig afgetast. Net onder de broeksband zat er bij hem een hard voorwerp. Ik heb toen gezegd: haal er maar uit." Offi cier van Justitie R. Jeuken vond dat er sprake was geweest van een correcte fouillering. „Het gebeurt juist vaak dat op die plaats voorwerpen zijn ver stopt. De arrestant heeft even de vingertoppen in de broeks band gezet. Dat is toegestaan. Het is geen handeling waar door verdachte zich in de inte griteit aangetast moet voelen." De officier eiste voor bezit van harddrugs honderd uur werk straf. In de eis werd ook een mishandeling meegenomen. De politierechter kwam even eens tot overtuigend bewijs van de twee feiten. „Er is niets onrechtmatigs gebeurd", zei hij over de fouillering. Hij ver oordeelde verdachte tot tach tig uur taakstraf ismijn Vlissingen zoekt partner fnnrHarmen van der Werf JSSINGEN - De gemeente lissingen is op zoek naar een lartner voor het gemeentelijk Jsmijnbedrijf dat waarschijn lijk 1 januari 2004 wordt ver- Ifstandigd. Samenwerking is Éigens wethouder P. van der Baden nodig om de kosten te plagen. jet welke visafslag of visafsla- m de gemeente in bespreking weigert Van der Maden te vertellen. Hij wil de onderhan delingen niet verstoren. 't Liefst zou hij al voor de verzelf standi ng tot overeenstemming ko- len, omdat dan in één keer de ictiestructuur kan worden [eregeld. «Vlissingse vismijn is de laat je in Nederland die nog direct pder de gemeente valtAlle an- iere zijn de laatste jaren ver- ilfstandigd of geprivatiseerd, m voordeel van verzelf standi- g of privatisering is dat niet r alles toestemming van de imeente nodig is. Dat bespaart tra. Jn een verzelfstandigd bedrijf 'kan sneller reageren op ontwik- telingen in de markt. pie markt is behoorli j k in be we- g. Door de verlaagde visquo- fta staan de omzetten van (lismijnen onder druk. Alleen ffissingen is de uitzondering jdie de regel bevestigt. Vlissingse Arnemuidse vissers die in flissingen hun vangsten aan- nden, hebben veel geïnves- TERNEUZEN - De politie heeft donderdagavond twee jongens (15 en 17 jaar) aangehouden, die kort daarvoor een auto hadden gestolen. teerd en investeren veel in vis quota. De omzet in Vlissingen ligt momenteel boven die van vorig jaar. Niet één andere vis mijn in Nederland haalt dat. Toch ontkomt ook de Vlissingse vismijn niet aan samenwerking, meent wethouder Van der Ma den. „Het gaat nu goed dankzij mooie kiloprijzen, maar wie zegt dat zo blijft", aldus de ge meentebestuurder. „We kunnen daarom beter alvast proberen de kosten te verlagen door sa menwerking te zoeken." De Zeeuwse visveiling Breskens lijkt de meest voor de hand lig gende partner voor Vlissingen. Van der Maden laat zich niet verleiden tot een uitspraak daarover. Urk, de grootste visaf slag van Nederland, is al eens in beeld geweest. De Urker vismijndirecteur T. Visser houdt zich op de vlakte. „Wij zijn in principe met ieder een in gesprek over vormen van samenwerking." Als de Vlis singse vismijn verzelfstandigt, blijven alle aandelen voorals nog in handen van de gemeente, is altijd gesteld. %fMë D i ul De twee hebben vermoedelijk utosleutels weggegrist uit een roek in de kleedkamer van een sportcomplex in de Madame Curiestraat in Terneuzen. Toen een 24-jarige Terneuzenaar merkte dat zijn sleutels weg wa- Rn.ginghijoppadom bij de po litie aangifte te doen. Onderweg zag hij zijn auto rijden, met daarin twee personen. Hij Waarschuwde de politie, die de jongens aanhield. VLISSINGEN - Aan het pro gramma van Film by the Sea is de film 'Als twee druppels wa ter' van regisseur Fons Radema kers toegevoegd. De film draait zondagmorgen om 9.15 uur. Volgens M. Elenbaas uit Goes gaan in deze foto de Zeeuwse historie en het oer-Nederlandse landschap samen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De beeldkwa liteit van Zeeland is niet simpel in harde regels en afspraken vast te leggen. Wat de een mooi vindt, beschouwt de ander juist als (foei)lelijk. Bij het geven van een oordeel over de beeldkwali teit komt de emotie - noem het een 'Zeelandgevoel'- nadrukke lijk om de hoek kijken. De door de provincie uitge schreven fotowedstrijd over beeldkwaliteit toont dat duide lijk aan. Over de (on)aantrekke- lijkheid van de Zeeuwse omge ving en de beleving ervan is dit voorjaar de discussienota Beeldkwaliteit verschenen. Als aanzet voor de discussie zijn burgers in de gelegenheid ge steld foto's in te sturen. Eén van de plek die de mensen (erg) mooi vinden, de andere van een situa tie die ze lelijk vinden. Er kwamen ruim tweehonderd inzendingen binnen. Provinci aal medewerker Marcel van We zel is blij met de hoeveelheid reacties. „Het is meer dan we kunnen tentoonstellen." De meeste foto's zijn ingestuurd door inwoners van Midden- Zeeland (134); uit Zeeuws- Vlaanderen kwamen er slechts 37, maar bijvoorbeeld Tholen is met 20 inzendingen weer prima vertegenwoordigd. Volgens Van Wezel zijn er naar verhouding veel landschapsfoto's gemaakt, waaruit mag worden afgeleid dat de burger het begrip 'beeld kwaliteit' vooral verbindt met het buitengebied. Maar er zit bijvoorbeeld ook een foto bij van een prullenbak met veel af val. Van Wezel: „Dat is net zo goed beeldkwaliteit." Uit de inzendingen is een selec tie gemaakt, waarmee zes regio nale tentoonstellingen zijn sa mengesteld. Die kunnen van 15 tot en met 27 september bezich tigd worden in: Vlissingen, bibliotheek 't Spui; Goes, open bare bibliotheek; Terneuzen, af deling burgerzaken stadhuis; Oostburg, gemeentehuis; Schouwen-Duiveland, gemeen tehuis; Tholen, openbare biblio theek. Bezoekers bepalen de uiteinde- Advertentie door A. J. Snel MIDDELBURG - Zeeland moet zich zelfbe wust tonen. De provincie moet kracht uitstra len en vermijden als klein en dus zielig en zwak te boek te staan. Dat was de teneur van een inleiding die de da gelijks provinciebestuurder G. de Kok gisteren hield voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel Zeeland. De Kok hield zijn gehoor voor dat dat bij de beeldvorming van de provincie een gewichtige rol speelt. „Zeker waar het gaat om zakelijke contacten zijn er geen betere am bassadeurs dan ondernemers." De gedeputeerde toonde enige optimisme over de effecten van de huidige economische ont wikkelingen op Zeeland. „Als de economie op niet al te lange termijn weer aantrekt, dan zal de provincie wat werkgelegenheid en werk loosheid betreft er zonder al te grote kleer scheuren vanaf komen." Hij duidde verder onder meer aan dat de WCT voor de ontwikkeling van de Zeeuwse econo mie belangrijk blijft, maar dat er meer is dan havens. Buiten de havengebieden en de verste delijkte omgeving is er de zogenaamde groen blauwe oase die rust moet bieden, maar ook leefbaar en vitaal gehouden moet worden. De Kok acht het voor het behoud van de Zeeuwse positie in de recreatiesector noodza kelijk dat het imago van de watersportsector wordt verbeterd en dat een keten van recrea- tiebedrijven wordt opgebouwd. ^Softly SWAT, MAAF Ik HeB HOoFDPW Vt 3Ze iTAUAfrtie ft LM D£2E U€€k *llcMer-- - De Arnemuidse visserijbestuur der B. Marijs stoort zich eraan dat de vissers niet op de hoogte worden gehouden. Zij hadden in het verleden een voorkeur voor Urk. In de ogen van Marijs is ook Breskens een redelijke kandi daat. *4 i> 't «I'S •v* "As Ci foto M. Elenbaas lijke winnaars van de fotowed strijd. Zij kunnen op een jurykaart aangeven welke foto's en de daarbij gegeven argumen tatie zij de beste vinden. De win naars worden begin oktober be kend gemaakt; zij krijgen een rondvlucht over Zeeland aange boden. O www.pzc.nl foto-impressie TERNEUZEN - Een 24-jarige man uit Axel zag niets kwaad in het verzamelen van wapens. „Ik wist niet dat wapens ver boden waren. Waarom verkopen ze die dingen dan in de win kel en op de kermis?", wilde de man gisteren in Terneuzen we ten. Politierechter B. Doorewaard Boekhout gaf de Axelaar een boete van 350 euro. „Ik wil best geloven dat u er geen kwa de bedoelingen mee heeft, maar we willen dit hier gewoonweg niet. Heeft u daar moeite mee, dan zou ik emigeren naar Cuba als ik u was", merkte de politierechter op. In zijn woning werd 6 maart vorig jaar behalve een vlindermes en een boksbeugel ook vijftig gram wiet gevonden. De man had eerder de kans op het uitvoeren van een werkstraf laten schieten. ZIERIKZEE - De website van de gemeente Schouwen-Dui veland scoort hoog op de landelijke ranglijst van beste ge meentelijke websites. Door verbeteringen is de site opge klommen van de negentigste haar de vierde plaats. Van een online gemeentegids is de website inmiddels behoorlijk uitge bouwd met ondermeer discussie, poll en een email-nieuws brief. Daarnaast kunnen steeds meer formulieren via internet opgehaald en ingevuld worden, zodat langzaam een digitaal gemeentehuis ontstaat. Van de honderd punten, die er te ver dienen zijn, heeft Schouwen-Duiveland er bij de laatste tel ling 98,8 in de wacht gesleept. En staat daarmee van de 513 gemeenten op de lijst op de vierde plaats. Dit is wel een ge deelde plek; ook ondermeer de gemeente Middelburg, Rotter dam, Amsterdam en Den Haag bezetten die positie. POPPEND AMME - Imkerij Poppendamme is op zoek naar de grootste appel van Zeeland. De wedstrijd staat open voor hobbyisten en beroepstelers. De ingezonden appels worden tentoongesteld in het bezoekerscentrum van de imkerij. Be zoekers mogen het gewicht raden. De winnaar krijgt een prijs. De wedstrijd maakt deel uit van de jaarlijkse Apple Days. Van 23 tot en met 25 oktober zijn er demonstraties, een workshop voor kinderen, Oma Duck's-appeltaartenwedstrijd en het Open Walchers Kampioenschap Appelschillen. TERNEUZEN - De 34-jarige Belg werd 14 juni dit jaar slaap dronken in zijn auto voor de ingang van de Westerscheldetun- nel aangetroffen. Gisteren kreeg hij de rekening gepresen teerd bij de Terneuzense politierechter, die de drankrijder conform de eis veroordeelde tot negen maanden rijontzegging en 850 euro boete. De man was die dag op weg naar zijn vrien din in Zierikzee. Voor zijn vertrek had hij het nodige alcohol gedronken in Gent. Zijn auto kwam tot stilstand voor de Wes- terscheldetunnel, waar hij werd aangehouden. De man had drie keer teveel alcohol op. De verdachte was recentelijk al twee keer eerder in Nederland gepakt voor dronken rijden. MIDDELBURG - Een werknemer van een bedrijf aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen heeft gisterochtend drie in brekers op heterdaad betrapt. Op het moment dat hij de poli tie waarschuwde, gingen de mannen ervan door. De inbrekers hadden enkele ruimtes in het pand doorzocht, maar voorzo ver bekend is niets gestolen. De werknemer bemerkte bij aan komst om 6.45 uur dat er ruit was vernield, maar aanvanke lijk kon hij verder niets ontdekken. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Zeeland heeft een nieuwe ombudsman: de uit Brabant afkomstige A. Verheij den. Hij zal tot 1 januari de klachten over Zeeuwse gemeen ten in ontvangst nemen en behandelen. Daarna neemt waarschijnlijk een ombuds- commissie zijn taak over. Ondanks dat zijn taak zich voorlopig uitstrekt tot een paar maanden, neemt Verheijden zijn taak hoogst serieus. „Ik word betaald om kritisch te zijn." De nieuwe ombudsman is ge pokt en gemazeld in het om- budswerk. Zo bekleedde hij een aantal jaren de functie van om budsman in Tilburg. Daar viel hem op dat het aantal klachten dat een ombudsman daadwer kelijk in behandeling neemt, niet zo groot is. „Ondanks dat Tilburg toch een gemeente is met 250.000 inwoners, bleef het aantal klachten beperkt tot tien, elf per jaar." Ook in Zeeland verwacht hij niet dat het storm gaat lopen met klachten, niet in de laatste plaats omdat de Zeeuwse om budsman vaak klachten moet afwijzen. Verheijden behandelt de klachten vanaf maart dit jaar. Er zijn er sindsdien zo'n vijftien a twintig binnengeko men. Maar zo'n driekwart van de klachten moet de ombuds man echter doorverwijzen naar de gemeente. Een klager moet immers eerst de klacht bij de ge meente zelf deponeren. Elke ge meente heeft een eigen interne regeling voor dergelijke klacht- Biedt dat geen soelaas, dan komt de Zeeuwse ombudsman om de hoek kijken. „Als een klacht niet naar tevredenheid is opgelost, of niet tijdig, kan de ombudsman uitkomst bieden." Een klacht moet altijd gaan over een 'gedraging' van een ge meente. „Dat kan gaan over het innen van parkeergelden, of over een zaak die een gemeente maanden laat liggen. We krijgen echter ook wel eens een brief van iemand die ruzie heeft met z'n buurman. Kijk, daar zijn we dus niet voor." Voor in behande ling genomen klachten worden de relevante stukken opge vraagd en houdt de ombudsman een zitting. Dat gebeurt door gaans in het gemeentehuis van de gemeente waarin de klager woont. En als een klager slecht ter been is, kan het ook thuis. Vaak zijn deze stappen voldoen de om tot een adequate oplos sing te komen, weet Verheijden uit ervaring. Komen de partijen toch niet tot elkaar, dan doet de ombudsman uitspraak. „En die uitspraak is bindend. Dat wil zeggen: we gaan er dan vanuit dat de gemeente de klacht naar tevredenheid afhandelt, excu ses aanbiedt en desnoods een schadevergoeding aanbiedt." De voorganger van Verheijden, de ombudsman E. Meijer, klaagde over het gebrek aan een eigen kantoor en medewerking van de Zeeuwse gemeenten. Verheijden toont zich diploma tiek: „Hij wilde waarschijnlijk een hoger ambitieniveau dan voor de Zeeuwse schaal nodig is.Voor de ongeveer tien klach ten die de ombudsman per jaar in behandeling neemt, is een groot bestuurlijk apparaat niet nodig, oordeelt Verheijden. Wat er vanaf januari met het in stituut ombudsman gaat gebeu- ren, is nog onbekend. Op dit mo ment wordt er gestudeerd op de wijze hoe het klachtenloket vanaf die tijd wordt vormgege ven. De Stichting Zeeuwse Om budsman geeft er de voorkeur aan om een ombudscommissie in het leven te roepen: een team van klachtenafhandelaars, in plaats van één persoon. Een der gelijke constructie kan in ieder geval op de zegen van Verheij den rekenen. Klagers kunnen zich wenden tot www.dezeeuwseombudsman.nl voor meer informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13