Weststrate houdt voorraden op peil Switchen tussen beleggen en sparen Bouwersduo verklaart zich brandschoon F ranse overheid promoot toerisme 7 het bedrijf Tegenslag door slapte en koop profijt vrijdag 12 september 2003 Overname Pertamina hervat gasexploratie Afzet cameratelefoons omhoog Geen privatisering voor Belgacom Nederlanders sparen harder Kirchner bevestigt akkoord IMF Verzekeraars en herverzekeraars maken zich op voor harde strijd Aandelenmarkten Nieuw pand Durfals Achilleshiel J BAM ontslaat vijfhonderd man van jUNNIK - Bouwbedrijf BAM ontslaat dit jaar vijfhonderd werknemers in Nederland. De onderneming is hiertoe genood zaakt, omdat de bouwmarkt in Nederland nog steeds krimpt. Ongeveer 250 man heeft het be drijf al verlaten. Dat maakte BAM gisteren bekend. In totaal werken er twintigduizend men sen. [)e bouwsector heeft het moei- ner lijk door het slechte economi sche klimaat. Veel opdrachtge vers kijken de kat uit de boom. Door de bouwfraude-affaire zijn de rijksoverheid en ge meenten voorzichtiger gewor- rak den. Steeds meer opdrachten leis worden via een langdurige aan- ott a iet rdt [ect« istjf nu a /as!' ian« iEX< srlis tfl* T ro« jnar rip! ezei olgs vide' jt li ouda nnze redactie economie besteding verdeeld. BAM had het al moeilijk door de eind vo rig jaar overgenomen concur rent HBG. Het werd daardoor weliswaar de grootste bouwer van Nederland, maar het kostte veel moeite de overname te fi nancieren. BAM had voor de overname 750 miljoen euro ge leend. Het is het bedrijf gelukt een lening van 100 miljoen euro af te sluiten voor de gedeeltelij ke aflossing daarvan. Na deze aflossing en rekening houdend met de kasstroom dit jaar, blijft er nog 300 miljoen euro van het krediet over. Dit bedrag moet voor 31 oktober van dit j aar zijn terugbetaald. De bouwer hoopt voor die da tum een deel van zijn baggerac- tiviteiten te verkopen. Met de opbrengst daarvan wil de on- AMSTERDAM - De bouw ondernemingen BAM Groep en Ballast Nedam zeggen dat werknemers in hun bedrij ven geen onderlinge prijsaf spraken (meer) maken. „Wij zijn honderd procent schoon", verklaarde be stuursvoorzitter Wim van Vonno van BAM gisteren. „Het is klip en klaar dat ie dereen zich aan de regels houdt", meldde topman R. Kottman van Ballast Nedam stellig. De twee bouwtopmannen deden hun uitspraken giste ren bij de publicatie van de halfjaarcijfers. Van Vonno zei dat BAM vergeefs heeft geprobeerd een schikking te treffen in de bouwfraude-af faires die de Nederlandse Mededingingsautoriteit (Nma) en het Openbaar Mi nisterie momenteel onder zoeken. De onderzoeken richten zich op illegale afspraken in de bouw, waardoor jarenlang de projecten onderling zijn verdeeld en de prijzen wer den opgedreven. Van Vonno weet niet óf zijn onderneming een boete krijgt, maar wil nu al een re geling treffen teneinde sle pende juridische processen te voorkomen. Ballast Ne dam verwacht helemaal geen boetes. „Voor zover wij we ten zijn wij niet betrokken bij een onderzoek van het Open baar Ministerie", zei Kott man. GPD derneming de rest van de lening aflossen. Volgens topman W. van Vonno praat BAM met drie partijen en is er een reële kans dat ongeveer 50 procent van de aandelen voor 31 oktober wordt verkocht. BAM NBM Wegenbouw had tot voor kort een steunpunt in Mid delburg vanwaar projecten in de regio begeleid werden. Dat goldt ook HBG Civiel west-zuid in Goes. Beide steunpunten zijn na de overname van HBG door BAM eerder dit jaar samenge bracht in de vestiging Wegen bouw zuid bv in Bergen op Zoom. Personele consequenties heeft die samenvoeging niet ge had, zegt voorlichter A. Pronk van de hoofdvestiging van BAM NMB in Bunnik. Of de aangekondigde ontslagen Bergen op Zoom zullen treffen kon Pronk niet meedelen. „De helft van die ontslagen is al ge- effectueerd in het eerste half jaar. De overige 250 arbeids plaatsen zullen verspreid over het land bij alle bedrijfsonder delen gevonden worden." Dit jaar neemt BAM voor het eerst HBG mee in de boeken. De winst over de eerste zes maan den steeg daardoor met maar liefst 91 procent, van 20 miljoen naar 38,4 miljoen euro. Als het resultaat van HBG niet wordt meegenomen, is de winst 9 pro cent gestegen. De omzet nam met 172 procent toe van 1,3 miljard naar 3,5 mil jard euro. Als BAM de inkom sten van HBG over het eerste halfjaar van 2002 bij de eigen omzet over deze periode optelt, is de omzet dit jaar 8 procent ge daald. „We hebben een behoor lijk halfjaar achter de rug", zei Van Vonno. BAM verwacht voor heel 2003 een nettowinst van 80 miljoen euro en een omzet van 7,7 miljard euro. Vorig jaar was de winst 47 miljoen euro en de omzet 3,6 miljard euro. ANP PARIJS - De Eiffeltoren gezien van Place du Trocadéro in Parijs. De Franse overheid kondigde gisteren een serie maatregelen aan om de toeristenindustrie te ondersteunen. Het toeristische promotiebureau Maison de la France krijgt een extra budget van in totaal 8 miljoen euro vooreen wereldwijde campag ne die dit en volgend jaar Frankrijk beter op de kaart moet zetten. foto Olivier Hoslet/EPA JAKARTA - De Indonesische staatsoliemaatschappij Perta mina heeft van het Iraakse ministerie van Oliezaken toestem ming gekregen om een olie- en gasexploratieproject dat eer der dit jaar wegens de Amerikaanse aanval op dat land werd afgebroken in november te hervatten. Dat heeft Pertamina- directeur Baihaki Hakim gisteren bekendgemaakt. De Iraakse president Saddam Hoessein gunde het contract voor de exploratie in blok 3 van de zogeheten Westelijke Woestijn vorig jaar aan de Indonesische maatschappij. Het veld bevat naar schatting drie miljard vaten ruwen olie. AP READING - De afzet van mobiele telefoons met een geïnte greerde fotocamera heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een hoge vlucht genomen. In Europa, het Midden-Oosten en Afrika steeg het aantal verkochte cameratelefoons met 166 procent in vergelijking met de eerste drie maanden van 2003. Dat blijkt uit gisteren gepresenteerde cijfers van het Britse marktonderzoeksbureau Canalys. De telefoons die de bedrijven hebben afgezet, vinden onder meer hun weg naar winkels en aanbieders van mobiele telefo nie. ANP BRUSSEL - De Belgische vice-premier Vande Lanotte, te vens minister van Begroting en Overheidsbedrijven, wil vast houden aan het staatsbelang in Belgacom. Daarmee lijken de privatiseringsplannen voor dit relatief succesvolle telecom- concem voorlopig van de baan. Dat meldde gisteren de krant Financieel-Economische Tijd. Het overheidsbelang bedraagt 50 procent plus een aandeel. Volgens de krant heeft Vande Lanotte in een bijeenkomst ge zegd meer heil te zien in de jaarlijkse inkomsten uit Belgacom dan in een eenmalige opbrengst via een beursgang. ANP VOORBURG - Nederlanders hebben de afgelopen twee jaar 33 miljard euro opzij gelegd. Daarmee kwam het totaal aan spaargelden van de bijna zeven miljoen huishoudens eind vo rig jaar uit op 167 miljard euro tegen 135 miljard euro eind 2000. De toename van bijna 2 5 procent is historisch gezien een record. In de eerste zes maanden van dit jaar heeft de spaartrend zich voortgezet, al lag het tempo lager. Dat heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren laten weten. Het CBS ver klaart de spaarzin uit de gang van zaken op de effectenbeur zen, waar de koersen sinds 2001 fiks zijn gedaald. Ook het verminderde consumentenvertrouwen speelde mee. ANP BUENOS AIRES - De Argentijnse president Kirchner heeft gisteren bevestigd dat Argentinië en het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) een voorlopig akkoord over de schulden last van het land hebben bereikt. Volgens het Argentijnse mi nisterie van Economie zal het land de komende drie jaar over een schuldenlast van 21,6 milard dollar alleen de rente beta len. Die rente bedraagt voor de komende drie jaar 2,3 miljard dol lar. Argentinië heeft toegezegd dat het zich voor 2004 ver plicht tot een begrotingsoverschot van 3 procent, op voor waarde dat de economie met zeker 3 procent groeit en de werkloosheid afneemt. ANP/AFP DEN HAAG - De onderhande lingen tussen de verzekerings maatschappijen en de herverze keraars over de polissen voor 2004 worden zeer hard. Het gaat daarbij om de voorwaarden en uitsluitingen, maar vooral om prijs. Dat voorspelt de grote internationale assurantiema kelaar Aon, na een onderzoek in vijfgrote Europese landen. ISW istli e 6; ssw t| gvo' intot De herverzekeraars hebben na de aanslagen van 11 september 2001 over de hele linie hun dek- king beperkt en de premies sterk verhoogd. Verzekeringsmaatschappij en waaronder die in Nederland, vinden dat voor volgend jaar een verlaging redelijk is, nu gro te klappen als die van de aan- et« slag op het WTC in New York iff* zijn uitgebleven. Injuni van dit jaar betoogde het 'ÜLl Nederlands Verbond van Verze keraars al dat de kosten van herverzekeren de spuigaten uit lopen: in enkele jaren werd een stijging van dertig procent en meer genoteerd. Die kosten werken rechtstreeks door in de polissen van de indi- ddueleconsument. Bij autover zekeringen is dat nu al bijna zes Procent, bij brandverzekerin- gennogiets meer, aldus het Ver- Voor 2004 kan het dus wel iets minder, nu de herverzekeraars «nkele relatief vette jaren ach ter de rug hebben, vinden de verzekeringsmaatschappijen in nee! Europa, aldus het onder zoek van Aon. De van huis uit onkaanse onderneming heeft poot. een grote Nederlandse •daar de herverzekeraars wijzen ®pdat zij de klap van 11/9 (on teer 50 miljard euro, die nog «geheel is afgehandeld) nog 'an het verwerken zijn; hun re serveszijn danig geslonken ver- den me^ en^e^e iaren gehe_ bovendien is hun premie-inko- ®en sindsdien scherp gestegen, zij ondervinden tegelij- -n XT nadelen van de crash na'; aandelenmarkten en de „LI §erente. Hun beleggingen zijn w aarde gedaald en inkom en van bijvoorbeeld obligaties iiiiI12eer' "®e herverzekeraars Vo1 7ndeharde markt van de af- „°Pen twee jaar graag vast ina -'" een assurantie- Sewijde, die niet bij naam ge- emd wil worden. GPD unie' ie V jer. letstd door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Weststrate in Middelburg is een groothandel in kantoorartikelen en verpak kingsmachines, maar vooral ook in verpakkingen. Het be drijf koopt groot in, slaat op en levert snel in benodigde (kleine re) hoeveelheden aan afnemers. Die hebben daardoor minder opslagkosten en genieten toch een prijsvoordeel. „Ondernemers weten lang niet wat wij allemaal verkopen", zegt R. Jeras, directielid van Weststrate. Lopend door het magazijn wijst hij een aantal pallets met bedrukte golfkar tonnen dozen aan. „Voor Klas senoten in Burgh-Haamstede", roept hij boven het geluid van de heftrucks uit. De notenverpak ker neemt behoorlijk grote hoe veelheden verpakkingen af, maar heeft zelf niet voldoende ruimte om ze op te slaan. Het bedrijf heeft niet alle dozen tegelijk nodig. Maar wil het wel het prijsvoordeel behalen, dan moet het met grote hoeveelhe den tegelijk inkopen. „Wij slaan die hoeveelheid op in het maga zijn. Vandaar dat we ook zoveel ruimte nodig hebben. Veel men sen vragen zich dat namelijk wel eens af. Als Klassenoten weer dozen nodig heeft, bellen ze op en leveren we de benodig de hoeveelheid uit de voorraad af." Jeras noemt het een van de sterkste punten van Weststrate. Maar het blijft niet alleen bij het domweg groot inkopen en op slaan. De onderneming advi seert ook bedrijven en instellin gen over welk materiaal ze het beste kunnen gebruiken. „Er is zoveel verkrijgbaar. Als je je niet dagelijks met die markt be zig houdt, heb je geen idee wat er te koop is. Wij bezoeken be drijven, bekijken waarvoor ze verpakkingen nodig hebben en kunnen ze dan adviseren wat volgens ons het beste, het mak kelijkste of het goedkoopste is." Maar het blijft niet bij verpak kingen alleen. „We kunnen ook advies uitbrengen over de te ge bruiken kantoorartikelen. Van cartridges tot papier, van stoe len en plastic tassen tot scha ren." Behalve de soort tassen, kan Weststrate ook adviseren over het gebruik van afbeeldingen, merken en kleuren. „Reclame bureaus die door winkeliers in de arm zijn genomen komen soms met de prachtigste ont werpen. Maar ze houden er vaak Weststrate koopt groot in, slaat op en levert snel in benodigde (kleinere) hoeveelheden aan afnemers. Naam: Weststrate Plaats: Middelburg Opgericht: 1934 Aantal werknemers: 12 Omzet: enkele miljoenen euro's geen rekening mee dat niet alles technisch uitvoerbaar is. Steeds vaker komt het voor dat we wor den ingeschakeld door reclame bureaus om gezamenlijk tassen te ontwerpen." Weststrate is in 1934 opgericht in Wemeldinge. Na de waters noodramp in 1953 stond het ge hele werkgebied onder water. Het bedrijf verhuisde daarop naar een grachtenpand, betrok ken aan de Rouaanse Kaai in Middelburg. „De bestelauto werd in de gang geparkeerd", vertelt Jeras. In 1978 verhuist de onderne ming naar de huidige locatie op bedrijventerrein Ramsburg. In die tijd richtte ze zich nog op het leveren van verpakkingsmate riaal voor de detailhandel, zoals cadeaupapier en brood- en fruitzakken. Weststrate stond in 1991 voor een strategische keuze: om te kunnen groeien en te overleven was het noodzakelijk ook ande re markten aan te boren. Zo zet te de Middelburgse verpak kingsleverancier in op industrie en instellingen (van het leveren van waszakken tot folie, tape, koffiebekers en verpakkings materiaal). Weststrate wist daarmee haar marktpositie te versterken. Het werkgebied strekt zich inmiddels uit over Zeeland en West-Brabant (tot Roosendaal). Maar dat gebied groeit door de sterke opmars van het kopen via internet, stelt Jeras. „Door de website vergro ten we ons marktgebied tot ver buiten Zeeland." Door de groei die het bedrijf doormaakt, zocht het naar een nieuw pand. Te meer omdat door de verkeersdrukte in het centrum van Middelburg de huidige locatie niet altijd goed en snel bereikbaar is. Plannen voor de Mortiere gingen niet door. Die voor Amestein wel. Het bedrijf verwacht veel van het nieuwe pand op bedrijven terrein Amestein, waarvan de bouw onlangs is begonnen. De oplevering staat gepland voor begin april 2004. De daadwerkelijke verhuizing zal medio juni volgen. Behalve dat het pand meer opslagruimte foto Lex de Meester biedt, is er ook meer plek om ar tikelen te tonen aan onderne mers. Het huidige gebouw op Rams burg heeft een vloeroppervlakte van 2400 vierkante meter, waarvan 2200 vierkante meter magazijn is. Het nieuwe pand heeft een vloeroppervlakte van 3100 vierkante meter. Het ma gazijn is 2600 vierkante meter groot. Doordat het pand hoger is (11 in plaats van de huidige 6,5 meter), kunnen er ook nog eens twee keer zoveel pallets worden opgestapeld (van pakweg 1300 nu, naar 2600). „We hebben eerst een logistiek plan opgesteld," zegt Jeras, „en pas daarna het pand erom heen laten ontwerpen. Naast meer ruimte voor het magazijn en de showroom, komt er ook een complete verpakkingsstraat te staan. Daar bootsen we zoveel mogelijk een werkelijke situatie na. Ondernemers kunnen ver schillende soorten verpak- kings- en kantoormachines in werking zien: van palletwikke- laars tot kopieermachines." door Hans Sonders Uiteindelijk is de klant toch koning. Hij beslist met wel ke bank hij in zee gaat als hij een nieuwe hypotheek nodig heeft. Klanten blijken steeds minder trouw aan een vaste leverancier. Zij kijken net zo lang rond tot ze hebben gevonden wat van hun gading is. En voor de prijs die ze ervoor willen betalen. Dat moet de ING Bank zich be wust zijn geweest bij de intro ductie van weer een nieuwe hy- potheekvorm. Die biedt voor elk wat wils en stelt de klant niet meteen voor onomkeerbare be slissingen. Bijvoorbeeld: „Moet ik nu een spaar- of een beleg gingshypotheek nemen?" Want bij de 'Vermogensplanning hy potheek' kun je daartussen switchen. In tijden met een goed beursklimaat kies je de beleg- gingspoot van de hypotheek, in slechte beurstijden de spaar- poot. En dat switchen kun je net zo vaak doen als je wilt. Zonder extra kosten. En dat is nog niet alles. „Bij deze hypotheekvorm heb ben wij vooral gekeken naar de opbouw van vermogen", legt Peter-Paul Wekking, directeur Hypotheken en Intermediaire Bankzaken uit. „Klanten staan daar niet voldoende bij stil. Met het afbetalen van de hypotheek doe je namelijk ook aan vermo gensplanning." Voor deze hypotheekvorm staat bij ING advies centraal. Want Nipo-onderzoek heeft uitgewe zen dat klanten goede raad in fi nanciële zaken zeer op prijs stellen. Meteen al bij de eerste kennismaking wordt daarom een beleggersprofiel samenge steld. Dat is tegenwoordig wet telijk verplicht bij beleggings producten, maar de ING begint er dus al bij het eerste contact mee. Zo'n profiel moet duidelijk maken wat voor belegger de po tentiële klant is en welk risico hij of zij wil lopen. Het maakt natuurlijk nogal wat uit of je twintiger bent en aan het begin van je loopbaan staat of zestiger en aan het begin van je pensi oen. In het eerste geval zul je ri sicovoller kunnen inzetten dan in de laatstgenoemde situatie. De 'Vermogensplanning Hypo theek' kent vervolgens drie va rianten. Maar zoals gezegd kan daartussen vervolgens ook nog worden geswitcht. De eerste va riant lijkt het meest op de be staande beleggingshypotheek. Met een eenmalige of maande lijkse inleg wordt belegd in ge- mepgde beleggingsfondsen die worden gekozen aan de hand van^het beleggersprofiel. Hier mee wordt aan het einde van de looptijd de hypotheek afbe taald. Er kan ook worden geko zen voor belegging in zoge noemde ING Garantiebiljetten. Die garanderen dat de inleg be houden blijft. In ruil voor die garantie lever je wel een kwart in van de waardeaangroei van de aandelen. Voor de durfals is er de tweede variant van de 'Vermogensplan ning hypotheek'. Met deze vorm leen je niet alleen geld voor de betaling van je huis. Je gaat daarnaast een lening aan om ex tra beleggingen te kopen. In tij den waarin de kranten bol staan met negatieve verhalen over aandelenleaseconstructies, is dit voor velen misschien minder aantrekkelijk. Maar het ver groot wel de kans op een hoger rendement op de beleggings portefeuille. Bij de derde vorm wordt het ver- mogen opgebouwd met een een malige of maandelijkse inleg in een spaar- en in een beleggings rekening. In goede beurstijden beleg je en in mindere tijden spaar je. Die omzetting is zoals gezegd gratis en gebeurt zo dik wijls als de klant dat maar wil. In goede beurstijden beleggen en in slechte sparen is dus de crux van deze hypotheekcon structie. En tevens de achilles hiel. Want ben je er wel op tijd bij? Na enkele maanden of een half jaar van dalende koersen, is het velen wel duidelijk dat de beurs de rug moet worden toe gekeerd. Maar dan is er natuur- 1 lijk al aardig wat schade opge lopen. En hetzelfde gebeurt in tijden van herstel. Vaak is die al even gaande voor dat mensen er voldoende ver trouwen in hebben om weer 'in de beurs' te stappen. Zo lopen ze wel een deel van de stijgings winst mis. Want als er één ding zeker is, dan is het wel dat niemand vooraf weet wat de aandelen koersen morgen gaan doen. Of nee, er is toch nog een zekerheid: de koersen kunnen dalen, stij gen of gelijk blijven. En zo is het maar net. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7