PZC Opvolger Duisenberg acht afspraken rond euro heilig Berlusconi neemt fascist Mussolini in bescherming VS zien niets in snelle machtsoverdracht Irak Beurs voor (2e) huis Stenen schat ziet na tienduizend jaar het licht Hoger bedrag voor Franse slachtoffers Libische bom Carnival nu met gratis portable DVD-speler t.w.v. 699,-1 12,13,14 september JMMO Amerikaanse regering verzet zich tegen plan van defensiekabinet mmmmmsm vrijdag 12 september 2003 ft EU zet politieke tak Harnas ook op terreurlijst Lof Zeemeermin even terug naar zee Verkeersboetes vervallen door fout Tyfoon houdt huis in zuiden Japan Omstreden bezoek Dalai Lama Cambodjanen eten te weinig hond Euretco Expo Center Houten met 40.000 woningen uit 15 landen www.immo-intemational.nl Teergevoelig Noorwegen steunt De Hoop Scheffer voor Navo-functie j Israël besluit Arafat te verjagen ijnnrAd Bloemendaal rELAVIV- Israël heeft in prin cipebesloten Arafat te 'verwij m- le „eren'. Het defensiekabinet noeg gisteravond de legerlei ding om een plan te ontwerpen voor het aanhouden en over de grens zetten van de Palestijnse de president. Arafat zelf zei dat niemand hem 'het land kan uit trappen' en dat hij niet van plan is vrijwillig te vertrekken. zij )ij- ibt valei dh, rde In ut, id- kunnen leiden. Volgens het dag blad Yediot Achronot belde hij vanuit zijn vliegtuig met minis ter Mofaz van Defensie. Die ver telde hem dat directe actie tegen Arafat de enige manier is om de geweldsspiraal te doorbreken. Mofaz zou medewerkers hebben verteld dat verbanning 'het mi nimum' is en dat liquidatie niet moet worden uitgesloten. Maar liquidatie wordt alleen openlijk gesteund door enkele bewindslieden van extreem rechtse partijen. Die kregen gis teren steun van de Jerusalem Post. De conservatieve Engels talige krant schreef in een hoofdartikel dat Israël geen an dere keus heeft dan Arafat te doden. Volgens de krant is ver banning niet genoeg omdat Eu ropa contact blijft onderhouden met Arafat. Als slechts drie lan den - Engeland, Frankrijk en Duitsland - zich zouden aan sluiten bij de VS, dan zou Israël met verbanning kunnen vol staan, meent de Post. Oud-pre mier Peres, tegenwoordig voor zitter van de Arbeiderspartij en oppositieleider, zei gisteren dat het verbannen van Arafat 'een historische vergissing' zou zijn. GPD slechts één van de elf ministers j het defensiekabinet stemde Kgen het besluit. Het lijkt niet caarschijnlijk dat het onmid- lellijk wordt uitgevoerd. Of cerwijderen' liquidatie bete tent of verbanning is ook niet iel duidelijk. De nieuwe Palestijn- ie premier Qurei vroeg gister avond 'alle wijze mensen in de rereld' ervoor te zorgen dat Is raël niet optreedt tegen Arafat. Ineen na afloop van de Israëli sche kabinetsbijeenkomst uit geven verklaring staat dat Arafat 'een absolute hinder paal' is in het proces van verzoe- nng tussen Israël en de Palestij - len. De VS lieten de Israëlische pre mier Sharon weten tegen het rerbannen van Arafat te zijn. Washington heeft geen zin in de anvermijdelijke vijandige reac hes van de Arabische kant, juist luhet met steeds meer proble men te maken hebben in Irak. Israël wil Arafat de duim- ichroeven aandraaien om hem duidelijk te maken dat het ge luld met hem op begint te ■aken. Gisteren bezetten Israë- ische troepen de hoogste verdieping van een kantoorge- »uw, pal naast Arafats hoofd- iwartier in Ramallah. Ze ves- igden er een waarnemingspost. .Beschouw dit maar als een wodschap aan het Palestijnse lestuur en Arafat", zei een offi- tier. Het gebouw herbergt het Palestijnse ministerie van Cul- en ligt ten zuiden van de tfukata, het deels verwoeste (residentiële hoofdkwartier, iharon keerde gisterochtend rervroegd terug van een bezoek ran India om het overleg over ren reactie op de aanslagen te TYNEMOUTH - Dr. Penny Spikins laat in de Noordzee bij het Engelse Tynemouth een steen zien die haar archeologische onderzoeksgroep heeft opgedoken. De steen is gevon den in de onderzeese restanten van een nederzetting, die mogelijk tienduizend jaar oud is. Het zou gaan om de één na grootste Britse nederzetting uit het Stenen Tijdperk die onder water is teruggevonden. foto Owen Humph reys/EPA itjesl van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten zien niets in het voorstel van Frankrijk en Duitsland om het bestuur in Irak snel over te dragen. Minister Powell van Buitenlandse Zaken zei gisteren voor de Arabische nieuwszen der Al Jazeera dat het onmoge lijk is op korte termijn een ge schikte Irakees te vinden die het land kan regeren. BRUSSEL - De Europese Unie heeft definitief besloten om de Palestijnse beweging Harnas op de lijst met terroristische orga nisaties te zetten. Dit meldden gisteren diplomaten in Brussel. be gewapende tak van Harnas stond al sinds vorig jaar op de üjst, maar nu wil de EU ook de politieke vertakkingen van de beweging uitbannen. De minis ters van Buitenlandse Zaken jT'an de EU besloten hiertoe vo rig weekeinde, maar de maatre gel moest nog worden bekrach- rigd. De Raad van Ambassa deurs zou dit gisteren hebben gedaan. Frankrijk had bezwaar tegen de beslissing. ANP/RTR Powell ziet ook niets in een snel le overdracht van het bestuur aan de Verenigde Naties. Hij wees erop dat de Iraakse rege ringsraad, ingesteld door de Amerikanen, dan ook buiten spel komt te staan en noemde dat 'niet realistisch'. Binnen de Veiligheidsraad van de VN circuleert een voorstel van Duitsland en Frankrijk om de volkerenorganisatie de cen trale rol van de wederopbouw van de VS te laten overnemen. Het gaat om een wijziging op de Amerikaanse ontwerpresolutie over Irak. China sprak gisteren zijn steun uit voor het voorstel. De resolutie roept de internatio nale gemeenschap op militairen naar Irak te sturen, die er onder Amerikaans commando moeten opereren. Voor de VN zou er in het Ameri kaanse voorstel bovendien een grotere, maar nog niet nader in gevulde rol zijn weggelegd bij de wederopbouw. De Iraakse regeringsraad is voorstander van een grotere rol voor de VN. Dat zei regerings raadlid Pachachi in Genève. Hij benadrukte dat de Amerikanen een rol moeten blijven spelen op het gebied van de veiligheid. In Genève bespreekt dit weekein de VN-topman Annan met de ministers van Buitenlandse Za ken van de vijf permanente le den van de Veiligheidsraad de toekomst van Irak. ANP/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - De afspraken ter bescherming van de euro zijn heilig en er mag niet van worden afgeweken. Dat is de boodschap aan de Europese ministers van Financiën van Jean-Claude Tri- chet, de opvolger van Wim Dui senberg als president van de Eu ropese Centrale Bank. „Het is om economische redenen niet passend om zo door te gaan", zei Trichet, doelend op Frankrijk en Duitsland die hun begro tingstekort te hoog laten oplo pen. De kandidaat-president van de Europese Centrale Bank (ECB) zei dat gisteren tijdens een hoorzitting in het Europese Par lement, waar hij stevig aan de tand werd gevoeld over het be leid dat hij wil voeren. Zijn boodschap aan de EU-landen krimt op een interessant mo ment: vandaag en morgen ver gaderen de EU-ministers van Financiën in Italië over de af spraken in het Stabiliteitspact die bepalen dat de eurolanden een begrotingstekort van maxi maal drie procent mogen heb ben. Frankrijk en Duitsland ziten daar al jaren boven en riskeren Trichet beantwoordt vragen van de commissie van het Europees Parlement. zeer hoge boetes. Trichet bena drukte gisteren dat het de ver antwoordelijkheid is van de lidstaten om de twee landen hardhandig op hun falen te wij- foto Etienne Ansotte/AFP zen. „Wij zijn erg moedig ge weest, toen wij een Europese munt invoerden zonder federale Eruropese regering en zonder Europese begroting. De afspra- Advertentie is al een Carnival vanaf 26.995,- De Carnival 2.9 CRDi diesel -actie is geldig tot en met 31 oktober 2003 Verkoopprijs is incl BTW/BPM. excl. kosten deel I en II, verwijderingsbijdrage, rijklaar en eri metallic lak. Afgebeeld model bevat opties tegen meerprijs. Gemiddeld verbruik van 8.2 L/100 km 1 Lop 12,2 km tot 12,4 L/100 °P8,1 km. C02-uitstoot: van 217 tot 293 g/km Wijzigingen voorbehouden. E-MAIL: INFO@KIA.NL INTERNET: WWW.KIA.NL door Henk Glimmerveen PARIJS - Libië gaat de nabe staanden van Franse slachtof fers van het in 1989 na een bomaanslag boven Niger veron gelukte UTA-vliegtuig een ho gere schadevergoeding betalen. Hoevéél meer is echter niet be kendgemaakt. Libië en advocaten van de Fran se families maakten gisteren de ondertekening van een princi pe-akkoord bekend. Er moeten de komende weken nog details worden uitgewerkt, maar die zijn van ondergeschikt belang. De Franse minister van Buiten landse Zaken De Villepin heeft laten weten dat wat Frankrijk betreft de VN-sancties tegen Li bië nu kunnen worden opgehe ven. Frankrijk had eerder gedreigd de aanvaarding van een derge lijke motie met een veto te zul len treffen, omdat Libië weiger de de Franse slachtoffers een hogere schadevergoeding te be talen. Libië en Frankrijk waren in een eerder stadium tot een vergelijk gekomen, maar deze zomer bleek Libië de nabestaanden van de slachtoffers van de aan slag op een Pan Am-vliegtuig boven het Schotse Lockerbie in 1988 totaal 2,7 miljard dollar te willen betalen. De Fransen zouden tezamen slechts 33 miljoen dollar mogen verdelen, oftewel 200.000 dollar per slachtoffer. Familie van slachtoffers van de Lockerbie- bom zou vijftig keer zo veel ont vangen: 10 miljoen dollar per slachtoffer. GPD ken in het Stabiliteits- en groei pact geven een controlemoge lijkheid en moeten zorgen dat we niet in een moeilijk parket raken. Niemand heeft gevraagd de regels te veranderen. Dus moeten we ons aan onze eigen spelregels houden." Volgens Trichet is het 'voor het vertrou wen in Europa het van het grootste belang dat we een dui delijk vaststellen wanneer het met een begroting verkeerd gaat'. Trichet prees gisteren Duisen berg, die volgens hem een uit stekende teamleider is. „Onder Duisenbergs leiding heeft de bank een sterke positie in de fi nanciële wereld veroverd", ze hij. Hij benadrukte in het parle ment de onafhankelijkheid en de openheid van de Europese bank. „Ik zit hier niet als Frans man, ik ben kandidaat voor de post van teamleider. Wij zijn geen vertegenwoordigers van nationale belangen." De Europese ministers van Fi nanciën werden het voor de zo mer al eens over de benoeming van Trichet. Het Europees Par lement heeft geen vetorecht, maar wel het recht om zijn me ning te geven. Na de hoorzitting ging de Eco nomische en Monetaire Com missie van het Europarlement gisteren met twintig stemmen voor, twee tegen en vier Britse onthoudingen akkoord met de benoeming. Het enige Nederlandse Com missielid Blokland (Christen- Unie) had de stemming overge laten aan zijn Franse vervanger Abitbol, die uit protest tegen de euro tegenstemde. Blokland liet weten dat hij Trichet een prima kandidaat vindt. GPD KOPENHAGEN - Het beroemdste standbeeld van de Deense hoofdstad Kopenhagen, de Kleine Zeemeermin, heeft giste ren enkele uren in het water doorgebracht. Vandalen hadden het beeld 's nachts losgeschroefd en van zijn voetstuk geduwd. Rond drie uur in de ochtend merkte een politiepatrouille op, dathet 1,65 meter grote beeld er nietmeerwas.De KleineZee- meermin werd in het water teruggevonden en met een kraan weer naar de oppervlakte gehesen. AP BRUSSEL - Door een grote fout in de nieuwe verkeerswet van België zouden duizenden onbetaalde bekeuringen per 1 no vember vervallen. Dat heeft verkeersminister Anciaux giste ren gemeld. Anciaux zegt dat zijn voorgangster Durant is vergeten om overgangsmaatregelen te nemen voor de wet. Mogelijk wordt de invoering nu uitgesteld. Rechtzetten van de fouten vereist een afzonderlijke wet, waarvoor meer tijd nodig is. Door de nieuwe verkeerswet zouden boetes flink hoger worden. ANP TOKYO - Een krachtige tyfoon heeft huisgehouden in het zui den van Japan. Eén persoon kwam om het leven en zeker 94 mensen raakten gewond. Zeker één van hen is er ernstig aan toe. De dode was een 86-jarige bewoonster van een bejaardenhuis die door glasscherven van een gebroken ruit werd getroffen, aldus de autoriteiten. De tyfoon Maemi raasde in de nacht van woensdag op don derdag over de zuidelijke eilanden, waarbij Miyakojima het zwaarst werd getroffen. Vrijwel overal op het eiland is de elektriciteit uitgevallen. Maemi geldt met windsnelheden van 198 kilometer per uur als de krachtigste tyfoon sinds der tig jaar. AP PEKING - China heeft gisteren een bezoek van de Dalai Lama aan de Verenigde Staten in felle bewoordingen afgekeurd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken, Kong Quan, zei op een persconferentie dat China er zeer op tegen is dat de VS de verbannen geestelijk leider van de Ti- betanen ontvangen. „Iedereen weet wie de Dalai Lama is. Hij is niet alleen maar een religieus figuur. Hij is vooral een politieke banneling die zich bezighoudt met separatistische activiteiten", zei Kong. Hij riep de VS op niet af te wijken van het standpunt dat Tibet deel uitmaakt van China en zich niet te bemoeien met de bin nenlandse aangelegenheden van China. AP PHNOM PENH - Cambodjanen moeten vaker hond op het menu zetten. Ze kunnen zo bijdragen aan het verminderen van het aantal zwerfhonden dat de straten van de hoofdstad Phnom Penh bevolkt, zei gouverneur Kep Chuktema van de stad gisteren. Hoewel honden, spinnen en sprinkhanen geregeld op het bord van inwoners van de arme landelijke gebieden van het land verschijnen, halen de inwoners van Phnom Penh daar in het algemeen hun neus voor op. Kep Chuktema vindt dat zij maar wat minder kieskeurig moeten worden. „Kom op, honden vlees is zo heerlijk", zei hij tegen de krant Cambodia Daily. „Vietnamezen en Koreanen zijn er dol op." RTR van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft gisteren een nieuwe rel veroorzaakt. Te gen de krant La Voce di Rimini zei hij dat de fascistische dicta tor Benito Mussolini nooit ie mand heeft vermoord en alleen 'mensen op vakantie stuurde'. De joodse gemeenschap rea geerde boos op de uitlatingen van de premier. Volgens La Voce di Rimini deed Berlusconi de uitspraken in een interview in augustus met twee journalisten van het Britse weekblad The Spectator. De passages stonden niet in het ar tikel dat in The Spectator ver scheen, hoewel ook dat gerucht makend was: Berlusconi zei erin dat de rechters die betrokken zijn bij de rechtszaken die tegen hem lopen 'geestelijk gestoord' zijn. Mussolini, die van 1922 tot 1943 aan de macht was, kwam ter sprake naar aanleiding van Irak en het dictatorschap van Sad dam. „Mussolini heeft nooit ie mand vermoord. Mussolini stuurde mensen op vakanti?, in binnenlandse ballingschap", zo citeert de krant de premier. Berlusconi zei gisteren dat hij niet de bedoeling had Mussoli ni's plaats in de geschiedenis te herzien. Hij wilde alleen protes teren tegen de vergelijking die zijn interviewers trokken tussen Mussolini en Saddam. „Ik ac cepteerde die vergelijking niet, noch de vergelijking van mijn land met de dictatuur van Sad dam Hoessein, die tot miljoenen doden heeft geleid." Amos Luzzatto, de voorman van de joodse gemeenschap in Advertentie Lezingen gratis toegankelijk voor beursbezoekers met aandacht voor de volgende landen: Frankrijk, Spanje, Portugal, Zwitserland, Hongarije, Turkije, Tsjechië en Italië Euretco Expo CenteT Meidoornkade 24 Houten A27; afrit 29; volg borden. Gratis parkeren Open vr 13.00-18.00 u zajzo 10.00-17.00 u Toegangsprijs 7,50 Kinderen tot 12 gratis INTERNATIONAL Italië, uitte zijn 'droefenis' over de citaten. „Het fascistische re gime heeft geen vernietigings- kaïppen voor de joden ingericht, maar het heeft er zeker aan bij gedragen dat die kampen heb ben bestaan. Als iemand ver moorden alleen betekent dat je een tegenstander doodslaat, dan heeft zelfs Hitier niemand vermoord." De jodenvervolging in Italië be gon in 1938 toen Mussolini ras senwetten uitvaardigde. In 1943 bezette het Duitse leger het noorden en midden van Italië. Bijna zevenduizend joden wer den gedeporteerd, van wie 5910 om het leven kwamen. Mussolini heeft nooit zelf een trekker overgehaald, zegt Mus- solini-biograaf Dennis Mack Smith. „Hij deed dat niet zelf omdat hij nogal teergevoelig was, maar hij had er geen enkele moeite mee om mensen te laten vermoorden." Mussolini valt niet te vergelijken met Hitier en Stalin, maar hij was zeker een wrede leider, zegt Mack Smith. „Zonder enige reden begon Mussolini oorlogen en stuurde hij mensen de dood in." AP OSLO - De Noorse minister van Defensie Krohn Devoid heeft gisteren gezegd de eventuele kandidatuur van minister De Hoop Scheffer voor de functie van secretaris-generaal van de Navo te steunen. Krohn Devoid liet weten zelf geen kandidaat te zijn voor de opvolging van de huidige Navo- topman Robertson, die eind dit jaar vertrekt. Bronnen in Brus sel hadden eerder haar naam ge noemd als mogelijke kandidaat. De Hoop Scheffer heeft zich zelf tot nu toe niet officieel kandi daat gesteld, maar een aantal landen hebben wel al laten blij ken hem te zullen steunen. De Noorse minister verklaarde gis teren dat 'de volgende secreta ris-generaal van de verdragsor ganisatie uit Nederland moet komen'. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5