PZC Uur van de waarheid komt snel dichterbij voor stabiliteitspact Balkan-moordenaars zijn actief in Hollandse polder P Anna Lindh was gezicht van Zweden J naar buitenwereld m V Ouderen willen best langer doorwerken, maar wel met minder uren per week 12 september 1953 El tal op vrijdag 12 september 2003 Vroeger Journalistiek Informeel treffen Moordexpedities Keiharde oorlog over pensioenen Ouderen moeten langer werken. Voor minder pen sioen. Pikken ze dat? We staan aan de vooravond van een bikkelharde oor log rond de pensioenen en de vervroegde uittreding. door Gerard Kessels Arme vijftigers. De onheils tijdingen tuimelen over el kaar heen. Dagelijks meldt de krant nieuwe rampspoed: VUT op de tocht, pre-pensioen be dreigd, pensioen versoberd. Wat is er straks nog over van tiental len jaren premie betalen? Het Zwitserlevengevoel lijkt verder weg dan ooit. De oude dag komt niet zozeer met Bounty-stran- den, als wel met zure oprispin gen. Neem het pensioen. Om dat een beetje op peil te houden gaan de premies fors omhoog. De krach op de beurzen heeft een diepe krater geslagen in de vermogens van de pensioenfondsen. Dat gat moet gedicht worden met hogere premies. Maar dat is niet het enige. De toezichthouder, de Pensi oen- en Verzekeringskamer (PVK), heeft jarenlang zitten slapen en keek te weinig naar de risico's die de pensioenfondsen op de beursvloer liepen. Nu ver valt de PVK in het andere uiter ste. Niet alleen moeten de gaten worden gedicht, maar ook de pensioenfondsen worden ver plicht de komende jaren royale reserves op te bouwen. Die dub belslag kost miljarden. Het wordt voor de gepensio neerden toch al nooit meer zo mooi als vroeger. Middellonen gaan eindlonen vervangen. Ja, de tijd van de goudgerande pen sioenen is voorbij. Met het pen sioen moeten we dus een stapje terug. Maar één troost, Nederland lost de pensioenproblematiek wel op. De Nederlandse pensioen fondsen zijn in de kern robuust en gezond. Bovendien zal de versobering zeer geleidelijk zijn beslag krijgen. Wie wat extra wil, zal zich privé bij kunnen verzekeren. De ellende zit in de jaren daar vóór. Want wie werkt nog tot zijn 65ste? Geen hond. In de bu relen van het bedrijfsleven en overheid moet je de zestig-plus sers met een lantaarntje zoeken. Gewikkeld in de warme deken van VUT of pre-pensioen trek ken tal van eindvijftigers de deur van kantoor of fabriek de finitief achter zich dicht. Nederland is geen uitzondering. Werknemers in de Europese Unie stoppen gemiddeld op hun 58ste. Veel Belgen, Italianen en Oostenrijkers vinden het zelfs met 55 al welletjes. Europa kan zich echter de luxe van zo vroeg stoppen met werken niet meer permitteren. De bevolking ver grijst in snel tempo, de kassen van de fondsen raken leeg. Wil len we het hele oudedagsge- bouw straks nog een beetje overeind houden dan moeten we straks gemiddeld vijf jaar lan ger werken, tot 63 dus. Zo heb ben de Europese leiders vorig jaar op hun top in Barcelona af gesproken. Oké, dat is de grote politiek, dat is macro, maar micro ligt het heel anders. Langer werken? Tot 63 zelfs? Ammehoela, roe pen veel ouderen. Geef ze eens ongelijk. Vaak hebben ze er dertig of veertig dienstjaren op zitten. Door een reeks automa- tiseringsgolven hebben ze bo vendien zichzelf de afgelopen decennia drie of vier keer op nieuw moeten uitvinden. Ze zijn moe en gestrest. Jaloers hebben deze middenvijftigers de afge lopen jaren collega's met prachtregelingen zien vertrek ken. Nu ze zelf aan de beurt zijn, zou de koek opzijn. Dat is bitter. De vijftigers pikken het niet. De strijd om de oudedagsvoorzie ning zal een lang en ruw gevecht worden. Op straat en in de par lementen. Ook Nederland zal een tik meekrijgen. Het kabinet wil de regelingen voor VUT en pre-pensioen fiscaal zo onaan trekkelijk maken dat ze vanzelf verdwijnen. Met ongekende driestheid laten Haagse be- door Hans Gertsen Hoe hard is het Stabiliteits pact nog? Dat is cj,e, vraag die vandaag en morgen centraal staat tijdens het informeel over leg van de Europese ministers van Financiën in het Noord-Ita liaanse Stresa. Het Stabiliteits pact, voluit het 'Groei- en Sta biliteitspact', is een serie afspraken tussen de lidstaten die moeten garanderen dat de euro een harde munt blijft. Eén van de belangrijkste is dat de twaalf lidstaten van de 'euro zone' (de landen die de euro als munt hebben) een begrotingste kort van maximaal 3 procent van hun bruto nationaal pro duct mogen hebben. Landen die hun tekort hoger laten oplopen, riskeren een forse boete. Dat is althans de theorie. Maar nu de twee economische en poli tieke zwaargewichten van de eurozone, Frankrijk en Duits land, volgend jaar waarschijn lijk voor het derde achtereen volgende jaar ruim over die grens heen gaan, is de vraag of er ook daadwerkelijk boetes wor den opgelegd. Het besluit daartoe moet wor den genomen door de ministers van Financiën van de eurozone, op aanbeveling van de Europese Commissie. Ergens in het voor jaar van 2005, als onomstotelijk vast staat dat een of meer lan den voor de derde maal op rij in de fout zijn gegaan, zou het zo ver kunnen komen. Maar nu al wordt steeds openlijker betwij feld of het er ooit van komt. Zowel binnen de Europese Commissie als tussen de minis ters van Financiën heerst grote verdeeldheid over de wenselijk heid van hard optreden tegen zondaars. Commissarissen als Mario Monti (Mededinging) en Pascal Lamy (Handel) vinden dat overtreders van het pact hard gestraft moeten worden. Romano Prodi, de voorzitter van de Europese Commissie, pleit daarentegen al geruime tijd voor een soepele en flexibele interpretatie van de regels van het pact. Frankrijk heeft al herhaalde malen geopperd dat de regels van het pact versoepeld moeten worden of zelfs dat het pact tij delijk buiten werking moet worden gesteld. De Nederland se minister van Financiën Ger- leidsmakers de ene na de andere wurgmaatregel uitlekken. Zo zou minister De Geus van Sociale Zaken mensen die van een VUT-regeling gebruik ma ken, willen dwingen de belas ting die ze tot hun 65ste moeten betalen, direct te voldoen. Zo'n smak geld heeft vrijwel nie mand op de bank. Hoe belache lijk en onhaalbaar dit voorstel ook is, het geeft wel aan met wat voor zwaar breekijzer Den Haag de VUT te lijf wil. Het is de botheid in de aanpak die zoveel ergernis wekt. Immers, pensi oen, VUT en pre-pensioen zijn kwesties van de lange adem. Juist op deze terreinen moet je afspraken maken die helder zijn en voor vele jaren vastliggen. Neem bijvoorbeeld de journa listiek. In 1997 hebben werkge vers en werknemers keurig af gesproken de VUT stapsgewijs af te schaffen en per 1 januari 2004 te vervangen door een sys teem van pre-pensioen. Deze re geling, nauwelijks ingevoerd, kan de prullenbak in als het plan van minister De Geus (So ciale Zaken) doorgaat. Hij wil iedereen die vroeger wil stoppen met werken opzadelen met een gigantische belastingaanslag. Terwijl De Geus iedereen op zijn werkplek wil vastspijkeren, komt collega Remkes (Binnen landse Zaken) tegelijkertijd met het plan rijksambtenaren vanaf hun 55ste weg te sturen. Anders moet hij jonge, talentvolle amb tenaren ontslaan en krijgt hij een eenzijdige, sterk vergrijsde personeelsopbouw. Jongeren aan de slag helpen, vergrijzing tegengaan, welnu, dat waren precies de argumenten die in de crisis van de jaren tachtig leid den tot de invoering van de VUT. Kern van het probleem in Ne derland is het ontbreken van een goed ouderenbeleid. Oude ren willen best langer werken, maar ook minder. Een paar da gen vrij per week dus, zonder al te veel pijn in de portemonnee. Die kant moet het op. GPD rit Zalm en veel collega's uit an dere kleine lidstaten, zijn daar op tegen. Juist nu het slechter gaat met de economie, moet je desnoods via harde en pijnlijke bezuinigingen zorgen dat de te korten niet uit de hand lopen, vindt Zalm. Een strak begro tingsbeleid doet pijn, maar legt volgens Zalm de basis voor een gezonde economie en toekom stige groei. De Franse president JacqUes Chirac en de Duitse kanselier Gerhard Schroder hangen dui delijk een andere economische school aan. Terwijl hun landen al sinds vorig jaar met te hoge begrotingstekorten kampen, willen ze in 2004 aanzienlijke belastingverlagingen doorvoe ren om de particuliere consumptie aan te jagen en daarmee het dringend nodige economische herstel te versnel len. De tekorten in Frankrijk en Duitsland dreigen daardoor volgend jaar nog verder uit de hand te lopen, want de belas tingverlaging betekent in beide landen fors lagere inkomsten voor de staat. De staat moet daardoor nog veel meer schul den maken en dat zou op termijn de rente en dus ook de inflatie in Europa op kunnen drijven. „Frankrijk en Duitsland lappen het pact aan hun laars. In plaats van hard te werken aan het ver kleinen van de tekorten, maken ze die nog groter door die belas tingverlagingen. Ze doen pre cies het tegenovergestelde van wat volgens ons verstandig en nodig is", aldus een hoge Neder landse ambtenaar. Besluiten worden er overigens dit weekeinde niet genomen, omdat het slechts om een infor meel treffen van de ministers gaat. Begin oktober, als de mi nisters van Financiën elkaar weer treffen, ligt dat mogelijk anders. Tegen die tijd zijn de Franse begrotingscijfers voor 2004 bekend en dan zal ook blij ken of Frankrijk serieuze po gingen doet om het begrotings tekort volgend jaar terug te dringen of dat het land de af spraken van het pact simpelweg negeert. Een boete hoeven de Fransen dan nog niet te vrezen, wel de toorn van Gerrit Zalm. GPD pagina 5: Trichet acht afspraken heilig Nietsontziende killers uit Albanië en het voormalige Joegoslavië knappen in Nederland het vuile werk op voor collega-crimine len. Gehard door de oorlo gen van de jaren negentig knallen ze voor een paar duizend euro iedereen overhoop die in de weg staat. Waarom zou het ge weten in Amsterdam spre ken als het in Pristina of Tirana zweeg? door Alex Bogers De werkwijze is simpel en doeltreffend. Een man loopt op klaarlichte dag rustig een café binnen, schiet een ver rast slachtoffer neer en loopt weer even rustig naar buiten. De politie arriveert op zijn vroegst twee minuten later. De dader is opgegaan in het publiek of koopt misschien wel fruit in een supermarkt een paar straten verderop. Stond officier van justitie Koos Plooy een dergelijke moordaan slag te wachten? Waarschijnlijk wel als de politie het bij het rechte eind had. Volgens het Openbaar Ministerie hadden criminelen het gemunt op de veel te bemoeizuchtige en suc cesvolle Plooy. Ingehuurde pro fessionele killers uit de Balkan moesten daar een einde aan ma ken. 'Sucekusa', noemen de Serven volgens criminoloog Frank Bo venkerk dergelijk afrekenin gen. De moordenaars gaan de gangen van het slachtoffer uit voerig na, zoeken een geschikt moment en schieten hem op een goede dag vanuit het open raam van een gestolen auto door het achterhoofd neer. In Nederland worden dergelijke moordaanslagen vanaf de mo tor of te voet gepleegd. Maar de daders zijn vrijwel nooit te ach terhalen. Bovenkerk vermoedt dat de moordenaars in de mees te gevallen niet in Nederland wonen. Ze worden ingevlogen om hun kunstje te doen. Een paar uur na de daad zitten ze met een stapeltje bankbiljetten in het vliegtuig of rijden ze over de Duitse snelwegen naar het zuiden. Dat Servische, Kroatische en De moordenaar van Cor van Hout, die werd neergeschoten in de Dorpsstraat van Amstelveen, is nog steeds niet gepakt. Politie en justitie achten het waarschijnlijk dat ex-Joegoslaven betrokken waren bij deze nog niet opgehelderde moord op de topcrimineel. foto Peter Elenbaas/GPD Kosovaarse criminelen zich makkelijk lenen voor een moordpartij vindt zijn oor sprong in het oorlogsgeweld dat de Balkan in de jaren negentig, maar eigenlijk al eeuwen teis tert. Bovenkerk wijst in zijn boek Misdaadprofielen op een interview dat de in Amsterdam actieve crimineel Milo B. ooit gaf. Milo zei daarin: „Doden is voor ons iets anders dan in het Westen. Doden is een deel van ons erfgoed. De Joegoslaven zijn al tiental len jaren actief in Nederland. En al vanaf dag één zijn ze be trokken bij gewelddadige ac ties. In de jaren zestig en zeven tig introduceerden ze samen met Italianen de gewapende roofoverval. Ook de beruchte slager van de Balkan, Arkan, die uit naam van de Serven moord expedities leidde in Bosnië, pleegde ooit dergelijke overval len in Amsterdam. Hij werd er zelfs voor opgepakt. In de loop der jaren hebben de voormalige Joegoslaven zich ontpopt tot dé geweldsspecia listen. Dat komt volgens Boven kerk deels omdat Joegoslavië geen eigen criminele grondstof heeft. Turken doen heroïne, Ma rokkanen hasj, Colombianen cocaïne, Nederlanders xtc en wiet. De crimineel die een moorde naar zoekt, hoeft niet veel moei te te doen. Bijna alle in Neder land actieve bendes hebben contacten met voormalige Joe goslaven. Sommige moorde naars verspreiden zelfs recla memateriaal met daarop eerder gepleegde gruwelijke moord partijen en martelingen. Politie en justitie achten het daarom ook waarschijnlijk dat ex-Joegoslaven betrokken wa ren bij de nog niet opgehelderde moorden op topcriminelen als Sam Klepper, Jan Femer en Cor van Hout. Al heeft de politie geen enkel aanknopingspunt naar de daders. Evengoed komen de daders uit het Albanese criminele circuit. De Albanese maffia schiet zich in heel West-Europa een weg naar de top. Specialiteiten: drugs- en vrouwenhandel, af persing en moord in opdracht. Veel meer is er bij politie en cri minologen nog niet bekend over deze groep. Wel is duidelijk dat ze zeer zwijgzaam zijn. En dat maakt ze voor opdrachtgevers tot moord gewild. GPD doorJessica Smeenk Anna Lindh, sinds vijfjaar de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zweden in het buitenland politiek op de kaart gezet. Zo verwoordde voorzitter Peter Eriksson van de Zweedse Groene Partij de mening van heel veel Zweden over de door een onbekende man doodgestoken minister. Pre mier Persson omschreef haar na haar overlijden als 'het ge zicht van Zweden naar de buitenwereld'. De 46-jarige Lindh was een van de populairste politici van haar land. Zij werd ge noemd als dé kandidaat voor de opvolging van haar partij genoot premier Göran Pers son. Haar populariteit had zij onder meer te danken aan het feit dat zij wars was van gewichtigdoenerij en zich niet liet voorstaan op haar positie. De kleine, jong uit ziende juriste en moeder van zoons van twaalf en acht jaar oud, maak te zich tij dens het Zweedse voorzitter schap van de Europese Unie twee jaar geleden, los uit de schaduw van premier Pers son, toen zij een groot aantal buitenlandse reizen maakte. Ook in de campagne voor het referendum over de euro liet zij zich veel zien als voor stander van invoering van de Europese eenheidsmunt. Commentatoren zeiden het niet onmogelijk te achten dat Lindhs persoonlijke popula riteit de balans nog zou kun nen laten doorslaan naar de voorstanders van de euro. De 46-jarige Lindh, die van 1994 tot 1998 minister van Milieu zaken was, stond bekend als zeer competent en conse quent en haar onderhande lingsbekwaamheid - onder meer tijdens de besprekingen over de uitbreiding van de werd IEL cipe vroe ding voor [ren trap isvr Europese Unie roemd. Ze was niet bang voor pittige uitspraak. Zij om-Jdere schreef de Amerikaanse pre- sident Bush als een 'loneran. ger' toen hij ten strijde trok tegen Irak. In haar kritiek, de politiek van Israël en deKres: Verenigde Staten ten opzich- den te van de Palestijnen liet zich een stuk scherper dan de premier. Zij noem® Bush' Midden-Oostenbeleid Slee 'dom, waanzin en uiterstge- vaarlijk'. Over de Italiaanse premier Berlusconi zei zij dat hij wegens zijn 'enigszinsbij-lelü zondere positie' niet geschikt was om de besprekingen over een Europese grondwet met de noodzakelijke onderhan- delingsbekwaamheid tot goed einde te brengen. Van bewaking wilde net als de in 1986 vermoorde Zweedse premier Palme, niets weten. Woensdagmid- dag was zij, zoals wel vaker in een vrij uurtje, alleen de stad ingegaan om wat te win- kelen. Zij ben had tij h »-aa: ven tent duid se P (vor were aël nee the lege iraf taal dens de campagne euro-referendum ook woonte om totaal onver wacht en zonder bewaking op markten, scholen en it winkelcentra op te duiken. Lindh, die met de voormalig Ischri DeV mier terb voor 'het fel m liesi nu h men Israe minister van Binnenlandse Zaken Bo Holmberg was trouwd, reisde dagelijks per trein van haar woonplaats Norrköping naar haar werk op het ministerie van Buiten landse Zaken. De in 1957 in Enskede gebo ren Lindh studeerde rechten in Uppsala. Zij was al tijdens haar studie politiek actief, 1982, het jaar dat zij haar universitaire opleiding af rondde, kreeg zij een zetel het parlement. Haar ster steeg snel binnen de sociaal democratische partij. In 1991 werd zij lid van het par tijbestuur. ANP MYXOMATOSE - In Seroos- kerke (W) is myxomatose vastgesteld. Veertien konij nen blijken te zijn besmet met de gevreesde konijnen ziekte. De Veeartsenijkun- digde Dienst roept konijnen houders op hun dieren in te laten enten. VEER - De PSD gaat ook 's nachts varen tussen Zierik- zee en Katseveer. De Konin gin Emma zal drie keer per nacht passagiers en voertui gen overzetten. ONDERZOEK - De regering en een meerderheid van de Tweede Kamer voelen niets voor een verplicht kundig onderzoek vóór hel huwelijk. Het, ongehuwde. PvdA-Kamerlid Zeelenberg had hiertoe een voorstel in gediend. Aanleiding was eet open brief aan het parlement van een aantal medisch spe cialisten op het gebied van erfelijkheidsleer. HAAN - Voortaan mag er maar één haan in een kippen hok worden gehouden. Hel Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren wil zo de kwaliteit van consumptie-eieren be vorderen. De handel ont vangt nu te veel bevruchte exemplaren. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 460116 Fax: (0118)472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooru zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel.(0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintiesi Tel (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegen or-concern V u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebr^!^en* ze (abonnemenlen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevantediens' producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvUl("SAU^ teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk mei PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. dooi duid duld ■ake isch verd MUI iwa woc lest :ier. 'ale; uur Huk iresi ihai ervr tan en van NEL Slat van het I drag Buit voor der; lijk schil land BEI heef Pale de li nisa gisti De j ston lijst poli' bew ters van rigv geit bgd deui ged: Behoort tot LUGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4