PZC Alweer een kilometer Klachten over hangjongeren nemen toe Nieuwe straat heet Oliemolen Hulst wil nog geen extra geld steken ii leerlingenvervoer p Fanfare Axel vreest voor verlies subsidie Vier bedrijventerreinen krijgen infrastructuur voor snelle internetverbindingen weekenddiensten Fietsen langs boerderijen vrijdag 12 september 2003 Glasvezelnet School Clinge krijgt extra lokaal en ruimte voor peuters Mini-werktuigen Minder tolerant Fietstocht 0 Uitleg over kerk Oostburg Niet genoeg Huisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Thuiszorg Pastorale dienst Waterschap w snel baggeren door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Christelij ke Drumfanfare Hosanna uit Axel vreest dat de subsidie voor de muziekgezelschappen uit de voormalige gemeente Axel op korte termijn fors wordt afgebouwd. Daardoor komt het voortbestaan van de verenigingen in gevaar. Hosanna roept de Terneuzense gemeenteraad op om vooral niet te korten op de huidige subsidie. Bij de gemeentelijke herindeling hebben Axel, Sas van Gent en Terneuzen een voorlopige subsidiegrondslag vastgesteld voor muziekgezel schappen. Harmonieën en fan fares krijgen voortaan een vast bedrag van 455 euro en drum bands 272 euro. Tenminste, als ze een 'dirigent met vakbe kwaamheid' hebben, want an ders worden die bedragen gehalveerd. Bovenop dat basisbedrag krij gen de verenigingen nog eens 50 euro per lid. Voor de Axelse verenigingen betekent dit dat ze er flink op achteruit gaan. In vergelijking met de vroegere situatie is het vaste subsidiebe drag met ongeveer vijftien pro cent verlaagd. Er is echter een overbruggings regeling getroffen. De gezel schappen krijgen het verschil bijgepast in de vorm van een garantiebedrag. Voor Hosanna is dat bepaald op 509 euro. Het garantiebedrag blijft gehand haafd totdat de gemeente Ter- neuzen nieuw beleid heeft ge formuleerd. Bij Hosanna voelen ze de bui al hangen. In een brief aan de gemeenteraad spreekt de ver eniging de teleurstelling uit over de in de nieuwe gemeente gehanteerde subsidiebedra gen voor muziekverenigingen. „We vrezen dat het 'garantie bedrag' slechts een beperkte periode gehandhaafd zal wor den, waarna de subsidiebijdra- gen voor de Axelse muziekver enigingen een definitieve achteruitgang zal inhouden." Sluis sluit bedrijven aan op kabel door René van Stee SLUIS - De gemeente Sluis wil de vier belangrijkste bedrijven terrein binnen haar grenzen uit rusten met infrastructurele voorzieningen op het gebied van iet (informatie- en communica tietechnologie). Dankzij de aanleg van zowel coax- als glasvezelkabels op de bedrijventerreinen in Eede, Breskens, Oostburg en Schoon- dijke (en toekomstige uitbrei dingen) moet dit project een bijdrage leveren aan het aan trekken van nieuwe bedrijven en arbeidsplaatsen en het be houd van huidige bedrijvigheid. „Onze verwachtingen op dit vlak zijn hooggespannen, om dat dankzij dit voor Nederland se begrippen unieke project een betaalbaar en hoogwaardig iet- voorzieningenniveau wordt ge realiseerd. Daardoor zijn de huidige en nieuwe bedrijven in staat hun bedrijfsvoering te op timaliseren. Verder is het niet onbelangrijk dat bedrijven ook zelf om dergelijke voorzienin gen vragen", verklaart verant woordelijk wethouder J. Pro voost. De nieuwe voorzieningen ma ken het mogelijk om aansluitin gen op breedbandinternetver- bindingen te realiseren vanaf een basis kabelpakket (e-mail, internet, tv) van nog geen twin tig euro per maand tot het meest geavanceerde pakket van onge veer 280 euro per maand via het glasvezelnet. De gemeente Sluis HULST - De St. Bernardus- school in Clinge wordt uitge breid met een extra lokaal en een ruimte voor de peuterspeel zaal. Volgens wethouder P. Wee- maes kan de school met de uit breiding op korte termijn een brede School worden. r' Onder de noemer brede school worden alle initiatieven ver staan waarbij diverse activitei ten (zoals kinderopvang, hobby, welzijn of hulpverlening) wor den gekoppeld aan een school. Weemaes maakt zich al jaren sterk om meer brede scholen in de gemeente Hulst van de grond te krijgen. Brede scholen moe ten kinderen gelijke ontwikke lingskansen bieden. Hoewel de basisschool in Clinge nog geen twee jaar in gebruik is, was het volgens Weemaes niet te voorzien dat het aantal leerlin gen zo zou toenemen. „We had den al een extra lokaal ge bouwd, maar het is nog niet toereikend. De leerlingenaan tallen stijgen nog steeds. Dat houdt zeker de eerste vijf jaar nog aan. Bovendien is er meer ruimte nodig als gevolg van de klassenverkleining. Volgens Weemaes wil Clinge graag een brede school. Hier voor zijn extra lokalen nodig. De basisschool in Graauw staat model voor soortgelijke initia tieven in de andere dorpen van de gemeente Hulst. Weemaes denkt dat binnen niet al te lange tijd begonnen kan worden met de bouw van de ex tra lokalen. „Er moet nog grond aangekocht worden om de uit breiding mogelijk te maken. Er wordt naar gestreefd om de lo kalen in het nieuwe schooljaar in gebruik te nemen." De brede school zal volgens Weemaes een aanzienlijke ver betering voor het grensdorp zijn. „Het mag niet zo zijn dat Nederlandse kinderen in België naar school gaan. Ik ben van mening kinderen naar school moeten gaan in de plaats waar ze wonen. Dat is veel beter voor de samenhang van een dorp." VOGELWAARDE - In de Week van het Platteland, van 12 tot en met 21 september, is er in de openbare bibliotheek in Vogel waarde een expositie te zien van landbouw- en graafwerktuigen. Deze zijn op schaal 1:32 ge maakt door Gijs van Pamelen uit Kloosterzande. springt financieel bij omdat ex ploitanten van dergelijke infra structuur hun projecten in het algemeen niet rendabel krijgen. „Zo blijft er ondanks toezeggin gen van bedrijven voor afname van diensten bijna altijd een zo genaamde onrendabele top over. Daarom hebben wij beslo ten zelf de basisinfrastuctuur te verzorgen, waardoor reeds aan wezige of toekomstige bedrij ven hier niet voor hoeven te betalen en daardoor alleen te maken krijgen met standaard aansluitkosten", legt Provoost uit. In samenwerking met Delta NV en Zeelandnet (onderdeel van Delta nutsvoorzieningen en in- ternetleverancier voor Zeeland) is inmiddels een plan uitge werkt. De kosten voor het pro ject bedragen naar schatting 400.000 euro. De gemeente Sluis heeft een subsidieverzoek inge diend bij de provincie Zeeland en de Europese Commissie (5B). De kosten van de gemeente zelf (ongeveer 50.000 euro) kunnen worden opgevangen binnen de bestaande en toekomstige ex ploitaties. Dit betekent onder meer dat nieuwkomers per vier kante meter bedrijfsgrond een bijdrage van maximaal vijftig SLUIS - De zestiende avondvierdaagse in Sluis werd gisteren feestelijk afgesloten met een rondgang door de straten. Met een voldaan gevoel konden de ruim 340 wandelaars terugkijken op hun prestatie. Op de langste afstand, tien kilometer, gingen maandag zo'n vijftig moedigen van start. Het grootste deel van de wandelaars koos toch voor de vijf kilometer. De vier daagse had ook dit jaar niet te klagen over het weer. Alle avonden bleef het droog. Aan de Zuiddijk - nabij de Oostpoort - vond gister avond rond half acht de bloemenhulde plaats en kregen door Marco Hamelink TERNEUZEN - De politie in Terneuzen krijgt steeds vaker klachten binnen over hangjon geren die voor overlast zorgen. Met name in de Merwedelaan is het de laatste tijd raak. De laat ste paar maanden kwamen er zeven meldingen binnen van overlast in deze straat. De bewoners in de Merwe delaan worden geconfronteerd met een groeiende groep jonge ren die zich ophoudt in en rond het speeltuintje. Geluidsover last van muziek en scooters en zelfs brandstichting zorgen voor irritaties. Wethouder C. Liefting (wijkbe heer) is bekend met het pro bleem in de Merwedelaan, maar wil niet direct spreken van een toename. „Ook uit andere wijken komen steeds vaker klachten van over last. Dit betekent niet per defi nitie dat er meer overlast plaatsvindt. Ouderen worden ook steeds minder tolerant te genover jongeren." Omdat er jongeren in het speel tuintje aan de Merwedelaan rondhangen, blijven kinderen voor wie de voorziening is be doeld inmiddels weg. Volgens Liefting een logisch gevolg. „Als er in een wijk of dorp niets is voor de jeugd vanaf twaalf jaar, worden kleinere kinderen daar de dupe van. Daarom is het belangrijk dat we nu inventari seren welke voorzieningen er zijn. We voeren gesprekken met dorps- en wijkraden, maar ze ker ook met de jeugd zelf. Hier uit blijkt dat zij behoefte heb ben aan een eigen plek waar ze elkaar kunnen ontmoeten. Bo vendien willen ze graag gezien worden en zelf dingen zien. Ou deren zien de jongeren juist het liefst naar de rand van een wijk of dorp verhuizen, zodat ze er zo min mogelijk last van hebben. Dat kan dus problemen geven", aldus Liefting. Ook in de Breitnerstraat zorgen jongeren voor overlast. Ook daar ergert men zich aan de ge luidsoverlast en zijn de speel- voorzieningen regelmatig het doelwit van vandalisme. Vier keer deze zomer sprak de politie de jongeren in de wijk verma nend toe. „Van problemen in de Breitnerstraat heb ik nog niet eerder gehoord. Het mooie weer kan een echter ook een oorzaak zijn. Met het mooie weer is men vaker buiten en ook het geluid draagt veel verder. De jeugd op hun gedrag aanspreken is in eerste instantie een goede op lossing. Pas in een later stadium kunnen we bijvoorbeeld met de ouders gaan praten. Als ook dit niet helpt, zit er niets anders op dan ze door te verwijzen naar buro Halt", aldus de wethouder. KOEWACHT - Winkeliersver eniging Wiveko uit Koewacht houdt zondag voor de vijftiende keer een fietstocht. De route is ongeveer dertig kilo meter lang en voert door zowel Zeeuws als Vlaams landschap. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur bij gemeenschapscentrum De Vlaschaard. Het vertrek is daar gepland vanaf 14 uur. door Frank van Cooten HULST - Toekomstige bewo ners van het voormalige Ly ceumterrein in Hulst wonen aan de Oliemolen en het Bollewerck. Deze namen willen B en W ge ven aan de twee straten in de nieuwe wijk aan de Tivoliweg. Het college legt hiermee een re latie met het verleden van het gebied. Aan de Tivoliweg heeft in het verleden een oliemolen gestaan. In de zestiende eeuw lag ter plaatse voor de oude stadsom walling een aarden bolwerk. De naam 'Bollewerckpoort' is daarvan afkomstig. Op het terrein van het voormali ge lyceum worden huizen ge bouwd. Het hoofdgebouw staat momenteel in de steigers. In de voormalige school komen ap partementen. In het exploitatieplan Zoute- dijk in Kloosterzande zijn we gen aangelegd, waaraan nog namen toegekend moeten wor den. Deze uitbreiding ligt bij het gebied waar vroeger het Uithof van de Duinenabdij bij Veurne heeft gestaan. Gelet hierop kun nen aan de wegen in deze uit breiding van Kloosterzande na men worden verbonden die in relatie staan met het voormalig Hof ter Zande. De voorkeur van het college gaat uit naar Monnikenstraat en Ter Duinen. Voor wegen die in de toekomst dichter bij de oorspronkelijke plaats van het Uithof worden aangelegd, zijn namen als Uithof, Zandehof en Kloosterhof gereserveerd. De bouwrijpwerkzaamheden in het exploitatieplan Zoutedijk zijn vrijwel afgerond. De bouw van de woningen kan beginnen. Het dagelijks bestuur heeft ook namen in petto voor nieuwe straten op de industrieterreinen Hogeweg in Hulst en Hulster- weg in Kloosterzande. In de raadsvergadering van 10 juli is besloten op Hogeweg een zijweg aan te leggen van de Aziëweg om de nog niet verkochte perce len beter te verkopen. Het gaat om een vrij korte zijstraat. Het college wil aan de straat daarom ook de naam Aziëweg geven. Op het industrieterrein Hulster- weg is vorig jaar een straat aangelegd. Gelet op de nu al moeilijke huisnummering op dit terrein moet deze zijstraat een nieuwe naam krijgen. De naam Nijverheid legt volgens het col lege een directe relatie met de activiteiten ter plaatse. Achter het BACK-complex bij het Stationsplein wordt een nieuw expeditiecentrum van TPG-post gebouwd. De nieuwe weg daar naar toe ligt in het ver lengde van het Stationsplein. Daarom wil het college vast houden aan Stationsplein. eurocent leveren. Nog voor het eind van dit jaar hoopt de ge meente groen licht te krijgen van de subsidieverleners en de contracten te tekenen met Delta NV. De verwachting is dat be staande bedrijven in de eerste helft van volgend jaar kunnen worden aangesloten. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De kosten van het leerlingenvervoer rijzen de pan uit. Dit jaar is er sprake van een stijging van dertig procent. Dat werd deze week duidelijk tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van Taxicom, het samenwerkingsverband collectief vervoer in Zeeuws- Vlaanderen. De extra uitgaven hebben niet alleen te maken met een toena me van het aantal ritten, maar ook met een herziening van het tariefstelsel. Taxiorganisatie Regie bv krijgt meer geld voor bijzondere ritten. Dit zijn bij voorbeeld ritten buiten Zeeuws-Vlaanderen. Voorzitter J. van Schaik van het samen werkingsverband tilt - niet zo zwaar aan de forse stijging. „Hoe succesvoller het systeem is, hoe meer de kosten uit de hand lopen." Volgens de begroting van dit jaar zou het leerlingenvervoer rond moeten komen van ruim 900.000 euro. De laatste ramin gen gaan uit van een bedrag van ruim 1,2 miljoen euro. Het ver schil moet opgevangen worden door een begrotingswijziging. Alleen de gemeente Terneuzen is akkoord gegaan met de wijzi ging. De gemeente Hulst biedt stevig verzet en wenst voorlopig geen cent meer uit te geven. Zij zet stevige vraagtekens bij de OOSTBURG - De hervormde kerk aan het Kerkplein in Oost burg houdt zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur open huis in het kader van de Open Monumen tendag. Belangstellenden krijgen uitleg over de geschiedenis van de kerk en de toren kan worden be klommen. In het hervormd kerkcentrum tegenover de kerk is er een modelbouwshow. De dag wordt afgesloten met een korte vesperviering. stijging van het aantal rittg het leerlingenvervoer. Een getergde Van Schaik rj de de gemeente Hulst aan snel met haar aandeel in des ging, ruim 87.000 euro, over brug te komen.Hulstisverj woordelijk voor de probit: die ontstaan. Straks is erg geld meer om voorschots te betalen. Ik vraag Hulst nel om alvast aan de verplichtinj te voldoen. Wij hebben alsï menwerkingsverband geen om gemangeld te wordentq een gemeente en de vervoenj Het probleem zit echt inHuig Volgens wethouder F. Driessche van Hulst is diet delijkheid nog niet te verwal ten. „Voor onze ambtenaren de uitleg die Regie bv geeft® volledig onderbouwd. We kt ben wel al wat gegevens bias maar nog lang niet ge gaan zo snel mogelijk met Re; om de tafel." Hulst heeft eerder aangega van het contract met Regiebi te willen. Volgens wethoude Weemaes van Hulst is dek; teit van het leerlingenvera ver onder de maat. Hij heeftt voor gepleit dat het contractp jd 1 januari 2005 beëindigd rat „Wij willen terug naar vroeg toen het leerlingenvervoer^ beter was geregeld. Vanaf S willen we weer individuelere: tracten met taxibedrijven sluiten." Bestuurslid en CDA-raadsliê: Hulst J. van Eek hekelde Si maes om deze handelwijze.! zorgt onnodig voor commot Dat is niet bevorderlijk voori gang van zaken. Hij heeft; woon onjuiste uitspraken daan. Een gemeente kan nc het leerlingenvervoer in beheer doen. Weemaes bei dert de duidelijkheid niet," Weemaes kwam mede tot uitspraak, omdat op de een schooldag vijf kinderen i werden opgehaald. In Terne zen werd één leerling niet op; haald en in de gemeente Sli drie. Volgens Van Schaikzijne le problemen nu opgelost. alle deelnemers een glaasje fris. Vandaaruit ging het achter de muziek aan door de straten. Bij sporthal De Vliete werden de wandelaars verwelkomd door wet houder L. Wille (sport). Voor de deelnemers lagen de medailles en speldjes klaar. foto Wim Kooyman zaterdag 13 en zondag 14 september 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Midden- en Oost- Zeeuws Vlaanderen (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Klooster zande, Hulst, Koewacht, St. Jansteen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoe ken: Huisartsenpost De Honte, Wielin genlaan 2, Terneuzen in ziekenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (altijd eerst bel len). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken. Huis artsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). West-Zeeuws-Vlaanderen A. C. R. Bracké, Burg. v. Zuijenstraat81, Breskens, tel. (0117) 382714. Spreekuur zat. en zon. 12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen Otheense Kreek, J. van Galenstraat 1, Terneuzen, (0115) 612685. Spreekuren zat. 10-10.30 en 18-18.30, zon. 12-12.30 uur. Gemeente Terneuzen Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114)311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00 17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Huist. Oostburg en Zuidzande Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117)452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Terneuzen, Axel, Zaamslag Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Ax el, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur Hulst en Hengstdijk J. J. L. M. Kop, Axel, Bastionstraat 2, Ax el, tel. (0115) 561488. Spreekuur, zat. 11- 12 uur,IJzendijke Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuurzat. 13enzon. 12uurinde die renkliniek. Terneuzen J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuurzat. van 12.30- 14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis 'Dierenartsencentrum West', G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484. Oostburg J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. (0117)452103. Sas van Gent E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat92, Kapel- lebrug, tel, (0114) 312701. Spreekuur 11.00- 12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderf alarmnummer (0115) 442161. Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaands ren, voor spoedgevallen dag en nact' bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaandert' Telefoonnummer (0117) 456500, Ka naalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen:!s foonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Ze land, kraamcentrum Zeeuws-Vlaanë ren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113)224022. Oost-Zeeuws-Vlaanderen zon. 12 - ma 24 uur. Bereikbaar via mobielnummer06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereikbaar via mobielnummerOê 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen Bereikbaar via mobiel nummer06 53997850. TERNEUZEN - Het ivalfl schap Zeeuws-Vlaanderen f op korte termijn samen mete drie gemeenten in Zeeuw- Vlaanderen beginnen meN uitvoeren van de gemeentelijl baggerplannen. Die plannen werden vorig f door het schap, in samenspr® met de gemeenten en advies'- reau Arcadis opgesteld, on® na een inventarisatie bleek c; in veel watergangen binnen o woonkernen behoorlijke hf veelheden (licht tot x-edelijkve vuild) slib ligt opgehoopt 1- specie zal verwijderd wordt zodra er zekerheid bestaat ov een subsidiebijdrage van ministerie van VROM. Per®f meente heeft dat minis'® maximaal 22.727 euro aans® sidie beschikbaar. IJZENDIJKE - De reeks vil 'Held op stokken'-fietstocM» in West Zeeuws-VlaawW- wordt vrijdag 19 en zaterdag-' september afgesloten met verlichte fietsroute. De dertig kilometer lange toe voert langs boerenbedrijven i- de streek. In IJzendijke Hoofdplaat worden de deein mers onthaald op diverse opt r dens en attracties. De start ïso- 19.30 uur bij Schapenboerd®. Goede Hope bij Nummer t. het streekmuseum in IJzenaJJ en de Hazelaarshof bij Bien' Wie niet per fiets kan dee^ men, kan de tocht per maken (opgeven bij de fan11"' Van Erp in Hoofdplaat) In het voormalige schoolgebouw van het Jansenius worden appartementen gebouwd. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40