Meeste besparingen zijn al voor prinsjesdag uitgelekt r Brand leidt tot stroomstoring in Overijssel en Drenthe EEN TOTAAL NIEUW INTERIEUR (INCLUSIEF KEUKEN)VOOR DE PRIJS VAN EEN KEUKEN! Patriottische Unie Bonaire krabbelt terug na druk uit Den Haag Kabinet zal zich niet tegen referendum EU verzetten 3 25 SEPTEMBER: Verdachte van de moord op Kumral was 12 V1 vrijdag 12 september 2003 Luchtvaart Kustwacht Kamer besluit tot nader onderzoek Firn Fortuyn Hoogleraar pleit voor minister Ouderenbeleid Meer klachten geweld in onderwijs Actievoerders verdringen elkaar Zender kogelbrieven voorgeleid Fonds voor culturele noodhulp Cel en tbs voor babyschudden opening Happy Woon Story op de Woonboulevard Goes LOW PRICES, BIG FUN! ten m teir» te begii latic; rden n. Vera mist dat 8 0.56 er 8.4! r 1.53 ■7 1 PEN'HAAG - De verdachte van ie moord op Kumral Bagci in 1995 was ten tijde van het mis- dnjf twaalf jaar oud. De ver dachte is een twintigjarige Ha renaar, zo bevestigde gisteren jijn raadsman P. Hoogendam. Dejurist mag verder geen mede- delingen doen over zijn cliënt. De verdachte werd dinsdag aangehouden. Het zevenjarige Turkse meisje Kumral ver dween op21 juni 1995. Twee da gen later werd haar in stukken «esneden lichaam gevonden. De jchaamsdelen waren verpakt in lassen. Öezaak-Kumral is een 'cold ca se'die bijna acht jaar na dato »erd heropend. SJ )at de verdachte tijdens het lisdrijf minderjarig was, zou 31 unnen betekenen dat hij onder >5: het kinderstrafrecht valt. Als in een rechtszaak zijn schuld wordt bewezen, dan zou hij maximaal twee jaar cel kunnen n krijgen. 11 Het OM doet verder geen mede delingen over de zaak. ANP Antilliaanse coalitie gelijmd van onze redactie binnenland KRALENDIJK - De Patriotti sche Unie van Bonaire (UPB) die dinsdag uit de Antilliaanse regering stapte, krabbelt terug. „Mede vanwege de politieke druk uit Den Haag", zegt partij leider R. Booi. Volgens Booi hebben de zorgen die minister De Graaf (Konink rijksrelaties) uitte over de An tilliaanse regering een rol ge speeld bij zijn bereidheid terug te keren in het kabinet. De Graaf schreef dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer dat hij zich grote zorgen maakt over de afbrokkeling van de rege ring. Toen was alleen Sint Maarten niet vertegenwoordigd. De be windsman was toen nog niet op de hoogte van het vertrek van Bonaire. Volgens Booi is van verschillen de kanten druk op hem uitgeoe fend om flexibiliteit te tonen en toch deel uit te blijven maken van de regering. „We willen naar Nederland toe niet nega tief overkomen en dus heb ik mijn verantwoordelijkheid ge nomen." Booi heeft een week bedenktijd gevraagd. In die tijd wordt be keken of het aantal vluchten van de nieuwe luchtvaartmaat schappij BonairExel tussen Cu- ragao en Aruba toch kan wor den uitgebreid. BonairExel had gevraagd om veertien vluchten per week, maar kreeg er vier. De Curagaose maatschappij Dutch Caribbean Airlines (DCA) heeft de overige 38. Volgens Booi, die ook president commissaris is van BonairExel, is het mogelijk om het maxi mum aantal vluchten uit te brei den naar 55. Het departement van Luchtvaart van Aruba heeft al aangegeven daar geen be zwaar tegen te hebben. Het kabinet-Godett begon op 22 juli met een ruime meerderheid van zestien van de 22 Statenze- tels maar verloor er twee door het vertrek van de Democrati sche Partij van Sint Maarten eind augustus. Toen ook UPB dinsdag met haar twee zetels vertrok, resteerde een nipte meerderheid van twaalf zetels. Minister De Graaf zei gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer dat de krappe meerder heid van de regering in de Sta ten hem niet zozeer zorgen baart, maar wel dat vooralsnog maar drie van de vijf eilanden in de regering vertegenwoordigd zijn. „Dat lijkt me geen goed te ken. Het zal ook tot onrust lei den op de Antillen", voorspelde hij. De Graaf zegde tijdens het de bat toe dat hij wil kijken of het ontwikkelingsgeld dat de Antil- DENHAAG - De commissie van toezicht voor de inlichtingen dienst AIVD doet binnenkort nader onderzoek naar de veilig heid en beveiliging van Pim Fortuyn. De Tweede Kamer heeft hier gisteren unaniem toe besloten. commissie gaat in persoon ambtenaren horen, die uitsluit sel kunnen geven over een aan tal brandende vragen die de lijst Pim Fortuyn graag beant woord ziet. Zo wil de LPF weten of Fortuyn werd afgeluisterd, wat 'taps' bij dierenactivisten hebben opgeleverd en hoe de dreigingsanalyse rond Fortuyn niet) tot stand kwam. bar verwachting kan de com missie van toezicht de 'verho len'vrij snel afronden en de Ka- terverslag uitbrengen, lan ook kan het Kamerdebat m de moord op Fortuyn wor- ien afgerond. Naar verwach- gebeurt dat nog dit jaar. CPD ÏÏLBURG - Om de problemen tan de vergrijzing goed op te 1391 vangen, moet het ouderenbeleid rib de taak van één minister wor- ;-!jjden.Die kan alles in samenhang bekijken. Nu heeft Nederland vooral oog voor de hoge kosten van de vergrijzing en te weinig voor de opbrengsten. Datheeft Ruud Muffels, hoogle raar Arbeidsmarkt en Sociale Zekerheid aan de Universiteit van Tilburg gisteren gezegd. «Er is voor de samenleving veel meer uit ouderen te halen dan nu. Het bedrijfsleven investeert rauwelijks nog in werknemers van45jaarof ouder." Ouderenbeleid is wellicht onder te brengen bij de minister van integratie, zo oppert de profes sor. Die bewindspersoon richt zich hoofdzakelijk op etnische bevolkingsgroepen, maar zou net zo goed aandacht kunnen schenken aan de integratie van verschillende leeftijdsklassen. Muffels vindt dat een brede aan pak van de vergrijzingsproble- oen door de betrokken departe menten in Den Haag niet goed functioneert. ANP van onze redactie binnenland STEENWIJK - Door een brand in een hoofdvoedingsstation in Steenwijk kwamen gisteroch tend tienduizend huishoudens en bedrijven zonder stroom te zitten. De storing trof de Kop van Overijssel en een deel van Drenthe. In Steenwijk en omgeving reed de politie rond met geluidwa gens om de bewoners te infor meren. Door de stroomstoring was het alarmnummer 112 gis termiddag onbereikbaar. Tele visie en radio werkten niet meer. Voor informatie waren drie mo biele politieposten ingericht waar bewoners terecht konden. Stroomleverancier Essent bracht in de plaatsen Nijeveen, Kolderveen, Kalenberg, Olde- markt, Ossenzijl en Steenwijk de stroomvoorziening met be hulp van noodaggregaten weer op gang. Ook in Giethoorn wer den enkele huishoudens weer van stroom voorzien. Een verzoek van twee verpleeg huizen in Steenwijk om een noodstroomvoorziening is inge willigd, zo maakte burgemees ter Apotheker van Steenwijker- land gistermiddag bekend. Er zijn in de getroffen regio geen ziekenhuizen. Essent verzocht mensen die al van noodstroom voorzien wa ren, daar zuinig mee om te gaan. „De huishoudens zullen de ko mende twee dagen nog op nood stroom draaien. Als ze te veel stroom verbruiken, dan raakt het netwerk te veel belast. Burgemeester Apotheker riep voor plaatsing van de aggrega ten hulp in van de landmacht uit de kazerne in Havelte. Een be veiligingsdienst bewaakte de aggregaten. De politie begon Ik HE.6 M^OVVECykS' PrtNb Elc.'fcvCyk MAAK ££AJ MOE-OER. Is" door Fons Kockelmans DEN HAAG - Het kabinet zal volgend jaar voor 17 miljard euro bezuinigen. Vol gende week dinsdag - prinsjesdag - wor den daartoe de plannen gepresenteerd. Maar zoals gebruikelijk zijn de meeste er van al uitgelekt of op andere wijze bekend geworden. Hieronder volgt een opsomming van de belangrijkste voornemens. Voor een deel gaat het om maatregelen die pas na 2004 van kracht worden. - Op incidentele loonstijgingen voor amb tenaren (bonussen bij promotie en derge lijke) wordt 250 miljoen euro bespaard. De CAO-salarissen voor ambtenaren zul len volgend jaar niet stijgen, evenmin als de uitkeringen. - De motorrijtuigenbelasting wordt vanaf volgend jaar aangepast aan de prijsstij gingen. Dat moet een bedrag opleveren dat in 2007 is opgelopen tot 200 miljoen. - De fiscale aftrekbaarheid van vut- en prepensioenpremies wordt al in 2005 ge schrapt, in plaats van in 2007, zoals in het regeerakkoord was aangekondigd. Doel daarvan is dat ouderen langer blijven werken. Dit levert de schatkist ruim 1 mil jard euro op. Verder krijgen mensen aan het begin van hun vut-periode waar schijnlijk een 'fiscale boete': ze moeten dan ineens de belasting afdragen over de jaren tot hun 65e. - De tabaksaccijns gaat omhoog, waar door een pakje sigaretten ongeveer 50 cent duurder wordt. Beoogde opbrengst: ongeveer 500 miljoen. - In de volksgezondheid wordt volgend jaar ruim 2,1 miljard euro bespaard. Dat gebeurt onder meer door een beperking van het ziekenfondspakket. De pil wordt alleen nog vergoed voor vrouwen tot 21 jaar. De tandartshulp voor volwassenen verdwijnt uit het ziekenfondspakket, evenals de fysiotherapie voor 18-plussers. Ook een aantal eenvoudige medicijnen als pijnstillers komen voortaan voor eigen re kening. Reageerbuisbevruchtingen wor den, als zij voor de eerste maal plaatsvin den, niet meer vergoed. Er komt een eigen bijdrage per doktersrecept van 1,50 euro. De eigen bijdragen voor de AWBZ rege ling stijgen. Maar de grootste klapper komt uit het afromen van de bonussen van apothekers. Die moet in 2004 432 miljoen opleveren. - In 2006 wordt het WAO-stelsel drastisch gewijzigd. Dat moet een daling van de in stroom opleveren van 40 procent. Het is de bedoeling dat alleen volledig arbeidson geschikten nog een WAO-uitkering krij gen. Wie deels ongeschikt is moet, met een aanvulling op zijn salaris, aan de slag blij ven. Vanaf 1 juli volgend jaar worden mensen die nu al in de WAO zitten volgens een nieuw systeem herkeurd. Keuringsartsen krijgen daarbij ruimere mogelijkheden deels arbeidsongeschikten weer akkoord te verklaren voor een baan. De ingrepen in de WAO leveren een bezuiniging op van 1,2 miljard euro. - Allochtonen met een WW-, WAO- of bij standsuitkering worden gekort als zij zakken voor het inburgeringsexamen. Dat geldt zowel voor nieuwkomers als mensen die al voor 1998 naar Nederland kwamen. - Op de krijgsmacht wordt structureel 380 miljoen euro bezuinigd. Er verdwijnen circa negenduizend banen. Bases als Twenthe (luchtmacht) en het Duitse See- dorf (landmacht) moeten waarschijnlijk dicht. - Er komt een prestatiebeurs voor leerlin gen in het beroepsonderwijs. Dat bete kent dat ze kans lopen hun beurs te moe ten terugbetalen als ze zakken. Dit moet 400 miljoen opleveren. - Woningcorporaties moeten meebetalen aan de huursubsidie. Opbrengst: 250 mil joen. - Lagere overheden dragen 350 miljoen bij aan de bezuinigingen door een besparing op het provincie- en gemeentenfonds. - Het fonds voor de verbetering van wegen en openbaar vervoer, dat wordt gefinan cierd uit het 'kwartje van Kok', wordt la ter ingevoerd. De vertraging bespaart het Rijk volgend jaar enkele honderden mil joenen. - Iedereen gaat er volgend jaar in koop kracht op achteruit, gemiddeld met zo'n half procent. Om de pijn voor chronisch zieken wat te verzachten trekt het kabinet 100 miljoen euro uit. - Het financieringstekort van de overheid komt door de bezuinigingen uit op circa 2,3 procent van het bruto binnenlands product. In 2007 zal het structureel zijn teruggelopen naar 0,5 procent. Dat spoort met afspraken die in de Europese Unie zijn gemaakt. Overigens wordt dit resul taat mede bereikt door een meevaller van 700 miljoen in de pensioenen. ANP len overhouden, niet gebruikt kan worden voor armoedebe strijding in dat land. Nu is het zo dat dit geld terug komt in de algemene middelen, tot verontwaardiging van een groot deel van de Tweede Ka mer. Ook liet De Graaf de Kamer we ten dat de bezuinigingen bij De fensie geen nadelige gevolgen hebben voor de Kustwacht. Die gebruikt nu twee Orion-vlieg- tuigen, die weg moeten. De ver kenningsvliegtuigen worden vooral gebruikt voor de opspo ring van drugstransporten en mensensmokkel. De bewinds man wilde niet zeggen hoe dat verlies dan wordt gecompen seerd. ANP Slager Egbert de Vos in Steenwijk verkoopt bij kaarslicht het vlees uit zijn door de stroomstoring uitgevallen vitrine met dertig procent korting. foto Jacob Melissen/AN P UTRECHT - Het aantal vragen dat bij de Onderwijstelefoon binnenkomt over lichamelijk en geestelijk geweld is met 10 procent toegenomen. Dat blijkt uit gisteren verschenen ge- spreksgegevens Onderwijstelefoon 2001-2002. Van de totaal 2381 geregistreerde gesprekken en e-mails gin gen er 1057 over (seksueel) geweldservaringen en discrimina tie. Over pesten op school kwamen 594 meldingen binnen. De Onderwijstelefoon werkt sinds vorig jaar samen met de in teractieve internetpagina www.pestweb.nl. Deze site biedt behalve een pesttest en informatie, advies bij pesten en ge weld op school. ANP ROTTERDAM - Actievoerders hebben elkaar gistermiddag voor het stadhuis aan de Coolsingel in Rotterdam verdrongen. Milieudefensie zag af van een aangekondigd ludiek protest dat het gemeentebestuur zou moeten aanzetten tot deelname aan de jaarlijkse autoluwe dag. Praktische overwegingen leidden tot het besluit de actie een andere keer te houden. De ruimte voor het stadhuis was gisteren namelijk al in bezit genomen door protesterende medewerkers van reclassering. Eerder deze week begonnen die hun Toer de Reclassering uit onvrede over de voorgenomen bezuinigingen in hun werk veld. De protestactie eindigde gisteren in Den Haag op het Binnenhof. ANP ROTTERDAM - De 48-jarige man uit Rotterdam die ruim een jaar lang bekende Nederlanders met kogelbrieven heeft be stookt, wordt vandaag voorgeleid in zijn woonplaats. Dan wordt besloten over een verlenging van zijn voorarrest. De man is dinsdag opgepakt. Het is vooralsnog gissen naar zijn beweegreden om kogelbrieven te versturen. Raadsman mr. H. Verbeeke wil daar niet op ingaan. GPD DEN HAAG - Het Prins Claus Fonds richt een fonds op voor culturele noodhulp onder de naam 'Cultural Emergency Res ponse'. Aanleiding vormen de recente plunderingen van cul tureel erfgoed in de Irakese hoofdstad Bagdad, zo meldde het fonds gisteren. Doel van dit fonds is noodhulp te bieden aan internationaal cultureel erfgoed, dat door oorlog of natuurrampen is aange tast en bedreigd. Zo wil het fonds verder verlies voorkomen. Per rampsituatie wordt onderzocht aan welke middelen dringend behoefte is, waarbij gebruik wordt gemaakt van lokale en internationale expertise en netwerken. ANP ZWOLLE - De rechtbank in Zwolle heeft gisteren een 34-jari- ge man uit Lelystad veroordeeld tot bijna een jaar cel voor het bijna doodschudden van zijn zeven maanden oude zoontje op 27 juni 2002. Behalve de gevangenisstraf kreeg hij tbs met dwangverpleging. De vader heeft altijd volgehouden dat het een ongeval was. Het is de tweede keer dat de man wordt veroordeeld voor het veroorzaken van een zogenoemd shaken-baby-syndrom. Vijf jaar geleden schudde hij zijn andere zoontje zelfs dood. Hij is volgens het Pieter Baan Centrum sterk verminderd toereke ningsvatbaar en kan niet omgaan met irritaties en huilende kinderen. ANP gisteravond met extra surveil lances in wijken die nog in het donker zaten. De brand in het hoofdvoedings station brak rond 08.40 uur uit. Met hulp van brandweerkorp sen uit de regio was de brand omstreeks 15.00 uur geblust. Over de oorzaak ervan was gis teren nog niets bekend. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Als de Tweede en Eerste Kamer in meerderheid voor een referendum zijn over de Europese grondwet, dan zal het kabinet zich daar niet tegen verzetten. Vice-premier Zalm zei dat gisteren. „Wij leggen ons neer bij de wil van een Kamer meerderheid", aldus Zalm. Woensdag besloot de tot dusver verdeelde WD-fractie steun te verlenen aan een initiatiefwet van PvdA, D66 en GroenLinks om tot een raadplegend referen dum te komen voor de Europese grondwet. Die wet kan daarmee op een meerderheid in de Twee de Kamer rekenen. Zalm, zelf ook WD'er, staat persoonlijk bekend als tegen stander van het referendum. „Het staat op gespannen voet met de representatieve demo cratie", zei hij gisteren. Toch is hij wat milder gaan denken over het referendum na een positief advies van de Raad van State over de initiatiefwet. „Ik kan het advies van de Raad van Sta te volgen." Met de meerderheid in de Ka mer is overigens nog niet gezegd dat het referendum er ook daad werkelijk komt. Ook de Eerste Kamer zal moeten instemmen. Dat lijkt alleen mogelijk als ook hier de WD zich uitspreekt voor de volksraadpleging. De WD in de Senaat heeft nog niets besloten, aldus fractie voorzitter Van den Broek-La- man Trip. De fractie zal binnen twee weken een eigen afweging maken aldus Van den Broek- Laman Trip. ANP Advertentie WÊÊÊIKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIIÊÊ(ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊk GOES, MARCONISTRAAT I 5-1 5a, TEL. (0113) 22 41 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3