Besluit Kop Noordstraat blijft uit is PZC Van Schaik voelt zich na 25 jaar wethouderschap nog steeds fris College Hulst vindt slinger in weg voor terras juist onveilig Raadsleden bekijken knelpunten Sint Jansteen 13 agenda vrijdag 12 september 2003 ft projectontwikkelaar heeft nog week nodig voor aanpassing plan K Mistig Stroomstoring Vlissingen-Oost Dramatisch Ambities Rustig Lonink geschokt over manieren Verzet tegen schuilhut Zaamslag Caissons nationaal monument Koewacht wil Belgen bij enquête j au •milium ie ocmjivc" -v, I ,f ,enzodanig kan aanpassen dat r- minP mot Hp PP- frnrRnné Hoonhorst ,n TERNEUZEN - Het werd ook iim jsteravond, tijdens de gemeen- r «raadsvergadering, nog niet duidelijk of de Kop van de (oordstraat in Terneuzen ri goureus wordt heringericht of liet, Gelegenheidsprojectont- r wjkkelaar La Belle Vue heeft S jog een week bedenktijd nodig #nlBte bekijken of ze haar plan- - J/y Iron aonnasKon nol Tot meer duidelijkheid leidde de verhitte discussie nauwelijks. TOP drong er bij wethouder A. van Waes op aan panden van za kenlieden en particulieren in het gebied Noordstraat/Vloos- wijkstraat zo snel mogelijk aan te kopen om de Terneuzense middenstanders en burgers niet langer in onzekerheid te laten zitten. LPF en PvdA drongen er juist op aan eerst eens na te gaan of de gemeente geen Europese regels overtreedt met het geven van miljoenen subsidie aan particu liere investeerders. De PvdA wilde bovendien dat de drie vennoten van La Belle Vue ruim een half miljoen min der subsidie minder krijgt dan het door het college becijferde bedrag van 2,7 miljoen euro. Van Waes probeerde die zorgen en 'niet ter zake doende' bereke ningen van tafel te vegen. De ge meentelijke bijdrage van 2,7 miljoen past in de regeling In vesteringssubsidie Stads- en dorpsvernieuwing (ISV). Er moeten voor het realiseren van de bouwplannen in de Kop van de Noordstraat enkele panden worden gesloopt waarvoor geen nieuwe panden verrijzen. „Daarom is een flinke geldelijke bijdrage gerechtvaardigd." De WD, gesteund door TOP, wilde de eis van het handhaven van een zichtlijn op en uit de Noordstraat laten vallen. Maar de wethouder vond het essenti eel voor de ontwikkeling van de hele zuidelijke entree van Ter- neuzen (Axelsedam, Schutters hof, Kennedylaan) dat de be langrijkste winkelstraat van de stad van een afstand te zien is. Mochten het dagelijks gemeen tebestuur en La Belle Vue vol gende week tot overeenstem ming komen, dan is het college bereid om de raad eind volgende week een definitief voorstel voor te leggen, zei Van Waes. meente is te bereiken. se Herdenking bombardement blijft indrukwekkend izplf Burgemeester en wethouders f' brachten de raadsleden een dag L loorde vergadering op de hoog- «van de stand van zaken met 3 «trekking tot de onderhande- f ingen. De meeste fracties kon- JJ; den zich er in vinden dat het om allege alles in het werk blijft aa tellen om een bioscoop, win- I p iels en appartementen naar de eJj jiidelijke entree van de Noord- es, straat te halen. Jj )ver de manier waarop en de >etW prijs waartegen 1 open de menin- jen echter nog steeds ver uiteen. Zo wil de ene partij minder sub sidie geven, is een ander tegen de sloop van een voormalig Jlrü. (ruim dertig jaar geleden) café j i tn pleit een derde -geheel tegen an de uitgangspunten van de voor- bjijj malige Terneuzense gemeente- de raad in - voor het verdwijnen irJ van het zicht op de 'lelijke' 1(jjl Noordstraat. n - Omdat de onderhandelingen J lussen het college en La Belle ïuenog niet zijn afgerond, bleef let raadsdebat gisteren mistig. individuele raadsleden en frac ties konden alleen aandacht vragen voor specifieke doel- C groepen, problemen en stand punten. Het CDA, de grootste fractie, had de bespreking over de stand van zaken het liefst ge- heel achterwege gelaten om het illege niets in de weg te leggen, .e meeste andere partijen wil len via een 'politiek debat' al jraag laten weten waar ze ston- lenen hoopten er tegelijkertijd ichter te komen welke stand- runten hun collega-raadsleden roesteren. GOES - Bedrijven in het haven en industriegebied Vlissingen- Oost en inwoners van Borssele en een deel van Lewedorp heb ben het gisteren enkele uren ronderelektriciteit moeten stel len. Door nog onbekende oorzaak helen drie 10-kV-stations van Delta uit. Tussen zes en negen uur was er weer elektriciteit. Bij Delta waren gisteravond geen meldingen binnengekomen van problemenals gevolg van de stroomuitval. Namens de stichting Oorlogsmonument Breskens legt het echtpaar Provoost een bloemenkrans. door Wilma Valk BRESKENS - Zolang we ze herdenken, zijn onze dierbare overledenen niet ver geten. In Breskens blijkt dit ieder jaar weer, tijdens de indrukwekkende doden herdenking bij het oorlogsmonument aan de Steenoven. Dicht bij deze plaats sneuvelden in 1944 bij een bombardement 183 inwoners van de vissersplaats. Nog eens 33 inwoners kwamen tijdens een ander bombarde ment om het leven. Het bombardement van 11 september 1944 heeft in Breskens grote wonden ge slagen. Ieder jaar weer blijkt tijdens de herdenking dat deze nog niet geheeld zijn. „Wij staan vandaag niet alleen stil bij de gevallenen van toen", memoreerde voorzitter Oorlogsmonument Breskens Joop de Rechter, „maar ook bij de slacht offers van het geweld in de huidige maat schappij." Namens de gemeente Sluis was burge meester Sala aanwezig. „Ontzettend dramatisch is het vooral, dat dit bombar dement juist door de bevrijders is uitge voerd. Het is goed hier ieder jaar even stil foto Wim Kooyman te staan bij het belang van de wereldvre de", zei hij. Na het voorlezen van de namen van alle slachtoffers en het zingen van het Wilhel mus werd door de aanwezigen een bloe menhulde gebracht, voorafgegaan door een kranslegging van burgemeester Sala, een aantal schoolkinderen en door het bestuur van de Stichting Oorlogsmonu ment Breskens. it® lick acte ïviil ider n.D idaü kom Nedo es m ;det «Wfl ttee Ie® hi onk Met itela ijnfi jnf- larff iat no® n0* om ars» onda II vil doorJean-Lou de Gucht SINT JANSTEEN - „Het is de bedoeling dat we vanavond de knelpunten van Sint Jansteen in beeld brengen", zegt dorps- redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzeim Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberqhe Ichef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Pax: (0114) 372771 Email: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Pah 10113) 315500 Pax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl 'nternet 1 wvw.pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 jP maandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur raadvoorzitter F. de Maat voor dat de rondgang met plaatselij ke raadsleden begint. „Dat betekent dat je niet alleen moet letten op wat onveilig lijkt, maar ook wat onveilig voelt." Sint Jansteen telt drie leden in de gemeenteraad van Hulst: J. van Eek en A. Totté van het CDA en A. Dobbelaer van Algemeen Belang. Gisteravond waren ze present om samen met leden van de dorpsraad eventuele proble men in kaart te brengen. Het duurt niet lang voordat het eerste probleem opdoemt: een bushokje bij de kerk, terwijl er niet eens een bus komt. „Dit heeft toch geen enkel nut", zegt Totté. „Hier heb je helemaal niets aan, dit trekt alleen maar hangjongeren aan." Een andere bron van ergernis is de pas gereconstrueerde Brou werijstraat. W. van Osselaer van de dorpsraad: „Vergeleken met vroeger is het natuurlijk een he le verbetering." Daar is Totté het niet helemaal mee eens. „Als je goed kijkt, zie je dat er veel putten in liggen. De weg is ge woon slecht aangelegd." Een bewoner uit de Brouwerij straat mengt zich in het gesprek „De gemeente heeft ons wijsge maakt dat er hier geen vracht wagens meer mochten rijden. Daar is allemaal niets van uitge komen. En dan heb ik het nog niet eens over de snelheid waar mee hier door de straat ge scheurd wordt." Na een uur zit de wandeling er op en evalueren de deelnemers wat ze gezien hebben. Totté waarschuwt voor te veel opti misme. „Je moet als dorpsraad niet op alle slakken zout leggen. Het zou beter zijn als je kenbaar maakt wat de prioriteiten zijn en probeer dat dan op te lossen." door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Bloemen, ge bak en erehagen van ambtena ren. Felicitaties van collega bestuurders, raadsleden, vrienden en kennissen. De Ter neuzense PvdA-wethouder Co van Schaik zat gisteren niet op dat alles te wachten, maar liet het zich uiteindelijk - met een lachje op het gezicht- welge vallen. Van Schaik was 25 jaar wethouder en dat moest ge vierd worden. Overigens pas in de avond uren, kort voor de maandelijk se raadsvergadering en erna, want Van Schaik was zijn jubi leumdag begonnen zoals alle andere. Een hammetje eten met vrouw Ineke, de kranten doornemen, naar het stadhuis, stukken doornemen, bespre kingen houden, telefoontjes plegen en de avondvergade ring voorbereiden. „Vijfen twintig jaar wethouder. Ik zie dat niet als een prestatie van mezelf. Eigenlijk niet eens waard om dat te vieren. Ik sta bovendien niet graag als per soon in het zonnetje..." Van Schaik (Jacobus Marinus van voren), 54 inmiddels, is de langstzittende wethouder in Zeeland. In 1978 werd hij, na één periode als raadslid voor de PvdA in Axel te hebben ge opereerd, geïnstalleerd als wethouder. Hij zou die functie onafgebroken blijven bekle den tot eind vorig jaar, toen de gemeente Axel bij Terneuzen werd gevoegd. Op het moment van de herin- Co van Schaik in 1976. foto Cor de Boer deling was Van Schaik er zeker van dat hij ook in het nieuwe Terneuzen lid zou worden van het dagelijks bestuur. Een goe de verkiezingsuitslag in no vember had hem weer op het pluche doen uitkomen. Toch was hij, in de aanloop tot die verkiezingen, niet zo zeker van het vervolg van zijn politiek- bestuurlijke loopbaan. Binnen de PvdA was discussie over het lijsttrekkerschap. Moest de partij kiezen voor de jonge Terneuzense wethouder Eric Kerckhaert of de Axelse oud gediende Van Schaik? De laat ste won de interne strijd. „Dat we met de laatste gemeente raadsverkiezingen een mooie winst boekten en met acht ze tels in de raad kwamen, deed me goed. Trouwens elke ver- Tijdens de verkiezingen vorig jaar. foto Wim Kooyman kiezingsuitslag heb ik altijd als hoogtepunt ervaren. Ik was altijd lijsttrekker en al die ja ren is een publieke afrekening via de stembus uitgebleven. Daaruit mag ik concluderen dat mijn politiek-bestuurlijke werk altijd werd gewaar deerd." Zolang die waardering blijft, zal Van Schaik dan ook in de politiek actief blijven. „Ik heb nog geen moment gedacht aan stoppen. Ik besef dat dit een keer gebeuren moet, maar het liefst bepaal ik dat moment zelf. Ik voel me nog steeds fris, enthousiast en vol ideeën." Ambities om op een hoger plan actief te zijn heeft Van Schaik nimmergehad. Naast zijnwet- houderschap in Axel bleef hij altijd nog les geven aan het Zwincollege in Oostburg, tot vorig jaar oktober toe. De pro vinciale politiek trok 'm niet, „te ver van de kiezer af", de landelijke al helemaal niet. Binnen zijn eigen club, de PvdA, was hij even bestuurslid van het Gewest Zeeland, maar ook die functie gaf weinig vol doening. „Nee, op gemeente lijk niveau opereer ik het liefst. Ook al, omdat ik be stuurder ben die graag in con tact blijft staan met de achter ban." De voorbije kwarteeuw heeft Van Schaik weinig tegensla gen gehad. In Axel - financieel altijd op orde - kabbelde alles rustig voort. Hoewel er in de politieke vijver zo nu en dan flinke rimpelingen waren. De kwestie Apers (het heenzen den van de WD-wethouder na slordig declaratiegedrag), het snoepreisje van Van Schaik naar Turkije en een illegaal aangelegde parkeerplaats voor de deur van de burge meester hielden de gemoede ren geruime tijd bezig, maar vormden geen bedreiging voor zijn positie. De huidige wor steling met de financiën van het nieuwe Terneuzen - de ge meente hikt tegen een tekort van zes miljoen euro aan - zal dat volgens Van Schaik ook niet zijn. „Als er problemen opdoemen, dan moet je zoeken naar oplossingen en daarin zit altijd de uitdaging voor een bestuurder, dus ook voor mij TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink werd gisteren, tij dens zijn eerste officiële raadsvergadering, onaangenaam verrast door de 'omgangsvormen' van de Terneuzense raads leden. Hij hoorde de steken onder water, nauwelijks verhulde beledigingen en beschuldigingen en door elkaar heen praten de raadsleden een half uurtje aan, maar vond het toen tijd om de kibbelende bende tot de orde te roepen. „De manier waarop in deze raadszaal met elkaar wordt omge gaan, verbaast me. De wijze en de toon waarop hier met el kaar wordt gesproken, heb ik nooit eerder meegemaakt en vind ik ook allesbehalve passend", zei hij bestraffend tot een aantal raadsleden. Lonink vroeg de raadsleden in het vervolg op een beschaafdere manier te discussiëren, maar slaagde niet helemaal in zijn opzet. LPF'er C. Freeke, hard aangeval len over zijn ellenlange schriftelijke vragen en het voor de zo veelste keer te berde brengen van bekende standpunten, had weliswaar geen zin om vlak daarna nog iets te zeggen in een tweede termijn, maar andere raadsleden gingen vrolijk door. ZAAMSLAG - De locatie aan het parkeerterrein bij de sport hal in Zaamslag is geen goede plaats voor een schuilhut voor de Zaamslagse jeugd. Dat vindt de Buurtvereniging Noord. In een brief aan de Terneuzense gemeenteraad spreekt het be stuur zijn bezorgdheid uit. De gemeente wil de jeugd een eigen stek geven om een eind te maken aan de regelmatige overlast in het centrum van het dorp. Ze is inmiddels al een procedure gestart voor de bouwvergunning van de schuilhut. Het ver enigingsbestuur meent dat de sociale controle bij de sporthal bijzonder moeilijk is. In de winter wordt de nabijgelegen ten- nisaccommodatie niet gebruikt en in de sporthal is er vaak alleen maar op vrijdagavond wat te doen. Bewoners van om ringende straten kunnen ook geen oogje in het zeil houden. OUWERKERK - De caissons bij Ouwerkerk worden uitge roepen tot nationaal monument. Een werkgroep rond het wa tersnoodmuseum, dat in één van de betonnen zinkstukken is ondergebracht, legt momenteel de laatste hand aan de op richting van de Stichting Nationaal Monument Watersnood ramp 1953. De bedoeling is dat premier Balkenende tijdens een congres op 6 november in Amsterdam het bestaan van de nationale gedenkplaats voor de strijd tegen het water 'we reldkundig' maakt. Die dag is het exact vijftig jaar geleden dat bij Ouwerkerk het laatste gat in de dijken van Zuidwest- Nederland werd gedicht met caissons. Door het caissoncom plex de status van nationaal monument te geven, ontstaat een formele plaats waar stil kan worden gestaan bij de gevolgen van de watersnoodramp. Nederland kent nu zes nationale monumenten, waaronder de zuil op de Dam in Amsterdam. TERNEUZEN - De dorpsraad van Koewacht vraagt de ge meente Terneuzen om een grensoverschrijdende enquête te houden. Als de wensen van het dorp worden geïnventari seerd, moeten ook de Belgische Koewachtenaren hun mening kunnen geven, vindt de raad. Met de resultaten van de enquê te wil de dorpsraad een vijfjarenplan opstellen; niet alleen een wensenlijst, maar ook een leidraad voor dorpsraad en ge meente om te controleren of het voorzieningenniveau op peil blijft. Extra punt van aandacht bij het opstellen van de vra gen is volgens de dorpsraad het veelvuldig grensoverschrij dend gebruik van voorzieningen als de school, bibliotheek, zwembad, winkels en medische voorzieningen. doorJean-Lou de Gucht HULST - Er komt defintief geen asverschuiving in het verlengde van de Gentsestraat tegenover de Grote Markt in Hulst. In een brief aan de raadsleden maakt het college van B en W duidelijk dat een asverschuiving de ver keerssituatie alleen maar onvei liger maakt. Progressief Hulst diende enkele maanden geleden een initiatief voorstel in voor zo'n asver schuiving. Door een slinger in de weg te brengen, wordt pal voor de terrassen en de trottoirs de snelheid uit het verkeer ge haald. Alle fracties omarmden het initatief. Het CDA, Groot Hulst en Groot Hontenisse krabbelden echter snel terug. Enkel de PvdA en Algemeen Be lang hielden de rug recht en on dersteunden het initiatief, maar dat was niet genoeg om een meerderheid te halen. Het plan werd afgeschoten. Wethouder E. de Deckere beloofde voor 1 oktober met een eigen plan te komen. Het college legt in de brief aan de raad uit dat er geen enkele re den is om de snelheidsremmer aan te leggen. 'Om te kunnen be palen of de verkeersveiligheid in het gedrang is, hebben wij snelheidsmetingen gehouden. Die metingen wijzen uit dat men zich over het algemeen aan de wettelijk toegestane snelheid houdt. Op zich logisch, immers, veelal moeten automobilisten achter het fietsverkeer blijven rijden.' Uit de ongevallenregistratie van de politie blijkt volgens het college dat zich geen ongevallen hebben voorgedaan voor de ho- recapanden Grote Markt 2-6. „Naar onze mening zal een as verschuiving de situatie alleen maar verkeersonveiliger ma ken." Automobilisten kunnen dan niet meer rechtdoor rich ting de Graauwse Poort rijden. „Zij worden plots geconfron teerd met een obstakel. Als de automobilist de asverschuiving te laat opmerkt, kan dit cata strofale gevolgen hebben voor voetgangers en terrasgebrui kers." Fractievoorzitter A. Heggervan Progressief Hulst is verbolgen over de brief. „Ik proef hier toch uit dat het college helemaal niet geïnteresseerd was in het ten uitvoer brengen van het plan. Als je snelheidsmetingen uit voert, moet je het wel serieus doen. Dan moet je niet meten op de hoek van de Gentsestraat. Natuurlijk wbrdt daar niet te snel gereden. Dat kan daar hele maal niet, omdat automobilis ten daar gehinderd worden door het fietsverkeer. Het was beter geweest dat er op verschillende andere punten gemeten was." STREEK ACT! VITEITEN AXEL- Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten Kanaalzone; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 16.00 uur: Zitgym- nastiek; 20.00 uur: Balinees dans en gamelan ensemble Dwi Mekar;Trefpunt, 9.30 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo; Axel Bibliotheek, 13.30 - 19.00 uur: verkoop van afgeschreven boeken. BIERVLIET - NH-kerk, 14.30 uur: Inge bruikname gerestaureerde kerk; BOSCHKAPELLE - Kermis met om 22.00 uur bierproefavond; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; 13.30 uur: ANBO bingo; Café de Land bouw, 20.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Dorpshuis, 13.45 uur: KBO koersbal HEIKANT Zaal Maton, 20.00 uur: Free Country Dancers gevorderden; 20.30 uur: Free Country Dancers beginners; 't Fleike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - Kantine HVV'24, 20.00 uur: Kaarten; De Lieve, 9.00 en 10.00 uur: Fy- sio gym; 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 13.30 uur: Bridge; KLOOSTERZANDE Hotel van Leuven, 19.30 uur: Kaarten 'De Troefslag'; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; NIEUW NAMEN Kermis, Café St.Cecilia, 20.00 uur: Familie quiz; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 15.00 - 18.00 uur: Soos voor tieners van af 12 jaar; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; SAS VAN GENT - De Speye, 19.00 uur: Grutmoole volksdansen; 19.00 uur: Dansclub Lencor; 19.00 uur: Muziek school leerlingen showband Sas van Gent; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS gym en volksdansen, kaarten, ca nasta, biljarten heren; ST.JANSTEEN Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 19.00 uur: Jeugdsoos; TERNEUZEN - De Veste. 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljar ten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaan tje, 9.00 uur: Bowls; Dansschool Adrie Hamelink, 10.00 21.00 uur: Inschrijven dansles; Dansschool Verberkmoes, 14.00 21.00 uur: Inschrijven dansles: Centrum, Kermis t/m 21 september; ZAAMSLAG Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39