11 Het dak kan niet langer wachten Inter Scaldes snel weer in bedrijf Oorlogsgravenstichting huldigt Zeeuws-Vlaamse consuls Snel besluit over bouw koffieshop Checkpoint Provincie stemt in met parkeerterrein voor trucks in Clinge aadslid wil dat gemeente Terneuzen in actie komt Ruzie ampagne 'Waterschap egen dumpen an afval WALTER TROUT Pabo breidt flink uit Jonge diefjes Hulst gepakt zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 12 september 2003 Wandelaar betrapt in tunnel Tl SEA S EPT EMB jnd the Radicals Duiven Eigenaren willen Kruinings restaurant over halfjaar heropenen Kracht Parkeergarage Stomdronken automobilist valt in slaap zc J lorWout Bareman KNEUZEN - Na het zoveel- zvvare ongeluk op de krui- N61-Haarmanweg- .gorsstraat in Terneuzen is lot WD-raadslid W. Broek en de maat vol. Hij vindt de gemeente niet langer oet wachten op plannen van kswaterstaat om de veilig- d op de kruising te verbete- i.maarzelf het heft in handen oet nemen. kruising vlakbij de kanaal- ag van Sluiskil baart het ge- ■entebestuur al jaren zorgen, ndefinitieve oplossing van de rkeersproblematiek is afhan- ijkvan de bouw van een ka- altunnel én de ontwikkelin- ïinde Koegorspolder. Eerder spraken gemeente en Rijks- jterstaat af dat op het mo- nt dat over die projecten fr duidelijkheid bestaat, VD eist veilige kruising bij brug TERNEUZEN - De mare chaussee heeft woensdag avond een zeventienjarige jongen uit Amsterdam aangehouden en bekeurd omdat hij door de Wester- scheldetunnel liep. Hij probeerde zich nog te verstoppen achter een brandblusinstallatie in de tunnel, maar dat hielp hem niet. De jongen vertelde de ma rechaussee dat hij was weggelopen van een sta geplaats in België, maar dat hij geen geld had om naar zijn stagebegeleider in Amsterdam te reizen. Zodoende had hij beslo ten te gaan wandelen naar een treinstation. 5-235 5-21 3(25-1 NIH sum 5-131 ERNEUZEN - Het water- pchap Zeeuws-Vlaanderen gaat pi imeii met de drie gemeenten in n 53eregio en de Zeeuws-Vlaamse olitieeen intensieve campagne geltn pzetten tegen het illegaal dum- jrabsr en van afval. Het schap wordt osto itoenemendemate geconfron- jjj; eerd met partijen afval in de l Ad) olders, die met -een beetje goe- 308 ewil- bij de gemeentelijke mi- ieudepots afgeleverd hadden !nf[jl linnen worden. aiven i het kader van de campagne Mi uilen kantonniers van het K„ chap en agenten intensiever aan controleren in het beheers- iindi» ebiedvan het schap. In samen- 4- rerking met de gemeenten fordt er een voorlichtingsactie Maito ichting burgerij opgezet. Het chap zelf zal bij 'geliefde tapplaatsen' in het buitenge rd, vaak bosjes, de randbe- lanting verwijderen om het Dezicht te vergemakkelijken. 2000- waterbeheer Alt# 002. De voorbije twee jaar G|te famen er kij het schap 48 15 - échten binnen met betrekking ot illegale afvaldumpingen. In e meeste gevallen betrof het muwafval, autobanden en hen- 'epafval van wiettelers. Ook terden er meldingen gemaakt ai olielozingen in watergan- iffl. waarbij het schap in actie l Doest komen om de watergan- ,i |en te reinigen. Tegen één be- »ijt werd proces-verbaal opge- li f wegens het lozen van 'li Zes landbouwers kregen i en boete opgelegd omdat ze het Werlooptalud hadden bespo- met bestrijdingsmiddelen, i.l soort praktijken zal 'et schap de komende tijd nog oei marledaan °P*'rec'en m \fk (Advertentie VLISSINGEN Line-up: Juke Joints Aanvang: 20.00 uur Kaarten a 22,50 ,erNgbaar bij Café 2x Bellen Wolstraat 9, Vlissingen Tel. 0118-430033 knopen zouden worden doorge hakt. Vlak voor de zomervakantie trof Rijkswaterstaat een aantal tijdelijke maatregelen: het ver keer op de N61 wordt sindsdien door tijdelijke verkeersgelei ders in 'veiliger' banen geleid. De tweebaanswegen werden met de plaatsing van de gelei ders gereduceerd tot één rij baan. Desondanks vinden nog bijna wekelijks ongelukken plaats op de kruising, een aantal met do delijke afloop. Bij raadslid Broekhuysen is het geduld nu op. „Die tijdelijke maatregelen van Rijkswaterstaat vormen een prima poging om verande ring in de situatie te brengen, maar nu dat niet afdoende blijkt, moeten we niet langer talmen en zo snel mogelijk defi nitieve maatregelen treffen. En als waterstaat dan zo slecht bij kas zit en de zaak dus noodge dwongen op de lange baan schuift, moet de gemeente het heft maar in eigen hand nemen. En wel zo snel mogelijk." Als het aan Broekhuysen ligt, worden er op korte termijn tij delijke verkeersregelinstalla ties geplaatst op de kruising, in clusief voorsignalering. „Ik zou niet weten waarom dat onmoge lijk is. Je ziet die lichten zo vaak bij wegwerkzaamheden. Zet je ze tijdelijk op die kruising, dan voorkom je ongetwijfeld ont zettend veel ellende. En daar gaat het me om. Overleg kost, leert de praktijk, veel te veel tijd. We moeten nu direct daad krachtig optreden." Hij heeft gisteren, een dag na het zoveelste zware ongeluk met gewonden, bij B en W aange drongen op spoedoverleg met Rijkswaterstaat, de eerstver antwoordelijke voor de krui sing. Levert dat niet snel iets op, dan moet het college zelf optre den. Schriftelijke vragen over de kwestie wil het raadslid in dit stadium niet stellen. „Want die gaan de ambtelijke molen in en dan duurt het weer allemaal veel te lang." Het lekkende dak van de kerk wordt alvast hersteld. door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - De kerk van Sint Jansteen wordt de komende jaren voor een slordige 750.000 euro gerestaureerd. De nood is hoog, in de afgelopen 35 jaar zijn er geen grote herstelwerkzaamhe den gepleegd en het achterstallig onder houd is groot. Met acties zal ook de parochianen gevraagd worden geld in te zamelen. De Heilige Johannes de Doper kerk in Sint Jansteen dateert uit 1850. Sinds 35 jaar geleden de goten vernieuwd zijn, is het bedehuis verstoken geweest van groot onderhoud. Ook is het dertig jaar geleden dat het interieur van de kerk is geschilderd. Wel zijn door de jaren heen kleine herstelwerkzaamheden uitge voerd en is de kerk onderhouden. Het kerkbestuur vatte kortgeleden het plan op om het lekkende dak te herstellen. Sa men met het kerkbestuur voerde het bis dom een inspectie uit, waaruit bleek dat het dak in slechte staat verkeert. Het houtwerk onder de leitjes is op sommige plaatsen rot en boktor vreet het hout aan. Een restauratieplan werd opgesteld waarvan de uitvoering ettelijke jaren in beslag zal nemen. Omdat niet kan wor den gewacht met de meest noodzakelijke herstelwerkzaamheden aan het dak, zal daar binnenkort mee worden begonnen. Het bedehuis staat al gedeeltelijk in de steigers. De Middelburgse firma Jobse zal de lekkende dakvlakken herstellen, wat al 12.000 euro kost. De restauratiekosten, 750.000 euro, ko men daar nog eens bovenop. Voor dat be drag worden de gewelven schoonge maakt, wordt de boktor bestreden door het hout te behandelen en krijgt het dak nieuwe leien. Later wordt het interieur van de kerk geverfd. Ook de toren wordt gerestaureerd. Deze is eigendom van de gemeente Hulst. Vol gens J. Smulders van het kerkbestuur lag de belofte van Hulst er al langer om de to ren op te knappen, maar kunnen de werkzaamheden niet tegelijkertijd met de eerste reparaties aan het dak worden uitgevoerd. Reden daarvoor is dat het restauratieplan, en de daar uit voort foto Camile Schelstraete vloeiende kosten, eerst nog moeten wor den goedgekeurd door de raad. In de to ren zitten stenen los, het voegwerk is slecht, het glas-in-lood beschadigd en meerdere galmborden rot. Daarnaast hebben duiven en andere vo gels, die de toren zijn binnengevlogen, een enorme ravage achtergelaten. De 750.000 euro voor de restauratie van de kerk komt voor een gedeelte van de Stichting Cultureel Erfgoed, de Stich ting Nationaal Restauratie Fonds en de provincie. Het kerkbestuur zal daar naast acties onder de parochianen en de bevolking op touw zetten om geld in te zamelen. door Rob Paardekam KRUININGEN - De eigenaren van restaurant Inter Scaldes, dat woensdagavond door brand werd verwoest, willen hun zaak voortzetten. Dat liet Claudia Brevet gisteren weten. Over een half jaar moet de Kruiningse eetgelegenheid weer in bedrijf zijn. Het is de vraag of Inter Scaldes dan nog steeds twee Michelin- sterren heeft. Begin volgend jaar wordt immers de nieuwe gids uitgebracht. „Een restau rant dat er niet meer is, kun je ook niet controleren", zegt een woordvoerder van de bandengi gant. „Voor zover ik weet is dit de eerste keer dat een restaurant met Michelin-sterren door brand is verwoest. We weten nog niet goed wat we ermee moeten. Het zou hard zijn om Inter Scal des zijn sterren te ontnemen en uit de gids te schrappen, maar aan de andere kant zijn de regels streng: een restaurant moet zich elk jaar opnieuw bewijzen." Volgens de woordvoerder zou het een optie zijn om de twee sterren onder voorwaarde te la ten staan en weer te controleren zodra het restaurant open is. „Maar misschien verdwijnt In- ter Scaldes wel een jaar uit de gids. In 2005 komen ze dan te rug. Mits ze hun twee sterren nog waard zijn natuurlijk." Dat laatste moet volgens culi nair recensent Rien van Reems geen probleem zijn. „De keuken blijft toch het belangrijkste on derdeel van de beoordeling en ik neem niet aan dat de kook kunsten van de kok verslechte ren door zo'n brand." Toch speelt ook de ambiance. Het is de vraag of die ooit in de zelfde staat kan worden terug gebracht. „Het klinkt cru, maar misschien zijn ze op dat gebied straks wel beter af", zegt Van Reems. „Het pand van Inter Scaldes was tenslotte een oud gebouw en het zag er allemaal een beetje sleets uit." De recen sent hoopt en verwacht dat Mi- chelin soepel met de zaak zal omgaan. Wat hem betreft kun nen de twee sterren bij de ko mende beoordeling gewoon blijven staan om het restaurant een jaar later opnieuw te con troleren. Chef-kok Sergio Herman van Oud Sluis in Sluis, het andere Zeeuwse restaurant met twee sterren, noemt de gebeurtenis sen van woensdag heel triest. Hij weet dat veel controles door Michelin inmiddels al hebben plaatsgevonden en hoopt dat Inter Scaldes zijn twee sterren gewoon behoudt. „Als ze verder gaan waar ze mee bezig waren, komt alles goed", meent Her man. „Ik hoop dat de eigenaren de moed en de kracht vinden." Ook eigenaar Danny Nolet van door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Ambtenaar U. Vermandei van de gemeente Terneuzen is gisterochtend door de Oorlogsgravenstichting in het zonnetje gezet omdat hij 24 jaar lang consul voor de stich ting is geweest in de voormalige gemeente Sas van Gent. A. Bijsmans van de Oorlogsgra venstichting reikte in het stad huis de gouden erespeld aan Vermandei uit. Vermandei was compleet verrast. De ambte naar was naar de burgerzaal ge lokt met het smoesje dat hij daar een vergadering bij moest wo nen. De Oorlogsgravenstichting is in 1946 opgericht met als doel de aanleg, inrichting en in standhouding van de 50.000 Ne derlandse oorlogsgraven in de hele wereld te bewaken. Daar naast verzorgt de stichting de graven van geallieerde militai ren in Nederland. Bij de controle op de toestand van de graven krijgt de stichting assistentie van ongeveer 450 honoraire medewerkers, zoge naamde consuls, die vaak in ge meentelijke dienst zijn. In ver band met de gemeentelijke herindeling in Midden-Zeeuws- Vlaanderen is ambtenaar G. Huys vorige maand door burge meester Lonink benoemd tot consul in de gemeente Terneu zen. L. Jansen, die de afgelopen zeven jaar in de oude gemeente Terneuzen consul was, kreeg van de stichting de bronzen ere speld. De consul ziet namens de Oor logsgravenstichting toe op de instandhouding van de oorlogs graven in zijn gemeente en rap porteert jaarlijks aan de stich ting in welke staat de graven zich bevinden. A. Bijsmans speldt U. Verman dei de gouden erespeld op. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf DEN HAAG - De al jaren sle pende ruzie over de nieuwbouw van koffieshop annex café Checkpoint aan de rand van de Terneuzense binnenstad nadert de ontknoping. De Raad van State in Den Haag mag het Sa- lomonsoordeel vellen. Dat ge beurt binnen twee weken. De gemeente Terneuzen en en kele bezwaarmakende omwo nenden ontmoetten elkaar gis teren in Den Haag voor een kort geding over de nieuwbouw van de koffieshop. De gemeente eis te dat een eerder door de Mid delburgse rechter opgelegde schorsing van de bouw wordt vernietigd. De bezwaarmakers willen dat de gemeente een nieuwe planologische procedu re begint, wat tot uitstel van de werkzaamheden zal leiden. In de aanloop tot de nieuwbouw van Checkpoint is van alles mis gelopen, zo bleek opnieuw voor de Raad van State. De opper vlakte van het nieuwe bedrijf aan de Westkolkstraat, vlakbij het Scheldetheater, is verkeerd in het bestemmingsplan om schreven. Omdat de verkoop van softdrugs niet officieel is toegestaan, had de gemeente de term 'koffieshop' ook niet mo gen gebruiken. De provincie ontdekte dat, schrapte 'coffee shop' uit officiële stukken, maar deed dat niet overal. Of dit van veel invloed zal zijn op de beslissing van Staatsraad T. Claessens, valt te bezien. Hij richtte zijn vragen vooral op al lerlei ingewikkelde juridische kwesties. Hij hoorde de klach ten van omwonenden over over last van koffieshop-bezoekers aan, maar ging daar niet op in. Claessens vroeg wel geïnteres seerd naar de voorgeschiedenis. Hij was met vakantie in Terneu zen geweest, vertelde hij„Als ik had geweten dat ik deze zaak moest behandelen, had ik beter rondgekeken." Advocaat C. IJ- dema van de gemeente legde hem de historie uit. Checkpoint zat in een pandje op de plek van het nieuwe Scheldetheater aan de Westkolkstraat, is drie jaar geleden tijdelijk gehuisvest op het parkeerterrein aan dezelfde straat en wil nu verderop bou wen, op de plek van het vroegere Varenscentrum. De gemeente Terneuzen is Checkpoint goedgezind ge weest. Het bedrijf moest ten slotte weg voor het theater. In de tijdelijke huisvesting heeft de koffieshop al meer dan twee keer zoveel ruimte gekregen, tachtig vierkante meter. In de nieuwbouw komt voor de kof fieshop 150 vierkante meter be schikbaar, plus op de twee ver diepingen daarboven een café en een dakterras met uitzicht op de Westerschelde. Checkpoint wil snel bouwen. De gemeente wil dat ook, omdat er dan op de huidige locatie van de koffieshop de beloofde parkeer garage kan worden gebouwd. Als de Raad van State in het voordeel van Terneuzen beslist, beginnen direct daarna de werkzaamheden voor de koffie shop annex horecavoorziening, aldus advocaat W. Suijkerbuijk. De exploitant van Checkpoint heeft geen zin te wachten tot de Raad van State in hoger beroep over de kwestie heeft beslist. WALSOORDEN - Postorderbe drijf Pabo (erotica) stuurt deze week vanuit Walsoorden het tienmiljoenste pakje. Over die mijlpaal heeft Pabo bijna negen jaar gedaan. Het be drijf verwacht dit aantal binnen drie jaar te verdubbelen en gaat fors investeren om de groei bij te benen. „We gaan tienduizend vierkante meter magazijn bou wen en een nieuw afwikkelsys- teem invoeren. De nieuwbouw zal medio 2005 zijn afgerond", zegt logistiek manager M. van Goethem. Als gevolg van deze uitbreiding komen er arbeids plaatsen bij. Hoeveel is volgens Van Goethem nog onduidelijk. I het met één ster bekroonde res taurant Nolet Het Reymerswale in Yerseke noemt de brand ver schrikkelijk. Volgens hem moet het echter geen probleem zijn om Inter Scaldes opnieuw te maken tot wat het was. „Ik ken de eigenaar. Met zijn doorzet tingsvermogen moet het luk ken." De brandweer is gisternacht tot vier uur bezig geweest met na blussen. Daarna is de techni sche recherche aan haar onder zoek begonnen. Die kwam tot de conclusie dat de exacte oorzaak niet is vast te stellen. Het ver moeden is dat een storing in de technische installatie de brand heeft veroorzaakt. De schade loopt in de miljoenen. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Gedeputeerde Sta ten hebben geen bezwaar tegen de aanleg van een parkeerter rein voor vrachtwagens aan de Tiberghienweg in Clinge. De plannen voor het parkeerterrein stuitten op veel tegenstand van omwonenden, maar na de ge meente Hulst weerleggen ook GS de bezwaren van de bewo ners. Volgens GS heeft Hulst het ver zoek om een verklaring van geen bezwaar goed onder bouwd. Dat achten GS voldoen de om akkoord te gaan met de plannen. Hoewel Gedeputeerde Staten onderschrijven dat Hulst de zienswijzen van omwonen den heeft weerlegd, wijzen ze de gemeente er wel op dat de be zwaarmakers op de hoogte moe ten worden gesteld van de juri dische weg die ze nog kunnen bewandelen. Het was de dorpsraad van Clin ge die het college van burge meester en wethouders deed besluiten de bezwaren te weer leggen. De omwonenden vrezen weliswaar geluidsoverlast, maar de dorpsraad vraagt de gemeente al jaren het vracht- OOSTRBURG - Een 35-jarige automobilist uit Knokke-Heist is gistermiddag in Oostburg achter het stuur in slaap geval len. Hij belandde in de berm van de Commerswerveweg. De politie trof de man daar aan, zwaar ruikend naar drank. De Belg bleek zeven keer te veel al cohol genuttigd te hebben. De man moest zijn rijberwijs inle veren en kreeg een dagvaarding. verkeer uit het dorp te weren. Met de aanleg van het parkeer terrein wordt volgens het colle ge een groot deel van de bevol king gediend. Nu tnog worden vrachtwagens in de woonwijken en bij ge- meerischapshuis Malpertuus geparkeerd. Omdat er geen al ternatief is, kan hiertegen niet worden opgetreden. Dat wordt anders als het parkeerterrein er eenmaal ligt. De parking moet plaats bieden aan elf grote vrachtwagencom binaties. De klus is al aanbe steed. AZV Infrabouw uit Sluiskil kwam als laagste in schrijver uit de bus en mag voor 195.000 euro het terrein gaan aanleggen. Inbegrepen is ook de aanleg van openbaar groen, openbare ver lichting en de aanleg van een drukriolering. HULST - De politie heeft afge lopen week in Hulst een jongen van twaalf en twee van dertien aangehouden op verdenking van diefstal. De jongens zouden in juli diver se malen hebben ingebroken in de kantine van een sportvereni ging aan de Gildenstraat in Hulst. Uit de kantine namen ze frisdrank, alcohol en etenswa ren mee. Ze aten en dronken al les kort na de inbraak op in de omgeving van het gebouw. De lege flessen en verpakkingen van etenswaren bleven op straat achter, wat voor veel overlast zorgde. De drie jongens zijn in middels weer in vrijheid ge steld. De politie verwacht nog meer jongens aan te houden die bij de inbraken betrokken wa- ren. De ruzie liep hoog op in dat Zeeuws-Vlaamse kantoor. „Ik ga emigreren", riep een van de deelnemers aan het twistgesprek. „Ik weet zeker dat jullie me zullen missen." „Welnee", sprak een ander, „we zullen je helpen verhuizen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37