Ouwerkerk vreest voor toekomst Verzamelaars slaan hun slag Inter Scaldes wil deuren over half jaar weer openen PZC Kerk Haamstede jaar in de steigers Het levensverhaal verdient koestering 13 t Voorzieningen in gevaar Wereldvrouwen vrijdag 12 september 2003 Omleiding bussen Zierikzee Uitbreiding varkenshouder gestuit Vernielingen aan auto's Belg drinkt zeven keer te veel Diefstal uit woningen Zoutelande Kracht lil- Pro forma Scherp Boekje Uniek uti knrFamke van Loon met: r. BUWERKEKK fjrt poet knokken voor het behoud (an haar voorzieningen zoals de elf. [oetbalvereniging en het dorps- a._ liis en hier gezamenlijk de ihouders onder zetten. De van het Duivelandse ■n n drj-lorp hekelt de laatste omme- en'° »aai, die de gemeente Schou- self «n-Duiveland wil maken in 1V K lei kader van de bezuinigingen. „Het is een continuing story", .dj,, rindt dorpsraadvoorzitter C. tegj ian Marle. Nadat twee jaar ge- itteij (jein! eden al opheffing of gedwon- «cn fusie van verschillende, - Ouwerkerk ileinere sportverenigingen in lelucht hing, besloot het colle ge begin dit jaar alles voorlopig toch bij het oude te laten. Want nia, icorzieningen als een voetbal- club of een dorpshuis zijn be- voor de leefbaarheid in nil,.. j Ijettu een dorp, zo is in ieder geval de w eenduidige conclusie in het Lo- i(fjkaal Sociaal Beleid. En dus [e yr, taaid ondermeer Ouwerkerk 5 opgelucht adem. tjd kaar de discussie staat amper een half jaar later weer hele- nlat! taal open. Onder druk van de Tomende bezuinigingen moet ichouwen-Duiveland de tering ÜERIKZEE - Sociaal Cultureel Verk (SCW) De Lichtboei heeft «sloten door te gaan met het itegratieproject Wereldvrou- ren om de ontmoeting tussen lerlandse, buitenlandse en luchtelingenvrouwen te be- rieren. De nieuwe serie bij- :omsten voor Wereldvrou- in start woensdagmiddag 17 itember om 14.00 uur in het 'CinZierikzee. naar de nering zetten. In de zoektocht naar posten waarop bespaard kan worden, zullen ook de dorpshuizen en sport- voorzieningen tegen het licht worden gehouden. Daarbij zal ondermeer gekeken worden of bepaalde accomodaties met el kaar te combineren zijn. Want klaverjassen kan net zo goed in een sportkantine als in een dorpshuis. ,,De rust was er, maar die is nu weer doorbroken", stelt Van Marle getergd tijdens de verga dering van de dorpsraad. Want onder meer Ouwerkerk is door wethouder G. van der Salm ge noemd. De nieuwe onzekerheid over het voortbestaan van de voetbalclub en het dorpshuis zint de voorzitter niks. Wat hem betreft lijkt de gemeente er nog altijd niet van doordrongen, dat deze voorzieningen meer zijn dan een sportvereniging alleen. Verdwijnt een dorpshuis of sportclub, 'dan stort de saamho righeid in'. Voor de inwoners van Ouwer kerk is vooral onduidelij k welke koers de gemeente vaart ten aanzien van de voorzieningen in de kleinere dorpen. „Het is wen selijk dat er wat meer op papier komt. Wat wil de gemeente nou met kleine kernen als Ouwer kerk", aldus één van de dorps bewoners. De dorpsraadvoor zitter is het daar mee eens, maar voegt er wel aan toe dat Ouwer kerk in dit verhaal ook zelf zijn toekomst in handen moet ne men. En niet werkeloos moet af wachten wat er op het gemeen tehuis beslist wordt. Van Marle: „Ik denk dat het voor ons ook tijd wordt, dat we uitspreken wat we willen. We moeten een signaal afgeven, dat we ons niet zonder meer als lammeren naar de slacht laten brengen." John Matthews uit Noordgouwe verlaat zeer tevreden het Zeeuws Veilinghuis. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Duizenden euro's armer, maar tientallen Dinky Toys en Matchbox autootjes rijker verliet John Matthews uit Noordgouwe gis termiddag het Zeeuws Veiling huis in Middelburg. Hij had een uitstekende slag geslagen. „Goed ruilmateriaal, tegen een heel redelijke prijs." Het Zeeuws Veilinghuis veilde gistermiddag honderden Dinky Toys, Matchbox-autootjes, ac cessoires en tekeningen. Som mige wagentjes waren nagel- nieuw, inclusief doos. Handelaar W. Ivo van Holland Toys uit Amsterdam noemde de prijzen redelijk hoog. Hij be taalde onder meer 45 euro voor een Roll Royce Phantom V. „Dinky Toys zijn niet mijn hob by. Je moet het spul wel hebben in je winkel. Dat trekt mensen. Je verdient er relatief weinig op, want de marges zijn klein. Ik heb veel meer met blikken speelgoed." Ivo bood gericht. Zijn voorkeur ging uit naar zeldzame exemplaren. „Daar zit toch iets meer avontuur in." Matthews nam dozen vol mee naar Noordgouwe. Hij verza melt al veertig jaar Dinky Toys en Matchbox. „Of ik alles houd, weet ik nog niet. Ik heb een aan tal dozen vol gekocht en daar van hoop ik dat er verschillende variaties inzitten. Van sommige Matchbox-autootjes bestaan wel veertig variaties." De Noordgouwenaar bezoekt met enige regelmaat beurzen. Zo was hij onder meer in Brus sel, Londen en Amsterdam. Hij betaalde 65 euro voor een Triumph-motorfiets. „Die heb ik nog niet eerder kunnen be machtigen." Over de prijzen, toonde hij zich dik tevreden. „Ik denk, dat wat ik heb betaald, meer waard is. Het is een goede dag voor mij geweest." Handelaar/verzamelaar Rob van den Bovenkamp uit Krab- bendijke kocht ongeveer zeven kavels met in totaal enkele tien tallen autootjes. „Het was niet spectaculair, maar wel aardig." Eén van de kopers ging naar huis met een miniatuur Thun- derbird voor 340 euro. Hij noemde dat bedrag niet zo bij zonder. „Je hebt niet zoveel mo dellen, maar wel veel verzame laars van Thunderbirdspullen. Als er sprake is van schaarste, gaat de prijs omhoog." Van den Bovenkamp vond dat hij rede lijk had ingekocht. „Iemand die niet verzamelt, vindt misschien dat ik een hoop oud ijzer heb ge kocht." ZIERIKZEE - In verband met de werk aan de kruising van de Laan van St. Hilaire en de Nieuwe Kooiweg (N59) in Zierik zee, rijden de bussen 132 en 133 van vervoersmaatschappij Connexxion tijdelijk volgens een ander rooster. De halte op de Haringvlietstraat komt aan beide kanten te vervallen. Omdat ook Connexxion tot begin november flink moeten omrijden, vertrekken de bussen vanaf een aantal haltes vroeger dan normaal. Vanaf de halte bij het gemeentehuis is dat 15 minu ten eerder, bij de stop op de Scheldestraat elf minuten, terwijl de bus op de Grevelingenstraat negen minuten eerder ver trekt. Daarnaast zullen er nog maar twee bussen per uur rij den en zal 's avonds en in het weekend een kleinbus vanuit Poortambacht naar de overstaphalte bij 't Sas rijden. De ver anderingen gaan aanstaande maandag (15 september) in en duren waarschijnlijk tot 4 november. DEN HAAG - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft een fout gemaakt met de uitbreiding van een varkenshouderij aan de Heereweg 33 in Noordgouwe. In een gisteren gepubliceer de uitspraak stelt de Raad van State vast dat varkenshouder S. van der Wekken al een veehouderij op de Heereweg 37 heeft, hoewel die door zijn zoon wordt gedreven. Het rechts college vindt dat de twee bedrijven voor de milieuwet als één bedrijf gezien moet worden. Van der Wekken vroeg de vergun ning aan omdat hij op 33 een nieuwe milieuvriendelijke var kensstal wil bouwen. De Raad van State is het eens met de om wonenden die ook al vonden dat Schouwen-Duiveland Van der Wekkens bedrijven op 33 en 37 als een geheel moet behan delen. Door alleen een vergunning voor Heereweg 33 te verle nen mag Van der Wekkens meer stank en andere milieuover- last veroorzaken dan wanneer 33 en 37 als een bedrijf onder één milieuvergunning vallen. Nu de vergunning is vernietigd kan Van der Wekken geen nieuwe stal bouwen en uitbreiden. ZIERIKZEE - Op twee plekken op Schouwen-Duiveland hebben vandalen gisternacht auto's vernield. De eerste auto stond geparkeerd aan de Calandweg in Zierikzee. Hier werd één van de ruiten ingeslagen, een band lek gestoken en tevens werd de wagen rondom bekrast. Een auto, die door zijn eige naar was achtergelaten aan de Rekumstraat in Dreischor, werd in dezelfde nacht bekrast. OOSTBURG - Een 35-jarige automobilist uit Knokke-Heist is gistermiddag in Oostburg achter het stuur in slaap geval len. Hij belandde in de berm van de Commerswerveweg. De politie trof de man daar aan, zwaar ruikend naar drank. De Belg bleek zeven keer te veel alcohol genuttigd te hebben. De man moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een dagvaar ding. ZOUTELANDE - Twee woningen in Zoutelande zijn in de nacht van woensdag op donderdag bezocht door inbrekers. Uit een woning aan de Langendam werden een telefoon en een portemonnee met daarin enkele tientallen euro's gestolen. De lege portemonnee en de telefoon zijn later in de buurt terugge vonden. Dat gebeurde ook met een paar tasjes die uit een wo ning in de Noordendolfer waren gestolen, echter zonder in houd. door Rob Paardekam eest:' heer. itigS: telii ra» ioties usiü rkd aagt intó ichaa lerdt 0 Ier» .Dl lata OUtë 'ede- s vat- Ie# iVe? tege eco- uttó nde- telit- elicg nfe' icui ree rgsï itai iood- Cis ml3 ■stel' :Dif; >130 ver- KRUININGEN - De eigenaren tan restaurant Inter Scaldes, dat woensdagavond door brand «rd verwoest, willen hun zaak voortzetten. Dat liet Claudia Brevet gisteren weten. Over een half jaar moet de Kruiningse eetgelegenheid weer in bedrijf zijn. let is de vraag of Inter Scaldes ta nog steeds twee Michelin- erren heeft. Begin volgend ar wordt immers de nieuwe gitls uitgebracht. »Een restaurant dat er niet meer is. kun je ook niet controleren", een woordvoerder van de bandengigant. „Voor zover ik "eet is dit de eerste keer dat een REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Gvachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE lel: (0111) 454647 fax:(0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Eamkevan Loon Mi Pankow Esme Soesman Body Boogert (sport) centrale redactie «ationspark 28 Postbus 31 <460 AA GOES lel:(01l3) 315500 Pax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET "ww.pzc.nl t-mail: web@pzc.nl 5®>rgklachten: 0800-0231231 epmaandag t/m vijdag gedu- 'enaede openingstijden; 'alerdagstot 12.00 uur restaurant met Michelin-ster- ren door brand is verwoest. We weten nog niet goed wat we er mee moeten. Het zou hard zijn om Inter Scaldes zijn sterren te ontnemen en uit de gids te schrappen, maar aan de andere kant zijn de regels streng: een restaurant moet zich elk jaar opnieuw bewijzen." Volgens de woordvoerder zou het een optie zijn om de twee sterren onder voorwaarde te la ten staan en weer te controleren zodra het restaurant open is. „Maar misschien verdwijnt In- ter Scaldes wel een jaar uit de gids. In 2005 komen ze dan te rug. Mits ze hun twee sterren nog waard zijn natuurlijk." Dat laatste moet volgens culi nair recensent Rien van Reems geen probleem zijn. „De keuken blijft toch het belangrijkste on derdeel van de beoordeling en ik neem niet aan dat de kook kunsten van de kok verslechte ren door zo'n brand." Toch speelt ook de ambiance. Het is de vraag of die ooit in de zelfde staat kan worden terug gebracht. „Het klinkt cru, maar misschien zijn ze op dat gebied straks wel beter af", zegt Van Reems. „Het pand van Inter Scaldes was tenslotte een oud gebouw en het zag er allemaal een beetje sleets uit." De recen sent hoopt en verwacht dat Mi- chelin soepel met de zaak zal omgaan. Wat hem betreft kun nen de twee sterren bij de ko mende beoordeling gewoon blijven staan. Chef-kok Sergio Herman van Oud Sluis in Sluis, het andere Zeeuwse restaurant met twee sterren, noemt de gebeurtenis sen van woensdag heel triest. Hij weet dat veel controles door Michelin inmiddels al hebben plaatsgevonden en hoopt dat Inter Scaldes zijn twee sterren gewoon behoudt. Ook eigenaar Danny Nolet van het met één ster bekroonde restaurant Nolet Reymerswale in Yerseke noemt de brand verschrikkelijk. Vol gens hem moet het echter geen probleem zijn om Inter Scaldes opnieuw te maken tot wat het was. Een storing in de technische in stallatie is zo goed als zeker de oorzaak van de brand. De scha de loopt in de miljoenen. Het doorslaande vocht heeft een desastreuze uitwerking op het pleisterwerk aan de binnenkant van de kerk. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De hervormde kerk in Haamstede staat aan de vooravond van een ingrijpende restauratie. Als alles volgens de planning verloopt, gaat het mo numentale gebouw in januari 2004 voor een jaar lang in de steigers. De binnen- en bui tenmuren moeten grondig onder handen worden genomen om een einde te maken aan het doorslaande vocht. De kosten zijn voorlopig geraamd op ruim een miljoen eu ro. Een monumentaal gebouw als de hervorm de kerk aan de ring in Haamstede is voor een kerkelijke gemeenschap financieel gezien een zware last. Daar is kerkvoogd D. Mooij- aart zich zeer wel van bewust. „Dus moet je keuzes maken. Wil je als gemeenschap zelf voor zo'n monument blijven zorgen, of ver koop je het aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken en bouw je voor jezelf ergens in het dorp een nieuw kerkgebouw." De voogdij heeft gekozen voor het in eigen beheer houden van de kerk. Mooijaart: „Ik geloof niet dat je zo'n gebouw in stand kunt houden door er exposities in te houden en concerten in te geven. En moet je dan zo'n plek, waar al eeuwenlang het woord van God is verkondigd, voor iets anders gaan gebruiken? Wij vinden van niet." De keuze van de kerkvoogdij vergt volhar ding. Er zijn subsidiemogelijkheden, maar het vraagt veel beleid, geduld en behoed zaam manoeuvreren om die los te weken. En dan is er de Arbo-wetgeving én de regels verbonden aan de door de gemeente Schou wen-Duiveland te verlenen gebruiksver gunning. Dak én goten zijn in 1998 gerestaureerd. Het probleem dat nu wordt aangepakt, scheur- en schimmelvorming in de muren, wordt veroorzaakt door door slaand vocht. Mooijaart: „De muren zijn in de loop der eeuwen heel poreus geworden. Daar komt bij dat destijds bij de bouw waarschijnlijk gebruik is gemaakt van brak water bij het aanmaken van de cement. De voegen zijn daardoor minder sterk." Het doorslaande vocht heeft een desastreu ze uitwerking op het pleisterwerk aan de binnenkant. Met enige regelmaat komen hele stukken los. „Je kunt het ook horen. Sommige stukken muur klinken gewoon hol omdat het pleisterwerk niet meer hecht. Tegenwoordig kunnen ze met moderne technieken de muren weer waterdicht ma ken en dan kan er een nieuwe pleisterlaag tegen die wel blijft zitten. Maar dan moet deze laag er wel eerst helemaal af." De kosten van de ingrijpende restauratie zijn geraamd op ruim een miljoen euro. Ze ventig procent daarvan komt voor rekening van het Rijk. Inmiddels is de toezegging zwart op wit binnen, maar daar ging, vertelt Mooijaart, een stevige strijd aan vooraf. Door een blunder van de gemeente Schou wen-Duiveland, die verzuimde de benodig de aanvraag tijdig te versturen, dreigde de kerk naast de subsidie te grijpenToenmalig wethouder C. Veerhoek leek de fout recht te kunnen zetten en de subiside te redden, maar in februari 2003 pakten zich opnieuw donkere wolken samen boven de restaura tieplannen. De Rijksdienst Monumenten zorg liet doodleuk weten dat de plannen bij nader inzien toch niet in aanmerking kwa men voor een subsidie in het kader van de zogenaamde 'kanjerregeling'. Mooijaart kwam onmiddellijk in aktie. Hij schreef een pro forma-bezwaarschrift te gen de beslissing van de rijksdienst Monu mentenzorg en kaartte de problemen aan bij de gemeenteOnder leiding van (toenmalig) cultuurwethouder A. van der Wouden toog een delegatie naar Zeist om in een poging alsnog subsidie te krijgen. Dat lukte. De donkere wolken boven het project waren definitief verdwenen. De hervormde kerk vraagt voor de restaura tie offerte aan bij verschillende bedrijven, waaronder ook eilandelijke. Mooijaart schat dat de restauratiewerkzaamheden aan de binnenzijde zo'n vierenhalve maand in beslag nemen. „Ik hoop dat de restaura teurs half mei naar buiten verhuizen en de kerkgangers van de winterkerk weer in de zomerkerk kunnen voor de zondagse ere dienst. Ik ga ervan uit dat eind volgend jaar de steigers buiten dan ook weg zijn." Morgen, tijdens de Open Monumentendag, is de hervormde kerk in Haamstede open voor bezoekers. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ouderen ver tellen vaak veel over hun leven aan kinderen en klein kinderen, maar al die herin neringen dreigen toch snel te vervliegen. Volgens directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) op Schouwen-Duive land bestaat er bij velen een latent verlangen hun levens verhaal vast te leggen, zodat het tot in lengte van jaren be waard blijft. De SWO speelt in op die wens door in samenwerking met de POSO (provinciaal over leg ouderenbonden) en de stichting Scoop ouderen een specifiek lespakket voor het schrijven van levensverhalen aan te bieden. In een sessie van drie bijeenkomsten kon den belangstellenden eerder dit jaar daar al kennis mee maken. Nu komt daar in oktober en november een vervolg op met zeven schrij flessen op de donderdag in het MFC in Zierikzee onder leiding van docente Anneke Schenk uit Middelburg. ,Het is verbazend hoe scherp je herinneringen weer wor den als je eenmaal dingen van vroeger op papier zet", is de ervaring van K. Man- demaker uit Zonnemaire. Hij volgde met plezier de kennis makingslessen en opteert ook voor het vervolg. In het eerste verhaal ging hij in op zijn ervaringen als kind tij dens de eerste schooldag. „De docente helpt je op gang door te vragen hoe het schoollokaal eruit zag, of je nog weet welke kinderen er bij je in de klas zaten en dan komen die herinneringen weer helemaal boven. Je hebt dat ook weieens met een flard muziek of een geur. Die kun nen je soms ook ineens weer helemaal terug naar je jeugd voeren", zegt Mandemaker. Hij heeft ervaren dat sommi ge deelnemers het best leuk vinden een zelf geschreven verhaal voor te lezen, maar dat anderen daar juist heel veel moeite mee hebben. „Je moet ook bedenken dat de jeugdherinneringen van de huidige 65-plussers vaak ta melijk verdrietig stemmen. Ze waren jong ten tijde van de crisis en daarna kwam de oorlog. Zelf woonde ik als kind in Amsterdam en heb geziten dat er joden werden weggevoerd. Ook de angst voor die nachtelijke bombar dementen is me altijd bijgebleven." Dat is voor Mandemaker overigens geen belemmering zijn herinne ringen te beschrijven. Hij ziet zichzelf beslist niet als schrijver, maar vindt het wel prettig dat een belangrijk deel van zijn levensverhaal bewaard blijft en niet zo maar vervliegt als hij er zelf niet meer is. Die overweging geldt ook voor de meeste deelnemers aan de schrijflessen die An neke Schenk inmiddels ook op andere plaatsen in de pro vincie verzorgt. Ter afron ding van elk lespakket wordt een boekje gemaakt met daarin een selectie van de ge maakte verhalen en gedich ten. Overigens manifesteert zich niet alleen bij ouderen, maar binnen meer groeperingen binnen de samenleving de behoefte levenservaringen aan het papier toe te vertrou wen. Zo belegt de Vrijzinnige Gemeente Zierikzee donder dag 18 september een infor matiebijeenkomst over de cursus 'Het maken van een biografie'. Inleider op die avond is J. Klijnsma, predikant in Schiedam en Sommelsdijk. Op uitnodiging verzorgt hij ook met regelmaat diensten in de Gasthuiskerk in Zierik zee. Volgens hem realiseren steeds meer mensen zich dat niets zo uniek en persoonlijk is als de eigen levensloop. Hij acht het werken met een ei gen biografie van grote waarde bij het zoeken naar een levenswijze, waarin het nemen van eigen verant woordelijkheden centraal staat. Bij voldoende belang- steling verzorgt Klijnsma in oktober en november vijf les- avonden over het beschrij ven van: afkomst en verle den, herinnering, bijzondere ontmoetingen, verlies en los laten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33