11 Vogels kleuren Zierikzeese weekmarkt Toestemming voor fusie van zorginstellingen Moeders poetsen zelf op school in Sirjansland Ambulance voortaan vijf minuten sneller in ziekenhuis Goes linkstukken bij Ouwerkerk herdenkingsplaats voor heel Zuidwest-Nederland Wandelaar betrapt in tunnel Ruzie Afsluiting jeugdprogram Gevleugelde Vrienden WALTER TROUT zeeuwse almanak waarin opgenomen I de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 12 september 2003 Eervol Aanvulling Vriendelijk Ramen lappen BLUES BY THE SEA ZATERDAG 20 SEPTEMBER and the Radicals Caissons nationaal monument iinnr Marcel Modde I7.0C: om,?: O-zo* OUWERKERK - De caissons bij Ouwerkerk worden uitgeroepen tot nationaal monument. Een werkgroep rond het waters noodmuseum, dat in één van de betonnen zinkstukken is onder gebracht, legt momenteel de laatste hand aan de oprichting van de Stichting Nationaal Mo nument Watersnoodramp 1953. De bedoeling is dat premier Bal kenende tijdens een congres op {november in Amsterdam het bestaan van de nationale ge denkplaats voor de strijd tegen ikenU let water 'wereldkundig' Het congres dient als formele afsluiting van het herdenkings jaar en staat in het teken van watermanagement en crisisbe- leid. Die dag is het exact vijftig jaar geleden dat bij Ouwerkerk let laatste gat in de dijken van Zuidwest-Nederland werd ge dicht met caissons. Ter gelegen heid van dat moment wordt ook in het watersnoodmuseum een kleine bijeenkomst gehouden. Door het caissoncomplex de status van nationaal monument te geven, ontstaat een formele plaats waar stil kan worden ge staan bij de gevolgen van de wa tersnoodramp van 1953 voor bet totale Deltagebied. Voorzitter C. Geluk van de 'eJf Stichting Caissons Ouwerkerk, beheerder van het museum, ziet in de 'titel' vooral een eervolle waarde. Om nationale erken ning te krijgen, hoeft bij geen enkele instantie een aanvraag te worden ingediend. De oprich ting van een stichting volstaat, aldus projectcoördinator A. an® Holland van de stuurgroep Del ta 2003. „We hebben het onder zocht, maar het is nergens offi- geregeld. Er bestaat geen !E' protocol voor en het kost ook geen geld. Je moet er gewoon aan beginnen en zorgen dat je, als het even kan landelijk, ge noemd wordt als nationaal mo tel® enl* erovs m rbai "te G« aai' nument. Vandaar ook dat wij willen proberen om dit feit min of meer te laten bekrachtigen door Balkenende." Een delegatie uit de werkgroep heeft volgende week overleg met de notaris over de exacte formulering van de doelstelling van het nationaal monument. Geluk wil niet alleen de cais sons, maar ook de directe omge ving inzetten als centrale her denkingsplaats van Zuidwest- Nederland. In die zin hoopt ze ook op financiële steun van di verse (overheids) instanties uit de Delta-regio. Geluk heeft in samenwerking met het water schap, Staatsbosbeheer, het Nationaal Park Oosterschelde, provincie en gemeente Schou- wen-Duiveland een 'groot pro ject' in voorbereiding om het nieuwe Nationaal Monument Watersnood 1953 komend voor- j aar volop in de schijnwerpers te plaatsen. Daarbij gaat het onder meer over een herinrichting van het gebied en het gebruik van de caissons. Die plannen worden inhoudelijk in de loop van dit jaar gepresenteerd. Burgemeester J. Asselbergs be schouwt de oprichting van een nationaal monument voor de watersnood 'als een heel be langrijke aanvulling van de be staande locaties waar ingrij pende gebeurtenissen van de vaderlandse geschiedenis nog eens extra onder de aandacht worden gebracht'. „Na de oor log is dit voor ons land in zijn omvang en betekenis toch de tweede nationale ramp geweest, die ook internationaal veel heeft losgemaakt." Asselbergs ziet diverse mogelijkheden voor financiële steun voor een verde re ontwikkeling van het natio naal monument. Nederland kent momenteel zes nationale monumenten, waar van de zuil op de Dam in Am sterdam de meeste bekendheid geniet. Ook de concentratie kampen Vught, Westerbork en Amersfoort, de Sint Jan in Den Bosch en het herdenkingsmo nument van de slavernij in Am sterdam genieten die status. Ou werkerk past in het rijtje van de kampen, aldus Holland. „Het is iets wat al bestaat, de omgeving zelf staat symbool voor de ge beurtenissen, er hoeft niks voor te worden opgericht." -•X- Z TERNEUZEN - De marechaus see heeft woensdagavond een zeventienjarige jongen uit Am sterdam aangehouden en be keurd omdat hij te voet door de Westerscheldetunnel ging. Hij probeerde zich nog te ver stoppen achter een brandblus- installatie in de tunnel, maar dat hielp hem niet De jongen vertelde de marechaussee, dat hj was weggelopen van een sta geplaats in België, maar dat hij geen geld had om naar zijn sta gebegeleider in Amsterdam te reizen. Zodoende had hij beslo ten te gaan wandelen naar een treinstation. ZffiRIKZEE - Postduivenver eniging Gevleugelde Vrienden 'n Zierikzee sluit zaterdag 13 september het speciale jeugd programma in dit vluchtseizoen af met een feestelijke middag in bet clublokaal aan het Kerkhof ln Zierikzee. Jn een poging de jeugd wat meer oij de duivensport te betrekken, zette deze vereniging de afgelo pen maanden diverse activitei ten voor kinderen op touw. Zo «rd er een kleurwedstrijd ge houden en betrokken diverse se niorleden een kleinkind, buur jongen of -meisje bij enkele Wedvluchten, waarmee de Jeugd zelf ook prijzen kon win- n®- Tijdens de feestmiddag worden de gewonnen bekers uitgereikt. Verder wordt er kin erbingo gespeeld en worden er •tos over de duivensport ver- °°nd. De bijeenkomst begint <W 14.00 uur. De omgeving van de caissons bij Ouwerkerk moet uitgroeien tot een samenhangend gebied dat in alle opzichten herinnert aan de watersnoodramp van 1953. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze geven het vertrouwde beeld van de Zierikzeese weekmarkt plotseling een sprankelend aanzien. Twee kleurrijke vogels op hoge poten en glorieuze verendos op hun kop zwieren langs de kramen met kattenvoer, snoep, drogisterijartikelen en wat dies meer zij. Een muzikale nar met bellen rond polsen en enkels en vier trommels voor de buik begeleidt deze opmerkelijke Zierikzee beleeft donderdag weer een verrassende start van Muziek Monu mentaal, een driedaags nazomerfesti val vol wereldmuziek en theatrale pre sentaties. Traditiegetrouw wordt het publiek in de Zierikzeese binnenstad op de eerste dag onthaald op masker theater. Na de reuzeninsecten en indrukwek kende buitenaardse wezens met plof- schoenen van de straattheatergroep Clos Act bij eerdere edities, zijn het dit keer de gracieuze danseressen van het Mang's Maskertheater die de aandacht opeisen. De twee vrouwen bewegen zich vaardig en uiterst soepel voort op stelten die hen hoog boven de toeschou wers doet uittorenen. Op hun hoofden prijken vogelkoppen en met fladderen de gewaden en stokken aan de armen overtuigen ze volledig als gevleugelde vrienden. De ene is in het rood, de ander in het wit. Hun presentatie is vooral elegant en vriendelijk. Met hun ranke lijven schrijden zij over het Havenplein en door de straatjes van de binnenstad. Op diverse plekken voeren ze een bewe gingsspel op waarbij een woordeloze dialoog respect afdwingt. De nar als een soort historische koperen Ko laat het tempo vloeiend opzwepen en weer verstillen. Tijdens hun dans strooien de vreemde Kleurrijke vogels en een muzikale nar van het Mang's Maskertheater vermaken het publiek in de binnenstad van Zierikzee. foto Marijke Folkertsma vogels zilver- en goudkleurige confetti over de toeschouwers uit. Een klein meisje op de schouders van haar vader krijgt zo'n frutsel persoonlijk in de handen gestopt van het grote, rode dier. Het kind lijkt diep onder de indruk van deze bijzondere ontmoeting. Later in de Poststraat stapt een man verbaast van de fiets bij de aanblik van dit bonte gezelschap. Voor hij het lijkt te beseffen wordt hij teder omarmd door een van de vogels en verdwijnt daarbij volledig tussen de draperieën. De hele performance bij het eerste op treden 's ochtends wordt enigszins ont sierd door grote vrachtwagens bij ver schillende winkels en horecabedrijven. Het motto van the show must go on blijkt niet alleen voor theater, maar ook voor toelevering van goederen te gel den. Het Festival Muziek Monumen taal wordt vandaag voortgezet met een concert van blazersensemble 'De Jon gens Driest' om 20.00 uur in de Vier schaar van het Zierikzeese stadhuis. Zaterdag vinden er de gehele dag op verschillende plaatsen in de stad optre dens plaats van kindertheater, een per cussiegroep, muziek- en zanggezel schappen. van de Merbel fooiTarla jDe fusie tussen Ooster- e'de Thuiszorg en Arcus '«rgcentra is rond. De Raden an Toezicht van beide instel den hebben hun toestemming 8e\en aan een samengaan van iOn^u1'83*'68 per 1 januari j besluit wordt nog or advies voorgelegd aan on dernemingsraden, cliëntenra den en bewonerscommissie. Binnenkort wordt met de bon den overlegd over een sociaal plan. Er wordt ervan uitgegaan dat er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. Arcus is het overkoepelend or gaan van verpleeg-en verzor gingstehuizen op Schouwen- Duiveland. Het gaat daarbij om drie verzorgingshuizen, een verpleeghuis en een woonzorg complex. Arcus levert ook de maaltijden voor Tafeltje Dekje. Oosterschelde Thuiszorg is werkzaam op Noord-en Zuid Beveland, Tholen, Sint Philips- land en Schouwen-Duiveland en levert allerlei soorten zorg aan zo'n zesduizend cliënten. Bij de organisaties werken in to taal ruim 2200 mensen. Het is de bedoeling dat deze allemaal bij de nieuwe organisatie kunnen blijven werken. Herplaatsing is wel mogelijk, maar er zal dan gekeken worden naar een ge lijksoortige functie. Oosterschelde Thuiszorg en Ar cus denken met een gefuseerde organisatie beter in te kunnen spelen op de behoeften van cli ënten en op de eisen van de over heid. Die wil bijvoorbeeld dat mensen langer zelfstandig blij ven wonen, waardoor de vraag naar thuiszorg toeneemt. Zie kenhuispatiënten worden eer der ontslagen en hebben thuis tijdelijk hulp nodig. Ook kan de schaarste van goed gekwalifi ceerd personeel beter worden door Ali Pankow SIRJANSLAND - Voor di recteur G. Oele van openbare basischool Duiveland is het een duidelijk signaal dat er iets mis is met de reguliere schoonmaak van de school als ouders zelf de spons en zeem ter hand gaan nemen. Dat gebeurde vorige week in Sirjansland. „Acht moeders hebben in twee uur tijd de boel weer spie en span ge maakt", zegt Oele. Hij dringt bij de gemeente aan op een betere regeling. De schooldirecteur is blij met de betrokkenheid die deze ouders tonen met de dorps school, maar hij vindt dat het niet moet mogen zijn dat moeders hier zelf gaan poet sen. Sinds de gemeentelijke herindeling heeft hij de schoonmaak van de school ver achteruit zien gaan. „De gemeente houdt zich aan de zogeheten Londo-normen en die voldoen niet voor alle scholen", zegt Oele. In het 'hoofdenoverleg' hoort hij ook zijn collega's hierover klagen. Tijdens het kernbezoek deze week van het dagelijks ge meentebestuur aan Sirjans land drong hij er bij wethou der J. van Felius van onder wijs weer met klem op aan die Londo-normen tegen het licht te houden. Die bepalen hoeveel uren per school aan het schoonmaken mag wor den besteed. Voor Sirjans land is dat één uur en een kwartier per dag. „Dat gaat dus niet. Met stofzuigen al leen ben je bijna drie kwar tier bezig. Toiletten dienen ook elke dag te worden gerei nigd en de tafelbladen moe ten worden afgedaan. Daar is de tijd te kort voor", consta teert het schoolhoofd. Volgens hem is het ook niet bevorderlijk dat sinds de herindeling de gemeente de contracten met eigen schoonmakers heeft beëin digd en dat het werk nu vrij wel volledig aan een schoon maakbedrijf wordt uitbe steed. „De betrokkenheid is veel groter als mensen vanuit de eigen omgeving van de school hier komen schoon maken", zegt Oele. Directeur E. de Keijzer van het bovenschoolsmanage- ment zegt 'deze geluiden' wel te herkennen, maar heeft toch niet de nadruk dat er echt veel mis is met de schoolschoonmaak. „Na tuurlijk is er weieens een klacht, maar die kan meestal in goed overleg met het schoonmaakbedrijf weer worden opgelost", zegt De Keijer. Ook hij acht betrok kenheid bij het werk van be lang. Het schoonmaakbe drijf wordt verzocht zoveel mogelijk dezelfde mensen voor dezelfde scholen in te zetten. In het feit dat de ou ders in Sirjansland hun be trokkenheid toonden met een tussentijdse schoonmaak beurt zegt De Keijer vooral ook positieve aspecten te zien. Oele hoopt echter op een meer structurele regeling. Van de dertig uur voor de gro te zomerschoonmaak waar zijn school recht op heeft, werden er volgens hem maar 21 werkelijk uitgevoerd. Het ramen lappen en het in de was zetten van de overigens nog vrijwel nieuwe vloer ble ven achterwege. „Misschien gebeurt dat in de herfstva kantie", werd hem beloofd. Volgens hem zou dat toch be ter geregeld moeten zijn in een tijd waarin er op allerlei gebied hoge eisen worden ge steld aan het onderwijs. door llona Vette GOES - De speciale afrit voor ambulances op de A58 bij Goes is gisteren officieel in gebruik genomen. Gedeputeerde T. Pop- pelaars van infrastructuur opende met een druk op de knop de slagboom. De afrit kost minder dan be groot. De schatting bedroeg 410.000 euro, maar uiteindelijk bleek de provincie vooral op de aanbesteding veel geld te be sparen, zodat ze nog maar 225.000 euro moest betalen. De aanleiding voor de aanleg van de afrit was de omvorming van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee tot een polikliniek met dagbehande ling. Een aantal diensten die voorheen in Zierikzee zaten, verhuisden naar Goes. Ambu lances met patiënten uit Noord- Zeeland konden niet altijd bin nen de limiet van drie kwartier het Oosterscheldeziekenhuis bereiken. Met de nieuwe afrit, die uitkomt op de 's-Gravenpol- derseweg, wordt de reistijd gemiddeld zo'n vijf minuten korter. Verpleegkundige Domi nique Ingenhoest van de Ambu lancedienst Vlissingen, die met haar collega gisteren als eerste door de slagboom ging, is erg verheugd met de afrit. „Ik heb van het begin tot het eind mee kunnen praten met de provin cie. We zijn erg blij dat de afrit er is en juist op dit punt. Eindelijk hoeven we geen hobbels, bob bels en rotondes door Goes meer te nemen." Directeur J. van der Velde van de Zeeuwse ambulancedienst is ook blij, maar nog niet vol maakt gelukkig. „Ik zie dit meer als een eerste stap in de goede richting. Behalve deze afrit, zouden wij graag ook een oprit zien. Bovendien zijn er nog te veel knelpunten in het wegen net die het ambulancewerk be lemmeren." De oprit komt er voorlopig nog niet volgens ge deputeerde Poppelaars. „Het kostte ons al moeite om Rijks waterstaat te overtuigen dat de afrit niet schadelijk was voor de veïkeersveiligheid op de snel weg. Een oprit hier krijgen we waarschijnlijk niet voor el kaar." De provincie heeft al veel aanvragen gehad van medewer kers van het ziekenhuis, die graag gebruik zouden maken van de afrit, maar die worden afgewezen. Dat is waarom de afrit 'selectief' wordt genoemd: hij is uitsluitend voor ambulan ces met geluid- en lichtsignalen. Het gebruikmaken van de afrit door ambulances gaat als volgt. De ambulance meldt zich op tijd bij de Centrale Post Ambulan cevervoer in Vlissingen. Van daaruit wordt de slagboom aan het begin van de afrit bediend. In de afrit zijn lussen aange bracht. Zodra de ziekenauto hierover rijdt, gaan waarschu wingsborden branden aan de 's- Gravenpolderseweg. Zo wordt het verkeer daar gewaarschuwd dat een ambulance in volle vaart onderweg is en dat ruim baan moet worden gemaakt. Advertentie Arsenaaltheater VLISSINGEN Line-up: Juke Joints Aanvang: 20.00 uur Kaarten a 22,50 Verkrijgbaar bij Café 2x Bellen Wolstraat 9, Vlissingen Tel. 0118-430033 opgevangen, zo denkt de nieuwe zorginstelling. Volgens directeur D. van Zwoll van Oosterschelde Thuiszorg zullen de namen van zijn orga nisatie en die van Arcus na de fusie verdwijnen. „We hebben inmiddels een nieu we naam bedacht", zegt hij. „Maar die maken we pas later bekend." De ruzie liep hoog op in dat Zeeuws-Vlaamse kantoor. „Ik ga emigreren", riep een van de deelnemers aan het twistgesprek. „Ik weet zeker dat jullie me zullen missen." „Welnee", sprak een ander, „we zullen je helpen verhuizen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31