11 Verzamelaars slaan hun slag Het levensverhaal verdient koestering Servicepunt gemeente in bibliotheek Tholen Geen problemen door stroomstoring igenaren willen Kruinings restaurant over halfjaar heropenen Ruzie zeeuwse almanak bevelanden/tholen vrijdag 12 september 2003 !H af Wandelaar betrapt in tunnel Diefstal in Zoutelande Kracht )66 bezorgd over coördinator nMeuleweie Slagboom blues by the sea ZATERDAG 20 september WALTER TROUT the Radicals Aanvang: 20.00 uur Kaarten a 22,50 'Mrijgbaar bij Café 2x Bellen Wolstraat 9, Vlissingen Tel. 0118-430033 Scherp Souburgse arts lid van orgaan ziekteregelingen zc b nter Scaldes weer snel in bedrijf ^rRnhPaardekam RUIMINGEN - De eigenaren ,n restaurant Inter Scaldes, int woensdagavond door brand erd verwoest, willen hun zaak jortzetten. Dat liet Claudia revet gisteren weten. Over een ,|f jaar moet de Kruiningse ■(gelegenheid weer in bedrijf [et is de vraag of Inter Scaldes an nog steeds twee Michelin- lerren heeft. Begin volgend iar wordt immers de nieuwe ids uitgebracht. Een restaurant dat er niet meer kun je ook niet controleren", igt een woordvoerder van de andengigant. „Voor zover ik -i ,eet is dit de eerste keer dat een rstaurant met Michelin-ster- nofcidoor brand is verwoest. We eten nog niet goed wat we er- ,ee moeten. Het zou hard zijn jInter Scaldes zijn sterren te tie TERNEUZEN - De mare chaussee heeft woensdag avond een zeventienjarige jongen uit Amsterdam aangehouden en bekeurd omdat hij door de Wester- scheldetunnel liep. Hij probeerde zich nog te verstoppen achter een brandblusinstallatie in de tunnel, maar dat hielp hem niet. De jongen vertelde de ma rechaussee, dat hij was weggelopen van een sta geplaats in België, maar dat hij geen geld had om naar zijn stagebegeleider in Amsterdam te reizen. Zodoende had hij beslo ten te gaan wandelen naar een treinstation. -teil als /a ontnemen en uit de gids te schrappen, maar aan de andere kant zijn de regels streng: een restaurant moet zich elk jaar opnieuw bewijzen. Volgens de woordvoerder zou het een optie zijn om de twee sterren onder voorwaarde te la ten staan en weer te controleren zodra het restaurant open is. „Maar misschien verdwijnt In- ter Scaldes wel een jaar uit de gids. In 2005 komen ze dan te rug. Mits ze hun twee sterren nog waard zijn natuurlijk." Dat laatste moet volgens culi nair recensent Rien van Reems geen probleem zijn. „De keuken blijft toch het belangrijkste on derdeel van de beoordeling en ik neem niet aan dat de kook kunsten van de kok verslechte ren door zo'n brand." Toch speelt ook de ambiance. Het is de vraag of die ooit in de zelfde staat kan worden terug gebracht. „Het klinkt cru, maar misschien zijn ze op dat gebied straks wel beter af", zegt Van Reems. „Het pand van Inter Scaldes was tenslotte een oud gebouw en het zag er allemaal een beetje sleets uit." De recen sent hoopt en verwacht dat Mi- chelin soepel met de zaak zal omgaan. Wat hem betreft kun nen de twee sterren bij de ko mende beoordeling gewoon blijven staan om het restaurant een jaar later opnieuw te con troleren. Chef-kok Sergio Herman van Oud Sluis in Sluis, het andere Zeeuwse restaurant met twee sterren, noemt de gebeurtenis sen van woensdag heel triest. Hij weet dat veel controles door Michelin inmiddels al hebben plaatsgevonden en hoopt dat Inter Scaldes zijn twee sterren gewoon behoudt. „Als ze verder gaan waar ze mee bezig waren, komt alles goed", meent Herman. „Ik hoop dat de eigenaren de moed en de kracht vinden." Ook eigenaar Danny Nolet van het met één ster bekroonde res taurant Nolet/Het Reymerswa- le in Yerseke noemt de brand verschrikkelijk. Volgens hem moet het echter geen probleem zijn om Inter Scaldes opnieuw te maken tot wat het was. „Ik ken de eigenaar. Met zijn door zettingsvermogen moet het luk ken." De brandweer is gisternacht tot vier uur bezig geweest met na blussen. Daarna is de techni sche recherche aan haar onder zoek begonnen. Die kwam tot de conclusie dat de exacte oorzaak niet is vast te stellen. Een sto ring in de technische installatie is zo goed als zeker de oorzaak van de brand. De schade loopt in de miljoenen. ÏOLPHAARTSDIJK - De Goe ie fractie van D66 is bang dat Woonzorgcentrum Meuleweie o Wolphaartsdijk zijn zorg- oördinator kwijtraakt. De de- nocraten hebben hierover ;j «hriftelijke vragen aan het col lege gesteld. i )e D66-raadsleden zijn de af- elopen tijd benaderd door be- (oners van Meuleweie. Ze zijn dat met de vernieuwing rade Algemene Wet Bijzonde- e Ziektekosten de zorgcoördi- lator straks geheel of gedeelte- ijk zal verdwijnen. Dat mag °lgens D66 niet gebeuren. De oördinator speelt volgens de artij een cruciale rol, omdat zij ichbezighoudt met onder meer F zorg- en dienstverlening in '«zorgcentrum en een adequa te besteding van het beschikba- i? budget. Verder beheert ze de ïmeenschappelijke voorzie- fflgen en organiseert ze activi sten, Maar bovenal, zo stelt is ze de steun en toeverlaat 'an de bewoners. us de coördinator inderdaad lief W te verdwijnen, wil D66 lat de gemeente een oplossing 'nekt. Ze wil weten of het colle- Maartoe bereid is. Fiks wat genodigden zien de eerste ambulance over de nieuwe afrit rijden. door llona Vette GOES - De speciale afrit voor ambulan ces op de A58 bij Goes is gisteren officieel in gebruik genomen. Gedeputeerde T. Poppelaars van infrastructuur opende met een druk op de knop de slagboom. De afrit kost minder dan begroot. De schatting bedroeg 410.000 euro, maar uiteindelijk bleek de provincie vooral veel op de aanbesteding te besparen, zo dat ze maar 225.000 euro moest betalen. De aanleiding voor de aanleg van de afrit was de omvorming van het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis in Zierikzee tot een polikliniek met dagbehandeling. Een aantal diensten die voorheen in Zierik zee zaten, verhuisden naar Goes. Ambu lances met patiënten uit Noord-Zeeland konden niet altijd binnen de limiet van drie kwartier het Oosterscheldezieken- huis bereiken. Met de nieuwe afrit, die uitkomt op de 's-Gravenpolderseweg, wordt de reistijd gemiddeld zo'n vijf mi nuten korter. Verpleegkundige D. Ingen- hoest van de Ambulancedienst Vlissin- gen, die met haar collega gisteren als eerste door de slagboom ging, is erg ver heugd met de afrit. „Ik heb van het begin tot het eind mee kunnen praten met de provincieWe zijn erg blij dat de afrit er is en juist op dit punt. Eindelijk hoeven we geen hobbels, bobbels en rotondes door Goes meer te nemen." Directeur J. van der Velde van de Zeeuw se ambulancedienst is ook blij, maar nog niet volmaakt gelukkig. „Ik zie dit meer als een eerste stap in de goede richting. Behalve deze afrit, zouden wij graag ook een oprit zien. Bovendien zijn er nog te veel knelpunten in het wegennet die het ambulancewerk belemmeren. De oprit komt er voorlopig nog niet vol gens gedeputeerde Poppelaars. „Het kostte ons al moeite om Rijkswaterstaat te overtuigen dat de afrit niet schadelijk was voor de verkeersveiligheid op de snelweg. Een oprit hier krijgen we waar schijnlijk niet voor elkaar." De provincie heeft al veel aanvragen gehad van mede werkers van het ziekenhuis, die gebruik willen maken van de afrit, maar die wor den afgewezen. Dat is waarom de afrit foto Ruben Oreel 'selectief' wordt genoemd: hij is uitslui tend voor ambulances met geluid- en lichtsignalen. Het gebruikmaken van de afrit door am bulances gaat als volgt. De ambulance meldt zich op tijd bij de Centrale Post Ambulancevervoer in Vlissingen. Van daaruit wordt de slagboom aan het begin van de afrit bediend. In de afrit zijn lus sen aangebracht. Zodra de ziekenauto hierover rijdt, gaan waarschuwingsbor den branden aan de 's-Gravenpolderse- weg. Zo wordt het verkeer daar gewaar schuwd dat een ambulance in volle vaart onderweg is en dat ruim baan moet wor den gemaakt. !OUTELANDE Twee wonin- 8e" in Zoutelande zijn in de lacht van woensdag op don der- lag bezocht door inbrekers. bt een woning aan de Langen- lam werden een telefoon en een H, rtemonnee meT daarin enkele Wallen euro's gestolen. De le- ie portemonnee en de telefoon a)i later in de buurt terugge zeten. Dat gebeurde ook met Paar tasjes die uit een wo- ""g in de Noordendolfer aren gestolen. (Advertentie Arsenaaltheater VLISSINGEN Line-up: Juke Joints door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Duizenden euro's armer, maar tientallen Dinky Toys en Matchbox autootjes rijker verliet John Matthews uit Noordgouwe gis termiddag het Zeeuws Veiling huis in Middelburg. Hij had een uitstekende slag geslagen. „Goed ruilmateriaal, tegen een heel redelijke prijs." Het Zeeuws Veilingheid veilde gistermiddag honderden Dinky Toys, Matchbox-autootjes, ac cessoires en tekeningen. Som mige wagentjes waren nagel- nieuw, inclusief doos. Handelaar W. Ivo van Holland Toys uit Amsterdam noemde de prijzen redelijk hoog. Hij be taalde onder meer 45 euro voor een Roll Royce Phantom V. „Dinky Toys zijn niet mijn hob by. Je moet het spul wel hebben in je winkel. Dat trekt mensen. Je verdient er relatief weinig op want de marges zijn klein. Ik heb veel meer met blikken speelgoed." Ivo bood gericht. Zijn voorkeur ging uit naar zeldzame exem plaren. „Daar zit toch iets meer avontuur in." Matthews nam dozen vol mee naar Noordgouwe. Hij verza melt al veertig jaar Dinky Toys en Matchbox. „Of ik alles houd, weet ik nog niet. Ik heb een aan tal dozen vol gekocht en daar van hoop ik dat er verschillende variaties inzitten. Van sommige Matchbox-autootjes bestaan wel veertig variaties." De Noordgouwenaar bezoekt met enige regelmaat beurzen. Zo was hij onder meer in Brus sel, Londen en Amsterdam. Hij betaalde 65 euro voor een John Matthews uit Noordgouwe verlaat zeer tevreden het Zeeuws Veilinghuis. foto Ruben Oreel Triumph Motorfiets. „Die heb ik nog niet eerder kunnen be machtigen." Over de prijzen, toonde hij zich dik tevreden. „Ik denk, dat wat ik heb betaald, meer waard is. Het is een goede dag voor mij geweest." Handelaar/verzamelaar Rob van den Bovenkamp uit Krab- bendijke kocht ongeveer zeven kavels met in totaal enkele tien tallen autootjes. „Het was niet spectaculair, maar wel aardig." Eén van de kopers ging naar huis met een miniatuur Thun- derbird voor 340 euro. Hij noemde dat bedrag niet zo bij zonder. „Je hebt niet zoveel mo dellen, maar wel veel verzame laars van Thunderbirdspullen. Als er sprake is van schaarste, gaat de prijs omhoog." Van den Bovenkamp vond dat hij rede lijk had ingekocht. „Iemand die niet verzamelt, vindt misschien dat ik een hoop oud ijzer heb ge kocht." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ouderen vertel len vaak veel over hun leven aan kinderen en kleinkinderen, maar al die herinneringen drei gen toch snel te vervliegen. Vol gens directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) op Schouwen- Duiveland bestaat er bij velen een latent verlangen hun le vensverhaal vast te leggen, zo dat het tot in lengte van jaren bewaard blijft. De SWO speelt in op die wens door in samenwerking met de POSO (provinciaal overleg ou derenbonden) en de stichting Scoop ouderen een specifiek lespakket voor het schrijven van levensverhalen aan te bie den. In een sessie van drie bij eenkomsten konden belangstel lenden eerder dit jaar daar al kennis mee maken. Nu komt daar in oktober en november een vervolg op met zeven schrijflessen op de donderdag in het MFC in Zierikzee onder lei ding van docente Anneke Schenk uit Middelburg. „Het is verbazend hoe scherp je herinneringen weer worden als je eenmaal dingen van vroeger op papier zet", is de ervaring van K. Mandemaker uit Zonne- maire. Hij volgde met plezier de kennismakingslessen en opteert ook voor het vervolg. In het eer ste verhaal ging hij in op zijn er varingen als kind tijdens de eer ste schooldag. „De docente helpt je op gang door te vragen hoe het schoollokaal eruit zag, of je nog weet welke kinderen er bij je in de klas zaten en dan ko men die herinneringen weer he lemaal boven. Je hebt dat ook weieens met een flard muziek of een geur. Die kunnen je soms ook ineens weer helemaal terug naar j e j eugd voeren zegt Man demaker. Hij heeft ervaren dat sommige deelnemers het best leuk vinden een zelf geschreven verhaal voor te lezen, maar dat anderen daar juist heel veel moeite mee hebben. „Je moet ook bedenken dat de jeugdherinneringen van de huidige 65-plussers vaak ta melijk verdrietig stemmen. Ze waren jong ten tijde van de cri sis en daarna kwam de oorlog. Zelf woonde ik als kind in Am sterdam en heb gezien dat er jo den werden weggevoerd. Ook de angst voor die nachtelijke bom bardementen is me altijd bijgebleven." Dat is voor Man demaker overigens geen belem mering zijn herinneringen te be schrijven. Hij ziet zichzelf beslist niet als schrijver, maar vindt het wel prettig dat een be langrijk deel van zijn levensver haal bewaard blijft en niet zo maar vervliegt als hij er zelf niet meer is. Die overweging geldt ook voor de meeste deelnemers aan de schrijflessen die Anneke Schenk inmiddels ook op ande re plaatsen in de provincie ver zorgt. Ter afronding van elk lespakket wordt een boekje ge maakt met daarin een selectie van de gemaakte verhalen en gedichten. Overigens manifesteert zich niet alleen bij ouderen, maar binnen meer groeperingen bin nen de samenleving de behoefte levenservaringen aan het papier toe te vertrouwen. Zo belegt de Vrijzinnige Gemeente Zierikzee donderdag 18 september een in formatiebijeenkomst over de cursus 'Het maken van een bio grafie'. Inleider op die avond is J. Klijnsma, predikant in Schie dam en Sommelsdijk. Op uitno diging verzorgt hij ook met regelmaat diensten in de Gast- huiskerk in Zierikzee. Volgens hem realiseren steeds meer mensen zich dat niets zo uniek en persoonlijk is als de eigen le vensloop. Hij acht het werken met een eigen biografie van gro te waarde bij het zoeken naar een levenswijze, waarin het ne men van eigen verantwoorde lijkheden centraal staat. Bij voldoende belangsteling ver zorgt Klijnsma in oktober en november vijf lesavonden over het beschrijven van: afkomst en verleden, herinnering, bijzon dere ontmoetingen, verlies en loslaten. OOST-SOUBURG - Huisarts J. Bergen (51) uit Oost-Souburg is lid geworden van het bestuur van het College voor Zorgverze keringen (CVZ). Het CVZ is het zelfstandige be stuursorgaan in de gezond heidszorg dat verantwoordelijk is voor de sturing en financie ring van de belangrijkste verze keringswetten in de gezond heidszorg: de Ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Bergen, die sinds dit jaar ook Statenlid is voor het CDA, trad per september toe tot het CVZ. Het CVZ adviseert over premies en de budgetten voor de zieken fondsen, nieuwe en bestaande regelgeving, kijkt naar de naleving van internationale af spraken, toetst regeringsvoor nemens en rapporteert knel punten in de praktijk. „Het CVZ moet zorgen voor een goed gevuld pakket voor mensen die gezondheidszorg nodig hebben en bewaakt en controleert of dat pakket voldoende blijft", om schrijft Bergen. Hij solliciteerde vorig jaar al naar een vacature in het CVZ-bestuur, maar werd toen gepasseerd. Maar begin af gelopen zomer werd Bergen als nog benaderd. De taak van de CVZ is nadruk kelijk niet in politieke overwe gingen te treden, stelt Bergen. „Wel moeten wij de politiek la ten zien hoe besluiten uitwer ken, hetzij door voorspellingen, hetzij door onderzoek achteraf om aan te tonen wat is veroor zaakt." Bergen is sinds de jaren negen tig landelijk actief in bestuurlij ke functies. doorCarla van de Merbel THOLEN - Wethouder M. Velt huis (welzijn) heeft gisteroch tend in de bibliotheek in Tho- len-stad een informatiepunt van het Servicebureau Voor El kaar geopend. Dit gemeentelijk bureau heeft als taak de infor matieverstrekking aan oude ren, jongeren, vrijwilligers en gehandicapten te verbeteren. Bij het servicepunt in de biblio theek liggen folders op het ge bied van ouderen-en jongeren- zorg, vrijwilligerswerk en gehandicaptenbeleid. Ook zijn er formulieren verkrijgbaar waarop bezoekers vragen en klachten kwijt kunnen. Verder houdt een welzijnsconsulent van de gemeente daar elke woensdag van 15.30 tot 17.00 uur spreekuur. Het informatiepunt in de Thool- se bibliotheek is het eerste in de gemeente, maar krijgt snel ver volg in andere plaatsen op het eiland. Vanaf maandag is er eenzelfde voorziening in de bi bliotheken van Sint-Annaland (spreekuur elke maandag van 14.30 tot 16.30 uur), Sint Phi- lipsland (spreekuur elke woens dag van 14.00 tot 15.00 uur) en Sint-Maartensdijk (spreekuur elke vrijdag van 14.30 tot 16.30 uu^). Alle servicepunten in de gemeente Tholen zijn te bezoe ken (gedurende de openingstij den van de bibliotheek. Het Servicebureau Voor Elkaar is opgezet nadat jaren geleden uit een onderzoek naar voren kwam dat de informatievoor ziening aan ouderen, jongeren, vrijwilligers en gehandicapten beter moest. Het valt onder de afdeling Algemene Zaken en Welzijn van de gemeente Tho len. Drie welzijnswerkers en een administratieve kracht werken op het bureau. Zij houden zich ook bezig met het opzetten en coördineren van sociale-en cul turele activiteiten en het onder steunen van vrijwilligers. Voor dit laatste is een vrijwilligers- bank opgezet. Binnenkort wordt het servicebureau aange vuld met een jongerenwerker. door Ben Jansen GOES - Bedrijven in het haven en industriegebied Vlissingen- Oost en inwoners van Borssele en een deel van Lewedorp heb ben het gisteren enkele uren zonder elektriciteit moeten stel len. Door nog onbekende oor zaak vielen drie 10-kV-stations van Delta uit. Nadat was vastgesteld waar de storing zich voordeed, konden monteurs van de energieleve ranciers beginnen met het ma ken van omleidingen om de stroomtoevoer te herstellen. Tussen zes en acht uur was er weer elektriciteit in heel Lewe dorp en in de omgeving van de kolenhaven en de Frankrijkweg in Vlissingen-Oost. In Borssele en in andere door de storing getroffen delen van het Sloegebied ging het licht om on geveer negen uur branden. Bij Delta waren gisteravond geen meldingen binnengeko men van problemen als gevolg van de stroomuitval. De meeste bedrijven in Vlissingen-Oost die afhankelijk zijn van een on afgebroken stroomvoorziening en hebben eigen aggregaten voor dit soort omstandigheden. Onderzocht wordt wat de sto- I ringen veroorzaakte. De ruzie liep hoog op in dat Zeeuws-Vlaamse kantoor. ,,Ik ga emigreren", riep een van de deelnemers aan het twistgesprek. „Ik weet zeker dat jullie me zullen missen." „Welnee", sprak een ander, „we zullen je helpen verhuizen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27