Spitsuur in gezin leidt tot stress llllllllllllllllllllll Amerikanen staan stil bij terreur 11 september Moord op Zweedse minister Anna Lindh schokt Europa SP begint met kaartenactieroep om aftreden bestuur Ahold zwelt aan "i Kabinet bezuinigt 17 miljard Uitzetting dreigt voor Arafat Merkmedicijnen ter discussie Nederlandse hockeysters in finale Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Rekenblindheid treft een op de twintig mensen fee niet meer bij natuurgebied 18' '12- Later beter 246e jaargang no. 218 ijdag 12 september 2003 TROUWEN IN DE LOVEBOAT? Golden Tulip 1688 ■■■I VACATURES Sinke Komejan Topmanagers Kijk op onze website voor alle acties uit de Summer Sale tobileumkrant! Ironie Eerst bewolkt en nog wat regen. Al snel droog en vooral vanmiddag opklaringen. Temperatuur rond 18 graden. os nummer 1,10 Protest tegen loon Moberg groeit V.»'* Zie verder in deze uitgave on?e kennismakïhgs aanbieding per 1/12/03 aBf WESTDUIN KOUDEKERKE/VLISSINGEN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) E :westduin@ zeelandnet.nl I :www.westduin.nl T (0031)-(0)-118-552510 F (0031)-(0)-118-552776 tmtm Het kabinet zal volgend j aar voor 17 miljard euro bezuinigen Op prinsjesdag worden daartoe de plannen gepre senteerd. Maar zoals gebruikelijk zijn de meeste er van al uitgelekt. Het Israëlische kabinet gaat 'in principe' akkoord met de uitzetting van de Palestijnse leider Arafat (foto). Concrete stappen om hem het land uit te zet ten, worden nog niet on dernomen. De regering van premier Sharon zal het leger vragen een plan op te stellen voor als het moment daar is. Apothekers zoeken naar wegen om merkmedicijnen te boy cotten. Aan de merkmedicijnen verdienen de apothekers nau welijks. Daarom willen de apothekers liever goedko pere, merkloze medicijnen verstrekken waaraan ze meer verdienen. Met imponerende cijfers hebben de Nederlandse hockeysters het tijdens de Europese kampioen schappen in Barcelona tot de finale geschopt. Giste ren zette Nederland heel eenvoudig Duitsland op zij in de halve eindstrijd (5-1). Zaterdag wacht Spanje in de finale. De Nederlandse mannen strandden in de halve fi nale na een ontluisterende 5-2-nederlaag tegen gastland Q Spanje. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; auto: 21 en 23 door Mayke Calis DEN HAAG - Werkende ouders met kinderen zijn steeds vaker 'spitsuurgezinnen'. Beide ou ders sloven zich enorm uit om hun baan te combineren met de zorg voor hun kinderen. Dit spanningsveld leidt in toene mende mate tot 'gezinsstress'. Dat blijkt uit een gisteren ver schenen driejaarlijks onder zoek van het CBS en het demo grafisch instituut Nidi. Nederlandse vrouwen hebben hun achterstand op de arbeids markt in vergelijking met ande re landen inmiddels ingelopen. Steeds meer vrouwen blijven na de geboorte van het eerste kind werken, zij het in deeltijd. Sinds 1990 is de arbeidsdeelname van vrouwen met partner en kind verdubbeld. Omdat de meeste mannen voltijds blijven wer ken, komt de zorg voor het gezin meestal op de schouders van de vrouwen terecht. Zij lijden dus het meest onder de gezinsstress. „Het is rennen, regelen en schip peren met de tijd", aldus de on derzoekers. De meeste ouders maken gebruik van kinderop vang. De oppas is nog altijd het populairst. Het aantal betaalde 'witte' kinderopvangplaatsen is toegenomen van 50.000 in 1990 tot f72.000 in 2003. Het spitsuurgezin krijgt het al leen maar drukker. Vrouwen gaan niet minder, maar juist méér werken. Ter compensatie zal een aantal mannen mis schien iets minder werken. Een andere reden voor het steeds drukker en langer wordende spitsuur in het gezin is dat veel vrouwen pas op latere leeftijd kinderen krijgen; gemiddeld op hun 2 9ste. De zorg voor hun kin deren speelt zich af in een perio de dat hun eigen (schoon)ouders hulpbehoevend worden. GPD Advertentie jgr - -. - - v KRANT naam::jr noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 "7 555530 ma di wo do yr za c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). C per kwartaal met automatische incasso 55,10). n per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) M Bent u de administratief medewerk(st)er die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. toAchille Prick )EN HAAG - Het verzet roeit tegen het miljoe- ensalaris en ontslagrege- ing van A. Moberg, de ieuwe topman van su- ermarktconcern Ahold. ia aandeelhouders, Matschappelijke organi- aties en boycottende con- iwnenten mengt nu ook de iPzich in het gewoel. Inder het motto 'Liever vak- mvullers dan zakkenvullers' nept de SP consumenten op aarten naar Ahold te sturen iet klachten over het contract tet Moberg. ^gelijkertijd wordt ook de Irak op de zittende raad van commissarissen, onder leiding van voorzitter H. de Ruiter ver der opgevoerd. De meeste com missarissen zaten er al toen het concern geconfronteerd werd met boekhoudschandalen bij dochterondernemingen in de Verenigde Staten, Portugal en Zweden. Alleen al in de VS werd voor 880 miljoen euro gerom meld in de boeken van US Food service. Verder wordt de raad verweten dat het de publicatie van de voor het boekhoud schandaal gecorrigeerde j aarre keningen over 2001 en 2002 twee keer heeft moeten uitstel len. Een belangrijk deel van de zelfde raad van commissarissen is nu verantwoordelijk voor het, voor Nederlandse begrippen, hoge salaris van Moberg. De Britse zakenkrant Financial Times meldde dat topmanagers binnen Ahold al langer hebben aangedrongen op het vertrek van de commissarissen. Zij zien dat als de enige oplossing om van Ahold weer een geloof waardig bedrijf te maken. Vol gens de bron in die krant zou ook Moberg die visie onder schrijven. Naar verwachting zullen de commissarissen op 30 september hun aftreden bekend maken. Op die dag presenteert Ahold de gecorrigeerde cijfers over de afgelopen twee boekja ren. Ahold ligt zwaar onder vuur wegens de beloning van Mo berg. De twee grootste pensi oenfondsen van Nederland en tevens twee grootaandeelhou ders van het concern, ABP en PGGM, hebben zich hierover al beklaagd. Bovendien hebben consumenten veel vragen over het salaris van de topman. President-commissaris H. de Ruiter liet woensdag in een brief weten dat de raad van commis sarissen de commotie over de beloning betreurt. Maar de raad blijft van oordeel dat hij de juis te afweging heeft gemaakt bij de aanstelling van de bestuurs voorzitter. Dochteronderne ming Albert Heij n heeft veel last van de ophef rondom het moe derbedrijf. Behalve de recessie en het toegenomen prijsbewust - zijn bij de consument, ziet de ke ten nu ook klanten weglopen uit verontwaardiging over het sala ris van Moberg. GPD pagina 6: Albert Heijn poogt klant terug te lokken .(IN'DEN - Een Britse weten- chapper heeft een term be licht om kinderen te beschrij- itn met een aversie tegen fiskunde. lij claimt dat 'dyscalculia' - de (kenkundige variant van dys- sdeof leesblindheid - één op de lintig schoolkinderen treft, tian Butterworth zegt dat de leeste mensen drie of vier ob- sten herkennen zonder tellen, lensen met 'rekenblindheid' ijn hiertoe volgens Butter- 'orthniet in staat. ANP/DPA IEN: HAAG - Er mogen geen ieuwe veehouderijen komen in M zone van vijfhonderd meter ondom kwetsbare vogel- en ha- itatgebieden. Strengere eisen loeten ertoe leiden dat be- laande veehouderijen niet uit- widen naar dat soort gebieden. latmeldde staatssecretaris Van kei (Milieu) en minister Veer- ian (Landbouw) gisteren in een irief aan de Tweede Kamer. Ze iomen met deze richtlijnen om chadelijke gevolgen van de uit loot van ammoniak tegen te [aan. In een straal van ander- lalve kilometer rond de zones tan vijfhonderd meter mag de utstoot van ammoniak door be kijven bovendien niet meer oenemen. aantal gebieden waarvoor de eisen gelden, neemt overi gens af. Van Geel en Veerman ichten zich alleen op de in hun 'gen 'zeer kwetsbare natuur', lijvoorbeeld naaldbossen val- daar volgens hen buiten, ®zij zich daar bijzondere torstmossen of paddestoelen winden. De beperking van het areaal waar de richtlijnen gel den, was een wens van de Twee- ie Kamer. I Natuurmonumenten, Staats bosbeheer, stichting Natuur en ®lieu en alle provinciale mi lieufederaties noemen het am moniakbeleid 'rampzalig'. Ze twzen dat gevoelige planten en lieren verdwijnen, omdat het kabinet een groot deel van de oatuurgebieden 'niet meer be schermt tegen verzuring en ccerbemesting door ammoni ak'. A1VP Advertentie Tüv (Advertentie) '"■free shopping besPAAR nu 1 9% BTW! in de winkel 1- GOE5 - TEL 0113-228895 WWW PAS5IEUX NL Nabestaanden verzamelen zich voor de herdenking op 'Ground Zero' in New York. foto Stephin Chernin/AP door Jaap van Wesel WASHINGTON - Precies om 08.46 uur Amerikaanse tijd is gisteren in heel de Verenigde Staten een minuut stilte in acht genomen ter herinnering aan de terreuraanslagen van 11 sep tember 2001. Dat was het tijd stip dat het eerste vliegtuig twee jaar geleden zich in de noorde lijke toren van het World Trade Center in New York boorde. Op 'Ground Zero', de plek waar het WTC stond, lazen kinderen van de nabestaanden de namen voor van de 2792 mensen die daar omkwamen. In Washing ton werd op het Pentagon, waar twee jaar geleden ook een vlieg tuig stortte, een militaire plech tigheid gehouden. Opvallend was de afwezigheid bij de plechtigheden van presi dent Bush en vice-president Cheney. Bush woonde wel een kerkdienst bij in Washington, waar hij een gebed uitsprak. Hij Advertentie nam met zijn staf in het Witte Huis een minuut stilte in acht en bezocht familieleden van nabe staanden. Cheney zou de plech tigheden in New York bijwonen, maar dat werd op het laatste moment afgelast, omdat de vei ligheidsmaatregelen te storend waren voor de aanwezige nabe staanden. De afwezigheid van Bush en Cheney is tekenend voor de ver minderde belangstelling in Amerika voor '11 september'. Vorig jaar ging Bush naar alle drie de plaatsen waar de terro risten hadden toegeslagen, New York, Washington en het wei land in Pennsylvania waar het vliegtuig neerstortte dat op weg was naar het Witte Huis. '11 September' is niet langer het bindmiddel van nationale een heid. De doorsnee Amerikaan maakt zich twee jaar na de aan slagen meer zorgen over de eco nomie en de situatie in Irak dan over nieuwe aanslagen. GPD van onze redactie buitenland STOCKHOLM - Zweden rouwt om de moord op minister Anna Lindh van Buitenlandse Zaken. Huilende Zweden stonden in Stockholm bij posters met de af beelding van Lindh, legden bloemen en brandden kaarsen op straat. Ook elders in Europa en ver daarbuiten is geschokt gereageerd. Bij de Europese Unie in Brussel hingen vlaggen halfstok. Lindh overleed gisterochtend op de operatietafel, nadat zij woensdagmiddag in een waren huis in Stockholm door een nog voortvluchtige man in buik, borst en armen was gestoken. Aanvankelijk leek ze niet in le vensgevaar te zijn, maar in de loop van de nacht verslechterde haar situatie. Zij was onder meer in de lever geraakt. Uren lange operaties konden haar niet redden. Inwendige bloedin gen werden Lindh fataal. De Zweedse premier Persson benoemde gisteren Jan Karls- son (64) tot voorlopig minister van Buitenlandse Zaken. Karls- son is al minister van Ontwikke lingssamenwerking. De Zweedse politie is bezig met een klopjacht op de dader, een een vriendin gaan winkelen, voordat zij woensdagavond zou deelnemen aan een tv-debat over de invoering van de euro. De Zweden gaan zondag toch naar de stembus om zich daar in een referendum over uit te spre ken. Persson zei dat het door gaan van het referendum de beste manier is om Lindh, een fervent voorstander van de eu ro, te eren. Affiches met haar fo to, die oproepen om voor de euro te stemmen, hangen in het hele land. In Brussel werd geëmotioneerd gereageerd. Voorzitter Prodi van de Europese Commissie en EU-buitenlandcoördinator So- lana waren zichtbaar aangesla gen. Navo-secretaris-generaal Robertson sprak over 'een onbe schaafde daad, niet alleen op een persoon, maar op de waar den die zij altijd zo welbe spraakt heeft verdedigd'. Lindh stierf op 11 september. „Het is een verschrikkelijke ironie dat wij uitgerekend op deze dag ie mand verliezen die een werke lijke bijdrage levert aan een betere en veiliger wereld", zei Robertson. GPD pagina 4: Anna Lindh was het gezicht van Zweden Mensen bidden voor het zieleheil laaskerk van Nykoping. man van tussen 30 en 40 jaar. Volgens een politiewoordvoer der is hij afkomstig uit 'een be paalde groep personen', van wie de namen bekend zijn. Meer wilde hij niet kwijt. Dat wekt de indruk dat de moord wellicht toch politiek gemotiveerd was; woensdag werd aanvankelijk het tegendeel beweerd. De dader zou volgens politie- van Anna Lindh in de Sint Nico- foto Mladen Antonov/AFP kringen geen geestelijk gestoor de zijn die in een opwelling heeft gehandeld. Getuigen hebben verklaard dat de man zich kalm gedroeg. Hij zou Lindh het wa renhuis in gevolgd zijn, waar hij haar op de afdeling dameskle ding zou hebben aangevallen. Hij liet het mes en een honkbal petje op de plaats van het mis drijf achter. Lindh was even met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1