PZC YOUR CULT GUIDL Zinkstukken bij Ouwerkerk herdenkingsplaats voor heel Zuidwest-Nederland i m lezers schrijven weekenddiensten VVD Terneuzei eist snel aanpak dodenkruising Ja, ik steun Amnesty International vrijdag 12 september 2003 Aanvulling Huisartsen Tandartsen Verloskundigen Dierenartsen Apotheken Thuiszorg Zwembad Parkeren Bi C< Naam/voorlettersDmD.v Straatp Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Wat vind jij van film, theater of muziek? Geef je mening op www.cjp.nl/recensie KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN w Caissons nationaal monument door Marcel Modde OUWERKERK - De caissons bij Ouwerkerk worden uitgeroepen tot nationaal monument. Een werkgroep rond het waters noodmuseum, dat in één van de betonnen zinkstukken is onder gebracht, legt momenteel de laatste hand aan de oprichting van de Stichting Nationaal Mo nument Watersnoodramp 1953. De bedoeling is dat premier Bal kenende tijdens een congres op 6 november in Amsterdam het bestaan van de nationale ge denkplaats voor de strijd tegen het water 'wereldkundig' maakt. Het congres dient als formele afsluiting van het herdenkings jaar en staat in het teken van watermanagement en crisisbe- leid. Die dag is het exact vijftig jaar geleden dat bij Ouwerkerk het laatste gat in de dijken van Zuidwest-Nederland werd ge dicht met caissons. Ter gelegen heid van dat moment wordt ook in het watersnoodmuseum een kleine bijeenkomst gehouden. Door het caissoncomplex de status van nationaal monument te geven, ontstaat een formele plaats waar stil kan worden ge staan bij de gevolgen van de wa tersnoodramp van 1953 voor het totale Deltagebied. Voorzitter C. Geluk van de Stichting Caissons Ouwerkerk, beheerder van het museum, ziet in de 'titel' vooral een eervolle waarde. Om nationale erken ning te krijgen, hoeft bij geen enkele instantie een aanvraag te worden ingediend. De oprich ting van een stichting volstaat, aldus projectcoördinator A. Holland van de stuurgroep Del ta 2003. „We hebben het onder zocht, maar het is nergens offi cieel geregeld. Er bestaat geen protocol voor en het kost ook geen geld. Je moet er gewoon aan beginnen en zorgen dat je, als het even kan landelijk, ge noemd wordt als nationaal mo nument. Vandaar ook dat wij willen proberen om dit feit min of meer te laten bekrachtigen door Balkenende." Een delegatie uit de werkgroep heeft volgende week overleg met de notaris over de exacte formulering van de doelstelling van het nationaal monument. Geluk wil niet alleen de cais sons, maar ook de directe omge ving inzetten als centrale her denkingsplaats van Zuidwest- Nederland. In die zin hoopt ze ook op financiële steun van di verse (overheids) instanties uit de Delta-regio. Geluk heeft in samenwerking met het water schap, Staatsbosbeheer, het Nationaal Park Oosterschelde, provincie en gemeente Schou- wen-Duiveland een 'groot pro ject' in voorbereiding om het nieuwe Nationaal Monument Watersnood 1953 komend voor jaar volop in de schijnwerpers te plaatsen. Daarbij gaat het onder meer over een herinrichting van het gebied en het gebruik van de caissons. Die plannen worden inhoudelijk in de loop van dit jaar gepresenteerd. Burgemeester J. Asselbergs be schouwt de oprichting van een nationaal monument voor de watersnood 'als een heel be langrijke aanvulling van de be staande locaties waar ingrij pende gebeurtenissen van de vaderlandse geschiedenis nog eens extra onder de aandacht worden gebracht'. „Na de oor log is dit voor ons land in zijn omvang en betekenis toch de tweede nationale ramp geweest, die ook internationaal veel heeft losgemaakt." Asselbergs ziet diverse mogelijkheden voor financiële steun voor een verde re ontwikkeling van het natio naal monument. Nederland kent momenteel zes nationale monumenten, waar van de zuil op de Dam in Am sterdam de meeste bekendheid geniet. Ook de concentratie kampen Vught, Westerbork en Amersfoort, de Sint Jan in Den Bosch en het herdenkingsmo nument van de slavernij in Am sterdam genieten die status. Ou werkerk past in het rijtje van de kampen, aldus Holland. „Het is iets wat al bestaat, de omgeving zelf staat symbool voor de ge beurtenissen, er hoeft niks voor te worden opgericht." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verse) nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie) beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft, Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wo'rfr niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.D(, dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Oven weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. i zaterdag 13 en zondag 14 september 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middelburg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: A.R. Angkotta, Kinderdijk 50, tel. (0118) 644301. zondag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118) 644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30- ma. 8.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Walcheren R. P. Reddingius, Singel 26, Vlissingen, tel. (0118)412644. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. Klompe, tel.(0118)471140, vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. Sinke, tel. (0118) 62045 Landbouwhuisdieren tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. (0118) 410910. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel- le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke' Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel. (0118) 412730. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. Walcheren voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. Voor mijn vakantie ben ik naar het nieuwe Vrijburgbad (PZC, 4-9) geweest met mijn kinderen. Ik had een tig-badenkaart ge wonnen en dacht: leuk even met mijn dochters zwemmen. Wat schetste mijn verbazing bij bin nenkomst: mijn dochters moch ten niet op mijn gewonnen kaart mee, maar moesten gewoon be talen. Deze was persoonsgebon den, alleen voor mij. In het zwembad bleek alleen het recre- atiebad open te zijn. Maar na een aantal uren ging ook het bad met de duikplank open en de helft van de mensen vloog daar naar toe. Na een kwartier ging er een signaal dat het alweer af gesloten werd en dat het weer voor andere doeleinden ge bruikt moest worden. Tevens werd vermeld dat je nog wel kon banenzwemmen. De meiden hebben allebei hun A, B en C dus wij naar het banenzwemmen. Bleek dat we niet werden toege laten omdat dit alleen voor vol wassenen is. Dus als je met je ge zin en kinderen in Vlissingen wil zwemmen moeten je kinderen gedropt worden in het recreatie- bad en zelf kan je dan gaan ba nenzwemmen. Een dagje gezel lig naar het zwembad met het gezin heet dat. Enkele dagen la ter zijn we met ons hele gezin naar Heinkenszand geweest. Daar kan je nog met 35 graden buiten zwemmen wat in Vlissin gen al van 1986 niet meer kon op het kleine badje na. Bleek dat daar wel 15 bekenden uit Vlis singen en Middelburg rond zwommen. Vlissingen en Middelburg hebben de plank misgeslagen. R. Brasser Steengrachtstraat 39 Vlissingen precies wat op voorhand al dj veel bewoners is aangege.t Verdere investeringen zuii volgen, aldus de wethouder.; als een nieuw parkeerverr systeem van 400.000 euro 5 woners van de wijken rond singels zal dit vreemd in de« klinken, want nog nooit stonci zulk een bonte verzamel; nummerplaten voor hun de als de afgelopen zomer. Toen ten en werknemers in het es trum weten verbazend goedi ken weg als het op (gratis) parkes .vers aankomt. Nu er zo veel g mei' voorhanden is, zou er eenss gedacht kunnen worden oml in zinniger verkeersmaataj len te investeren. Denk aan j levensgevaarlijke capriolen! "'e' fietsers moeten maken opi rece Stationsbrug, de Kaaien zo maar door. Of moeten we® nieuw zinloos gaan evalueren; 8en< 2005? Peter Ingi Seiswe5] Middelk De omgeving van de caissons bij Ouwerkerk moet uitgroeien tot een samenhangend gebied dat in alle opzichten herinnert aan de waters noodramp van 1953. foto Marijke Folkertsma Na evaluatie van het Middel burgs parkeersysteem kwam de gemeenteraad tot de conclusie dat er nog veel niet in orde is met dit beleid (PZC 8 sept). Dit is TERNEUZEN - Na het zowl ste zware ongeluk op de In sing N61-Haarmanwij Koegorsstraat in Terneuzei voor VVD-raadslid W. Broei huysen de maat vol. Hij vin dat de gemeente niet moet wachten op plannen ujwei Rijkswaterstaat om de heid op de kruising te verbet ren, maar zelf het heft in handf mer moet nemen. De kruising vlakbij de kan; brug van Sluiskil baart de meente al jaren zorgen, i definitieve oplossing is afha kelijk van de bouw van eenh naaltunnel én de ontwikkeli gen in de Koegorspolder. Eeré GOI al spraken gemeente en Ri;i bi waterstaat af dat op het c ment dat over die project k' meer duidelijkheid knopen zouden worden dooi^een hakt. "iet bijv ongi doo GOI in c een als i cijn vooi thel Gee vil neei Als; schi wel ent kwa len; een Hij schi waf bet: doei bijv een dan kan' of k and: irac van; m Ten We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International L 4,50 per maand anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer l I I l iIiI Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights sch tisc ten ttiei Nei een Doi lerc tie. Bei sub ten stei joei blij Bei vol l0£ Bei sch ker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14