11 Inter Scaldes snel Duiktoren krijgt naam filmmaker Dozen vol autootjes onder de hamer Bedrijven tevreden over samenwerking met bureau Halt ntuchtzaak rond leraar Scheldemond krijgt juridisch staartje Ruzie i/v' WALTER TROUT zeeuwse almanak w WALCHEREN vrijdag 12 september 2003 roomstoring eft Borssele, lissingen-Oost nLewedorp itform roept Zjinima op recht bijstand benutten Saneren tfspectief Zakkenrollers Thunderbird Ambiance Wandelaar betrapt in tunnel Autospiegels Eendjes BLUES BY THE SEA ZATERDAG 20 SEPTEMBER and the Radicals J Ontslagen directeur zoekt recht weer in bedrüf C y door Rob Paardekam chelin soepel met d< «Friith Ramakers [SS1NGEN - F. van der 4 ex-voorzitter van de di jt van de Vlissingse scholen- jeenschap Scheldemond, pt naar de rechter. Hij vindt jij schade heeft ondervon- door onzorgvuldig hande van het schoolbestuur, in het er door onderwijswet- ijer en schoolvoorzitter ((Keijzer. Van der Avert nam ES-Bedrijven in het haven- industriegebied Vlissingen- isl en inwoners van Borssele deel van Lewedorp heb- jt gisteren enkele uren lerelektriciteit moeten stel- Door nog onbekende oor- vielen drie 10-kV-stations iDelta uit. bt was vastgesteld waar de ig zich voordeed, konden iteurs van de energieleve- iers beginnen met het ma- van omleidingen om de njfemtoevoer te herstellen, ssen zes en acht uur was er lelektriciteit in heel Lewe- Benin de omgeving van de toven en de Frankrijkweg feingen-Oost. In Borssele iaandere door de storing ge- lendelen van het Sloegebied het licht om ongeveer ne- n toe-fcuur branden. Delta waren gisteravond Jp meldingen binnengeko- van problemen als gevolg idestroomuitval. De meeste upoj Irijven in Vlissingen-Oost lafliankelijk zijn van een on- jebroken stroomvoorziening te Ik jebben eigen aggregaten and irditsoort omstandigheden, derzocht wordt wat de sto len in de 10-kV-stations ver- ikte. rate nMiriam van den Broek :en wsck l0?w lorbei orda jgt( lint even voor de zomervakantie ontslag. „Ik kon niet anders. Verder functioneren was me on mogelijk gemaakt." Van der Avert treedt naar buiten omdat hij niet wil dat de kwestie in de doofpot wordt gestopt. Hij zegt dat hij noodgedwongen moet vertrekken uit deze regio. „Deze stap hadden mijn vrouw en ik niet voorzien en niet willen maken. In al die jaren heb ik geen enkele negatieve beoorde ling gehad." De directe aanleiding voor het conflict tussen schoolbestuur, management en Van der Avert ligt in een incident dat in maart van dit jaar plaatsvond. Een moeder van een leerlinge van de school had een aanklacht van wege seksuele intimidatie tegen een leerkracht ingediend. De zedenpolitie kwam op school. „We hebben een crisisteam ge formeerd en we zijn een intern onderzoek begonnen. Vervol gens trok de moeder de klacht in terwijl het onderzoek nog liep. Een aantal leerkrachten vond dat het crisisteam zijn werk zaamheden moest staken. Ik wilde doorzetten, omdat we als school ook een eigen verant woordelijkheid hebben." Docenten namen het op voor de betreffende docent. Ook be stuursvoorzitter De Keijzer. „Het merendeel keerde zich te gen Frans van der Avert, omdat men vond dat hij de leerkracht te pakken wilde nemen", stelt De Keijzer. Van der Avert: „Ik had in deloop der j aren niet alleen maar vrien den gekregen op school. Ik was bijna zes jaar geleden aange trokken om een nieuwe cultuur in Scheldemond door te voeren. Het schoolbestuur wilde dat ik met stevige hand zou optreden. Saneren was de opdracht." Volgens hem voelde vooral het middenmanagement zich door hem bedreigd. „Daar zat de har de kern van dwarsliggers. Deze gevestigde instituten waren ge wend alles te kunnen doen. Deze zaak draait om macht, die ik wilde doorbreken." De betrokken docent maakte deel uit van het middenkader en was - volgens Van der Avert - een van de grote pionnen van de harde kern. „Er zijn veel rede nen aan te voeren waarom een aantal docenten van me af wil de", zegt Van der Avert. „Maar de nekslag kreeg ik van Cees de Keijzer." Daarmee bedoelt hij vooral De Keijzers reactie op de onderzoeksresultaten. „De Keijzer reageerde er lankmoe dig op." Voor Van der Avert waren de on derzoeksresultaten 'vernieti gend voor de man in kwestie'. „Er was niets anders mogelijk dan de man te ontslaan. Aan vankelijk was dat ook een direc tiestandpunt", zegt hij. „Maar Cees de Keijzer kwam daar te gen in het verweer. Hij vond dat ontslag een te rigoureuze in greep was. Hij stelde een andere oplossing voor. Ik verloor de steun om zo'n zware beslissing te nemen. Daar bovenop ontvin gen mijn vrouw en ik een ano nieme dreigbrief, waarin letter lijk stond dat we op moesten rotten uit Zeeland, anders zou den we er allebei aan gaan. Ik heb aangifte gedaan bij de poli tie." De andere oplossing hield in dat Van der Avert de vrijheid kreeg om een nieuwe baan te zoeken. „Daar ben ik maar mee akkoord gegaan. De leerkracht kwam er met een kleine berisping van af. Hij heeft zelfs alweer promotie gemaakt." Volgens De Keijzer kreeg hij het verwijt van Van der Avert 'te slap te zijn' en 'geen ruggen graat te hebben'. De Keijzer be twist dat hij de leerkracht de hand boven het hoofd heeft ge houden. „We hadden juristen nog eens naar de kwestie laten kijken en zelf nog eens goed ge sproken met betrokkenen. Ik was tot de conclusie gekomen dat ontslag te zwaar zou zijn. De moeder en het kind vonden dat zelf ook." Van der Avert wordt 1 november hoofd van een instelling voor onderwijsbegeleiding en inno vatie in Limburg. Een instantie vergelijkbaar met het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Met juristen bereidt hij de rechtszaak voor, waarmee hij wil bewijzen dat het schoolbe stuur in gebreke is gebleven. ISSINGEN - Het Platform «Uitkeringsgerechtigden en leren Vlissingen (Pugo) I iedereen met een mini- i-inkomen op, een beroep te op het Sociaal Cultureel «Is of de Langdurigheids- islag. De aanvragen moeten #rl oktober ingediend zijn. Sociaal Cultureel Fonds is pteld voor iedereen met een nimum-inkomen, dus niet al tmensen met een uitkering, a™ tdit fonds kan een bijdrage voof pn verkregen van 90 euro persoon. Voor ouders van dgaande kinderen van Blf tot achttien jaar is dat ifuro. Minima komen in aan- sntó 'tóngals ze in Vlissingen wo- •en twee jaar of langer in Ne- tad zijn. Ook moeten ze ws 21 jaar zijn óf een ®istaande ouder zijn van «imaal achttien jaar. Het ge- bikomen mag in de afgelo- ttwee jaarniethogerdanllO tent van het minimumloon *eestzijn. Langdurigheidstoeslag is bijdrage voor iedereen die laar of langer van een mini- ®-inkomen moet rondko- Alleenstaanden kunnen fcuro krijgen en alleenstaan- '■Mtkinderen 400 euro. Voor ®enwonenden is het tarief op '"euro gesteld. Het aantal Keren is hierbij niet van be- Fons Rademakers bij de plaats waar de Vlissingse duiktoren vroeger in het water stond. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Filmmaker Fons Rade makers vindt het een grote eer als de Vlis singse duiktoren naar hem wordt ver noemd. Met dat idee werd hij deze week op het filmfestival Film by the Sea in Vlissingen door juryvoorzitter Rinus Ferdinandusse verrast. „Op dit festival gebeuren mooie dingen", reageert Rade makers. „Sommige mensen krijgen een straat, ik zou zeer verheugd zijn met de duiktoren", zegt hij. Rademakers weet al jaren van het be staan van de duiktoren ter hoogte van het Vlissingse badstrand. Hij dook er als kind al vanaf, toen hij met zijn ouders op vakantie was in Vlissingen. „Ik heb niet zo lang geleden nog een foto gevonden van Vlissingen waar ik met mijn broertje in een prachtig zwempakje in een bootje zit. De duiktoren staat ook op de foto." Drie j aar geleden kwam hij voor de eerste keer sinds lange tijd weer eens in Vlissin gen. Hij was eregast voor het filmfesti val. „Mijn vrouw en ik logeerden in een hotel aan de boulevard en ik zei tegen haar: 'kijk, daar is nou die duiktoren waarover ik het altijd heb'." Een jaar la ter hoorde hij dat de duiktoren wegge haald moest worden, omdat duiken in ondiep water gevaar opleverde. „Ik her inner me dat er ook een ongelukje was ge beurd. Dit jaar miste ik hem. Ik vond het meteen een groot gemis." De duiktoren staat sinds enige tijd op het droge, veilig achter de hekken op het Scheldeterrein in Vlissingen. De ge meente onderzoekt of de duiktoren op een veilige manier kan worden terugge plaatst. Dat gebeurt in samenwerking met de werkgroep Behoud Duiktoren. De 11 aanmerking te komen de Langdurigheidstoeslag p mensen eveneens in wingen wonen en minimaal 3' jaar in Nederland verblij de moeten tussen de 23 en ']"arzijn en de afgelopen vijf deen inkomen uit arbeid gehad. Verder moet het d™ voor Werk en Inkomen de gemeente geconstateerd 01 dat er voor de betrokke- f>eenarbeidsperspectief meer -en andere voorwaarde is dat pensen vijf jaar of langer een "^inkomen hebben dat op of er de minimumnorm ligt. aanvraagformulieren zijn op -ffl of aan te vragen bij de e'®g Sociale Zaken van de eente Vlissingen. Het Pugo i( "elpen bij het invullen van ."nulieren. Elke woensdag- *8van 13.30 tot 16.00 uur jnedewerkers van het plat je vinden in het In- en Uit- "is aan de Vincent van 'aan 241a in Vlissingen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Duizenden euro's armer, maar tientallen Dinky Toys en Matchbox autootjes rijker verliet John Matthews uit Noordgouwe gis termiddag het Zeeuws Veiling huis in Middelburg. Hij had een uitstekende slag geslagen. „Goed ruilmateriaal, tegen een heel redelijke prijs." Het Zeeuws Veilinghuis veilde gistermiddag honderden Dinky Toys, Matchbox-autootjes, ac cessoires en tekeningen. Som mige wagentjes waren nagel- nieuw, inclusief doos. Handelaar W. Ivo van Holland Toys uit Amsterdam noemde de prijzen redelijk hoog. Hij be taalde onder meer 45 euro voor een Rolls Royce Phantom V. „Dinky Toys zijn niet mijn hob by. Je moet het spul wel hebben in je winkel. Dat trekt mensen. Je verdient er relatief weinig op want de marges zijn klein. Ik heb veel meer met blikken speelgoed." Ivo bood gericht. Zijn voorkeur MIDDELBURG - Zes vrouwen zijn gisterochtend tijdens het winkelen in het centrum van Middelburg het slachtoffer ge worden van zakkenrollers. Bij alle vrouwen werd de porte monnee in een onbewaakt ogen blik weggenomen uit hun tas. In verband hiermee heeft de poli tie in de Lange Delft twee vrou wen van 18 en 25 jaar uit Oost- Europa aangehouden. Beide vrouwen ingesloten. ging uit naar zeldzame exem plaren. „Daar zit toch iets meer avontuur in." Matthews nam dozen vol mee naar Noordgouwe. Hij verza melt al veertig jaar Dinky Toys en Matchbox. „Of ik alles houd, weet ik nog niet. Ik heb een aan tal dozen vol gekocht en daar van hoop ik dat er verschillende variaties inzitten. Van sommige Matchbox-autootjes bestaan wel veertig variaties." De Noordgouwenaar bezoekt met enige regelmaat beurzen. Zo was hij onder meer in Brus sel, Londen en Amsterdam. Hij betaalde 65 euro voor een Triumph-motorfiets. „Die heb ik nog niet eerder kunnen be machtigen." Over de prijzen toonde hij zich dik tevreden. „Ik denk dat wat ik mee naar huis neem, meer waard is dan ik er voor betaald heb. Het is een goede dag voor mij geweest." Handelaar/verzamelaar Rob van den Bovenkamp uit Krab- bendijke kocht zeven kavels met in totaal enkele tientallen autootjes. „Het was niet specta culair, maar wel aardig." Eén van de kopers ging naar huis met een miniatuur Thunderbird voor 340 euro. Hij noemde dat bedrag niet zo bijzonder. „Je hebt niet zo veel modellen, maar wel veel verzamelaars van Thunderbirdspullen. Als er sprake is van schaarste, gaat de prijs omhoog." Van den Boven kamp vond dat hij redelijk had ingekocht. „Iemand die niet verzamelt, vindt misschien dat ik een hoop oud ijzer heb ge kocht." KRUININGEN - De eigenaren van restaurant Inter Scaldes, dat woensdagavond door brand werd verwoest, willen hun zaak voortzetten. Dat liet Claudia Brevet gisteren weten. Over een half jaar moet de Kruiningse eetgelegenheid weer in bedrijf zijn. Het is de vraag of Inter Scaldes dan nog steeds twee Michelin- sterren heeft. Begin volgend jaar wordt immers de nieuwe gids uitgebracht. „Een restau rant dat er niet meer is, kun je ook niet controleren", zegt een woordvoerder van de bandengi gant. „Voor zover ik weet is dit de eerste keer dat een restaurant met Michelin-sterren door brand is verwoest. We weten nog niet goed wat we ermee moeten. Het zou hard zijn om Inter Scal des zijn sterren te ontnemen en uit de gids te schrappen, maar aan de andere kant zijn de regels streng: een restaurant moet zich elk jaar opnieuw bewijzen." Volgens de woordvoerder zou het een optie zijn om de twee sterren onder voorwaarde te la ten staan en weer te controleren zodra het restaurant open is. „Maar misschien verdwijnt In- ter Scaldes wel een jaar uit de gids. In 2005 komen ze dan te rug. Mits ze hun twee sterren nog waard zijn natuurlijk." Dat laatste moet volgens culi nair recensent Rien van Reems geen probleem zijn. „De keuken blijft toch het belangrijkste on derdeel van de beoordeling en ik neem niet aan dat de kook kunsten van de kok verslechte ren door zo'n brand." Toch speelt ook de ambiance. Het is de vraag of die ooit in dezelfde staat kan worden terugge bracht. „Het klinkt cru, maar misschien zijn ze op dat gebied straks wel beter af", zegt Van Reems. „Het pand van Inter Scaldes was tenslotte een oud gebouw en het zag er allemaal een beetje sleets uit." De recen sent hoopt en verwacht dat Mi- chelin soepel met de zaak zal omgaan. Wat hem betreft kun nen de twee sterren bij de ko mende beoordeling gewoon blijven staan. Chef-kok Sergio Herman van Oud Sluis in Sluis, het andere Zeeuwse restaurant met twee sterren, noemt de gebeurtenis sen van woensdag heel triest. Hij weet dat veel controles door Michelin inmiddels al hebben plaatsgevonden en hoopt dat Inter Scaldes zijn twee sterren gewoon behoudt. „Als ze verder gaan waar ze mee bezig waren, komt alles goed", meent Her man. „Ik hoop dat de eigenaren de moed en de kracht vinden." De brandweer is gisternacht tot vier uur bezig geweest met na blussen. Daarna is de techni sche recherche aan haar onder zoek begonnen. Die kwam tot de conclusie dat de exacte oorzaak niet is vast te stellen. Het ver moeden is dat een storing in de technische installatie de brand heeft veroorzaakt. De schade loopt in de miljoenen. TERNEUZEN - De mare chaussee heeft woensdag avond een zeventienjarige jongen uit Amsterdam aangehouden en bekeurd omdat hij door de Wester- scheldetunnel liep. Hij probeerde zich nog te verstoppen achter een brandblusinstallatie in de tunnel, maar dat hielp hem niet. De jongen ver telde de marechaussee dat hij was weggelopen van een stageplaats in België, maar dat hij geen geld had om naar zijn stagebegelei der in Amsterdam te rei zen. Zodoende had hij be sloten te gaan wandelen naar een treinstation. ■I foto Lex de Meester werkgroep wil dat Vlissingen haar her kenningsteken terugkrijgt. Michiel Snoek van de werkgroep was nog niet op de hoogte van de nieuwe naamgeving. „Maar dat is natuurlijk een geweldig goed idee. En Fons Rademakers is niet de eerste de beste." Rademakers hoopt dat dit initiatief ertoe bijdraagt dat de duiktoren sneller weer teruggeplaatst wordt op het vertrouwde plekje bij het Badstrand in Vlissingen. „Rinus kent mijn verhalen over Vlissin gen en over de duiktoren. Daarom heeft hij waarschijnlijk aan mij gedacht." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Winkeliers, instellingen en gemeenten, die baldadige jongeren via het Halt-bureau Walcheren aan het werk zetten, zijn tevreden over de samenwerking met Halt. Dat blijkt uit een evaluatie. Coördi natrice Nel van Welsum is blij met de uitkomst. „Dat zijn men sen met een heel groot hart voor de jeugd." Halt heeft verspreid over Wal cheren tachtig zogeheten werk vloeradressen. Die adressen vangen jongeren op die zich schuldig hebben gemaakt aan bijvoorbeeld vernieling. Het be stand varieert van fietsenma kers tot dierenasiels en scholen. In Middelburg heeft Halt Wal cheren veertig adressen, in Vlis singen 35 en in de gemeente Vee- re vijf. Het aantal blijft al een aantal jaren gelijk. Van Welsum zegt dat zij geen en kel probleem heeft om winke liers of instellingen te vinden, die jongeren willen opvangen en begeleiden. „Je vraagt aan deze mensen toch héél wat. Ze moe ten zich inzetten, terwijl ze er geen enkele cent voor krijgen. Je moet, als je een kind van twaalf jaar doorstuurt, zo iemand heel goed begeleiden en instrueren. Alle werkvloeradressen doen mee omdat ze Halt zo'n goede organisatie vinden. Daarnaast zijn ze van mening dat jongeren die iets gedaan hebben, een tweede kans verdienen. Daar staan ze voor honderd procent achter." Tachtig werkvloeradressen is voor Halt Walcheren voldoende. „Maar", zegt van Welsum, „stel dat we opeens twaalf jongeren binnenkrijgen, die allemaal au tospiegels vernield hebben, dan hebben we een probleem. Halt gaat ervan uit dat jongeren die iets gedaan hebben, ook iets te rugdoen dat verband houdt met datgene wat ze vernield hebben. Die jongeren komen dan terecht bij een garage." Halt Walcheren heeft nu drie garagebedrijven in het bestand. Hoewel het aantal werkvloer adressen in de gemeente Veere beperkt blijft tot vijf, is dat vol gens de Halt-coördinatrice geen probleem. „Er komen uit de ge meente Veere ook minder jonge ren naar Halt." Het komt wel voor dat jongeren uit de gemeente Veere aan het werk moeten bij een bedrijf of instelling in Vlissingen of Mid delburg. Als voorbeeld noemt ze een jon gen uit Westkapelle, die een aantal eendjes had doodge gooid. Hij moet elke zaterdag op de fiets vanuit Westkapelle naar Middelburg om in het dieren asiel te werken. De werkvloeradressen zijn over het algemeen zeer trouw aan Halt Walcheren. Het bureau be staat sinds juni 1991. Een aantal bedrijven doet al sinds de op richting van Halt mee aan de taakstraffen. Advertentie Arsenaaltheater VLISSINGEN Line-up: Juke Joints Aanvang: 20.00 uur Kaarten a 22,50 Verkrijgbaar bij Caté 2x Bellen Wolstraat 9, Vlissingen Tel. 0118-430033 John Matthews uit Noordgouwe verlaat zeer tevreden het Zeeuws Veilinghuis. y ife foto Ruben Oreel De ruzie liep hoog op in dat Zeeuws-Vlaamse kantoor. ,,Ik ga emigreren", riep een van de deelnemers aan het twistgesprek. „Ik weet zeker dat jullie me zullen missen." „Welnee", sprak een ander, „we zullen je helpen verhuizen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11