PZC Stille intellectueel werd koelbloedige terrorist VS stapelen fout op fout Christenen en moslims dansen"" weer met eikaars tl 2 V Amerikaans tijdschrift wordt beschouwd als communistische propaganda 11 september 1953 donderdag 11 september 2003 Mediacampagne Leeghoofden Instemming Kritiekloos Pi Gerechtigheid 0< Zi Hi laat Arabische jeugd koud door Maggie Michael De Verenigde Staten zijn een sterke natie door de ver schillende rassen die er verte genwoordigd zijn, legt een nieuw tijdschrift voor Arabi sche jongeren uit. Het blad, met de naam Hi, is op de markt ge bracht door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en is voor weinig geld te koop in veertien Arabische lan den. Amerikanen interesseren zich ook voor Arabieren en hun cul tuur, onderstrepen de artikelen in de eerste twee uitgaven van het blad. Die positieve bood schap, mooie foto's, een hippe vormgeving en opvallende co vers moeten het beoogde pu bliek van jonge Arabieren, die zich aangetrokken voelen tot de Amerikaanse cultuur, aanspre ken. Vooralsnog lijkt de opzet echter te mislukken. Volgens kioskhouders en winkeliers ver koopt het blad niet en lezers zien er meer een vorm van propagan da in dan een poging om de Amerikaanse beleidsvoering te verklaren. „De meeste Arabische jongeren zijn politiek betrokken en wil len meer weten van het Ameri kaanse buitenlandse beleid, waarom ze aan de zijde van Isra el staan bijvoorbeeld", zegt de 28-jarige Ahmed Abbas, een scheikundige die in de Verenig de Staten heeft gestudeerd, ter wijl hij in Koeweit-stad door een Hi bladert. In een recensie van Hi in de Egyptische krant Sout el Umma schrijft de 22-jarige Moham med Hisham dat het blad er niet in slaagt een brug te slaan tus sen Amerikanen en Arabieren „omdat het politieke kwesties vermijdt en in de landenlijst waar Hi verkrijgbaar is boven dien Israël wordt genoemd en niet Palestina." Volgens de uitgever van Hi, Ra phael Calis, staan er geen poli tieke stukken in, omdat het tijd schrift ten doel heeft de jonge ren in te lichten over de Ameri kaanse cultuur en manier van Een jonge moslim bekijkt het tijdschrift Hi bij de kiosk van Mohammed Bashed in Cairo. leven. „Hi heeft als doelgroep Arabieren tussen de 18 en 35 jaar die de Amerikaanse en wes terse culturen al interessant vinden. Al is die interesse alleen maar gebaseerd op wat zij in Hollywood-films en Ameri kaanse televisieprogramma's zien", verklaart Calis. De eerste twee edities van Hi zijn in juli en augustus versche nen. Afgezien van de naam is het blad in het Arabisch geschre ven. Het hoofdartikel van het augustusnummer 'Verschillen de rassen, maar één natie' gaat over de verschillende etnische groepen die zich door de eeuwen heen in de VS hebben gevestigd en het artikel 'De invasie van Arabische muziek in het Wes ten' belicht de multiculturele smaak van Amerikanen. Arabische Amerikanen vertel len in terugkerende rubrieken als 'Amerikaanse momenten', 'Vragen aan Amerika', 'Vragen uit Amerika' en 'Mijn verhaal' over het leven in de VS. In één ervan beschrijft Paul Joseph, een Amerikaan met Egyptische wortels, hoe zijn herinneringen aan zijn Arabisch sprekende opa hem ertoe zetten naar Cairo te gaan om de taal te leren en meer kennis op te doen over de Arabische cultuur. Hi heeft een jaarlijks budget van 4,2 miljoen dollar en maakt deel uit van een mediacampag ne die de Amerikaanse regering heeft opgezet om de Arabische meningsvorming over de VS te beïnvloeden en democratie in het Midden-Oosten te promo ten. Het eerste project van de foto Nasser al Shiyoukhi/AP campagne was Radio Sawa - Sawa is Arabisch voor 'samen' - en ging in 2002 van start. De uit zendingen worden gevuld met veel Arabische- en Engelstalige popmuziek en richten zich tot luisteraars van tussen de 15 en 30 jaar. Radio Sawa zendt ook nieuwsberichten uit om, zoals de producenten het stellen, een eerlijk en gebalanceerd tegen wicht te bieden aan de bevoor oordeelde berichtgeving over het westen in de Arabische nieuwsmedia. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verder spotjes ge produceerd voor de Arabische televisie waarin de VS worden afgeschilderd als een open en tolerant land. De hele campagne stuit op veel argwaan. Radio Sawa is volgens veel Arabieren te luchtig en een aantal regeringen weigerde de televisiespotjes uit te zenden. „De VS proberen hun cultuur, tradities, en muziek op te leggen aan de Arabische jeugd", zegt de 24-jarige Jordaanse accountant Samer Fakhoury. Adel Hammouda, een promi nente Egyptische journalist, vindt Hi vergelijkbaar met com munistische propaganda die hij uit China en de voormalige Sov jetunie ontving en ongeopend naar de prullenbak verwees. „Er bestaat in Amerika een fa taal misverstand over hoe de jeugd hier denkt", zegt Hamm ouda. „Het zijn geen leeghoof den. Mijn 17-jarige dochter de monstreerde in maart tegen de oorlog in Irak. Je kunt niet zo maar negeren wat er in bijvoor beeld Irak of Palestina gebeurt en het over koken of muziek hebben." Calis zegt nog geen cijfers te hebben van de verkoop van de eerste twee nummers van Hi, beide in een oplage van 50.000. De berichten van kioskhouders zijn echter weinig hoopgevend. In Caïro sloeg Mohammed Ras- hed negentig exemplaren van het eerste nummer in. Hij heeft er tien van verkocht. En volgens een boekhandelaar in Sidon in Libanon is de verkoop van de eerste twee Hi's in zijn zaak ge stegen van één naar drie exem plaren. De eigenaar van een boekenwinkel in Amman, Ha- bib Habib, heeft in juli twee en in augustus geen enkel exem plaar verkocht. „Er is geen vraag naar in Jordanië. Mis schien omdat er geen reclame voor is geweest", zegt hij Volgens Calis wordt pas na sep tember een reclamecampagne gelanceerd omdat de Arabische wereld dan terugkomt van va kantie. AP door Egbert Stoel Imam Samudra, de Indonesi sche terrorist die gisteren werd veroordeeld tot de dood straf, leidde sinds 1990 een schimmig bestaan: Zich verber gend achter nameif dils Fatih, Fat, Kudama, Abdul Aziz, Abu Umar en Henri volgde de 33-ja- rige moslim een opleiding in kampen van Osama bin Laden en leerde hij op strenge koran scholen dat het Westen, onder aanvoering van de Verenigde Staten, tegen de islam samen spant. Zijn familie - Samudra groeide op in een gezin van twaalf kin deren - kon na zijn arrestatie maar niet geloven dat hij het brein achter de aanslagen op Bali was. „Hij studeert veel, is erg kalm en bidt elke dag"aldus een van zijn zussen. „Maar toen hij een kind was, kon hij snel boos worden en huilde hij veel." Ex-docenten kennen hem voor al als ijverige student. Als enige van de 33 aangeklaagde ver dachten rondde de computer deskundige een studie af. Vol gens de politie veranderde de kalmte van de 'stille intellectu eel' vanaf de jaren negentig ech ter in nietsontziend fanatisme. Volgens waarnemers past het le vensverhaal van Samudra in het plaatje van de 'ware gelovigen', extremisten die in elke samenle ving voorkomen. Voor hen zijn alle middelen geheiligd om hun utopisch doel te bereiken. Ook Samudra had zo'n droom. De jonge Javaan leefde voor een wereldwijde opstand van mos lims. Zijn middel: aanslagen op christenen en westerse doelen. Het bloedige streven mondde 12 oktober vorig jaar uit in de aan slagen in de Balinese badplaats Kuta. Twee krachtige bomex plosies eisten het leven van 202 mensen, onder wie 88 Australi sche toeristen en twee Neder landse vakantiegangers. Met een motorfiets reed Samud ra de volgende ochtend langs de smeulende resten van de Sari Club en de Paddy's Bar. Terwijl de wereld geschokt toekeek hoe het paradijselijke eiland in een hel was veranderd, inspecteerde de terrorist met instemming het resultaat van de door hem geor ganiseerde bomaanslagen. De vrijheid duurde niet lang. De politie arresteerde hem toen hij op 21 november probeerde het land te ontvluchten. De voldoe ning staat, als we de jonge Ja vaan mogen geloven, echter nog recht overeind. Hij is ervan overtuigd Allah een grote dienst bewezen te hebben. ANP Glimlachend wordt Imam Samudra de rechtzaal in gevoerd, waar hij even later zijn doodvonnis zou aanhoren. foto Darren Whiteside/RTR Na de aanslagen op de Twin Towers en het Pentagon op 11 september 2001 kon de Amerikaanse regering, die zich in de maanden daaivoor niet po pulair had gemaakt, plotseling reke nen op praktisch wereldwijde sympa thie en steun in de strijd tegen het terrorisme. Het is het drama van de af gelopen twee jaar dat de Amerikaanse regering een groot deel van die sympa thie weer verspeeld heeft. Er zijn wel naties die de Verenigde Sta ten steunen, maar dan gaat het om re geringsbeleid. De publieke opinie moet eigenlijk nergens iets hebben van de wijze waarop de Amerikanen besloten hebben de oorlog tegen het terrorisme te voeren. Behalve in eigen land, al groeit ook daar nu de twijfel, is de Ame rikaanse regering er niet in geslaagd haar beleid op overtuigende wijze aan de man te brengen. Dat komt vooral omdat het bij dat beleid ontbreekt aan logische consistentie. Na de aanslagen besloten de Amerika nen Al Qaeda en zijn baas Bin Laden aan te pakken, die zich schuil hielden in Afghanistan en daar beschermd werden door het Talibanregime. De verjaging van dat regime met militair geweld was een groot succes, maar ver volgens kwam er eigenlijk niet veel te recht van de strijd tegen de terroristen in Afghanistan. Bin Laden ontsnapte en dat gold ook voor een groot deel van zijn organisa tie. Aan Afghanistan werd van allerlei moois beloofd, maar die beloften zijn niet waargemaakt. De nieuwe Af ghaanse regering is de baas in Kaboel en in de rest van het land staan de krijgsheren elkaar als vanouds naar het leven. Vrijwel dagelijks valt in de krant te lezen dat de elementen die in 2001 schijnbaar zo succesvol verjaagd zijn, nu weer terugkeren naar Afgha nistan. Twee jaar na dato kunnen we constate ren dat de met veel fanfare onderno men inteiventie in Afghanistan uitein delijk nauwelijks iets heeft opgeleverd. Voor de interventie in Afghanistan be stond nog begrip. Dat gold bepaald niet voor het volgende onderdeel van de oorlog tegen het terrorisme. Al kort na de aanslagen werd in het Amerikaanse kabinet de suggestie ge daan dat dit een goede gelegenheid was definitief met Saddam Hoessein af te rekenen. De president had, ook in een kabinetsvergadering, al eens cryptisch opgemerkt dat hij dacht dat Saddam Hoessein iets met de aanslagen te ma ken moest hebben gehad. Zodra de geruchten begonnen te lopen dat Irak het volgende doelwit van de oorlog tegen het terrorisme zou kunnen zijn, ging ook de kritiek op dit project van start. Critici vroegen zich af wat Saddam eigenlijk met Al Qaeda te ma ken had. Het antwoord op die essentië le vraag was, en is nog steeds: helemaal niets. De Amerikaanse regering heeft hemel en aarde bewogen om een ver binding aan te tonen tussen Bagdad en Bin Laden, maar is daar nooit in ge slaagd. In de volgende maanden werd het idee dat Irak en andere boevenstaten een deel waren van het terrorismepro- bleem, nader uitgewerkt. De Ameri kaanse regering beweerde nu dat de boevenstaten massavernietigingswa pens hadden of dat ze deze spoedig zouden kunnen maken. In een nieuw beleidsdocument gaf de Amerikaanse overheid zichzelf het recht preventief op te treden tegen alle staten die dergelijke wapens in bezit hadden. Daarmee was de weg vrij voor een aan val op Irak. Dat betekende dat ook de oorlog tegen het terrorisme fundamenteel van ka rakter was veranderd. Tot groot genoe gen van veel conservatieve Ameri kaanse intellectuelen gebruikten de VS deze strijd om hun hegemoniale ambi ties te onderstrepen. In Washington werd triomfantelijk gesproken van een New American Empire en van het Eu ropese onvermogen om iets van de wer kelijke dreigingen in de wereld te be grijpen. De Amerikaanse regering besloot in de zomer van 2002 definitief Irak aan te vallen. Tegelijkertijd werd een reto risch offensief ingezet dat duidelijk moest maken hoe ontzettend gevaar lijk Irak wel was. Vooral vice-president Dick Cheney maakte het daarbij bij zonder bont. Irak zou op het punt staan een kernwapen te voltooien en zou ze ker niet schromen dat direct in te zet ten. Dat deskundigen die mededeling direct ontkenden, weerhield de Ameri kaanse regering niet van haar alarmis tische optreden. De deskundigen acht ten het wel mogelijk dat Saddam nog beschikte over oude voorraden bio chemische wapens. Omdat het er aanvankelijk naar uitzag dat de Amerikaanse regering voor de voorgenomen aanval op Irak geen nieuwe legitimatie van de Verenigde Naties wilde vragen, was er zelfs kri tiek op de regering-Bush uit eigen, Re publikeinse kring. Vandaar dat toch geprobeerd is toestemming van de Vei ligheidsraad te krijgen voor de aanval. Serieus was deze onderneming aller minst. Het zou mooi zijn als de Veilig heidsraad haar fiat gaf, maar als dat niet gebeurde zou de Amerikaanse re gering, die al bezig was omvangrijke strijdkrachten in de Perzische Golf op te bouwen, zich daar niets van aantrek ken. De tegenstanders van een aanval op Irak in de Veiligheidsraad maakten het volkomen terechte bezwaar dat er geen enkele dringende noodzaak was voor een aanval op Irak. Merkwaardigerwijs deelde de Neder landse regering bij monde van minister De Hoop Schefier (Buitenlandse Za ken) mee dat zij het Amerikaanse standpunt deelde. Gezien het enorme belang dat Nederland traditioneel hecht aan multilateraal optreden en in ternationale legitimatie, was het rond uit zonderling dat Nederland zich nu plotseling kritiekloos conformeerde aan de unilaterale spierballenpolitiek van de VS. Een iets afwachtender op stelling, of meer geclausuleerde steun was op zijn plaats geweest. Zo heeft de aanslag van 11 september geleid tot de aanval op en bezetting van Irak. Het patroon doet wat aan Afgha nistan denken. Zeer snel en succesvol militair optreden, en vervolgens enor me problemen, die niet gemakkelijk oplosbaar zijn. We zwijgen dan nog maar van de pijnlijke afwezigheid van de massavernietigingswapens. De problemen zijn ondertussen zo groot dat president Bush de vernede rende gang naar de geminachte en ver ketterde Verenigde Naties heeft moe ten maken, omdat de Amerikanen het niet alleen afkunnen. Het ziet er nu naar uit dat het New American Empire een zeer kortstondig fenomeen zal blij ken te zijn geweest. GPD door Step Vaessen Tussen de puinhopen, hoog in de ruïne, zit hij te genieten. Al vier jaar lang bi vakkeert opa Rumalily met zijn gezin en tientallen ande re moslims in het vernielde winkelpand midden in de stad. Op straat wordt uit bundig gedanst op Indiase discomuziek. Voor het eerst sinds het begin van het bloe dige conflict in 1999 swingt Ambon weer. De barricades zijn weg, de radicalen zijn verjaagd of monddood gemaakt en de grens tussen het christelijke en islamitische deel van de stad is opgeheven. Ambon had geen zin meer om nog langer te vechten. „Zie je, we kunnen weer samenleven", glundert de bejaarde vluch teling. Maar terug naar huis, nooit van zijn leven. „Sa men leven is goed, maar sa men wonen dat kan niet meer." Opa is veel te bang dat het conflict weer oplaait. Dus verkoopt hij zijn land aan een christen en probeert hij terug te gaan naar het eiland waar hij geboren is, Ceram. Al thans als de regering einde lijk eens over de brug komt met de beloofde compensa tie. Tot die tijd zit hij op het dak van zijn ruïne tussen de wasdraden. Net als meer dan 130.000 andere vluchtelin gen. De burgemeester van Am- bon, Joop Papilaya, grijpt de 428e verjaardag van zijn stad aan om te laten zien dat de kust weer veilig is. Diploma ten en buitenlandse journa listen die het afgelopen jaar alleen binnen mochten met een speciale vergunning, kunnen nu vrijelijk rondkij ken. Vijfhonderd studenten, christenen en moslims, dan sen zij aan zij tijdens een groots opgezette ceremonie. „Het is vreselijk riskante 'on' grote feest, maar je moetg woon durven", verklaart - 'c burgemeester die duideli r snel orde op zaken wil aur len. „Over vijf jaar is Amb® r, weer net als vroeger, moslin111 en christenen wonen weerlj elkaar. Kom maar kijkend 'er< je me niet gelooft." 'ez Maar er zijn weinig mensj die dat geloven. De wondsltta' zijn nog vers en de dooè F angst zit bij velen nogsclie in het geheugen. MarlenPi; ty bezoekt haar huis in lela, althans wat er nog va over is. Het hele dorp is® 'or de grond gelijkgemaakt, fij0,1,1 maand geleden kreeg ze vaneI het districtshoofd de dracht om de boel op te ril men, zodat zij en de anden bewoners snel terug kurns naar huis. Maar Marle krijgt de kriebels bij dachte alleen al. „Wehebfe een vreselijke tocht moete ondernemen om hier lev® weg te komen, al onze bei: tingen zijn geroofd enen moet ik gewoon weertei alsof er niets is gebeurd?" Maar de burgemeester heet jp haast. Hij wil snel investeer®' ders trekken, want alleenal mensen fatsoenlijk kunne leven, kan er een maakt worden met verzot ning. Over gerechtighei 5 AlUn. voor ifei nen nh lang luit ren pze IC ire: e i nu tens rept hij niet. Alleen as christelijke kant zijn e aantal daders van mooi partijen berecht. Aan islamitische zijde is nog niemand bestraft. Dele der van de Laskar Jihad,cJ groepering uit Java die ee heilige oorlog voerde op Aa bon, loopt vrij rond. „Ermoj 101 gerechtigheid komen, heti 1 niet genoeg dat christenen 1 moslims weer met elkaa dansen op straat", zegtdomi nee John Ruhulessin. „War zonder gerechtigheid leve we hier op een tijdbom. Gf. ider D oof eid ep ■Ot' int »br AGENTES - Amsterdam krijgt vrouwelijke politie agenten. De agentes mogen niet jonger dan 21 jaar en niet ouder dan 28 jaar zijn. Een flink voorkomen, een lengte van 1.65 m een onbesproken levensgedrag en minstens een Mulo-diploma worden verder van haar geëist. DORPSHUIS - Boeren in Tas- manië (Australië) geven Krui- ningen geld voor een dorps huis. De cheque wordt volgen de week officieel overhandigd. ASPERGEVELD - Een inwo ner van Bergen op Zoom heeft in een aspergeveld een Middel burgse jongen aangetroffen. De man nam de jongen naar huis, verschafte hem derdak en berichtte depolii De jongen was al mei malen van huis weggelopen TW e. em KONIJNENZIEKTE - De delijke konijnenziekte, m; matose, heerst nu ook in derland. In Noordwijkwi de dieren van een koniji fokker ziek. Ongeveer nijnen werden afgemaakt. 'an AARDBEVING - Cyprus gistermiddag getroffen een aardbeving. Volgens eerste berichten zijn ve« j( mensen omgekomen en t« dorpen verwoest. Vijftienhi derd mensen raakten daklot p !dw Ie» is di «vei int lor: PZC Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bossoher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)460116 Fax:(0118)472404 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiKn^ ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u re'evanttr0^i- producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons z01'Svl) teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk® PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LUGQGnGf Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van 2,00 per maand 20,50 per kwartaal: 55.10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvo» het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentie»®* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens karto* zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax (0113) 315549 M Rubrieksadvertenties (klein'/ Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties! Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet www pzc nl/adverteren ii.De**1 m Z «en Hij: ichf van loe tooi üati itof :en waf feil 0p[ tan "van fan pen shir naa dat van WA Am ond mal mai &I1S ma: Lib Var kus mei ledi lam is h Am ina Shj ble- syn Mo; fr'fvy7/o< i Trapped and p dying in my toöet (or 1 davs j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4