Verdonk onder vuur over pardon asielzoekers Bonden en kabinet pogen patstelling te doorbreken CDA en VVD pleiten voor sluiten moskee wegens steun terreur slaap kindje P enatal Vaatdoek ligt meestal twee weken op aanrecht )ebat over vertrouwelijk dossier Blair roept nieuwe vragen op donderdag 11 september 2003 ik op de vingers Informatie Qusjesman ekent moord p Arnhemse Geen reactie Kinderen zonder boeken toegelaten Tekort Antillen 68 miljoen euro Lijnvisserij bedreigt albatros Arrestatie in oude moordzaak Extra politiecommissaris hoofdstad WTC jouw wereld „AGENINGEN - Nederlan ds laten vieze vaatdoeken ge- jddeld twee weken op hun .„recht liggen. die tijd verzamelen zich hele „lonies ziekteverwekkende arteriën in de doekjes. Die vin- tndaar ook nog eens in etens- sten een ideale voedingsbo- m om flink door te groeien, .t stelt H. Kusumaningrum, die maandag aan de Wagenin- gen Universiteit promoveert op een onderzoek naar de groei en verspreiding van ziektekiemen in de keuken. De onderzoekster heeft voor het eerst cijfers ver zameld over gezondheidsrisi co's in de keuken. Kruisbesmet - ting van aanrecht naar voedsel is een belangrijke oorzaak van voedselinfecties. Kusumaningrum heeft uitge zocht dat de drie belangrijkste ziekteveroorzakers Campylo bacter, salmonella en staphylo coccus aureus lang genoeg in le ven blijven om van het aanrecht naar voedsel te kunnen over springen. De bacteriën komen vooral voor op rauw vlees en kip. Vooral de Campylobacter komt veel voor. De verspreiding van salmonella is door inspan ningen van de pluimveesector aanzienlijk teruggelopen, aldus de promovenda. Volgens de onderzoekster maakt het niets uit of consu menten doekjes of sponsjes ge bruiken. Ook de zogenaamde wonderdoekjes van microvezels zijn niet effectiever dan de ge wone badstoffen vaatdoek. „De enige effectieve methode is elke keer een schone, heet gewassen doek gebruiken om vocht van rauwe levensmiddelen op te ve gen. Alle gebruikte doeken ver spreiden meer bacteriën dan ze opvegen", stelt de onderzoek ster. Het gebruik van bacteriedoden- de schoonmaakmiddelen heeft evenmin veel invloed. Dat die middelen een tijdlang heel po pulair zijn geweest, heeft vol gens Kusumaningrum meer te maken met een trend dan met bewezen nut. ANP alkenende verbijstert Kamer irBouke Berqsma Ji HAAG - Premier Balke- ide is er gisteren in de Tweede ïer niet in geslaagd duide- .pjrf te verschaffen over de ^Xvikkelingen met het 'for our eyes only'-dossier dat hij iode orig jaar september kreeg van eter- .Britse premier Blair. Kamer- leter den toonden zich na twee uur !9en ;SCUssie verbijsterd en zeiden 1 at het debat meer vragen had pgeroepen dan beantwoord. ujj! Uw uitleg is mistig, verhullend ■anu-| i er is een gebrek aan open end* iid, De verwarring is er alleen aart iaar groter op geworden. Dit is >mdo jet aanvaardbaar", zei het toe,( vdA-Kamerlid Koenders. Hij eeftnog zeker vijftien vragen, ie hij de regering nu schrif te- "ft ijk zal stellen. Ook andere Ka- j f" «rieden van de oppositie wa- jn in verwarring. GroenLinks A jemde het optreden van Bal- enende 'buitengewoon zorg- r lekkend en verbijsterend', de Pzei dat Balkenende 'stomme- jehad zitten spelen', lok de regeringspartijen D66 tWD waren zeer kritisch. Het fVD-Kamerlid Wilders noem- lehet optreden van Balkenende tiet bevredigend, slordig en iet acceptabel'. Wilders zei na et debat dat hij met die kwali- icaties niet het gevoelige oor- eel 'onaanvaardbaar' wilde itspreken. let gaat om een tik op de vin- is, niet om het wegsturen van minister-president", aldus ilders. leun kreeg Balkenende alleen van de LPF en zijn eigen CDA, al zei ook het CD A-Kamerlid Eur- lings dat hij een rommelige in druk had overgehouden. Het debat ging over de geheime rapportage van de Britse veilig heidsdiensten die Balkenende vorig jaar op 25 september kreeg van Blair, onder voor waarde van vertrouwelijkheid. Twee weken geleden bleek dat de ministers De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken) en Kamp (Defensie) tot voor kort dit ge heime rapport niet kenden. De Hoop Scheffer kwam er pas ach ter toen hij eind augustus naar aanleiding van een artikel in de Financial Times met Balkenen de contact opnam. Overigens had de regering- Blair het rapport al op 24 sep tember 2002 op internet gezet, een dag voor Balkenende het ge heime dossier kreeg. In het rap port wordt gesteld dat Irak in staat was binnen 45 minuten een raket met massavernieti gingswapens te lanceren die Turkije of Cyprus zou kunnen bereiken. Die '45-minuten- claim' leidde in Londen uitein delijk tot een openbare hoorzit ting onder leiding van onder zoeksrechter Lord Hutton. Balkenende herhaalde gisteren dat er geen sprake was van een kennisachterstand bij De Hoop Scheffer en Kamp. Zij kregen via hun eigen kanalen gelijklui dende informatie als die hij in vertrouwen van Blair ontving. De procedure is volgens hem 'ordentelijk' verlopen. Maar een Kamermeerderheid was niet overtuigd en bleef vra gen houden over de coördine rende rol van de premier en of hij wel had gecontroleerd of zijn ministers via hun kanalen de zelfde informatie kregen. De Kamer ving opnieuw bot bij Kamp met een verzoek om de Commissie Inlichtingen en Vei ligheidsdiensten van de Tweede Kamer vertrouwelijk te infor meren over de bevindingen van de AIVD en de MIVD over Iraakse massavernietigingswa pens. „De inlichtingendiensten informeren mij en daar blijft het bij. Als ik informatie ga delen, droogt de stroom van inlichtin gendiensten uit het buitenland op. Ik ben de grens, dat is de ga rantie voor veiligheid voor de Nederlandse militairen in Irak", zei Kamp. ANP jaag 10.45 er 7.2 chtis den. RNHEM - Een 37-jarige Am- emmer heeft bij de politie be- end,dat hij op 2 juli een 50-ja- ;e stadsgenote in haar woning Ie man zou gehandeld hebben nderinvloed van alcohol en co sine. at« uur eeft verkracht en vermoord. 1.61 l 1.35 1.49 3.20 3.30 3.19 at maakte een woordvoerder 2.56 an de politie gisteren bekend 3.26 lij het afsluiten van het onder- oek naar de moord in de Sint 'eterlaan. 2™ leverdachte is 20 juli op Schip- 3*07 wlaangehouden toen hij terug- 2.16 eer(ic van een vakantie naar 2.26 hailand. Hij zit nog steeds 3.551 ast. Ie Arnhemmer werkte als klus- 3-56 Esman bij de alleenwonende touw. Daarom had hij een sleu- elvan haar woning. Toen hij in ldnood zat en onder invloed drank en drugs was, stapte - ój het huis binnen om geld te oeken. Toen de man de be monster tegenkwam, begon zij e gillen. In een poging haar in «dwang te houden zou de Arn- ïemmer de vrouw hebben ge- rorgd en ook nog hebben ver- lacht. ANP Immigranten volgen vanaf de publieke tribune het overleg in de Tweede Kamer met minister Verdonk over de pardonregeling. foto Olaf Kraak/ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister Verdonk (Vreem delingenbeleid) is gisteren zwaar onder vuur genomen door de Tweede Kamer in het debat over de pardonregeling voor asielzoekers. Een meerderheid wil dat Verdonk soepel omgaat met schrijnende gevallen onder de asielzoekers die al ja ren in Nederland zijn. Verdonk voelt hier niets voor. „Ik ga geen uitzondering maken voor honderden ge vallen. Dan zou er sprake zijn van nieuw beleid", beklemtoonde zij. Regeringspartijen CDA, WD en D66 en de LPF steunen de voorgestelde pardon regeling. CDA en D66 drongen er echter met de oppositie op aan dat de minister daarnaast ruimhartig gebruik maakt van haar bevoegdheid om asielzoekers die niet strikt aan de regels voldoen als nog een verblijfsvergunning te geven als daar 'klemmende humanitaire redenen' voor zijn. Haar afwijzende opstelling, kwam haar op de kwalificatie 'hard vochtig en inhumaan', te staan van de PvdA. Verdonk zelf noemt het een 'dui delijk beleid'. De regeling zal gelden voor 2200 asiel zoekers die al meer dan vijf jaar in Ne derland zijn en nog wachten op een defi nitieve beslissing op hun eerste asielver zoek. PvdA, GroenLinks, ChristenUnie en SP vinden dat ook mensen die een tweede of derde asielverzoek hebben in gediend een vergunning moeten krijgen. Op basis van de oude Vreemdelingenwet, die gold tot april 2001, moesten asielzoe kers wel een nieuwe procedure beginnen als zij nieuwe informatie hadden om hun asielverzoek te ondersteunen. „Mensen met een tweede verzoek hebben al eens te horen gekregen dat zij niet mogen blij ven, dus zij hebben niet langdurig in on zekerheid verkeerd", zei de minister. Verdonk wil ook geen uitzondering ma ken voor ouders die terug moeten, terwijl hun kinderen wel mogen blijven omdat zij de Nederlandse nationaliteit hebben. De kinderen kunnen met hun ouders mee, zei Verdonk, dus het verwijt van de PvdA dat de overheid gezinnen uiteen rukt is niet juist. Zij deed een dringend beroep op kerken en gemeenten geen val se hoop te wekken bij asielzoekers. De Kamer wil meer informatie over de be voegdheid die de minister heeft om van het pardon af te wijken. Het debat wordt volgende week voortgezet. GPD ^tfkoekop s£MT PI1< NitrTE ptl<^ van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De impasse tussen het kabinet en de vakbe weging over de bezuinigingen lijkt doorbroken te zijn. Na een laatste oproep van vakcentrale FNV bood minister De Geus van Sociale Zaken aan om nog voor prinsjesdag te komen praten. Maar de aard van de uitnodi ging zette kwaad bloed bij de FNV. FNV-voorzitter L. de Waal had premier Balkenende dinsdag in een brief opgeroepen 'geen on doordachte beslissingen' te ne men over 'een pakket harde maatregelen, waar veel maat schappelijk verzet tegen be staat'. Balkenende moet zijn 'obsessie dat Nederland meer moet be zuinigen dan welk Europees land ook' loslaten. Met minder rigoureuze bezuinigingen is er ruimte voor een socialer beleid, aldus De Waal. De Geus nodigde de vakcentra les daarop uit om maandag te komen praten over hun voor stellen om de bezuinigingen te verzachten. CNV-voorzitter D. Terpstra sprak van 'een teken van hoop'. „Het kabinet is ken nelijk op zoek naar een opening van het gesprek, dat stel ik zeer op prijs." FNV'er De Waal gaf echter aan dat hij weinig zin heeft om te ko men. „Daar ga ik de komende dagen diep over nadenken. Dit is een dooie mus. Ik vraag de premier om het beleid aan te passen en ik krijg een uitnodi ging om toelichting te geven op mijn brief. Dat is een onder maats antwoord op een heldere vraag." De FNV is tegen de bezuinigin gen in de gezondheidszorg en het snijden in de WW. Ook wil de vakcentrale de onroerendzaak- belasting niet afschaffen. Met dit belastinggeld moet de rege ring jongeren meer uitzicht ge ven op een baan. De Waal beschuldigde in zijn brief Balkenende ervan dat hij de bonden negeert. „Alternatie ven worden aangeboden, maar van u zien wij geen enkele reac tie van betekenis." Eind augus tus zei de vakcentrale CNV be reid te zijn de lonen volgend j aar alleen met een eenmalig bedrag te laten stijgen. In ruil daarvoor wil het CNV toezeggingen van het kabinet om de bezuinigin gen af te zwakken. Minister De Geus reageerde ge- irriteerd op de oproepen. Hij zei zich eraan te hebben geërgerd dat de vakbeweging met com mentaar klaarstond, nadat al lerlei hele en halve maatregelen waren uitgelekt die pas op prinsjesdag bekend mogen wor AMSTERDAM - De 31 kinderen van het Bredero College in Amsterdam-Noord die sinds anderhalve week werden ge weerd, omdat hun ouders het geld voor de schoolboeken niet hadden betaald, mogen weer lessen volgen. Dat heeft een woordvoerder van het stadsdeel Amsterdam-Noord gisteren bekendgemaakt. Stadsdeelbestuur en school spraken af dat de school de boe ken zal voorfinancieren, waardoor de gedupeerde kinderen gewoon naar les kunnen. Daarna zal de school de kosten als nog proberen te verhalen op de ouders. Mocht dit niet lukken, dan staat het stadsdeel garant voor die kosten. ANP WILLEMSTAD - Het tekort van de Nederlandse Antillen is voor het komende begrotingsjaar geraamd op 68 miljoen eu ro. Uit de begroting blijkt dat de rentelasten 75 miljoen euro be dragen. Deze lasten zijn de voornaamste veroorzakers van het tekort. Het begrotingstekort plus het geld dat de Antillen moeten lenen om langlopende leningen af te lossen, bedragen bij elkaar 144 miljoen euro. ANP ZEIST - Alle 24 soorten van de zeevogel albatros worden be dreigd met uitsterven. Belangrijkste boosdoener is de langelijnvisserij. Circa 100.000 albatrossen verdrinken jaarlijks door toedoen van de vislijnen die wel 100 kilometer lang kunnen zijn. Dat blijkt uit nieuwe onderzoeksgegevens van BirdLife Inter national die gisteren zijn bekendgemaakt. Tot voor kort ston den zeventien soorten op de lijst van bedreigde diersoorten. Nader onderzoek heeft aangetoond dat ook de resterende ze ven soorten nu bedreigd worden. Het gaat om onder andere de Atlantische geelneusalbatros, de wenkbrauwalbatros, de zwarte albatros en de Amsterdamei- landalbatros. Van de laatste soort zijn wereldwijd nog maar twintig broedparen over. ANP DEN HAAG - De Haagse politie heeft dinsdag een verdachte aangehouden in verband met de moord op het Turkse meisje Kumral Bagci in 1995. Het Openbaar Ministerie maakte dat gisteren bekend. De zevenjarige Kumral verdween op 21 juni 1995. Twee dagen later werd haar in stukken gesneden lichaam gevondenDe li chaamsdelen waren verpakt in tassen. ANP ARNHEM - Commissaris Max Daniel van de regiopolitie Gel derland-Midden vertrekt per 1 oktober naar het korps Am- sterdam-Amstelland om daar de strijd aan te binden met de zogenoemde draaideurcriminelen. Hoofdcommissaris J. Kuiper van het Amsterdamse korps heeft de Arnhemse commissaris daarvoor speciaal gevraagd. In Amsterdam is een groep van ongeveer 7000 veelplegers verantwoordelijk voor zeker 60 procent van de veel voorko mende criminaliteit. Daniel heeft tot taak die groep binnen drie jaar minimaal te halveren. De Nijmeegse politie is ruim een jaar geleden als eerste en met veel succes begonnen aan de gerichte aanpak van veelplegers. Andere steden in het land volgen dit proj eet met grote belang stelling. ANP en Eurlings (CDA) hebben gis teren schriftelijke vragen over de zaak gesteld aan minister Remkes van Binnenlandse Za ken en zijn collega's Donner van Justitie en De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken. Eind deze maand praat de Kamer hierover met het kabinet. Wild'ers en Eurlings menen dat de mqskee dicht moet als blijkt dat er een fundamentalistische versie van de islam wordt gepre dikt. De kans is groot dat CDA en WD daartoe met behulp van de LPF een Kamermeerderheid kunnen vormen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De fracties van CDA en WD in de Tweede Ka mer sturen aan op sluiting van de Ar Rahmane-moskee in Am sterdam. Aanleiding vormen aanwijzingen dat er banden be staan met terrorisme. De bin nenlandse veiligheidsdienst AIVD doet al enige tijd onder zoek naar verdachte praktijken in en rond de moskee. Stadsdeel Oud-Zuid probeert al maanden tevergeefs inzicht te krijgen in de activiteiten in de moskee. Er gaan geruchten dat deze wordt gebruikt voor het werven van jonge moslims voor terreuractiviteiten. Op verzoek van het stadsdeelbestuur is de AIVD ingeschakeld. Er zou on der meer worden nagegaan of banden bestaan met rijke figu ren uit Saoedi-Arabië, die ter reuractiviteiten ondersteunen. De Kamerleden Wilders (VVD) Er zijn aanwijzingen dat enkele van de moslimterroristen die de aanslagen uitvoerden op het World Trade Center (WTC) in New York op 11 september 2001, onder wie vliegtuigkaper Mohammed Atta, de Ar Rahma ne-moskee hebben bezocht. GPD Advertentie den. Pas nadat de fracties in de Tweede Kamer hebben geoor deeld over de troonrede en de maatregelen, is het volgens hem tijd voor het extra beraad met de sociale partners. Hij wil een 'informeel overleg' in de de week na prinsjesdag. De vakcentrale MHP toonde vertrouwen in dat gesprek. MHP-voorzitter A. Verhoeven baseert zijn optimisme op 'dui delijke aanwijzingen' van het kabinet, dat er na prinsjesdag ruimte is om maatregelen bij te stellen. „We moeten als vakbe weging het hoofd koel houden en met goede alternatieven ko men." Verhoeven wees daarbij op het MHP-voorstel om met ëen tijde lijke verhoging van de belastin gen en het laten oplopen van het begrotingstekort het ingrijpen in de WW-uitkeringen en het vroegpensioen te verzachten. ANP Matras Voor ledikant. Polyether. Maat 120x60 cm. Prénatal heeft stadswinkels en warenhuizen. Deze aanbieding is geldig van 11 t/m 21 september 2003. Bel voor winkeladressen tijdens kantooruren 036-5493060 of kijk op www.prenatal.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3