11 Uniformen trotseren de regen Zeventiende-eeuwse duiker ontdekt Zeeuwse horeca opgelucht over uitstel rookverbod Gemeente doet geste om recreatieve ontwikkeling van de grond te krijgen Roep om automaat voor treintickets in Terneuzen Spelling zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 11 september 2003 Kanaal Brasseriemenu Solof Veerse Schilders Zeeland Overtuigd de KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 van de reepe Papegaai STOP DAT MAAP IN JE ZAK! li? tpgpost -T-- -Mobile- Onzin Geen voordeel Hulst bereid tot ontpoldering HnorConny van Gremberghe HULST - De gemeente Hulst is bereid om een deel van het pol dergebied tussen Perkpolder en Walsoorden op te offeren als mogelijk te ontpolderen gebied, als daarmee de verwezenlijking van het project Kloosterzande aan Zee een stuk dichterbij komt. B en W van Hulst doen dit voorstel komende dinsdag tij dens het werkbezoek van Gede puteerde Staten aan de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeente. De gemeente Hulst worstelt al geruime tijd met flinke econo- mischeproblemen. Het koop- en banktoerisme staat onder forse druk, de landbouwsector heeft grote problemen en ook het ver dwijnen van het veer Perkpol- der-Kruiningen heeft negatieve gevolgen gehad voor de regio nale economie. Onderhandelin gen met het vorige college van GS over mogelijke compensa tiemaatregelen liepen destijds op niets uit. Het nieuwe college van B en W van Hulst hoopt nu van de nieuwe provinciale be- stuursploeg meer medewerking te krijgen voor de verwezenlij kingvan een aantal plannen. Gedacht moet dan worden aan het toeristisch plan van de ge meente Hulst om het koop- en verblijfstoerisme nieuwe im pulsen te geven en het project Kloosterzande aan Zee, dat en kelejaren geleden reeds door de toenmalige gemeente Hontenis- se werd geïnitieerd. Dit project voorziet in de aanleg van een kanaal naar Kloosterzande, de aanleg van een jachthaven met een complex recreatiewoningen en de inrichting van een nieuw natuurgebied in de oude veer haven bij Perkpolder. Tot nu toe kwamen in Middel burg voor dit project de handen niet op elkaar. Nu er een nieuwe Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Nachos guacamole, en Burrito con polio of Burrito con frijoles (vegetarisch) en gebakken banaan 11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 13 september 15.00-16.30 uur Singer-songwriter Olof Sinke de Directiekamer affiches van het Zeeuws Documentatiecentrum de gangen van cursisten van het binnenplein bekijk ook onze website www.driikkeriimiddelburg.nl Winkel DRVK in Woord Brasserie Beeld Geluid Advertentie donna carolina dick boons maripe discussie rond ontpolderen is losgebarsten wil het bestuur van Hulst een geste doen en het gebied tussen Walsoorden en Perkpolder aan te merken als potentieel te ontpolderen ge bied. Wethouder B. Pauwels (ruimte lijke ordening): „In het verleden heeft het college van Hontenisse ook al eens gezegd niet afwij zend te staan tegen een kleine ontpoldering in de kop van Os- senisse als daar mogelijkheden voor de verdere uitbouw van de recreatie in dat gebied tegen over zouden staan. Het toenma lig provinciebestuur stond daar weinig welwillend tegenover. We denken nu - ook gelet op de maatschappelijke discussie rond ontpoldering - wat meer oor voor te kunnen krijgen. Als er sprake zou zijn van een ruime ontpoldering ter plaatse, dan zou de noodzaak van de aanleg van een kanaal naar Klooster zande ook wat minder worden, omdat het Kloosterzande met zo'n potpolder naast de deur toch al dichter bij zee zou ko men te liggen. Voeg daar dan ook nog wat natuurcompensa tie aan toe, dan zou er vlakbij die kern een gebied ontstaan dat voor recreatieve doeleinden zeer aantrekkelijk zou kunnen zijn. Het enige wat wij dan ver volgens vragen is die recreatieve potentie economisch te mogen aanwenden. Dit zou impliceren dat we ter plekke nog wat wo ningen willen bouwen, een ha ven voor de recreatievaart en bijkomende voorzieningen. Ik hoop dat de overheden waar wij mee te maken hebben daar nu eens goed over gaan nadenken." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Een groep van honderd 'uniformen' van de Koninklijke Mare chaussee, de Zeeuwse en Belgische poli tie, de douane en het Openbaar Ministe rie trok zich gisteren niets aan van de regen en fietste moedig mee in de toer tocht die de Zeeuws-Vlaamse mare chaussee dit jaar voor de 24e keer hield. De route van de honderd kilometer lange rit voerde het peloton vanuit Terneuzen door de Oost-Zeeuws-Vlaamse polders terug naar het eindpunt: de kazerne van de marechaussee in de Scheldestad, waar een gezellig samenzijn volgde. Marechaussee Frans Driessens, betrok ken bij de organisatie van de wielertocht, blikte na afloop met tevredenheid terug op het aantal deelnemers, dat gezien het slechte weer bijzonder meeviel. „Wel hadden we door de vele troep op de weg de nodige lekke banden", aldus Dries sens. De toertocht is 24 jaar geleden spontaan ontstaan toen een groepje van zes Zeeuws-Vlaamse marechaussees besloot er samen een dagje op de racefiets op uit te trekken. Van lieverlee groeide dat groepje en gin gen ook wielerliefhebbers van andere or dediensten mee op pad. „Inmiddels be staat de helft van de groep uit Belgische collega's en daarom hebben we het plan opgevat om volgend jaar bij de 25e tocht een gedeelte door België en een gedeelte door Zeeuws-Vlaanderen te fietsen. Tot- nutoe fietsten we het ene jaar door Oost- Zeeuws-Vlaanderen, het andere door West." door Frank Gijsel AARDENBURG - Bij graaf werkzaamheden tijdens de re constructie van het Kaaiplein in Aardenburg is deze week een bijzondere duiker uit de zeven tiende eeuw blootgelegd. Het bouwwerk maakte destijds onderdeel uit van het Aarden- burgs sluizencomplex en diende om het water van de nabijgele gen haven naar de stadsgrach ten door te laten. Een vernuftige oplossing. Om het peil van het water in de grachten, die deel uitmaakten van de verdedi gingslinie van de stad, in stand te kunnen houden, werd er bij vloed vanuit de haven via de duiker water aangevoerd. De archeologen E. Noels en R. Engelse van Archiomedia uit Nieuwerkerk aan den IJssel kwamen de nodige vaststellin gen doen. Aan de eenvoudige steenformatie is volgens hen duidelijk te zien dat het gaat om een groot zeventiende-eeuws tongewelf voorzien van de nodi ge steunberen. Het had een breedte van vijf meter en was twee meter hoog. De archeolo gen noemden het een unieke vondst. Volgens Aardenburger W. Die- rick, in het bezit van een platte grond uit 1772 met daarop de si tuatietekening aan de haven, liep in het verleden de tramrou te vanaf Aardenburg naar Brug ge over de duiker. Hij moet der halve stevig gebouwd zijn. In 1947 zijn werklieden bij de aan leg van de riolering al eens eer der op het bouwwerk gestoten. Er is toen een gedeelte wegge- graven en de kuil is weer dicht gegooid. In de afgelopen jaren vielen op die plek regelmatig gaten in het wegdek. Na de no dige vaststellingen en het afgra ven van de bovenste laag werd gisteren de put weer gedempt en afgedekt met zand. Advertentie SCHOENMODE I 'aaistraat B Goes vandereepe.nl "ledereen heeft ergens in huis wet een oud. afge dankt mobieltje. Als we al die afgedankte mobieltjes verzamelen, kunnen we met de opbrengst honderd duizend kinderen in ontwikkelingslanden vijf jaar te eten geven. Deze week valt er een speciale blauwe zak bij jou in de bus. Stop je oude mobieltje er in en steun hiermee het World Food Programme van de VN. Doen hè!" Voor informatie kijk op: www.blauwezak.nl SIEMENS mobile De gevonden duiker is volgens de archeologen een uniek exemplaar. foto Wim Kooyman In het recente verleden heeft het bestuur van de toenmalige ge meente Hontenisse in land- bouwkringen gesondeerd of er onoverkomelijke bezwaren leefden tegen ontpoldering rond Perkpolder. Dit bleek niet het geval te zijn. Daar komt nog bij dat het aantal grondeigenaren in het gebied minimaal is. De meeste gronden zijn kroon domein. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Zeeuwse horeca reageert opgelucht op het be sluit van de ministers Hoo- gervorst (Volksgezondheid) en Donner (Justitie) om het rookverbod in de horeca uit te stellen. „Het is een stap in de goede richting", zegt W. Ginjaar, voorzitter van de Zeeuwse afdeling van Ko ninklijke Horeca Nederland. Wel moet de horeca stappen ondernemen om rookvrije ruimtes in te richten. Het rookverbod werd voor het eerst aangekaart door voormalig minister Borst van Volksgezondheid. Iedere werknemer heeft recht op een rookvrije werkplek, dus ook horecapersoneel. „Je kan het je klanten toch niet uitleggen dat ze geen roker tje mogen opsteken omdat het personeel niet in de rook mag lopen?", zegt Ginjaar, zelf restauranthouder in Westenschouwen. „Daarbij, iemand die in de horeca wil werken, wéét dat er gerookt wordt. Heb je daar last van, dan zul je zo'n baan ook niet willen. Zo kan je dus stellen dat de werknemers in de ho reca niet klagen over het rookgedrag van de gasten." Ginjaar is het met zijn colle ga's eens dat een rookverbod de omzet doet dalen en dat dit uiteindelijk banen in de sector gaat kosten. „De werknemer, waarvoor het rookverbod in eerste instan tie is ingevoerd, verliest dan juist door dat rookverbod zijn baan. Beetje krom." Ook voor koffieshop Check point in Terneuzen komt het uitstel als een verademing. „Ik heb, toen het rookverbod werd aangekondigd, al ge zegd dat het niet door zou gaan. Ik heb dus gelijk gekre gen", zegt H. van As, woord voerder van Checkpoint. „Voor onze branche is een rookverbod een hachelijke zaak, je mag je waar immers alleen binnen roken, niet op straat. Ik ben wel blij dat het besluit is uitgesteld en ik denk trouwens dat van uit stel afstel komt. We hebben het er wel al over gehad hoe we het gaan oplossen als het er toch van komt. Omdat het om het welzijn van de werk nemers gaat, zouden we wel licht een personeelsruimte creëren in een glazen ruimte en ze de drank, de hasj en wiet laten verkopen door een luikje. Niet gezellig, wel doeltreffend." Barvrouw C. Verhagen van het Goese café De Snor vond het rookverbod sowieso al onzin. „Het merendeel van mijn klanten rookt. We heb ben het er vaak over gehad hoe het zou moeten als het verbod zou doorgaan. Ja, dat pikken ze natuurlijk niet. Dan blijven ze liever weg." Wel ziet Verhagen zich voor een probleem gesteld als er een rookvrije ruimte moet worden ingericht. „Geen 1 idee hoe ik dat moet gaan doen.Hotelhouder S. Roffel uit Terneuzen zegt dat zestig procent van zijn kamers rookvrij is. „Op papier dus, de gasten roken er toch. Hou dat maar eens tegen." Ginjaar vraagt zich ook af hoe cafés en restaurants aan de eisen van de ministers moeten voldoen als het gaat om rookvrije ruimtes maken. „Sommige horecabedrijven zullen daar geen problemen mee hebben omdat ze de be schikking hebben over meer der afsluitbare zones. Bij ca fés of restaurants met maar één zaal, wordt het toch moeilijk. Zelfs een grote af zuiginstallatie zal niet af doende helpen. Rook komt immers overal." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet samen met de Nederlandse Spoorwegen (NS) bewerkstelligen dat er op het nieuwe busstation bij Terneu zen een treinkaartjesautomaat komt. Terneuzenaar D. Nonhebei pleit daarvoor in een brief aan de Ter- neuzense gemeenteraad. „Wij dachten met de tunnel een prachtige snelle verbinding naar Goes en Middelburg te hebben met een directe aanslui ting op de trein. Het tegendeel is waar", betoogt Nonhebel. „Er is geen tijd om een kaartje te kun nen kopen met als gevolg een verlies van een half uur reis tijd." Ook voor het stempelen van een reeds eerder gekocht - niet ge dateerd - kaartje is volgens Nonhebel geen tijd. Tot april van dit jaar kon men in Terneuzen nog treinkaartjes ko pen bij het VW-kantoor. Dat verkooppunt is echter opgehe ven. De Terneuzenaar schreef daarop een brief naar de NS, met het verzoek om in Terneu zen snel weer een mogelijkheid te realiseren om treinkaartjes te kopen. Volgens Nonhebel levert de tun nel nu voor Zeeuws-Vlaamse treinreizigers geen voordeel op, maar zelfs meer kosten. „Im mers, de bus naar Goes kost ne gen strippen ten opzichte van acht strippen naar Kruinin- gen", aldus Nonhebel. „Boven dien komt het traject van Goes- Kruiningen er nog boven op.In zijn brief aan de NS opperde hij de mogelijkheid om een auto maat te plaatsen op het nieuwe busstation in Terneuzen, waar dan betaald zou kunnen worden met papiergeld, chipper en cre ditkaart. Op die manier verlie zen reizigers vanuit Zeeuws- Vlaanderen geen tijd, want dan kunnen ze meteen de wachtende trein instappen. i In een reactie laat de NS weten dat het niet altijd mogelijk is om ben agentschap te handhaven. „Op het moment is het nog niet duidelijk of er andere alterna tieven zullen komen voor de in woners van Terneuzen. Daarbij willen wij vermelden dat de plaatselijke gemeente hier een groot aandeel in heeft", stelt de NS. Naar aanleiding van die laatste zinsnede heeft Nonhebel de Ter- neuzense gemeenteraad nu ver zocht samen met de Nederland se Spoorwegen snel aan een oplossing te werken. Burge meester en wethouders stellen de gemeenteraad voor de brief 'ter afdoening' in handen te stel len van het college. Advertentie Bij de vakantiepost zat dezer dagen tot ons grote genoegen een ansichtkaart van een ons bevriend echtpaar te Zierikzee. Het tweetal raakt aardig op jaren, maar beweegt zich nog al tijd monter door dit gewest. De afgelopen zomer leverde dit beknopte verslag op: Gelezen: Colijnsplaat: slibtong. Schelphoek: sliptong. Retranchement: slip(b)tong Niet zonder trots, want de echtelieden zijn oorspronkelijk af komstig uit Zeeuws-Vlaanderen, kwamen ze in bijna drie woorden tot de slotsom: 'n Landje Apart. Ondanks het slechte weer trok de toertocht een flink aantal deelnemers. foto Wim Kooyman t: '3?-' Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39