Wethouder wil V&D in Middelburg houden PZC Sloebos goed voor Zeeuws imago Schoolfoto's van 1900 tot 1990 Zeeuwse horeca opgelucht over uitstel rookverbod 13 'n vulling Kleine Spuikom ter discussie in raadscommissie Vlissingen nader inzien d i agenda donderdag 11 september 2003 ee Boekenmarkt Djembéspelen www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Dagverblijf mag niet naar ama-school Helft Klei Total neemt Shell-station A58 over Werk aan sluis Vlissingen Bedreiger veroordeeld tot celstraf Celstraf voor stekende dealer Dodehoekspiegel binnenvaartschip Onzin srll net ojei efie aar ven oor 'n Idee beeldentuin weer afgestoft )0UI ima raai itan rest )oa| ope doorEdith Ramakers lllSSINGEN - In de Kleine Spuikom in Vlissingen moet iten woningbouw worden toe- estaan. Het gebied tussen de PC Strandweg, Badhuisstaat en Renau Hasselaarstraat is bij df| jtsfek geschikt voor een beel- 1 ^1 Jentuin. Die opmerking maakte l(le» |e initiatiefgroep beeldentuin 'rft Heine Spuikom gisteravond in |e commissievergadering 'ac° pondgebied van de gemeente 'issingen. ader mol gew nbt Ier 5 tm ■as van us COPi door Ron Maqnée MIDDELBURG - De Middel burgse wethouder H. Kool- Blokland van Economische Zaken wil bekijken of de V&D behouden kan blijven voor Middelburg. Ze voelt zich overvallen door het nieuws dat bet warenhuis volgend jaar de deuren sluit. „Ontzettend jammer. We zijn ook overvallen door de sluiting van de V&D. Gisteren hoorden wij pas het nieuws", zegt wet houder Kool-Blokland. ,,We willen zo snel mogelijk met de V&D bespreken of er nog mo gelijkheden zijn. De eerste contacten zijn hier voor inmiddels gelegd." Kool- Blokland wil kijken of er alter natieven zijn voor de sluiting. „Wellicht kan de vestiging of een deel daarvan ergens anders in Middelburg verder gaan. Dat is althans onze inzet." Met de voorgenomen sluiting van de vestiging Middelburg ver liezen 84 medewerkers hun baan. Vendex KBB, het moedercon cern van het warenhuis, maak te gisteren bekend dat in totaal 2300 werknemers (1800 fte's) hun baan kwijtraken en twaalf winkels dichtgaan. Het perso neel dat overblijft, wordt ge vraagd om salaris in te leveren. Met de ingrijpende maatrege len hoopt de directie de zwaar verliesgevende V&D-winkels weer winstgevend te maken. Naast Middelburg sluiten ook de winkels in Helmond, Sneek, Tiel, Valkenswaard, Venlo en Vlaardingen uiterlijk 1 augus tus volgend jaar. Vijf andere winkels stoppen er al eerder mee: Almelo, Geleen, Heeren veen, Kerkrade en Rotterdam- Oosterhof gaan 1 februari dicht. Daarnaast wordt van nog eens twaalf kleine vestigingen be keken of zij toekomst hebben. Een woordvoerder van het con cern bevestigt desgevraagd dat het filiaal Goes tot deze twaalf twijfelgevallen behoort. Dat betekent dat Goes en de andere elf kleinere vestigingen het volgend jaar kritisch onder de loep worden genomen. De fili alen die het goed doen onder het nieuwe concept, blijven open, zegt de woordvoerder. Voor de slecht presterende kleine filialen, waaronder eventueel de vestiging in Goes, valt het doek. ooi oni' |)e raadsfracties van het CDA uGroenLinks grepen het plei- van de initiatiefgroep aan ;eini l'et [EERE - De Markt in Veere is aterdag het decor van de jaar- ijkse boekenmarkt. Op het plein staan vijfentwintig kra len. Standhouders bieden een 011 pte verscheidenheid aan boe ien aan, waaronder romans, nte jkei on 1m Zeeuwse boeken, kinderboeken il poëzie. De markt duurt van 17 uur. ihetbericht óver de actiekaravaan voor gelijke behandeling, die maandag 22 eptember Middelburg aandoet (PZC, ™l oensdag 10 september) is een fout ge- oeg lopen. Het debat wordt niet om 22.30 >ihij ingehouden, maar om 10.30 uur. Com- missaris van de koningin W. van Gelder pent het debat. VLISSINGEN - Slag- werkschool Rondomtrom houdt zondag in samen werking met de Zeeuwse Muziekschool een presen tatie djembéspelen. De presentatie begint om 15.15 uur en wordt gehou den in het Arsenaalthea ter in Vlissingen. De populariteit van deze West-Afrikaanse hand trommel is nog steeds groeiende. Steeds meer mensen willen het instru ment leren bespelen. Aan het einde van het pro gramma kunnen bezoe kers deelnemen aan een open les om zo zelf te erva ren hoe het is om op een djembé samen muziek te maken. De open les begint naar verwachting om 16.30 uur. Aan het einde wordt informatie gegeven over het nieuwe lesblok, dat op 25 en 30 september begint. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-460116 Fax:0118-472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek RonIVIagnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 fax:(0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET Sezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- derende de openingstijden; !aterdags tot 12.00 uur om bedenkingen te plaatsen bij de bouwplannen. „Wat zijn de consequenties voor de gemeente Vlissingen, als we nu nog terug komen op de bouwplannen?", vroeg R. Suurmond van de raadsfractie van het CDA zich af. Sinds 1997 wordt er over de in vulling van de Kleine Spuikom in Vlissingen gesproken. In een van de eerste bouwplannen werd uitgegaan van 36 apparte menten, verdeeld over drie woonblokken. In het jongste plan komen twee woonblokken en 24 appartementen voor. De ontwikkelaar Proverko heeft al kosten gemaakt voor de planontwikkeling. R. van Aver- maete zei daarover gistermid dag: „De gemeente en Proverko hebben een overeenkomst on dertekend voor het bouwplan. We zijn daardoor al enkele ton nen in euro's kwijt. Als de ge meente nu niet meer wil dat er gebouwd wordt, pleegt ze bo vendien contractbreuk." Wethouder C. de Keijzer, die de verantwoordelijke wethouder H. de Haas verving, beaamde gisteravond dat het niet zonder financiële gevolgen zou blijven als wordt afgezien van bebou wing. „Maar we hebben in het college daarover ook nooit ge discussieerd. We kunnen ons vinden in dit plan. Daarom heb ben we het ook weer gepresen teerd." Suurmond en T. Caljouw van GroenLinks herinnerden De Keijzer eraan dat er in het voor jaar gediscussieerd was over al- MIDDELBURG - Wethouder A. van 't Westeinde van Mid delburg wil niet dat kinder dagverblijf Nijntje verhuist naar de school voor alleen staande minderjarige asielzoe kers (ama's) aan het Molenwa ter. Het dagverblijf had daarom gevraagd omdat het huidige ge bouw bij de Bachtensteene te krap is. Het dagverblijf wil bovendien graag een gebouw in de buurt van de Algemene Basisschool (ABS), omdat die twee instellin gen kinderen uit dezelfde gezin nen opvangen. Volgens Van 't Westeinde is de ama-school te groot voor Nijntje. Hij is bang dat de ABS de resterende ruimte gaat gebruiken. „En we hebben met de ABS afspraken gemaakt over hoe groot die mag worden. Van 't Westeinde wil voorkomen dat er in het centrum een grote school ontstaat, terwijl andere scholen in de stad leeglopen. ternatieve invullingen voor de Kleine Spuikom. De commissie schaarde zich niet meer una niem achter het bouwplan. „De Haas heeft toen duidelijk ge zegd dat hij het plan, inclusief het idee van de beeldentuin, nog eens nader zou bekijken." T. Verhage-van der Ent van de PvdA verdedigde De Haas. „Hij heeft toen gezegd dat er bij de invulling van de Grote Spuikom (het aangrenzende nog te ont wikkelen gebied) rekening ge houden kon worden met een beeldentuin." Het CDA wil graag inzicht krij gen hoe groot de schade zal zijn als nu nog besloten wordt om af te zien van woningbouw in de Kleine Spuikom. „Dan weten door Mieke van der Jaqt BORSSELE - Met drie spaden in de natte klei hebben ze giste ren met z'n drieën het eerste grondwerk verzet voor het Sloe- groen: De Borselse wethouder M. Vermue-Vermue, gedepu teerde M. Kramer en directeur J. de Boer van Natuurmonu menten. Het Groenproject Sloe, zoals het inmiddels officieel heet, is de uiteindelijke uitvoering van een dertig jaar oud plan. Eerst moest er een groenstrook ko men, toen moest het een Sloebos worden en nu gaat er een mulit- functioneel landschappelijk waardevol gebied ontstaan. Tijdens een bijeenkomst in De Stenge in Heinkenszand memo reerde Vermue nog eens dat het de voormalige Borselse burge meester J. Mandos was die op het idee kwam de uitvoering van het lang gewenste project in verband te brengen met de ver kavelingsprocedure rondom de weg naar de tunnel. Op die ma nier kon grond worden verwor ven en geld, dat eerder maar moeilijk los te krijgen viel. Uit eindelijk hebben, naast de ge meente Borsele die de kar trok en Natuurmonumenten die de boel gaat beheren, het ministe rie van Vrom, de provincie, Zee land Seaports en de NV Wester- scheldetunnel bijgedragen in de totstandkoming, Overigens heeft de gemeente Borsele nog maar de helft van de 200 hectare, die de omvang moet worden van het Sloegroen, in bezit. In totaal is ongeveer 300 hectare in de bestemmings plannen aangewezen als plaats voor het groen. Het is dus nog niet duidelijk waar precies het nieuwe natuurschoon zal liggen als het klaar is. Voor de 90 hectare die nu klaar ligt, heeft Natuurmonumenten een afwisselend plan gemaakt. De Boer verzekerde de aanwezi gen dat de Renaissance-struc- tuur van de jongere polders her kenbaar zal blijven terwijl ook oudere, meer organische struc turen als kreekresten en rietlan den zullen terugkomen in het project. Er komen bosachtige stukken, grasland dat begraasd kan worden, ruigten, water en spaarzame paden. Na alle functies die Vermue en de Boer al hadden opgenoemd voor het Sloegroen: afscher ming van de industrie voor de dorpen, recreatiegroen, een goede afsluiting voor het Waar devol Cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland en een plek voor vogels, insekten, zoogdie- Links de Grote Marktschool in 1900, rechts groep 8 van de Jan Ligthartschool in 1987. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - In bibliotheek 't Spui in Vlissingen zijn tot 29 september oude schoolfoto's uit de gemeente te zien. Her en der verspreid in het pand kun nen bezoekers veertig oude afbeeldin gen zien van diverse scholen in de pe riode 1900 tot 1990. De expositie bestaat uit veertig foto's, die op de mu ren hangen en in de voorhal op panelen zijn bevestigd. Nog eens zestig afbeeldingen zijn te zien op een beeldscherm. Alle foto's zijn beschikbaar gesteld door het gemeen te-archief Vlissingen. Daar worden nog honderden andere afbeeldingen be waard. Ze kunnen ook daar bekeken worden. De fototentoonstelling geeft een goed beeld hoe schoolkinderen er in het begin van de vorige eeuw uit zagen. In latere jaren deed de kleurenfotogra fie haar intrede. Waar mogelijk is geprobeerd de namen van de kinderen op de foto's te vermel den. Kinderen van wie de naam niet achterhaald kon worden, moeten het doen met een vraagteken. Onderschrif ten onder de foto's vermelden ook de school, het jaartal en vaak de naam van juf en meester. Wie thuis nog (oude) schoolfoto's heeft liggen, kan deze laten scannen bij het gemeentearchief. De foto's blijven dan bewaard voor het nageslacht. W we waarvoor we kiezen. Straks komt ook het Scheldeterrein nog beschikbaar waar we de ko mende jaren 1100 woningen moeten bouwen. Misschien moeten we niet alles willen ont wikkelen", zei Suurmond. De Borselse wethouder M. Vermue-Vermue, gedeputeerde M. Kramer (links) en directeur J. de Boer (rechts) van Natuurmonumenten be ginnen met de aanleg van het Groenproject Sloe. foto Dirk-Jan Gjeltema ren en planten, wist Kramer er nog wel eentje bij te verzinnen. Hij schrikt elke dag als hij van uit Zeeuws-Vlaanderen uit de tunnel komt rijden. Dan lijkt Zeeland wel een groot indu striegebied. Volgens Kramer kan het Sloegroen over een poosje ook het imago van Zee land als een provincie van rust, ruimte, blauw en groen helpen redden. De drie grondwerkers moesten hun regenachtige klusje overi gens beperken tot wat scheppen in de vette klei. Het plantsei zoen begint pas in november maar kan dan ook voor van het begin tot het eind voor de aanleg worden benut. Vermue wist zelfs trots te melden dat de Na tionale Boomfeestdag, op 24 maart volgend jaar, in het Sloe groen zal worden gevierd. LEWEDORP - Total neemt voor 1.485.000 euro het Shell- benzinestation Selnisse aan Rijksweg A58 bij Lewedorp over. Het Franse olieconcern heeft gisteren het gebruiksrecht voor het station gekocht op de landelijke tweede veiling van benzi neverkooppunten langs snelwegen. Tien stations kwamen onder de hamer. Zeven gingen er over in andere handen. Slechts één echte nieuwkomer heeft zich tussen Esso, Shell, Texaco en BP kunnen nestelen. Het één jaar oude oliebedrijf Samba Oil Fuel uit het Limburgse Te- gelen wist beslag te leggen op een BP-station bij Eijsden. De gebruiksrechten gaan officieel 11 december over en gelden vijftien jaar. De veilingopbrengst is voor de verkopende con cessiehouders, tenzij de oudegebruiker zijn eigen benzinesta tion heeft gekocht. Een deel van die opbrengst gaat naar de rijksoverheid. Een concessiehouder zou anders onbeperkt op zijn station kunnen bieden. De veiling is bedoeld om nieuw komers een kans te geven en de marktwerking te bevorderen. VLISSINGEN - De scheepvaart in het Kanaal door Walche ren moet tot vandaag rekening houden met een stremming. De grote sluis in Vlissingen kan alleen bij hoog water worden be diend. Dat komt, omdat een lager in één van de deuren is vast gelopen. De scheepvaart moet rekening houden met een stremming van de sluis tijdens de ebperiode, die duurt van zo'n twee uur na hoog water tot drie uur voor hoog water. MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Temeuzen is gisteren in Middelburg veroordeeld tot acht maanden cel straf. De rechtbank vond bewezen dat de man een reclasse- ringsmedewerker stelselmatig had belaagd en bedreigd. Daarnaast had hij twee jaar geleden tijdens een huisbezoek een bijl naar de ambtenaar gegooid, die het slachtoffer maar net miste. De geëmigreerde Palestijn voelde zich niet thuis in de Nederlandse samenleving en zag zich gedwarsboomd door de ambtelijke molens van de bureaucratie. De man zit al sinds februari dit jaar in voorarrest. Hij komt dus binnenkort vrij. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 26-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats voor een steekpartij tot 21 maanden cel veroordeeld. In de strafmaat werd ook het dealen in harddrugs meegeno men. De steekpartij vond 21 mei dit jaar in de Vlissingse drugsscene plaats. Aan de Nederlandse staat moet de delin quent 3093 euro betalen: de drugswinst. TERNEUZEN - Niet alleen vrachtwagenchauffeurs hebben te kampen met een dode hoek, ook schippers in de binnen vaart worden ermee geconfronteerd. De Raad voor de Trans portveiligheid bepleit maatregelen om de dode hoek zoveel mogelijk te verkleinen. Onderzoek door de Raad heeft uitge wezen dat de dode hoek, de afstand waarover schippers geen overzicht hebben over het vaarwater voor het schip, een groot gevaar vormt voor de veiligheid op de binnenwateren. De Raad komt tot de conclusie dat schippers dat gevaar onder schatten. Dat blijkt uit onderzoek naar aanleiding van een fa taal ongeluk in 1999 op het Keeten bij Sint-Annaland, waar bij een 65-jarige sportvisser uit Steenbergen met zijn bootje werd overvaren door een binnenschip. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Zeeuwse horeca reageert opgelucht op het be sluit van de ministers Hooger- vorst (Volksgezondheid) en Donner (Justitie) om het rook verbod in de horeca uit te stel len. „Het is een stap in de goede richting", zegt W. Ginjaar, voor zitter van de Zeeuwse afdeling van Koninklijke Horeca Neder land. Wel moet de horeca stap pen ondernemen om rookvrije ruimtes in te richten. Het rookverbod werd voor het eerst aangekaart door voorma lig minister Borst van Volksge zondheid. Iedere werknemer heeft recht op een rookvrije werkplek, dus ook horecaperso- neel. „Je kan het je klanten toch niet uitleggen dat ze geen roker tje mogen opsteken omdat het personeel niet in de rook mag lo pen?", zegt Ginjaar, zelf restau ranthouder in Westenschou- wen. „Daarbij, iemand die in de horeca wil werken, wéét dat er gerookt wordt. Heb je daar last van, dan zul je zo'n baan ook niet willen. Zo kan je dus stellen dat de werknemers in de horeca niet klagen over het rookgedrag van de gasten." Ginjaar is het met zijn collega's eens dat een rookverbod de omzet doet dalen en dat dit uiteindelijk banen in STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal, MIDDELBURG - Koorkerk, 15.00-15.30 uur: Miniconcert met mm» Cora Roelse en René Molenaar; Artemis, Koudekerkseweg 133, 13.30- 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur: Computerclub en wijkinternetpunt; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 19.00-20.00 uur: Flamenco- dansen voor beginners en gevorderden, 19.30-21.30 uur: Linedance; VEERE Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00- 14.45 uur: Gymnastiek vijftigplussers; Wijkcentrum Aldegonde, Westerzicht 386,19.30 uur: Bingo. de sector gaat kosten. „De werknemer, waarvoor het rook verbod in eerste instantie is in- i gevoerd, verliest dan juist door dat rookverbod zijn baan. Beet je krom." Ook voor koffieshop Check point in Terneuzen komt het uit stel als een verademing. „Ik heb toen het rookverbod werd aan gekondigd, al gezegd dat hel niet door zou gaan. Ik heb dus gelijk gekregen", zegt H. van As woordvoerder van Checkpoint „Voor onze branche is een rook verbod een hachelijke zaak, je mag je waar immers alleen bin nen roken, niet op straat. Ik ber wel blij dat het besluit is uitge steld en ik denk trouwens dal van uitstel afstel komt. We heb ben het er wel al over gehad hoe we het gaan oplossen als het ei toch van komt. Omdat het orr het welzijn van de werknemers gaat, zouden we wellicht eer personeelsruimte creëren in eer glazen ruimte en ze de drank, d( hasj en wiet laten verkopen dooi een luikje. Niet gezellig, we doeltreffend." Barvrouw C. Verhagen van he' Goese café De Snor vond he rookverbond sowieso al onzin „Het merendeel van mijn klan ten rookt. We hebben het er vaal over gehad hoe het zou moeter als het verbod zou doorgaan. Ja dat pikken ze natuurlijk niet Dan blijven ze liever weg." We ziet Verhagen zich voor eer groot probleem gesteld als e: een rookvrije ruimte moet wor den ingericht. „Geen idee hoe il dat moet gaan doen, en ik za niet de enige zijn die er zo ove denkt." Hotelhouder S. Roffe uit Temeuzen zegt dat zestij procent van zijn kamers al rook vrij is. „Op papier dus, de gaster roken er toch. Hou dat maa eens tegen." Ginjaar vraagt zich ook af hoi cafés en restaurants aan de ei sen van de ministers moetei voldoen als het gaat om rook vrije ruimtes maken. „Sommig' horecabedrijven zullen daa geen problemen mee hebbei omdat ze de beschikking heb' ben over meerdere fsluitbar zones. Bij cafés of restaurant met maar één zaal, wordt he toch moeilijk. Zelfs een grote af1 zuiginstallatie zal niet afdoen de helpen. Rook komt immer1 i overal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13