ii Beschoten Siepie in het gips Winkeliersconflict nadert ontknoping Banen op de tocht bij Middelburgs Eastman Chemical Middelburg krijgt Prinses Maximastraat Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? SieMatic Spelling Vlissingse raad discussieert over gebruikersruimte bij HKPD Brasseriemenu Veerse Schilders Zeeland Overtuigd WALTER TROUT Negen maanden cel voor gijzelen van ex-vrouw STOP DAT MAAP IN )E ZAK! zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 11 september 2003 Solof dé Directiekamer DRVK KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 van de reepe Scoren Vergunning Tranen Rechter oordeelt over niet betalen Golff aan Dauwendaelse middenstandsvereniging Middelburg Woonstudio Middelburg, industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair)Nansenbaan 15, telefoon 0113 - 24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32. telefoon 0115 -68 06 12 BLUES BY THE SEA ZATERDAG 20 SEPTEMBER and the Radicals Logisch Vriendelijk Vervuiler \jvor\^jasyccJ 7 11 m II Ü-'ipgpost T -Mobile- zc 2 Drugsoverlast vraagt om actie LnrFdith Ramakers VLISSINGEN - De overlast die inVlissingen wordt veroorzaakt door een groep harddrugsge bruikers, moet worden bestre den. En als dat bereikt wordt door de opening van een gebrui kersruimte voor heroïnegebrui kers, dan moet Vlissingen dat maar doen. J. Lust van de WD vat op die manier de gevoelens van de gemeenteraad samen. Ik denk dat iedereen af wil van de ellende op straat. Er wordt alleen nog gevreesd dat zo'n ruimte een aanzuigende wer king heeft op drugsgebruikers van elders." De Vlissingse politieke partijen bereiden zich momenteel voor op het politieke debat over een gebruikersruimte. Daarin zal worden ingegaan op de nood zaak van een gebruikersruimte en de voorkeurslocatie. Moet de gebruikersruimte gekoppeld worden aan het Huiskamers project voor Drugsgebruikers (HKPD) in de Coosje Busken- straat, of moet het een apart Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Nachos guacamole, en Burrito con polio of Burrito con frijoles (vegetarisch) en gebakken banaan 11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 13 september 15.00-16.30 uur Singer-songwriter Olof Sinke affiches van het Zeeuws Docume'ntatiecentrum de gangen werk van cursisten van het het binnenplein bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelbure.nl de Winkel in Woord Beeld &Geluid Brasserie (Advertentie DONNA CAROLINA DICK BOONS 5CHQENM00E I complex worden aan de rand van Vlissingen? Dat debat staat voor het eind van dit jaar ge pland. In een informatiebijeenkomst voor raadsleden werden on langs de voor- en nadelen van een gebruikersruimte in Vlis singen besproken. „We komen binnenkort met een voorstel naar buiten"verklaart wethou der L. Poppe-de Looff De fractie van de PvdA wil nog helder krijgen wat wel en niet wordt opgelost met een gebrui kersruimte. Fractievoorzitter E. Walrave: „Maar wij vinden de situatie dat mensen versla vende middelen op straat moe ten gebruiken, moet worden te gengegaan. Het liefst zouden we ook willen dat de gebruikers niet meer hoeven te scoren op straat. Dat kan bijvoorbeeld be reikt worden door gereguleerde vrije verstrekking van heroïne. Als handel in drugs in de illega liteit moet gebeuren, is er veel onrust op straat, gejaagdheid, en is er gedoe over de prijs en kwaliteit van de drugs." In de gebruikersruimte is han del in drugs uitgesloten en streng verboden. In de ruimte mag alleen gebruikt worden. „Verslaafden worden nu opge jaagd van het ene steegje naar het andere", zegt C. de Roos van de Socialistische PartijDe SP is voorstander van een gebrui kersruimte en pleit ervoor om deze achter het HKPD in de Coosje Buskenstraat neer te zet ten. „We vinden dat die twee manieren van opvang niet uit el kaar moeten worden gehaald." GroenLinks is dezelfde mening toegedaan. „En ik begrijp dat het college ook in die richting denkt", zegt A. Soplantila. Ook voor de WD is een gebrui kersruimte 'in het centrum van de stad' zinvol. „De gebruikers zoeken zelf altijd de binnenstad op. Dan kun je wel ergens ach teraf iets regelen, maar dat werkt niet", voorspelt Lust. „Niemand wil een gebruikers ruimte dicht in zijn eigen buurt hebbenMaar er moet een oplos sing komen. Hoe vaak word ik niet opgebeld door mensen met de opmerking dat ze zich storen aan het openlijk gebruik van drugs op straat?" De RPCU en de WD vragen zich nog af of de gemeente een ver gunning nodig heeft om een ge bruikersruimte te openen. „Daarover willen we nog duide lijkheid van het college", zegt Lust. De fractie van het CDA wil 'iets te kiezen hebben'. „Wij willen niet alleen meepraten over een gebruikersruimte, ja of nee. Wij willen weten welke mogelijkhe den er allemaal zijn om de drugsoverlast in Vlissingen zo veel mogelijk te beperken. Zo wel voor de gebruikers als voor de inwoners", stelt M. Geilen- kirchen. Leden van de commis sie samenleving zullen 19 sep tember aan het HKPD een werkbezoek brengen. door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De twee jaar oude poes Siepie van familie Marijs uit Oostkapelle is vorige week woensdag door een nog on bekende dader met een lucht buks in zijn poot geschoten. Even zag het er naar uit dat een teentje geamputeerd moest wor den. Dat bleek niet nodig, maar het kootje is wel verbrijzeld. Sindsdien zit Siepie in het gips. „Mijn vrouw en schoonouders zaten 's ochtends in de tuin", vertelt Robert Marijs. „Ze zagen de poes over de garage lopen en ineens hoorden ze een harde knal. De poes kwam teruggelo pen en haar poot bloedde hevig. Ze liep gelijk naar binnen en verstopte zich. Toen we haar te pakken hadden, zijn we naar de dierenarts gegaan. Ook hebben we aangifte gedaan bij de poli tie." Het ging niet goed met Siepie en ze moest woensdagnacht bij de dierenarts blijven. „Ze is geope reerd. De dierenarts kon de ko gel er goed uit krijgen. We heb ben de kogel afgegeven bij de politie. Het was er duidelijk een uit een luchtbuks." Na de operatie is de poot van de poes in het gips gezet. „Toen on ze kinderen van vijf en acht jaar thuis kwamen van school, waren ze helemaal van slag. Bij onze jongste stonden de tranen in de ogen. De poes was zo zielig. Ze zat de hele tijd te miauwen." Siepie moet nu drie weken in een kooi blijven. „Ze mag er niet op lopen. Vrijdag moeten we terug naar de dierenarts. Dan gaat ze waarschijnlijk weer onder nar cose en dan wordt gekeken of het verbrijzelde kootje goed ge neest." De familie Marijs kan zich niet voorstellen dat er mensen zijn die gericht op katten schieten en hoopt dat de politie de dader snel vindt. „Gisteren heb ik nog met de po litie gebeld. Ze waren langs ge weest bij degene van wie wij dachten dat die het gedaan had. Hij ontkent." foto Ruben Oreel door Ron Magnée MIDDELBURG - Al drieënhalf jaar staan de Golff-supermarkt en de winkeliers van Winkel centrum Dauwendaele lijnrecht tegenover elkaar. De grootgrut ter weigert contributie te beta len aan de Vereniging van Eige naren. Binnenkort spreekt de rechter zich over de kwestie uit. Sinds 2000 bestaat er onenig heid tussen de supermarkt en de winkeliers van Winkelcentrum Dauwendaele. In dat jaar ver kaste de Golff naar de plek van het Ontmoetingscentrum in Winkelcentrum Dauwendaele en vice versa. Iedereen leek in zijn nopjes met de ruil. Het ont moetingscentrum had een fraai nieuw onderkomen, de super markt was er in vierkante me ters flink op vooruit gegaan. In het nieuwe contract werd echter niet een zogeheten ket- tingbeding opgenomen. In deze verplichtende clausule zou wor den bepaald dat de Golff-eige- naar ook lid werd van de Vereni ging van Eigenaren (WE) van het winkelcentrum. De clausule belandde echter nooit in het contract en de papieren werden zonder het kettingbeding gete kend. „Ineens was het kettingbeding uit het contract verdwenen", herinnert cafetariahouder en WE-lid H. Nellen zich. „Het beding is doelbewust uit het JiiMalic SC 10 9.400,- excl. montage Advertentie Vertei ons wat uw budget is en wij ontwefpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom1 'f Liefst een SieMatic 't Uefst een SieMatic. contract gehouden", weet H. Schild, hoofd van de afdeling economische ontwikkeling van de gemeente Middelburg. Op het moment van de ruil kon de gemeente geen overeenstem ming bereiken over het beding. Uiteindelijk is de ruil toch door gegaan, weet Schild nog. Het al ternatief was immers dat de ruil werd teruggedraaid. Doordat de clausule niet in het contract werd opgenomen, voelde de eigenaar van de Golff- supermarkt zich ook niet ver plicht om de kosten voor het lid maatschap van de WE te vol doen. Volgens Nellen loopt de vereni ging hierdoor jaarlijks zo'n 33.000 tot 35.000 euro mis. „Het gaat dan om kosten voor onder houd, energie, schoonmaak- Advertentie Arsenaaltheater VLISSINGEN Line-up: Juke Joints Aanvang: 20.00 uur Kaarten a 22,50 Verkrijgbaar bij Café 2x Bellen Wolstraat 9, Vlissingen Tel. 0118-430033 kosten, schilderwerk, dat soort dingen." De kosten worden met behulp van een verdeelsleutel op de WE-leden verhaald. Al die tijd is de bijdrage die Golff volgens de WE zou moeten be talen, opgehoest door andere le den van de WEde ruim twintig overige winkeliers van het cen trum. De totale kostenpost die hiermee is gemoeid, inclusief de juridische kosten, loopt inmid dels in de anderhalve ton. Vol gens Nellen is de vereniging na genoeg bankroet. De meeste kosten zitten in de rechtszaak die in 2000 is aange spannen. De rechter heeft nog geen definitief oordeel geveld over de zaak. Al een aantal ma len stond de zaak op de rol, maar werd telkens uitgesteld. Waar schijnlijk doet de rechter eind deze maand uitspraak over de zaak. Bij het juridisch conflict is de gemeente overigens de gedaagde partij. Die had de clausule in het contract moeten opnemen, zo betogen de winke liers. De gemeente is derhalve nalatig geweest. Volgens ambtenaar Schild zou het logisch zijn dat de super markt wel meebetaalt aan de WE. Maar er is volgens hem ju ridisch wel wat af te dingen op de eisen van de vereniging. Voor het nieuwe pand van de Golff, het oude Ontmoetingscentrum, werd nooit een WE-bijdrage betaald. Het is dan ook moeilijk aan de nieuwe eigenaar op te door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij de Mid delburgse vestiging van East man Chemical verdwijnen ar beidsplaatsen. Om hoeveel banen het gaat, is nog niet dui delijk. De bezuinigingsoperatie van de fabriek maakt onderdeel uit van een grote reorganisatie bij het moederbedrijf. Directeur F. Geers sluit niet uit dat er ge dwongen ontslagen vallen. De directie in Middelburg kreeg half augustus het bericht dat Eastman wilde bezuinigen. „We hadden in eerste instantie niet gedacht dat het ook voor Mid delburg gold", zegt Geers. „We hebben goed lopende en slech ter lopende onderdelen. Maar wij maken winst, terwijl er ook verschillende bedrijven zijn die geen winst maken. Middelburg is een goede locatie." De komende tijd wordt gekeken op welke onderdelen er be spaard kan worden. Volgens Geers wordt er bijvoorbeeld on derzocht op welke manier er goedkoper kan worden inge kocht en hoe er energie be spaard kan worden. „Als het moederbedrijf in de problemen komt, kijken wij of we een steentje bij kunnen dragen." Dat er arbeidsplaatsen verdwij nen, lijkt zo goed als zeker. Om hoeveel banen het gaat, moet de komende tijd duidelijk worden. Geers kan niet uitsluiten dat er gedwongen ontslagen vallen. „Het gaat me te ver om nu te zeggen dat er geen gedwongen ontslagen vallen, terwijl ik mor gen een doelstelling opgelegd kan krijgen. Ik houd me op de vlakte." Op dit moment heeft de Middel burgse directie nog geen doel stelling of target opgelegd ge kregen, aldus Geers. Als er ontslagen vallen, gebeurt dat volgens Geers 'op een zo vrien delijk mogelijke manier'. Over een maand of twee moet duide lijk zijn in welke onderdelen van de Middelburgse vestiging wordt gesneden. Ook de vak bonden tasten nog in het duister over de reorganisatie. „Wat de concrete gevolgen zijn voor Middelburg, weten we niet", zegt H. Verburg van de CNV. „Het is vaag. We moeten af wachten." Eastman heeft besloten tot de reorganisatie vanwege de eco nomische situatie en de steeds duurder wordende grondstof fen. Bij de Middelburgse vesti ging werken ongeveer 270 men sen. Eastman nam het bedrijf ruim twee jaar geleden over van Hercules Incorporated. De Mid delburgse vestiging maakt plakmiddelen. „Voor postze gels, vloerbedekking, stickers, maar ook bijvoorbeeld de stof die zorgt dat inkt op papier blijft zitten", zegt Geers. Bij Eastman werken wereldwijd bijna 16.000 mensen in meer dan dertig landen. Het bedrijf heeft een jaaromzet van 5,3 mil jard dollar. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 48-jarige inwoner van Ter- neuzen wegens wederrechtelij ke vrijheidsberoving en ver krachting van zijn ex-vrouw veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Gedurende de proeftijd van twee jaar moet hij onder reclas- seringstoezicht blijven. De man kon maar niet verkrop pen dat de relatie met zijn vrouw voorbij was. Zo besloot hij 21 mei dit jaar in Terneuzen zijn ex in haar auto te gijzelen door haar onder bedreiging van een mes te dwingen naar zijn woning te rij denEerder dit j aar had hij haar verkracht in haar woning. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Prinses Maxi ma krijgt een straat met haar naam in Middelburg. De straat komt in de wijk Nieuw Middel burg, tussen de Jacob Cats- straat en de Prins Bernhard- straat. Het is een nieuwe straat, die ontstaan is door de nieuw bouw van de Stichting Ago gische Zorgcentra Zeeland (AZZ). De stichting AZZ heeft zelf om de straatnaam gevraagd. Eigen lijk had de gemeente al besloten dat de straat de Willem de Zwij gerstraat zou gaan heten. De nieuwe straat ligt namelijk in een wijk waar de straten de na men van leden van het Konink lijk Huis dragen. De zussen van Koningin Beatrix en twee van haar zoons hebben al een straat. Alleen Prins Con- stantijn moet het zonder eigen r straat in Nieuw Middelburg doen. Toen er eèn naam voor de nieu we straat moest worden verzon nen, is niet meer aan de derde prins gedacht. De Prinses Maximastraat in Middelburg is de eerste in Zee land. In Zonnemaire op Schou- wen-Duiveland is al wel een Maximaplantsoen. Advertentie leggen, legt Schild uit. „We heb ben het wel geprobeerd, en het lijkt me ook alleszins redelijk, maar de supermarkteigenaar heeft er niet mee ingestemd." Daarnaast wilde de WE de su permarkt, die er in aantal vier kante meters flink op vooruit is gegaan, ook een hogere bijdrage opleggen. Tot slot had de super markt al geld gestoken in de re novatie van het dak, zo betoogt Schild. „Het waren onredelijke eisen. We hebben nog gepro beerd een compromis te sluiten, maar dat ging niet door." Sindsdien staan de partijen lijn recht tegenover elkaar. Nellen van de WE: „De supermarkt betaalt geen cent. Terwijl ze van alle voorzieningen van het win kelcentrum profiteren. Sterker: ze zijn zelfs de grootste vervui ler en de rotzooi wordt vervol gens op onze kosten schoonge maakt." Nog een probleem is dat een WE-lid heeft aange kondigd niet meer mee te willen betalen aan de vereniging. Nel len van de WE: „Onder het motto: de supermarkt betaalt niet, dan ik ook niet." Als de rechter zich deze maand uitspreekt over de zaak, is er nog een mogelijkheid tot hoger be roep. Wat dat betreft lijkt de zaak nog niet gesloten. Schild: „Als we nou allemaal wat water bij de wijn doen, dan was het tenminste opgelost. Maar ik ben blij dat de rechter er eindelijk een uitspraak over doet." "ledereen heeft ergens in huis wel een oud, afge dankt mobieltje. Als we al die afgedankte mobieltjes verzamelen, kunnen we met de opbrengst honderd duizend kinderen in ontwikkelingslanden vijf jaar te eten geven. Deze week valt er een speciale blauwe zak bij jou in de bus. Stop je oude mobieltje er in en steun hiermee het World Food Programme van de VN. Doen hè!" Voor informatie Rijk op: www.blauwezak.nl SIEMENS mobile Bij de vakantiepost zat dezer dagen tot ons grote genoegen een ansichtkaart van een ons bevriend echtpaar te Zierik- zee. Het tweetal raakt aardig op jaren, maar beweegt zich nog altijd monter door dit ge west. De afgelopen zomer leverde dit beknopte verslag op: Gelezen: Colijnsplaat: slibtong. Schelphoek: sliptong. Retranchement: slip(b)tong Niet zonder trots, want de echtelieden zijn oorspronke lijk afkomstig uit Zeeuws- Vlaanderen, kwamen ze in bijna drie woorden tot de slotsom: 'n Landje Apart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11