Afghanen herdenken sterfdag Massoud Spaanse bioloog: hete zomer bewijst klimaatverandering Onenigheid over luchtsteun voor mariniers in Irak 5 Britten tegen overdracht nog meer bevoegdheden aan EU Europa wil snel akkoord met VS over passagierslijsten woensdag 10 september 2003 ill u. %'v Japan telt meeste honderdjarigen Franse leger helpt getroffen boeren Paus is met de dood bedreigd Armenië schaft doodstraf af Minders Snelheid Agressief Verrassend. ..C&A Immitatie lammycoat J Amerika zit Bolkestein dwars resul- n »t vet. ïaniet ?rma- rden- t va: itb® mei irk:ii tibaii egra- van balk, Vorld ant- Lon- ilok, rspe- or ie i Ver luid- Wal hart im^Hettv van Rooij BRUSSEL - De Amerikaanse is dat van iedere vliegtuigpas- igier naar de Verenigde Staten een groot aantal persoonlijke «egevens wordt overlegd, hangt Europees Commissaris Bolke stein als een steeds zwaardere steen om de nek. Hij heeft het Europees Parlement gisteren beloofd dat hij voor Kerstmis een akkoord wil bereiken met de Amerikanen, waarin de Euro pese wensen worden gerespec teerd. De kans dat dat lukt, wordt door ambtenaren van het dagelijks bestuur van de Europese Unie echter niet erg groot geacht. Als uitvloeisel van de aanslagen op 11 september 2001 verlangt Amerika van Europese lucht vaartmaatschappijen dat zij 'gevoelige' informatie over hun passagiers ter beschikking stel len. Daaronder vallen credit card- en paspoortnummers, adressen en telefoonnummers. Die overdracht van gegevens ten behoeve van een Ameri kaanse databank is in strijd met de Europese privacywetgeving. Iedere passagier kan in principe ?V.N' «fr V - l I V,- een klacht indienen bij de natio nale privacy-autoriteit of de rechter. Maar de luchtvaart maatschappijen hebben weinig keus: de Amerikanen dreigen met hoge boetesverlies van lan dingsrechten of een extra con trole, wat betekent dat passa giers bij aankomst in de VS uren in de rij moeten staan. Bolkestein wordt op de hielen gezeten door het Europees Par lement, dat van hem eist dat hij de privacy van de Europese bur ger beschermt. Ten overstaan van een parlementscommissie erkende hij gisteren dat de hui dige situatie 'op zijn zachtst ge zegd juridisch broos' is, en op de lange termijn onhoudbaar. Zijn grote probleem is dat er geen Europees privacybeleid be staat. Ieder land maakt een ei gen afweging, waardoor de ene luchtvaartmaatschappij wel en de andere niet aan de Ameri kaanse verlangens voldoet. „Straks staan de passagiers van Alitalia uren in de rij in New York en de passagiers van de KLM niet, en dan heeft u weer een probleem met de concurren tie", hield Groenlinks-Europar lementariër Buitenweg Bolke stein voor. „Het mag niet zo zijn dat Bolke stein zijn verantwoordelijkheid naar de lidstaten schuift", waarschuwt Boogerd (D66), na mens het parlement rapporteur in de kwestie. Bolkestein erkende gisteren dat er weinig schot in de onderhan delingen zit. De VS hebben in het voorjaar een aantal conces sies gedaan; zo hoeft 'gevoelige' persoonsinformatie (ras, geloof, eetvoorkeuren) niet meer te worden overlegd. Bovendien is de termijn waarin de VS de ge gevens willen bewaren terugge bracht van vijftig naar zes a ze ven jaar, wat voor Bolkestein nog steeds veel te lang is. GPD TOKIO - Japan telt een recordaantal van 20.561 ingezetenen die 100 jaar of ouder zijn. Verleden jaar waren dat er 2.627 minder. Dat maakte het ministerie van Volksgezondheid gis teren bekend. Verreweg de meeste honderd-plussers zijn van het vrouwelijk geslacht. Ook Japans oudste ingezetene is een vrouw, Kamato Hongo. Zij hoopt op 16 september 116 jaar oud te worden. De op één na oudste is een man, de 114-jarige Yukichi Chuganji. Ze zijn tevens respectievelijk 's werelds oudst levende vrouw en man. Volgens deskundigen worden Japanners zo oud door de traditioneel vetarme Japanse keuken. De meeste mensen van boven de 100 wonen in Okinawa, een archipel in zuidelijk Japan, waar veel groente, fruit en bonen worden gegeten. AP PARIJS - De Franse strijdkrachten komen door de droogte getroffen boeren te hulp. Door de hitte zijn veel weiden ver dord, waardoor dieren niet meer kunnen grazen. De soldaten worden ingezet om kuilgras vanuit het noorden naar Bour- gondië te verplaatsen. Dat maakte het Franse ministerie van Defensie gisteren bekend. Ruim zestig militairen zijn begonnen met het laden van 300 ton kuilgras in Aizy-Jouy in de regio Aisne. De Franse boeren- vakbond FNSEA is blij met de hulp van het leger, maar vol gens een woordvoerder schiet de maatregel tekort. Er zou in totaal 200.000 tot 300.000 ton kuilgras wachten op vervoer, dat met het huidige tempo tweeënhalf jaar zou duren, aldus de FNSEA. De laatste keer dat het Franse leger hielp bij een landbouwcrisis was in 1976, toen het land ook getroffen was door extreme droogte. RTR BRATISLAVA - De Slowaakse autoriteiten hebben bevestigd dat paus Johannes Paulus II, die later deze week zijn derde be zoek aan het overwegend rooms-katholieke Slowakije aflegt, met de dood is bedreigd. De Slowaakse krant Novy Cas had dat gisteren bericht. Over de aard van het dreigement wilden de autoriteiten zich niet uitlaten. „Elke publicatie van bijzonderheden helpt de eventuele aanvallers hun plannen aan te passen", zei Jan Packa, hoofd van de dienst die verantwoordelijk is voor de veiligheid van buitenlandse dignitarissen. AP JEREVAN - Het Armeense parlement heeft gisteren gestemd vóór afschaffing van de doodstraf. Een EU-protocol daarover werd geratificeerd met 92 stemmen voor, 1 tegen en stemont- houding van veertien leden van de oppositiefractie Gerech tigheid. In het nieuwe wetboek van strafrecht dat op 1 augustus in de plaats is gekomen van de veertig jaar oude Sovjetwetgeving werd al vooruitgelopen op de maatregel, maar deze moest nog door het parlement worden bevestigd. Armenië voert sinds 1997 geen executies meer uit, maar de doodstraf werd nog wel uitgesproken. AP rordl £31 ifge- doo: 1 en iABOEL - In Afghanistan is gisteren de lood herdacht van Ahmed Shah Massoud, Ie leider van de Noordelijke Alliantie en de ;educhtste tegenstander van het Taliban- lewind. Massoud werd op 9 september2001 itorij -wnioord door twee vermoedelijke leden D.va lanAlQaeda die zich uitgaven voor journa- tecb isten en een interview met hem hadden ge- jnot egeld. ïLes uala luizenden mensen kwamen gisteren in de ociai fanjshir-vallei, 145 kilometer ten noorden inhe >nc!s me tenlj ntste er.Hj op«e niül ïaee Ijesj ifghanen wonen de herdenkingsbijeenkomst in Tapi Salar in de Panjshir-vallei bij. foto AmirShah/AP •anonze redactie buitenland van de hoofdstad Kaboel, bijeen bij het graf van Massoud, die bekend stond als de Leeuw van Panjshir. Bij een mausoleum dat voor hem is opgericht reciteerden mensen verzen uit de koran en riep een honderdtal studenten leuzen als 'Dood aan het terroris me Dood aan Osama bin Laden In Kaboel werd een herdenkingsbijeen komst gehouden in een sporthal, die zwaar beveiligd was uit vrees voor aanslagen door Taliban-strijders. Daar hield onder anderen president Karzai een toespraak. „De vrede en voorspoed in ons land zijn de vrucht van Massouds mar telaarschap", zei de Afghaanse president. De moord op Massoud werd twee dagen voor de terreuraanslagen in de Verenigde Staten gepleegd en wordt beschouwd als het eerste salvo van de Al Qaeda-aanval die vervolgens losbarstte. Volgens sommigen voorzag Bin Laden de Amerikaanse tegen aanval op Afghanistan en wilde hij de be langrijkste tegenstander van de Taliban uitschakelen om de Amerikanen een handi ge bondgenoot te ontnemen. De tegenaan val kwam inderdaad en de Verenigde Staten wisten met hun bondgenoten het Taliban- bewind te verdrijven. AP door Henk van den Boom IARCELONA - De hete zomer een duidelijke aanwijzing foor een klimaatverandering. Dit stellen Spaanse weten schappers die onderzoek deden laar de invloed van het klimaat op planten en dieren. lioloog Josep Comas heeft vijf- lig jaar lang de gegevens van 103 verschillende boomsoorten opgetekend. Hij komt tot de conclusie dat de bomen nu twin tig lagen eerder bladeren krij- gendan een halve eeuw geleden. Jok blijven ze dertien dagen anger groen. Spanje heeft dus langere zomerperiode met dogore temperaturen. Er is te- f®seenduidelijke andering hen in het soort bomen dat in ld Middellandse Zeegebied groeit. Beuken, die beter gedijen in een ®u<ler klimaat, verdwijnen. Er- soor in de plaats komen steenei- «n die beter tegen de hitte kun- len. jets soortgelijks is aan de gang het mediterrane dierenrijk, yiuerzoek door biologen onder ^entien soorten vlinders heeft ii het licht gebracht dat w' ePaalde vlindersoorten die oeger alleen in Spanje voor enen nu ook in Frankrijk Spaanse vlinders zes weken eer der uitkomen dan vijftien jaar geleden. Volgens de onderzoekers is er een duidelijke klimaatver schuiving waar te nemen in de richting van het noorden. In een eeuw zal dat ongeveer 500 kilo meter bedragen. Dat zou bete kenen dat het over 100 jaar in Parijs net zo warm is als nu in Lyon. Nederland krijgt dan het klimaat dat nu in het noorden of midden van Frankrijk heerst. Voor sommige dier- en planten soorten heeft de klimaatveran dering rampzalige gevolgen. Een goed voorbeeld is de witte patrijs die vroeger veel in de Py reneeën voorkwam. In novem ber krijgt de vogel witte veren waarmee hij zich camoufleert in r d v cuiivj. ijJtv navliegen en dat sommige van onze redactie buitenland LONDEN - Groot-Brittannië zal de Europese grondwet niet ondertekenen als daarin niet duidelijk wordt vastgelegd dat defensie, buitenlandbeleid en belastingheffing aangelegenhe den zijn van de lidstaten van de EU zelf. Dat zei gisteren de Brit se premier Blair. De Britse regering zegt de grondwet, die onder meer het besluitvormingsproces moet stroomlijnen als de EU volgend jaar met tien lidstaten wordt uitgebreid, alleen te steunen als de soevereiniteit van de lidsta ten op een aantal cruciale pun ten niet wordt ingeperkt. De Britse regering schrijft in een reactie op de ontwerp-grond- wet te verwachten dat er over eenstemming wordt bereikt over een beperking van de over dracht van bevoegdheden aan Brussel. De Europese Conventie stelde deze zomer een ontwerp-grond- wet op, maar liet een aantal cru ciale punten rusten totdat daar overeenstemming over bereikt zou worden tussen de lidstaten. De onderhandelingen over een gemeenschappelijk buiten land- en defensiebeleid, de vormgeving van het leiderschap van de Unie en de heffing van belastingen moeten voor het einde van dit jaar worden afge rond. Groot-Brittannië heeft voorge steld op bovengenoemde terrei nen het vetorecht van de lidsta ten te handhaven. AP het sneeuwlandschap. Maar omdat de sneeuw de laatste ja ren steeds later valt werkt de schutkleur juist averechts. Te gen de donkere achtergrond van de rotsen wordt de witte patrijs een gemakkelijke prooi voor zijn natuurlijke vijanden. Dit is volgens bioloog Jordi Canut ook de belangrijkste oorzaak voor het uitsterven van deze vogel. De gevolgen voor de visstand in de Middellandse Zee zijn vol gens andere onderzoekers ook al duidelijk zichtbaar. Bepaalde soorten, zoals ansjovis, is aan het verdwijnen en meer tropi sche soorten komen ervoor in de plaats. De gemiddelde tempera tuur van het zeewater is de afge lopen dertig jaar met een graad gestegen. Op zich is volgens de biologen de klimaatverandering niet zo verontrustend, maar wel het tempo waarin het proces zich voltrekt. De natuur heeft daar door onvoldoende tijd om zich aan te passen. De wetenschappers wijzen met de vinger naar hun eigen rege ring die zich niet erg druk maakt over de belangrijkste oorzaak van de klimaatverandering. Zo blaast Spanje 38 procent meer gassen de lucht in dan volgens de wereldomvattende milieu overeenkomst van Kyoto is toe gestaan. GPD ÏSjonze redactie buitenland ^BDAD - Het Nederlandse juuersbataljon in Irak heeft eeiuvS 'everSeefs geprobeerd 1. rion verkenningsvliegtuig m te T Peuteren van Den Haag. li r ""toestel, 'eword «itstek dat op het punt staat 'en wegbezuinigd, zou bij geschikt zijn het grens- Al M L3n Iraakse provincie lis; U! nna met Saoedi-Ara- 6gaten te houden. Defensie zou echter overwegen om in plaats van de Orion, Apa che gevechtshelikopters be schikbaar te stellen. Dat meldde de Koninklijke Vereniging van Marine-officieren (KMVO) gis teren. Volgens de KMVO zijn er aan wijzingen dat de onbewaakte grens gebruikt wordt door ter roristen. Het Nederlandse deta chement dat de vrede en veilig heid moet bewaren in Al Muthanna, heeft niet de man kracht om de verafgelegen grens effectief te controleren. Daarom heeft, aldus de KMVO, de Nederlandse commandant gevraagd om Orion verken ningsvliegtuigen. Deze toestellen zijn volgens de bond veel effectiever en goedko per in te zetten dat de gevechts helikopters. Bovendien vreest de officierenvereniging dat van de Apaches een te agressieve uitstraling naar de lokale bevol king uitgaat. Een woordvoerder van de mari ne meldde gisteravond dat er geen verzoek is gedaan voor versterking van de verken ningscapaciteit. Volgens hem kan het detache ment uitstekend uit de voeten met het beschikbare materiaal. ANP Advertentie ■'■7-rt-y.-v.nS:':-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5