PZC Organisatie Al Qaeda is Rara van de wereld Amerikanen zien overal beren op de weg Rouwende Britten vinden troost in herdenkingstuin c Stoffelijke resten helft omgekomenen nooit teruggevonden 10 september 1953 woensdag 10 september 2003 Gedenkplaats Knettergek Water Et fi. Steunpunt VI Ground Zero-pet als herinnering door Jaap van Wesel Marcel Föhlinger had op de ochtend van 11 september 2001 een af spraak bij de dokter. Normaliter was hij op dat tijdstip aan het werk in het Hilton Millennium Hotel, pal tegen over het World Trade Center. Maar op die morgen zat hij in de auto met de ra dio aan. De radio meldde dat er een vliegtuigje tegen één van de torens was aangevlogen. Föhlinger wist niet wat hij hoorde. Marcel Föhlinger, geboren in Rotter dam en getogen in Maastricht, heeft zijn hotel vakopleiding in Heerlen en Amerika genoten. Sinds 1997 werkt hij in het Millennium Hotel. De 320 man personeel werd na 11 september ont slagen. De eerste twee maanden werd het hotel gebruikt als commandopost voor vrijwilligers, brandweerlieden en puinruimers. Föhlinger en enkele an dere managers werden tijdelijk in an dere New Yorkse Hiltons onderge bracht. Pas in juli 2002 kon een begin gemaakt worden met de herstelwerk zaamheden en de toekomstplannen. Tot dan was het hotel ontoegankelijk, omdat het hele Ground Zero-complex was afgesloten. Het hotel heeft op 11 september geen blijvende schade opgelopen. Dat komt omdat de twee WTC-torens geïmplo- deerd zijn. Föhlinger: „Het hotel was voor een groot deel gebouwd met glas. We hadden daarom enorme glasschade en ontzettend veel puin is bij ons naar binnen gekomen. Alleen al in de lobby lag het puin een meter hoog." „We moesten helemaal opnieuw begin nen. Gelukkig is vrijwel de voltallige staf teruggekomen: 270 van de 320 man. Een paar mensen konden het niet aan. Eén van de portiers was een Viet- nam-veteraan. Daar heeft hij een trau ma voor laagvliegende toestellen aan overgehouden. Hij is een dag terugge weest, maar hij kon het niet. Voor een meisje aan de receptie gold hetzelfde." Soms vragen nieuwsgierige gasten het personeel: was u hier op 11 september? Dat lijkt een onschuldige opmerking, maar voor velen die er bij waren is dat een zwaar beladen vraag. Ze maken zich er dan meestal vanaf met een kort ja en gaan over op een ander onder werp. Maar sommigen hebben nog steeds psychotherapeutische begelei ding nodig. In samenwerking met de vakbond heeft het Hilton voor die begeleiding ge- 1 «v?7 si iik G» G Q Wt s i v* «t 't 1 - \-t MPUKüü Hr 1 li i i - - te Ground Zero, zoals het er twee jaar en twee oorlogen later bij ligt. Er wordt gewerkt aan een station voor de trein naar New Jersey. Maar over de herbouwplannen voor het World Trade Centre wordt nog gesteggeld. foto Jeff Christensen/RTR zorgd. Voor de ontslagen werknemers liep de ziektekostenverzekering ook door, hetgeen in Amerika zeer onge bruikelijk is. Lower Manhattan, waar het WTC zich bevond, is na 11 september door een diep dal gegaan. Kleine zaakjes konden het ondanks overheidssubsidie niet bolwerken. De aangrenzende histori sche wijk Tribeca was voor 11 septem ber populair. Filmster Robert de Niro heeft er een huis, twee restaurants en een filmstudio. Om de wijk nieuw leven in te blazen organiseert De Niro sinds 11 september een j aarlij ks terugkerend filmfestival. Ook voor het Millenium- hotel is het zaak om de verloren clientèle terug te winnen. Gedurende de week zijn dat zakenlieden, in het weekend toeristen. Föhlinger: „We voeren een campagne onder het motto 'Nieuw Millennium, Oude Vrienden'." Toch zijn er wat hobbels te nemen. De ramen van 500 hotelkamers geven zicht op Ground Zero. Maar zijn men sen wel bereid zo'n kamer te betrek ken? Hilton organiseerde daartoe een speciaal onderzoek. Föhlinger: „Voor tachtig procent van de mensen blijkt dat geen probleem te zijn. Ikzelf heb gedurende de afgelopen maanden maar een keer of vijf meegemaakt dat iemand een andere kamer vroeg van wege het uitzicht." Föhlinger is optimistisch over de toe komst. Nieuwe winkels openen hun deuren. Er wordt op Ground Zero ge werkt aan een nieuw station voor de f o- renzentrein naar het naburige New Jersey. Er zijn plannen voor een bussta tion. Ground Zero blijkt ook een toeris tische attractie. Er zijn gidsen die hen rondleiden. In stalletjes gaan Ground Zero-petten, ingelijste foto's van de WTC-torens en boeken over de ramp grif van de hand. Soms ligt het kaart spel van Saddam Hoessein (made in China) met zijn 51 gezochte en gevan gen Iraakse makkers in de aanbieding. In 2004 zal begonnen worden met de bouw van een Vrijheids-wolkenkrab ber op Ground Zero. Maar daar is niet iedereen blij mee. Velen menen dat het een gedenkplaats moet blijven en geen plaats waar projectontwikkelaars weer kunnen incasseren. Feit is dat de stoffelijke resten van de helft van de omgekomenen nooit zijn teruggevon den. Vele nabestaanden beschouwen Ground Zero dan ook als een begraaf plaats. En daar bouw je niet. De Vrij heidswolkenkrabber is een ontwerp van architect Libeskind. Het project zit vol symboliek al zijn er nu voornemens het ontwerp commerciëler te maken. Achter de schermen ruziën de eigenaar van het voormalige WTC (Port Autho rity of New York and New Jersey), Li beskind, de stad New York en de pro vincie New York. Op het Millennium hotel hangt de vlag deze 11de septem ber halfstok. Er zal een minuut stilte in acht worden genomen. Kinderen van slachtoffers zullen de namen lezen van allen die zijn omgekomen. Daarna gaat het leven weer verder. Herdenken, geld verdienen of beiden? Niemand die die vraag weet te beantwoorden. GPD Al Qaeda dreigt met nieuwe aanslagen. In Londen wordt een gasaanval op de rrietfo nagebootst. De Amerikanen beweren dat achter aanslagehop zijn soldaten in Irak, een nieuwe Al Qaeda-cel zit. In Zuidoost-Afghanistan is een offensief bezig tegen aanhangers van Osama bin Laden. Islamitisch funda mentalisme wordt door 85 procent van de Europeanen als de grootste dreiging gezien. Twee jaar na de aanslagen van 11 september 2001 op het WTC in New York en het Pentagon in Washington zijn Al Qaeda en terreur begrippen geworden. Maar hoe staat het er eigenlijk voor met die geheimzinnige or ganisatie? r doorCarel Goseling Edwin Bakker is terrorisme expert van Clingendael. De vraag wat er na twee jaar inter nationale actie nog over is van Al Qaeda beantwoordt hij voor zichtig. „Dat is erg duister. Ei genlijk hebben we geen idee van hun werkelijke kracht. Er wordt heel veel ten onrechte aan Al Qaeda gekoppeld. Feit is dat de organisatie nog bestaat en ge vaarlijk is." Volgens Bakker is Al Qaeda door alle acties wel verkleind. „Bovendien kan de organisatie gezien de internationale jacht, minder langdurige operaties uitvoeren. Het moet korter en sneller. Is men daardoor minder gevaarlijk? Ik denk het niet. Al Qaeda zal nu zogenoemde zach te doelen (geen militaire of an dere zwaar bewaakte objecten, red.) gaan zoeken." Al Qaeda (de basis) is volgens kenners de militaire arm van de Moslim Brotherhood. Een fun damentele moslimorganisatie die streeft naar de vorming van een groot islamitisch rijk. Het Westen is de vijand, een bui tenlandse bezetter die de islam cultuur bedreigt. Nadat de mas sa's zijn bekeerd tot de islam zal er dan ook een jihad (een strijd voor Allah's zaak) tegen het Westen móeten starten. Over de huidige sterkte van Al Qaeda lopen de meningen uit een. Drie- tot zesduizend man, wordt bericht. Bakker: „Alle maal schattingen. Het zegt mij niets. De veiligheidsdiensten weten er weinig van. Onduide lijk is hoeveel cellen er zijn en wie er allemaal al is uitgescha keld." Dat Osama bin Laden nog leeft, lijkt vast te staan. Maar wie er verder nog aan de touwtjes trekt is onduidelijk. Rondom de lei der zou een majlis al-shura, een beleidsraad, zijn gevormd be staande uit een handvol men sen. Die lieden zijn op hun beurt weer representanten van com missies, waarvan de religieuze (ideologische) en militaire de belangrijkste zijn. Vanuit de top zijn er los-vaste contacten met islamitische groepen over de he le wereld, waarbij Al Qaeda als koepel fungeert. Hoe omvang rijk en georganiseerd dat net werk is, weet niemand. Bakker: „Alles wat maar zijde lings met Al Qaeda te maken heeft, wordt er nu bij opgeteld. We koppelen er van alles aan en daarmee maken we de organisa tie sterker dan ze is. Er wordt van alles aan toegeschreven zonder dat we precies de feiten kennen. Zo bereik je een schrik- Een Pakistaanse militair laadt zijn machinegeweer. De bewaking aan de Pakistaans/Afghaanse grens is verscherpt na recente aanslagen op coalitietroepen. Met regelmaat keren aanhangers van Al Qaeda en de Taliban terug naar Afghanistan. foto Rizwan Saeed/RTR effect. De kracht van Al Qaeda is het politieke doel, niet de kracht van de organisatie zelf." „Het is een psychologisch spel. De Verenigde Staten willen een vijand houden. Dus versterk je het beeld van je tegenstander om iedereen mee te krijgen in die strijd. Daarmee moet je wel enorm oppassen omdat je op tisch die tegenstander tegelijk ook sterker maakt dan hij in fei te is. Kijk naar onze ervaringen met RaraAls j e nuchter blijft en een dergelijke club min of meer negeert, sterft het mogelijk van zelf een langzame dood. De Ver enigde Staten werken enorm voor de schermen maar soms is het beter er achter te opereren." GPD Kort na 11 september 2001 beweerden de VS dat het drielandenpunt van Brazilië, Paraguay en Argentinië een kweekvijver zou zijn voor het internationale terrorisme. Osama bin Laden zou er zelfs jaren eerder zijn gesignaleerd. Maar daar is nooit bewijs voor geleverd. Intussen likt de toeristische sector - die er in de Iguagu-watervallen een publiekstrekker van wereldformaat kent - de financiële won den. door Frans Lindenkamp Opleidingskamp voor terro risten. Vakantieoord voor gezochte Hezbollah-strijders. Suikerooms voor het interna tionaal terrorisme. De Arabi sche gemeenschap op het drie landenpunt tussen Brazilië, Paraguay en Argentinië heeft het de afgelopen twee jaar hard te verduren gehad. De aantijgingen die de regering- Bush na 11 september 2001 de wereld instuurde lieten weinig ruimte voor twijfel. Vanuit Af ghanistan wist CNN zelfs te melden dat Osama bin Laden connecties had in de Braziliaan se stad Foz de Iguagu. Een pos ter van een verzameling water vallen op een verlaten Taliban- kantoor vormde daarvoor het 'bewijs'. „We waren verbluft", zegt Ro- gerio Bonato, hoofdredacteur van de plaatselijke krant in Foz de Iguafu. Hij liet de CNN-beel- den door wetenschappers ver gelijken met de Iguafu-water vallen. De conclusie was dat de watervallen op de poster niet die van Igua9U waren. Volgens hem stond de CIA na de aanslagen onder grote druk van de Amerikaanse publieke opi nie en baseerde de dienst zich op twijfelachtige beweringen van Argentijnse collega's dat het drielandenpunt tussen 1992 en 1994 als terroristische uitvals basis had gediend voor de nooit opgehelderde aanslagen op de Israëlische ambassade en de joodse welzijnsorganisatie AMIA in Buenos Aires. Daarbij vielen 115 doden. „Er gebeurt hier van alles dat het daglicht niet kan velen. Drugssmokkel en wapenhan del. Maar terrorisme. Nee! De Arabische gemeenschap hier bestaat uit hard werkende men sen waar niks op aan te merken valt", stelt Bonato resoluut. „Het gevolg van de valse aantij gingen was dat het toerisme de afgelopen twee j aar met bijna de helft is verminderd. Duizenden arbeidsplaatsen zijn verdwe nen." Om het belachelijke van de aan tijgingen aan te tonen organi seerde Bonato drie maanden na de aanslagen een groots carna valsfeest. Vierhonderd mensen verkleed als Bin Laden kwamen af op het 'Ontmoetingsbal voor Internationale Terroristen'. The New York Times berichtte over de galgenhumor van de Brazili anen. „Terwijl wij onze doden tellen, zien zij lol inhet leed", al dus de krant. Imam Taleb Jomha, die op gezag van de moefti van Libanon drie jaar geleden naar Brazilië ver huisde om de tienduizend men sen sterke moslimgemeenschap in Foz te ondersteunen, nodigt in gebroken Engels en Portu gees iedereen uit die over bewij zen beschikt om ermee voor de dag te komen. „Dan kunnen we tenminste actie ondernemen." De geestelijk leider noemt ie dereen die 11 september goed praat knettergek. Het enige ge weld waarvoor hij sympathie kan opbrengen, is dat van de Pa- lestijnen tegen Israël, „omdat dat een bezettingsmacht is". Hezbollah en Harnas noemt Jomha verzetsorganisaties. „Als we ze terreurgroepen noe men, dan verdient het Franse verzet tegen Hitier ook die kwa lificatie", zegt Jomha in zijn aan de moskee grenzende huiska mer. Zakenman Fouad Fakih (53) zegt hetzelfde. Hij is eigenaar van een grootwinkelbedrijf in Foz en treedt op als informele zegsman van nauwelijks geor ganiseerde Libanese gemeen schap. Als achtjarig jongetje emigreerde hij met zijn familie naar Sao Paulo. Met de bouw van de Itaipu-dam vestigde hij zich begin j aren zeventig in Foz net als veel van zijn landgeno ten. Fakih ligt er niet van wakker dat Bin Laden in 1995 hier zou zijn geweest. „En wat dan nog? In die dagen deed hij geen vlieg kwaad." Wat heeft Washington er voor baat bij de Libanezen in Foz te beschuldigen? Fakih: „Ongeveer tien procent van de zoetwatervoorraad op aarde be vindt zich in een gigantische oceaan op een kilometer diepte in dit deel van Zuid-Amerika. Met de toekomstige water- schaarste is militaire aanwezig heid in dit gebied van vitaal be lang voor de Amerikanen." Fakih noemt het positief dat de Amerikaanse diplomaat Steve Montblatt, hoofd van het Inter- Amerikaanse Comité voor Ter rorismebestrijding, begin au gustus bij een bezoek aan Foz heeft toegegeven dat spijker harde bewijzen ontbreken dat in het gebied terroristen ge traind worden. Wel zou van daaruit terrorisme worden gefi nancierd. „Direct of indirect. Doelbewust of niet. Het geld komt in handen van terroris ten", aldus de diplomaat. Fakih erkent dat de gemeen schap geld overmaakt naar fa milieleden en helpt bij de we deropbouw van Libanon. „Maar waarom zou dat niet mo gen? Bush ziet overal beren op de weg. En Amerikaanse joden die geld naar Israël sturen? Dat mag wel?" GPD door I door Esther Gotink Voor de Britse slachtoffers van de aanslagen in Amerika op 11 september wordt vandaag een speciale herdenkingstuin geopend. De tuin, ontworpen door de families van de doden en ver misten, is aangelegd in Gros- venor Square Gardens. Dit is het park van de Amerikaanse ambassade in Londen, wat in de afgelopen twee jaar is uit gegroeid tot het brandpunt van rouwende Britten en Amerikanen die troost zoe ken bij elkaar. Volgens cultuursecretaris Tessa Jowell was het park daarom de ideale locatie voor een bijzonder eerbetoon aan de 67 Britten, van wie er slechts zestien officieel dood zijn verklaard. De andere 51 worden nog geclassificeerd als vermist. Al hun namen zijn gegraveerd in een drietal bronzen plakkaten die een plek in de tuin hebben gekre gen. Nog eens honderden mensen die tijdens de ter reuraanslagen omkwamen, hadden een sterke binding met Groot-Brittannië, bij voorbeeld door een dubbele nationaliteit. De tuin is even eens aan hen opgedragen. Op verzoek van de families is geen standbeeld of fontein geplaatst. „Zij wilden een eenvoudige en respectvolle creatie, waar bezoekers in al le rust hun eer kunnen betui gen en hun rouw kunnen ver werken", zegt Jowell. „Dat is met name hier belangrijk, omdat de meesten geen graf hebben dat ze kunnen bezoe ken. Ze hebben voor een tuin gekozen omdat het nieuw le ven symboliseert en de gele genheid biedt om opnieuw vooruit te kijken." 8RUS Tom Clarke, woordvoerder van de UK Families' Support Group, zegt dat de betrokke nen blij zijn met het resu. taat. „Allemaal zullen \v> >js da degenen die we hebben ver. agiei loren op onze eigen mania ten herinneren, maar een perma- regev nente, publieke herden- kingsplaats in het hart vat Londen is een mooi menlijk steunpunt." De tuin heeft een tastban emotionele binding ma Ground Zero in New York: j de fundering is een steunball van de Twin Towers begra ven. De burgemeester var New York schonk deze balk, een overblijfsel van Trade Center One, in ant woord op een gift van Lon den. Dat was een kerkklok, die de Britten vorig jaar spe ciaal lieten maken voorde eerste herdenking in de Ver enigde Staten. De klok luid de in Trinity Church in 1 Street, het financiële hart van New York. Het is een Londense traditie om de New Yorkers een kerk-1 klok te geven als een tragei heeft plaatsgevonden diehec beide diep heeft getroffen. Zo werd eerder een klok ver stuurd als dankbetuiging aan de mensen voor hun hulp in de Tweede Wereldoorlog. De steunbalk van Ground I Zero is strategisch onder del grond geplaatst en rust pre-1 cies onder de steen waaropl het gedicht For Katrimk[ Sun-dial van de Amerikaan Henry Van Dyke is gekerfd Actrice Judi Dench las ditge- dicht voor in Westminster Abbey in november 2001,tij dens de eerste herdenkings-I dienst van de terreuraansla gen. En op 11 september vorig jaar werd het opnieuw voorgedragen in St. Pauli Cathedral, ditmaal door Sophie Brandt van het Rode Kruis. De herdenkingstuin wordt geopend door prinses Anne. Talloze witte rozen zijn afge lopen zomer al geplant door cultuursecretaris Jowell en de VS-ambassadeur. GPD Mgh. MILJONAIRS - De Franse mi nister van Financiën kondigt de operatie 'goed-leven' aan. Deze is gericht tegen gefortu neerde Fransen die in het bezit zijn van jachten, auto's en vil la's maar geen inkomen opge ven. Tientallen belastingin specteurs zijn in augustus in Franse badplaatsen het doen en laten van deze 'pauper-mil jonairs' nagegaan. ZEEUW - Tien procent van de bewoners van de Noord-Oost- polder is Zeeuw. Dat blijkt uit cijfers van landdrost Sweding, elf jaar nadat de polder droog viel. In de polder wonen 1349 Zeeuwen. LIB ood lei ;edu ie»! AUTORIJDEN - Goedautor:; term den is volgens professor D. va Lennep een kwestie van teek ptei niek en burgerzin. Uit zijnoi derzoek concludeert Van Lee nep dat een ongevallenmit Ddz in het algemeen een 'a-sociai °anj: mens is, die egocentrisch ink leven staat'. Tevens conclu deert Van Lennep dat in we® elke automobilist een potena ele brokkenmaker is. PAUS - Paus Pius de Twaal kampt met een zenuwontste king in de rechterschouder," zou de onsteking hebben opj lopen toen hij een pelgrim wi de opvangen die omviel na kniebuiging. PZC Hoofdredactie: AL. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)460116 Fax: (0118)472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeioo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt: ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relerantedie producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldigs teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk mei PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20.50 per kwartaal 55,10 per jaar. €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooru- zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesi Tel. (0113) 315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet www.pzc nl/adverteren Dtd»> e voor Dit scha toni tig( gen Ook lanj ten hog- fen: tezi het grot Beu mik too: ken sen Iets it I 0n< zevi troi kw; ton Behoort tot ÜJGQSDGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4