Computers blijven kwetsbaar Jurylid Ronald Giphart bedacht zich geen moment BY1HE Menselijke figuren zonder hoofd 15 V Virussen lezers schrijven kunst Grensarbeid list evaluatie ^voornemens .wetswijziging [Verliezen woensdag 10 september 2003 Explosie Tunnel II Islam I Vandaag kunst- antiek veiling illes hartgrondig nee Terra Gotha verhuist naar grotere locatie Vissen iei:| |oor Sheila van Doorsselaer c'LST - De Stichting Grensar- fid eist een grondige evaluatie an de voornemens van de Eu- #pese Genieenschap om de wetgeving voor grensarbeiders te vereenvoudigen. Volgens de Stichting schiet deze vereenvou diging haar doel voorbij en wor den daar Nederlandse grensar- leiders de dupe van. forige week heeft het Europees Clement een wijzigingsvoor- tel goedgekeurd omtrent de retgeving inzake de sociale ze erheid. Dit voorstel moet nog ioor de individuele lidstaten torden bekrachtigd. In de hui- [ige regelgeving zijn voor rensarbeiders bijzondere uit- onderingen opgenomen, waar de r jaren is gedaan om deze aegevoegd te krijgen. In de tek- ten van het wijzigingsvoorstel (hierover niks terug te vinden, statuut van de grensarbei der is volledig geschrapt. lolgens I. Cools, bestuurslid ®i Stichting Grensarbeid, leeft dit zeer nadelige conse- [uenties voor Nederlandse trensarbeiders die in de toe- iomst in België willen gaan rerken. lools: „Ze dreigen onder meer tun in Nederland opgebouwde rechten voor een werkloos- leidsuitkering in een klap te terliezen. In de plaats komen de rechten uit het veel minder aan lokkelijke Belgische sociale ze- rerheidsstelsel." Cools meent dat door het wijzigingsvoorstel iet kind met het badwater wrdt weggegooid.De vereen voudiging van de wetgeving zou iet juist makkelijker en aan lokkelijker moeten maken als grensarbeider aan de slag te lan. Het wijzigingsvoorstel is rijn doel helemaal voorbijge- choten." )e stichting vindt dat minder uforie omtrent de Europese be- luitvorming op zijn plaats is en 1st dat zowel de Nederlandse Is Belgische overheid pas op de 2 laats moet maken. Cools meent at ze het wijzigingsvoorstel iet zo maar mogen goedkeu- P roes door Henk Postma Koop je een nieuwe auto, dan weet je dat je die goed moet onderhouden, wil je on gelukken of panne voorkomen. Op z'n tijd naar de garage voor een grote of kleine beurt. Af en toe de bandenspanning con troleren. Peilen of je nog ge noeg olie hebt... Het kost tijd en geld en moeite. Maar laat je het na, dan loopt het vroeg of laat mis. Datzelfde geldt voor de aanschaf van een computer. Maar menigeen vindt dat heel wat minder vanzelfsprekend. Ook op de elektronische snel weg draait alles om onderhoud en beveiliging. Een computer zonder goed geïnstalleerde, en regelmatig bijgewerkte soft ware om inbraak of besmetting te voorkomen, staat tegen woordig al snel met ernstige panne aan de kant. Het instal leren van een goede e- mailscanner die virussen her kent, en voorkomt dat ze de computer binnendringen, vol staat al lang niet meer. Dat bleek begin augustus nog maar weer eens, toen het zogenaam de Blaster-virus toesloeg. De onverlaat verspreidde zich niet via e-mail. Het drong de computers binnen via een vei ligheidslek in de meest ge bruikte computerbesturings systemen. De e-mailscanners stonden machteloos. Wie een vaste internetverbinding heeft (kabel of ADSL) en permanent is verbonden met het wereld wijde netwerk, zal ook een zo genoemde firewall moeten in stalleren. Dat is software die De helpdesk van Zeelandnet verwerkt zo'n duizend mailtjes per week. de computer beschermt tegen misbruik door de inbrekers die op de elektronische snelweg opereren. „Tsja", zegt Jeroen Bakker, directeur van inter net-provider Zeelandnet, ,,er zijn nu eenmaal altijd idioten die het leuk vinden anderen in de problemen te helpen." Computers blijven kwetsbaar. Maar wie een goede virusscan ner gebruikt, en daarnaast op afdoende wijze een firewall in stalleert, en dergelijke soft ware ook up-to-date houdt, voorkomt volgens Bakker 98 tot 99 procent van de proble men. Dat veel van de kabelin- ternetters hun computer niet hebben beveiligd tegen indrin gers, staat vast. „Dertig pro cent van onze klanten laat ons hun mail scannen of heeft via ons een virusscanner aange schaft", weet Zeelandnet-di- recteur Bakker. „Er zijn er na tuurlijk ook die elders een virusscanner hebben gekocht. Afgaande op de grote aantal len mensen die ons te hulp roe pen zodra er weer een nieuw virus opduikt, vermoed ik dat er nog steeds hele volksstam men zijn die zich niet voldoen de beschermd hebben. Neem het al eerder genoemde Blaster-virus. In de eerst week kreeg Zeelandnet 71 procent meer vragen via e-mail, en 45 procent meer telefoontjes. Normaal verwerkt Bakkers helpdesk zo'n duizend mailtjes per week. Door de extra drukte was er afgelopen week bij het beantwoorden nog een achter stand van 250 mailtjes. Je kan je computer nog zo goed beveiligen, er gebeurt altijd wel weer iets nieuws wat over last met zich meebrengt. Sinds een half jaar zijn virussen ac tief die er debet aan zijn dat je schone, van alle virussen ge zuiverde en goed beveiligde computer plotseling wordt be stookt met honderden mailtjes die je vertellen dat je een virus verspreidt. Dat betekent dat ergens ter wereld een compu ter besmet is geraakt van ie mand die je e-mail adres in één van z'n bestanden heeft staan. Die computer stuurt dan op jouw naam virussen de wereld in, hetgeen je dan opzadelt met een onafzienbare brei mailtjes vol waarschuwingen, verma ningen en zelfs verwensingen. Ook daar is natuurlijk wel weer wat tegen te doen. Zee- landnet-directeur Jeroen Bak ker heeft zelf geen last van on gewenste reclame of eindeloze stromen vermeende virusmel dingen. Hij gaf z'n computer opdracht alleen e-mail te ac cepteren van bedrijven, instel lingen of mensen die in z'n adressenboek voorkomen. En voor het overige accepteert z'n foto Dirk-Jan Gjeltema computer alleen mailtjes van afzenders aan wie hij een code doorgaf. Bakker heeft er nu eenmaal verstand van. Dat hebben niet al die bedrijven, instellingen en burgers die één van de nieuwste snufjes in huis heb ben gehaald: draadloos inter netten. Die zijn zich er veelal niet van bewust dat buren en onverlaten desgewenst pro bleemloos in hun computer kunnen rondneuzen, bestan den openen, wijzigen of wis sen. Zelfs multinationals heb ben hun draadloze netwerken wagenwijd openstaan. Zoals deze week duidelijk werd. Op het bedrijventerrein van Schiphol probeerde een bevei- ligingsdeskundige, langs de kantoorpanden rijdend, met z'n laptop de bedrijfscompu- ters binnen te komen. Hetgeen zowat overal lukte. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC (Lezers Schrijven, 5-9) heeft de heer Overbeek het over de povere verlichting van de toegangswegen naar de tun nel en terecht zou een betere verlichting in het verlaten Sloe- gebied 'een prettiger en veiliger gevoel geven'. Tijdens de bouw van de tunnel en na de openstel ling is het woord veiligheid al in alle toonaarden gevallen en naar alle denkbare verantwoor delijke instanties toe. Maar werken de gebruikers van de tunnel hier ook aan mee? De meesten waarschijnlijk wel, maar een aantal zeker niet. Een ongeval schuilt in een klein hoekje met catastrofale gevol gen bij een brand. Op 27 augus tus reden wij in de richting Ter- neuzen op de rechterbaan waar een snelheid van 50 km was aan gegeven, de linkerbaan was over de gehele lengte door rode signaalkruisen afgesloten we gens werkzaamheden. Wij re den op kop van een rij auto's waarvan een aantal deze snel heid te langzaam vond en dus maar de signalisatie negeerde en met hoge snelheid via de lin kerbaan de anderen voorbij stoof. Veiligheid begint bij jezelf! M.F. van Eekhout Oranjedijk 56 Vlissingen In de PZC (3-9) een prima arti kel van Harold Doornbos. Ik mis echter de kwade genius nl. Saoedi-Arabië de belangrijkste financier van het wereldwijde terrorisme. Saoedi-Arabië de bakermat van het mahhabisme een extreem fundamentalisti sche stroming binnen de islam. Saoedi-Arabië de grootste geld schieter aan extremisme en ter rorisme ter wereld tevens de financier van meer dan 1600 moskeeën in de wereld (ook Ne derland) en vele religieuze scho len en universiteiten waar via deze instellingen haat gezaaid wordt tegen hindoes, christenen en joden. Regeringen van ooit christelijke landen tellen niet aan het lot en leven van in isla mitische landen vermoorde en vervolgde christenen. Alleen in Soedan zouden al sinds 1953 meer dan drie miljoen zwarte christenen volgens het blad Newsweek 'als sprinkhanen zijn uitgeroeid'. Joris Luijen- dijk (NRC) liet zien hoe het Wes ten ér uit zou zien als wij onze normen en waarden aan isla mieten opleggen, zoals de Saoe- dische wetgeving dat omge keerd doet bij niet islamitische buitenlanders. Dan zouden alle moskeeën moeten worden afge broken, zoals de SA niet-islami- tische gebedshuizen verbiedt. Islamieten moeten hun korans, hoofddoekjes enz inleveren. Al les over Arabische filosofie en islam wordt verwijderd. Alle niet-Nederlanders zonder baan gaan de grens over. Islamitische goederen komen het land niet meer in. Wat voor een rel zou er terecht ontstaan als Israël een niet-islamietverklaring zou ei sen van haar bezoekers? Maar voor Saoedi-Arabië gelden an dere normen. Waar blijven de massale demonstraties van Eu ropa en de kerken tegen deze wettelijke apartheid? Saoedi- Arabië aanpakken anders is de strijd tegen extremisme en ter rorisme verloren J.C. C.Sonius Westerzicht 527 Vlissingen Advertentie Aanvang 19.00 uur. Kijkgelegenheid van 10-18 uur. Morgen nog 2 veilingen. ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 www.zeeuwsveilinghuis.nl m Ioor Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Schrijver Ro- »ald Giphart weet wat filmma kers met literatuur kunnen doen. Toen twee jaar geleden zijn debuut Ik ook van jou werd verfilmd, hield hij zich geheel afzijdig om in de bioscoopzaal zijn afgrijzen te ontdekken dat het grotendeels autobiogra fische verhaal onherkenbaar was verminkt. Daarom eiste hij volledige inspraak bij de film naar zijn roman Phileine zegt sorry, die binnenkort het Ne derlands Filmfestival in Utrecht opent. „Het is een ge weldige film geworden." h Het leukste jaar uit de ge schiedenis van de mensheid, de persoonlijke kroniek die Giphart bijhield het jaar 2001, staan hilarische passages over de première van Ik ook van Jou. Het is mijn film niet. Het is nijn film niet', houdt de schrij ver vol tegenover iedereen die tan aanspreekt. Regisseur Ro- bert-Jan Westdijk condoleert 81 tan na het zien van Ik ook van I0"' En laat hij nou degene zijn die Phileine zegt sorry heeft ge regisseerd. ga niet meer natrappen te gen de makers van Ik ook van J0" .zegt Giphart, terwijl hij in zijn Vlissingse hotelkamer zijn "offer uitpakt. Hij maakt deel oit van de jury die deze week de nimby the Sea Award gaat toe- Hermen aan de beste literatuur- verfilming van het festival. „Uit Kleurstelling over die film heb ®e bij Phileine zegt sorry wel anders opgesteld. Ik wilde et meer geconfronteerd wor- reet een wereld die op geen o ele manier lijkt op de wereld 'eikin mijn boek heb beschre- A ^us wilde ik meebeslissen r frde hoofdrolspelers en werd |V °P de hoogte gehouden van veranderingen in de verhaallijn. is een periode geweest dat ik gehjks met Robert-Jan aan oe telefoon hing. Ik heb de film 2 ee keer gezien en ik vind «geweldig. Meer zeg ik niet, M ik wil de verwachtingen niet te hoog spannen. Q-J,°^ende vraag onderbreekt P art halverwege met een tj J>10ndig nee. Of hij ooit een hn,£ez*en heeft die...? „Een re® doet het boek nooit rechtIk heb daarover al een stevige dis cussie gehad met de meest cyni sche man van Nederland, mijn mede-jurylid Peter van Bueren. Hij vind mij geborneerd als ik dat zeg, maar ik denk dat het onmogelijk is. Een film hoeft niet per defini tie minder te zijn dan een boek, maar je kunt het ver haal nooit recht doen, zelfs al kies je voor een Nove- cento-achtige verfilming van a tot z die een uur of acht duurt." „Als ik in een boek een oud, klein station beschrijf, dan gebeurt er iets in hoofd waardoor jij je daarvan een beeld vormt. In film hoef je er niets voor te doen. Je krijgt het beeld al voorge schoteld. Onderzoek heeft uit gewezen dat als je leest de neu- rologische verbindingen in je hoofd toenemen, je vergroot je potentieel aan denkkracht. Bij film of tv kijken, neemt dat af. Anders gezegd: van lezen word je slimmer en van film kij ken niet. Een film zal boven dien altijd de voorstelling vernietigen die je in je hoofd van een boek hebt gemaakt. Dat hoeft niet erg te zijn. Ik heb zat films gezien waarbij de regisseur een hele mooie invulling gaf die overeind bleef naast het particuliere beeld dat ik me na het lezen van het boek HHHI had gevormd. Een verfilming is voor een schrijver commerci eel gezien natuurlijk fantas tisch, omdat zoveelduizend mensen na een bezoek aan de bioscoop j j boek gaan lezen. VLISSINGEN - Het festi val Terra Gotha verhuist van De Piek naar het Ar senaaltheater in Vlissin gen. Na vijf edities is het gothic festival zo succes vol geworden, dat De Piek een te kleine behuizing is geworden. Daarom vindt de zesde editie zaterdag 25 oktober plaats in het Arsenaaltheater. De zes bands die worden verwacht, zijn: Faith and the Muse uit de Verenigde Staten, The breath of life uit België, Zeraphine uit Duitsland, Malaise uit Zweden en uit Nederland The Wounded en Cold Pop Culture. Laatstgenoemde band is het nieuwe project van voormalig Gorefest- zanger Jan Chris de Koeij- er uit Goes. De deejays Azael en Paclax verzor gen een after party. Het festival begint om 17 uur. Kunst in het gemeentehuis van Terneuzen. foto Wim Kooyman Ronald Giphart maakt deel uit van de jury die deze week de Film by the Sea Award gaat toekennen aan de beste literatuurverfilming van het festival. foto Lex de Meester Film by the Sea had Giphart vo rig jaar al uitgenodigd voor de jury, maar toen was hij te druk met het boekenweekgeschenk. Nu heeft hij zich geen moment bedacht. „Het lijkt me span nend om mee te maken. Dat het boekverfilmingen zijn, who ca resWe kiezen gewoon de beste film. Dat ik schrijver ben, maakt me dus niet extra des kundig. Ik heb begrepen dat we juist moeten vergeten dat het een literatuurverfilming is. Ik vind een film goed als ik erdoor gegrepen word. Ik moet niet worden afgeleid door dingen die er niet toe doen. Ik heb eens een Japanse film gezien, waarvan ik niets verstond, maar waarin scènes zaten die mij meteen dui delijk maakten waarom het ging. Een aantal van zulke scè nes die op een goede manier aan elkaar zijn vastgeplakt, dan spreek je van een mooie film." Peter van Bueren heeft voorge steld dat we bij voorbaat, vóór we iets gezien hebben, alle acht de films bekronen. Gewoon als statement. Maar ik wil ze van de week toch allemaal bekijken, al is het omdat er misschien een film tussenzit waarvan ik zeg: 'Die in ieder geval niet'." door Anita Tournois TERNEUZEN - Zowel het werk van René van Dam als Marianne Klunne vertoont een sterke ei genheid en originaliteit. De kunstenaars, woonachtig in Bruehem en Bergen op Zoom, weten tevens in materiaal en vormgeving de nodige spanning op te bouwen. Hun werk - schilderijen en bronzen unica's van Van Dam en stenen beelden en objecten van Klunne - is te bezichtigen in de hal en passerelle van het ge meentehuis in Terneuzen. Een tentoonstelling, die vraagt om een zekere tijdspanne, omdat er bijzonder veel te zien valt. Schilderijen en mixed media van Van Dam zijn abstracte werken, met hier en daar een fi guratieve vorm, in primaire hoofdtonen; helder blauw, fris groen, dieprood en hier en daar wat geel maar waarin spranke lend vfrit overheerst. IJzer- of staaldraad, hout, stof, papier en veertjes zijn materialen die veelvuldig worden toegepast. Evenals het aanbrengen van structuur in de verf zorgt dit voor een speelse gelaagdheid. Niet alleen het toepassen van al deze verschillende materialen zorgt voor veel afwisseling en spanning. Ook in de voorstellin gen is er veel te zien. De altijd aanwezige rand wordt speels opgebouwd uit geometrische vormen als cirkel, rechthoek en vierkant, vormen die ook in het werk zelf steeds terugkeren. Soms loopt de voorstelling, die soms landschappelijk is, in de rand verder. Grafische elemen ten als pijlen, een schietroos, windvanen, rood-wit gestreepte baantjes, een rand van wybert- jes, letters of cijfers zijn overal in de voorstellingen terug te vinden. Zwarte vogels scheren veelvul dig door het luchtruim, maar ook vissen vormen soms het middelpunt, zoals in Spotting Birds en Salmo Salar. Van Dam: „Ik borduur vaak voort op een thema, in dit geval de jacht en de vangst. De voorstellingen ont staan spontaan. Ik probeer steeds opnieuw een zekere snel heid in mijn werk te scheppen die voor de nodige spanning moet zorgen." De veelvoud aan toegepaste ele menten blijft dan ook verbazen. De werken hebben voorstellin gen met architectonische vor men als poorten, huizen en to rens. Verwerkt op keramische platen, één of tweedelig, ver bonden door ijzerdraad, die ver zonken liggen in een lijst van hout. Net als zijn schilderijen en mixed media worden ook zijn elegante bronzen beelden - uni ca's - gekenmerkt door een verrassende en originele vorm geving, waarbij spanning scheppen steeds voorop staat. De menselijke figuren, veelal vrouwen, maar ook mannen, hebben lange armen en extreem lange benen. Hoog rijzen ze op vanaf verschillende sokkels in hout, steen of staal. Lichamen, ledematen, opgebouwd in wik- kelvorm, hoofden ontbreken. Een wikkeldoek neemt de plaats in van het gezicht, blijft uitdrukkingsloos. Handen en voeten zijn wel glad en hebben de vorm van zwemvliezen. Ve lerlei poses zijn uitgebeeld, ge voelens en handelingen, uitge drukt met veel kunde en kracht. Kundig en krachtig van vorm zijn ook de beelden in hardsteen van Klunne. Zij weet het mate riaal volledig uit te buiten. Opmerkelijk voor iemand die aanvankelijk begon als textiel- kunstenares. Eerst combineer de zij het zachte textiel dan ook met hardere materialen. Maar in de loop van de tijd werd haar werk steeds abstracter en ruim- telijker en ligt haar hart bij de hardere steensoorten. Inspiratie voor haar werk haalt zij uit ge beurtenissen en situaties uit haar naaste omgeving, maar vaak ook uit de architectuur. Openingen vormen doorgangen in haar objecten en geven het idee van wegen en poorten door rotsen. Objecten en beelden die gekenmerkt worden door een spannende interactie tussen ge polijste en ruwe vlakken, een uitgekiend samenspel van ma terialen of juist door een fraai contrast en door het toepassen van ritme en herhaling. Cen traal staat de driehoeksvorm, die meestal overheerst. De uit eindelijke belijning is fraai en harmonieus. Zo ook in een ob ject dat opgebouwd is uit drie delen, in zwart en wit, geschei den door plexiglas, een materi aal dat ook regelmatig door haar wordt toepast net als hout, zink en lood. Tentoonstelling t/m 3 oktober in de hal en passerelle van het Gemeente huis in Terneuzen. openingstijden: ma. t/m do. 9.00-17.00 uur, vr. 9.00 tot 20.00 uur ff -.,ff fff-.f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41