l Kamer is slechte service taxi's beu Wouter Bos trekt meer pers dan passanten Zakken voor examen kost immigrant deel uitkering Beurs voor (2e) huis Meeste dwangarbeiders krijgen geen vergoeding 3 Europees Hof merkt w ach aan als werk 12,13,14 september IMMO woensdag 10 september 2003 I Daden Piet Hein groot, loon klein Defensieman zond poederbrief Verdachte van moord opgepakt Overvaller geldloper aangehouden Geen geld, geen boeken, geen les Trein sleurt vrouw mee In de rij Euretco Expo Center Houten met 40.000 woningen uit 15 landen www.immo-intemational.nl TOYOTA jnrirDick Hofland DEN HAAG - De meeste Neder landse dwangarbeiders uit de Tiveede Wereldoorlog komen „iet in aanmerking voor een schadevergoeding van de Duit- seoverheid. Van de 20.205 men sen die een claim indienden, hebben er al ruim achtduizend tehoren gekregen dat ze nergens op hoeven te rekenen. Iets meer dan 1900 ex-dwang- arbeiders krijgen wel een ver goeding tot maximaal zeven duizend euro. De afhandeling van de claims verloopt moeizaam. Gedupeer den konden zich tot 31 decem ber 2001 aanmelden. Om voor een vergoeding in aanmerking te komen, moeten ze kunnen be wijzen dat ze destijds naar Duitsland zijn gedeporteerd. Ook moeten ze in een concentra tiekamp hebben gezeten en on der onmenselijke omstandighe den slavenarbeid hebben verricht. Volgens de Internationale Orga nisatie voor Migratie (IOM) in Den Haag is dat de reden dat veel Nederlandse dwangarbei ders afvallen en dat veruit de meeste claims worden toegewe zen aan slachtoffers uit Mid den- en Oost-Europa. „Over het algemeen zijn die slechter be handeld dan Nederlanders", zegt de woordvoerder van het IOM. Deze organisatie is uit voerder voor Nederland van de richtlijnen die zijn opgesteld door de Duitse overheid. Deze besloot in augustus 2000 dat een aantal niet-joodse slachtoffers van het nazi-regime alsnog eni ge genoegdoening moeten krij gen. Voor vele van deze dwang arbeiders komt die 'erkenning' echter te laat, omdat ze inmid dels zijn overleden. Daarom zijn de aanvragen van nog in leven zijnde slachtoffers met voor rang behandeld. Tot eind dit jaar buigt de stichting zich nog over de resterende aanvragen door nabestaanden. Eind vol gend jaar moeten de in totaal 300.000 aanvragen zijn afge handeld en in voorkomende ge vallen ook zijn uitbetaald. GPD Zorg moet slaapdiensten betalen V. Dl denft ger 3 de Finlat glipte I sle lud ten ei mtde rdt het 1 tchiei Iroger Jen, 2 17 rinor Wilko Voordouw daag MO Ier 20.' 20.32 Ier 6.11 DEN HAAG - Als de nachtelijke laapdiensten' van artsen be- ald moeten worden als ge woon werk, zoals het Europees Hof van Justitie heeft bepaald, dan gaat dit ten koste van de zorg. Het vergroot het al be staande tekort aan artsen. Dat stellen de Landelijke Vereni ging van Artsen in Dienstver- Hand en de Vereniging van Zie kenhuizen. In bijna alle ziekenhuizen blij ven arts-assistenten overnach ten om direct beschikbaar te kunnen zijn. Pas als ze in actie komen krijgen ze hun gewerkte uren betaald. Het Europees Hof van Justitie in Luxemburg heeft gisteren bepaald dat de nachte lijke slaapdienst in ziekenhui zen gewoon werk is. Dat arrest kan grote gevolgen hebben voor ziekenhuizen, instellingen voor gehandicaptenzorg en de brandweer. Alleen al in de zie kenhuizen kan het enkele hon derden milj oenen euro 's per j aar kosten. Het Europees Hof vindt dat het om werk gaat, omdat de werk nemer zich bevindt op een plek die door de werkgever is be paald. Volgens A. van Bolderen, directeur van de Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband, zal het arrest in Nederland tot grote problemen leiden. „Dit is goed nieuws voor de werknemers, maar in ons ge val betekent dit dat er in zieken huizen capaciteitsproblemen komen. Want stel dat in een klein ziekenhuis twee arts-as sistenten de nacht overblijven. Die acht uren zijn gewerkt en worden dus afgetrokken van het maximum aantal van 48 werk uren per week. Aangezien we al een tekort aan artsen hebben, is het dus zonde dat die uren zo maar verdwijnen. Volgens Van Bolderen kunnen directies erop reageren door voortaan nog maar één assistent te laten overnachten, terwijl de tweede een bereikbaarheids dienst heeft, thuis slaapt en slechts in actie komt wanneer dat echt noodzakelijk is. „Maar dat kan weer gevolgen hebben voor de kwaliteit van de zorg, want zo iemand is niet ter plaat se." Ook de Vereniging van Zie kenhuizen voorziet grote pro blemen. „De arts-assistenten kunnen minder worden ingezet. En we hebben al een artsenpro- bleem. De zorg zal er dus onder lijden", aldus een woordvoer ster. Voor verpleegkundigen gaat de regeling niet op. Bij de brand weer en de ambulancezorg weer wel. Volgens advocaat L. Onge- nae van AbvaKabo FNV is het arrest een steun in de rug voor de zaak die hij binnenkort aan spant namens een Rotterdamse brandweerman. Die brengt slaapdiensten door in de kazer ne. Hij betoogt dat slapen in de kazerne iets anders is dan thuis overnachten. De slaapdienst is dus werk. Volgens Ongenae werken iedere nacht in Nederland vele hon derden beroepsbrandweerlie den door en zouden ze dus ook moeten worden doorbetaald. De zaak bij het Europees Hof van Justitie was aangespannen door een Duitse assistent-arts uit een ziekenhuis in Kiel. Die vocht aan dat de slaapdienst in het ziekenhuis gold als rusttijd. Het Hof stelde hem in het gelijk. De Europese Commissie zal de gevolgen van het arrest onder zoeken. GPD i ater uur 11.30 11.55 I.05 II.14 I2.34 12.55 12.45 12.17 12.45 /ater uur 12.05 12.32 11.39 11.49 13.20 13.30 13,19 12.56 13.26 DELFSHAVEN - Zijn daden waren groot, maar zijn beloning was klein. Admiraal Piet Hein (1577-1629) ontving slechts zes duizend gulden van de buit van de door hem veroverde Zilver vloot, die 11,5 miljoen toenma lige guldens bedroeg; huidige waarde: ongeveer één miljard euro. Dat staat in het boek 'Admiraal Zilvervloot', dat gisteren - pre cies 375 jaar na de heldendaad in de baai van Matanzas (Cuba) - is aangeboden in Heins ge boorteplaats Delf shaven. Au teur is de Haagse historicus Ro nald Prud'homme van Reine, die eerder biografieën schreef van De Ruyter en Tromp. Het grootste deel van het zilver ging naar de West-Indische Compagnie en naar stadhouder Frederik Hendrik. Ket Hein kreeg ook nog eens te maken met ontevreden kapi teins van zijn vloot, die hem be dreigden. De admiraal sneuvelde een paar maanden later in een zeeslag te gen de Duinkerker kapers. Hij werd begraven in de Oude Kerk in Delft. GPD DEN HAAG - Een medewerker van het Nederlandse ministe rie van Defensie in Irak heeft vermoedelijk de nep-antrax- brief gestuurd aan een inwoner in Gorinchem, zo maakte de Koninklijke Marechaussee gisteren bekend. Het gele poeder in de brief bleek na onderzoek het vergruisde restant van pleisterwerk te bevatten De marechaussee probeert de man in Irak te lokaliseren. Vol gens een woordvoerder van de marechaussee is nog niet dui delijk of het om een grap ging en of de man in Gorinchem een bekende is van de verzender van de brief. Ook is nog niet dui delijk of het om een Nederlandse militair gaat of om een bur germedewerker van Defensie. ANP ALKMAAR - De politie van Alkmaar heeft gisteren een man aangehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van de 28-jarige portier Mark Kerssens. Dat maakte het Openbaar Ministerie in Alkmaar gisteren bekend. De portier werd op 6 juli op het Waagplein in deze plaats doodgeschoten. Justitie wil niet ingaan op de identiteit van de verdachte. Wel wilde zij kwijt dat ook op twee locaties huiszoeking is ver richt. De verdachte wordt vrijdag voorgeleid aan de rechter commissaris. ANP DEN HAAG - De politie heeft maandag een 30-jarige Hage naar aangehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij de overval op een geldloper op het Haagse Jonckbloetplein maandagmorgen. Dat maakte zij gisterenbekend. Wat de ar restant precies met de beroving te maken had, wil de politie niet kwijt. Vlak na het incident had de politie al een 27-jarige Hagenaar opgepakt die de overval zou hebben gepleegd. De overvallers beroofden de geldloper van een geldkoffer en gingen er vandoor richting Rijswijk. Daar hield de politie de 27-jarige man aan. De overvallers staken zowel de auto waar mee ze naar het Jonckbloetplein waren gekomen als hun vluchtauto in brand. ANP AMSTERDAM - Ruim dertig leerlingen van het Bredero Col lege in Amsterdam-Noord mogen geen lessen volgen zolang hun ouders het boekengeld niet hebben betaald. De school hoopt met deze maatregel ouders die uit geldgebrek of desin teresse niet betalen, er toe te dwingen alsnog hun verantwoor delijkheid te nemen. Alle middelbare scholen in Amsterdam- Noord gebruiken deze methode inmiddels. De bewuste leerlingen mogen wel gebruik maken van de faci liteiten van de school, maar zijn niet welkom in de lessen. Vol gens algemeen directeur Hubert Schakenbos is het een nood oplossing voor een groeiend sociaal probleem. GPD OSS - Een vrouw is gisteravond rond half negen op station in Oss meters meegesleurd door de trein nadat haar voet bekneld was geraakt tussen de deuren. Dat is bekendgemaakt door een woordvoerder van Pro Rail. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. Volgens de woordvoerster functioneerde de beveiliging op de deuren wel. De vrouw liep bij het ongeluk zware verwondingen op. Van wege het ongeval werd het treinverkeer stilgelegd tussen Oss en Wijchen. Reizigers tussen Den Bosch en Arnhem konden omreizen via Utrecht Centraal. ANP Wouter Bos houdt een speech op de hoek van de Van der Vennestraat en het Spui. fotoEvert-JanDaniels/GPD door Peet Vogels door Hans van Soest DEN HAAG - Met de zeepkist onder de arm toert PvdA-leider Wouter Bos deze week door het land: „De mensen pikken het te recht niet als ik in de Tweede Kamer alleen maar mooi weer speel. Het is mijn plicht aan hen uit te leggen dat er ook pijnlijke beslissingen waren genomen als wij in de regering hadden geze ten. Maar wij hadden het wel anders gedaan." De aftrap in de Haagse binnen stad trekt meer journalisten dan winkelend publiek. Bos moet zich een weg banen door een haag van camera's en radiomi crofoons om de mensen een fol der aan te bieden met de titel 'Zo kan het ook op prinsjesdag'. „Tja", zegt een man, „jullie kun nen allemaal wel makkelijk lul len, maar ik kom niet meer rond van mijn AOW. De euro heeft al les veel te duur gemaakt." „Dat is nu een van de weinige dingen die de politiek niet in de hand heeft", zegt Bos, om vervolgens onverstoorbaar door te gaan met het uitdelen van folders aan passanten die demonstratief hun neus ophalen. De sfeer was gistermiddag dui delijk anders in vergelijking met de straatbezoekjes van Bos eerder dit jaar. De euforie rond de PvdA-leider is verdwenen: geen drommen mensen meer die zich verdringen om een glimp van 'de nieuwe ster van het Bin nenhof' op te vangen. Dit keer wel veel serieuze vragen over de problemen waar de mensen mee kampen, zoals de inburgering van allochtonen en de werk loosheid. „We hadden het graag zelf wil len doen, maar het is ons niet ge geven", zegt Bos. Waar de PvdA de pijn wel zou neerleggen als de partij het voor het zeggen zou hebben gehad, moet nog blij ken. Over twee weken komt Bos met een tegenbegroting. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Oudkomers, al lochtonen die al langere tijd in Nederland wonen, worden gekort op hun WW- of WAO-uit- kering als zij hun inburgerings- examen niet halen. Met dat exa men wordt hun taalvaardigheid en kennis van de Nederlandse samenleving getest. Dat blijkt uit nog vertrouwelij ke plannen die de ministers Ver donk van Vreemdelingenzaken en Integratie en De Geus van Sociale Zaken op prinsjesdag presenteren, meldden bronnen rond het kabinet. Oudkomers zijn immigranten die voor 1998 naar Nederland kwamen. Aan oudkomers met een WW- of WAO-uitkering Advertentie OO PER.S ZuLLtN TOcU v/VEL EÉN VEK/VtOEDEA/ fVEBC?.£AI 7 wordt dezelfde verplichting op gelegd als aan nieuwkomers. De laatsten worden al getest op hun kennis van de Nederlandse taal en cultuur. Oudkomers met een bijstandsuitkering wacht het zelfde regime. Zij kunnen mo menteel ook al door gemeenten worden aangesproken om een inburgeringscursus te volgen. De vaardigheden worden ge toetst met een inburgeringsexa- men. De immigrant moet voort aan zelf zien hoe hij aan zijn kennis komt. Wie slaagt kan een deel van de gemaakte kosten voor de opleiding terugkrijgen. Het Nederlands Centrum Bui tenlanders (NCB) dat de inbur- geringscursussen geeft, noemt het kabinetsplan 'zeer onge wenst'. Directeur Akel zegt dat allochtonen in de rij staan voor Nederlandse lessen, omdat het aanbod te klein is. Ongemoti veerde leerlingen heeft het NCB derhalve volgens eigen zeggen nauwelijks. „Er is geen enkele rechtvaardiging voor zulke maatregelen." Directeur S. Harchaoui van Fo rum, het instituut voor multi culturele ontwikkeling, is ver ontrust over de stortvloed aan plannen voor allochtonen van de afgelopen tijd. Harchaoui noemt bijvoorbeeld het plan om kansarmen te spreiden over ste den en de 'allochtonenstop' die Leefbaar Rotterdam voorstelt. „Het lijkt er op dat onze alloch tone medeburgers ontburgerd raken in plaats van ingebur gerd. Oudere migranten hebben weliswaar zelf wel misschien te weinig verantwoordelijkheid genomen, maar wij hebben ze in de jaren tachtig ook vaak in de kou laten staan en gedumpt in de WAO. Dat proberen we nu in een paar maanden tijd in te ha len, maar dat gaat zo niet." ANP DEN HAAG - De liberalisering van de taximarkt moet zo snel mogelijk worden terugge draaid. Dat vindt een meerder heid van de Tweede Kamer. De service moet verbeteren en de prijzen moeten omlaag. De Ka mer steunt het voornemen van minister Peijs van Verkeer om chauffeurs een examen af te la ten leggen voor ze een taxiver gunning krijgen. Vooral in de grote steden is de si tuatie verslechterd sinds de taximarkt drie jaar geleden is vrijgegeven. In plaats van bete re service en lagere tarieven worden passagiers geconfron teerd met onbeschofte chauf feurs die de weg niet kennen en torenhoge prijzen rekenen. VVD en D66 pleiten daarom voor het verlagen van het maxi mumtarief dat chauffeurs mo gen rekenen. „Het aantal chauf feurs is explosief toegenomen. Als zoveel mensen kennelijk denken dat er goed geld te ver dienen is, dan kunnen de tarie ven dus ook wel naar beneden", zegt WD-Kamerlid Hofstra. PvdA-collega Dijksma voelt w^l voor maximumtarieven of een vaste kilometerprijs. „Maar nu (is de prijs hoog omdat de chauffeurs weinig ritjes maken en dus veel vragen om toch nog een inkomen te hebben. Ik pleit daarom ook voor een verminde ring van het aantal taxi's." Het CDA zit ook op die lijn. „Het evenwicht tussen vraag en aan bod moet verbeterd worden. Dan is er te praten over een maximumtarief", zegt Kamer lid Mastwijk. De service moet ook flink verbe teren. „Het is van de zotte dat veel chauffeurs niet eens Neder lands spreken", meent Hofstra. Ook Dijksma wil een strengere selectie. „Normaal neem ik 's avonds laat liever een taxi dan de tram. Maar ik begin daar an ders over te denken." CDA, PvdA, VVD en D66 willen dat het verplichte examen zo streng wordt dat er een goede schifting komt. GPD Advertentie Advertentie Lezingen gratis toegankelijk voor beursbezoekers met aandacht voor de volgende landen: Frankrijk, Spanje, Portugal, Zwitserland, Hongarije, Turkije, Tsjechië en Italië Euretco Expo Center Meïdoomkade 24 Houten A27; afrit 29; volg borden. Gratis parkeren Open vr 13.00-18.00 u za|zo 10.00-17.00 u Toegangsprijs 7,50 Kinderen tot 12 gratis INTERNATIONAL BEAUTIFUL NOISE Toyota MR2 vanaf 32.790,-/€ 590,-per maand. |e gaat puur voor het rijplezier. Sublieme wegligging dankzij middenmotor. Natuurlijk het lekkerst met de kap open! Maar ook stoer met hardtop. Meer informatie: bel gratis 0800 - 0369 of kijk op www.toyota.nl .jfcffflrt'fljitL Leasepriis (Toyota Lease) o.b.v, full operational lease, 48 mnd. LouwMAM«PARQui en 20,000 km p.j. excl. BTW en brandstof. Gecalculeerd met 75% no claim. Prijs incl. BTW, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Gemiddeld brandstofverbruik 7,4 L/100 km (13,5 km/L). C02 178 gr/km. Wijzigingen voorbehouden. Distributeur: Louwman Parqui B V 'n Wereld van vertrouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3