Asbest ligt volgens buurt overal Clavis dreigt uit project te stappen Geen gedwongen verhuizing voor bejaarden Clinge Sluisse wethouder wil opruimen hondenpoep verplicht stellen Spuitgasten iemeente Terneuzen zet hekken om groenstroken Ambachtsplantsoen zeeuwse almanak woensdag 10 september 2003 ft«erneuzenaar Mishandeld Rijbewijs en auto kwijt Metingen sgm Woonstichting stelt gemeente Terneuzen ultimatum over Kop Noordstraat Café OAutoTrack.nl ■BHHHHBHMiH T egemoetkoming Softdrugs in auto gevonden Water Trottoirbanden weggenomen ZEEUWS-VLAANDEREN in wijk Sas van Gent iel! pas iirMarco Hamelink 1SVAN GENT - De gemeente meuzen heeft gistermorgen lerhaast de groenstroken in het Ambachtsplantsoen van Gent met hekken af- éils grendeld. Aanleiding is de Hj Ddst van asbest, sloop- en d(I luwmaterialen. Vandaag ei, ,]g( grondonderzoek. Onder nas iwonenden is opschudding VKf itstaan. lab ie} jegemeente had al enige tijd tpli i vermoeden dat er iets niet laa jpte in de nieuwbouwwijk", jus wethouder P. Hamelink, rantwoordelijk voor milieu matuur, gisteren.We hadden aanwijzingen dat er iets aan hand was toen we in juli de van de projectontwikke- estijarovemamen. Waarom er dan pas actie is ondernomen? lixifcidat het nu concreet is dat er ladwerkelijk asbest ligt. Maar hebben alles gedaan wat we Kstltësten doen door het gebied af ctnjzetten. Er is geen gevaar voor 'olksgezondheid." >t kankerverwekkende asbest t in grote hoeveelheden ver- reidin de groenstroken om de robe om •nbl ;aai an" 8NEUZEN - Een 48-jarige e ba raeuzenaar is in de nacht van Ha landag op dinsdag rond 00.45 bec i in zijn woonplaats aange- iden wegens mishandeling, jen ie man wordt ervan verdacht sda ider die nacht tijdens een ledenwisseling een 47-jarige iatsgenoot in zijn woning met nijzeren staaf op het hoofd en saam tehebben geslagen. Het ichtoffer had ter verdediging lee; mggeslagen met een houten 'erli ik.De 47-jarige man liep bij hot: ruzie een hoofdwond en di- ach ise kneuzingen op en moest rijf: Presentatie van De Nieuwe WoonMode', najaar/winter 2003, door Monique van der Reijden ran het Nederlands Perscentrum Wonen. Twee keer per jaar sig naleert het Nederlands Perscentrum Wonen de laatste interieurtrends (woonmode). locatie: Interieur Paauwe in Zonnemaire Aanvang: 19.30 Geïnteresseerd? Bel voor reservering. Meer info: «ww.interieur-paauwe.nl t R Zuidweg 2oA, Zonnemaire. tel.: 0111-401318. KRNEUZEN - Een 37- Terneuzenaar noest in de nacht van ®aandag op dinsdag rond -00 uur zowel zijn rijbe- ®ijs als zijn auto inleve- hij de politie voor 'honken én veel te hard njden. %nten zagen de man over de Kennedylaan in Terneuzen racen. Hij reed "-«ar met een snelheid van "0 kilometer per uur, ter- *'jlde limiet vijftig is. üe agenten slaagden er in man in de Koegors- straat aan de kant te zet- letl De blaastest die hij ®oest afleggen mislukte ®oerdere malen. Omdat vermoeden bestond ai de man te veel alcohol ad gedronken, werd zijn ^bewijs ingenottien en PWces-verbaal opge- ;5-P(| maakt. Bovendien moest 'Pijnauto inleveren. iet« t pa' a Job: rate- wijk. Volgens wethouder Hame link gaat vandaag een gespecia liseerd bureau in Sas van Gent aan de slag. „Niet alleen om de groenstroken te onderzoeken, maar uit voorzorg ook de tuin tjes van de bewoners", aldus Hamelink. Het asbest is vermoedelijk af komstig van het dak van de oude Machinefabriek Sas van Gent die aan de rand van het plant soen stond. Het fabriekspand moest in 1999 wijken voor de bouw van woningen. Projectontwikkelaar Brabocon uit Tilburg bouwde er woningen en droeg de omliggende grond in juli over aan de gemeente Ter neuzen. Woordvoerder Bras van Brabocon zegt niet te snappen dat er nu asbest in en om het plantsoen wordt gevonden. „Na de sloop van de machinefabriek hebben we samen met de ge meente uitgebreide metingen verricht. Daaruit bleek dat er niets aan de hand was. De ge meente heeft dan ook een scho negrondverklaring afgegeven. Daarna zijn wij met de bouw van de huizen begonnen." Een gemeente is verplicht om bij een nieuwbouwproject een bo demonderzoek uit te voeren. Als er geen vervuiling - waaronder asbest - wordt aangetroffen, geeft men een schonegrondver klaring af. Dat er toch asbest is aangetroffen, is op zijn minst vreemd. Op het terrein rustte namelijk een zogenoemde ge sloten grondbalans. Dit houdt in dat alle grond die wordt afge graven het terrein niet mag ver laten. Volgens sommige buurt bewoners is dit desondanks wel degelijk gebeurd. Brabocon verwijst dit gerucht echter naar het rijk der fabelen. Hoe de as best dan in de groenstroken is terechtgekomen, is voor alle be trokkenen een raadsel. Hame link: „Des te meer reden om ook naar het verleden te kijken. Bo vendien moet worden uitge zocht wie er nu eigenlijk aan sprakelijk is." behandeling naar het zie- BEftihuis. De aanleiding van de shandeling ligt in de relatie- er. Milieuambtenaar R. Clemminck brengt waarschuwingen aan op de hekken. foto Wim Kooyman door Marco Hamelink SAS VAN GENT - De schrik zit er bij de omwonenden van het Ambachtsplant soen in Sas van Gent goed in. „Toen we dit huis kochten, hadden we onze twijfels al over de kwaliteit van de grond. De ge meente liet echter weten dat er een scho negrondverklaring is afgegeven en er dus geen reden was om verontrust te zijn", vertelt Shelley van Boven. Zij woont samen met haar man Alex en hun eenjarig zoontje sinds begin dit jaar in de nieuwbouwwijk, waar in groen stroken rond het Ambachtsplantsoen as best is gevonden. De vondst in de vorig jaar aangelegde woonwijk houdt de ge moederen flink bezig. Asbestmateriaal ligt overal tussen de jonge beplanting. Sommige stukken wel tien bij tien centi meter. Het huis van de Van Bovens staat pal naast de middelste van drie aarden wal len in de groenstrook. Deze wal lijkt het meest vervuild. Naast het vele asbest en bouw- en sloopafval liggen er bovendien restanten van de voormalige speeltuin in begraven. Tijdens het bouwproces werden de ber gen afgegraven grond van de oude ma chinefabriek volgens de bewoners regel matig verplaatst door de hele wijk. L. de Ondanks een schonegrondverklaring liggen er flinke stukken asbest in het Am bachtsplantsoen. Block, die in de aangrenzende Burge meester Hoefnagelsstraat woont, meent zelfs te weten dat delen van de grond een tijd van het terrein zijn afgevoerd. „Twee weken voor de oplevering van de wonin gen in oktober vorig jaar kwamen ze er opeens weer mee op de proppen en wer den deze wallen aangelegd. Nu ligt er op eens overal asbest. Mijn kleinkinderen spelen hier regelmatig buiten. Als je dan door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Woonstichting Clavis dreigt uit het project Kop van de Noordstraat te stappen als de Terneuzense gemeente raad morgen niet instemt met het door de vof La Belle Vue ge presenteerde inrichtingsplan. Directeur Evan Exter van Cla vis zei dat gisteren, nadat over leg met de gemeente om uit de impasse te komen niet tot resul taat heeft geleid. Als La Belle Vue,waarin naast Clavis ook bouwer Delta bv en Merral Theaters (bioscoop) par ticiperen, het plan niet mag uit voeren, vindt Clavis de risico's te groot. „Wij zijn geen gewone project ontwikkelaar", stelt Van Exter. „Wij zijn een corporatie die werkt met maatschappelijk ge bonden vermogen en die alert moet zijn op risicobeheersing. De nu dreigende situatie over schrijdt onze risiconormen. Als de gemeenteraad het standpunt van het college overneemt moet Clavis zich, overigens met pijn in het hart, uit de vennootschap, terugtrekken." Het plan om op de kop van de Noordstraat winkels, woningen en een bioscoop te realiseren werd eind vorig jaar door de toenmalige Terneuzense ge meenteraad goedgekeurd en er werd meteen een gemeentelijke bijdrage van 3,45 miljoen euro in het vooruitzicht gesteld. Be gin dit jaar werd duidelijk dat de bioscoop zich op de mogelij k- heden had verkeken. Geen en kele financier wilde het geplan de aantal van meer dan 900 stoelen financieren. Hooguit worden er in een plaats als Ter neuzen aan het loket jaarlijks 120.000 kaartjes verkocht. Op grond van die feiten heeft La Belle Vue de bouwplannen aan gepast. Er ligt nu een plan van 33 woningen, bijna 1400 vier kante meter winkelruimte, een bioscoop met 540 stoelen en een café. Die planwijziging was voor de gemeente aanleiding om de bijdrage met 750.000 euro te verlagen. Er volgde heel wat overleg en dat resulteerde uit eindelijk vorige week in een nieuw aangepast plan. „We zijn de gemeente op alle fronten te gemoet gekomen", zegt Van Ex ter. „En 750.000 euro minder subsidie én minder winkelop pervlak én een betere bouwkun dige kwaliteit in de Vlooswijk- straat én een stedelijke onderbouwing conform het masterplan én een aanzet voor een kraamkamerfunctie voor startende ondernemers." Al leen, de zogenoemde zichtlijn van het plan is niet dezelfde als die in het masterplan wordt be doeld. Dat is net het punt waar de ge meente over valt. Het nieuwe bouwplan voorziet in een hoek, waardoor het vrije uitzicht op en vanuit de Noordstraat wordt belemmerd. „Het gaat om een hoekje dat het college er niet bij wil hebben", zegt Van Exter. „Het doet volgens ons niets af aan de omgeving, maar het is wel belangrijk voor de haal baarheid van het plan." Van Exter vindt dat de drie part ners van La Belle Vue maximale Advertentie i AËÊm Ook om je auto te verkopen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland door Frank van Cooten HULST - De resterende bewo ners van de bejaardenwoningen aan de Rembrandtstraat en het Vermeerplein in Clinge hoeven nog steeds niet gedwongen te verhuizen. De gemeente Hulst tornt niet aan de gemaakte af spraak van maart 2002. Wethouder E. de Deckere zegt dit toe naar aanleiding van het raadsvoorstel een verhuiskos tenvergoeding beschikbaar te stellen aan de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW) voor 37 te slopen woningen. Onder deze regeling vallen onder meer de twaalf bejaarden woningen aan het Vermeerplein en de vier aan de Rembrandtstraat. Eind 2001 ontstond grote ophef in Clinge over het plan de zes tien bejaarden woningen te slo pen. Een aantal bejaarden zou tegen hun zin moeten verhuizen naar het terrein van De Sterre. In het dorp werden vijfhonderd handtekeningen opgehaald te gen de gedwongen verhuizing. Dit leidde uiteindelijk tot de af spraak dat niemand gedwongen hoeft te verhuizen. „Deze af spraak blijft nog steeds staan", zegt De Deckere. „Er wordt geen druk op deze mensen gezel. We reserveren het geld alleen maar. We maken de verhuiskos tenvergoeding pas over als sloop daadwerkelijk aan de or de is." Een aantal bejaardenwoningen staat inmiddels leeg. Daarnaast worden een paar woningen tij delijk gebruikt door mensen die wachten op gereedkoming van hun nieuwe woning op het ter rein van De Sterre. De regeling behelst een tege moetkoming in de verhuis- en inrichtingskosten van 2.268,90 euro per te slopen woning. Het college stelt de gemeenteraad voor een krediet van 83.949,30 euro te reserveren voor deze operatie. In totaal worden 37 woningen in het kader van de herstructure ring op termijn ontruimd en ge sloopt. Het gaat om projecten aan de Nieuw-Kieldrechtsedijk in Nieuw-Namen (vier wonin gen), de Sterredreef in Clinge (tien woningen), het Vermeer plein in Clinge (twaalf wonin gen), de Molenstraat in Clinge (vier woningen), de Rembrandt straat in Clinge (vier woningen) en de Schoolstraat in Heikant (drie woningen). Voor de verhuizing van de be woners vraagt de woningbouw vereniging aan de gemeente om een tegemoetkoming in de ver huiskosten. De verordening Stads- en Dorpsvernieuwing biedt deze mogelijkheid. Momenteel wordt het project aan de Sterredreef in Clinge ge realiseerd. Het project aan de Nieuw-Kieldrechtsedijk in Nieuw-Namen is in voorberei ding genomen. De RZVW heeft in dat kader voor twaalf wonin gen een vergoeding in de ver huiskosten gedeclareerd. De corporatie zal binnenkort ook voor de andere projecten een vergoeding in de verhuiskosten vragen. De gemeenteraad van de voor malige gemeente Hulst heeft in december vorig jaar voor het nieuwbouwproject van de Woonstichting Hulst van de Blaauwe Hoeve aan de Truf- finoweg ook een bedrag van 2.268,90 per woning toegekend. TERNEUZEN - Tijdens een controle van een Franse auto op de Haarmanweg in Terneuzen zijn in de nacht van maandag op dinsdag softdrugs aangetroffen en in beslaggenomen. De be stuurder, een twintigjarige Fransman, had acht gram weed en hash bij zich. Hij kreeg een boete van tweehonderd euro. naar de gemeente belt, zeggen ze dood leuk dat je ze dan maar binnen moet hou den. Daar snap ik niets van." De Block woont al ruim 28 jaar aan het Ambachtsplantsoen en heeft het bouw en sloopproces van dichtbij meege maakt. „De sloop van de machinefabriek is uitgevoerd door een bedrijf uit Bra bant. Met sloophamers hebben ze het dak gesloopt. Niets voorzichtig met asbest. 'Het kon maar beneden liggen', zeiden ze. Een jongen alleen heeft de rotzooi opge ruimd. De grote delen werden netjes af gevoerd, maar de wat kleinere zijn ge woon blijven liggen", aldus De Block. De kale bulten waren al langer een doorn in het oog van de omwonenden. „Als het regent, stroomt al het water de tuinen in. Door de zware klei kan het niet afge voerd worden. We hebben al eens voorge steld aan de gemeente om het stuk zelf aan te kopen. Ook omdat het niet onder houden wordt. Daar hebben we toen niets meer van gehoord", aldus Alex van Boven. „In de brief die we van de ge meente hebben ontvangen, doen ze nu alsof het maar twee locaties zijn waar as best is gevonden. Het ligt echter overal. Er spelen hier wel kinderen. Wat er gaat gebeuren weet ik niet, maar dat ze weg moeten lijkt me duidelijk." inspanningen hebben geleverd om tot een oplossing te komen. Tijdens de commissievergade ring zei wethouder A. van Waes vorige week al dat de mening van het college onwrikbaar vast stond. „Dat is nog steeds zo", liet de wethouder gisteren we ten. Hij zei verder 'geen bood schap' te hebben aan het dreige ment van Clavis. „Eerst dreigt de bioscoop er uit te stappen, nu Clavis weer. We hebben als ge meente een overeenkomst met de vof en dat is de enige waar we zaken mee doen." door Peter Oggel SLUIS - Wethouder L. Kamp huis van Sluis wil nog dit jaar een artikel in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) opnemen die hondenbezitters verplicht de uitwerpselen van hun huisdier op te ruimen. Daarmee wordt het ook moge lijk om in geval van nalatigheid bekeuringen uit te delen. Opneming van een dergelijk ar tikel in de APV is een logisch vervolg in de tweejarige cam pagne om West-Zeeuws-Vlaan- deren, en met name de kuststreek, te vrijwaren van hondenpoep en zwerfvuil. De campagne loopt sinds begin juli. In het hoogseizoen zijn als eer ste stap via hotels, campings, verhuurkantoren en VW-vesti- gingen gratis enkele tiendui zenden hondenpoepzakjes on der toeristen verspreid. De gemeente is inmiddels bezig via een telefonische enquête be zig het verloop van de campag ne en de reacties van de deelnemende bedrijven te in ventariseren. Kamphuis ver wacht de resultaten binnen veertien dagen definitief op pa pier te hebben. Vooruitlopend daarop conclu deert de wethouder echter voor zichtig dat de campagne zijn doel heeft bereikt. „Met name van de campinghou ders komen positieve geluiden. Zij geven aan dat op hun bedrij ven goed is te zien geweest dat de campagne werkt. De zakjes zijn goed gebruikt. Wat hotels en appartementen betreft is het resultaat minder goed meet baar. De honden gaan met hun baasjes naar buiten, dus dat onttrekt zich aan het zicht van het personeel. Overigens is de actie ook bij de toeristen goed aangeslagen." De wethouder heeft de afgelo pen periode wel een aantal mor rende opmerkingen gekregen vanuit de eigen bevolking. In- wonerp van de gemeente Sluis die een hond bezitten vinden dat niet alleen toeristen, maar ook zij gratis hondenpoepzakjes moeten krijgen. Kamphuis komt daar komend seizoen deels aan tegemoet. „Volgend jaar krijgt elke inwo ner van Sluis die hondenbelas ting betaalt een gratis pakketje met tien poepzakjes. Het gaat dan omruwweg 1900 adressen." Overigens gaat de gemeente, al dus Kamphuis, ook onderzoe ken of in het toeristisch hoogsei zoen bepaalde strandvakken voor hondenbezitters gereser veerd kunnen worden. Nu nog is het gehele strand langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust vrij voor honden, mits in de periode van 1 juni tot 1 september tusen 10.00 en 18.00 aangelijnd. In an dere badplaatsen langs de Ne derlandse kust gelden door gaans strengere voorschriften. Kamphuis: „We gaan tegen het seizoen 2004 de voors en tegens bekijken. Het zou dus best kun nen zijn dat het huidige beleid intact blijft." AXEL - Tussen afgelopen maandag en gisterochtend zijn langs de Langeweg te Axel 26 betonnen trottoirbanden gesto len. De trottoirbanden lagen in de berm. Ze zijn een paar dui zend euro waard. Nadat een automobilist na een tankstop in Rilland weer de autobaan A58 wilde oprij den, zag hij op de vlucht strook van de toerit twee brandweervoertuigen van het korps uit Goes staan. De spuitgasten waren waar schijnlijk op de terugreis van een oefening en hadden nogal wat vocht tot zich genomen, want zo'n tien brandweerlie den stonden netjes op een rij te plassen. De automobilist amuseerde zich nogal over deze aanblik en draaide zijn raampje open. „Zijn jullie een bermbrand aan het blussen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37