PZC Gedenksteen watersnoodramp gerestaureerd Snelheidsduivels voor kantonrechter Tholenaar gaat voor de 102 jaar Sirjansland voelt zich bedot 11 Route Strijd tegen het Water krijgt vervolg Inhaalslag Schouwen-Duiveland moet in 2010 gerealiseerd zijn woensdag 10 september 2003 Verfijning irl Middelen agenda Borstvoeding Brandje gaat vanzelf uit Ongeoorloofd verzuim beboet Boete voor buschauffeur Automobilist weigert te blazen Eindhovenaar vier keer in de fout Rijverbod voor automobilist Letters Ondernemer Buitenlanders oordelen over Noord-Beveland flERIKZEE - De VVV Schou wen-Duiveland gaat dit najaar j]letoeristische routes op het ei- |)nd evalueren en opnieuw be- 'gl oordelen. Vrijwel zeker is nu al on jjtde 'Strijd tegen het Water' leè Kn vervolg krijgt, aldus direc- ®l leurJ- Klapwijk. lep tocht langs de littekens on de watersnoodrampen die roi ^ouwen-Duiveland door de elln dnnrMarcel Modde eeuwen heen hebben getroffen, werd augustus vorig uitgezet in verband met de herdenking van de stormvloed in 1953. De WV verzorgde een rondrit per bus langs de uiteenlopende tastbare overblijfselen en herinneringen aan de landhonger van de zee. Gisteren werd vanaf het Trans ferium in Renesse, het vaste be ginpunt, de laatste begeleide tocht van dit seizoen onderno men. Hoewel de belangstelling voor de busritten over het hele jaar gezien 'niet erg groot was', geeft Klapwijk aan, is het toch zijn bedoeling de route blijvend in het aanbod op te nemen. „Het is natuurlijk een prachtige zomer geweest. Aan de ene kant nodigt dat uit voor zo'n leerza me tocht in een cabriobus, maar de stranden zijn natuurlijk ver uit het populairst. Het initiatief op zich was goed, wanneer je kan inhaken op zo'n nationale herdenking moet je dat zeker niet nalaten. Het vraagt alleen om wat uitdieping", vindt de di recteur. „Ook omdat het iets was dat zich aandiende op een mo ment dat onze organisatie mid den in een veranderingsproces zat, was het voor ons een beetje roeien met de riemen die je op dat moment had." In oktober buigt de WV zich over een 'verfijning' van alle be staande toeristische routes over het eiland. Er wordt dan ook ge keken of er op dit vlak nieuwe initiatieven aan het aanbod kunnen worden toegevoegd. Klapwijk heeft onder meer 'een lijntje uitgezet' om te zien of het mogelijk is de Groene Kustweg op Schouwen-Duiveland nieuw leven in te blazen. Daarbij gaat het om een deel van een veertig jaar oude internationale route tussen Noorwegen en Frank rijk, die in de vergetelheid is ge raakt. Bij de Zeelandbrug werd onlangs de bewegwijzering (twee bordjes met een drietand) van dit traject 'herontdekt'. Groenbeheer krijgt forse injectie id als! to Piet Kleemans tl - ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat fors investeren in de kwaliteit van ld gemeentelijk groen op het !e liland. Voor het omvormen van ïl Mouderde beplanting, het der [(gwerken van achterstallig ISÏ( tiderhoud en het introduceren on onderhoudsvriendelijke beplanting wil het dagelijks ge- ■do meentebestuur eenmalig J27.0OO euro uittrekken. Voor "h W onderhoud is jaarlijks 131.000 euro extra nodig, ena ra%roenbeheer. Er is bijna geen itrgadering van een dorpsraad 1111 raarop het onderwerp niét ter sprake komt. Ook tijdens kern- 'P? «zoeken van het Schouwen- wi kivelandse college van burge- 'e' neester en wethouders wordt !H* teevast geklaagd over welig ;tSi berend onkruid. De laatste ja- '°'f en, weet wethouder openbare terken G. van de Velde-De Wil- i, neemt het aantal klachten Datheeft volgens de wethouder «wel te maken met verouderde joenstructuurplannen van de foormalige gemeenten als met (uitstreven het gebruik van che- l™ nische middelen zoveel moge- Ps ijkte beperken. Reden voor het ollege om alles eens goed op rij -*el zetten en te kijken hoe de v''l] lachten verholpen kunnen ■k" wden. Bureau Oranjewoud teft opdracht gekregen een roenkwaliteitsplan voor iouwen-Düiveland te ma- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE hl: (0111)454647 F»; (0111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Moreel Modde (chef) Piet Kleemans Pemke van Loon MPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 f60 AA GOES Iel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET Wivw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl jjforgklachten: 0800-0231231 °Pmaandag t/m vijdag gedu bde de openingstijden; «terdagstot 12.00 uur In samenspraak met de dorps raden is - onder meer via work shops - voor elke kern op het ei land op een rijtje gezet hoe het groen er daar uit hoort te zien en hoe het beheerd en onderhou den dient te worden. Uitgangspunt daarbij is dat het kwaliteitsniveau van het ge meentelijk groen en het onder houd ervan wordt opgekrikt naar een hoger niveau. De dorpsraden hadden, weet de gemeente, eigenlijk nog een veel hoger kwaliteitsniveau in ge dachten. „Uit de workshops kwam naar voren dat de dorps raden hun verwachting zeer hoog stellen voor wat betreft de kwaliteit van het gemeentelijk groen. Deze overstijgen echter de ambitie en de mogelijkheden van de gemeente, zowel op fi nancieel niveau al op uitvoe ringsniveau." Vrij vertaald: wat de dorpsraden willen vergt erg veel inzet van gemeenteperso- neel en wordt mede daardoor naar het oordeel van het college veel te duur. De gemeente wil in 2005 met het groenkwaliteitsplan aan de slag. Het is de bedoeling dat ver volgens in vijf jaar een inhaal slag wordt gepleegd. Dat komt er in concreto op neer dat ach terstallig onderhoud aan het ge meentelijk groen wordt wegge werkt verouderde beplanting wordt omgevormd en onder- houdsvriendelijker groen haar intreden doet. De benodigde investering voor uitvoering van het groenkwali teitsplan wordt gedekt uit ver schillende gemeentelijke potjes, waaronder die voor stads- en dorpsvernieuwing. Het streven naar terugdringen van het ge bruik van chemische onkruid bestrijdingsmiddelen wordt voorlopig op een laag pitje gezet en door 'snippergroen' te verko pen aan particulieren komt een malig geld binnen en kan struc tureel worden bespaard op groenonderhoud. De komende tijd wil het gemeentebestuur benutten om het groenkwali teitsplan te bespreken met dorpsraden. De gemeente - be looft wethouder Van de Velde - probeert zoveel mogelijk reke ning te houden met wensen. „Er zijn nog allerlei keuzes moge lijk." De gemeenteraad mag er uiteraard ook zijn zegje over doen. Wat het college betreft brandt de discussie daar in ok tober los. 7REEKACTIVITEITEN GH-HAAMSTEDE - Slot Haamstede, lOen 11.30 uur: Bezoek kasteel metdi- jftoning; lELTJE JANS - Parkeerplaats Water- pd,22.00 uur: Vertrek vollemaans-ex- rsie; fERKERK - Dorpshuis, 20.00 uur: penbare vergadering Dorpsraad onder per over toekomst sportclub en het pshuis, het inlagenplan; lARENDIJKE - Dorpshuis de Put- Net, 13.30-17.00 uur: Schaakmiddag oor senioren; "I0OSKERKE - Boerderij eind Prunje- J, 13.30 uur: Excursie natuurontwik keling Plan Tureluur, aanmeldingen via 'IVBurgh-Haamstede; ÊRIKZEE- VVV-kantoor Nieuwe Haven, |14.00uur: Stadswandeling langs monu- enten; MFC, 20.00 uur: Informatie rond borstvoeding; ERIKZEE - De borstvoe- jgsorganisatie LLL start ïvond het nieuwe seizoen bet de eerste van een serie van Per informatiebijeenkomsten I het MFC in Zierikzee. Moe- skunnen ook hun baby mee- Pgen. Pebijeenkomst in lokaal 6 van fMFC vanavond begint om "0 uur. ZIERIKZEE - In een bedrijfspand aan de Karsteil in Zierik zee heeft in de nacht van maandag op dinsdag een klein brandje gewoed. Het vuur heeft kort gebrand en ging daarna vanzelf uit. Pas gisterenmorgen is de brand ontdekt, toen de eerste werknemers de deur openden. BROUWERSHAVEN - Een leerplichtig kind van school hou den om op vakantie te gaan, kwam een 62-jarige man uit Brouwershaven gisteren op een boete te staan. De manbe- greep uitstekend dat hij strafbaar was geweest toen hij zijn dochter meenam op een ongeoorloofde wintersportvakantie vorig jaar. Maar hij hoopte dat het vakantiehuiswerk dat werd meegenomen om de schade zo beperkt mogelijk te hou den, in de weging van de strafmaat meegenomen werd. Offi cier van Justitie A. Flikweert was er niet ontvankelijk voor en eiste 250 euro boete. Kantonrechter A. Melens verlaagde deze tot 220 euro. RENESSE - Een buschauffeur die vorig jaar doorreed nadat hij een fietsster had aangereden, is gisteren veroordeeld tot een geldboete van 250 euro, met een proeftijd van twee jaar. Het was vorig jaar op 17 augustus in Renesse zo druk geweest met fietsers en mensen die de bus naar het strand wilden ne men, dat de buschauffeur van de Transferiumbus niet merkte dat hij de fietsster raakte. Hierdoor verloor de vrouw haar evenwicht en viel op de grond. Een elleboogfractuur was het gevolg. Pas de volgende avond hoorde de chauffeur, een 63- jarige man uit Noordwelle, van de politie wat er was gebeurd. „Ik vind het heel erg dat ik niets gemerkt heb, ondanks alle spiegels", vertelde hij de kantonrechter tijdens de zitting gis termiddag in Zierikzee. „Natuurlijk was ik anders gestopt. En ik had net de maand ervoor het certificaat gekregen voor het vijf jaar lang rijden zonder ongevallen." VLISSINGEN - Een 28-jarige automobilist uit Oost-Souburg is in de nacht van maandag op dinsdag even na twaalven aan gehouden op de Sloeweg in Vlissingen. Agenten wilden hem een alcoholtest afnemen, maar de Souburger weigerde te bla zen. De man is meegenomen naar het bureau. Ook bleek zijn auto niet apk-gekeurd. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Eindhoven werd gisteren in Middelburg voor vier strafbare feiten veroordeeld tot vijf weken cel en 515 euro boete. De man is alcoholist en drinkt gewoonlijk tien halve-literblikken bier per dag. Ook op de bewuste dag, 17 april dit jaar in Oost-Souburg, reed hij in zijn auto onder invloed van alcohol (uitslag blaastest: 275 microgram) en botste hij achterop tegen een stilstaande auto, die vernield werd. De auto van de verdachte bleek niet verze kerd te zijn. Ook heeft hij geen rijbewijs. DOMBURG - Een 51-jarige automobilist uit de gemeente Goes is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor rijden onder invloed. De man reed op de Domburgseweg in Domburg. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een boete. De verweerde letters op de gedenksteen in het Slingerbos van Brouwershaven zijn weer te lezen. foto Marijke Folkertsma; door Inge Heuff door Betty Blikman-Ruiterkamp BROUWERSHAVEN - In het Slingerbos in Brouwershaven lag tot voor kort een steen met een verweerd opschrift. Deze heeft te maken met de adoptie na de watersnoodramp van Brouwershaven door de ge meente Voorburg. Het monu mentje is nu gerestaureerd en heeft een echte sokkel gekregen. Dit is gebeurd op initiatief van de stadsraad. De restauratie van Jacob Cats en van deze steen stonden bo venaan het wensenlijstje. Nu is de oorspronkelijke tekst weer te lezen, hetzij taalkundig gezien nog steeds vreemd opgesteld: Dit bospark is in 1953-54 gron dig vernieuwd door de gemeen te Voorburg, nadat de storm vloedramp van 1 feb 1953 Brou wershaven had geteisterd en Voorburg naast vele andere hulp onze burgers te midden van het overstroomde land, schonk dit herleefde Slingerbos. De herdenkingssteen werd 19 juni 1954 geplaatst. Die dag kwam er een flinke delegatie uit Voorburg in gezelschap van hun muziekkorps 'Sint Cecilia' naar Brouwershaven. Ze werden door het plaatselijke korps 'Apollo' aan de grens van de ge meente afgehaald. Het weer zat het officiële programma die dag behoorlijk dwars. Er zouden twee gedenkstenen worden ont huld in Brouwershaven: de steen in het Slingerbos en de in scriptie Dit bordes werd weg geslagen bij de vloed van 1 fe bruari 1953 en herbouwd door de gemeente Voorburg onder lei ding van de Rijksdienst voor Monumentenzorg) aan de bin nenzijde van de vernieuwde op gang van het stadhuis. De vrouw van Voorburgs burge meester, dr. J.W. Noteboom zou, na de bijbehorende toespraken, door het wegtrekken van de ge- meentevlag, deze handelingen verrichtten. Een wandeling naar het Slingerbos was teveel gevraagd met dat slechte weer en daarom werd met die ene ont hulling de andere er maar in ge dachten bij gedaan. In de avonduren bood Voorburg nog een muziekprogramma aan aan de bewoners van Brouwer shaven in de Sint Nicolaaskerk. De kaarsjes op de banken brandden en zorgden voor de sfeer in het door de ramp geha vende kerkgebouw. De burge meester van Voorburg had nóg een verrassing in petto.Voor de restauratie van de kerk schonk zijn gemeente een bijdrage van tweeduizend gulden. De gemeente Schouwen-Duive land heeft de adoptie-ge schenksteen laten restaureren door Restauratieatelier Kem perman uit Roosendaal, die on langs ook Jacob Cats in ere her stelde. De letters in de steen zijn opnieuw uitgeslepen en wit ge maakt, zodat de tekst goed is te lezen. Op zijn nieuwe voetstuk staan de, dichtbij molen 'Windlust', blijft het herinneren aan die zwarte tijd in 1953, waarna er zoveel is veranderd op het ei land. door llona Vette THOLEN - Het jaarlijkse bur- gemeestersbezoek wordt vaste prik voor J. Deurloo uit Tholen. Gisteren vierde hij zijn 101e verjaardag. „Vanmiddag komt de burgemeester en ook van morgen zijn er al veel mensen geweest. De hele familie is bi j el kaar, hartstikke gezellig!" Deurloo werd op 9 september 1902 geboren in het gehucht Schakerloo bij Tholen. Hij was het derde kind in een gezin met twaalf kinderen. Vanaf jonge leeftijd werkte hij in de land- en tuinbouw. Als het aan hem lag, zou hij nog steeds wel willen werken. Hij kan eigenlijk nog alles, maar niet meer zo goed en snel. „Ik kleed mezelf aan en kan zelf nog op de bank gaan zitten!" Deurloo was 51 jaar getrouwd met Johanna van Vassem. Zij ovérleed in 1975 toen ze 72 jaar oud was. Het paar kreeg twee dochters: de nu 77-jarige Marie en de 73-jarige Joke. Beide da mes zijn trots op hun vader. „Hij kan nog alles en is nog goed bij de tijd." Deurloo, die in het Thoolse zorgcentrum Ten Anker woont, ziet de toekomst nog vrolijk tegemoet. Hij gaat voor de 102 jaar en hij heeft nog niets te klagen. „Zeg maar tegen de mensen dat alles goed gaat met die oude mandoe ze de groeten door Ali Pankow SIRJANSLAND - Het zit de dorpsraad van Sirjansland hoog dat er ondanks alle be loften in het verleden door de gemeente nog steeds geen be planting rondom de glastuin bouw net buiten dit dorp is ge realiseerd. „Sirjansland voelt zich daarover bedot", gaf voorzitter B. van der Graaf van de dorpsraad gisteravond te kennen tijdens het kernbe- zoek van het dagelijks ge meentebestuur aan deze klei ne kern. Van der Graaf zegt niet de hui dige wethouder L. Geluk van ruimtelijke ordening per soonlijk verwijten te willen maken over deze kwestie. Wel uit hij zijn verbittering over het feit dat voormalige wet houder C. Veerhoek hier ooit bij hoog en bij laag heeft staan beweren dat mooie land schappelijke inpassing alleen mogelijk zou zijn als het are aal voor de kassenbouw van twintig naar veertig hectare zou worden vergroot. De dorpsraad doet tal van sug gesties de beplanting rondom de glastuinbouw alsnog ge realiseerd te krijgen. Volgens Geluk kan de gemeente dat echter niet afdwingen bij de glastuinondernemers die zich hier inmiddels gevestigd heb ben. Zij benadrukt dat juist de provincie niet toestaat dat landschappelijke inpassing door middel van een gebod in het bestemmingsplan aan de grondeigenaren wordt opge legd. De wethouder belooft echter 'alles uit de kast' te zullen ha len om in goed overleg met de glastuinbouwers tot een op lossing te komen. Zij zal begin volgende week een gesprek daarover voeren met de be trokken ondernemers, Bewoner en destijds vurig ac tievoerder tegen de glastuin bouw in Sirjansland A. de Hulster verwijst nogeens naar het scenario dat de provincie in het Streekplan Zeeland over landschappelijke inpas sing van de kassen heeft opge nomen. Mocht de groenbe- planting er ooit komen rond het kassengebied, dan zou De Hulster er ook graag een wan delpad bij aangelegd zien in de richting van de Nieuwe Ho- geweg. Een ander heet hangijzer bin nen de bevolking is de par- keerproblematiek. Volgens enkele bewoners rijzen de parkeerovertredingen hier de pan uit en moet daar veel be ter tegen worden opgetreden. Wethouder G. van de Velde wist met een toelichting op het groenkwaliteitsplan veel vra gen op het gebied van groen beheer in de kern te beant woorden. Haar collega J. van Felius kreeg te horen dat de wijze waarop de openbare school wordt schoongemaakt ver onder de maat is en dat de ouders uiteindelijk zelf maar spons en zeem ter hand heb ben genomen. „Kijk eens naar de regels of die toch enigszins verbeterd kunnen worden", luidt het verzoek van school directeur G. Oele aan de wet houder. ZIERIKZEE - Er wordt op Schouwen-Duiveland met re gelmaat te hard gereden. Maar automobilisten die meer dan twee keer de toegestane snel heid rijden, 168 kilometer in plaats van tachtig, die krijgt de officier van Justitie toch niet vaak in liet beklaagdenbankje. Gistermiddag waren er ver schillende snelheidsduivels op de zitting van de kantonrechter in Zierikzee. De Delingsdijk was leeg, die eerste juli van dit jaar en dus hield de 54-jarige inwoner van Dreischor zijn kilometerteller niet in de gaten en werd hij ge klokt op 168 kilometer per uur. Een proces-verbaal en een inge nomen rijbewijs waren het re sultaat. Het rijbewijs kreeg hij na vijf weken terug in verband met zijn eigen bedrijf, waarvoor hij veel moet rijden. Officier van Justitie A. Flikweert wilde met de bedrijfsvoering rekening houden en verhoogde de boete van 616 tot 800 euro. Daarnaast eiste hij in plaats van vier maan den zonder rijbewijs, vijf weken met aftrek en nog eens zes maanden voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar. „Dat is alleen omdat u niet eer der veroordeeld bent voor te hard rijden", aldus Flikweert. Kantonrechter A. Melens volg de de eis. Voor een andere snelheidsdui vel, die 133 kilometer had gere den in plaats van tachtig, was de officier van justitie minder cou lant. Deze 27-jarige inwoner van Oosterland had al twee keer eerder veel te hard gereden. Daarom eiste Flikweert een boete van 425 euro en het inle veren van het rijbewijs voor vier maanden. De Oosterlander zou echter als startende onderne mer in de Rotterdamse Waalha ven failliet gaan zonder rijbewijs en dus vonniste de kantonrechter tot een boete van 750 euro en een voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. „Ik ga bewijzen dat ik dat waard ben", zei de Oosterlander opgelucht. Behalve nog twee hardrijders, kwam ook een 51-jarige man uit Aalsmeer op de zitting. Hem werd gevaarlijk weggedrag ver weten, namelijk het inhalen van een camper I rrwi il er een topen- ligger aankwam. De man was zeer verontwaardigd over de dagvaarding en vond dat de te genligger, een politiesurveil- lanceauto, te hard reed. De poli tie had beter de bestuurder van db camper kunnen aanhouden dip met dertig kilometer over de weg slingerde. De kantonrech ter was niet onder de indruk en veroordeelde de man tot een boete van 150 euro. De man leg de zich erbij neer. NEELTJE JANS - „lts breathtaking", het is adembe nemend, constateert de Britse ingenieur Lindsay Stewart na een bezoek aan de publiekspij- ler op Neeltje Jans. Stewart maakt deel uit van het interna tionale Countryside Exchange- team dat deze week Noord-Be veland bezoekt. Acht deskundigen op het gebied van landbouw, industrie of toe risme uit Nederland, Engeland en de Verenigde Staten worden op uitnodiging van de Sociëteit Noord-Beveland rondgeleid op het voormalig eiland. Doel is - via de ogen van buitenstaanders - tot aanbevelingen te komen voor de ontwikkeling van het gebied. Noord-Beveland is de eerste regio in Nederland waar zo'n Countryside Exchange wordt gehouden. Het programma is overvol. Af gelopen zaterdag zijn ze ont vangen en kregen ze een eerste, globale rondleiding over Noord-Beveland. En ook boven dat gebied, want 's middags stond er een rondvlucht vanaf vliegveld Midden-Zeeland op het programma. Verder wordt veel tijd besteed aan ontmoetin gen met de recreatiesector, de landbouw en de industrie. Gistermiddag verdiepte de helft van de groep zich in een agra risch onderwerp, de andere helft bracht een bezoek aan Neeltje Jans. Hans Jager van Rijkswaterstaat leidde het vier tal rond op het voormalig werk- eiland en bij de Oosterschel- dekering. Ze zijn allen erg enthousiast over de Countrysi de Exchange. „We're enjoying it, we're seeing everything", zegt Patricia Dewees, verbon den aan Ohio University in Amerika ,Zeg maar tegen demensen dat alles goed gaat met deze oude man." foto Dirk-Jan Gieltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33