PZC Open Haringvliet lijkt te wankelen P 0 Ook zo'n vrolijk shirt? Olie vervuiling Tricolor naar zeebodem gezakt Provincie helpt gemeenten gebruik duurzame energie te stimuleren In Uw gift is in het belang van iedereen die u dierbaar is. Want kanker raakt ons allemaal! KANKERBESTRIJDING MAAK IEMAND LID EN U KRIJGT 'M CADEAU! woensdag 10 september 2003 Infomiddag over huiselijk geweld Bereidheid Politiek beslist bij stroomcrisis Doorspoelen Ambachtenmar Mil NEDERLANDSE kV Het nieuwe lid van de Dierenbescherming is: Aandacht voor groene stroom door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten veel meer doen aan gebruik van duurzame energie. De toepassing ervan laat zeer te wensen over. Daar om gaat de provincie de dertien gemeenten doorlichten, om zo de kansen voor een royalere in zet van duurzame energie in kaart te brengen. Het gaat dan in eerste aanleg niet zozeer om windenergie en waterkracht, maar vooral om opwekken van bio-energie, warmte/koude-opslag, warm tepompen en zonne-energie. Volgens gedeputeerde J. Suur- mond (milieu) kunnen de ge meenten hierbij een hoofdrol spelen. Hij geeft aan dat de hoe veelheid duurzame energie in Zeeland de afgelopen jaren wel is toegenomen, met name dank zij plaatsing van windmolens (het thans opgestelde vermogen van 60 megawatt is goed voor circa 14.000 huishoudens). Er zijn echter veel meer mogelijk heden, aldus Suurmond. De gedeputeerde geeft aan dat in theorie met biomassa (vergis ting en vergassing van hout- en plantachtige materialen en ge wassen) en gebouwgebonden maatregelen voor 38 procent van de Zeeuwse huishoudens energie kan worden opgewekt. „Als de gemeenten erin slagen om slechts 20 procent van de MIDDELBURG - Vrouwencen trum en reïntegratiebedrijf Ar temis houdt donderdag een in loopmiddag voor een cursus voor slachtoffers van huiselijk geweld. De inloopmiddag is in het ge bouw van Artemis aan de Kou- dekerkseweg 133 in Middel burg. De deuren zijn van 15.00 uur tot 16.30 uur open. Belang stellenden kunnen zich meteen opgeven voor de groep die be gint in het najaar. Bellen kan ook, 0118-686970. mogelijkheden te benutten, dan kan dat al in de duurzame ener gielevering van 10.500 huishou dens voorzien", stelt Suur mond. Hij beklemtoont dat de provin cie veel belang hecht aan een goed klimaatbeleid (om onder meer uitstoot van broeikasgas sen tegen te gaan) en duurzame energie levert daaraan een posi tieve bijdrage. „Het is een stok achter de deur om ons stinkende best te doen", zegt Suurmond. De provincie heeft geen sanctie mogelijkheden, maar de gede puteerde rekent erop dat de gemeenten hun verantwoorde lijkheid in deze zullen nemen. Hij is niet bang dat het met duurzame energie dezelfde weg opgaat als met duurzaam bou wen. Daarvoor tekenden de meeste gemeenten een overeen komst om dat te bevorderen, maar in de praktijk blijkt dat te floppen. Suurmond: „Dit is een andere insteek dan met duur zaam bouwen. Ik proef hier een grotere bereidheid bij de ge meenten om hun nek uit te steken, in eerste instantie als voorbeeldfunctie bij de eigen gebouwen." Regio-gewijs gaat de provincie de gemeenten doorlichten, te beginnen met Walcheren en Schouwen-Duiveland. Per ge meente wordt aangegeven wel ke mogelijkheden er liggen, of er subsidies te vergaren zijn en met welke partijen voor uitvoering de gemeente het best in zee kan gaan. Provinciaal energiecoör dinator H. Assink wijst erop dat praktische, haalbare aanbeve lingen gedaan worden. „Bij voorbeeld hoe op het vlak van bio-energie samengewerkt kan worden met de boeren." Hij merkt op dat de gemeenten, naast hun voorbeeldfunctie, vooral stimulerend kunnen op treden. Projecten voor duurza me energie zullen verwezenlijkt moeten worden door energiebe drijven, projectontwikkelaars, woningbouwcorporaties en landbouwbedrijven. Binnen één jaar moet duidelijk zijn wat mogelijk is. De Tricolor lekt opnieuw olie, maar of die de kust bereikt is onduidelijk. De meeste olie is inmiddels naar de zeebodem gezakt. Philippe Huguen /AFP Photo door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De olievervuiling uit het wrak van de Tricolor is gisteren naar de zee bodem gezakt. De Vlaamse autoriteiten houden er rekening mee dat de olie bij storm alsnog op de kust kan komen. „Maar nie mand weet wanneer, waar en hoeveel dat zal zijn", aldus kabinetschef J. Debyser van de gouverneur van de Belgische provincie West-Vlaanderen gisteravond. Tachtig tot honderd ton olie is uit de Trico lor gelekt, vermoeden deskundigen van de Belgische overheid. In het wrak dat sinds eind juli in de aanloop tot het Nauw van Ca lais wordt geborgen, zat naar schatting nog zo'n tweehonderd ton olie. Dat is ongeveer tien procent van de brandstof die het half december aangevaren schip aan boord had. De rest is eerder dit jaar geborgen, maar niet alle tanks waren bereikbaar op de in volle zee gekapseisde autocarrier. Alle schepen die bij de oliebestrijding betrokken waren, de Area, de Frans Naerebout en de Rotter dam uit Nederland en het gisteren voor het eerst ingezette Vlaamse vaartuig Ter Streep, zijn gistermiddag teruggetrokken. Een verkenningsvlucht had eerder uitgewe zen dat de maandag gesignaleerde grote verontreiniging van het wateroppervlak was verdwenen. De Ter Streep heeft niet eens olie kunnen ruimen. De al sinds zondag actieve Area heeft in totaal zo'n vijftig ton olie geborgen, met behulp van de beton- ningsvaartuigen Frans Naerebout en Rot terdam die olie met schermen bijeendreven naar de Area. De provincie Zeeland heeft alle burgemees ters van Zeeuwse kustgemeenten gister morgen geïnformeerd. Het vermoeden be stond toen nog dat de olie mogelijk morgen de Belgische en wellicht ook de Zeeuwse kust zou kunnen bereiken. De vervuiling bevond zich op dat moment op vijfendertig kilometer uit de kust. De politie langs de Vlaamse kust blijft alert, aldus woordvoerder L. Winnock van de Bel gische Noordzee-minister Vande Lanotte, omdat de olie op de bodem waarschijnlijk gaat klonteren en olieplakken kunnen aan spoelen. Vissen hebben volgens hem weinig hinder van de vervuiling. Zij kunnen de stoffen afbreken, dit in tegenstelling tot schaal- en weekdieren. De verwachting is dat de verontreiniging tegen het einde van de winter vrijwel volledig is afgebroken. De Combinatie Berging Tricolor is door Bel gië officieel in gebreke gesteld. Voorlichter L. Walder zegt dat de vervuiling niet te voorkomen was. Een oliescherm om het wrak dat in negen stukken wordt gezaagd, had naar zijn mening niet geholpen. De olie is met de stroming meegedreven. „En een gordijn in het water hangen om de werkplek kan gewoon niet in volle zee", aldus Walder. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het gedeeltelijk openen van de Haringvlietslui- zen om de zout-zoetverbinding tussen de Noordzee en het nu zoete Haringvliet te herstellen, lijkt te wankelen. Staatssecre taris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat liet giste ren in de Tweede Kanier blijken nauwelijks aan het project te hechten. Het besluit om de Haringvliet- sluizen op een kier te zetten is nog genomen door haar voor gangster De Vries. Het project valt echter duurder uit. Om de kosten in de hand te houden, wil Schultz van Haegen maximaal vijfendertig miljoen euro be schikbaar stellen. Het oor spronkelijke plan zou op zo'n zestig miljoen euro uitkomen. Het is volgens de nieuwe staats secretaris mogelijk de Haring- vlietsluizen gedeeltelijk open te stellen met vijfendertig miljoen DEN HAAG - Niet de energie bedrijven, maar de politiek moet beslissen welke gebieden in Nederland zonodig worden afgekoppeld bij een stroomcri sis. PvdA-Kamerleden F. Crone en M. van Dijken vinden dat minis ter Brinkhorst van Economi sche Zaken dit moet vastleggen. Zij reageren op een recente stu die van de Universiteit van Am sterdam, waaruit onder meer blijkt dat het afkoppelen van Zeeland 'relatief weinig maat- schappelijke schade' zal opleve ren. De Randstad moet voor gaan. Crone en Van Dijken rea geren daar niet op in de schrifte lijke vragen die zij gisteren aan Brinkhorst hebben gesteld. Zij willen van de minister vooral weten wie uiteindelijk daarover beslist. Dat moet de politiek zijn, aldus Crone en Van Dijken. Zorginstellingen, hulpdiensten als politie en brandweer en het openbaar vervoer mogen vol gens hen in geen geval zonder stroom komen te zitten. r" Idoor *en- illet oordi i euro. Ook de verplaatsing zoetwaterinlaatpunten, meer voor drinkwaterbej Delta, kan daarvan worden taald. Als de andere deelnemendepLze tijen, waaronder watered Goeree-Overflakkeeenproi s cie Zuid-Holland, meer g willen, moeten zij zelf ova brug komen, waarschij Schultz van Haegen. Het enthousiasme voor heti stel van de zout-zoetverbinjj in het Haringvliet lijkt ookin Tweede Kamer af te nea WD-Kamerlid J. Geluk erop dat de extreme droogt de afgelopen maanden ke aangetoond dat Nederland groot zoetwaterreservoiralsl A Haringvliet feitelijk niet Scho ine< bet i lilan rtroi np Zijn PvdA-collega J. Boelhi wer ging daar niet in mee. kwam met een ander opmerl lijk voorstel. Als die vijfendei miljoen euro niet genoeg isvo yj een volledig Haringvliet-pi ject, dan moet daarmee n een proef worden betaald het doorspoelen van het 1 kerak-Zoommeer met zout ter. Dat is volgens hemhardi dig om een einde te maken i de problemen met blauwalj g, in dat meer. Schultz van Haegen nam idee niet over. Zij wil eerston I leggen met alle regionale pn L ners in het Delta-gebied, ooi [ajv Zeeland, wat er het bestel KS gebeuren: het Haringvliet-pi L ject door laten gaan of iets: ders doen dat kan leiden tote B gedeeltelijk herstel van een: tuurlijke zout-zoete Delta. loor tin lepl: «eer 'lel !1.( toe erg: taai ira! rol de. i iae. AXEL -Inhet centrumvanA m wordt zaterdag een oude a bachtenmarkt gehouden, Vijftien ambachtslieden i ets monstreren onder meer tos EC vlechten, manden maken,pa den beslaan, boterbabbels j[]e maken en gareel maken. Dei j, z( len van Axel draait en erwi y Axels Molenbrood verkol [or[ Her en der in het centrum wo de Axelse klederdracht gep senteerd. L .lm. KONINGIN WILHELMINA FONDS f *)^AAn Nederlandse Kankerbestrijding Koningin Wilhelmina Fonds (KWF), DITO ZOUUU Postbus 75508, 1070 AM Amsterdam. E-mail: info@kankerbestrijding.nl Vragen over kanker? Bel gratis KWF Hulp- en Informatielijn: 0800 - 022 66 22. KWF steunen? KWF Geverslijn: 0900 - 202 00 41 0,01 per min.) of kijk op www.kankerbestrijding.nl Hoe meer leden wij hebben, hoe meer werk we kunnen verzetten. Zonder de bijdrage van leden zijn we nergens. Zijn de dieren nergens. Vandaar ons verzoek aan u om iemand uit uw familie-, vrienden- of kennissenkring te interesseren ook lid te worden. Slaagt u daarin, dan krijgt u dit vrolijke shirt van ons. Voor wat, hoort wat tenslotte Op de onderstaande bon kunt u alle relevante informatie invullen. Naam Ik ben al lid en ontvang het T-shirt op onder- Adres staand adres zodra de contributie van dit nieuwe Postcode/plaatslid bij u binnen is: Geboortedatum Handtekening Naam Adres Noteer het nieuwe lid als: Postcode/plaats Q volwassen lid 20,-) Maat 65+ lid 12,60) M L XL Het nieuwe lid machtigt de Dierenbescherming om jaarlijks de contributie af te schrijven. Zijn/haar bank-/gironummer is: Deze bon kunt u in een envelop sturen naar: De Dierenbescherming, Antwoordnummer 2105, 2508 VD Den Haag. (Postzegel hoeft niet, mag wel).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32