9 Sanering van Scheepstimmerdijk in zicht Dichter peutert met cursist aan poëzie Afgraving bij Renesse moet zeldzame planten nieuwe kans geven Extraatje voor Schouws platteland Spuitgasten Gemeente wil verdere afbrokkeling muren Nieuwe Haven tegengaan Agenda: zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND :ftu woensdag 10 september 2003 Omroep voldoet 54 Eigen weg Vrouwen OAutoTrack.nl Mest Taxichauffeur vrijgesproken Driftkikker krijgt werkstraf zc J 20(1 rder 3 w tterh •wijs 1 soned iC05 alf miljoen nodig voor kade huh nnrFamke van Loon plKZEE - Het college van B W wil 539.000 euro uittrek- [en om verdere afbrokkeling de kademuren langs de ieuwe Haven in Zierikzee te ute gaan. Van dit bedrag kan [D nieuwe damwand vóór een luk verpauperde muur gezet ltd".: i 2003 u,s kademuren moeten volgend ar worden gerenoveerd, om it bij te lang wachten de straat Ide kade dreigt te verzakken, e kademuren zijn vóór de ootscheepse opknapbeurt van Nieuwe Haven (gepland in 105) weer stevig. De gemeente- ad moet de investering van limeen half miljoen nog goed- iuren in de begroting voor 14. ij een onderzoeksrondje langs -if Ischouwen-Duivelandse ha- ;n i' ens is ruim twee j aar geleden al astgesteld, dat de staat van de 5» lierikzeese havens belabberd :nd» oar 1ERIKZEE - Het gemeentebe- S6Hll ituur brengt een positief advies lit aan het Commissariaat voor lelledia voor een nieuwe zend- ijdtoewijzing aan de Stichting Radio Schouwen-Duiveland. iren lingJ Advertentie ItitERIEU R PA A U W t tien tdele Wo igil vooti [M Presentatie van De Nieuwe WoonMode', najaar/winter 2003, door Monique van der Reijden van het Nederlands Perscentrum Wonen. Twee keer per jaar sig naleert het Nederlands Perscentrum Wonen de laatste interieurtrends (woonmode). locatie: Interieur Paauwe in Zonnemaire Aanvang: 19.30 Geïnteresseerd? Bel voor reservering. Meer info: www.interieur-paauwe.nl t R Zuidweg 2oA, Zonnemaire. tel 0111-401318. vijf jaar, wanneer de kademu ren niet snel opgeknapt worden. Dit voorjaar is daarom bekeken hoe de verpauperde kademuren gerenoveerd kunnen worden. Volledig vervangen is volgens wethouder Van de Velde 'te duur': 925.000 euro. Gekozen is daarom voor de oplossing, waarbij een nieuwe, stalen damwand vóór de afbrokkelen de muur wordt gezet. Op een (nieuwe) betonnen fundering komt vervolgens tegen deze wand aan een nieuwe, gemetsel de kademuur. Hierdoor ziet dit gerenoveerde deel er straks niet anders uit dan de rest van de ha ven, terwijl het water niet meer achter de muur kan komen om zand weg te spoelen. Deze reno vatie van 110 meter kademuur zal naar schatting 539.000 euro kosten. De gemeente heeft dat geld momenteel niet. In de be groting voor 2004 moet daarom dat bedrag vrijgemaakt wor den. temeer omdat Schouwen- Duiveland een fikse Europese subsidie (MAYA) heeft aange vraagd om het Zierikzeese havengebied óp de wal te verbe teren en te verfraaien. Dat plan zou in 2005 uitgevoerd moeten worden. Onder meer de kademuren, -aardagelijks het opgaande en gaande water langs slijpt, zijn slecht aan toe. et slechtst is het gesteld met tn deel van 110 meter langs de ieuwe Haven, waar de mossel eters liggen. De oorspronke- ;e, houten fundering is hier agenoeg helemaal verdwenen. de stalen buizen, die hier- oor in het verleden ter vervan- ïng zijn aangebracht, steunen muur niet van onderaf. Iet gevolg is dat dit stuk ka- emuur nu min of meer 'in de acht' hangt. Met het tij spoelt and van achter de gemetselde ™tand onder de muur door weg. kans bestaat dat hierdoor Dsgescheurde, onderste delen ande muur afbreken waardoor Egrond nog gemakkelijker kan ïgspoelen. Aanmeren langs de auur kan dan 'onmogelijk' lorden, terwijl die gronduit- 14 poeling uiteindelijk kan zor- [en voor verzakkingen in het 'egdek op de Nieuwe Haven, blgenshetcollegezijndit 'reële isico's' in de komende drie tot ,n dj folgens het college van burge- neester en wethouders voldoet de lokale omroep aan alle eisen ival liedaarvoor gesteld worden.Zo irenl Sde stichting een rechtpersoon net volledige rechtsbevoegd- leid. De Scheepstimmerdijk wacht een ingrijpende sanering na de sloop van de emulgatorenfabriek. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De provincie Zeeland denkt januari volgend jaar te kunnen beginnen met de bodemsanering van de Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Om dat er diep gegraven moet worden om de vervuilde grond weg te halen, zullen drie woonhuizen pal naast het werkter rein tijdelijk worden ontruimd in ver band met mogelijk instortingsgevaar. De komende maand moet in overleg met de bewoners een andere, tijdelijke woonplek gevonden worden. Het terrein op de hoek van de Gracht- weg en de Scheepstimmerdijk, waar emulgatorenfabriek Emulsion is geves tigd en waar in het verleden eerst nog een gasfabriek heeft gestaan, is zwaar verontreinigd. Zogeheten polycycli sche aromatische koolwaterstoffen (PAK's), aromaten en cyanide zitten in de bodem. Tot vijf meter diep zijn daar naast teerresten gevonden. Ook het grondwater is hierdoor vervuild. Die verontreiniging moet zijn opgeruimd, voordat Projectontwikkelaar Willem- sen Minderman uit Capelle aan den IJs- sel hier zijn havenfront met 49 nieuwe woningen mag gaan bouwen. Het saneren van de bodem wordt een flinke operatie: ruim tienduizend ku bieke meter grond moet worden afge graven, waardoor er volgens P. Brand van de provincie even een 'flinke put' zal ontstaan. Daarnaast zal grond on der enkele woningen aan de Scheeps timmerdijk weggehaald worden. Hoe wel de fundering van die huizen deze operatie moet kunnen doorstaan, wil de provincie geen risico nemen en zullen de bewoners gedurende het graafwerk tijdelijk ergens anders moeten gaan wonen. ,,We nemen het zekere voor het onzekere." Waar de bewoners worden onderge bracht, is nog niet bekend. Volgens Brand zullen de komende weken in sa menspraak met hen afspraken ge maakt worden. Ook andere zaken, zo als wie verantwoordelijk is voor de afvoer en reiniging van het vervuilde grondwater en de aanbesteding van het foto Dirk-Jan Gjeltema saneringswerk, moeten nog geregeld worden. Inmiddels is al wél de Gront- mij in de arm genomen als adviseur in het hele project. De geplande voorlich tingsavond van september wordt vol gens Brand verschoven naar de tweede helft van oktober. „We willen straks een afgerond verhaal kunnen vertellen." De provincie hoopt in januari met de bodemsanering aan de Scheepstim merdijk te beginnen. Voor die tijd moet dan wel de oude emulgatorenfabriek zijn afgebroken. Brand: „Alles moet weg zijn, behalve de funderingen. De fundaties doen wij, want die zitten he lemaal in de troep." Het opruimen van de grond zal naar verwachting drie maanden in beslag nemen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor Thom Schrijer uit Zierikzee luidde de kennismaking met poëzie des tijds een volledig nieuwe perio de in zijn leven in. De gevolgen van een verkeersongeluk noop ten hem een drukke baan in het bedrijfsleven vaarwel te zeggen. Hij boorde tijdens poëziework- shops onvermoede talenten bij zichzelf aan. Inmiddels heeft hij twee gedich tenbundels en een scala aan prijzen op zijn naam staan. Het plezier dat Schrijer zelf aan poëzie beleeft, brengt hij graag over op anderen. Dat doet hij door middel van de cursus 'Het (leren) schrijven van gedichten' voor de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU). Aan de zes werkbijeenkomsten gaat een kennismakingsavond voor af. Volgens Schrijer is het altijd even spannend om mensen poë- zieland binnen te leiden. „Dat moet eigenlijk ook heel snel, want je komt maar zes keer bij elkaar en zonder een snel opge bouwd respect en onderling ver trouwen wordt het niets. Voor mij is dat de grote uitdaging. Pas als dat lukt, kan ik gaan over dragen", zegt Schrijer. Volgens hem geven mensen door middel van hun gedichten een behoor lijk deel van zichzelf bloot. Het verfijnen daarvan kan niet zon der dat respect en vertrouwen. De dichter tracht zijn beginnen de cursisten een stukje weg te voeren van strikt gebonden, dreunende verzen. Dat is een vorm die ze ten onrechte vaak als echte poëzie beschouwen. Hij houdt de deelnemers voor zichzelf niet vast te laten leggen door dwingende rijmcorsetten of vormvoorschriften. Technie ken zijn er om in positieve zin te worden toegepast en juist niet om blokkades op te werpen. Zelf gaat Schrijer graag letter lijk aan de slag met woorden: peuteren, uitproberen, schrap pen, strepen, toevoegen. Net zo lang tot hij tevreden is met het resultaat en geen enkele veran dering meer een verbetering op levert. Hij adviseert zijn cursis ten kennis te nemen van het werk van professionele dich ters. Volgens hem is het juist goed door getalenteerde vak broeders en -zusters beïnvloed te worden om vervolgens je ei gen weg te gaan zoeken. Schrijer begon twee jaar gele den thuis in de hobbysfeer op verzoek van vier vrouwen met het geven van een cursusje poë zie. In ZVU-verband gaf hij vo rig jaar een eerste poëziecursus en het is de bedoeling die nu te prolongeren. Het verheugt hem dat de deelneemsters - het wa ren uitsluitend vrouwen - ieder op eigen manier vorderingen hebben gemaakt. Ook door het lezen van gedichten van ande ren hebben zij inzicht gekregen in oude en nieuwe poëzie. De kennismakingsbijeenkomst voor de tweede ZVU-poëziecur- sus in Zierikzee wordt dinsdag Advertentie Ook om je auto te verkopen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland door Piet Kleemans RENESSE - Natuurgebied de Zoete en Zoute Haard langs de Rampweg bij Renesse gaat op de schop. Beheerder Staatsbosbe heer graaft in het westelijke ge deelte van het gebied de voed- selrijke bovenlaag af. Daardoor moeten zeldzame planten als orchideeën nieuwe kansen krij gen. Het karwei neemt enkele weken in beslag. Na de watersnoodramp van 1953 werd het duingebied direct naast de Zoete en Zoute Haard aangevuld met zand. De duinen werden daardoor plaatselijk acht tot tien meter hoog en al het regenwater dat in de winter valt, blijft als een zoetwaterbei in het zand achter. Het hele jaar door stroomt het zoete (re gen) water van deze 'waterbel' af in de richting van het gras land van Zoete en Zoute Haard. Daardoor ontstaan in het ge bied kleine ondergrondse beek jes met schoon en kalkrijk wa ter. In de oostelijk gelegen Zoute Haard zorgt die combinatie van schrale grond en zoet water voor de aanwezigheid van zeldzame planten. Voor het westelijk deel van Zoe te en Zoute Haard gaat dat alle maal niet op. Dat deel van het natuurgebied is jarenlang in tensief in gebruik geweest. Er hebben koeien rondgelopen en wellicht is het grasland ook een aantal keren bemest. Resultaat is dat zich daar een dik pakket zwarte grond op het witte duin zand heeft ontwikkeld. Die voedselrijke bovenlaag verhin dert de groei van bijzondere planten. Door die tien tot vijf tien centimeter dikke laag hu- musrijke grond af te graven tot op het witte zand, probeert Staatsbosbeheer in het weste lijk deel dezelfde randvoor waarden voor plantengroei te scheppen als in het oostelijk deel. De gebiedsbeheerder ver wacht er op termijn planten als de moeraswespenorchis. De graafmachines beginnen hun werk in het natuurgenbied rond 15 september De kraan machinist gaat, belooft Staats bosbeheer, zeer nauwkeurig en voorzichtig te werk. Er wordt niet meer afgegraven dan strikt noodzakelijk. Dat neemt niet weg dat het 4,5 hectare grote stuk dat onderhanden wordt ge nomen, er de eerste tijd vrij kaal uit zal zien. Het duurt volgens Staatsbosbeheer mogelijk en kele jaren voordat de eerste planten verschijnen. Zoete en Zoute Haard beslaan bij elkaar dertien hectare. Van het zes hectare grote westelijk deel van het natuurgebied wordt van 4,5 hectare de boven laag geschraapt. Alles bij elkaar levert dat naar schatting zevenduizend kubie ke meter humusrijke zwarte grond op. De grond wordt afge voerd en kan worden gebruikt als tuingrond. ZIERIKZEE - Officier van Jus titie A. Flikweert kon niet uit sluiten dat de motoragent die een taxichauffeur wilde aan houden op de Brouwersdam, een te korte afstand aanhield waardoor er een botsing ont stond. De taxichauffeur uit Middelburg werd daarom gis- kantonrechter vrijtermiddag op de zitting van de gesproken. De motoragent wilde de taxi chauffeur op 1 oktober vorig jaar aanhouden op een parkeer vak langs de N57 op de Brou wersdam. Volgens de taxichauf feur reed hij honderd kilometer en was de resterende lengte van het parkeervak erg kort om op tijd stil te kunnen staan. „Ik heb zo goed mogelijk geremd", ver klaarde hij, „maar die motor agent had zijn motor niet vóór mijn auto maar er achter stil moeten zetten. Met mijn laatste snelheid heb ik 'm toch nog een tikje gegeven." 16 september vanaf 19.30 uur gegeven bij boekhandel De Vries aan het Havenplein. Van de mensen die meedoen, wordt verwacht dat ze een door hen zelf geschreven gedicht ter be spreking meebrengen. Deelna me aan deze ontmoetingsavond is vrijblijvend. De daarna vol gende werkbijeenkomsten staan gepland op 30 september, 7 oktober, 4 en 18 november en 2 en 16 december. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting Plattelandsvernieuwing Schouwen-Duiveland krijgt van de provincie een hogere subsidie nabetaald. De ruim duizend euro extra over 2002 is niet alleen een aardige opsteker, zegt bestuurslid N. Deïst, het geeft het platform ook wat meer adem om te werken aan het ei gen voortbestaan. De organisatie is naarstig op zoek naar een nieuwe coördina tor. Voorzitter C. Geluk heeft aangegeven eind dit jaar haar functie te willen neerleggen. Te gelijk met zo'n aanjager was de stichting ook niet zeker van vol doende inkomsten om de kar te kunnen blijven trekken. De op hoging van de provinciale sub sidie tot een totaalbedrag van 5.672 euro biedt in ieder geval nieuwe mogelijkheden, reageert Deïst op het gisteren genomen besluit van Gedeputeerde Sta ten. De stichting heeft de afgelopen jaren een aantal kleinschalige projecten op poten gezet. Dat variëert van plaatsing van in formatiebordjes bij beziens waardigheden of groene routes (Dreischor) tot het uitbrengen van een activiteitenkalender en informatieboekjes. Eerder dit jaar werd bekend dat vier recre atieve boerderijen in Kerkwer- ve, Dreischor, Ellemeet en Ouwerkerk werken aan een ge zamenlijke opzet en presentatie voor publiek. De Stichting Plat telandsvernieuwing wil daarin een overkoepelende rol spelen, ter ondersteuning en verdere uitbouw van het initiatief, aldus Deïst. Hij ziet in dat met het provincia le subsidie geen bergen kunnen worden verzet. „Van de mensen die bij dit soort initiatieven zijn betrokken, wordt zelf in eerste instantie creativiteit vereist om hun plannen gerealiseerd te krijgen met een sluitende begro ting. Wat wij in dat verhaal kun- i nen betekenen, is vooral de boel met enige regelmaat bij elkaar hoepen, zo'aan de gang houden en voorzien van adviezen, zodat niet iedereen telkens opnieuw het wiel probeert uit te vinden. Daar zijn nu eenmaal kosten mee gemoeid. Zoals het er nu naar uitziet, is het toch mooi dat de provincie aan het platteland heeft gedacht." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 22-jarige inwoner van Zierikzee wegens geweld tegen de politie bij verstek tot 120 uur werkstraf veroordeeld. De Zierikzeëenaar belemmerde 12 juli vorig jaar agenten de doorgang tot een glastuinbouw bedrijf in Oosterland. De politie wilde een onderzoek doenmaar volgens de man had zijn baas te gen hem verteld niemand toe te laten. Dit jaar had hij eind janu ari in Zierikzee opnieuw een aanvaring met de politie. Hij reed die dag op een bromfiets zonder verzekeringsplaatje. Toen hij werd aangehouden be ledigde hij de agenten door ze uit te schelden voor kankerjo den. Ook verzette hij zich bij het overbrengen naar het politiebu reau. „Ik was opgefokt", had hij gezegd. Officier van Justitie R. Jeuken vond twee maanden ge vangenisstraf passend, maar de politierechter gaf verdachte nog een kans om een werkstraf te verrichten. Het plezier dat Schrijer zelf aan poëzie beleeft, brengt hij graag over op anderen. foto Marijke Folkertsma Nadat een automobilist na een tankstop in Rilland weer de autobaan A58 wilde oprij den, zag hij op de vlucht strook van de toerit twee brandweervoertuigen van het korps uit Goes staan. De spuitgasten waren waar schijnlijk op de terugreis van een oefening en hadden nogal wat vocht tot zich genomen, want zo'n tien brandweerlie den stonden netjes op een rij te plassen. De automobilist amuseerde zich nogal over deze aanblik en draaide zijn raampje open. „Zijn jullie een bermbrand aan het blussen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31