PZC giro 860 Smakelijke gerechten en smaakmakende keuken uiteraard van Ardi! Perzikcompote met advocaatroom I www.pzc.nl/adverteren ReumaWelke reumal Olievervuiling Tricolor naar zeebodem gezakt P reeds 1000ef1 tevreden Hersenstichting Nederland to ARDI KEUKENS BV Provincie helpt gemeenten zoeken naar toepassingen I iReumalij woensdag 10 september 2003 Verkenning Afbreken Bereidheid COMPLEET MET APPARATUUR COMPLEET MET APPARATUUR COMPLEET MET APPARATUUR De voordeligste kenkenspecialisti i Stroomgebruik moet groener door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten veel meer doen aan gebruik van duurzame energie. De toepassing ervan laat zeer te wensen over. Daar om gaat de provincie de dertien gemeenten doorlichten, om zo de kansen voor een royalere in zet van duurzame energie in kaart te brengen. Het gaat dan in eerste aanleg niet zozeer om windenergie en waterkracht, maar vooral om opwekken van bio-energie, warmte/koude-opslag, warm tepompen en zonne-energie. Volgens gedeputeerde J. Suur- mond (milieu) kunnen de ge meenten hierbij een hoofdrol spelen. Hij geeft aan dat de hoe veelheid duurzame energie in Zeeland de afgelopen jaren wel is toegenomen, met name dank zij plaatsing van windmolens (het thans opgestelde vermogen van 60 megawatt is goed voor circa 14.000 huishoudens). Er zijn echter veel meer mogelijk heden, aldus Suurmond. De gedeputeerde geeft aan dat in theorie met biomassa (vergis ting en vergassing van hout- en plantachtige materialen en ge wassen) en gebouwgebonden maatregelen voor 38 procent van de Zeeuwse huishoudens energie kan worden opgewekt. - - - vy. De Tricolor lekt opnieuw olie, maar de meeste olie is inmiddels naar de zeebodem gezakt. foto Philippe Huguen/AFP Photo door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De olievervui ling uit het wrak van de Tricolor is gisteren naar de zeebodem ge zakt. De Vlaamse autoriteiten houden er rekening mee dat de olie bij storm alsnog op de kust kan komen. „Maar niemand weet wanneer, waar en hoeveel dat zal zijn", aldus kabinetschef J. Debyser van de gouverneur van de Belgische provincie West-Vlaanderen gisteravond. Tachtig tot honderd ton olie is uit de Tricolor gelekt, vermoe den deskundigen van de Belgi sche overheid. In het wrak dat sinds eind juli in de aanloop tot het Nauw van Galais wordt ge borgen, zat naar Schatting nog zo'n tweehonderd -ton olie. Dat is ongeveer tien procent van de brandstof die het half december aangevaren schip aan boord had. De rest is eerder dit jaar gebor gen, maar niet alle tanks waren bereikbaar op de in volle zee ge kapseisde autocarrier. Alle schepen die bij de oliebestrij- ding betrokken waren, de Area, de Frans Naerebout en de Rot terdam uit Nederland en het gisteren voor het eerst ingezette Vlaamse vaartuig Ter Streep, zijn gistermiddag teruggetrok ken. Een verkenningsvlucht had eer der uitgewezen dat de maandag gesignaleerde grote verontrei niging van het wateroppervlak was verdwenen. De Ter Streep heeft niet eens olie kunnen rui men. De al sinds zondag actieve Area heeft in totaal zo'n vijftig ton olie geborgen, met behulp van de betonningsvaartuigen Frans Naerebout en Rotterdam die olie met schermen bijeen- dreven naar de Area. De provincie Zeeland heeft alle burgemeesters van Zeeuwse kustgemeenten gistermorgen geïnformeerd. Het vermoeden bestond toen nog dat de olie mo gelijk morgen de Belgische en wellicht ook de Zeeuwse kust zou kunnen bereiken. De ver vuiling bevond zich op dat mo ment op vijfendertig kilometer uit de kust. De politie langs de Vlaamse kust blijft alert, aldus woordvoerder L. Winnock van de Belgische Noordzee-minister Vande Lanotte, omdat de olie op de bo dem waarschijnlijk gaat klonte ren en olieplakken kunnen aan spoelen. Vissen hebben volgens hem wei nig hinder van de vervuiling. Zij kunnen de stoffen afbreken, dit in tegenstelling tot schaal- en weekdieren. De verwachting is dat de verontreiniging tegen het einde van de winter vrijwel vol ledig is afgebroken. De Combinatie Berging Tricolor is door België officieel in gebre ke gesteld. Voorlichter L. Wal- der zegt dat de vervuiling niet te voorkomen was. Een olie- scherm om het wrak dat in ne gen stukken wordt gezaagdhad naar zijn mening niet geholpen. De olie is met de stroming mee- gedreven. „En een gordijn in het water hangen om de werkplek kan gewoon niet in volle zee", aldus Walder. „Als de gemeenten erin slagen om 20 procent van de mogelijk heden te benutten, dan kan dat al in de duurzame energieleve ring van 10.500 huishoudens voorzien", stelt Suurmond. Hij beklemtoont dat de provin cie veel belang hecht aan een goed klimaatbeleid (om onder meer uitstoot van broeikasgas sen tegen te gaan) en duurzame energie levert daaraan een posi tieve bijdrage. „Het is een stok achter de deur om ons stinkende best te doen", zegt Suurmond. De provincie heeft geen sanctie mogelijkheden, maar de gede puteerde rekent erop dat de gemeenten hun verantwoorde lijkheid in deze zullen nemen. Hij is niet bang dat het met duurzame energie dezelfde weg opgaat als met duurzaam bou wen. Daarvoor tekenden de meeste gemeenten een overeen komst om dat te bevorderen, maar in de praktijk blijkt dat te floppen. Suurmond: „Dit is een andere insteek dan met duur zaam bouwen. Ik proef hier een grotere bereidheid bij de ge meenten om hun nek uit te steken, in eerste instantie als voorbeeldfunctie bij de eigen gebouwen." Regio-gewijs gaat de provincie de gemeenten doorlichten, te beginnen met Walcheren en Schouwen-Duiveland. Per ge meente wordt aangegeven wel ke mogelijkheden er liggen, of er subsidies te vergaren zijn en met welke partijen voor uitvoering de gemeente het best in zee kan gaan. Provinciaal energiecoör dinator H. Assink wijst erop dat praktische, haalbare aanbeve lingen gedaan worden. „Bij voorbeeld hoe op het vlak van bio-energie samengewerkt kan worden met de boeren." Hij merkt op dat de gemeenten, naast hun voorbeeldfunctie, sti mulerend kunnen optreden. Projecten voor duurzame ener gie zullen verwezenlijkt moeten worden door energiebedrijven, projectontwikkelaars, woning bouwcorporaties en landbouw bedrijven. Binnen één jaar moet duidelijk zijn wat mogelijk is. Kinderen hebben de toekomst. Maar... hoe zit het als uw kind te maken krijgt met hersenvliesontsteking of een hersenbloeding, een hersentumor of hersenletsel door een ongeval? Dan wordt het écht duidelijk: er is nog heel veel wetenschappelijk hersenonderzoek noodzakelijk, ook voor betere preventie en behandeling. Helpt u de Hersenstichting Nederland? Word dan donateur. Kijk ook op www.hersenstichting.nl Korte Houtstraat 10, 2511 CD Den Haag telefoon 070-360 48 16 info@hersenstichting.nl www.hersenstichting.nl ^BF| GOEDE DOELEN 1 3 perziken 2 eetlepels rozijnen 1 7 zakje vanillesuiker 1 7 theelepel kaneel 1 7 deciliter appelclder 7? bekertje slagroom a Vs liter 7 eetlepel suiker 1 7 V? eetlepel advocaat Schil de perziken en snijd het vruchtvlees in schijfjes. Vermeng de perzik schijfjes in een kom met vanillesuiker, kaneel, en rozijnen. Schenk de appelcider erover en laat dit minstens 1 uur staan op een koele plaats. Schep de perziken af en toe om. Klop de slagroom stijf in een kom met de suiker en advocaat. Doe de room over in een kom met de suiker en advocaat. Verdeel de compote met vocht over 2 schaaltjes. Doe de room over in een spuitzak en spuit in elk schaaltje een grote toef advocaatroom. Royale hoekopstelling met hoge hangkasten, glaskast en brede korvenkast. Compleet met 90 cm schouw, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, geïntegreerde afwasautomaat en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. I] Praktische keuken van alle gemakken voorzien. Leverbaar in vele kleurcombinaties. Compleet met ladenkast, combimagnetron, afwasautomaat, kookplaat, schouw, koelkast en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. BEI 13.1 13.1 me GO lan lie Nie de ore jan dei De pei Cel Rei koi HA lek KA 13. De iter 19. 'ge KR 19. vei KR Bil 50- pli 0L nu Wl mi Ier VE uu scl Maxi-line hoekkeuken met een maximum aan bergruimte in de onderkasten en ergonomische werkhoogte. Compleet met korvenkast, carrouselkast, glaskast, afwasautomaat, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat 90 cm schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. r Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Open: Ma t/m Do. 09.30-18.00 uur. Vr. 09.30-21.00 uur. Za. 09.30-17.00 uur (Tevens 's avonds geopend op afspraak) li f Afbeeldingen kunnen afwijken. Prijs- en zetfouten onder voorbehoud. Prijzen exclusief verwijderingsbiic 5 Er zijn zo'n 130 verschillende soorten reuma. Reumatoïde artritis en artrose zijn meest bekende. Als de dokter een vorm van reuma heeft vastgesteld, bij u zelfo'1 iemand van wie u houdt, dan zit u met allerlei vragen. Daar kunt u mee terecht bij de Reumalijn. Bel gerust. Of kijk op: www.reumalijn.nl Voor al uw vragen over reuma maandag t/m vrijdag 10 -16 uur (C 0,10 pm) 0900* 20joi"1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28